PROVINCIAAL NIEUWS. UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING BINNENLAND Couranten-reclame NIET TE VERVANGEN. H.DE BONT-van hulten HEERENKLEEDINGNAAR MAAT WASPIK. Zaterdag 17 Mei 1941 No. 40 De Echo van het Zuiden Tweede Blad SPRANG—CAPEUE. GENOEREN. RAAMSDONK. GEERTRUIDENBERG vooral in een veel gelezen plaatselijk^ en streek blad is WATERSCHAP „DE BUITENPOLDER VAN BESOIJEN". Aanleg van een nieuwen polderweg? De ingelanden van bovengenoemd waterschap kwamen Donderdagmid dag in café van der Meijs te v.m. Be- soijen in vergadering bijeen. Nadat de notulen der vorige ver gadering waren goedgekeurd werd de rekening 1939—1940 vastgesteld. Zij vermeldt een totaal aan ontvangsten van 1623,52 en een totaal aan uit gaven van 1038,92, zoodat zij sluit met een voordeelig saldo van 584,60. De begrooting werd in inkomsten en uitgaven vastgesteld op 1818,59. Daar op deze begrooting een post is uitgetrokken van 20.voor toezicht grasgewas door de politie, werd in de vergadering de opmerking ge maakt, dat aan dit toezicht nog wel een en ander ontbreekt, zoodat vooral door de opgeschoten jeugd veel ver nield wordt. De voorzitter zegt toe, dat het bestuur de aandacht van de politie op dit punt zal vestigen. De aanslag per H.A. werd wederom vastgesteld op 3,terwijl het be stuur gemachtigd werd tot het doen uitvoeren van werken in eigen beheer. De aftredende voorzitter, de heer J. Havcrhals-Rijken werd met alge- meene stemmen herbenoemd. Vervolgens werd mededeeling ge daan van de plannen tot aanleg van een weg, dwars door den buitenpol der, van den Zomerdijk tot aan de Kleisteeg. Deze nieuwe weg is gepro jecteerd, ongeveer op dezelfde hoogte als de Schouwsloot en snijdt dezen in het midden van den polder. De Schouwsloot zelf wordt dichtgemaakt, terwijl de stukjes grond, die daardoor vrij komen te liggen, op een nader te bepalen wijze zullen worden verdeeld. De heer J. Kuijsten was van mee ning dat men den weg meer Noorde lijker had moeten leggen, daar nu het voorste deel te kort wordt in verhou ding met het andere. De voorzitter zegt dat het nu ge maakte ontwerp het minste grondver- lics biedt en dus het voordeeligste is. Er is reeds een begrooting gemaakt waaruit blijkt, dat de totale kosten 23000.zullen bedragen, waarvan 90% gedragen wordt door het Rijk. Met de uitvoering van het werk is de Ned. Heide Mij. belast. Natuurlijk is dit nog slechts een voorloopig plan en zal er op een nader te bepalen tijd stip een vergadering worden belegd, waarbij de ingelanden zich over de voor- of nadeelen zullen kunnen uit spreken. OEFENINGEN ROODE KRUIS. De Transportcolonne van de afdee- ling Waalwijk van het Roode Kruis, hield Woensdagavond voor het eerst in dit jaar weer een oefening in de open lucht. Deze oefening kan gelden als de eerste van een serie-oefenavon den, die in den zomer met regelmatige tusschenpoozen in de hei gehouden worden. Vooral in een tijd als deze is het niet van belang ontbloot dat de paraatheid van de transportcolonne zoo hoog mogelijk wordt opgevoerd en de leden begrijpen dat zelf ook, want Woensdagavond waren zij in grooten getale present, om onder leiding van Dr. Kolster practische oefeningen te houden, die voornamelijk betrekking hadden op vliegtuigaanvallen. Tijdens de oefeningen werd stram in de houding één minuut stilte in acht genomen, om de oorlogsslacht offers te gedenken. BOERENLEENBANK. De Boerenleenbank alhier zal een algemeene vergadering houden op Dinsdag 20 Mei a.s., des voormiddags om half elf bij den heer W. Pullens ('t Vosje), onder voorzitterschap van den heer Adr. v. d. Broek. Aan de orde zijn o.m. de notu len, jaarverslag, rekening over 1940, verkiezing leden van bestuur en Raad van Toezicht, wegens