Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Nea""AKKEtèïJE BUITENLAND „NOORD-BRABAND" Dit nummer bestaat uit twee bladen. Eerste Blad. Handhaving van de Openbare Orde. NUMMER 42. ZATERDAG 24 MEI 1941. 64e JAARGANG. mm m - dit blad WOENSDAG VERSCHIJNT EN ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs Per 3 maanden 1.31. Franco per post door 't geheele rijk 1.47J/£. WAALWIJKSCHE Telefoon No. 38. UITGAVE STOOMDRUKKERIJ Giro ^ïo. 5Q798. Nieuwe maatregelen afgekondigd. Verschenen is een verordening van den Rijkscommissaris voor liet bezet te Nederlandsche gebied, houdende maatregelen tot handhaving van de openbare orde. Hierin wordt het volgende bepaald: Artikel 1. Hij die werkzaamheden verricht voor een politieke partij, welke is ontbon den of aan welke verdere werkzaam heid in het bezette Nederlandsche ge bied is ontzegd, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten minste een jaar, doch van ten hoogste vijf jaren, in ernstige gevallen met tuchthuis straf van ten minste een jaar, doch van ten hoogste vijftien jaren. Artikel 2. (1) Hij die Duitschvijandige ge schriften, afbeeldingen of zoodanige andere voorwerpen vervaardigt, door geeft, in voorraad heeft om door te geven of tot dit doel bij zich heeft wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste vijf jaren en met geldboete van ten hoogste vijftig dui zend gulden of met een dezer straffen. (2) Poging is strafbaar. (3) In buitengewoon ernstige ge vallen kan tuchthuisstraf van ten min ste een jaar, doch van ten hoogste vijftien jaren en geldboete tot een on beperkt bedrag worden opgelegd. (4) Hij aan wiens schuld te wijten is, dat een feit, als bedoeld in 't eerste lid, door hem wordt begaan, wordt ge straft met gevangenisstraf van ten hoogste twee jaren en met geldboete van ten hoogste twintig duizend gul den of met een dezer straffen. (5) De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied (Com missaris-Generaal voor de Openbare Veiligheid) behoudt zich 't recht voor om in bijzonderlijk met redenen be- kleede gevallen op verzoek of van ambtswege dispensatie te verleenen van het verbod om voorwerpen, be doeld in het eerste lid, door te geven of in voorraad te hebben. Artikel 3. (1) Het onder zich hebben van Duitschvijandige vlugschriften, afbeel dingen of ander Duitschvijandig pro pagandamateriaal wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste drie jaren en met geldboete van ten hoogste dertig duizend gulden of met een dezer straffen, voor zoover niet ingevolge artikel 2 een zwaardere straf is ver beurd. (2) Hebben openbare bibliotheken, biblotheken van inrichtingen, stich tingen of instituten, volks- of uitleen bibliotheken, uitgeverijen of de boek handel voorwerpen, als bedoeld in het eerste lid, in beheer of voorhanden, dan is het aldaar bepaalde slechts van toepassing, voor zoover zulks bij be schikking van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied (Commissaris-Generaal voor de Open bare Veiligheid) is verboden of voor zoover met deze voorwerpen in strijd met een door hem gegeven bevel wordt gehandeld. Artikel 4. Duitschvijandige betoogingen van eiken aard worden, voor zoover niet ingevolge andere bepalingen een zwaardere straf is verbeurd, gestraft op de wijze, als vermeld in artikel 2. Artikel 5. 1. Voorwerpen, welke bij 't plegen van een strafbaar feit, als bedoeld in de artikelen 2 tot en met 4, zijn ge bruikt of daarvoor zijn bestemd, kun nen worden verbeurdverklaard of on bruikbaar gemaakt, ook dan, wanneer en cenige noop verklaringen ov leggen. „De distribut ANTOON TIELEN. Telegr.-Adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel. Minimum 1.50 Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. zij noch aan den dader, noch aan een persoon, die aan het feit heeft deelge nomen, toebehooren. 