PROVINCIAAL NIEUWS. SPORT UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING KANTONGERECHT BUITENLAND Woensdag 14 Mei 1941 No. 39 De Echo van het Zuiden Tweede Blad NiEUWKUIJK. SPRflMG—GAPELLE. DE MONDELINGE EXAMENS VAN DE HOOGERE BURGERSCHOLEN TE WAALWIJK OP 2, 3, 4 EN 5 JULI De secretaris-generaal van opvoe ding, wetenschap en cultuurbescher ming heeft bepaald dat de eind-exa mens van de openbare hoogere burger scholen met vijfjarigen cursus en van de ingevolge artikel 45tredecies der middelbaar-onderwijswet aangewezen bijzondere hogere burgerscholen met vijfjarigen en vierjarigen cursus dit jaar, voor zoover het mondeling ge deelte betreft, zullen worden afgeno men op de hieronder voor elke school vermelde dagen en aangewezen de na volgende personen als deskundigen, tevens lid van de commissiën, belast met het afnemen van de cinexamens. Gem. lyceum Eindhoven 20, 21 en 23 Juni; R.K. lyceum voor jongens Tilburg 28 en 30 Juni en 1, 2, 3, 4 en 5 Juli; Lorentslyceum Eindhoven 7, 8, 9 en 10 Juli. Deskundigen: J. P. D. Banning, Gen nep; mr. L. A. Kesper, Rijswijk; mej. dr. G. T. van IJsselsteyn, 's-Graven- hage. R.H.B.S. Bergen op Zoom 23, 24, 25 en 26 Juni; R.K. H.B.S. Bergen op Zoom 27, 28 en 30, Juni en 1 en 2 Juli; R.H.B.S. Breda 3, 4, 5 en 7 Juli; R.H. B.S. 's-Hcrtogenbosch 12, 14 en 15 Juli. Deskundigen: dr. W. Nieuwcnkamp, Bilthoven; dr. J. M. van der Zanden, Groningen; mr. G. J. van Brakel, Arn hem. R.H.B.S. te 's-Hertogenbosch op 27, 28 en 30 Juni en 1 Juli; R.K. H.B.S. te Waalwijk op 2, 3, 4 en 5 Juli; R.K. H.B.S. te Bergen op Zoom op 7 en 8 Juli; R.H.B.S. te Breda op 9 - 10 Juli. Deskundigen: dr. E. C. M. A. Batta te Maastricht; mr. A. F. LI. C. Schrij vers te 's-Gravenhage (voor de eerst genoemde twee scholen); C. Brakman, te Nijmegen (voor de overige scholen) mevr. baronesse dr. L. v. Wassenaer- Crocini, te 's-Gravenhage. R.K. lyceum voor jongens te Til burg op 7, 8, 9, 10, 11, 12, 14, 15 en 16 Juli. Deskundigen: dr. B. Meulenbeld, Ginncken; dr. C. W. Pohlmann, Breda; dr. G. M. Kooiman-van Middendorp, Middelburg. R. K. lyceum voor jongens te 's-Hcr. logenbosch op 3, 4, 5 en 7 Juli. Deskundigen: dr. N. IJ. Kolkmeijer, De Bilt; ir. J. Knol, Zeist; mej. dr. C. Serrurier, 's-Gravenhage. 25 JAAR BIJ DE SPOORWEGEN. De arbeider-rangeerder J. van Son, werkzaam aan het station Waalwijk, hoopt 'öp 31 Mei a.s. den dag te her denken dat hij vóór 25 jaar in dienst kwam bij de Ned. Spoorwegen. De ju bilaris, die ongeveer 10 jaar in Waal wijk werkzaam is, zal het dien dag zeker niet aan belangstelling ontbre ken. EEN STILLE GOUDEN BRUILOFT. Zondag 4 Mei 1.1. herdacht, naar wij thans vernamen, het echtpaar P. v. d. Heuvel-van Dijk, Grootestraat 223, zijn gouden bruiloft. Alhoewel dit feest in alle stilte gevierd is gewor den, daar er totaal geen ruchtbaar heid aan gegeven was, meenen wij er goed aan te doen het gouden paar als nog onze beste gelukwenscheri aan te bieden. DE BEDEVAART NAAR ELSHOUT. De Bedevaart naar O. L. Vrouw van Elshout, georganiseerd door de R.K. Werkliedenvereeniging, heeft zich in een buitengewoon groote deelname mogen verheugen. Zoo waren in den stoet naast de diverse onderafdelin gen der R.K.W.V., tegenwoordig de dames-gymnastiek-vereeniging „Oro- va", de K. A. V., de K.J.V. en andere vrouwelijke pelgrims, de kleine H. Fa milie, de voetbalvereniging R.K.C. en de leden van de processie Waalwijk- Handel, naar schatting meer dan 1000 personen. De tocht werd opgeluisterd door de medewerking van de Harmonie St. Crispijn. JAARVERGADERING R.K. WERKLIEDENVEREENIGING. De R.K.W.V. zal haar algemeene jaarvergadering houden op Maandag 19 Mei 1941 des avonds 8 uur, in den Gildenbond; ingang door de poort. Aan de orde: 1. Opening. 