UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING m mrrin FLORIS MIOLA EN SPRANG—CAPEUE. NIEUWE BONNEN r- SPRANG. Door de politie alhier werden gistermorgen een tweetal honden dood geschoten, die in een weiland enkele schapen hadden doodgebeten. CAPELLE. Dezer dagen werd in het Stations koffiehuis van den heer P. Pruijssers door de afdeeling Sprang-Capelle van den Ned. Bond van Boerinnen e.a. Plat telandsvrouwen voor leden en introdu- cé's een gezellige avond gegeven, waar aan mej. Wilbrenninck, directrice van het Kralingsche Volkshuis, met een 6- tal Rotterdamsche meisjes haar wel willende medewerking verleende. De vergadering werd geopend door de presidente Mevr. Verhoeven-Blan- kers, die alle aanwezigen met hun in- troducé's welkom heette. Nadat de no tulen der vorige ledenvergadering wa ren voorgelezen en goedgekeurd, werd de leiding van den avond overgedra gen aan mej. Wilbrenninck. Eerst werden gezamenlijk eenige lie deren gezongen, daarna volgde fluit- en pianospel. Na afloop hiervan gaven de zes meisjes een demonstratie van volks dansen. In een voorafgaande inleiding gaf mej. Wilbrenninck eerst een uitleg over het opleven van deze dansen, waarbij zij opmerkte, dat onderzocht is, hoe zij vroeger geweest zijn en dat zij nu weer in haar oorspronkelijken vorm aan de jeugd worden geleerd. Het verschil in volksaard is er in te onderscheiden, sommige zijn roman tisch, andere sportief. Om deze ver schillen aan te toonen werden resp. Duitsche, Engelsche en tot slot Neder- landsche volksdansen gedaan. De meis jes deden het alleraardigst, zoo, dat menigeen zei: ,,Je zou zin krijgen om mee te doen". De volksdansen werden afgewisseld door zang, het voorlezen van een verhaal, of het doen van een spelletje met alle aanwezigen. Ook werd een gedicht gezongen, waarin alle ledenvergaderingen van den afgeloopen winter de revue pas seerden; een en ander werd door de leden aanschouwelijk voorgesteld, o.a. de gymnastiek naar aanleiding van de gymnastiekcursus, welke dezen winter voor de leden gegeven werd. Tot slot van den avond werd gezamenlijk ge zongen en in een kring rondgedanst. De presidente dankte mej. Wilbren ninck met haar assistenten voor de ver leende medewerking, waardoor het winterseizoen met een prettigen avond besloten kon worden. Voor de Ned. Herv. gemeente al hier hoopt a.s. Zondag des morgens half tien en des namiddags half drie op te treden Ds. Ooslenbrug. A.s. Zondag des morgens half tien en des namiddags twee uur hoopt voor de Ned. Herv. gemeente a. d. Loonschendijk op te treden Ds. Vroeg- indeweij. Ter gelegenheid van een huwelijks inzegening op Woensdag 14 Mei a.s. hoopt Ds. Vroegindeweij dien dag des nam. 3 uur voor te gaan. De jaarlijksche vergadering van stemgerechtigde ingelanden van het waterschap „De Binnenpolder van Capelle" zal gehouden worden Maan dag 19 Mei a.s. des namiddags 3 uur in het Stationskoffiehuis van den heer P. Pruijssers. De agenda vermeldt o.ni. vaststel ling der rekening over het dienstjaar 1939/1940 en der begrooting voor het dienstjaar 1941/1942, alsmede de ver kiezing van een hoofdingeland en een plaatsvervanger voor het waterschap „Het Zuiderafwateringskanaal". ffPüROt} Ltezoiid vfjüï de fluid \W£L"-o-'~*M' zuivert, verzacht.qeneest EEN GEHEIME BERGPLAATS ONDER DEN GROND. Zes kippen en twee fietsen van diefstal afkomstig gevonden. De dader gearresteerd. Een inwoner van Bussum deelde de zer dagen de politie mede, dat er 6 kip pen uit een hok en twee fietsen uit een schuurtje op zijn erf waren gestolen. Er waren geen sporen van braak, wel moest de dief eenigszins op de hoogte van de situatie zijn geweest. De politie verdacht den 23-jarigen H. B., die in