PROVINCIAAL NIEUWS. 1 DE BICO. BURGERLIJKE STAND I 1 H. DE BONT-vanHULTEN HEERENKLEEDING NAAR MAAT nniTBTggprn nu ven leencii Zaterdag 10 Mei 1941 No. 38 De Echo van het Zuiden. Tweede Blad Rheumatische pijnen Ontvangen: EENIGE INMAAKPOTTEN. PAKJES WASCHMIDDEL. WITTE TASSEN. PRIMA TANDPASTA MODERNE HOOIKiSTEN GLASSERVIEZEN. GRASMAAIMACHINES. HARKEN EN SCHOFFELS. NAAMPLAATJES. ftfa Hoofdpijn en Kiespijn. WINTERHULP NEDERLAND. De directeur van Winterhulp Neder land, afdeeling Waalwijk, heeft bij 't einde der collecten van 't seizoen 1940 1941 tot de collectanten en collectri- ces een dankbetuiging gericht, voor den ijver, waarmede zij tot het welslagen van deze collecten hebben bijgedragen. Niet minder dan 10.319.85 kon daardoor aan den Provincialen direc teur uit onze gemeente worden afge dragen. DE PERSOONSBEWIJZZEN. Naar wij vernemen, zal ook in on ze gemeente spoedig met de uitreiking der persoonsbewijzen een aanvang worden gemaakt. Het is zells niet uit gesloten, dat reeds volgende week be gonnen wordt, maar men make zich over het juiste tijdstip niet ongerust, want ieder ontvangt tijdig tevoren, een oproepingskaart, waarop nauwkeurig vermeld staat, op welk tijdstip hij verwacht wordt en dat kan voor ve len nog lang duren. Men moet namelijk niet vergeten, dal er voor Waalwijk ongeveer 8000 persoonsbewijzen moeten worden uit gereikt en dat voor ieder uit te reiken bewijs een tijd geraamd wordt van een kwartier. Het is dus wel te begrij pen, dat een en ander veel tijd vraagt en er enkele maanden mee gemoeid zullen zijn, voor ieder in het bezit van zijn persoonsbewijs is. Het verdient verder de aandacht, de oude pasfoto's eens met een critisch oog te bekijken en deze te toetsen aan de nieuwe eisehen die gsteld zijn en waaraan alle foto's moeten voldoen. Dan zal men bemerken, dal vele oude foto's, vroeger gemaakt voor het iden titeitsbewijs, thans niet meer in aan merking komen. Men zal dus thans weer naar den fotograaf moeten, om zich een nieuwe foto te laten maken en wie een goeden gang van zaken wil helpen bevorderen, die zorge er vooi, dat hij zijn foto's tijdig in bezit heeft, want men is verplicht op den vastge- stelden tijd te komen. Wie niet op het juiste tijdstip aanwezig is, stuurt den boel in de war en zal niet meer gehol pen kunnen worden, met het risico dat daaraan voor hem verbonden is. Wie een goeden gang van zaken wil helpen hevoerderen, die zorge dus op tijd aanwezig te zijn. Tenslotte nog iets over den vinger afdruk. Volgens de leer der dactyloskopie hebben geen twee menschen gelijke „huidlijsten" en bovendien, blijft deze huidlijst, gedurende het geheele leven volmaakt onveranderd. Een beeld van een en ander blijft dus steeds een zeer waardevol herken ningsmiddel. Vandaar dat het ook hij deze regi stratie des volks wordt toegepast. Alleen zorge men er voor dat de- rechterwijsvinger goed schoon gewas- schen is, anders krijgt men een te vaag en vrijwel waardeoos beeld. COMITÉ „HULP AAN FINLAND". De voorzitster van het Ned. Comité „Hulp aan Finland" afdeeling Waal wijk; mevr. J. Tielen-van Wely, ont ving van het Consulaat-generaal te 's-Gravenhage een prachtig uitgevoerd Album over Finland, verlucht met schitterende illustraties over land. volk, industrie en handel. In dankbare' herinnering aan de tal- looze blijken van sympathie, die Fin land gedurende den tijd van zware be proeving uit Nederland mocht ontvan gen, heeft