PROVINCIAAL NIEUWS. UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING BINNENLAND Vrijwel alle schoeisel onder de distributie, Woensdag 7 Mei 1941 No. 37 De Echo van het Zuiden. Tweede Blad KAATSHEUVEL SPRANG-CAPELLE. RAAiVISüONK. HEUSDEN. GESLAAGD. Op Woensdag 30 April j.l. zijn te til burg geslaagd voor Mach in e-sch rij ten: de'jongeheer W. v. Ravenstein en de dames L. v. Eekert, M. Brok, A. Vermeer en N. v. d. iel. Ze genoten haar opleiding bij de Zusters van het St. Theresia-Gesticht te Waalwijk. LEZING Mr. LOUIS DE BOURBON. Vrijdagavond 1.1. had in de achter zaal van Hotel Verwiel voor een tal rijk publiek de lezing plaats van Mr. Louis de Bourbon, Burgemeester van Dss en bekend letterkundige. Nadat de heer Gérard van Imbeeck hem het welkom te Waalwijk had toe gesproken, behandelde de spreker in zijn eerste gedeelte „het Probleem der Schoonheid". Spreker ontvouwde dit moeilijke probleem zoo bevattelijk als mogelijk is en illustreerde zijn verkla ringen met vele citaten van Duitsche In Fransche dichters. Hij sprak o.a. ran den beroemden dichter Rainer Maria Rilke, die tot de uiterste gren zen ging van het in woorden zegbare i van den bef aamden Jean Arthur iinbaud, die vluchtte voor de hal- tarrigheid van het woord, die de let- erkunde vóór zijn twintigste jaar oorgoed losliet om een avontuurlijk ven te gaan leiden en die eindigde ls de meest practische handelsman. Daarna behandelde lezer de kwes tie der kunst, die uit God is en de Mogelijkheid der kunst die uit den luivel zou zijn. Hij onderscheidde verder de poëzie n drie categorieën. 1. De direct-verheffende poëzie, neest de religieuze, zooals o.a. die van Buido Gezelle, Willem de Mérode, c.a. 2. De hemelzoekende poëzie, in velke het verband met den Schepper 'enigermate vertroebeld is door aard- iche reminiscenties. Eenige voorbeel- len hiervan zijn Geerten Gossaert, M. .eopold en een gedicht van spreker elf: „De Zoeker". 3. De poëzie van den aardschen Inlust, meest te vinden bij de zwer vers, de zoekers, de berouwvollen on- ler de Dichters. Spreker citeerde hier- )ij Slauerhoff, Paul Verlaine, Stépha- ïe Mallarmé. Verder behandelde spreker de kwes- e van kunst en moraliteit en de ont- arding van een bepaald soort poëzie den modernen tijd, waarbij hij lenno ter Braak en Jac. van Hattum iteerde. Hierna kwam nog de functie van en kunstenaar in het volksbestaan er sprake.. Spreker beëindigde het eerste gc- leelte zijner voordracht met een be- chouwing over de eeuwigheid van het choone. Het gedeelte na de pauze werd ge- vijd aan sprekers eigen werk. Het [ontact met de toehoorders werd nu, ranzelfsprekend, inniger en persoon ijker. Spreker las eerst een novelle voor lit een, dit najaar te verschijnen ver- lalenbundel, welke 'getiteld zal zijn ,de Zwarte Vanen".- De voorgelezen novelle „Mijn vriend Je Wan Koe" boeide het publiek ten eerste. Hierna volgden vele gedichten uit e bundels „Reisverhalen", „Zwer fing", „In Extremis", „In Balling- chap" o.a. het schoone gedicht aan len Tempel Angkor Vat gewijd, en iet roerende „Het leege huis". Vooral frappeerde ook „Het oude jachtslot" waarin de dichter een jroom van oude, glorierijke tijden be- ingt. Daarna volgde het zeer stemmings- iolle „Herfstdag", opgedragen, zooals Ie dichter erbij vermeldde, aan den Vaalwijkschen voortreffelijken kunst- lenner, den heer Gerard van Imbeeck. Deze rij van verzen werd besloten net