Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. I Buiteniandsch Nieuws. 1001. Binnenlandsch Nieuws. Staatsloterij Dit nummer bestaat uit twee biaden. Eerste Blad. H.Kolsteren-Lagarde DRANKEN LIKEUREN 1843 WAALWIJK 1843 NUMMER 38. ZATERDAG 10 MEI 1941. 64c JAARGANG. DIT BLAD VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs Per 3 maanden 1.31. Franco per post door 't geheele rijk 1.47J^. UITGAVEE WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Giro No. 50798. Telegr.-Adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel. Minimum 1.50 Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat.» RADIOREDE VAN STIMSON. Onmiddellijk gebruik van vloot der V. S. geëischt. Onbeperkte duikboot- oorlog „onwettige blokkade" genoemd. De Amerikaansche minister van oorlog, Henry Stimson, heeft in een radiorede, waaromtrent naar de secre taris van het Witte Huis, Early, heeft verklaard, tevoren afspraken met Roo sevelt waren gemaakt, gezegd, dat Amerika zich geplaatst ziet tegenover een crisis, die het algeheelc gebruik der krachten noodig maakt voor de waarborging van de eigen veiligheid. „Duitsehland plaatst", zoo beweerde Stimson, „de geheele wereld, met in begrip van Amerika, voor het alter natief te capitulecren of onvoorwaar delijk weerstand te bieden. Wanneer de vloot der Ver. Staten 'l streven van de Engelsche vloot aanvult, kan zij al le Oceanen rondom Amerika veilig maken en daarmede de noodige tijd winst geven." Stimson noemde den onbeperkten duikbootoorlog een „onwettige blok kade", die de Ver. Staten niet erken nen. Stimson eischte het onmiddellijke gebruik van de Amerikaansche vloot, om, naar hij meende, de „zeeën veilig te maken voor de levering van muni tie naar Engeland". De veiligheid van de Ver. Staten, zoo beweerde Stimson, is afhankelijk van de overwinning van Engeland. Alles, wat de Ver. Staten tot dusver tot een zoodanige overwinning hebben bijgedragen, is onvoldoende, aange zien Duitschlands activiteit op den Atlantischen Oceaan de Engelsche le venslijn bedreigt. Wanneer de V. S. wachten tot de macht van de Britsche vloot is gebro ken, zal de zeemacht der V. S. er een van den tweeden rang worden. De V. S. mogen niet toelaten dat de voor Engeland bestemde munitie op den Atlantischen Oceaan tot zinken wordt gebracht, aangezien de V.S. voor milliarden aan wapenmateriaal ver vaardigen. De minister van oorlog bevestigde, dat de blokkade van Engeland zoo doeltreffend is geworden, dal daar door niet alleen de leverantie van wa penmateriaal, maar ook van levens middelen uit dc Ver. Staten voor En geland in gevaar wordt gebracht. Het geheele leven der Ver. Staten, zoo beweerde Stimson ten slolte, is ge baseerd op de vooronderstelling, dat de controle der Oceanen in bevriende handen is. De V.S. hebben bijvoor beeld reusachtige steden aan de zee kust gebouwd, ofschoon zij nooit een groot staand leger hebben gehad. Mei de ontwikkeling van het luchtwapen is het nog belangrijker voor de V. S. geworden, dat de controle der zeeën zich bevindt in handen van bevriende naties. Aan het slot van zijn uiteenzettingen verklaarde de minister van ooi log. „Wanneer wij niet bereid zijn oileis te brengen en zoo noodig te sterven voor de overtuiging dat de vrijheid I van Amerika moet worden gered, kan zij niet worden gered". Van wel ingelichte zijde wordt uit Berlijn gemeld, het A.N.P. brengt het over: De bewering van Stimson, den Ame- rikaanschen minister van oorlog, in jijn radiorede, waarin werd gesproken over een bedreiging van Brazilië door Duitsehland, is in de Wilhelmstrasse als een onware en ongehoorde ver dachtmaking ten scherpste afgewezen. In dit verband werd van Duitsche zij de ten aanzien van Stimson's opmer king over „onrechtvaardigheden in de