de nabijheid woont. Het onderzoek be gon op het erf, een versch kuiltje werd uitgegraven. Twaalf pooten en een do zijn vleugels van witte leghorns kwa men te voorschijn. In een der kamers werd een geheim luik ontdekt. De po litie daalde in de groote ondergrond- sche ruimte af en vond er zes gepluk te hoenders en twee gedemonteerde fietsen. De kippen en fietsen werden door den bestolene herkend. De dader is gisteren gearresteerd. Hij bekende tevens dat hij uit een zomerhuisje een radio had gestolen. Donderdag werd hij naar Amster dam overgebracht. DOOR EEN DRIJFRIEM GEGREPEN Donderdagochtend is de ongehuwde arbeider B, W. uit Zwartebroek in een wasscherij te Amersfoort door een drijfriem gegrepen en zeer ernstig ge wond. Het slachtoffer is naar 't zie kenhuis overgebracht. Zijn toestand is ernstig. JEUGDIGE DIEVEN. De recherche te Utrecht heeft drie jongens van resp. 15, 15 en 17 jaar aangehouden, die er van verdacht worden zich schuldig te hebben ge maakt aan diefstallen van een aantal rijwielen. Voorts is een 17-jarige sla gersjongen aangehouden, die verdacht wordt van heling. De arrestatie van dezen laatste leidde tot aanhouding van de drie jongens. De politie heeft Donderdag een 11- jarigen jongen, wonende in de Chry- santjistraat, aangehouden, die zich door insluiping toegang had verschaft tot twee huizen in de Sparstraat en de Vlierboomstraat. In beide huizen ont vreemdde hij koffie en thee, waarna hij de gestolen waar trachtte te ver- koopen. Een der huisvrouwen wees de politie den jongen aan, toen deze van de goederen iets van de hand wilde doen. De ouders bleken den jongen BROOD: Bon 19 geldig t./m. 17 Mei. MELK: Bon 16 geldig t./m. 18 Mei. EIEREN: Bon 86 geldig t./m. 18 Mei. SUIKER: Bon 31 geldig t./m. 8 Juni. AARDAPPELEN: Bon 1 geldig t./m. 18 Mei. niet meer in huis te willen hebben. Om erger te voorkomen heeft de po litie hem in het hoofdbureau van po litie voorloopig een verblijf gegeven. GEEN RESTITUTIE VAN PERSONEELE BELASTING 1940 ter zake van na 15 Mei opgelegde motorrijtuigen. Onlangs heeft de Hooge Raad al dus meldt ons de A.N.W.B. princi pieel heslist over de vraag of de be zitter van een motorrijtuig, die dit als gevolg van de maatregelen in verband met de benzinebeperking na 15 Mei 1940 buiten gebruik heeft moeten stel len, aanspraak kan maken op onthef fing van personeele belasting 1940. In de kringen van belanghebbenden voelde men het als onredelijk, dat de belasting doorbetaald zou moeten worden, terwijl het voertuig als ge volg van overheidsmaatregelen ge worden was tot een volslagen nutte loos voorwerp. Aanspraak op ontheffing zou be staan, indien het gedwongen opleggen van een motorrijtuig gelijk te stellen ware met „afschaffen", dan wel in dien de houder geacht zou moeten worden, „het motorrijtuig niet langer tot belastbare doeleinden tc bezigen". Ten aanzien van het eerste punt overwoog de Hooge Raad, dat met „afschaffen" niet gelijk te stellen is de onmogelijkheid om met een motor rijtuig tc rijden, terwijl de wil tot dat rijden is blijven bestaan. Niet terzake doet hierbij of het gebruiken zal, ge schieden gedurende den loop van hel belastingjaar of eerst in een. volgend jaar. H/j Wat het tweede punt betreft over woog de Hooge Raad, dat onder „niet langer tot belastbare doeleinden bezi gen" verstaan moet worden „gaan go- bruiken voor niet-belastbare doelein den". Aangezien het buiten gebruik stellen niet als zoodanig beschouwd kan worden, bestaat er dus geen aan spraak op ontheffing. 