2. Notulen. 3. Jaarverslag Secretaris. 4. Begrooting 1941. 5. Jaarverslag Penningmeester. 6. Verslag Controle-Commissie. 7. Verkiezing lid Controle-Commis sie wegens periodieke aftreding van G. de Jong. 8. Bestuursverkiezing wegens perio dieke aftreding van F. Smolders, N. van Gorcum en Jac. M. Didden. Door den Bestuursraad zijn de af tredenden wederom candidaat ge steld. De leden hebben alsnog ge legenheid candidaten te stellen tot Maandag 19 Mei 12 uur bij den Secretaris: Bcsoijenschcstraat 126. 9. Mededeelingen. 10. Rondvraag. 11. Sluiting. EXAMEN. Voor het examen Machine-zetten dat in de Vakschool voor de Typogra fie te Utrecht werd afgenomen, slaag de de heer Maarten Blok te Sprang- Capelle, werkzaam ter Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen. NEDERLANDSCHE UNIE. De Districts-Secretaris van de Ne- derlandsche Unie voor het District Langstraat en Land van Heusden en Altena, deelt mede: Dc afdeeling Heusden van de Ne- derlandsche Unie is uitgebreid tot de volgende plaatsen: Heusden, Oudheus- den, Heesbeen, Herpt, Hedikhuizen en Berne. Tot Plaatselijk Secretaris is aangesteld den heer C. M. Vreeswijk te Heusden. TIJDELIJKE BURGEMEESTER VAN ESCHAREN EN GASSEL. Bij besluit van den Commissaris der provincie Noord-Brabant d.d. 9 Mei 1941 is met ingang van 15 Mei a.s. be noemd tot tijdelijke vervanger van den burgemeester der gemeenten Escharen en Gassel Mr. H. C. A. Muijser te Drumpt (bij Tiel). FEDERATIE VAN SCHOENFABRIKANTEN. In de Maandag te Tilburg gehouden vergadering van de Federatie van Schoenfabrikanten, werden de perio diek aftredende bestuursleden, de hoeren C. Raming, J. Warners, C. H. v. d. Wiel en M. van Nieuwstadt her kozen. In plaats van den heer A. Smits te Dongen, die zich niet meer herkies baar stelde, werd bij enkele candidaat- stelling gekozen de heer van Boxtel uit Dongen. De voorzitter, de heer C. Raming, die periodiek aftredend was, werd eveneens herkozen. Verschillende huishoudelijke aange legenheden werden vervolgens hespro- ken. In verband met de geringe toewij zingen aan zooileder, werd de toestand in de schoenindustrie als niet zeer rooskleurig geschetst. GROOTE LIEFHEBBERIJ. Gisteravond had de aanbesteding plaats van 't gras van de bermen van gemeentewegen. Er was zulk een groot aantal ^iol- hebbers, een 40-tal minstens, daj. B. en W. besloten, al de gegadigden tegen een kleine vergoeding de kans te geven gras voor hun kleinvee te snijden. NIEUWE BEPALINGEN INZAKE DISTRIBUTIE VAN SCHOEISEL. Aan Schoenwinkeliers, Grossiers in Schoenen, Schoenfabrikanten. Met ingang van 10 Mei 1941 zullen de volgende voorschriften gelden voor de distributie van schoeisel: A. De categorie schoeisel, welke tot dusverre ,,vrij van bon door den kleinhandelaar aan het publiek kon worden verkocht, zal met ingang van bovengenoemden datum sterk worden ingeperkt. Slechts de volgende soorten schoeisel zullen nog vrij van bon aan het publiek mogen worden verkocht: 1. Schoeisel, waaraan geen leder of rubber, noch afval van leder of rubber is verwerkt, zoomede strandsandalen met een houten zool en een boventuig van ten hoogste 5 lederen riempjes (welke niet breeder mogen zijn dan 1 Yz c.M. elk). 