de enthousiaste declameering van ien der jongste gedichten van spreker Laus Brabantiae", den Lof van Bra- jant, dat begrijpelijkerwijze een die- jen weerklank had in de harten der oehoorders, hetgeen uiting vond in en langdurig applaus. De heer van Imbeeck bedankte den leer De Bourbon uit naam van alle aanwezigen voor de welsprekende wijze, waarop hij hun „het Probleem der Schoonheid" ontvouwde, en meer nog voor het groote genot, dat de ver tolking van 's dichters eigen klankrij ke verzen, hun allen geschonken had. BOEKENTENTOONSTELLING. De Katholieke Jonge Middenstands- ereeniging is op velerlei terrein zeer ctief, niet 't minst op literair, cullu- |;el en godsdienstig gebied. Dit demonstreert zij thans weer op- lleuw en duidelijk door de organisatie lan een boekententoonstelling op a.s. londag in samenwerking met de he lende uitgeverij „Het Spectrum" uit trecht. Ongetwijfeld zal voor deze bijzon dere expositie, waarover men in ons nummer van a.s. Zaterdag meer bij zonderheden zal vinden, in onze plaats en omgeving zeker veel belangstelling bestaan. RIJKSARBEIDSBUREAU. Tot welk bureau moeten werkgevers en werknemers zich wenden? Met ingang van 1 Mei 1941 treedt in hel geheeie land de nieuwe organisatie der arbeidsbemiddeling, onder leiding van het Rijksarbeidsbureau te 's-Graven- hage, in werking. ue gemeentepjke organen der arbeids- beinidueiing maken dan plaats voor 3? nieuw ingestelde gewestelijke arbeidsbu- reaux, die, daarin bijgestaan door 144 bij kantoren, hun laak zullen vervullen. Werkgevers, die van de organen der arbeidsbemiddeling gebruik maken, en personen, die zien ais werkzoekenden willen doen inschrijven, aismede zij, die nun inschrijving ais werkzoekenden wil- ien doen vernieuwen, kunnen zich wen den tot de gewestelijke arbeidsbureaux of hun bijkanioren, ais in de onderstaan de opsomming is aangegeven. Inwoners uit de gemeenten: Geer- truidenberg, 's-Gravemoer, Made en Drimmelen, Oosterhout en Raains- donk moeten zich melden bij het bij kantoor te Oosterhout. Inwoners uit de gemeenten: Berli- cum, Den Dimgen, Einpel en Meerwijk, Engelen, Helvoirt, 's-Herlogenbosch, Heusden, Rosmalen, St. Michielsgestel, Vlijmen en Vught moeten zich melden nij het gewestelijk arbeidsbureau te s-Hertogenbosch. Inwoners uit de gemeenten: Alphen en Biel, Baarle-Nassau, Chaain, Don gen, Gilze en Rijen dienen zich te mel den bij het bijkantoor te Gilze (gem. Gilze en Rijen). Inwoners uit de gemeenten: Drunen, Loon op Zand, Sprang-Capelle, Waal wijk en Waspik moeten zich melden bij het bijkantoor te Waalwijk. Zij, die uitkeering uil een werkloozcn- kas omvangen, en zij, die voor steunuit- keering in aanmerking komen of hij werkverruimingswerken geplaatst willen worden, moeten ervoor zorgen, dat zij als werkzoekenden bij de hiervoren be doelde gewestelijke arbeidsbureaux of de bijkantoren zijn ingeschreven. Voorzoo? ver zij thans bij de gemeentelijke organen der openbare arbeidsbemiddeling ais werkzoekenden staan ingeschreven, be hoeven zij zich niet eerder voor vernieu wing der inschrijving bij de nieuwe bu reaux aan te melden dan op het tijdstip, waai op vernieuwing der inschrijving ge schieden moet. VOORTURNERSLESSEN. Op Zondag 1.1. werden in de gym nastiekzaal van het R.K. Lyceum de jaarlijksche voorturnlessen gehouden. Op deze lessen werden de oefeningen van het bondsfeest, de oefeningen voor de kringwedstrijden en voor