Buiteniandsch Nieuws. txaimns SPORT in het in beslag nemen van de voed selvoorraden, waarvan verondersteld kan woiden, dat zij langs onwettigen weg in het bezit van de betrokkenen zijn gekomen. In ernstige gevallen zul len deze opsporingsambtenaren gelijk tijdig tot gevangenneming van de be zitters van de voedselvoorraden over gaan. DISTRIBUTIEBESCHEIDEN. Nadere voorschriften. De secretaris-generaal van het de partement van landbouw en visscherij en van het departement van handel, nij verheid en scheepvaart, maakt het vol gende met betrekking tot de verschil lende distributiebescheiden bekend. Het koopen, verkoopen en onbe voegd voorhanden hebben van distri butie-stamkaarten is zooals op deze kaarten is aangegeven verboden. Aan dit verbod is een uitbreiding ge geven in dien zin, dat in den vervolge ook het koopen, verkoopen, te koop aanbieden en onbevoegd voorhanden hebben van de overige distributiebe scheiden, zooals algemcene bonkaart, vleeschkaart, bloemkaart, textielkaart, boter- en vetkaart enz. verboden is, aangezien het verkoopen van distribu tiebescheiden in strijd is met een der grondbeginselen van de distributie. Bovendien is het verboden bij het ruilen van bonnen, al dan niet tegen geldelijke vergoeding, bemiddeling te verleenen of gelegenheid tot het ruilen van bonnen in café's e.d. te bieden. Z.g. „ruilrubrieken" in dagbladen en tijdschriften, alsmede „ruilbureaux" voor distributiebescheiden, zijn dus niet meer geoorloofd, terw'ijl het de pers evenmin is toegestaan adverten ties betreffende bonnenruii op te nemen. Voorts is bepaald, dat personen, wier distributiestamkaarten zijn voorzien van de gestempelde aanduiding hoofd-' maar die ten gevolge van gewijzigde omstandigheden geen hoofd van een gezin of samenwoning meer zijn, of niet meer afzonderlijk een zelfstandige huis houding voeren, onverwijld hun distri butiestamkaart aan den burgemeester ter wijziging van de gegevens dienen aan te bieden. Eigenhandige wijzigin gen in deze gegevens aanbrengen is niet toegestaan. Tevens is een regeling getroffen met betrekking tot de extra distributiebe scheiden. welke verstrekt worden aan personen, die zwaren of zeer zwaren arbeid verrichten. Wanneer de betrok ken persoon dien arbeid ten gevolge van gewijzigde omstandigheden niet meer verricht, zullen de extra ver strekte distributiebescheiden weer bij den plaatselijken distributiedienst inge leverd moeten worden. Aangezien in de practijk is gebleken, dat vele handelaren niet de noodige zorg in acht nemen bij het bewaren van de bonnen en andere distributie bescheiden, die zij onder hun berusting hebben, is bepaald, dat ieder, die terza ke van de uitoefening van zijn beroep of bedrijf distributiebescheiden onder zich heeft, verplicht is de noodige zorg bij het beheer en het bewaren daarvan aan te wenden. Handelaren, die op on verantwoordelijke wijze met distribu tiebescheiden omspringen, loopen der halve de kans met den strafrechter in aanraking te komen. COMMISSARIS-GENERAAL MI NISTER FISCHBöCK OVER HAM STEREN EN ANDERE ECONOMI SCHE PROBLEMEN. Het hamster-vraagstuk en de thans ingevoerde maatregelen werden dezer dagen eveneens besproken door dr. Fischböck, door hem uitgesproken voor den Nederlandschen Sociaal-Economi- schen Kring onder voorzitterschap van prof. dr. van Loon in hotel ,,De Wit- tebrug' te 's-Gravenhage. Hij zeide den indruk te hebben, dat men tot dusver geconstateerde overtredingen veel te slap strafte. De thans getroffen maat regelen zullen hem overtuigen, dat het onze overheid ernst is het kwaad te be strijden. Dit kan ook anderszins ons