de Finsche regeering dit al bum doen samenstellen, in de hoop al dus aan Finland nog meer bekendheid te geven en het zoodoende ook voor de toekomst sympathie en belangstel ling te verzekeren en heeft de consul- generaal de eer, ingevolge ontvangen instructies dit album aan te bieden. Het luxe album dat tot titel draagt „Suomi-Finland" het land van den Vrij heidsstrijd, bevat de volgende kunst vol verzorgde opdracht: ,,Het is mij een behoefte aan de Ne derlanders, die in den tijd van zware .beproeving die achter ons ligt, door ,,hun daadwerkelijk optreden in het be- ,,lang der hulp-actie aan Finlands Volk .blijken van sympathie hebben gege- ,,ven, ook langs dezen weg de verzeke ring te bieden, dat de tallooze bewij- ,,zen van vriendschap en anderszins uit „Nederland ontvangen, allerwege hier ,,te lande in dankbare herinnering blij- „ven. Gegeven te Helsinki, 28 Februari 1941. De president der republiek Finland, RISTA RITI." BOEKEN-TENTOONSTELLING. De Uitgeverij Het Spectrum te Utrecht, algemeen bekend om hare uitgaven op letterkundig, cultureel en godsdienstig gebied zal Zondag 11 Met a.s. een tentoonstelling van haar fonds houden in de zaal van Hotel „De Twee Kolommen" te Waalwijk. Een tentoonstelling van boeken is geen alledaagsche gelegenheid, docli het spreekt welhaast vanzelf, dat zij vooral in een tijd als deze bijzondere belangstelling verdient. De gebeurtenissen van iedere dag dwingen ons telkens opnieuw tot be zinning; zij dwingen overal zeer velen zich te wenden tot boeken, waarin de wijsheid en cultuur van eeuwen ligt opgestapeld. Tusschen veel wat aan waarde verloren heeft, behouden wer kelijk goede boeken onverzwakt hun beteeken is. Telkens weer kan men ze raadplegen en telkens opnieuw kun nen ze blijdschap wekken, wijsheid geven, of vertroosting brengen. Het fonds van de Uitgeverij Het Spectrum bevat vele boeken van de zen aard: de beste binnenlandsche en buitenlandsche schrijvers op velerlei gebied vindt men er vertegenwoor- difd, terwijl ook aan de uiterlijke verzorging ervan door vele vooraan staande kunstenaars wordt medege werkt. In tal van plaatsen waar Het Spec trum een dergelijke tentoonstelling hield was zulks een groot succes. Niemand verzuime deze interessan te expositie, welke geopend is van 12 lot 5 uur te bezoeken. N.V. Schoenfabriek v.h. A. Pulles van Gerwen Co., Waalwijk. Ing. verord. Rijkscomm. d.d. 10 April 1941 tot beheerder aangesteld R. Klinkha mer. Fa. J. de Gouw en Zn., Kaatsheuvel, Gasthuisstr. 121, Schoenfabriek. Uitg. Venn.: A. M. J. de Gouw. Gez. Wagemakers, Kaatsheuvel, Hoofdstr. 147, Drogisterij, winkel in wijn en kol. waren. Overl. E.: C. Wa gemakers. Uitgetr. E. A. H. Wage makers. Winkel in kol. waren opgeh. Handelsnaam gewijzigd in: Wim Mus ters v.h. Gez. Wagemakers. Van Gend en Loos (F.), Kaatsheu vel, Expeditie. Uitgetr. Beheerder: A. J. Lammers. Ingetr. Beheerder: C. T. Brekelmans. N.V. Zuid-Ned. Crediet-maatschap- pij, Raamsdonksveer, E 59. In liq. ge treden. Vereff.: H. F. C. Schadd, Rot terdam. Wacht niet, tot een ander U is vóór geweest 111 Nu nog van een samenstelling, die bruikbaar is! Nog tegen een voordeelige prijs in 2 modellen In een tube, die goed tegen lang bewaren ktnl Praclisch in dezen tijd van kolen- en gasbesparing! Bestaande uit 5 malen glazen met mooie slijpsels! Nog enkele s'uks in beproefde oude kwaliteit! Dit jaar voor eiken zelf-luinier van belang I Die wij voor U klaarmaken, terwijl U erop wacht! V KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR DE LANGSTRAAT. Nieuwe inschrijvingen: Johan Paulides, Sprang-Capelle, A 291, Electrotechnische werkplaats, han del in electro motoren, dynamo's, enz. Fa. Joh. Buijks (B.P.), Raamsdonk, B 87, Landbouwbedrijf. Venn.: J., J. B. en M. Buijks. Wim Musters, v.h. Gez. Wagema kers, Kaatsheuvel (gem. Loonopzand), Hoofdstr. 