Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Hitlers' verklaring over den Balkan veldtocht ..N00RD-BRABAND" Dit nummer bestaat uit twee bladen. Eerste Blad. V7©HOL:-JhridfuaAtcv NUMMER 37. WOENSDAG 7 MEI 1941. 64c JAARGANG. DIT BLAD VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. UITGAVE Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Abonnementsprijs: Per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. Telefoon No. 38. GIRO No. 50798. Telegr.-Adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Bij contract flink rabat. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel. Minimum 1.50 Reclames 40 cent per regel. 1151 DOODEN, 3752 GEWONDEN EN 525 VERMISTEN. vaardig genoeg voor het karretje had laten spannen van de belangen van fi nanciën en kapitaal der oorlogsophit- erss, verslagen en vernietigd. Ik meende het onder deze omstan digheden aah ons eigen Duitsche volk en aan tallooze op zich zelf een fat soenlijken als onschuldigen menschen eener andere wereld verschuldigt te zijn, opnieuw een herocp te moeten doen op het inzicht en het geweten der andere staatslieden. Op den zesden Oc tober 1939 constateerde ik derhalve opnieuw, dat Duitschland noch van Engeland, noch van Frankrijk iets verlangd heeft, noch verlangen wil, dat de voortzetting van den oorlog waanzin is en dat vooral de verschrik king van de moderne oorlogswapenen, zooals deze eens gebruikt zouden wor den, groote gebieden moest vernieti gen. Maar mijn voorstel werd in den wind geslagen en Churchill richtte zijn oog op de bezetting van de Noorsche ha vens en.het ertsgebied. Terstond na de mislukking van deze plannen ontstond een verhoogde druk der Engelschc oorlogsophitsers op België en Nederland. Het doel was thans, nu de aanslag op den aanvoer van erts mislukt was, om door het meesleepen van België en Nederland, het front te verleggen tol aan den Rijn en daarmede de plaatsen, waar 't erts verwerkt werd, te bedreigen en uit te schakelen. Op den tienden Mei van het vorige jaar begon de gedenk waardigste strijd misschien van onze geheele Duitsche geschiedenis. Binnen enkele dagen tijds braken wij door de vijandelijke fronten en werd een toe stand geschapen welke een operatie mogelijk maakte. Leidende tot de grootste vernietigende veldslagen in de wereldgeschiedenis. Zoo stortte Frankrijk ineen. België en Nederland waren bezet. De Britsche afdeelingen verlieten verslagen en zonder wapens verstrooid het Europeesche continent. Op den negentienden Juli 1940 riep ik toen voor de derde maal den Duit- schen Rijksdag bijeen. Ik heb ook die vergadering gebruikt om de wereld nog eens tot den vrede te vermanen. Ik liet er geen twijfel over bestaan dat mijn hoop in deze richting op grond van mijn ervaringen slechts gering zou kunnen zijn. Immers, de mannen, die den oorlog gewild hadden, handelden niet uit eenigerlei ideeële overtuiging. Achter hen stond als stuwende kracht het joodsche democratische kapitalisme, waaraan zij verplicht en waaraan zij daarmede waren overgeleverd. Mijn vredesaanbod werd als het tee- ken van angst en lafheid van de hand gewezen. Het gelukte den Europee- schen en Amerikaanschen oorlogs ophitsers, het gezonde verstand der breede massa, die geen voordeel van dezen oorlog kon hebben, opnieuw te benevelen door leugenachtige voor stellingen, nieuwe hoop te wekken en daarmede eindelijk door middel van de openbare meening, welke door hun pers geleid werd, de volkeren wederom tot een voortzetting van den strijd te verplichten. Ook mijn waarschuwin gen tegen het toepassen van de door den heer Churchill gepropageerde nachtelijke bomaanvallen op de bur gerbevolking, werden slechts opgevat als een teeken van de Duitsche on macht. Wat beteekent voor hem de cultuur, Zondagavond heelt Hitler in den Duitschen Rijksdag een verklaring af gelegd. Hij wees nogmaals op zijn herhaalde pogingen om nog tot een vergelijk te komen teneinde een oorlog te voor komen. Deze pogingen leden schip breuk op den wil van