UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING GEMENGD NIEUWS PROVINCIAAL NIEUWS* GEVRAAGD: DE BICO O V lrüïnfiaridfc> nniirPTCcpg m HVVEft 8E>E PËil HAARSTEEG. KAATSHEUVEL. RAAMSDONK. WAALWIJK. Gouden bruiloft. Aan de Sprangsche Vaart vierde Maandag 12 Mei het echtpaar J. More. val-Huisveld zijn gouden bruiloft. Een feestcommissie, onder voorzitterschap van den heer J. Maas, had met -volle sympathieke medewerking van de ge- heele buurt het feest voorbereid. Van af de nederige woning aan de Sprang sche Vaart was een guirlande en bloemversiering aangebracht tot aan den Provincialen weg. Öm goed acht uur stelde zich een ..stoet op om de jubilarissen kerkwaarts të' begeleiden. De kranige oudjes was een rijtuig aangeboden dat omgeven was door bruidjes uit de buurt. In de St. Josephkerk droeg de Wel- Eerw. Heer Rietra om 9 uur een plech tige gezongen H. Mis van dankbaar heid op, waaronder de heer Jos. van Beek op verdienstelijke wijze het „Panis Angelicus" van Cesar Kranck zong. Dezelfde stoet bracht het gouden paar weder huiswaarts, waar een hul diging met aanbieding van bloemen plaats vond door de bruidjes cn de heer H. van Heesch namens het comité een feestrede hield en bloemen en een gesloten couvert aanbood namens de buurt. De receptie had een zeer druk ver loop; o.m. waren aanwezig de Geeste lijkheid der parochie, een deputatie der Eerw. Broeders, de gemeente-secre taris met echtgenoote uit de gemeente Sprang-Capelle en zeer vele particu lieren, waaronder meerderen bij hun gelukwensch een gesloten couvert overhandigden. Zoowel bij de familie als bij de buurt bleef er de stemming tot het uur van sluiten in. Coöperatie Broederhulp. De R.K. Coöperatie Broederhulp U.A. hield in den R.K. Gildenbond haar jaarvergadering, waarop het voorstel tot goedkeuring van balans en resul taten rekeningen en verdeeling over schot over het boekjaar 1940 bij accla matie werd goedegkeurd. De aftreden de bestuursleden, J. Beerens, P. Schoen makers en G. Molenschot werden met algemeene stemmen herkozen, even eens het aftredende lid van de com missie van toezicht C. van Dongen. De hoofdcijfers der balans waren: vlottende bezittingen 63715.42; waar onder voorraden 28450.79, debiteu ren 11389.38 en te voderen interest 719.51. Vaste bezittingen na afschrij ving 49395.34; totaal 113110.76; schulden o pkorten termijn ƒ24100.85; schulden op langen termijn 8000. ejgep vermogen 65430.47overschot 1940 15579.44; totaal 113110.76. Dc DESK-hulde. Op de banen van Onderlinge Vriend schap, gevestigd in café W. v. d. Loo te Haarsteeg, werd Zondag een con cours van den Langstraatschen Kruis- boogbond gehouden. De uitslag was als volgt: Korps. 1ste Zestallen: Aldoende leert men, Herpt 142 pnt., Onderl. Vriend schap, Haarsteeg 140 pnt., Rozen- jacht, Vlijmen 128 pnt., Jonge Bata vieren, Nieuwkuijk 127 pnt. 2de Zestallen: Aldoende leert men, Herpt 119 pnt., Rozenjacht, Vlijmen 105 pnt., Onderlinge Vriendschap, Haarsteeg 105 pnt. Personeel: 1. J. v. Bijnen, Nieuw kuijk 25 pnt., 2. M. v. Ravenstein, Haarsteeg 24 pnt., 3. J. v. Engelen, Vlijmen 23 pnt., 4. G. v. d. Hout, Vlij men 23 pnt., 5. W. v. Engelen, Vlijmen 22 pnt. Geluk: 1ste prijs H. v. Ravenstein, 2. J. v. Engelen, Nieuwkuijk, 3. Bertus Boelen, Haarsteeg, 4. v. d. Wiel, Herpt. Zaterdag herdacht