een even tueel te houden diocesanen kerndag voorgelurnd. Onder buitengewoon groote belangstelling (bijna alle aan gesloten vereenigingen waren verte genwoordigd) werden te half elf de oefeningen voor de dames voorge lurnd, daarna te half twaalf, die voor de heeren. In den namiddag werden op dezelfde plaats ten overstaan van bevoegde juryleden de examens voor keurturner afgenomen. Gezien de uitslagen kon worden geconstateerd, dat er in de vereenigingen ijverig wordt getraind. Voor het examen 2e graad hadden zich aangemeld 43 turners, 5 waren er niet opgekomen; van de 38 deelnemers slaagden er 30, waarvan wij noemen de heeren: M. v. Gelder van „Kunst en Kracht" te Waalwijk; A. Vermeu len en M. Brok, beiden van ,,-St. Her man Jozef" te Drunen; Jan Musters, Jos Koevoets, Leo van Hees, N. v. Ricl en A. van Riel, allen van K.G.V. te Kaatsheuvel. De voorzitter der Technische Com missie, de heer A. J. Tervoort, sprak na afloop een dankwoord tot de jury en een gelukwensch tot de geslaagden. DIEFSTAL? Een dezer nachten bemerkte de heer A. v. R. van den Nachtveiligheids- dienst, dat een tweetal verdachte per sonen, R., op verdachte wijze rond scharrelden rond de meelfabrieken van de Fa. Teurlings. Bij nader onderzoek, in samenwer king met de gemeentepolitie, bleek dat er een hoeveelheid olie vermist werd, alhoewel niet bewezen kon worden dat de verdachten R. de daders waren. Een nader onderzoek wordt derhalve ingesteld. BEDEVAART WAALWIJK—HANDEL. Door omstandigheden, voornamelijk vervoermoeilijkheden betreffende, kan de bedevaart naar Handel dit jaar niet doorgaan. Het bestuur van de Bedevaart Waal wijkHandel verzocht ons nu mede te deelen, dat de leden zich zullen aansluiten bij de bedevaart van de R.K.W.V., a.s. Zondag te houden naar het genadeoord te Elshout. COLLECTE WINTERHULP. De laatste in onze gemeente gehou den collecte ten bate der Winterhulp Nederland, heeft een bedrag opge bracht van 239.14. Geslaagd. Op het keurturnersexainen te Den Bosch slaagden Zondag van de R.K. Gymnastiekclub K.G.V. alhier de hee ren L. v. Hees, J. Koevoets, J. Mus ters, A. v. Riel en M. v. Riel voor keurturner 2e graad. Mei-concert Bel Canto. De zangvereeniging Bel Canto gaf Zondag voor een zeer goed bezette zaal een Mei-concert, waarin de drie koren der vereeniging optraden en met hun zang veel succes hadden. Zoowel het dameskoor als het mannenkoor gaven blijken van ernstige studie en groote attentie aan de directie. Naast den zang trad de gemengde tooneelver- eeniging D.E.V. uit Dongen met een zeer boeiend tooneelspel „Hel huis zonder Zon" van Carl Kramer en Jan Everwijn voor het voetlicht. D.E.V. is een club met zeer veel goede krachten en een goede leiding in den heer Ver hagen. Het werk gaf zeer goede karak- terteekening. Het publiek was enthou siast over het gepresenteerde en liet dit duidelijk blijken. SPRANG. Chr. Be kwam j.l. van den Het bestuur van den sturenbond Sprang-Capelle Maandagavond in de zaal Chr. Volksbond in vergadering bijeen, onder leiding van haar voorzitter, den heer C. Braspenning. Na opening, Schriftlezing en gebed, sprak de voorzitter een kort openings woord, waarna een aantal ingekomen stukken werden behandeld. De heer J. Molegraaf, die wegens vertrek naar elders, ontslag moest ne men als bestuurslid, werd door den voorzitter op hartelijke wijze toegespro ken. Hij wees er op dat dhr. Molegraaf steeds trouw de vergaderingen van 't bestuur had bijgewoond en de belangen der Chr. vakbeweging had gediend, waarvoor hij hem dank bracht en hem voor de toekomst Gods besten zegen toewenschte. De heer Molegraaf dankte voor de waardeerende woorden en de prettige samenwerking die hij steeds in het be stuur had mogen ondervinden. Besloten werd D.V. Maandag 26 Mei a.s. jaarvergadering te houden. Aan het Hulppostkantoor alhier werd gedurende de afgeloopen maand April 1941 voor de Rijkspostspaarbank inqeleqd 1055.