een kleine kliek oorlogs-ophitsers, die onder alle om standigheden oorlog wenschten. Daar toe behoorde Churchill. Hitler toonde dit aan de hand'van de gebeurtenissen in Polen, Noorwe gen, België en Nederland. Vervolgens schilderd.e de Fuehrer hoe Churchille den brandhaard op den Balkan ontstoken heeft, waar Duitsch land geen territoriale belangstelling had. Het driemogendhedenpact zou Joe- go-Slavië slechts yoordeelen hebben bezorgd. Na den staatsgreep door^ He- taalde putchisten en de terreurdaden legen Rijksduitschers moest Hitier 't bevel voor den opmar&ch geven. Vervolgens gaf Hitier een uitvoerig relaas van het verloop van den Bal kan-veldtocht. Tenslotte verklaarde Hitier nog maals met nadruk, dat het Duitsche volk nooit meer een 1918 zal beleven. De Duitsche soldaat zal dit jaar en 't volgende jaar nog -betere wapenen krijgen om den voorsprong te bewa ren. In den tijd, waarin daden alles en woorden weinig beteekenen, is 't niet mijn bedoeling als gekozen vertegen woordiger van het Duitsche volk meer dan absoluut noodzakelijk voor u te verschijnen. De eerste maal heb ik mij bij het uitbreken van den oorlog tot u gewend op het oogenblik, waarop dank zij de Engelsch-Fransche samen zwering tegen den vrede, iedere poging om met Polen tot een vergelijk te ko men, hetgeen anders zeker mogelijk was geweest, was mislukt. Al mijn pogingen om juist met En geland tot een vergelijk, ja tot een blijvende en vriendschappelijke sa menwerking te komen, leden schip breuk op den wensch en den wil van een kleine kliek, die ofwel uit haat of uit materieel oogpunt, elk Duitsch voorstel tot een vergelijk van de hand wezen met het niet verheelde besluit, den oorlog onder alle omstandigheden te willen. De man, die dit even fana tieke als duivelsche plan tot eiken prijs doorzette om een oorlog te ver krijgen, was toen reeds mister Chur chill, en zijn helpers waren de mannen die op dit oogenblik deel uitmaken van de Britsche regeering. Openlijk en heimelijk werd dit streven deels het krachtigst bevorderd door de z.g. „groote democratiën" aan deze en gene zijde van den oceaan. In een tijd van toenemende ontevre denheid der volkeren met hun falende regeeringskunsten, meenden aldaar de verantwoordelijke mannen het snelst door een succesvollen oorlog de vraag stukken, die anders toch niet meer voor oplossing vatbaar zouden zijn on der de knie te kunnen krijgen. Achter hen stond het groote internationale joodsche bank-, beurs- en bewape ningskapitaal, dat weer evenals voor heen de lucht kreeg van de mogelijk heden om een hoewel smerig, toch goed zaakje te maken. En evenals voorheen was men zonder gewetensbezwaar er toe bereid om terwille van hun goud het bloed der volkeren te offeren. Zoo begon deze oorlog. Enkele weken later was de staat, die zich het eerst licht- wat beteekenen voor hem bouwwer ken? Bij 't begin van den oorlog heeft hij het reeds gezegd, dat hij zijn oorlog hebben wil. Ook al zouden zelf de ste den van Engeland daarbij tot puin moeten vervallen. Hij heeft dien oor log nu gekregen. Mijn verzekering, dat wij van een bepaald oogenblik af eiken bom zoo noodig honderdvoudig zouden vergelden, heeft dezen man niet kunnen bewegen ook maar een maal over het misdadige van zijn op treden na te denken. Het beroep van dezen nar en zijn trawanten op het Duitsche volk juist ter gelegenheid van den len Meidag, om mij in de steek te laten, kan slechts verklaard worden of wegens door een verlamming of door de krankzinnig heid van een drinkebroer. Uit deze geestelijk abnormale gesteldheid spruit ook het besluit om den Balkan in een oorlogstooneel te veranderen. Als een gek loopt deze man sinds vijf jaren door Europa en zoekt naar iels wat zou kunnen branden. Jammerlijk genoeg zijn er altijd weer betaalde ele menten te vinden, die voor dezen in ternationalen brandstichter de poor ten van hun landen openstellen. <- LEVENSVERZEKERING 1843 WAALWIJK 1843 1. Zooals steeds had het Duitsche rijk op den Balkan geen territoriale en geen zelfzuchtig politieke belang stelling. Dat beteekent, dat het Duit sche rijk in geen enkel opzicht om een of andere egoïstische reden belang had bij de territoriale vraagstukken en binnenlandsche toestanden in de ze staten. 