SPORT 10 MEL ïvjcJLwuqm.. ©rBiriastag lllijixJiwzdt'i w. s. c. Bij het vaststellen van de totale le veling en by ue voor elk bedrijl apart vast te stenen verplichting tot leve ring, worüt rekening geuouuen met de leveringen, üie tot nu toe piaats von den. net normale percentage slachtrun- deren bedraagt glouaal 20 pCt. der dieren cue ineer uan een jaar oud zijn. bovenuien heelt de aansiag ten doei, een vermindering van uen stapel van meer uan een jaar oud met ca. 20 pCt., wat lietzeliüe aantal slacntdieren op levert ais net normale percentage. Het aantal stuks vee boven een jaar, dat elk Deurijl moet leveren en dat Op elk Deüriji op 1 December 1041 hoog stens aanwezig mag zijn, zal aan de be- languebbenden zoo spoedig mogelijk vvoruen bekend gemaakt. Voor een gedeelte van den aanslag zullen voor latere levering contracten worden aigesloten. Y Z&Tui4vta&Cctt&ri fbrengen zelfbeheersching en rust.Buisje75ct. DE AARDAPPELVOORZIENING. Aan een publicatie van het Rijks bureau voor de Voedselvoorziening ontleenen wij het volgende: Ook vóór de rantsoeneering der aardappelen bestond er reeds van hoo- ger hand een regeling voor de aarcl- appelenvoorziening, die berustte op de gedachte, dat voor de voorziening van ons volk niet alleen de gewilde klei- aardappelcn noodig zijn, maar even eens de zandaardappelen, alsmede een deel der aardappelen die tot dusverre voor de fabricage van aardappelmeel werden gebruikt, waarbij niet uit het oog werd verloren dat de minder goe de soorten het eerst voor de consump tie moesten worden beschikbaar ge steld. Door een centralisatie van den groot, handel kon dit doel practisch volko men wrfrden bereikt, waarbij de vol gende voordeelen verkregen werden: Ten eerste kunnen de minst-houd bare aardappelen het eerst voor de consumptie worden aangewend. Ten tweede geschiedt het vervoer zoo efficient mogelijk, daar alle trans portmiddelen worden gecombineero voor den aanvoer. Ten derde kan men er zeker van zijn dat men niet met in de steden gevorm de voorraden blijft zitten, aangezien de geheele handel over het Verkoopkan toor loopt. Overigens mag er wel eens aan her innerd worden dat de oogst 1940 zeer slecht geweest is en de uitpoot van wege de vele inundaties beneden nor maal. Het is vrij zeker, dat de uitpoot dit jaar, vooral op de zandgronden, aan merkelijk hooger zal zijn in verband met de gewijzigde verhouding tusschen cte prijzen der verschillende soorten aardappelen. Tot den verbouw van de meesL-opbrengende soorten wordt men nu meer geprikkeld. Ook op de klei gronden, vooral in het Zuiden des lands, is intusschen de uitpoot grooter. Voorts zal thans een veel grootei deel der veenkoloniale aardappelen voor de consumptie kunnen worden bestemd. Een en ander geeft reden om te ver wachten, dat dit jaar een grooterc hoeveelheid aardappelen dan verleden jaar voor menschehjke consumptie be schikbaar zal zijn. BOTER OP BON 15. Op vetbon 15 boter of margarine. De secretaris-generaal van landbouw en visscherij deelt het volgende mede: Gedurende het tijdvak van Donder dag tot en met Zondag 25 dezer zullen wederom twee bonnen van de boter en vetkaart recht geven op het koopen van boter of margarine. In verband met de technische moei lijkheden, o.a. bij de inlevering der bonnen door de detaillisten, wordt thans één bon aangewezen en zal in den loop van de volgende week de tweede bon bekend worden gemaakt. De met „15" genummerde bon van de boterkaart geeft recht op 't koopen van 250 gram boter en de met „15" ge nummerde bon van de vetkaart geeft recht op het koopen van 