— en terugbetaald 5907.47. CAPELLE. De Chr. schoolvereeniging aan den Loonschendijk hield j.l. Vrijdagavond in een der schoollokalen, onder leiding van den heer B. Verhoeven, haar jaar lij ksche algeineene ledenvergadering. Na het zingen van Ps. 25 vers 2 en het lezen van 1 Tiinotheus 6, werd deze bijeenkomst met gebed geopend, waarna de voorzitter de aanwezigen welkom heette. De notulen der vorige vergadering werden, na voorlezing door den secre taris, onder dankzegging aan den sa mensteller goedgekeurd, evenals het jaarverslag van den secretaris en dat van den penningmeester. Blijkens het door den heer P. de Rooij namens de controle-commissie uitgebracht verslag, was de rekening en verantwoording van den penning meester over het afgesloten boekjaar in orde en werd deze vastgesteld. Als nieuw lid der controle-commissie werd aangewezen de heer Adr. Dekkers, die zich deze benoeming liet welgevallen. De aftredende bestuursleden, de hee ren 'G. Koene, W. Smits en M. van der Hoeven, werden met algemeene stem men herkozen en namen onder dank zegging voor het in hen gesteld ver trouwen hun herbenoeming aan. Na de rondvraag, waarvan door wei. nigen werd gebruik gemaakt, sloot de voorzitter deze vergadering, waarna met dankgebed werd geëindigd. Bij de j.l. Zaterdag gehouden aan besteding van het verfwerk der wo ningen in de Korte Nieuwstraat de Woningbouwvereniging volgt ingeschreven: Perceel 1, blok van 8 woningen: J. Klaasse, Sprang J 276 D. Rijken, Capelle J J. de Groot Zn., Capelle 248 Gebr. v. d. Waals, Capelle 219 Gegund aan Gebr. v. d. Waals. Perceel 2, blok van 12 woningen: J. Klaasse, Sprang 472 Gebr. v. d. Waals, Capelle 348 Z. Molegraaf, Capelle 313 D. Rijken, Capelle 312 Gegund aan den laagsten inschrijver. Perceel 3, blok van 8 woningen: J. Klaesse, Sprang 277 J. de Groot Zn., Capelle 254 I). Rijken, Capelle 224 Gebr. v. d. Waals, Capelle 219 Gegund aan den laagsten inschrijver. Tot kweekeling met akte aan de Chr. school aan den Loonschendijk is benoemd de heer J. Verhoeven Azn., thans als zoodanig werkzaam te Alm- kerk. - Het glas- en verfwerk van een nieuw te bouwen telefoongebouw te Waalwijk, voor rekening van den Rijksgebouwendienst, is opgedragen aan Gebr. van der Waals, alhier. - Ter gelegenheid van een huwe lijksinzegening hoopt a.s. Donderdag des namiddags 4 uur in de Ned. Herv. kerk alhier voor te gaan Ds. Oosten- brug. - Een dezer dagen herdacht Ds. P. Zandt, emeritus predikant te Deltt, eertijds predikant der Ned. Herv. ge meente aan den Loonschendijk,- den dag, dat hij voor 36 jaar het predi kantambt aanvaardde te Kamperveen. RAAMSDONKSVEER. Zilveren Onderwijzers jubileum. Donderdag j.l. werd alhier door de R.K. Jongensschool het zilveren on- derwijzersjubilé gevierd, van de hee ren P. Broeders en F. van Gerwen. Het feest werd ingezet met een II. Mis, waaronder algemeene H. Com munie der jongens tot intentie van de jubilarissen. Om 