2. Spikes, race-, boks- en korfbal schoenen. 3. Schoeisel, dat door of namens den Directeur van het Rijksbureau voor Huiden en Leder is gestempeld met de woorden: „Afgekeurd schoeisel R.H.L. N.B. Men wordt er met den meesten nadruk op gewezen dat de vroeger ge geven voorschriften ten aanzien van schoeisel gestempeld met de woorden „vrij van bon", met ingang van 10 Mei 1941 komen te vervallen. Ook voor het reeds „vrij van bon gestempelde schoeisel zal een geldige distributiebon moeten worden ingeleverd, met uitzon dering van de hierboven onder 1 en 2 genoemde soorten, alsmede afgekeurd schoeisel bedoeld onder 3. B. Met ingang van 10 Mei 1941 zal door de Gemeentelijke Distributie diensten een speciale bon worden ver strekt, welke van de gewone schoenen bon onderscheiden is door een waar merking met het cijfer 2. De volgende soorten schoeisel zullen onder de bovengenoemde „bon 2' vai- len: Alle schoeisel met een boventuig van leder en een onderwerk van hout of ander vervangingsmateriaal, eventueel met een achterlap van leder of rubber. Alle nuispantoffels, waaraan leder is verwerkt. Alle textielschoeisel met rubber- of lederzooi. Rubberlaarzen en overschoenen. Klompsokken. Echt reptiellederen schoenen. Avondschoenen van zilver-, goud-, of goudtorrenleder. Laklederen heerenavondschoenen met wasdoek hiel. Kinderschoenen t.m. maat 23. Open sandalettes. Opanken. Vlechtschoenen. Riempjes- of biesjesschoenen. Samoa's. Raffia's. Witlederen schoenen. C. Alle schoeisel niet genoemd on der A en B dient op den tot dusver ge- bruikelijken bon (gemakshalve „bon 1" te noemen) te worden verkocht. Bestellingen van schoeisel door gros siers en winkeliers. I. Winkeliers moeten het z.g. „bon 1" schoeisel op de gebruikelijke wijze bestellen via het Rijksbureau voor Hui den en Leder op bestelformulier MD 248 in drievoud* onder inlevering van een met het te bestellen aantal paren overeenkomend aantal schoenenbons. Bestellingen op „bon 2 schoeisel dienen eveneens op dezelfde wijze te geschieden. Bestellingen op „bon 1" schoeisel en op „bon 2" schoeisel mogen echter niet worden gecombineerd. Hiervoor moe ten steeds aparte bestelformulieren wor den ingeleverd. Tevens dienen de be stelformulieren te worden voorzien van een duidelijk cijfer 1 of 2 (al naar ge lang de soort schoeisel, welke wordt besteld) en wel in het midden van het formulier direct onder het woord „om schrijving". Bonvrij schoeisel kan op de tot dus ver gebruikelijke wijze rechtstreeks bij den leverancier worden besteld. De le verancier dient dus voor dit schoeise bij het R.H.L. een afleveringsvergun ning aan te vragen op formulier no. 234. II. Voor grossiers geldt de volgen de regeling: Tegen inlevering van bons (1 of 2) kunnen de grossiers schoeisel direct aan den kleinhandelaar verkoopen en afleveren. Bonvrij schoeisel kan evenals voor heen zonder verdere formaliteiten wor den afgeleverd aan den kleinhandelaar, (zie I hierboven) Bestellingen van schoeisel geschieden op dezelfde wijze als is voorgeschreven ten aanzien van de winkeliers. 1. Vaststelling rekening 1939'40. 2. Vaststelling begrooting 1941 1942. (Voorstel 2.— waterschaps lasten per H.A.). 3. Voorstel tot machtiging uitvoe ring van werken in eigen beheer. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling van de Chr. Gymnastiekver- eeniging „Pro Patria" van Sprang-Ca- pelle, om a.s. Zaterdagmiddag een wandeling door de gemeente te maken. CAPELLE. In het café van den heer E. Cové aan de Nieuwevaart werd j.l. Maandag des nam. 2 uur de vergadering van stemgerechtigde ingelanden van het waterschap „Het Eendennest", liggen de onder de gemeenten Waspik, Sprang-Capelle en Loon-op-Zand, ge houden. onder voorzitterschap van den heer G. Boezer. Na opening door den voorzitter werd de rekening over het dienstjaar, aan gevangen 1 Juli 1939 en geëindigd 30 Juni 1940 vastgesteld in ontvangsten op 783.81 en in uitgaven op 524.95, sluitende met een batig saldo van 258.86. De begrooting voor het dienstjaar, aanvangende 1 Juli 1941 en eindigende 30 Juni 1942 werd in ontvangsten en uitgaven vastgesteld op 831.02. Het bestuur werd gemachtigd voor komende werken in eigen beheer te doen uitvoeren, terwijl het aan de beurt van aftreden zijnde lid van het Dage- lijksch bestuur, de heer Jac. J. Smits te Waspik, werd herkozen. Bond van harmoniën. r In café van der Geld hield de bond van har moniën „de Langstraat" een algemeene vergadering. Na het openingswoord van den voorzitter, den heer Buijs uit Herpt, gaf de secretaris, de heer N. de Bont uit Nieuwkuijk het jaarverslag. Hieruit bleek o.m. dat bij den bond thans de volgende plaatsen zijn aange sloten: Engelen, Vlijmen, Herpt, Haar steeg, Heusden, Drunen en Nieuwkuijk. Men besloot dit jaar een bondsfesti- val te houden in een der drie plaatsen n.l. Drunen, Haarsteeg of Nieuwkuijk. Na onderling overleg zal binnenkort bekend zijn in welke van deze drie ge meenten het festival zal gehouden wor den. Vermelding van prijzen enz. ,De winkelier dient bij de etaleering van zijn artikelen het volgende op voor het publiek duidelijk zichtbare wijze aan te geven: 1. De prijs van het artikel. 2. Een vermelding of het schoeisel bonvrij is dan wel op bon 1 of op bon 2 aan het publiek moet worden verkocht. 3. Bij etaleering van schoeisel, waar van het zoolmateriaal niet is vervaar digd van leder of rubber, dient de schoenwinkelier te vermelden uit welk materiaal de zool bestaat, dus bijv.: houten zool, kunstlederen zool, enz. Extra toewijzingen aan grossiers en winkeliers. Er wordt de aandacht op gevestigd, dat de huidige omstandigheden van dien aard zijn, dat extra-toewijzingen, zoowel voor bon 1 als bon 2 schoeisel, niet kunnen worden verstrekt. U gelie ve hiertoe geen aanvragen tot het R. H. L. te richten, aangezien deze niet in behandeling kunnen worden genomen. Rijksbureau voor Huiden en Leder. Op Dinsdag j.l. werd in deze gemeente een aanvang gemaakt met het uitreiken van Persoonsbewijzen. Daarbij is gebleken, dat van de 14 portretten, niet minder dan 10 portret ten moesten worden afgekeurd. Een ieder wordt daarom aangeraden reeds NU zich te overtuigen of de por tretten goed zijn. Men kan zich daartoe dagelijks op het Raadhuis vervoegen. Het groote werk der uitreiking dezer Persoonskaarten wordt ten zeerste be lemmerd, indien de opgeroepenen geen goede photo hebben. In eigen belang wordt dan ook drin gend aangeraden dat ieder zorgt een goede photo in zijn bezit te hebben. SPRANG. Vergadering van stemgerechtigde Ingelanden van het Waterschap „De Binnenpolder van Sprang" op Vrijdag 16 Mei a.s., des middags 2 uur, in het Café van den heer Willemse. Aan de orde: BESLISSINGS WEDSTRIJI) R. K. C.