land ten goede komen, want minister Fischböck wees erop, dat men in Duitschland, wanneer hij zulks te Ber lijn bepleitte, niet geneigd was ons land van het noodige te voorzien, zoolang bleek, dat de verdeeling niet volgens strenge en stipt nagekomen regels ge schiedde. Hij waarschuwde, dat men ons land anders zou terugdringen tot een lager peil dan andere bezette ge bieden. In zijn belangrijke rede roerde mi nister Fischböck nog andere problemen aan van ons economisch bestaan, waar bij men zich nader zal dienen aan te passen aan de in het Rijk geldende op vattingen. Hij besprak daarbij eenige vraagstukken, die verband houden met de financieele structuur van het be drijfsleven. Vooreerst behandelde hij de dividendpolitiek. Hij had geconsta teerd, dat vele ondernemingen thans hoogere dividenden uitkeeren dan in vorige jaren. Dit kan men niet blijven toestaan. Men zal zich tot een rende ment van 5 a 6 procent moeten beper ken. De verdere winst zal op eenige wijze in de staatskas dienen te vloeien, teneinde bij te dragen tot de grootere uitgaven, waartoe men in deze oorlogs omstandigheden gedwongen is. Mocht dan het rendement van de aandeelen wegens hun koerswaarde op 1J/2 a 2x/i procent komen, dan zal het geëmitteer de kapitaal in overeenstemming dienen te worden gebracht met de instrinsieke waarde van het bedrijf. Hierdoor zul len ook de reserves moeten worden aangesproken. Daarbij zal ook de fis cus zijn aandeel behooren te krijgen in de op die wijze tot kapitaal geconsoli deerde oude winst. Dit vordert tevens een andere beleg- gingspolitiek der liquide middelen eener onderneming dan tot dusver werd ge volgd. Het gaat niet aan, aldus minis ter Fischböck, dat bijv. een textielfa briek, die over ruime midde'len beschikt door liquidatie der voorraden deze be legt in olieaandeelen of huizenblokken of in gronden ver van het bedrijf ge legen. Men moet het geld in eigen be drijf gebruiken, hetzij door verbetering der outillage, door het vormen van nieuwe voorraden of door het schep pen van betere arbeidsvoorwaarden en het treffen van sociale maatregelen voor de bij het bedrijf betrokkenen. De leider van een bedrijf is in vele opzichten een belangrijker man dan b.v. de burgemeester van een kleine of zelfs van een vrij groote gemeente. Hande len deze niet in overeenstemming met de nieuwe inzichten dan worden zij ver vangen. Zulks zal ook moeten geschie den met de leiders van ondernemingen, zoo zeide minister Fischböck, die blijk geven de nieuwe opvattingen omtrent de sociale taak van het bedrijfsleven niet te begrijpen of niet te willen be grijpen. Hij zeide nadrukkelijk, dat wel iswaar nog geen grootsche plannen be staan om reeds terstond van hooger- hand ten deze in te grijpen, maar in deze bijeenkomst, waar tal van leiders van groote bedrijven aanwezig waren, wilde hij slechts aanduiden in welke richting maatregelen te wachten zou den kunnen zijn, indien men niet eige ner beweging blijk gaf begrip te heb ben van de nieuw geschapen verhou dingen en van de sociale taak die ieder bedrijf ook in zijn interne vorming en bouw heeft tegenover de gemeenschap. Zoo ligt er verband tusschen nieuwe economische strafwetgeving tegen den hamsteraar en den clandestienen han delaar en de plicht van de beheerders der ondernemingen die kapitalen ham steren en daardoor staat en gemeen schap de benoodigde middelen onthou den. DE HANDELSBESPREKINGEN TE BATAVIA. Zij hebben een vlot verloop. Domei meldt uit Batavia: Kenkitsji Josjizawa, de leider van de Japansche oeconomische missie in Ne- clerlandsch-Indië, heeft deze week een onderhoud