SPORT UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING oCo.teKy. KAATSHEUVEL. w.s.c. WAT DE OORLOG AAN FRANKRIJK KOSTTE. Honderdduizend dooden; 120.000 gewonden. Uit dc „Berlijnsche Tijdingen": De Fransche reserve-officier Jean Labusquière schrijft in een in het on bezette gedeelte van Frankrijk uitge geven geschrift dat het aantal tot I' e- bruari 1941 getelde Fransche solda- tengraven bedraagt 80.000; 20.000 zijn er vermist en worden door den schrij ver als gesneuvelden beschouwd. An- derhalf-millioen Fransche soldaten zijn in krijgsgevangenschap. Verder neemt de schrijver aan dat er 120.000 gewonden zijn geweest. LUCHTMACHT BESTOOKT BRITSCHE VLOOT IN MIDDELLANDSCHE ZEE. Vier kruisers tot zinken gebracht. Slagschepen beschadigd. Zoowel het Duitsche weermacht- bericht van Donderdag als een later op den dag uitgegeven communiqué van het Duitsche opperbevel maken gewag van zware aanvallen op Brit- sche vlooteenheden in het Oostelijk bekken van de Middellandsche Zee. Het speciale communiqué maakt bekend In het Oosten van dc Middelland sche Zee heeft het luchtwapen Don derdag in den strijd tegen de Britsche marine bijzondere successen geboekt Door voltreffers van bommen werden vier Britsche kruisers en eenige tor- pedobootjagers tot zinken gebracht; een slagschip en twee andere torpedo- boot jagers werden zwaar beschadigd. In het dagelijksche weermachtbe- richt werd medegedeeld, dat zware bommen Woensdag een slagschip, zes kruisers en een torpedoboot jager trof fen. Op vier kruisers ontstond brand; één vertoonde slagzij. Een D.N.B.-bericht meldde, dat Donderdag drie eenheden van dc En- gelsche marine door Duitsche ge vechtsvliegtuigen ernstig getroffen waren. Een kruiser werd, aldus dit bericht, tot zinken gebracht, terwijl twee andere door homtreffers zwaar werden beschadigd. BOMAANVAL OP HET VLIEGVELD VAN HABBANIJAH. Uit Beiroet wordt gemeld,, dat de Iraksche generale staf het volgende speciale communiqué heeft gepubli ceerd. Aan hel Westelijk front duurt dc strijd in het gebied van Habbanijah voort. Iraksche vliegtuigen hebben een hevigen bomaanval op het vlieg veld Habbanijah ondernomen waar door ernstige schade werd toege bracht. Verscheiden hangars en op slagplaatsen geraakten in brand. Op grooten afstand waren de branden nog te zien. Andere afdeelingen der luchtmacht hebben door machinege weervuur twee formaties op den grond staande vliegtuigen, ongeveer 20 tweeinotorige toestellen, beschadigd. Een vijandelijke Gloster werd onmid dellijk na het opstijgen neergescho ten, evenals een Hurricane, die dc Iraksche toestellen wilde achtervol gen. Twee Glostertoestellen onderna men een tegenaanval. Het ecne werd neergeschoten, het andere ging op de vlucht. Alle Iraksche vliegtuigen zijn onbeschadigd teruggekeerd. GRIEKSCHE MINISTERS VAN KRETA NAAR CAIRO. De „Messaggero" meldt uit Beiroet, dat zes Grieksche leden van het kabi net zich van Kreta naar Cairo hebben hegeven, om daar hun officieclen ambtszetel op te slaan. „Deze kabi netsleden vonden het moeilijk den oorlog van Kreta uit te voeren, dat aan vijandelijke luchtaanvallen bloot gesteld is en aan alle vijanden voor invallen open staat". Afgereisd zijn dc minister van Marine, admiraal Sa- cheslarion, de minister van Binnen- landsche Zaken Maniadakis, de mi nister