periodieke af treding. K. v. K. en FABRIEKEN VOOR DE LANGSTRAAT TE WAALWIJK. Nieuwe inschrijvingen: G. J. v. d. Wiel, Geertruidenberg, Gasthuisstraat 7, runder-, varkens- en lamsslagerij. J. H. A. Vrinte, Waalwijk, Antonius. straat 17, Boek-, Kantoorboek- en pa pierhandel. Th. Verbunt, Dongen, Kard. v. Ros- sumstraat 9, schoenfabriek. Wijzigingen: N.V. Nederlandsche Tegel- en Kunst- marmer-industrie, Geertruidenberg, Ingetr. Proc.h.: P. Tijsen (B.P.). NEDERLANDSCHE UNIE. Het Districts-secretariaat van de Nederlandsche Unie voor de Lang straat en het Land van Heusden en Allena deelt mede: De activiteit van de Nederlandsche linie is ook uitgebreid tot de dorpen Wijk, Aalburg en Veen. Tot Plaatselijk Secretaris (voor loopig) van de afdeeling der Neder landsche Unie, omvattende: Wijk, Aal burg en Veen, is aangesteld de heer: A. van der Pol, Botermarkt No. 96 Heusden. VISCHVEREENIGING „MAAR GEDULD HEBBEN". Bovenstaande vereeniging hield in haar clublokaal bij den heer J. van Cromvoirt haar jaarvergadering. Door den secr.-penningm. werd bet jaarven- slag en financieel verslag uitgebracht, waaruit bleek dat er een flink batig saldo was. Het aftredende bestuur werd in zijn geheel herkozen, terwijl verder besloten werd om den eersten Zaterdag in Juni een onderling hengcl- concours te houden. Na afwerking der agenda bad een onderlinge kaart- en biljartwedstrijd plaats, waaraan een 25-tal prijzen ver bonden waren en waar het vanzelf sprekend weer gezellig toeging. ZWEMSEIZOEN GEOPEND. Naar men ons mededeelt zal a.s. Zaterdag het nieuwe zwemseizoen ge opend worden. De uren van openstel ling zijn nog zoo als vorig jaar. Het weer heeft nu niet direct meegewerkt om het water op temperatuur te bren gen, zoodat het voorloopig nog wel een koude geschiedenis zal blijven. OUDE TIJDEN HERHALEN ZICH. Dat men zich aan de tijdsomstandig heden aan moet passen heeft de tou ringcar- en taxi-ondernemer Mulders- Sars volkomen begrepen. Deze is n.l. overgegaan tot het aankoopen van paarden met rijtuigen, zooals coupé, landauer en breack. Ook is hij nog in onderhandeling voor aanschaffing van een autobus voor 14 personen, om den zoogenaamden Jan Plezier te ver vangen. De nieuwe stalhouderij heeft ook een lijkwagen aangeschaft, wat voor Waalwijk zeker prijzenswaardig genoemd mag worden, want 't is dik wijls echt ouderwets voor een plaats als Waalwijk, zooals dat thans nog geschiedt. Wij twijfelen er niet aan of „Musa Express", dat zijn sporen met touring car- en taxi-reizen al verdiend heeft, zal ook dit wel tot een eerste klas be drijf maken. Wij wenschen deze onderneming, die door den oorlog zwaar gedupeerd is en al zijn materiaal heeft moeten opslaan, het beste succes. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Op het politie-bureau alhier zijn in lichtingen te bekomen omtrent de navolgende gevonden en verloren voorwerpen Gevonden: Een beursje met inhoud, een bosje sleutels, een paar bruine handschoenen gebreid, twee dames- schorten. Verloren: Twee zilveren guldens, een portemonnaie met inhoud, een brood- en suikerbon, een ceintuur, een damestasch met inhoud, een paar i wanten, een armbandhorloge, een stamkaart, een portemonnaie met in houd, idem, idem, een huissleutel. Rheumatische pijnen neemt later dat een gedeelte hiervan, dat vooruit gereisd was, in moeilijk heden is geraakt in het binnenland. Tenslotte vindt een en ander toch zijn bevredigende oplossing, doordat men er in slaagt nog juist op tijd de laatst overgeblevenen van de expe ditie te redden, waarna een happy $nd natuurlijk ook niet mag ontbreken. „MUSIS SACRUM". „Vaarwel vrijgezel". Musis vertoont deze week een gezel lige en guitige comedie, vol gekke ver. wikkelingen en een alleraardigste