van een half uur gehad met den heer H. J. van Mook, direc teur van de afdeeling oeconomische zaken van de Nederlandsch-Indische regeering. Naar wordt vernomen, heeft Josjizawa tijdens dit onderhoud tot in bijzonderheden een uiteenzetting gege ven van het Japansche ontwerp van n voorgestelde handelsovereenkomst tus schen de twee landen. Van Mook heeft een tegenvoorstel gedaan. Na deze be spreking heeft Josjizawa aan de journa listen het volgende medegedeeld: ,,De onderhandelingen hebben een vlot ver loop. Evenwel ma.g men niet al te opti mistisch zijn ten aanzien van het uit eindelijke resultaat van onze besprekin gen". Naar verder vernomen wordt, zullen de heeren Josjizawa en Van Mook in het begin van de volgende week elkaar opnieuw ontmoeten, ten einde de besprekingen voort te zetten. BESPREKINGEN TUSSCHEN THAILAND EN NED.-INDIË. Inzake petroleum en een luchtverbin- ding BangkokBatavia. Het A.N.P. meldt uit Sjanghai: Het Japansche telegraafagentschap meldt, dat de leider van het Thailand- sche departement voor propaganda tij dens zijn verblijf in Batavia, met de autoriteiten van Nederlandsch-Indië be sprekingen heeft gevoerd over de pe- troleumvoorziening van Thailand. De diplomatieke vertegenwoordiger van Thailand in Batavia voert eveneens besprekingen over het openen van een luchtverbinding tusschen Bangkok en Batavia. PHILIPS' STUDIEPRIJSVRAAG VOOR LICHTARCHITECTUUR 1941. De N.V. Philips' Gloeilampenfabrie ken te Eindhoven heeft wederom een prijsvraag uitgeschreven, met het doel architecten, bouwkundigen en studen ten in de bouwkunde van Nederland- sche nationaliteit, gelegenheid te ge ven een nadere studie te maken van de mogelijkheden der moderne kunstver lichting. De ingezonden ontwerpen zullen worden beoordeeld door de volgende jury: F. Lensvelt, architect; Prof. H. T. Zwiers, b.i.-; L. C. Kalff, b.i. Als eerste prijs is 500.— beschik baar gesteld, terwijl de tweede en der de prijs resp. 200.— en 100.— be dragen. Aanvragen voor nadere inlichtingen kunnen worden gericht tot het Licht adviesbureau der Philips' fabrieken te Einhoven BERLIJN VERKLAART ROODE ZEE TOT OPERATIEGEBIED. Officieel wordt bekendgemaakt: Na de ontwikkeling van den oorlog in het Oosten der Middeliandsche Zee moeten in de toekomst ook gevechts handelingen der Duitsche strijdkrach ten op de Roode Zee verwacht worden. Ieder schip, dat dit daarmede tot ope ratiegebied geworden zeegebied be vaart, stelt zich bloot aan vernietiging door mijnen en andere oorlogsmidde len. De Duitsche regeering waarschuwt derhalve dringend voor het bevaren van het in gevaar gebrachte gebied, dat als volgt is begrensd: Het Noordelijk deel van de Roode Zee met inbegrip van de Golf van Suez en de Golf van Aden tot aan den Noordelijken keerkring. Llitgezonderd blijven de territoriale wateren van Sa- oedie Arabië. Een regeling voor het bevaren van het genoemde operatiegebied door spe ciaal gekenmerkte pelgrimschepen blijft voorbehouden. HET GEVAL-HESS. Hij wilde „de waarheid in Engeland brengen." Het A.N.P. meldt uit Berlijn: Rudolf Hess heeft, naar uit ingewij de kringen vernomen wordt, toen hij naar Engeland vertrok, tamelijk uitvoe rige aanteekeningen achtergelaten. Hieruit blijkt, dat hij zich in staat achtte uit eigen initiatief een compro- mis-vrede tusschen Duitschland en En geland tot stand te brengen, als het hem zou gelukken ,,de waarheid in En geland te brengen". De drijfveer van zijn optreden, dat in zijn volstrekte miskenning van de werkelijke mogelijkheden en in de wij ze van uitvoering slechts verklaard kan worden door de aanwezigheid van