250 gram margarine of 250 gram boter. De ver- bruiksperiode van dezen bon loopt van Donderdag 8 tot en met Zondag 25 dezer, terwijl er nog tot en met Woens dag 28 dezer op mag worden gekocht. De aandacht wordt er op gevestigd, dat op bon „15" van de vetkaart geen boter met reductie beschikbaar wordt gesteld, hetgeen wel hot geval zal zijn met den bon, die in den loop van de volgende week wordt aangewezen. HET PRIJZEN VAN ARTIKELEN VERPLICHT. Binnen eenige dagen zal er een nieuw besluit worden afgekondigd, dat de verplichting tot het prijzen van artikelen grondig regelt. Daarmee zal een belangrijke bijdrage zijn geleverd tot den strijd tegen de overtreders van prijsvoorschriften. Het nieuwe besluit legt den klein handelaar de verplichting op, een groot deel van de in de winkels ver krijgbare artikelen op duidelijke wijze te prijzen. Deze regeling is reeds di rect van toepassing op alle voedings- en genotmiddelen, textielwaren en le derwaren. De gemachtigde voor de prijzen zal de prijsaanduidingsplicht tot andere groepen van goederen kun nen uitbreiden, ook tol het verhuren van roerende goederen en het ver richten van diensten. CONTRöLE OP BOTERPRIJS. Prijsklasse dient op merken en wikkels te worden vermeld. Teneinde controle op de naleving van de boterprijsvoorschriften te ver gemakkelijken en tevens aan den con sument de mogelijkheid te geven, te onderscheiden of de winkelier hem den juisten prijs vraagt, is bij wijziging van het Crisis-Zuivelbesluit bepaald, dat op de merken en wikkels de prijs klasse moet worden vermeld, terwijl de verplichting tot het gebruik van deze merken en wikkels overeenkom stig de daarbij vermelde prijsklasse, wordt opgelegd in den vorm eener voorwaarde, aan de karnvergunningen en de ompakvergunningen verbonden. TEXTIELDISTRIBUTIE. Met nadruk wordt er de aandacht op gevestigd, dat alle stoffen aan het stuk, ook de katoenen en wollen stof fen, met uitzondering echter van stof fen voor winterjassen en winterman tels en stoffen voor alle soorten iuiers en katoenen of graslinnen lakens, ver krijgbaar zijn op de punten der tex- tielkaart en/of toeslagkaart. Verder zijn alle stoffen aan 't stuk, met uitzondering echter van alle ka toenen en wollen stoffen, op speciale B. G.-punten verkrijgbaar. Deze stot- fen mogen niet op andere speciale punten worden betrokken. Katoenen stoffen zijn op speciale V.V.A.-punten verkrijgbaar en wollen stoffen op V.V.W.-punten. Deze katoenen en wol len stoffen mogen derhalve niet op andere speciale punten worden afge leverd. HERDENKINGSVERGADERINGEN VAN DE N.S.B. De persdienst van de N.S.B. meldt: De nationaal-socialistische beweging belegde gisteren vier groote bijeen komsten, n.l. te Utrecht, Amsterdam, Rotterdam en Den Haag. Tot deze bij eenkomst werden alle leden van de beweging en de Rijksduitschers uilgc- noodigd, die in de oorlogsdagen geïn terneerd zijn geweest. In Tivoli te Utrecht opende de secretaris-generaal van de N.S.B., ir. Huygen, in het Con*- certgebouw te Amsterdam de plaats vervangende leider, de heer C. v. Geel kerken, mr. Rost van Tonningen in 't gebouw Odeon te Rotterdam en mr. Jr. van Genechten in den Haagschen Dierentuin. De leider, ir. Mussert, voerde te Rotterdam en te 's-Graven- hage het woord. Ook van Duitsche zij de werd op deze bijeenkomsten ge sproken ter herdenking van de aan beide zijden gevallen soldaten en de vermoorde leden van de beweging, waarbij ook gedacht werd aan de ge- interneerde N.S.B.'ers en Rijksduit schers, die nu nog in Indië gevangen zitten. Hgden zal de Nationale Jeugdstorm