op lossing, waarin o.m. Rudi Godden en Camilla Horn de hoofdrollen vervul len. Het is een geschiedenis met een oneindig aantal variaties, zoodat zij telkens weer nieuw wordt en interes sant. De wijze waarop de knoop gelegd wordt in deze film is wel zeer geraf fineerd, want zij is er een, met wat men zou kunnen noemen, twee gezich ten: zij wekt tot dicht bij het slot den indruk een detective-film te zijn en tegelijk is het een comèdie vol on schuldige pret, waarin U zult worden meegesleept in een bonten, doch be- minnelijken chaos van verwikkelingen en grappen, waarin de zotternij hoog tij viert. IETS ZEER BIJZONDERS. Bij den koopman B. Versteeg in 'l naburige Aalburg is, volgens 't Nwbl. v. H., wel iets zeer bijzonders te aan schouwen. Daar heeft n.l. een winter koninkje zijn nest gebouwd in den zak van een jas die in de schuur hing; het beestje zit thans daarin te broe den! „HERSTEL". Verschenen is no. 19 van „Herstel", een uitgave van het R.K. Werklieden verbond in NederlanJ. Dit nummer staat geheel in 't teeken van de herdenking der encyclieken Rerum Novarum en Quadragesimo Anno, waaraan een keur van schrijvers belangwekkende artikelen wijdt, die niet zullen nalaten belangstelling te irekken. Wij zijn er van overtuigd, dat de redactie met deze uitgave een geluk kige keuze heeft gedaan, want vooral in dezen tijd is een grootere bekend heid met de sociale leer der Pausen zeker aan te bevelen. ZALMVISSCHERIJ OP DE MERWEDE. Hooge pryzen te Woudrichem. De visschers te Woudrichem hebben een aanvang gemaakt met de uitoefe ning van de zalmvisscherij met be hulp van de kantzegen op de Merwede. Deze visscherij wordt door een dertig tal visschers met behulp van een mo torbootje uitgeoefend. Er zijn reeds twee zalmen gevangen, welke aan de vischmarkt te Woudrichem zijn ver kocht en den zeer hoogen prijs op- SPRANG. Predikbeurten Zondag 18 Mei 1941: Ned. Herv. Kerk, v.m. 9.30 uur en nam. 2.30 uur Ds. A. Sirag. Geref. Kerk, v.m. 9.30 uur en nam. drie uur Ds. B. A van Lummel. Volgens beschikking van den Procureur-Generaal te 's Bosch mag de landdag van den Ring Altena1' van Herv. Jongelingsvereenigingen, die op Hemelvaartsdag alhier ge houden zou worden niet doorgaan N. v. H. RAAMSDONKSVEER. De huis. en straatcollecte vooi Winterhulp heeft in deze gemeenb Raamsdonksveer en Raamsnonk- (dorp) opgebracht f 64 05'/2- De ZeerEerw. Heer J. Bekkers Pastoor 'onzer parochie, hoopt 17 Juni a.s. zijn zilveren priesterfeest te vieren. - f- Wegens de tijdsomstandigheden zal het feest alleen kerkelijk geviei d worden. Het feest heeft plaats op 17 Juni a.s. voor de scholen en op 22 Juni a.s. voor da Parochie. GROOTESTR. 231, WAALWIJK TELBF. 109 BIOSCOPEN. LUXOR BIOSCOOP. „Onder Gele yiag". Een drietal sterren van wereldfor maat treft men in deze film aan, n.l. Hans Albers, Olga Tschechowa en Do rothea Wieck, die door den aard van deze rolprent hun beste kwaliteiten daaraan kunnen geven. „Onder Gele Vlag" vertelt ons de avonturen van een Oostersche expeditie, die aan boord van de Elmtree verblijft, welk schip plotseling wordt opgehouden, omdat er aan boord een geval van ma laria geconstateerd is. Het schip moet dan een quarantaine haven binnen- loopen en hier beginnen de avonturen zich af te spelen. De commandant van het eiland wordt verliefd op een der passagiers van het schip en laat dit daarom lan ger onder gele vlag blijven dan nood zakelijk is. Hans Albers, die in deze liefdesaf faire ook betrokken is, mist daardoor de voortzetting der expeditie en ver brachten van 125 en 140 p. stuk. Met de z.g. galgvisscherij op zalm is nog geen aanvang gemaakt. Enkele visschers visschen met drijfnetten op zalmen, doch met deze visscherij zijn nog geen zalmen bemachtigd. De