het echtpaar J. Oome-C. Smolders den dag, dat zij voor 40 jaar in den echt werden ver bonden. Des morgens werd in de pa rochiekerk een H. Mis van dankbaar- neid opgedragen. Verder verliep de dag in alle stilte, wegens omstandigheden in het gezin. Zoo verloor zij 2en Kerstdag 1927 een 13-jarigen zoon, die den verdrin kingsdood vond bij 't schaatsenrijden en vandaag een jaar geleden den 21- jarigen zoon bij de verdediging van ons vaderland. Op 3 Juni herdenkt het echtpaar J. v. Dongen-A. Norbart, Molenstraat, zijn 10-jarig huwelijk. De laatste weken moeten het de hekken voor de weilanden nog al ont gelden. Thans is er weer een ont vreemd bij de wed. P. Verschuren. Het vee liep des morgens in den polder verspreid. Ook werden drie kruiwa genplanken gestolen bij de werkver schaffing, welke wordt uitgevoerd aan den overkant van de Donge, zoodat de diefstal vermoedelijk met een roeiboot is geschied. OVERVAL MET ROOF TE RIJSBERGEN. Vier1 revolverhelden drongen boerderij binnen. In den nacht van Vrijdag op Zater dag heeft een overval met roof plaats gehad bij den landbouwer R., wonende in het gehucht Oekel, onder Rijsber- gen. Toen de landbouwer en zijn vrouw te bed lagen hoorden zij gestommel. Zij zijn uit bed gegaan en vonden in de huiskamer de ramen open. Er stonden drie mannen met revolvers in de hand, die zich voor douanebeambten uitga ven en toegang eischten. De vrouw maakte hierop de deur open, waarna de mannen binnendrongen. Het bleek toen, dat inmiddels reeds een vierde indringer langs den achterkant door 'n raam in het huis was gekomen. De mannen eischten geld en de vrouw gaf hun een portemonnaie met 160 gulden. Vervolgens vroegen zij naar goud dat de landbouwer echter niet in huis had. Men heeft vervolgens den man in de bijkeuken en de vrouw in de slaapka mer opgesloten, waarna het geheele huis onderzocht werd. Tenslotte wer den de landbouwer en zijn vrouw op hun bed vastgebonden. Zaterdagmorgen is het parket ter plaatse geweest en heeft men met een speurhond een onderzoek ingesteld, dat echter tot dusverre geen resultaat had. INBRAAK IN DE WARMOESSTRAAT TE AMSTERDAM. Gedurende het weekeind waar schijnlijk in den nacht van Zaterdag op Zondag hebben inbrekers een bezoek gebracht aan de perceelen War moesstraat 67 en 69 te Amsterdam, waarin resp. zijn gevestigd de koffie- en theehandel van de fa. Geels en Co. en de inetaalwarenfabriek A. Gezang en Co. Bij eerstgenoemde firma werd een kleine brandkast, die ongeveer 250 aan geld bevatte, meegenomen. Een andere, groote brandkast heeft men getracht te forceeren, doch dit is niet gelukt. Van meer belang echter nog was een partij van 3000 kg. thee, welke den dieven in handen viel, doch welke hoe veelheid geheel teruggevonden werd in het magazijn van de daarnaast ge legen inetaalwarenfabriek, waar zij, keurig in kleine baaltjes verpakt, ge reed stond. Vermoed wordt, dat de inbrekers 't plan hebben gehad de thee den vol genden nacht weg te halen, doch daar in door een of andere onverwachte oorzaak zijn verhinderd. Ook een duizend koffie- en thee bonnen en een paar honderd suiker bonnen zijn den dieven in handen ge vallen. De buit, welke hun bij de fa. Gezang Co. in handen viel, bestond uit slechts een gering bedrag aan geld (ong. 60), dat in een der beide ge forceerde