2. Kan de vervolging of de veroor deeling van een bepaalden persoon niet plaats vinden, dan kan, onafhankelijk daarvan, de verbeurdverklaring of de onbruikbaarmaking worden bevolen. Artikel 6. Feiten, als bedoeld in de artikelen 1 tot en met 4, zijn delicten in den zin van par. 2, tweede lid, van de verorde ning no. 52/1940 betreffende de Duit- sclie rechterlijke macht voor strafza ken. Artikel 7. Deze verordening treedt heden in werking. HANDHAVING VAN DEN ARBEIDSVREDE. Staking of poging daartoe strafbaar gesteld. In het Verordeningenblad is opge nomen een verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gehied betreffende de handhaving van den arbeidsvrede. Deze verordening luidt als volgt: Artikel 1. (1) Hij die deelneemt aan een staking of werknemers uitsluit, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten minste een jaar, doch van ten hoogste vijf jaren, in ernstige geval len met tuchthuisstraf van ten minste een jaar, doch van ten hoogste vijf tien jaren. (2) Met dezelfde straffen wordt ge- straft degene, die als werkgever in overleg met de in het bedrijf werkza me werknemers een bedrijf geheel of ten deele stillegt, wanneer dit stilleg gen niet gegrond is op de eigen belan gen van het bedrijf. (3) Poging is strafbaar. Artikel 2. Hij die tot een ingevolge artikel 1 strafbaar feit aanzet of die anderen bij het opnemen van het werk verhindert, wordt gestraft met tucht huisstraf van ten minste een jaar, doch van ten hoogste vijftien jaren. Artikel 3. Is een feit als hedoeld in de artikelen 1 en 2, buitengewoon ernstig, dan kan levenslange tucht huisstraf of de doodstraf worden uit gesproken. Artikel 4. Feiten, als bedoeld in de artikelen 1 tot en met 3, zijn delicten in den zin van par. 2, tweede lid, van de verordening no. 52/1940 betreffen de de Duitsche rechterlijke macht voor strafzaken. Deze verordening treedt vandaag in werking. GROENTEN EN ZOUT BESLIST NIET OP DEN BON, TEXTIELKAART BLIJFT TOT DE LAATSTE PUNTEN GELDIG. De distributie heeft het de laatste weken hard te verduren gehad: er is een ware lawine van booze geruchten uitgestort over de minst populaire van alle oorlogsmaatregelen. Slechts wei nige lezers zullen niets vernomen heb ben van al die onrustbarende nieuw tjes „uit de beste bron": de textiel- kaarten zouden ongeldig verklaard worden, de groente kwam op den bon en het zout werd onbruikbaar ge maakt voor conserveeringsdoeleinden. Een redacteur van de V.P.B. heelt over deze geruchten, die reeds eerder ernstige gevolgen gehad hebben, een onderhoud gehad met den directeur van het Centraal Distributiekantoor, den heer S. de Hoo, die gelukkig in de gelegenheid was, deze geruchten met den grootsten nadruk tegen te spreken geruststellende e: distributie af te s,m de afgeloopen week weer meer dan ooit het slacht offer geweest van booze geruchten", antwoordde de directeur van hen Cen traal Distributiekantoor, de heer S. de Hoo, op ons verzoek om een verkla ring inzake een aantal praatjes over nieuwe distributiemaatregelen, die wil men de lieden, die het zoo goed weten, gelooven in de pen zouden zijn. „Hopenlijk zijn de woorden van dr. Fischboeck niet voor doovemans- ooren gesproken. Men moet er zich eindelijk van bewust worden, dat ham steren en sluikhandel ernstige moreele gevaren voor ons volk opleveren". „Kunt u iets zeggen van de volgende drie geruchten, welke den laatsten tijd zoo bijzonder hardnekkig de ronde hebben gedaan: a. De groente zou op den bon ko men. b. Er zouden maatregelen in voor bereiding zijn om het zout „blauw te maken", opdat het niet meer te ge bruiken zou zijn voor het inleggen van bepaalde levensmiddelen. c. De textielkaart zou geheel of ge deeltelijk ongeldig verklaard worden?" „Ik kan alle drie beweringen met den meesten nadruk categorisch te genspreken", aldus de heer De Hoo in antwoord op onze vraag. „Het is vol slagen nonsens". LEVENSVERZEKERING 