waanvoorstellingen, schijnt in de eerste plaats haar oorsprong te vinden in een algemeen menschlicvend gevoel, waar voor hij als gevolg van zijn zwaar li chamelijk lijden bijzonder toegankelijk was. Rudolf Hess was weliswaar uiter aard niet ingewijd in de plannen van de opperste militaire leiding van het Rijk, waarmee slechts een zeer kleine kring van personen bekend is, naar men weet, maar anderzijds wist hij genoeg om de overtuiging te koesteren, dat uit vechten van den Duitsch-Engelschen oorlog tot de uiterste consequentie, welken steun Engeland ook nog moge krijgen, niet slechts moet eindigen met een nederlaag, maar zelfs met de ver nietiging van Engeland. Hij wist, dat Engeland niet alleen bij de taxatie van de militaire, maar ook van de binnenlandsche en oeconomi sche situatie in Duitschland van onjuis te premissen uitgaat. Uit zijn papieren blijkt onmiskenbaar, dat volgens hem de voortzetting van den oorlog door Engeland slechts mogelijk is door be drog jegens het Engelsche publiek van de zijde van Churchill en zijn kliek, hetgeen naar hij schrijft het eeni ge is, dat een beletsel vormt voor den vrede op de wereld, waaruit vreeselijke gevolgen voor de menschen op het eiland moeten voortvloeien. Hess gelooft nu, naar hij opmerkt, dat het mogelijk zou zijn Engeland te overtuigen van den waanzin der hou ding van zijn huidige leidende figuren, als het hem zou gelukken andere En gelsche persoonlijkheden omtrent de ware situatie in te lichten. Hiervoor kwam volgens hem Lord Hamilton in aanmerking, di enhij blijkbaar van de Olympiade in 1936 te Berlijn kende. In derdaad is hij, toen zijn benzine op was, in de nabijheid van diens landgoed met een parachute uit zijn vliegtuig gespron gen. Blijkbaar rekende hij er op, dat Hamilton en zijn kring in Engeland voldoende invloed bezaten. Hess meende, dat een bespreking met Churchill doelloos was, want hij heeft uitdrukkelijk opgemerkt, dat hij in geen geval den Engelschen premier zelf wil de spreken. Naar voorts uit zijn aantee keningen blijkt, was hij vast overtuigd van het succes van zijn missie. Hij rekende er op binnen ongeveer twee dagen weer terug te zijn, ja, hij geloofde zelfs, dat men in Engeland de noodige benzine voor de terugreis tot zijn beschikking zou stellen. Hij heeft niemand, ook zijn familie niet, die hij spoedig hoopte terug te zien, van zijn voornemen verwittigd. DE FRANSCHE MINISTERRAAD VEREENIGT ZICH MET DARLAN'S ZIENSWIJZE. Officieel is te Vichy meegedeeld: De ministerraad heeft gisterochtend onder voorzitterschap van maarschalk Pétain vergaderd. Admiraal Darlan heeft een verklaring afgelegd over reis naar en resultaten van Berlijn. Deze werd eenstemmig goedgekeurd. De uitwerking van deze bespreking zal zeer spoedig aan den dag treden. PéTAIN OVER DARLAN'S BESPREKINGEN. De chef van den staat, maarschalk Pétain, heeft Donderdagavond om 20 uur voor alle Fransche zenders de reeds aangekondigde toespraak gericht tot het Fransche volk. Hij zeide: Gij hebt gehoord, dal" ad miraal Darlan kortelings in Duitsch land een ontmoeting heeft gehad met rijkskanselier Hitler. Ik heb deze ont moeting principieel begroet. Zij stelt ons in staat, duidelijk te zien op den weg naar de toekomst en de met de Duitsche regeering aangevangen be sprekingen voort te zetten. Wanneer het ons gelukt de aan den gang zijnde onderhandelingen bij een straffe dis cipline van onze openbare meening tot een goed einde te brengen, zal Frank rijk zijn nederlaag overwinnen en in de wereld kunnen standhouden met den rang van een Europeesche en ko loniale mogendheid. LONDEN KONDIGT ACTIE