147, Drogisterij, winkel in opt., verplegings- en toiletartikelen, wijnhandel. E.: W. Musters. Coöp. Grasdrogerij „De Nieuwe Hoop" C.-A., Genderen (gem. Eethen) B 81. Best.: E. v. d. Beek, M. v. Wijk Azn„ H. v. d. Heuvel, H. Vos Dzn. en A. D. v. Buuren. A. C. v. Alphen, Dongen, Ger. Ma- jellastr. 7, Timmerman-Aannemer. J. M. Smetsers, Oud-Heusden, A 23, grossier in groenten. Machinefabriek en Constructiewerk- plaats Gebrs. Benckhpijzen, Waalwijk, Laageinde 30a. Venn.: C. J., C. en G. J. Benckhuijsen. Wijzigingen: GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Op het politiebureau alhier zijn in lichtingen te bekomen omtrent onder staande gevonden en verloren voor werpen: Gevonden: Een blauw ketelpak, een sleutel aan ketting, een bril, een paar glacé hand schoenen, een glacé handschoen, een jachthond (bouvier), een zilveren ro zenkrans in etui. Verloren: Een bruin lederen porté m. inh., een blauw idem, een stamkaart en identi teitsbewijs, vier donkerbruine schoen achterstukken (hieltjes), een zilveren vulpenhouder, een nikkelen armband horloge, een vulpenhouder groen, een stamkaart, tien boterbonnen. GESTOLEN OLIE GEVONDEN. Op de vuilnisbelt achter de veekoe- kenfabriek van Gebr. Teurlings aan de Haven, hebben daar spelende kinderen een bus olie gevonden, die gewikkeld in een jute-zak onder het vuil verbor gen was. Nadat hiervan aangifte was gedaan bij de gemeente-politie, bleek dat deze GROOTESTR. 231, WAALWIJK TELEF. 109 olie afkomstig was van een diefstal, ge pleegd len nadeele van de fa. Teur lings. Naar de daders wordt een nader on derzoek ingesteld. MUSIS SACRUM. De vrouw zonder verleden. Er is een geheimzinnig ongeval ge beurd. Doktoren en detectives probee- ren met alle middelen der moderne wetenschap het duistere drama rond een mooie vrouw (Sybille Schmitz) te onthullen, die, voor ieder onbekend, bet ziekenhuis wordt binnengebracht. Heeft zij haar denkvermogen verloren, of wil zij een donker verleden ver zwijgen? Iedere vraag naar haar af komst en verleden schijnt doelloos te zijn, want zij kan zich niets inecr her inneren. Is zij een bedriegster, een ge rat tineerde tooneelspeelster? Of is zij werkelijk het slachtoffer van een tra gisch toeval? Zwaar en verlammend drukken deze vragen op die menschen. die zich liet noodlot dezer vrouw aantrekken. Dan eensklaps meldt het verleden zich met een brutaal geweld. De bezoeker zal er door onthutst zijn. Een film van sensationecle pro blemen, schokkende conflicten en mee- sleepende kracht, die Uw bezoek waard zal zijn. LUXOR BIOSCOOP. „Centrale Rio". Deze film voert ons naar Rio, waar heen de Berlijnsche Maria Halmborg op zoek gaat naar haar man, die se dert anderhalf jaar verdwenen is en intusschen in Amerika blijkt her trouwd te zijn. Juist als zij hem wil gaan bezoeken vallen er twee schoten en bij nader onderzoek blijkt, dat haai man vermoord is, omdat hij was be trokken in een smokkelzaak van ver- doovende middelen. De politie wordt in de zaak gemengd en haar spoor