10 uur begon de kinderhulde, die daar er momenteel geen gebouwen vrij zijn, in de speelzaal van de Be waarschool der Eerw. Zusters gehou den werd. Deze was netjes versierd en zoo ingericht dat alle jongens een zit plaats hadden. Onder de belangstellenden zagen we den Zeereerw. heer Pastoor en de heeren Kapelaans van onze parochie. Onze Edelachtbare heer Burgemees ter, met de heeren Wethouders, als mede den secretaris onzer gemeente. Daar de Fraters van Tilburg de lei ding van de R.K. Jongensschool heb ben, was het Hoofdbestuur der Fra ters vertegenwoordigd door den Eerw. Frater Alexis, vicarius der Congrega tie en Frater Augustino, lid van het Hoofdbestuur. De jongens zongen enkele mooie liederen, waaronder een cantate en een paar leuke tooneelstukjes werden opgevoerd. In de toespraken, die ge houden werden door den Zeereerw. heer Pastoor, (die de jubilarissen na mens het Schoolbestuur een gesloten enveloppe aanbood), het Hoofd van de School en de Eerw. Frater Vicarius, werd vooral gewezen op de steeds har telijke en innige samenwerking van de twee jubilarissen met het ovengo personeel en het Schoolbestuur. Op zeer leuke en origiïiecle wijze werd door „Polleke Prik" en zijn trou we gezellen het feestcadeau van het personeel aangeboden, twee prachti ge schilderijen. Na de morgenfeesten kregen de jon gens nog een tractatie. 's Middags werd voor de jongens eeri filmvoorstelling gegeven in het Parochiehuis, te Geertruidenberg. Het is zoowel voor de feestelingen als voor de jongens een mooi feest ge weest. We wenschen de twee jubilarissen nog veel jaren onder Gods rijkste ze gen. Buijs. Wegens periodieke aftreding werd het aftredende bestuurslid, de heer Mr. L. Verhoeven, met op één na algemeene stemmen herkozen. Bij de rondvraag vroeg één der le den inlichtingen inzake het op de hoogte brengen der ingezetenen door instructeurs en omfcrent een te houden tentoonstelling. De voorzitter zei, dat de tentoonstelling wordt georganiseerd door het hoofdbestuur, op kosten van de gemeente. Hierna sloot de voorzitter de ver gadering. in de bestuursvergadering werd Mr. Verhoeven als voorzitter herkozen. van werd als Op 4 Juni a.s. hopen de echtelie den Adrianus van Strien en Johanna van der Bijl, wonende in de Koning straat, hun gouden huwelijksfeest te vieren. Tot onderwijzeres aan de St. The- resiaschool, alhier is benoemd Mej. Fr. Pennings, komende van Eindho ven. Aan het Postkantoor te Raams- donksveer en het daaronder behooren- de ambtsgebied is in de maand April j.l. op de Rijkspostspaarbank ingelegd 32646,84 en terugbetaald ƒ38911,56. In de vergadering van de afdeeling Heusden van de Nederlandsche Ver eeniging voor Luchtbescherming, ge houden in hotel „Het Wapen van Am sterdam", hield de voorzitter, de heer Mr. L. Verhoeven, een openingswoord waarin hij zijn teleurstelling uitsprak over de geringe opkomst, waarna hij het nut van de vereeniging uiteenzette en met voorbeelden toelichtte. Aan de orde waren de jaarverslagen van den secretaris, den heer Vreeswijk, en den penningmeester, den heer J. VOORSCHRIFTEN VOOR MAALTIJDEN IN HOTELS EN RESTAURANTS. Ook ccn vast menu, waarvoor geen bonnen noodig zijn, verplicht gesteld. De directeur van het rijksbureau voor het hotel-, café, restaurant- en pensionbedrijf heeft een aantal bepalingen vastgesteld, welke met ingang van vandaag in acht moeten worden genomen door inrichtingen, waar