van Scheepvaart Theophaides, de minister van Posterijen Corczas en de minister van Perswezen Nicloudes, Koning George, de minister-president en de minister van Luchtvaart en Landbouw zijn volgens dc „Messag gero" op Kreta gebleven. N. V. B. Uitslagen van Hemelvaartsdag: Kampioenschap van Nederland. PSV—Be Quick 3—0 VSV—ADO 0—1 Af deeling IV. Tweede klasse C. ZwaluwKolping SVD—De Valk BrabantiaTOP 3—4 2—3 1—0 Vierde klasse I. WSC 2—DESK 2 2—1 Kampioenschap van Nederland. I)e eentoonigheid van de Heracles- overwinningen is nu wat gebroken, doordat de Almelo'ers Donderdag vrij waren en andere gegadigden nu wat naar voren konden komen. Daar profiteerde n de eerste plaats PSV van, dat met rui me cijfers (30) van Be Quick won en daardoor ineens kon stijgen, naar de tweede plaats. De Westelijke suprematie is voor ADO gebleken, dat van een on- machig VSV elftal won met 10. De stand: Ileracles 3 3 0 0 6 113 PSV 4 12 14 56 ADO 3 1113 3—4 VSV 4 0 2 2 2 3—6 Be Quick 2 0 111 0—3 Tweede klasse» C. Nevelo definitief het kind van de rekening. Nevelo staat hier thans definitief me de onderaan, want Brabantia stelde zich in veiligheid, door met 10 van TOP te winnen. De Valk won bij SVD met 23, terwijl Kolping op vreemden bodem eveneens succes behaalde, door bij Zwa luw met 34 te winnen. De stand is hier thans: Picus 26 18 7 1 43 98—31 Kolping 26 15 4 7 34 78—59 De Valk 26 11 7 8 29 61—46 Wilhelmina 26 13 2 11 28 61—46 Schijn del 25 10 7 8 27 58—52 Halmondia 26 10 6 10 26 67—53 SVD 26 10 5 10 25 5556 RKTVV 26 111 5 11 25 56—67 WSC 26 10 3 13 23 60—66 Zwaluw 26 9 5 12 23 50—69 Brabantia 25 9 5 11 23 39—41 TOP 26 9 4 13 22 50—79 Nevelo 26 9 3 14 21 49—62 ESV 26 4 3 19 13 35—82 Heracles haar laatste kans. Wij zijn er daar om bijna zeker van dat het ditmaal geen ge makkelijke Oostelijke overwinning worden zal. misschien zelfs wel het tegendeel. Be Quick ontvangt VSV en daar moet voor de Gronin gers wel een succesje yit te halen zijn. AFDEELING IV. Eerste klas. De kous gaat hier morgen af met den wed strijd BW-Willem-II, hetgeen natuurlijk een Bossche overwinning wordt, tenzij beiden het eens worden over een gelijk spel. Vierde klas I. DESK 2 ontvangt Veersche Boijs en zal het met deze jongens wel klaar spelen. De zwarte reserves hebb^i Donderdag een verdienstelijke overwinning l^kaald op Desk 2. In den aanvang was het een saaie en slappe vertooning. maar allengs kwamen beide ploe gen er beter in, en was het vaoral WSC, dat den toon aan gaf. DESK 2 girfj zich toen te builen vooral de achterhoede aan aller lei ensportiviteiten, die een aanfluiting van de voetbalsport zijn. De scheidsrechter had daar tegen krachtdadiger moeten optreden en des noods de daders van het veld moeten zenden. Dergelijke kerels hooren op een sportveld niet thuis. Stedenweds Den Bosch-Tilburg- Vicrdc klasse I. De reserves van WSC deden het lang niet slecht, door de dito's van DESK een alleszins verdiende nederlaag (21) toe te brengen. Wedstrijdprogramma voor Zondag: Kampioenschap van Nederland. ADOHeracles. Be Quick—VSV. Af deeling III. Promoliecompetilie 2e klasse: Go AheadRigtersbleek. PECVitesse. Afdceling IV. Eerste klasse. BW—Willem II. Promotie 4e klasse: VOABEKC. Vierde klasse I. DESK 2—Veersche Boys. KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. ADO