leidt naar een luxueus cabaret, langs vlotte muziek, knappe girls, totdat Maria Halmborg ontvoerd wordt en de spanning haar hoogtepunt bereikt. Reeds begint men te wanhopen, wan neer een verrassende wending in liet onderzoek licht in deze zaak brengt. Alles tesamen een ongewoon ver haal van schoone, gevaarlijke vrou wen, mysterieuze mannen en sensatio necle bravourstukken. Een pittige film van een vreemde affaire, die de politie handen vol werk bezorgt en waaraan U ongetwijfeld veel genoegen zult be leven. VERKEERSONTWIKKELING IN HET LAND VAN ALTENA. Het isolement wordt minder. Een medewerker te Waalwijk schrijft aan de N. R. Crt.: Met de ontsluiting van den Bies- bosch is liet wegenvraagstuk in het Land van Altena in een nieuw stadium gekomen. Het gebied zal na de uitvoe ring der Biesboschwerkzaamheden een nauw contact gaan onderhouden met dc erfenis van den St. Elisabethsvloed en door het wegvallen van de Bies- boschhindernissen komt de natuurlij ke westgrens van het land te verval len en is er voortaan een directe com municatie mogelijk met Dordrecht. Tot voor korten lijd was het isole ment van het Land van Altena wel haast volkomen. In het Westen lag dc Biesbosch en in het Noorden en Oos ten werd het omringd door de Maas. In het Zuiden bespoelde dc Bergsche Maas de vruchtbare landerijen. Zoo groeide er als het ware een eiland, sterk geïsoleerd en met een eigen ka rakter. De vruchtbare gronden waren uitstekend geschikt voor den land bouw, zoodat landbouw hier 't hoofd middel van bestaan werd. Een hoer stelt niet zulke hooge eisehen aan de wegen als de beoefenaars van handel en nijverheid en dit is een van dc re denen waarom het wegennet hier lan gen tijd in een toestand verkeerde, die deed denken aan honderd jaar geleden. De wegen zijn er smal, tc smal, en bieden 1001 kronkels. Maar de boeren hadden er geen hinder van en hel leven ging hier steeds zijn gewonen, rustigen gang. Toen kwamen plotseling de Bies- boschplannen uit de lade, waarin ze zoo lang verborgen waren geweest en het bleek al spoedig dat deze plannen ook grooten invloed zouden uitoefe nen op het Land van Altena. De na tuurlijke grens, een grens, welke steeds werd gevoeld als een groote hinder paal, viel weg en er kwamen nieuwe perspectieven. Na de afsluiting van den Biesbosch zal het mogelijk zijn, een rechtstreek- sche verbinding tot stand te brengen tusschen Dordrecht en 's-Hertogen- bosch en welk een invloed deze mo gelijkheid kan hebben op het land van Altena ligt voor de hand. Of de ver binding tusschen Dordrecht en Den Bosch er nu komt of niet, zeker zal het Land van Altena in de naaste toe komst meer in het verkeer betrokken worden, niet alleen omdat het een functie te vervullen krijgt ten aanzien van de Biesboschdorpen, doch ook om dat het ligt tusschen het centrum van Brabant eenerzijds en het centrum van Zuid-Holland anderzijds. Dat deze cen trale ligging tot nu toe niet gevoeld is, iigt aan de natuurlijke vesting: de Biesbosch. Het wegennet zal moeten worden 'aangepast aan de nieuwe omstandig heden. Wel zijn er reeds groote ver beteringen geschied, doch er moet nog meer gebeuren. Üc voornaamste we gen zijn thans bruikbaar, hoewel hel geen banen zijn v^or snelverkeer en de weg Andel-Almkerk-Nieuwendijk zal reeds worden verbeterd. De plan nen daartoe liggen klaar en de aanbe steding is al geiiouden. Als ook deze verbetering geschied is, zijn cr een paar voorname