AAN TEGEN VLIEGVELDEN VAN SYRIë. Reuter meldt het volgende: „Naar van bevoegde zijde vernomen wordt, staan de Fransche autoriteiten in Sy rië den Duitschers thans toe voor vluchten naar Irak gebruik te maken van de Syrische vliegvelden. Dienten gevolge heeft de Britsche regeering alle noodige volmachten verleend om een actie tegen de Duitsche vliegtui gen op Syrische vliegvelden te onder nemen. Naar vernomen wordt gebrui ken de Duitsche toestellen deze lucht havens als springplank". Naar uit Basra verluidt, aldus ver neemt het D.N.B. uil Beiroet, worden aldaar voorbereidingen getroffen voor de landing van Britsche troepen en de lossing van oorlogsmaterieel. De Iraksche minister van Oorlog. Sjourkat, zal zich na zijn terugkeer uit Ankara naar Teheran begeven om met de regeering van Iran te onder handelen. De eerste groepen vrijwilligers uit Syrië zijn naar Irak vertrokken. Uit Vichy meldt het D.N.B.dat vol gens een bericht uit Beiroet, Irak in verband met de operaties der Trans- jordaansche strijdkrachten aan de Iraksche grens bij de Trans jordaan- sche regeering geprotesteerd heeft en verklaard, dat in deze operaties vijan delijke handelingen moeten worden gezien. De noodige maatregelen voor alle eventualiteiten zijn genomen. pwxUw fiuid DRIE VELDSLAGEN AAN DEN GANG IN CHINA. Naar uit telegrammen van de fron ten blijkt, zijn op het oogenblik drie groote veldslagen aan den gang in Chi na, n.l. een in het Zuiden der provincie Sjansi en in de provincie Honan, een in de provincie Tsjekian en een in de pro vincie Hoepei. De Japansche operaties in Tsjekian, die op 6 Mei des avonds zijn begonnen legen 20000 man Chineesche troepen onder Wei Li-wang, bevelhebber in de zgn. oorlogszone, zijn op 13 Mei in het tweede stadium gekomen. De Japansche troepen maken goede vorderingen met het sluiten van den ring rondom de Chineesche strijdkrach ten om deze te vernietigen. Generaal Koeng Ping-fan, commandant van de 34ste Chineesche divisie, is door de Ja panners gevangen genomen met zijn stafofficieren. De strijd in Tsjekiang wordt geleverd in een bergachtige streek ten Zuiden van Tsjoeki op 45 kilometer ten Zuiden van Hangtsjau, de hoofdstad van de provincie Tsjekiang en in de buurt van Iwoe, op 50 km. ten Zuiden van Tsjoe ki, waar Japansche strijdkrachten in den nacht van 12 Mei met de operaties zijn begonnen tegen 150.000 man Chi neesche troepen onder bevel van gene raal Koe Tsjoe-toeng, commandant in de zgn. derde oorlogszone. Volgens genoemde telegrammen werpen de Japanners de Chineesche strijdkrachten in alle sectoren terug. AMERIKAANSCH LINIESCHIP IN DIENST GENOMEN. Het D.N.B. meldt uit Philadelphia: Het Amerikaansche linieschip Was hington. groot 35.000 ton, is in dienst genomen. Daarmede beschikken de Vereenigde Staten thans over 17 linie schepen. De Washington, die een be manning van 75 oficieren en 1200 man schappen telt, is in Juni 1938 op sta pel gezet. De bouwkosten bedragen 70 millioen dollar. Ze staan weer voor de deur. de bij de jongelui zoozeer gevreesde examens. Hij is er weer de examentijd, die de laatste martelgang vormt van een met wijsheid volgepropt lichaam op weg naar een lokaal, waar slechts verschrik kingen wachten; waar geleerde heeren hen voorkomen als baarlijke duivels, die er genoegen in schijnen te schep pen, hun slachtoffers het angstzweet te doen uitbreken; waar meedoogenloos blanke vellen papier dienen te worden volgekalkt met data uit het leven van personen, die voor honderden jaren leefden of met de onmogelijkste formu les en stellingen uit weet ik wat voor wetenschappen. Het is voor de