1843 WAALWIJK 1843 Voorziening volkomen veilig. „Wat de groente betreft: er is zelfs niet over gesproken om deze te gaan distribueeren, noch door Duitsche, noch door Nederlandsche instanties. Onze productie is trouwens gelukkig groot genoeg om ons volk te voorzien, ongeacht de export. Zelfs al zou men nu plotseling in verhoogde mate gaan hamsteren door het inmaken van meer groenten dan gewoonlijk, dan wordt de voorziening nog niet in ge vaar gebracht. Wat men nu eigenlijk precies bedoelt met het blauw maken van het zout, waardoor het dan niet meer te gebruiken zou zijn voor het inleggen, is mij eigenlijk niet eens hee- lemaal duidelijk. Maar in ieder geval is dit gerucht nog van tamelijk on- schuldigen aard, want het hamsteren van zout levert praktisch geen enkel gevaar op. Er is meer dan genoeg zout en er komt regelmatig meer dan ge noeg bij. Wat tenslotte het ongeldig verkla ren van de textielkaarten betreft: dit gerucht was van heel wat kwaadaar diger aard. Maar gelukkig hebben de feiten al uitgewezen, dat het volslagen dwaasheid was. U begrijpt, dat wij al deze geruchten zeer scherp volgen en nu had de textielkaart volgens de praatjes Zaterdag j.l. al ongeldig moe ten worden. Dit is niet gebeurd en het ligt ook geenszins in de bedoeling om zulks of iets van dien aard te doen. Het kwaad heeft in dit geval zichzelf goeddeels gestraft: de menschen, die zoo dwaas geweest zijn om hun eigen vertelseltjes te gelooven, en hun tex tielkaart nog voor Zaterdag opgesou peerd hebben, kunnen nu voor Sep tember a.s. ook niets meer koopen. Tot de laatste punten. De directeur van het Rijksbureau voor de distributie van textielproduc ten door den handel, heeft naar aan leiding van deze dwaze praatjes dan ook nog eens uitdrukkelijk bevestigd, dat bij de laatste inventarisatie is ge bleken, dat de voorraad textielproduc ten groot genoeg is om de heele tex tielkaart tot de laatste punten toe te gebruiken. JEUGDKAARTEN DER NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN. Naar het A.N.P. verneemt is het de directie van de Nederlandsche Spoor- wegen mogelijk gebleken, de leet- tijdsgrens voor jeugdkaarten de vroegere z.g. jongeliedenkaarten met één jaar ie verhoogen. Deze kaar ten zijn thans n.l. verkrijgbaar voor personen, jonger dan 20 jaar in plaats van jonger dan 19 jaar. Bovendien kan de geldigheid nu op eiken wille- keurigen dag ingaan, dus niet meer zooals vroeger slechts op den eersten of den zestienden der maand. Burgemeester van Maassluis. De rijkscommissaris voor het bezet te Nederlandsche gebied heeft op grond van paragraaf 1 van zijn ver ordening nr. 3-1940 over de uitoele- ning der regeeringsbevoegdheden in Nederland den burgemeester der ge meente Maassluis, mr. P. A. Scharwz, met onmiddellijken ingang ontslag verleend met toekenning van pensi oen. In zijn plaats benoemde de rijks commissaris voor het bezette Nedei- landsche gebied den burgemeester dei- gemeente Driewegen (Zeeland) G. M. C. Ort, onder gelijktijdige toekenning van eervol ontslag uit zijn tegenwoor dig ambt tot burgemeester van Maas sluis. Tevens heeft de rijkscommissaris hem ook tot regeeringscommissaris voor de gemeente Maasluis benoemd. BON 16 VOOR VLEESCH. De secretaris-generaal van het de partement van landbouw en vissche- rij maakt bekend, dat onderstaande bonnen van de vlceschkaart recht ge ven op de daarbij vermelde rantsoe nen vleesch en vleeschwaren. Bon „16 vleesch" van de vlecsch- kaart: Per twee bonnen 100 gram vleesch, been inbegrepen of een rantsoen vleeschwaren. Bon „16 worst vleeschwaren" van de vleeschkaart: Per twee bonnen een rantsoen vleeschwaren. Verbruiksperiode: 23 Mei tot en met 30 Mei a.s. Kooptijd: 23 Mei tot en met 4 Juni a.s. noemd tot Gouwleidster van het Nati onaal Vrouwen Front in de Gouw N. Brabant. Bij besluit van den Leider van Nationaal Front is een afdeeling