dingen geaaan. Dan komen echter de tertiaire wegen aan de beurt, want hoewel deze niet alle van zoo veel belang zijn, zijn er toch bij, die dringend vernetering behoe ven, voornamelijk in den vorm van verbreeding en bestrating. Zoodra deze verbeteringen haar be slag gekregen hebben, kan het land van Altena zijn natuurlijke functie gaan uitoefenen, 11.1. optreden als ver- ninding tusChen Zuid-Holland en Noord-Brabant. Niet alleen liet land van Altena, doch ook de Langstraat en in het bij zonder Waalwijk, trekken profijt van de Biesboschwerkzaamheden. Behalve arm aan café's is het land van Altena ook arm aan winkels en al sedert oudsher trekt een groot deel van dc bewoners .op gezette tijden naar Waal wijk, 0111 daar zijn inkoopen te doen. Nu was cr echter het bezwaar, dal verschillende malen per jaar de com municatie werd verbroken, doordat de polders ten Noorden van Waalwijk ei: ook de verbindingsweg onder water liepen. Dat was een strop voor hel Land van Altena, maar ook voor Waalwijk. l)c Biesboschwerkzaamhe den houden echter ook dc afsluiting in van het Oude Maasje, waardoor de periodieke overstroomingen in dc Langstraat tot liet verleden zullen be lmoren, zoodat ook in het Zuiden de communicatie met de buitenwereld aanmerkelijk beter zal zijn geworden. Zoo zien we, dat deze vruchtbare streek, met haar nijvere boerenbevol king een nieuwe toekomst tegemoet gaat. WAALWIJK. Van 2 tot 9 Mei 1941. Geboren Xicolaas Gerardus Vincentius, zv. G. V. van Meeuwen-Klerx. Theresia Maria, dv. C. H. Hamers-van Drunen. Jaco bus Cornelia Maria, zv. J. J. M. Trimbach- van Riel. Jacobus Adrianus Marinus, zv. A. Snijders-Fijneman. Maria The resia. dv. A. C. Remmers-Verhagen. Overleden: R. J. van dc Wiel, oud 1 jaar. J. M. Boeren, echtgenoote van II. J. Koster, oud 45 jaren. G. Robben, weduwe van C. de Folter, oud 89 jaren. Huwelijken: H. de Munnik, oud 32 jaren, wonende- te Drunen en Ma. Kogels, oud 25 jaren, wonende Ie Waalwijk. Ingekomen Pa. Vesters van Loonopzand. H. J. E. Koekkoek van Breda. C. J. Ripzaad van Raamsdonk. A. C. van Gils van Gilze en Rijen. A. van der Zalm vat; Rollerdam. R. van der Zalm van Rol- terdam. C. J. S. Herman van Rotter dam. P. J. van der Zalm van Rotter dam. S. H. J. van Doornmalen van Ammerzoden. Vertrokken R. J. Wakker naar Zevenbergen. H. II. J. M. Buenen naar Nijmegen. J. P. Maertens naar Oisterwijk. H. G. van Lieshout naar Oisterwijk. C. G. Th. Moonen naar Zeist. A. M. van de Pol naar Vlijmen. A. M. Gies naar 's-Her- t eigen bosch. F. de Hoop naar Goes. F. S. Fransen naar Raamsdonk. K. E. Jacobs naar Heer. A. J. M. de Leijcr naar Schiebroek. Veiling Drunen. Prijzen van 8 Mei 1941. Asperges 30—108; postelijn 14—24; an dijvie 20—23; sjalot te 45—67; keelen 9— 12; sla-vellen 2—6; rabarber 2—9; spina zie 48. Alles per K.G. Komkommers 13—23; bloemkool 3— 25; sla V»7; bloemen 438. Alles per stuk. Peen 1419; selderij 15; peterselie 24. Alles per bos. DOET VERKOOPEN Overal op de wereld waar aan geleden werd. heeft Kruschen zijn wel- .dadige werking bewezen. Neem toch óók onder voortdu. rende conlröle van icheikun- '.dige-apotheker G. J. Logger bij apoth. en drog. 1.47, 0.71», 0.41. ft Veilig en vlug als geen ander hJpen hierbij altiid een poeder of cachet van Mijnhaidt. Mijnhaidc s Poeders per siuk.8ct. Doos 45 ct. Cachets, genaamd ..Mijnhardtjes" Doos 10 en 50 c'.

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 5