Duitsche oologvoering ter zee, verwe zen naar vroegere daden en uitingen van den Ainerikaanschen minister van oorlog, waaruit blijkt, dat Stimson van volkenrechtelijke kwesties weinig ver stand heeft en zich dus, naar men van Duitsche zijde onderstreepte, beter niet op het terrein van rechtskwesties moest begeven. Zooals bekend is de Duitsche oorlog voering ter zee, waarop men in poli tieke kringen van de rijkshoofdstad nog eens met nadruk de aandacht ves tigt, het noodzakelijke gevolg van ,de blokkade der Engelschen tegen Duit sche vrouwen en kinderen. De andere opmerking van Stimson betreffende 't gebruik van de Amerikaansche vloot ter bescherming van transporten naar Engeland, heeft te Berlijn geen verba zing gewekt, daar de Amerikaansche minister als een extremist bekend staat. In de Wilhelmstrasse zeide men, dat het Duitsche rijk deze rede niet als 'n regeeringsverklaring beschouwt. Stimson heeft duidelijk, uitsluitend als oorlogsophitser gesproken. Italië zelf te kraken. Slechts weinig meer was noodig geweest om een de finitieve zege te, bevechten en den Bal kan van aanvallers te bevrijden. Hore Belisha meende vervolgens, dat de Engelsche strijdkrachten in Griekenland tweemaal zoo sterk had den moeten zijn, als ze waren. Hij be schuldigde de Britsche Intelligence Service, dat deze verantwoordelijk was voor alle tegenslagen in den oorlog, met inbegrip van Libye, Noorwegen, Frankrijk, Dakar en Irak. Grootestraat 199 -201 WAALWIJK GEEFT OOK IN EN STEEDS KWALITEIT LEVENSVERZEKERING DE SITUATIE IN IRAK. De Engelschen zouden op verscheidene punten successen hebben behaald Volgens een bericht van Associated Press uit Kairo, zouden de Britsche troepen het Iraksche cordon om het vliegveld Ilabbanijah doorbroken heb ben en de petroleumlëiding van Mosoel weer beheerschen. Volgens te Rome uit Irak ontvangen berichten zouden de Engelsche troepen het fort Roetba bij de grens van Transjordanië bezet hebben. (D.N.B.) In een communiqué heeft de Irak sche generale staf bekend gemaakt dat de algeineene mobilisatie in Irak nog niet is algekondigd. Voorloopig is men slechts overgegaan tot een ge deeltelijke mobilisatie, daar de mili taire operaties van dien omvang zijn, dat een algeheelc mobilisatie nog niet noodzakelijk wordt geacht. (S.P.T.) ontheven ten einde zich geheel te kun nen wijden aan zijn taak als volks commissaris van buitenlandsche za ken. Aan deze door Moskou opgegeven reden werd noch van officieele, noch van officieuse zijde iets toegevoegd. HORE BELISHA OEFENT CRITIEK. De beteekenis van den strijd in de Middellandsche Zee. United Press meldt uit Londen: In het Lagerhuis heeft Hore Belisha verklaard, dat de toestand ernstig is. Hij zeide, dat hij dj mentaliteit be treurde welke alle gebeurtenissen, die geen betrekking hebben op den Atlan tischen Oceaan, als van de tweede rang beschouwen. Hij verklaarde: De slag in de Middellandsche Zee en de slag in den Atlantischen Oceaan zijn één slag. Indien wij de eerste zouden verliezen, dan zouden de eischen die aan ons ge steld worden voor het voeren van den tweede, onberekenbaar groot zijn. Indien de spil in de Middellandsche Zee de slag zou winnen, dan zou de blokkade doorbroken zijn en olie en tropische producten zouden de spil kunnen bereiken, zoodat deze in staat zal zijn grootere strijdkrachten tegen Engeland te concentreeren. Hore Belisha oefende er critiek op dat Engeland op een tijdstip, dat Grie kenland den vijand terugsloeg, heeft nagelaten Italië uit te schakelen door geconcentreerde bombardeering van vitale doelen. Het was onze taak de verbindingen tusschen Italië en Alba nië te vernielen en indien mogelijk Churchill heeft in het Engelsche Lagerhuis verklaard, dat de Britsche regeering reeds in Mei van het