voor het pu bliek gereedgemaakte spijzen al of niet voor ge bruik ter plaatse verkrijgbaar worden gesteld. Hieraan wordt het volgende ontleend: Ontbijt: het ontbijt moet worden verstrekt zonder bijlevering van boter, margarine of vet en zonder vleesch of vleeschwaren. Indien de gast zulks uitdrukkelijk verlangt, mogen genoemde artikelen worden verstrekt, doch uitsluitend tegen inlevering van de daar voor verschuldigde consumentenbonnen. Deze leveringen gelden als extra-verstrekkingen tegen afzonderlijk vast te stellen tarief. Vaste menu's: In elk restaurant moeten ge durende de daarvoor geldende uren maaltijden naar z.g. vaste menu's van beperkten omvang verkrijgbaar zijn. Er moet voor lunch, diner of souper verkrijg baar zijn zoowel een menu zonder verplichting tot afgifte van consumentenbonnen, als tenmin ste een met die verplichting. De verplicht gestelde vaste menu's mogen ten hoogste omvatten: a. zonder consumentenbon nen: een voorgerecht of magere soep, een gang, toespijs of compote of fruit: b. met consumentenbonnen: een voorgerecht of heldere gebonden soep, een gang, toespijs of compote of fruit (in te leveren ten hoogste 4/50 rantsoen vet, boter of margarine en ten hoogste een rantsoen vleesch of vleeschwaren). Dagkaart. Behalve z.g. vaste menu's kunnen in restaurants spijzen uit een dagkaart worden verstrekt, waarop moeten voorkomen: a. vlecsch- looze of nagenoeg vetlooze schotels (geen bon nen): b. nationale stamppotten of -soepen (2/50 boter of vetbon en 1 vleeschbon) en c. gekookt vleesch met toebehooren (2/50 boter of vetbon en Yi vleeschbon). Voorts mogen op de dagkaart, ter keuze van den ondernemer, de volgende gerechten worden aangeboden: d. gebraden vleesch met aardappelen, groen te of compote (4/5 boter- of vetbon en een vleeschbon); vischschotel met toebehooren (geen vleeschbon en bij gekookte visch 2/50 en bij ge bakken visch 4/50 boter- of vetbon): f. wild- of gevogelteschotels met aardappelen en groente of compote (4/50 boter of vetbon en voor zoover gedistribueerd een vleeschbon): g. eierschotels tegen inneming van eierbon- nen, 2/50 boter of vetbon en facultatief een hal ve vleeschbon. De dagkaart mag in geen geval meer dan tien van bovengenoemde gerechten vermelden. Boven en behalve deze geoorloofde tien scho tels mogen op de dagkaart voorkomen: eenige voorgerechten, eenige magere soepen, eenige tusschengerechten, eenige toespijzen, twee kaas soorten. fruit en belegde broodjes. Voor zoover in deze gerechten artikelen zijn verwerkt of daarbij artikelen worden verstrekt, waarvoor consumentenbonnen moeten worden ingeleverd, moet de verschuldigde bonnenwaarde op de dagkaart vermeld zijn. De consumentenbonnen moeten door of van wege den ondernemer gelijktijdig met de bestel ling in ontvangst worden genomen. Van de consumenten mogen niet meer bonnen in ontvangst worden genomen dan op menu of dagkaart zijn vermeld. De vleeschlooze en nagenoeg vetlooze maal tijden en schotels, waarvoor geen bonnen in ontvangst mogen worden genomen, dienen niet temin van behoorlijke samenstelling te zijn. De daarvoor benoodigde minimale hoeveelheid bo ter, margarine of vet wordt door den onderne mer verkregen uit den hem toegekenden overslag boven d^ hoeveelheid, waarop hij tegen in wisseling der overeenkomstige bonnen aanspraak kan maken. Bij een kadetje (open gesneden dubbel brood je) of per twee sneden brood, mogen