—S. E. T. Naar wij zoo juist van het bestuur van DESK vernemen, is daar heden morgen het bericht ingekomen, dat de beslissingswedstrijd om het kampioen schap van derde klasse I a.s. Zondag tusschen R.K.C. en S.E.T. gespeeld zal worden in het Sportpark te Kaats heuvel. Aanvang 2 uur. R. K. C. RKC 3 ging op den ingeslagen weg voort en won van 't Heike mei 21, en dat nog wel in Tilburg. Bravo jongens! RKC 4 moes! in Velocitas 2 haar meer dere erkennen en verloor met 3—4. RKC 5 verloor met korfbalcijfers van Hieronymus 3 n.l. met 100. DAMMEN. Correspondent ie-damwedst rijd. Zooals reeds gemeld werd door een tweetal WDV-spelers deelgenomen aan een correspondentic-damwedstrijd, geor ganiseerd door de „Damwereld" te 's-Gravenhage. Beide spelers t.w. Frans v. d. Gouw en I-i. C. v. d. Hammen, hebben zich onder sterke concurrentie in de 2e ronde we len te plaatsen, dit is zeker geen slecht resultaat, aangezien een 60-tal der beste dammers uit Nederland tot de deelne mers behooren. Wij wenschen hen ook in de 2e ronde veel succes toe! KANTONGERECHT's-HERTOGENBOSCH Uitspraken. De kantonrechter te 's-Hertogenbosch wees o.m. de volgende vonnissen: A. de B. Waalwijk. Arbeidswet, 10.— boete; L. v. d. W. Vlijmen, invaliditeit» wet, /4.— boete; A. v. A. Drunen, in validiteitswet, 5.boete; J. T. Sprang- Capelle, geen achterlicht f 3.boete; Dezelfde/op bevel niet stoppen 10.— boele; Dezelfde, identificatie-besluit 4.- boete;S. v. A. Waalwijk, rijtijdenbesluit 4.boete; M. L. Vlijmen, verduiste ringsverordening 8.boete; J. C. de M. Drunen, verduisteringsverordening 8.— boete; L. v. Dr. Sprang-Capelle, verduisteringsverordening 8.boete; H. K. Waalwijk, verduisteringsverorde- ning 8.— boete; C. de L. Sprang-Ca pelle, verduisteringsverordening 8.— boete; A. A. v. B.. Waalwijk, voetgangers- lantaarn niet blauw 2.boete; W. W. Heusden, voetgangcrslantaarn niet blauw 3.boete; W. v. S. Dussen, veiligheid verkeer 20.boete. 's-HERTOGENBOSCH. Als getuige niet verschenen. De kantonrechter te 's-Hertogenbosch behandelde de strafzaak tegen C. A. K. te Raamsdonk, aan wien was ten laste ge legd, dat hij als getuige niet op een zit ting van het kantongerecht was versche nen. Hij had een dagvaarding gehad van den ambtenaar van het O.M. om op 24 Maart j.l. te half twee als getuige te ver schijnen tegen zekeren S. Eerlijk gezegd was ik het heelemaal vergeten, zoo luidde het eenige excuus dat verdachte voor zijn verzuim wist in te brengen. De ambtenaar van het O.M. eischte te gen verdachte een geldboete van 20 te vervangen door 20 dagen hechtenis. Had U het dan zoo buitengewoon druk, dien dag? informeerde de kanton rechter nog. Maar verdachte wist geen andere ver klaring te geven, dan het'gewoon verge ten te zijn. De kantonrechter heeft verdachte ver oordeeld tot een geldboete van 15 te vervangen door 15 dagen hechtenis. Links gereden. Pa. M., een meisje uit Drunen ver scheen voor den kantonrechter te 's-Hcr- «ogenbosch als verdacht van links rijden met haar rijwiel op 16 Maart j.l., waar door de veiligheid van het verkeer in gevaar werd gebracht. Verdachte be weerde dat er twee meisjes voor haar uitreden, die zij slechts passceren wilde. Doch de verbalisant had de drie meis jes ongeveer tweehonderd meter naast elkaar zien rijden. U moet bij dat