2. Het Duitsche rijk heeft er echtei naar gestreefd, juist met deze staten nauwe economische betrekkingen aan te knoopen en te versterken. Ik moet ook thans nog ik meen dit aan de historische waarheid ver schuldigd te zijn onderscheid ma ken tusschen het Grieksche en de dun ne laag eener verdorven leiding, die, onder inspiratie van een aan Engeland ondergeschikten koning, minder de werkelijke taak van het Grieksche staatsbestuur op het oog had en in de eerste plaats de bedoelingen der Brit sche oorlogspolitiek tot de hare maakte. nooit om verzocht hem voor dit geval ook maar een Duitsche divisie ter be schikking te stellen. Hitier wees vervolgens op de loyale voorstellen die aan Joego-Slavië zijn gedaan, waardoor de regeering toetrad tol het driemogendhedenpact. Dat heeft mij groote voldoening geschon ken; twee dagen later kwam er be richt van een staatsgreep, welke den Britschen minister-president den ju belkreet deed uiten, dat hij eindelijk iets goeds te melden had; toen gaf ik terstond bevel tot den aanval. Ik heb, dat weet God, den vrede gewild. Daarna sprak hij over Roemenië en Hongarije en zette de plannen tot de krijgsverrichtingen uiteen. Churchill verklaart met een stalen gezicht, dat deze oorlog ons 75.900 dooden gekost heeft, dus meer dan 't dubbele van de verliezen tijdens den veldtocht in het Westen. Ik zal u thans in enkele cijfers de resultaten van dezen veldtocht mededeelen. Met geringe offers een succes be reikt van voor de historie beslis sende beteekenis. Bij de operaties tegen Zuid-Slavië zijn, zonder dat men rekening houdt met de soldaten van Duitsche afkomst, de Kroalen en Macedoniërs, die voor hel grootste deel onmiddellijk vrijge laten zijn, 6298 zuiver Servische offi cieren en 337.804 manschappen gevan gen genomen. Deze cijfers geven slechts het resultaat van de tol dus verre verrichtte tellingen weer. Het cijfer der Grieksche gevangenen, ongeveer 8000 officieren en 210.000 manschappen, kan niet naar denzelf den maatstaf beoordeeld worden, daar de troepen in Macedonië en Epirus slechts door de gemeenschappelijke Duitsch-Italiaansche krijgsverrichtin- tingen ingesloten en tot capitulatie gcr dwongen zijn. Ook de Grieksche ge vangenen zijn en worden met het oog op de dappere houding dezer soldaten, onmiddellijk vrijgelaten. Het aantal gevangen genomen En- gclschen, Nieuw-Zeelanders en Austra liërs bedraagt ruim 9000 officieren en manschappen. De Duitsche verliezen. De verliezen van het Duitsche Leger, de luchtmacht en de Waffen-S.S. in dezen veldtocht zijn de geringste tot dusverre geleden. De Duitsche weer macht heeft in den strijd tegen Zuid- Slavië, Griekenland, resp. Groot-Brit- tannië, in Griekenland verloren le ger en Waffen-S.S.: 57 officieren en 1042 onderofficieren en manschappen Vertrouwen in een groote toekomst. Wij zijn verplicht de arbeidskracht van het geheele volk in te schakelen in dit geweldigste bewapeningsproces van de wereldgeschiedenis. Ik geef de verzekering, dat ik met volle kalmte en het grootste vertrouwen de toe komst tegemoet zie. Het Duitsche Rijk en zijn bondgenooten vormen militair, economisch en vooral moreel een macht, welke superieur is aan elke denkbare coalitie ter wereld. De Duit sche weermacht zal steeds dan daar in grijpen wanneerd en waar het nood zakelijk is. Het Duitsche volk weet dat de oorlog van deze wereld slechts het gevolg is van de hebzucht van eenige internationale oorlogsophitsers en van den haat der daarachterstaande jood sche democratiën. Wij vechten heden niet alleen om ons eigen bestaan, wij vechten ook om de bevrijding der we reld uit een samenzwering, die op ge- wetenlooze wijze het geluk van de vol keren en menschen aan haar gemeen egoïsme ondergeschikt maakt. Het jaar 1941 moet