ge vormd te Boxmeer, waarvan tot afdee- lingsleider is benoemd de heer T. Groe- nevelt te Boxmeer. GROENTEN-PRIJZEN. Geleidelijk worden de maximum prijzen der tuinbouwproducten lager, bij het toenemen der aanvoeren, en met ingang van heden zijn bepaalde producten de volgende maximum-prij zen aan de veilingen ingevoerd. De rabarber werd verlaagd van 9 tot 8 per 100 kilo, de raapstelen van 11 op 10 per 100 bos, tomaten van 54 tot 51 cent per kilo, komkommers A, van 20 op 17 cent per stuk. B-soort van 15 op 13 cent en C van 10 op 8/2 cent, platglas komkommers gewicht 65 kg. per 100 19, B-soort 14.50, C 9,50, sla van 6 op 5, 2e soort van 4.50 op 3.50 per 100, voor de z.g.n. gelichte sla zijn de prijzen 6, 4,50 en 3,60, bloemkool van 23 op 20, 2e soort van 17,30 op 15, radijs isv erlaagd van 2 op 1,80 al les per 100, terwijl de bospeen van 17 op 15 per 100 bos is terugge bracht. Voor spinazie bleef de prijs onveranderd 7 per 100 kilo. NATIONAAL FRONT. Bij besluit van den Leider van Na tionaal Front is Mevrouw P. E. C. Veldkamp-de Grood te Tilburg, be- Hoofdpëjfö Pijnstiller ES'* H Kiespij ra Zenuwpijn DE HOUDING VAN FRANKRIJK. Uit een communiqué van het offici- eele persagentschap Ofi blijft dat Frankrijk het niet bij een verdediging van de nog onder het werkelijk gezag van Vichy staande koloniën zal laten. Frankrijk stelt pogingen in het werk om de provincies van zijn imperium, welke vóór De Gaulle e.a. kozen, weer in vollen omvang onder de Fransche souvereiniteit terug te brengen. Vol gens Ofi neemt men in Vichy aan, dat deze afvalligheid slechts het gevolg is van het gebruik van geweld, van ver keerde inlichtingen aan de van Vichy afgesneden Franschen en van het ge bruiken van groote financieele midde len. Het Fransche agentschap zegt met nadruk, „dat het vraagstuk der afval ligheid uitsluitend en alleen tusschen Frankrijk en de afvalligen geregeld moet worden, die voor het meerendeel goede doch misleide Franschen zijn." Welke methode de regeering van Vi chy bij deze pogingen volgt, krijgen we niet te hooren. Gaat men slechts te werk langs den weg van overreding? Wordt er zoo noodig ook militair ge weld ingezet? We weten het niet. Doch dit heeft het communiqué van Ofi wel duidelijk gemaakt: Frankrijk kan niet dulden, dat een buitenlandsche mogend- mogendheid zich hierin mengt, om dit te verhinderen. Dit kan zoowel op Groot Brittannië als op de Vereenigde Staten slaan. Het D.N.B. bericht uit New York met me- dedeelingen van den Washingtonschen correspondent van de New York Daily News" maakt melding van Britsche voornemens om Dakar te bezetten met behulp van Amerikaansche oorlogs schepen. Dit zou een rechtstreeksche inmenging van de Vereenigde Staten in de Afrikaansche aangelegenheden beteekenen. Het lijdt echter geen twij fel. dat de Franschen zich toch zouden verzetten, terwijl Duitschland zeker ook niet lijdelijk zou toezien. De Fransch-Duitsche samenwerking op politiek en economisch gebied, waar toe in beginsel besloten werd, zou dan onder den druk der omstandigheden ook gemakkelijk een militair aspect verkrijgen. Schrikt men in Washington voor deze consequentie niet terug? De berichten over het terugroepen van am bassadeur Leahy uit Vichy zijn door den betrokkene in ieder geval beslist tegengesproken. Hij beschouwt zijn zending niet als geëindigd. Het kan echter moeilijk twijfel lijden, dat het met de levensmiddelenzendin gen naar Frankrijk reeds is afgeloopen. De Sunday Times verklaarde openlijk: „Frankrijk zal voor de eerste maal de volle hardheid der blokkade gaan ge voelen. Geen schip zal er meer naar Marseille varen. De handel tusschen Frankrijk en zijn koloniën zal, voor zoover het mogelijk is, door Brittannië worden afgesneden". sirulsrhf ('onranl i Hoofdredacteur: Ja Waalwijk. l De Nederlandsche

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 1