brandkasten dier firma was geborgen. Weliswaar waren ook hier, evenals bij de firma Geels, vrijwel alle sloten geforceerd, doch aan goederen wordt niets, of althans zeer weinig, vermist. Vermoedelijk zijn de inbrekers via een smalle gang, welke aan dc O.Z. Voorburgwal uitkomt, naar binnen gekomen. De buitendeuren vertoonen althans geen enkel spoor van braak. Ook vingerafdrukken ontbreken, zoo dat het vermoeden voor de hand ligt, dat hier „vakmenschen" aan het werk zijn geweest. De politie van het zeer nabij gelegen bureau Warmoesstraat heeft de zaak in onderzoek. Hoofd pijn-Kies pijn 40-JARIGE JUBILEA VAN DE R.K. WERKLIEDENVEREENI- GING EN R.K. ZIEKENFONDS. Dinsdag 13 Mei was het 40 jaar ge leden, dat de R.K. Werkliedenvereeni- ging en het R.K. Ziekenfonds werden opgericht. Veel hebben deze vereenigingen, maar vooral eerstgenoemde, voor de arbeiders en hunne gezinnen gedaan en krachtig meegewerkt aan de opheffing van den arbeidersstand en aan de ver betering van de arbeidsvoorwaarden, op welk gebied veel bereikt is kunnen worden. Het is daarom jammer, dat vanwege de tijdsomstandigheden, momenteel van een passende en waardige herdenking geen sprake kan zijn. Toch willen wij bij dit jubileum hier even stil staan en een terugblik werpen in het vereenigingsleven van de afge- loopen 40 jaren. Het was in October 1900, dat in een vergadering van de H. Familie, het lid C. van Kuik eene bespreking hield, om te komen tot oprichting van een ver- eeniging van werklieden, met daarbij een fonds tot ondersteuning der zieken. Het gevolg daarvan was, dat een voor bereidingscommissie werd benoemd, bestaande uit de heeren B. Ficheroux, Jos van Drunen, Piet Snijders, Ant. Brans en C. van Kuik. Dank zij de ijverige bemoeiingen van deze com missie, kon in April 1901, tot definitie ve oprichting worden overgegaan, met aanvankelijk 47 leden, onder den naam van ..Leobond Het eerstgekozen bestuur bestond uit de heeren Jan Trimbach, voorzitter, C. van Kuik, le secretaris, Jan Ver hulst, penningmeester, Ant. Brans, 2e secretaris en P. Snijders, commissaris. De Bisschoppelijke goedkeuring werd verkregen 11 Mei 1901 en de Kon goedkeuring October 1901, Als eerste adviseur werd benoemd de eerw. heer Wevers, kapelaan van de Parochie St. Jan. De vereeniging mocht zich weldra in een groote belangstelling verheugen, zoodat na twee jaar het ledental reeds gestegen was tot 400 en haar bloei nam nog steeds toe. Ook het zieken fonds, dat tegelijk met de Leobond was opgericht, mocht zich in een grooten bloei verheugen. Het kwam echter meermalen voor, dat de leden door een langdurige ziekte werden aangetast, waardoor de termijn van uitkeering werd overschreden, en daardoor de ar moede het huisgezin binnen trad. Dit was de aanleiding dat in de bestuurs vergadering van 7 Augustus 1918 werd voorgesteld om in de e.v. algemeene vergadering met een voorstel te komen tot oprichting van een fonds ,,Hulp in Nood om eventueele uitgetrokken le den financieel te steunen. 