kransen leggen op de graven van de gevallen Nederlandsche en Duitsche soldaten. NATIONAAL FRONT. Bij besluit van den Leider van Na tionaal Front is Mr. Dr. J. C. Coebergh ,e Eindhoven benoemd tot Gouwleider van Noord-Brabant. Mr. Dr. Coebergh werd geboren te Utrecht (4-2-'06), alwaar hij het Ste delijk Gymnasium bezocht en vervol gens rechten studeerde aan de Rijks universiteit. In 1932 promoveerde hij cum laude op een proefschrift, geti teld „Moderne rechtsvormingstheo rieën", om vervolgens nog eenige jaren in het buitenland zijn studies voort te zetten, n.l. in Parijs en Weenen. Mr. Dr. Coeberg was van 1935 tot 1938 advocaat en procureur te Utrecht waarna hij een werkkring vond bij de N.V. Philips Gloeilampenfabriek te Eindhoven, waar hij thans nog werk zaam is. N. V. B. Programma voor a.s. Zondag: Om het kampioenschap van Nederland. PSVHeracles. ADO—VSV. Afdeeling IV. Eerste klasse. Willem II—BW. Het is vandaag precies een jaar ge leden, dat ons land door het oor logsgeweld overrompeld werd, dat eenige duizenden jonge levens zou weg maaien, bruggen en steden vernielen en vele illusies den bodem inslaan. Het doet misschien eenigszins vreemd aan, dit zoo zakelijk vast te stellen, want ieder herinnert zich nog als de dag van gister, dien historischen datum, toen wij op een onwezenlijke wijze uit onzen slaap werden opgeschrikt, door het lawaai van honderden vliegtuigen, voorloopers van een groote militaire macht. Het was toen alles even ver bijsterend voor ons; het drong niet ten volle tot ons door, wat dit alles te be duiden had en de vijf dagen oorlog, die er op volgden, leken een nachtmerrie, waarvan wij ons de werkelijkheid nauwelijks bewust waren en waarvan de eigenlijke beteekenis eerst veel later tot ons zou doordringen. Vijf dagen oorlog gingen aan ons voorbij als een roes. Er was trouwens niemand, die den tijd kreeg er zich op te bezinnen, want nauwelijks was het laatste oorlogsgeraas weggestorven of de toekomst drong zich reeds aan ons op met duizenden vragen, die op een antwoord wachtten, maar dit eerst veel ater zouden krijgen, omdat het juiste antwoord toen nog niemand wist. Wij zeggen, het juiste antwoord, want het was in dien tijd, dat het gerucht op geld deed. Het gerucht in zijn meest oncontroleerbaren vorm, waarvan men niet wist waarvan het kwam, maar dat iet geheele land doortrok in den vorm van de meest onwaarschijnlijke verha- en en voorspellingen. Wie zich de praatjes van dien tijd voor den geest haalt, kan er de les uit eeren, dat het gerucht is als een fata morgana, dat nooit werkelijkheid wordt. Onder den impuls der omstandighe den, drongen zich weldra nieuwe idee ën en opvattingen baan. Oude stelsels werden verworpen, als niet meer pas send in dezen tijd en, alhoewel een en ander aanvankelijk met twijfel en wre vel in veler oogen bekeken werd, drong zich toch steeds meer de gedachte en overtuiging naar voren, dat veel ver anderen ging. Het leven herstelde zich en ging weer voort, omdat het zich niet straffe loos laat stopzetten. Het schikte zich steeds meer in de nieuwe omstandig heden, want het werd zich bewust, dat men zich moest aanpassen aan den nieuwen tijd, die eischt dat men zijn ouden voorganger als afgedaan be schouwde. Ons land herstelde zich van .de zwa re slagen die het heeft moeten onder gaan en thans, na één jaar, is er reeds veel dat we aanvaarden als iets wat zoo moet zijn, al brengt de toestand ons nog heel veel wat wij moeilijk verzet ten kunnen, al kost het nog velen moei te om zich te plaatsen op den bodem der realiteit. Die realiteit