vorige jaar van plan was troepen naar Irak te zenden om de verbindingslinies te bezetten. Helaas Rad Engeland de be schikbare troepen in den strijd in Egypte moeten werpen. (D.N.B.) STALIN PREMIER DER SOVJETUNIE. In de laatste uitzending van nieuws berichten van radio Moskou is een decreet van het presidium van den op persten Sovjet der U.S.S.R. voorgele zen. De voorzitter van den Raad van Volkscommissarissen der U.S.S.R., Molotof, wordt met het oog op zijn herhaalde verklaringen, dat de ver vulling van de plichten als voorzitter van den Raad van Volkscommissaris sen gecombineerd met de uitoefening van het ambt van Volkscommissaris van Buitenlandsche Zaken, hem zwaar valt, op zijn wensch ontheven van zijn eerstgenoemde taak. Bij een tweede decreet van genoemd presidium wordt Stalin tot opvolger van Molotof benoemd. Een derde decreet benoemt Molotof tot plaatsvervangend premier. De Berlijnsche correspondent van 't A.N.P. verneemt van welingelichte zij de: Het bericht uit Moskou, volgens het welk Stalin tot voorzitter van den raad van volkscommissarissen der Sovjet- Unie is benoemd, heeft in politieke kringen uiteraard groote belangstel ling gewekt. In de Wilhelmstrasse ver wees men op desbetreffende vragen van buitenlandsche journalisten naar de door Moskou opgegeven reden, dat het een wijziging op verlangen van Molotof betreft, die van zijn functie als voorzitter van den raad van volks commissarissen wenschte te worden BOEREN STAAN VOOR KOERSWIJZIGING. Minder veehouderij, meer akkerbouw. Op de jaarvergadering van Kring Helmond van den N.C.B., die in „Het Oud-Kasteel" te Helmond gehouden werd heeft de Provinciale Voedsel- commissaris, de heer P. van Haaren uit Tilburg, een aantal belangrijke mededeelingen gedaan over de verder te nemen, zeer ingrijpende maatrege len met betrekking tot den landbouw. Hij deelde mede, dat de veestapel nog sterker ingekrompen zal moeten wor den en dat een ruimere akkerbouw hiervoor de compensatie zal moeten brengen, aldus de Prov. Bossche Crt. De Provinciale Voedselcommissaris verkreeg het woord om den stand van zaken in den landbouw aan een even uitvoerige als belangrijke bespreking tc onderwerpen. Hij deelde allereerst mede, dat de directeur-generaal van dc voedselvoorziening voor elke provin cie een zuivelcommissie heeft inge steld die tot taak heeft de vervoers- moeilijkheden voor de zuivelindustrie tot oplossing te brengen. Het is mo gelijk dat ter besparing van benzine en rubberbanden tot ophelting van som mige zuivelfabrieken zal moeten wor den overgegaan. Waar hel melkver- vofr met paard en kar geschiedt, kan de toestand van het oogenblik natuur, lijk bestendigd blijven. De heer Van Haaren kwam vervol gens tc spreken over de paardenvor dering. Vooralsnog zou naar sprekers overtuiging nog geen vordering van paarden vanwege de Duitsche Weer macht behoeven te worden tegemoet gezien. Met zekerheid valt daarover echter niets te zeggen. Hoewel spreker daartoe gerechtigd is, heeft hij ten behoeve van de landbouwers die hun paard hebben moeten afstaan geen na- Vordering doen houden, aangezien op vordering en toewijzing een moeilijke kwestie is en de schade over het al gemeen slechts verlegd wordt. Toen echter bleek, aldus spreker, dat in Den Bosch een ongerechtigde handel in paarden gedreven werd, heelt hij laten ingrijpen en een 18-tal paarden in be slag doen nemen. Ingevolge het dezer dagen ai geko men paardenbesluit is voor Brabant een taxatiecommissie benoemd, waar in zitting hebben Dr. Lubberink (Hel mond) en de heeren Punt en Vertin den. De heer Van Haaren drukte de boeren op het hart deze op papier idea le regeling in de practijk stipt na te leven en hij stelde een effectieve con trole in het vooruitzicht. Op 't oogen blik staan