17 Februari 1919 werd dit fonds definitief opge richt als \erplichtend voor alle leden, met een kleine extra-contributie. Dat dit fonds vele gezinnen voor algeheele armoede heeft gevrijwaard behoeft wel geen nader betoog. Wegens benoeming van kapelaan Wevers tot pastoor, werd tot adviseur benoemd, kapelaan Hordijk en als diens opvolger werd daarna aangewe zen kapelaan de Wijs. Vooral onder 't adviseurschap van laatstgenoemde be leefde de vereeniging een grooten bloei. Door zijn werken kwamen de vakorganisaties tot bloei en het is voor al aan zijn gestagen arbeid te danken, dat de vereeniging een eigen gebouw kreeg, dat op 11 Mei 1911, plechtig- door Pastoor Sprangers werd ingeze gend. Voorts kwamen onder zijn be zielende leiding nog als onderafdeelin- gen tot stand een harmonie, liedertafel en tooneelvereeniging. Helaas werd kapelaan de Wijs spoedig naar elders geroepen en werd hij opgevolgd door Kapelaan Kluitmans, die in October 1911 werd geinstalleerd. Onder zijn adviseurschap werd de Leobond in 1911 omgezet in een Gildenbond en in 1918 in een R.K. Werkliedenvereni ging. Intusschen waren in 1908 nog tot stand gekomen een steenkoleninkoop- vereeniging en in 1915 werd een coö peratieve bakkerij geopend, die echter door gebrek aan belangstelling spoe dig ter ziele ging. In 1919 werd kapelaan Kluijtmans benoemd tot Pastoor te Liempde en zijn opvolger werd hier de eerw. heer Bijnen, waarvan al spoedig bleek, dat hij de vereeniging een warm hart toe droeg. Kort voor het zilveren jubileum in 1926 werd hij benoemd tot kapelaan te Eindhoven en dit bericht bracht in de kringen van bestuur en leden alge meene onsteltenis. Na een tijdelijk ad viseurschap van Pastoor van Riel, werd Pastoor Verhagen toen gedurende twee jaren geestelijk adviseur, terwijl als diens opvolgers nog zijn te noemen ka pelaan van Rooij en Kapelaan Völker. Hebben de opeenvolgdende advi seurs veel en zegenrijk werk voor de vereeniging verricht, ook het werk van het bestuur heeft niet nagelaten zijn stempel op het vereenigingsleven te drukken. En wanneer wij hier schrijven over het bestuur, dan dient in de eerste plaats vermeld te worden de heer Fr. Passier, die, na eenige jaren bestuurs lid te zijn geweest, op 13 Januari 1917 benoemd werd tot voorzitter en deze functie heeft waargenomen tot 1 Mei 1939. Ruim 22 jaren is de voorzitters hamer dus aan hem toevertrouwd ge weest en dat op een wijze, die practisch voor geen verbetering vatbaar is. Zijn naam is met de R.K.W.V. vergroeid en zijne adviezen zullen nog lang op hoogen prijs gesteld worden. Op ge noemden datum werd hij opgevolgd door den heer Fr. Smolders, iemand die zijn sporen in de organisatie reeds lang heeft verdiend en die zich nu voor de zware taak gesteld ziet, de hem toe vertrouwde vereeniging door deze moeilijke tijden heen te loozen. Stellig is dit geen gemakkelijke taak, maar wij zijn er toch van overtuigd, dat het hem, in samenwerking met de overige be stuursleden, in nauw contact met alle leden en onder God s onmisbaren ze gen, gelukken zal, om de nu jubileeren- de vereeniging een nieuwen tijd van bloei te kunnen doen ingaan, terwijl zij voortmarcheert op den weg naar haar 50-jarig bestaan. een brand op het landgoed Huis ten Heide onder de gemeente Loon op Zand. Dank zij de hulp van militairen kon de brand beperkt blijven tot een groot bosch. 