in de geschiedenis worden opgeteekend als het grootste jaar van onze verheffing. Wanneer wij opblik ken naar den Al machtigen bestuurder van hel lot, dan willen wij bijzonder dankbaar ervoor zijn, dat Hij het mo gelijk maakte de groote successen met zoo weinig bloed te behalen. Wij kun nen Hèm slechts vragen ook in de toe komst ons volk niet te verlaten. Wat in onzê krachten ligt om ons tegen onze vijanden te verweren, dat moet gebeuren. In het tijdperk van den joodsch-kapitalistischen goud-stand en klassenwaan staat de nationaal- socialistische volksstaat als een sta len gedenkteeken van sociale recht vaardigheid en helder verstand. Hij zal niet alleen dezen oorlog voortduren, doch ook de komende tien eeuwen. IKAKSCHE TROEPEN BEZETTEN I)E PETROLEUMBRONNEN. Engelschen zfjn slaags geraakt met Iraksche troepen. Het communiqué van Irak meldt, dat het leger zich meester heeft ge maakt van alle petroleumbronnen en raffinaderijen van Kirkoek, Khanikin en Gcyara, benevens van alle stations en lijnen van de pijpleidingen. In het communiqué van Zaterdag ochtend werd bericht, dat de Iraksche troepen in het Westen de insluiting van 't vliegveld Cineldebane voortzet ten. De artillerie heeft Cineldebane be schoten, waarbij in de olietanks brand en in de munitie-opslagplaatsen ont- Engeland voerde een Saloniki-leger, legde vliegvelden aan, er kwamen transporten troepen en materialen aan en kon ik niet lijdelijk blijven toe zien. De tegenslag, welke het Italiaanschc leger in Noord-Afrika als gevolg eener technischce inferioriteit van den pant- serafweer en van het pantserwapen zelf leed, bracht eindelijk den heer Churchill tot de overtuiging, dat thans het oogenblik gekomen was om het oorlogstooneel van Libye naar Grie kenland te verplaatsen. Hij liet de nog aanwezige pantserwagens, alsmede de hoofdzakelijk uit Australiërs en Nieuw Zeelanders bestaande divisies infante rie vervoeren en was er van overtuigd thans den slag te kunnen slaan, welke met een stoot den Balkan in brand zou zetten. Churchill heeft daarmede strategisch een der grootste fouten van den oorlog gemaakt. Ik moet hier uitdrukkelijk vaststel len dat dit niet tegen Griekenland ge richt was. De Duce zelf heeft mij er gesneuveld, 181 officieren en 3571 on derofficieren en manschappen gewond, 13 officieren en 372 onderofficieren en manschappen vermist. Luchtmacht: 10 officieren en 42 onderofficieren en manschappen gesneuveld, 36 oficieren en 104 onderofficieren en manschap pen vermist. 't Duitsche volk, zoo zei de Fuehrer, zal nooit meer een jaar 1918 beleven, doch tot een nog hoogere prestatie op alle gebieden van den, nationalen weerstand omho.ogstijgen. Het zal met steeds grooter fanatisme het grondbe ginsel huldigen, dat noch" wapengeweld noch de tijd ons ooit kunnen buigen, laat staan breken. Het zal daarom vasthouden aan de superioriteit van zijn bewapening en onder geen beding den voorsprong laten verminderen. Wanneer de Duit sche soldaat thans reeds de beste wa penen ter wereld bezit, dan zal hij reeds in dit jaar en in het volgende jaar nog betere wapens krijgen. ploffingen zijn ontstaan. In het Zui den heerscht wederzijdsche artillerie- bedrijvigheid. Er zijn talrijke Engelschen gevan gen genomen en de Arabieren roepen den Heiligen Oorlog uit. EMIR ABDOELLAH OP HET OORLOGSPAD. Engelsche steun aan leger in Transjordanië. Uit Amman wordt gemeld, dat in Transjordanië een nieuw leger wordt opgesteld, dat den naam „Leger des Heils" draagt. Opperbevelhebber is Emir Abdoellah van Transjordanië. Chef van den generalen staf is de uit Irak gevluchte regent Emir Abdoellah, zijn plaatsvervanger Noeri Said Pasja, de gewezen Iraksche premier. Aanzien lijke geldmiddelen zijn door den ge delegeerde van den Engelschen Hoo- gen Commissaris in Palestina beschik baar gesteld voor de opleiding en uit rusting van dit leger. De Transjor- De Echo van het Zniden. Wui«ijksrkr en liicslralsrke Courant*

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 1