passceren er dan maar liever even een spurtje inzetten, merkte de ambtenaar van het O.M. op, die legen verdachte een geldboete eischte van 3 Ie vervangen door 3 dagen hechtenis. l)c kantonrechter heeft haar veroor deeld conform den eisch. Geen teeken gegeven. A. J. D. uit Waalwijk stond terecht, omdat hij op 29 Maart j.l. te kwart voor twaalf des middags plotseling zonder tee ken te geven in de Grootestraat van rich ting veranderd was met zijn rijwiel, om de Stationstraat links van hem in 4c rij den. Verdachte beweerde, niet slechts één maal, doch zelfs tot drie maal toe een teeken gegeven te hebben. De politie had evenwel niets gezien. Conform den eisch werd verdachte veroordeeld tot een geldboele van 3 te vervangen door 3 dagen hechtenis. Rijwiel zonder bel. J. M. uit Heusden verscheen voor den kantonrechter, omdat hij op 5 April j.J. te Heusden met een fiets zonder bel had gereden. Verdachte beweerde, dat hij wel een bel had gehad. l)ie zat n.l. aan den onderkant van de stuurstang en was neelemaal in orde. De kantonrechter geloofde er liet zij ne van en veroordeelde verdachte tot een geldboete van 1 te vervangen door een dag hechtenis, nadat een geldboele van 2 te vervangen door 2 dagen hecli- icnis was geëischt. POLITIERECHTER 's-HERTOGENBOSCH. lielecdiging Ie Waalwijk. De politierechter behandelde o.m. de strafzaak tegen Cha. Ma. L., landbouw ster te Waai wijk, aan wie ten lasie was gelegd, dat zij L. Heymans had beleedigd. Zij werd veroordeeld tot een geiubo«?nx>h van vijf gulden te vervangen door >yjf ,0 uagen hechtenis. DE PLAATSVERVANGING VAN DEN FüHRER. De Führer heeft de volgende bepa ling uitgevaardigd: „Het bureau van den plaatsvervan ger van den Führer, zooals dit tot dus ver bestond, wordt van beden af ge noemd partijkanselarij. Zij staal onder mijn persoonlijk toezicht. Haar leider is, evenals lot dusver, rijksleider Mar tin Bormann". BERLIJN OVER HET GEVAL HESS. Het A.N.P. verneemt van welinge- lichte zijde uit Berlijn: In politieke kringen in de rijkshoofd stad wees men gisteravond inzake het geval Rudolf Hess in het bijzonder op de passage van het hierover van En- gelsche zijde uitgegeven communique, waaruit blijkt, dat Hess gebracht is naar een plaats, die streng geheim wordt gehouden en waar niemand hem mag bezoeken. Men noemt in de ge noemde kringen deze passage van liet Britsche communique bijzonder be langwekkend en voegde hieraan toe, dat onder dergelijke omstandigheden natuurlijk niemand kan onderzoeken, noe men Hess behandelt en met welke methoden men hem eventueel zekere verklaringen ontwringen zal. Van Duitsche zijde is men dienten gevolge niet in staat te controleeren in hoeverre berichten, die door Londen hierover worden uitgegeven, authen tiek zijn. Men twijfelt er echter in po litieke kringen hier reeds thans niet aan, dat Churchill en zijn kliek van de geheele aangelegenheid het meest euvele propagandistische gebruik zul len maken. NAT.-SOC. LEIDERS BIJEEN TE BERLIJN. De Nationalsozialistische Partei Ivor- respondenz deelt mede: „Bij den Führer is gisteren een bij eenkomst gehouden van alle rijkslei ders en gouwleiders der N.S.D.A.P., waaraan ook rijksmaarschalk Her man Göring deelnam. De leiders brachten den Führer, die een toe spraak hield, een overweldigende ova tie, waarin de vastbesloten wil tot tn

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 5