's Middags om ongeveer half 5 brak wederom brand uit, ditmaal in dc bos- schen gelegen onder de gemeente Drunen en Udenhout. In een minimum van tijd stond hier een groote uitge strektheid bosch in vlammen. Door den Noord-oosten wind grepen de vlammen zoo snel om zich heen, dat hel scheen alsof hier de vuurzee niet was te stuiten. Ook hier werd door militairen hulp verleend en dank zij die hulp was men den brand om on geveer half negen meester. Een groote uitgestrektheid bosch is door dezen brand vernield. De schade is aanzien lijk, de oorzaak is onbekend. TURFSTEKEN IN DE LANGSTRAAT. In de beneden-Langstraat, met name onder de gemeenten Waspik en Sprang-Capelle, ^vordt thans turf ge stoken. Het is uitsluitend baggerturf, welke wordt gewonnen door de water- loopen in de buitenpolders, waar de gronden bestaan uit zuivere rivierklei, uit te baggeren. De bagger wordt langs de verschillende waterloopen over een dikte van ongeveer 12 c.m, verspreid en gedroogd om daarna afgestoken te worden als turf. PRODUCTIE-SLAG IN BRABANT. Streekcom missies. De organisatie van den productie slag is in Noord-Brabant thans reeds zoover gevorderd, dat a.s. Woensdag de negen streek-commissies geïnstal leerd zullen worden. De samenstelling dezer commissies is gelijkvormig aan die van de landelijke en gewestelijke organen. Zij worden gevormd door de vertegenwoordigers der vier groote landbouworganisaties en een door dr. Posthuma aangewezen voorzitter. Het leek den aangewezen weg, 't ge west Noord-Brabant tot dit doel te verdeelen in de zeven bestaande land bouwgebieden. Aangezien echter het gebied der „Zuidelijke en Zuidoostelij ke zandgronden" te uitgestrekt was, heeft men daar drie gebieden van ge maakt, n.l. Baronie, Kempen en Peel. In de gewestelijke commissie zijn, zooals bekend, de vier groote land bouworganisaties vertegenwoordigd door haar provinciale voorzitters, res pectievelijk de heeren C. Moors, O. Damhave, A. D. v. d. Schans en W. G. de Waard. Deze laatste is vice-voor- zitter. Door dr. Posthuma werd bur gemeester P. J. Jansen te Hoeven aan gewezen als voorzitter. De streek-commissies zullen heden in Tilburg geïnstalleerd worden. Zich aan te melden bij op het Raadhuisplein of aan het woonhuis GROOTESTRAAT 32 3, BOEKENTENTOONSTELLING. De Boekententoonstelling 1.1. Zon dag gehouden in de zaal van Hotel „De Twee Kolommen", en die georga niseerd was door de K.J.M.V. in sa menwerking met de uitgeverij „Het Spectrum" te Utrecht, heeft zich in een goede belangstelling mogen ver heugen. Tal van fraaie boekwerken op ieder gebiod en handelende over iedere stof waren er geëxposeerd, terwijl deskun dige toelichting den bezoekers kon voorlichten. Uit de belangstelling bleek wel, dat de aandacht voor een goed boek weer stijgende is en de K.J.M.V., zoowel als „Het Spectrum" hebben met deze ten toonstelling alle eer ingelegd. TWEE BOSCHBRANDEN TE WAALWIJK. In de omgeving van Waalwijk heb ben Zondag twee ernstige boschbran- den gewoed, waardoor veel natuur schoon is vernietigd. Om ongeveer twee uur ontstond Voor deze streken zijn deze als volgt samengesteld: Meijerij. Voorzitter: Ir. W. A. v. As, directeur der botermijn te Breda; N.C.B.J. v. d. Heuvel, Veghel; N.A.F.: G. Kuijpers, Moergestel; C.B.T.B.: C. W. Begeer, 's-Gravemoer; „Maatschap pij": B. Mayers, Kaatsheuvel. Land van Heusden en Altena, Bies- hosch en Langstraat. Voorzitter: Mr. R. J. Th. v. d. Heijden, burgemees ter le Drunen; N.C.B.H. van Wagen berg, Vlijmen; N.A.F.: A. de Waard Ozn., Werkendam; C.B.T.B.: J. C. Wink, Wijk; „Maatschappij": W. A. Groenenberg, Dussen. (Zie vervolg Plaatselijk Nieuws Tweede Blad). DOET VERKOOPEN gebracht. Van vele zijden ontving Desk nog fe licitaties, o.m. van nagenoeg alle clubs uit de 3de klasse K en diverse scheidsrechters en trai- frloX JCijatsh&üvel' heeft Desk bij het behalen van het kampioenschap 3de klasse N.V.B. een spon tane hulde bereid, die niet grooter, noch groot- scher zijn kon. Alleen reeds de menschenmassa, die Desk bij haar inkomste aan de Kruisstraat verwelkomde was een bewijs, dat heel Kaats heuvel met Desk meeleeft. Twee harmonieën met een jubelende menigte begeleidde het elftal met bestuur naar de versierde clubzaal in café L. van Berkel aan den Horst. Voorzitter Jac. Smit was de eerste, die in goed gekozen woorden, spelers, trainer v. Hou ten, captain Vloemans en andere zwoegers voor de Desk belangen, complimenteerde en de hee- ren Vloemans en v. Houten met kransen hul digden. Hij stelde de prestatie van het eerste aan de jongeren tot voorbeeld. Burgemeester Mallens rekende het zich tot een eer namens het Gemeentebestuur te mogen feliciteeren. Hij weet wat voorafgegaan is aan hetgeen vandaag bereikt is. Hij stelt het op prijs dat de sport hier beoefend wordt met een ernst en opoffering, die dergelijke resultaten af werpt, overtuigd als hij is, dat de volksgezond heid niet beter kan gediend worden dan door de beoefening van een gezonde sport. Hij wenscht Desk alle succes op zijn verdere sportbaan en biedt namens het gemeentebestuur bloemen aan. Pastoor de Klijn, de Geest. Adviseur der club, feliciteert het bestuur en met deze speciaal de voorzitter voor de keurige leiding aan Desk ggeven. Verder het gelauwerd elftal en de elf talcommissie voor haar vaak ondankbaar werk. Ook de lagere elftallen vanaf school- en junio ren, om 't voorbeeld dat zij vandaag kregen en dat tot navolging moet stemmen. Hij betrekt den Kastelein L. v. Berkel in zijn felicitatie, die de -gco^te stuwkracht geweest is, om in Kaatsheu vel, één groote, sterke voetbalclub te krijgen, en het gemeentebestuur met de tweede kam pioene dit jaar in de voetbalsport ontvangen (Uno AnimoB-,^ De heer vap Nieuwstadt complimenteerde namens Euphonia en Apollo en vindt in het succes van Desk aanleiding om te herinneren aan het feit, dat de grijze oudheid reeds be leefde. dat muziek en sport sinds eeuwen samen gaan. Hij vertrouwt dat Desk zijn devies „Door Eendracht Sterk" getrouw zal blijven in de overtuiging, dat dit naar meerdere lauweren zal leiden. De heer J. Kemmeren sprak namens de oude voetballiefhebbers van Kaatsheuvel. De voorzitter dankte de sprekers en de har monieën voor de betuigde hulde.. Behalve van het Gemeentebestuur kwamen tal van felicitaties binnen en bloemstukken van verschillende vereenigingen en particulieren. i i - Desk-Feest. Bij gelegenheid van het behalen van het kam pioenschap 3de klasse N.V.B. was het elftal r met -zijn, (leider Maandag een feestmiddag aan geboden. In gezellige eensgezindheid werd de middag gesleten, om zich tegen den avond weer te vereenigen in het clubhuis bij den heer L. v. Berkel, waar in zang en voordracht in het bijzijn van de meisjes der jongens de avond werd door- Helpen veilig en vlug Doos Wen 50ct. WINKELJUFFROUW.

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 3