zullen wij on der 't oog moeten durven zien en daar uit onze conclusie trekken om mee te werken aan de toekomst van volk en vaderland, tot verkrijging van een waardige plaats in de rij der Europee- sche volkeren. Bedenken wij daarbij dat we nog steeds leven in oorlogstoestand, dat de oorlog nog woedt over een groot deel van Europa en niemand weet wanneer het einde daar zal zijn. Laten wij daarom op dezen dag nadat wij op de eerste plaats hen her dacht hebben, die voor het vaderland het hoogste offer brachten God bid den, dat spoedig de vrede weer over de wereld zal neerdalen, want alleen dan zal zij ongestoord verder kunnen arbeiden aan een gezonde en voor spoedige maatschappij. Laten wij daarbij voor ons dierbaar Vaderland het beste verhopen en daar voor allen onze beste krachten inzetten. Tweede klasse C. SchfjndelZwaluw. HelmondiaESV. KolpingWSC. PicusTOP. RKTVVSVD. Derde klasse I. SartoGudok. Derde klasse K. BoeimeerDESK. EKC—RAC. Roode SterWVO. Vierde klasse I. WSC 2Sporters. Om het kampioenschap van Nederland. De strijd om den gouden plak wordt morgen voortgezet. PSV krijgt daarbij be zoek van de Oostelijke kampioenen, die vorige week nog met ruime cijfers van ADO wonnen. Daar staat tegenover dat de inzet der Eindhovenaren ook alles zins verdienstelijk genoemd kan worden. Wij zijn daarom gepeigd, mede door het terreinvoordeel aan PSV de beste kansen toe te kennen. ADO speelt thuis tegen VSV. De Hagenaars zijn verplicht dezen wedstrijd in een overwinning om te zet ten, willen zij niet al te zeer op den ach tergrond geraken. Naar onze meening zal hen dit niet al te best gelukken; een 10 MEI. Ingezonden Weer staat het mij duidelijk voor den geest en hoe oud ik ook word, de herinnering aan 10 Mei 1940 zal mij steeds levendig bijblijven. Het is nu weer 10 Mei. Een jaar is het geleden dat die ramp over ons vre dige landje losbarstte. Ook staan we nu bij het jaargetijde van vele Neder landers, die hun bloed en leven heb ben gegeven voor het Vaderland en dus ook voor ons. Onvergetelijk is het voor me, dat we daar schouder aan schouder voch ten voor ons Vaderland en ons volk. Duidelijk zie ik ze nog voor me, die. helden, die zich met ware doodsver achting in den strijd wierpen en ook duidelijk blijft mij bij het beeld van den gesneuvelde, wasbleek liggend langs den weg of achter den mitrailleur, den dooden vinger nog om den trekker. Nu rust gij allen in het graf. De nieuwe lente is weer over de aar de gekomen, als was het, om uw graf te sieren met bloemen en groen, de stil le hulde der natuur. Maar op ons, die overgebleven zijn en gespaard werden voor den vreeselij- ken dood, rust thans een plicht van hulde aan onze gesneuvelden en dan is het niet genoeg om een bloem op het graf te brengen. Neen, hun daden moeten de onze zijn. Welke die daden waren? Offervaardigheid en naastenliefde. Immers, gaat de wereld niet mank aan gemakzucht en vreet het egoïsme niet aan den aardbol als de worm in den appel? En in dat alles toonde de gesneuvelde soldaat ons zijn naasten liefde en offervaardigheid. Naastenlief de, dat is niet een woord dat in den mond van den pastoor 's Zondags op den preekstoel alleen moet klinken. Neen, het moet ook klinken in de da den van ieder van ons en daarmee moe ten we niet wachten totdat een ander er mee begint. Wij moeten zelf beginnen met dien opbouw. Door onze offer vaardigheid moeten wij, ieder voor zich en allen tesaam, bouwen op het voor beeld van den gesneuvelden soldaat, dat bestond uit liefde en offervaardig heid voor zijn landgenoten. Wij Nederlanders kunnen