zalmvisscherij behoorde in vroe ger jaren tot de voornaamste bronnen van inkomst van de Woudrichemsche visschers, doch tengevolge van het ge ringe aantal zalmen, dat de laatste jaren in de rivieren voorkomt, lijdt deze visscherij reeds jaren een kwij nend beslaan. De voorafgaande jaren is met steun van het rijk deze vis scherij, zoowel met galg als met kant zegen, uitgeoefend en dan werden nog wel eenige zalmen gevangen. De prijs, welke thans voor de zalmen wordt be steed is abnormaal hoog en bedraagt ongeveer 7 per pond, zoodat deze visscherij al spoedig loonend is, hoe wel de onderhoudskosten van de voor de zalmvisscherij benoodigde mate rialen vooral in den huidigen tijd vrij groot zijn. ABONNEERT U OP DIT BLAD De harmonie Apolio is van repetitielokaal veranderd, n.l. van de bioscoopzaal van den heer H Baars naar Hotel Stal. De repetilie> die eenigen tijd geen doorgang von den zijn thans weer met frisschen moed hervat Op 27 Mei a.s. hoopt onze stadgenoole de eerw zuster M. And ré (in de wereld mej. Jo Joosen) ver blijvend in het St. Leonardusgestich te Oss, de eeuwige gelofte af te leggei in het moederhuis der zusters van liefde te Tilburg. De heer I. H. Meijers, 2- ambtenaar ter secretarie dezer ge meente is benoemd tot directeui van het bijkantoor Gilze van htl gewestelijk arbeidsbureau Tilburg. Tot tijdelijk ambtenaar op hei distributiekantoor in deze gemeente is aangesteld, de heer N. van Brachl. wonende alhier. De heer Zeijlmans van Era- michoven, benoemd tot lid van den raad dezer gemeente als opvolgei van den heer C. Boon, heeft dez« benoeming aangenomen Indeeerst volgende raadsvergadering zal hij geinstalleerd wordeu. De heer C. C. H, Boon, regent der Stedelijke Godshuizen alhiei heeft, in verband met zijn vertrek naar Breda, als zoodanig ontslag genomen. De heer Suurmeijer,ontvanger der registratie alhier, die tot ont vanger der directe belastingen en legistratie te Culemborg benoemd was, heeft deze benoeming tniet aangenomen. De heer A. v, Strien,schrijver op het kantoor der registratie in deze gemeente is tijdelijk gedeta cheerd naar Hoorn. Predikbeurten op Zondag 18 Mei in de Ned. Herv. Kerk van Waspik, voormiddag 10 uur en namiddag half drie, Ds. B. de Bruin. INKOMENS EN VERMOGENS IN NEDERLAND. Slechts 5 pet. der bevolking een inkomen boven 5000, De December-aflevering 1940 en de zoo juist verschenen Februari-afleve- ring 1941 van het Maanschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek be vatten cijfermateriaal betreffende de inkomens en vermogens over de belas tingjaren 1915/1916 tot en met 1939/ 1940. Het bedrag der zuivere inkomens blijkt van 1915/1916 tot 1921/1922 voortdurend te zijn gestegen van 1.236 millioen tot 4.292 millioen, waarna een daling is ingetreden tot 1924/1925. Hierop is wegens de verbe tering van den economischen toestand een nieuwe stijging gevolgd tot 1930/ 1931, waarop als gevolg van de in 1929 opnieuw ingetreden economische crisis een teruggang is gevolgd tot 2.666 millioen over 1936/1937. Aanvankelijk onder den invloed van de devaluatie van den gulden in 1936 is daarop een stijging gevolgd tot 3.010 millioen over 1939/1940. Dezelfde oorzaken deden het bedrag der vermogens toenemen van 7.311 millioen over 1915/1916 tot 13.589 millioen over 1920/1921, gevolgd door een daling tot 1923/1924. Hierop steeg dit bedrag tot 15.666 millioen over 1929/1930, waarop, behoudens stijgin gen van 1933/1934 op 1934/1935 en van 1936/1937 op 1937/1938 een daling is gevolgd tot 12.424 millioen over 1939/1940. Het hoogste gemiddelde inkomen per aangeslagene 2.659) wordt aange troffen voor de jaren 1917/1918 en 1920/1921, het laagste cijfer (ƒ2.075) heeft 1936/1937. Het cijfer over 1939/ 1940 