nog 200 boeren op de aan- vraaglijst voor een paard. Met mede werking van den Opbouwdienst kon den deze week weer 40 boeren aan een paard geholpen worden. De heer Kielstra van de Veehoude rij-centrale heeft een inkrimping van onzen veestapel van 1.650.000 mei k- en kalfkoeien tot 1.250.000 stuks aan gekondigd. Ook de groote jong-vee- stapel zal in gelijke verhouding wor den ingekrompen. Bij de vordering na 1 Juli zal onge twijfeld straf worden ingegrepen, an ders wordt het vereischte inkrimpings percentage niet gehaald. Op een be drijf van b.v. 10 koeien mogen er nog zes overblijven. Een en ander moet op 1 December geregeld zijn. Inkrimping van den veestapel. Omtrent de verdere inkrimping van den veestapel deelde de heer Van Haa ren mede, dat de boeren hierbij niet uit het oog mogen verliezen, dat het tekort aan veevoeder hiertoe dwingt. Het gewicht der varkens zal, behou dens eventueele uitzonderingen voor huisslachtingen, tot 60 K.G. worden beperkt. Daardoor kan een grooter aantal fokvarkens worden aangehou den. In normale omstandigheden voer de ons land 2500 milliocn K.G. kracht voer in. Vorig jaar werd 1/3 deel daar van gedistribueerd. In.den a.s. winter zal hoogstens de helft van dit een derde beschikbaar zijn. Iedere boer, aldus de heer Van Haa ren, moet er van overtuigd zijn dat hij persoonlijk het offer van inkrim ping van zijn veestapel heeft te bren gen in het belang van ons geheele volk. Men moet niet denken zich met het koopen van een leveringsbon tc kunnen helpen. De boer boude met die even onsympatieke als onsociale han delwijze op. Iemand die het doen kan helpt daarmee een arm boertje in den put. ANTON DRUKKER Warmoesitr.et löi De voedselcommissaris drong er voorts op aan, dat men zich voor wat den kippenstapél betreft, stipt aan de toewijzingen zal houden. Er komen thans in Brabant reeds duizenden tnchtrechtelijke verhalen. In de toe komst zullen overtredingen in dezen zin voor den economischen rechter komen met als gevolg hooge boeten en strenge straffen. In het bijzonder wees de heer Van Haaren op den grooten achterstand die deze provin cie nog heeft voor wat de levering van granen betreft. Resumeerende zei spreker dat bet streven van nu af aan er sterker dan ooit op gericht moet zijn dc ietwat ge makkelijker veehouderij te beperken om zooveel mogelijk menschelijk voed sel te produceeren. BEPERKING VAN DEN VEESTAPEL. Aanslag van vee mede ter vorming van eem reserve voor a.s. winter. Het Rijksbureau voor de Voedsel voorziening in Oorlogstijd deelt het volgende mede: Om de vleeschvoorziening zeker ie stellen en met het oog op de voeder positie werd er. reeds in vroegere pers berichten op gewezen, dat een zekere vermindering van den rundveestapel noodzakelijk is. De voederpositie voor den veestapel in den vorigen winter heeft duidelijk getoond, dat de voorgenomen beper king beslist noodzakelijk is, wil men bereiken, dat voldoende productievoe- der voor de melkkoeien en dus voor het zekerstellen van de melk- en vet- voorziening overblijft. Het is boven dien noodzakelijk, den aanslag zóo te doen plaats vinden, dat het ™rmen van een reserve voor den winter 1941- 1942 mogelijk is. De leveringsperiode van vee van l 25- 11-1940 tot 28-2-1941 en van 1-3-194 tot 1-7-1941 werd thans verlengd tot 1-12-1941. gsirutsrkr Courant Hoofdredacteur: Jan Tielen, Waalwijk. m '•ft®-*' 'P'': x Vv :i' DE 5e KLAS begint MAANDAG a.s. |AA AAA mn 30.000 - 25 000 - 15.000 100.000. 50.000, 10.000.5000. 2000,3 A 1500 1 55 1O0O. 65 A 400, em. Loten. I/| 4 72. l/2 4 36. l|, 4 18. l/5 4 14.40, l/„, 4 7.20. I/20 A 3.60. Naar bulten franco na ontvangst van postwissel en 7l/2 ct. voor frankeering. Giro 79244. - Tel. 46654.

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 1