ten hoog ste in ontvangst worden genomen Yi rantsoen brood en 2/50 rantsoen boter en voor de beleg ging rantsoen kaas, Yi rantsoen vleesch of vleeschwaren of 1 eibon. De kaart, waarop de vaste menu's zijn ver meld, en de geldende dagkaart, voorzien van datum, prijzen en een aanduiding van de door de consumenten verschuldigde bonnen, moeten aan de buitenzijde van de inrichting, naast de hoofdtoegangsdeur, gemakkelijk zichtbaar voor het publiek worden opgehangen en voorts in de inrichting in voldoende aantal ter raadpleging voorhanden zijn. Vegetarische restaurants zijn ontheven van de verplichting tot het geven van gerechten met vleesch, vleeschwaren, visch, wild en gevogelte. Het bepaalde in dit voorschrift is niet van toepassing op pensions. peiode van 4 Mei j.l. tot en met 24 Mei a.s., dat is dus een periode van drie weken. Gedurende die periode wordt derhalve 2000 gram brood extra beschikbaar gesteld, dat is dus een extra rantsoen van 95 gram per dag. Aangezien het vanzelfsprekend niet in de be doeling ligt, naast dit extra rantsoen van 95 gram per dag ook nog de rantsoenverhooging van 48 gram per dag door inkorting van de distributieperiode te handhaven, wordt de voor den broodbon geldende verbruiksperiode weder van 6 op 7 dagen gebracht. De loopende met „16" genummerde bon van de broodkaart geldt derhalve voor de verbruiksperiode van Zondag 4 Mei tot en met Zaterdag 10 Mei in plaats van tot en met Vrijdag 9 Mei. Het koopen op dezen bon blijft geoorloofd tot en met Woensdag 14 Mei. De volgende bon wordt geldig verklaard met ingang van Zondag 11 Mei a.s. Met ingang van heden tot en met Zaterdag 24 Mei geven voorts de met „18" genummerde bonnen van de broodkaart elk recht op een extra rantsoen van 100 gram brood of 1 rant soen gebak. Het koopen op dezen bon is ge oorloofd tot en met Woensdag 28 Mei. EXTRA RIJST OP DE BOTER- EN VETKAART. Van 3 tot en met 25 Mei wordt op bon 21 .van de boter- en vetkaart een extra rantsoen rijst, rijstemeel, rijstebloem, rijstgries of grutten- meel van 250 gram verstrekt. Bij inlevering van den vetbon wordt door de winkeliers een reductie van 3 cent per 250 gram op den normalen prijs verleend. VERHOOGING VAN HET BROODRANTSOEN. Extra bon voor drie weken aangewezen. VLEESCH OP BON 14. Half rantsoen gedurende acht dagen. Aangezien in de praktijk gebleken is, dat het moeilijkheden oplevert, indien de bonnen van de vleeschkaart worden aangewezen voor een verbruiksperiode van zestien dagen, is thans de volgende regeling getroffen: De bonnen van de vleeschkaart zullen wor» den aangewezen voor een verbruiksperiode van 8 dagen, terwijl de hoeveelheid vleesch of vleeschwaren, welke per bon gekocht kan wor den, een half rantsoen zal bedragen. Het totaal beschikbare vleeschrantsoen gedurende een tijd vak van 16 dagen blijft hierdoor dus ongewij zigd. Voor het koopen van een rantsoen vleesch van 100 gram of een rantsoen vleeschwaren dienen in den vervolge twee bonnen van de vleeschkaart te worden ingeleverd. De met „een rantsoen vleesch" en „een rant soen vleeschwaren' gemerkte bonnen blijven recht geven op een rantsoen vleesch of vleesch waren. De wisselbon voor „een kwart rantsoen vleesch" blijft recht geven op een kwart rant soen. Met ingang van Woensdag 7 Mei zullen voorts op de bonnen van de vleeschkaart be halve verduurzaamde kip, ook verduurzaamde eend, gans en kalkoen, voorzoover voorradig, verkrijgbaar