bedroeg 2.136. Het hoogste ge middelde vermogen per aangeslagene 87.000) komt in 1917/1918 voor, het laagste 63.000) in 1935/1936, Voor 1939/1940 was het 67.000. Bij een vergelijking van de belasting plichtigen naar de grootte van hun in komen valt het op, dat slechts een zees klein deel in de hoogere inkomensgroe pen valt en dat dit deel van 1921/1922 op 1939/1940 nog kleiner is geworden. In 't laatst genoemde jaar had slechts 5 c/o een inkomen van 5000 of meer. Deze 5 c/o der aangeslagenen bezat 28 procent van de belaste inkomens en betaalde 66 van de inkomstenbelas ting in hoofdsom. Uit de cijfers voor de vermogensbe lasting blijkt, dat er in 1939/1940 nog 775 millionnairs waren, terwijl er 1362 waren in 1929/1930. De 775 million-- nairs betalen tezamen 14 der vermo gensbelasting in hoofdsom. Van de gemeenten boven 20.000 in woners heeft Bussum het hoogste ge middelde inkomen per aangeslagene 3.484) en Kerkrade het laagste 1.769). Het hoogste gemiddelde vermogen 121.000) heeft de ge meente Enschede, het laagste alweer Kerkrade 39.000). De provincie met het beste gemiddelde, zoowel voor in komens als voor vermogens, is Zuid- Holland: Limburg heeft voor beide het laagste gemiddelde. DOORBEREKENING DER OMZETBELASTING. Mag ook geschieden met omzetbelas ting op vervoerkosten. Gelijk bekend, werd in een persbe richt van 1 Januari j.l. door den Secre taris-Generaal van de Departementen van Handel, Nijverheid en Scheep vaart en van Landbouw en Visscherij bekend gemaakt, dat doorberekening van de nieuwe omzetbelasting, in de prijzen was toegestaan, behoudens voor eenige met name genoemde artikelen. Bij deze doorberekening moest wor den uitgegaan van de prijzen, zooals die voor 1 Januari 1941, exclusief om zetbelasting, waren. Voorzoover bij de doorberekening afrondingen noodzake lijk waren, moesten zij naar beneden geschieden. Tegelijk werd in het pers bericht medegedeeld, dat fabrikanten of handelaren, die thans minder omzetbe lasting betalen dan voor 1 Januari, hun prijzen dienovereenkomstig moesten verlagen. Bij een onlangs afgekondigde beschikking is deze regeling wettelijk vastgelegd. De nieuwe regeling gaat in zooverre verder dan de krachtens het persbericht toegelaten regeling, dat ook de op ver voerkosten te betalen omzetbelasting mag worden doorberekend. De regeling is dus thans zoo, dat de omzetbelasting in haar geheel in de prijzen mag worden doorberekend, be houdens in de prijzen van aardappelen, brood, melk en peulvruchten. Nadruk kelijk wordt er de aandacht op geves tigd, dat deze regeling slechts getroffen is, teneinde het normale handelsverkeer zoo min mogelijk te belemmeren. Zij veronderstelt niet, dat geen enkel be drijf de omzetbelasting zelf kan dragen. Bij de prijsbepaling in de toekomst zal dan ook van geval tot geval worden nagegaan in hoeverre de betrokkenen de omzetbelasting voor eigen rekening kunnen nemen. Tegelijk met de in het bovenstaande bedoelde beschikking, welke geacht wordt van 1 Januari j.l. af in werking te zijn getreden, is een beschikking tot aanvulling van de prijzenbeschikking invoergoederen no. 1 verschenen, welke een nadere bepaling geeft van het be grip inkoopsprijs", zooals dat in deze beschikking voorkomt. De bedoeling van deze begripsbepaling is slechts, dui delijk tot uitdrukking te brengen, dat ook importeurs verplicht zijn hun ver koopsprijzen te verlagen met 't bedrag, dat zij thans minder aan invoerbelas- ting moeten betalen dan voor 1 Januari het geval was. kunnen verdreven worden met Kruschen. Reeds gedurende tientallen jaren bracht Kruschen uitkomst over de heele wereld. Neem toch óók Bij apoth. en drog. 1.62, 1.47, 0.70, 0.41.

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 5