'qood .oibfc De Polyantha bloemen tentoonstelling te Schie dam is weer heropend. Men behoeft zelfs niet naar de bollenvelden te gaan om van de kleur en schoonheid der bolge wassen tegc nietenook de polyantha zijn in over vloed. (Polygoon) OOK GOETHE WAS JONG! Wanneer wij aan den groten dich ter denker Johann Wolfgang von Goe the denken, dan kunnen wij ons haast niet voorstellen dat deze geestes-ge- weldige toch ook eens jong was en precies zo uitgelaten en overmoedig als alle andere jongens van zijn leef tijd. En toch is dat zo. Wij kennen ver schillende kwajongensstreken uit Goe the's jeugd. Een van de leukste laten we hier volgen: Als vriend en raadgever van den jongen hertog Karl August von Sack- sen Weimar, was de levenslustige Goethe aan het hof gekomen. Zij stu deerden samen en hadden samen hun genoegens. Op een dag gingen ze op vogeljacht. Het kleine gevolg dat hen begeleidde, waren zij spoedig uit het oog verloren en plotseling ontdekten zij dat zij in een hen totaal onbekend deel van het bos waren gekomen. Ze dwaalden wat rond, maar konden de weg niet meer terugvinden. Daarom besloten zij aan te kloppen bij de boe renhoeve, die zij aan de rand van het bos zagen liggen. De deur was gesloten en het duurde tamelijk lang eer aan hun geklop gehoor werd gegeven. Toen stonden ze voor een oude vrouw die er zo onvriendelijk uitzag als een heks uit een sprookje. Beleefd vertel de Goethe dat zij twee jagers waren die verdwaald waren en die hoopten dat zij hier wat te drinken zouden kun nen krijgen en een geleide om hen de weg te wijzen. „Ik ben aan het karnen", zei de oude nijdig. „Melk heb ik dus niet. Maar een glas karnemelk kunt u krijgen en als Josefa met de geiten terug komt, kan zij U voor mijn part de weg wij zen". En zonder verder naar haar gas ten om te zien, slofte de oude 't huis weer binnen. De deur liet zij echter achter zich open staan, wat Goethe en de hertog maar voor een stomme uit nodiging, om ook binnen te treden, aannamen. De hertog greep dadelijk zijn beurs en gaf de vrouw een taler. „Dat is te veel voor karnemelk" zei ze stug. „Nu, dan geeft u de rest maar aan onze schone geleidster als die thuis komt", antwoordde de hertog vergenoegd. Juist op dit ogenblik werd de deur ge opend en een klein, rimpelig vrouwtje kwam binnen. Was de oude boerin al afschrikwekkend om tc- zien, de pas binnengetredene kon men waarlijk meer dan afstotend noemen!" „Help mij de geiten in de stal bren gen, vrouw!" zei ze en de oude boerin volgde haar naar buiten, „O wee! Dat is nu de schone Jose fa!" lachte Goethe, „maar wat doet 't er toe, als ze ons de weg maar wijst! Maar de oude boerin zullen wij haar onvriendelijkheid betaald zetten. Zich zo tegen haar hertog te gedragen. „Ze weet immers niet wie ik ben!" „Dat doet er niet toe! Straf zal ze hebben! Let op wat ik doe! Houd de karnton eens open!" De hertog deed het en een paar se conden later was de dikke zwarte kat in de ton verdwenen. Juist op tijd, want de oude boerin en Josefa kwa men weer binnen. De beide schelmen namen haastig afscheid en liepen ach ter de rimpelige Josefa aan, die hen langs allerlei onbekende paden weer op de straatweg naar Weimar terug bracht „Dit is de weg naar de residentie", zei Josefa tenslotte en wees hen de richting die zij verder te gaan hadden. „Dank U", zei Goethe, „hier is nog een taler voor uw moeite. U bent ten minste toch nog wat vriendelijker dan de boerin". „Ach, die is de kwaadste nog niet! Ze kan alleen geen hove lingen uitstaan. Allemaal dagdieven, zegt ze. En het volk kan voor hen werken Glimlachend om zoveel openhartig heid vervolgden de beide jongemannen hun weg. Weken later evenwel, toen zij weer eens op jacht waren, kwam Goethe op de gedachte nog eens naar hun onvriendelijke gastvrouw te gaan om te vragen wat er van de dikke kat terechtgekomen was. Josefa opende hen mopperend de deur