zijn. Gedurende het tijdvak Van Woensdag 7 Mei tot en met Woensdag 14 Mei a.s. geeft elk der vier m«t „14 vleesch" gemerkte bonnen van de vleeschkaart recht op het koopen van een half rantsoen (50 gram), vleesch, been inbegrepen, of een half rantsoen vleeschwaren. De met „14 worst, vleeschwaren" gemerkte bon geeft uitsluitend recht op het koopen van een half rantsoen vleeschwaren. GRAF GROTE OVER DE AARDAPPELEN-DISTRIBUTIE. Graf F. F. Grote, leider der afd. Volksvoeding en Landbouw van het Rijkscommissariaat voerde in de da- gel ij ksche persconferentie te 's-Hage het woord naar aanleiding van de moeiten, die zich met de aardappelen hebben voorgedaan. Graf Grote ves tigde er de aandacht óp, dat op zich zelf de voorraden voldoende waren en op een gebruik van 15.000 ton per week waren berekend. Toen bleek, dat hier en daar de levering stokken ging, werd 18.000 ton per week ten gebruike beschikbaar gesteld. Dat desniettegenstaande toch schaarschte zich voordeed, is een gevolg van een zekere onrust ter zake, door voorbari ge publicaties veroorzaakt en door al lerlei on-controleerbare en onjuiste geruchten. Deze dreven tot hamste ren. En daar Nederland nog niet over een voldoend al omvattende organi satie beschikt en de volksdiscipline eveneens niet voldoende is, bleek dit niet belet te kunnen worden. Reeds is bekend gemaakt welke maat regelen van Nederlandsche zijde men thans treft en streng doorvoeren zal, om dit euvel te bestrijden en de schul digen te treffen. Er worden thans 12.001) ton pet weck voor de gewone distributie be schikbaar gesteld. Verder worden supplementaire voorraden uit Duitschland ingevoerd en verschillende van dergelijke zen dingen zullen nog komen. Verder wordt ter vergemakkelijking van de situatie een extra-rantsoen van 250 gram rijst beschikbaar gesteld, welke voor de houders van vetkaarten goedkooper .gegeven wordt. En blijkt tenslotte dat de sluikhandel en de Smokkelarij de getroffen maatregelen in gevaar blijven brengen, dan zal voor de scherpste maatregelen niet terug gedeinsd worden. Ook degenen, die van een grooteren geldbuidel profitec- ren, om ten koste der gemeenschap zichzelf te bevoordeclen, mogen zich dit voor gezegd houden. Met ingang van Zaterdag 10 Mei '41 is de vrije verkoop van een groot aan tal soorten schoenen, welke tot dus verre zonder bon mochten worden ver kocht, niet meer toegestaan. Hiervoor- dient derhalve een schoenenbon te worden ingeleverd. Zooals bekend is in verband met de jard- appelendistributie vanaf 28 April het brood rantsoen tijdelijk verhoogd door inkorting van de distributieperiode van 7 tot 6 dagen, hetgeen neerkomt op een verhooging van het normale rantsoen met 48 gram per dag. Besloten is thans, ter aanvulling van het aardappelrantsoen, nogmaals een extra brood rantsoen te verstrekken. Aangezien het nog maals inkorten van de distributie-periode op technische bezwaren stuit, zal dit extra rantsoen verstrekt worden door het aanwijzen van een extra bon van de broodkaart voor de verbruiks- Aparte bonnen met cijfer Voor deze soorten schoenen zullen aparte schoenenbonnen worden uitge geven, welke van de gewone bonnen zijn te onderscheiden, doordat op de bonnen een cijfer „2" is gedrukt en zij een andere kleur hebben. Deze „bonnen 2" kunnen op de gebruikelijke wijze bij de plaatselijke distributie-

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 5