pas groot gaan op onze soldatengraven, op de helden van den lOen Mei, als wij ons zelf verbeteren en de nieuwe wereld mee opbouwen. Een oud-strijder. BIJ HET GRAF VAN MIJN WAPENBROEDER. „Gevallen voor het Vaderland Zoo lees ik op uw grafkruis. Het oorlogswee strekte z'n hand, Op menig stad en huis. Het moordend vuur en staal Smeekte noch vroeg, doch nam, In fort, in bosch of heide kaal, Uw leven voor het Vaderland. Vuur, branden en verwoesting. Deden hier in vredig Nederland, De ronde naar hun goesting; Het krijgsgeweld met wreede macht, Liet moeder zonder zoon en kind, De vrouwe zonder steun en kracht. Den Vader door zijn kroost bemind. Rust in 't soldatengraf. Voor mij ook zijt gij heengegaan. Met mij hebt gij gestreden, Toen greep de dood u dan En uw leven is ontgleden. Hoog zij uw loon hierboven, In vrede rust gij in het graf. Altijd zal 'k uw daden loven, O, wapenbroeder, die U gaf. Steeds zal uw heldenmoed, Mij in het leven geven, Soldaat te blijven in het bloed, Soldaat als gij, van Nederland. Een oud-strijder. Hoewel wij niet houden van veel verzen in ons blad, willen wij dezen oud-strijder toch voor ditmaal gaarne plaatsruimte verleenen. Red.) puntenverdeeling koml ons hier als een goed resultaat voor. Eerste klas. Na de nederlaag van vorige week, te gen MVV, gaat BW morgen weer twee verliespuntcn op haar credit boeken in den uitwedstrijd tegen Willem II. Tweede klasse C. Verschillende wedstrijden zijn hier nog van groot belang voor de bezetting var. de voorlaatste plaats. Zoo aanvaardt Zwa luw de reis naar Schijn del en wanneer zij uit de ontmoeting aldaar één puntje weet te behalen is zij veilig; wij gelooven wel dat de Vughlenaren daartoe in staat zijn. Voor ESV is het pleit reeds lang be slecht. Bij hare vele nederlagen, kan er morgen tegen Helmondia nog wel eentje bij. WSC wacht een zware opgave in den vorm van een uitwedstrijd tegen Kolping, dat zoolang den wedloop met Picus heeft volgehouden. Wij zijn benieuwd hoe de Zwarthemden het er in Helmond af zul len brengen, al staat het bij voorbaat vast. dat zij het er lang niet makkelijk zullen hebben. De Eindhovensche reis van TOP naar Picus, zal de Ossenaren wel op een nederlaag komen te staan. RKTVV kan zich veilig stellen, door op eigen terrein van SVD te winnen, iets waartoe wij de tricolores wel in staat achten, al hebben zij ook aan een gelijk spel al genoeg. Ik heb ze weer zien vliegen, de ran ke, snelle en sierlijke vogeltjes in hun kelnerjasjes. Hoog zwierden ze door de lucht, cirkelden langs torens en daken of zweefden laag over straat en weg, om plotseling met een snelle zwenking weer uit het gezicht te verdwijnen. Het zien van deze vroolijk speclsche dartel heid, biedt telkenjare weer de bekoring van het nieuwe. Wij kunnen ons er aan verlustigen en met bewondering staren naar de gymnastiek van deze luchtac robaten, zooals zij daar vliegen, frank, fier en vrij, door niets gestoord. Zij geven een gevoel van vreugde en blijheid, van onbezorgdheid om al het aardsche en zij geven ons de weten schap, dat de lente nu werkelijk is ge komen, al is het met de praktijk nog wel eenigszins anders gesteld. Ik heb me al afgevraagd, of de lente ook gerantsoeneerd geworden is. Te oordeelen naar de schaarsche beetjes, die we er tot op heden nog maar van hebben toebedeeld gekregen, zou men tenminste makkelijk tot die conclusie kunnen komen. Het wil nog maar steeds den goeden kant niet op en zoo in ver beelding zie ik de menschen iederen morgen uit het raam kijken, of het tQT renhaantje zijn snuit nog niet in de ge- wenschte