verdedigt morgen in den Haag tegen jen U-Nijmegen. ulelingen staat .'bdstrijden zul- tusschen Den Nijmegen, jrikkeldraadver- opgeruimd, is liatief nemer. Na langdurige onder thans vast, dat er stedi len worden gehoudt* Bosch, Tilburg, Bredaj Dat hierbij enkele, sperringen" afdoend een succes voor den f Tilburg kan al een zeer sterk elftal sa menstellen, doch ook in Breda kan een elftal op dc been worden gebracht, waar mede rekening valt te houden. Bijzon dere vermelding verdient het medespe len van een Nijmeegsch elftal samenge steld uit spelers van Quick en NEC. Reeds Donderdag a.s. zouden dc wed strijden hebben kunnen beginnen, doch het opnemen van Nijmegen veroorzaakte eenige stagnatie, waardoor het begin is vastgesteld moeten worden op Eersten Pinksterdag. BW moet Zondag a.s. eerst nog het competitie-restant tegen Willem II afwerken. Nu er 4 steden-elftallen deelnemen, kunnen er 2 wedstrijden per Zondag wor- worden gespeeld, aldus de B.Crt. Rerum Novarum-herdenking. Donderdag (Hemelvaartsdag) had in de St. Janskerk alhier de plechtige kerkelijke herdenking plaats van het feit dat Z. H. Paus Leo XIII zijn be roemde Encycliek Rerum 'Novarum" een halve eeuw geleden uitvaardigde. Deze herdenking werd gevierd met een H. Mis in de St. Jansparochie om 7.30 uur, waarbij de leden van de R.K. Middenstandsbond, R.K. Werklieden- vereeniging, R.K. Boerenbond, R.K. Jonge Boerenbond, R.K. Jonge Midden stand, R.K. Jonge Werkman, Kath. Boerinnenbond en Kath. Arbeiders- Vrouwenbond een algemeene H. Com munie tot dankbaarheid opdroegen. De Zeereerw. Pater S. J. Morel hield onder de H. Mis een korte toespraak over de Paus Leo Encycliek, waarbij hij tevens de uitvaardiging van „Quadragesimo Anno" van Paus Pius XI z.g. 10 jaar geleden memoreerde. Het was een machtige demonstratie van erkenning en beleving van de groote waarheden door de Pausen in hun uitspraken ver kondigd, waarvan allen diep onder den indruk waren. Kegelsport. Donderdagmorgen werd in het nieu we Kegelhuis „Euphonia" het concours geopend, dat door de kegelclub N.O.P. georganiseerd is ter gelegenheid van haar 12J^-jarig bestaan. De moeilijke verkeersgelegenheden hebben het on mogelijk gemaakt een Kring- of Bonds- concours te houden, waarom' N.O.P. besloot in een zesdaagschen wedstrijd, zoowel voor kegelaars als niet-kege- laars het feit te herdenken. Om 12 uur waren verschillende belangstellenden in het gezellige kegelhome bijeen, toen de ijverige N.O.P.-voorzitter, de heer Jan Kemmeren in een kort welkomstwoord het feit van het 12j^-jarig bestaan van N.O.P. herdacht, waarbij hij er prijs op stelde Burgemeester Mallens en de voorzitter van Euphonia te mogen ver welkomen. Hij noodigde beide notabe len uit met een worp den wedstrijd in te zetten, waarna hij namens den bond het concours voor geopend verklaarde. Burgemeester Mallens sprak een woord van felicitatie met de hoop, dat de wedstrijd moge slagen. De heer Roelofs feliciteerde namens de zuster- vereeniging Zet hem op, en de heer Pepping namens de Natte Spons, waar bij bloemen werden aangeboden. De uitslagen van de vrije baan wed strijden voor kegelaars waren op den avond van den eersten dag: 1 M. Vesters 4 keer 45; 2 F. Eibers 3 keer 45 en 3 P. Kemmeren 2 keer 45. Op de propaganda-baan niet-kege- laars W. Musters 40-34; M. v. Esch 