meesten dezer bekla- genswaardigen de laatste loutering, die zij hebben te ondergaan, voor zij met hun boekenwijsheid de*_wegejaJUd£r maatschappij mogen betreden. En als zij na veel tobben en zuchten.en slape- looze nachten, met een zenuwinstorting nabij, den beslissenden stap ovefi^dén drempel met succes hebben gedaan, meenen zij al het vroegere van zich te kunnen afschudden. Dan denken zij vrij te zijn. Vrij van alle dwang in een pa radijs, waar zij kunnen doen wat zij willen. Droeve waandenkbeelden! Zij vergeten immers, dat al het vroe gere nog niets was, vergeleken bij de harde leerschool van het leven. Het le ven is immers niets anders, dan één voortdurenden examentijdi.waarbij men vragen krijgt voorgelegd, waarop men zich vooraf niet heeft kunnen prepa reeren en waarvan rnen het ant\<^rd toch niet missen mag, omdat bttcfrërs onherstelbare schade het gevolg' zou kunnen zijn. Te velen vergeten dat nog. Zij denken dat het leven een speel plaats is zonder zorgen, maar het is in tegendeel een struggle for life, waarbij men op moet passen, om niet onder den voet te worden geloopen. Maar hoe konden zij dat alles ook weten. Té wei nig is hen op school immers van het eigenlijke leven verteld. Het ware daarom wenschelijk, dat aan dit laatste eens wat meer aandacht werd besteed. Té velen komen nog to taal onvoorbereid in een wetelige'tttaat- schappij te staan,-waarvan zij alles ver wachten, maar die hen zoo weinig te bieden heeft. Een betere voorbereiding zou hier vele desillusies kunnen voorkomen. N. V. B. Wedstrijden voor morgen: Om het kampioenschap van Nederland. Be Quick—PSV. HeraclesVSV. Eerste klas.- BVV—Willem II. Tweede klasse C. RKTVV—Kolping. ZwaluwHelmondia. De ValkSchijndel. WSC—TOP. SVDBrabantia. Derde klasse I. SET—RKC. Derde klasse K. BoeimeerDNL. SCODongen. '2 JsH r u Kampioenschap vdh 'Nederland. PSV maakt de verre reis naar Be Quick in Groningen, een nog volkomen onbe kende in deze kampioenscompetitie. Het is dan ook moeilijk een oordeel over den eventueelcn uitslag te vellen, maar ver rassingen zijn in het Noorden nooit uit gesloten. PSV mag daarom gerust oppas sen. Heracles ontvangt VSV. Het zou hier al raar loopen, wil de overwinning de gastheeren ontgaan. Eerste klas. De kous wordt hier morgen afgemaakt, met den wedstrijd BWWillem TL Vo rige week wist BW in Tilburg een gelijk spel weg te sleepen. Waarschijnlijk wordt het daarom morgcn"wel eqn volledig suc ces voor de Bosschenaren. Tweede klasse C. De lange competitie begint gelukkig ook hier op haar achterste beenen te loopen. Een geval als 26 wedstrijden is hier wel wal al te veel van het goede, en wanneer we hier dan nog de degrada tiewedstrijden van de twee laagstgeplaat- sten bij moeten rekenen, dunkt het ons, dat zij wel wat al te veel van hel goede zullen krijgen. Zwaluw, TOP en Braban tia, zijn hier nog steeds niet veilig en van deze clubs heeft Zwaluw morgen de beste kansen om den dans te ontsprin gen, daar zfj bezoek onvangt van Hel mondia. Eén punt is voor de Vughtena- ren genoeg en dat zullen zij morgen wel weten te behalen. TOP maakt een slech tere kans, want moest zij reeds op eigen' terrein het onderspit tegen WSC delven, morgen zal dit met een uitwedstrijd -te gen deze ploeg nog wel erger zijn. Bra bantia zal bij SVD ook wel met een ne derlaag genoegen moeten nemen. Kolping zal er wel voor zorgen bij RKTVV te winnen, om zoodoende haar nederlaag van vorige week weer goed te maken. De Valk wint van Schijndel. zuivert.g .geneest en verfraait OOOS 50-60,TUBE <.SCT ■■aBHBimaD

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 2