en liet ze zon der meer binnen. Daar troffen ze de oude, die bezig was met het huiswerk. „Wij komen alleen maar even kijken hoe het met uw kat gaat", zei Goethe lachend. „Dank u voor de belangstel ling. De kat maakt het best. Ik hoorde hem al dadelijk miauwen en heb hem gauw uit zijn gevangenis gehaald. Hij heeft er geen nadelige gevolgen van ondervonden". „En wat hebt u met de boter ge daan?" Strijdlustig plantte de oude haar beide handen in de zijden en de beide zondaars fel aanziend, zei ze triom fantelijk: „Die boter heb ik aan 't hof geleverd!" Goethe en de hertog hebben tame lijk lange gezichten getrokken en ze hadden opvallende haast om weg te komen en toen ze al lang weer in Wei- mar waren, meenden zij nóg een pijn lijke kattenkrabbel in hun hals te voelen. OPLOSSINGEN RAADSELS VORIGE WEEK. 1. De schoorsteen. 2. Een hartedief. 3. Zwart. 4. Hij had geen regenboog, maar wel een schuttersboog. 5. Een fles. NIEUWE RAADSELS. 1. Hoe heet toch wel de zon, Die nimmer licht kan geven. En bij elk eerlijk mens Heel slecht staat aangeschreven? 2. Welke bok moet niet op poten, Maar op mensenbenen gaan? Welke bok eet gras, noch klaver? Welke bok eet hooi, noch haver En wordt met het kwaad belaan. Dat een ander heeft gedaan? 3. Zeker, elke zonde is slecht. Maar, naar ik eens heb gelezen, Moet er ook een zonde zijn, Die verschrik'lijk zout zal wezen. Zeg mij nu eens, vlug en goed, Hoe die zonde heten moet? 4. Welke spiegel zou dat wezen. Die niet is van spiegelglas. Die ook nooit hing in een kamer, En in geen salon ooit was? (Oplossingen volgende week). Allebei verdienen ze in de krant te ko mmen, want Floris en Viola zijn alle twee mensenredders. Floris dan, is een herdershond, die niet 'alleen goed op de kudde van zijn baas pas- I te, maar ook op den baas zelf! Op een keer toen de kudde rustig graasde en de herder laan 't kruiden zoeken was, waagde deze ■\zich te dicht bij het moeras en raakte er lin. De hond miste hem al gauw en vond 'hem even gauw. Floris alleen kon echter zijn baas niet redden, dat begreep hij al dadelijk, maar wat hij wél kon doen, dat heeft hij gedaan. Hij rende naar het dorp en gedroeg zich daar meer dan opvallend. Hij blafte zonder ophouden en sprong te gen iedereen op. En omdat Floris nooit zulke eigenaardige dingen deed en op dat uur van de dag anders nooit in het dorp Miola. Floris. was en zeker niet zonder de kudde, beslo ten een paar bewoners hem maar eens te volgen. Wie weet, misschien was er iets bijzonders! Nog net op tijd kwamen zij aan 't moeras om den herder te redden. Miola deed wat anders. Die ontdekte een hevige brand in de boerderij van haar baas. Maar de baas en zijn vrouw en zijn drie kinderen sliepen boven en merkten van de laaiende vlammen niets. Wat deed toen Miola? Ze peuterde de keukendeur open en klom naar boven toe. Maar wat moest ze nu verder doen! Ze miauwde, de boer en zijn vrouw en zijn drie kinderen slie pen echter heel vast. Ze bleven slapen, Miola's gemiau wekte hen niet. Toen be gon Miola opeens te huilen, zoals een poes die doodgaat dat soms wel eens doet. Op eens waren ze allemaal wekker, want ze hielden allemaal van Miola en begrepen, dat er iets niet in orde moest zijn met haar. Kamerdeuren vlogen open en daar zagen zij Miola..!. gezond en wel. Toen begon Miola weer gewoon te miauwen en liep op een eigenaardige manier naar de trap. De boer volgde haar en zo ontdekte hij de hevige brand. Juist op tijd wist hij met vrouw en kin deren én Miola buiten te komen en ook al het vee kon nog worden gered. Nu, verdienen Miola en Floris goen paar woordjes in de krant* HU 10-^5/ 2 OOOS iO-60.TUBE^5CT.

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 6