40-26, J. de Vries 37-34 en M. Kemme ren 37-33. Handboog. De Parkschutters hebben in het R.K. Sportpark op Zondag 25 Mei een hand boogwedstrijd georganiseerd, waarop 7 vereenigingen uit den omtrek inge schreven hebben. De wedstrijd vangt om 12 uur aan. Een van de vele kwalen, waar het lieve menschdom mee behept pleegt te zijn zoo men tenminste van een kwaal kan spreken is de goklust. Welhaast iedereen heeft al eens op de een of andere manier zijn kansje ge waagd enis bedrogen uitgekomen, want het gaat met deze liefhebberij in de meeste gevallen zoo, dat men er meer aan betaalt, dan men er aan ver dienen kan. De arme drommel droomde al van schatten geld, toen hij van zijn spaar zaam bijeen geschraapte duiten, een twintigje in de loterij kocht. Zijn op winding steeg met den dag, toen hij er maar steeds „in" bleef, tot dat tenslotte de bom barstte, i.e. de niet te voor schijn kwam. De stakker was toen evenwel al zoo onder den invloed van het spelduiveltje gekomen, dat hij er niet meer onder uitkon, en er zelf dus ook maar in bleef. Hij offert nog! Diegenen die er wat beter bij zitten, koopen een half of heel lot. De opwin ding is bij hen natuurlijk nog grooter. Maar dit doet niets terzake, want ook zij verliezen. Tenslotte is daar nog de categorie der beter gesitueerden, die het in nor male tijden over de grenzen ging zoe ken, waar men speelzalen had. Alles was even luxueus ingericht, met het na tuurlijk gevolg, dat de verliezen ook luxueus moesten zijn. Goklust-in-het- groot kan men dit noemen. Het is voor deze lieden jammer, dat de grenspoor- ten nu gesloten zijn, terwijl ik meen te weten, dat op onze binnenlandsche speelzalen, te weten de beurzen, ook niet veel meer te doen is. Ik lees name lijk nog al eens van „handel slap", „wei nig activiteit" enz. Men vond echter een prachtig mid deltje uit, om die lui weer wat op streek te helpen en men stuurde ze daarvoor naar de renbanen, waar ze kunnen to- talisatoren. Gewoonlijk raadt men daar echter mis. Al dat gokken is trouwens verkeerd, mits er eens een loterij komt, waarbij men alleen maar verdienen kan en... die is er nu. Ik zie U al verwonderd kijken en Uw vragenden blik eischt om mijn ant woord, alhoewel ik het eerst voor me had willen houden, om er zelf van te kunnen profiteeren. Ik bedoel dan, de sinds kort bestaande loterij van Win terhulp Nederland. Daarbij verdient men alleen. Is het geen geld, dan is het toch minstens de achting en de dank baarheid van al Uw minder-bedeelde medeburgers. En is dat niet veel meer waard, dan een paar onnoozele centen? rrrrnf DE ZAK VAN ZAAIAKA. door Hannie Franken. Ik lag lekker op m'n rechteroor in bed en zou vast en zeker binnen een paar minuutjes geslapen hebben, als er langs de droomlijn niet een boodschap in m'n linkeroor was gegleden. „Komaka dadelijkaka naaraka Aka!" Nou, je begrijpt, ik was opeens weer wakker, dat geloof ik tenminste. Want als je een boodschap krijgt in zo'n vreemd taaltje, dan moet je wel wak ker worden, zou ik zo denken. Natuurlijk begon ik met de bood schap te vertalen en toen kreeg ik: „Kom dadelijk naar Aka!" Nu, dat wilde ik wel doen, maar wat was nu „Aka" en waar moest ik dat vinden! Gelukkig kwam er langs de droomlijn nog een tweede bericht: „Komaka maaraka peraka bedaka." Ik weer aan 't vertalen! „Kom