richting gestoken heeft. De ontgoocheling moet tot op heden wel groot geweest zijn, want van alle wen- schen en verlangens heeft dat stomme ding op den toren zich nog niets aan getrokken. Maar wacht. De zwaluwen hebben mij verteld, dat de torenhaan geen echte waardemeter is. Wat zou zoo'n dood ding ook kun nen? Alleen maar draaien om zijn eigen as. Nooit komt het eens van zijn plaats. Het kan niet eens vliegen. „Nee, dan wij", zeggen de zwalu wen. „Aan ons heb je tenminste iets. Wij zijn de voorloopers van het mooie weer. Op ons kun je rekenen. Als wij er zijn, dan kun je ervan verzekerd zijn, dat alles weer goed komt". Ik heb over deze eigenaardige woor denwisseling eens nagedacht en er de waarheid van ingezien, want even on vermijdelijk als telken jare de zwaluwen weer terugkeeren, komt ook weer de lente. En dan natuurlijk de echte lente; geen surrogaat. Let maar eens op! Derde klasse I. Gudok heeft morgen haar laatste kans om de laatste plaats te ontspringen, maar naar onze meening zal Sarto haar daar- oe de kans niet geven. Derde klasse K. DESK kan morgen kampioen zijn, als zij uit den wedstrijd legen Boeimeer één puntje weet te halen. Voor op staat ech ter, dat de Kaatsheuvelnaren het in Bre da lang niet makkelijk zullen hebben, al moet het vooruitzicht van een kampioen schap haar wel in slaat stellen den buil binnen te halen. EKC heeft tegen RAC geen kans. Evenzoo is hel gesteld met Roode Ster, dat WVO op bezoek krijgt. Vierde klasse I. Als eenigste wedstrijd slaat hier op lïhl programma, het treffen tusschen WSC 2 en Sporters op het terrein van eerstge noemde. De Zwarte reserves zullen hun in Drunen geleden nederlaag willen wre ken en als zij spelen voor wat zij waard zijn moet hen dit kunnen gelukken. Kolping—W.S.C. Het spreekwoord; de laatste loodjes we gen hel zwaartst, geldt in sterke mate ook voor WSC, dat morgen Kolping met een bezoek gaat vereeren. Het is onnoodig hier verder over de kracht van Kolping uit te wijden. Deze is genoegzaam be kend om te weten dat WSC hier voor een schier hopelooze taak staat. Toch is het ditzelfde Kolping, dal WSC op eigen terrein tot een gelijk spel wist te dwin gen. isisiJfl» In het vooruitzicht, dat de winst van een punt hen veilig stelt, moet het den Zwarten daarom morgen ook niet onmo gelijk zijn een klein succesje in Helmond weg te halen. Kolping heeft niets meer te winnen en zal daarom misschien de zaken niet zoo serieus opnemen als an ders het geval zou zijn. Daarvan moeten de WSC'ers profijt trekken en allen hun beste beentje voor zetten. Het resultaat waarmede dit beloond zal worden, is ze ker alleszins de moeite waard. WSC 2 speelt a.s. Zondag een thuis wedstrijd tegen Sporters 1. Dit is de eeni ge NVB-wedsrijd welke hier gespeeld wordt. Aanvang half drie. R. K. C. Programma voor Zondag a.s.: 't Heike—RKC 3. 2 uur. RKC 4—Velocitas 2, terrein 2de Zeine, half drie. Hieronymus 3RKC 5, 12 uur. Voor het eerste elftal is de beslissings wedstrijd tegen SET nog niet vastgesteld, zoodat wij nu nog een tijd langer in span ning worden gehouden. Het derde elftal gaat voor de variatie weer eens naar Tilburg. Door het succes van vorige week hebben wij hoop, dat aan de groote reeks nederlagen een ein de is gekomen, en verwachten in ieder geval dat jullie je huid zoo duur mogelijk zullen verkoopen. Het vierde en vijfde elftal zorgen hd- penlijk ook voor enkele winstpunten. Verder is voor Zondag a.s. in saméïP werking met de R.K. Werkliedenveree- niging een bedetocht naar Elshout geor-

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 2