maar per bed." Dat leek me geen kwaad idee. Maar hoe kreeg ik m'n bed voor uit en waar Wéér een bericht: „Bedaka weetaka wegaka. Zegaka alleenaka maaraka: Bedaka vliegaka." Een bof, dat ik een goed geheugen heb, anders had ik al die boodschappen vast niet kunnen onthouden en was ik nooit in Aka gekomen. Het laatste bericht was wel het be langrijkste: „Bed weet weg. Zeg alleen maar: Bed vlieg." Dat zei ik dan ook en' warempel, een paar minuten later was ik in Aka. Dat bleek een nieuwe provincie van Kabou- terland te zijn en Zaaiaka was er 't hoofd van. Heel beleefd vroeg ik of Zaaiaka me ook zou willen zeggen, waarom de Aka's of de Aka-jers, of hoe de bevolking dan ook genoemd werd, achter elk woord de naam van hun pro vincie zetten. Want zoveel talenkennis heb ik wel, dat ik gemerkt had, dat de Aka's of de Aka-jers onze taal spreken, maar achter elk woord „Aka" plakken. Zaaiaka legde 't mij dadelijk uit. „Ken je 't alphabet?" vroeg hij. Van die vraag schrok ik. Ik moet er wel erg dom of slaperig hebben uitge zien, dat Zaaiaka zo iets kon vragen. Maar door dat ik schrok en niet da delijk antwoord gaf, dacht Zaaiaka na tuurlijk, dat ik hem niet begreep. Daar om zei hij geduldig: „Het alphabet is het A-B-C. Dat ken je toch wel?" Ik knikte heel beslist met m'n slaaphoofd, want ik wilde niet voor nog dommer aangezien worden en toen ging Zaai aka verder: „Nou, dan weet je ook, dat de A de eerste letter is van het alpha bet. De A is het begin. De A hoort dus bij alles wat nieuw is. En de „k" dat is een letter, waar je aan zien kunt, dat hij zin heeft om flink aan te pakken. En als je wat nieuws wilt doen, kun je flinkheid niej missen. Dus daarom ga ven we onze nieuwe provincie de naam Aka. Dat beteekent dus eigenlijk: „Nieuw en FJink". En omdat we ieder een van dat nieuwe en flinke in onze provincie willen vertellen en vooral willen zorgen, dat niemand weer ver geet, dat er Nieuwheid en Flinkheid is gekomen, besloten wij achter »ieder woord „Aka" te zetten. Wil je soms een boterhamaka met boteraka en kaasaka?" vroeg Zaaiaka opeens. „En wil je een glaasje melka- ka?" Uit beleefdheid sprak Zaaiaka half in de oude taal en half in de Aka-taal. Dat was erg aardig van hem en omdat ik een beetje aardig terug wilde zijn, zei ik toen: „Zaaiaka, graagaka wil ik een boterhamaka met kaasaka." Zaaiaka keek me eens vriendelijk aan en zei: „Jij zal je wel gauw thuis voelen in de Aka-provincie en de taal ieer je ook wel. Ik had trouwens niet anders van je verwacht en daarom liet ik je roepen. Dan kun je hier eens rond kijken en je voordeel mee doen. Want jij schrijft toch immers in de kranten, heb ik gehoord?" Ik zei dat dit zo was en dat ik graag zo het een en ander van de Aka-pro vincie en de Aka-nieuwigheden zou willen horen. En ik beloofde, dat ik 't aan jullie zou oververtellen. Ik kreeg m'n boterham met kaas en m'n glaasje melk en intussen had Zaaiaka een zak te voorschijn gehaald. „De Zak van Zaaiaka" stond er op. Zaaiaka kwam naast me zitten en begon meteen de zak leeg te halen. Er zaten allemaal bolletjes is. De taak van Zaaiaka was om zaad te strooien in de harten van de kabou ters van de andere provincies. Ïfoïmhft kajkt en hoort „Kijk", zei Zaaiaka en hield me een mooi wit zaadkorreltje voor. „Dat is een Eerlijkheidszaadje. Nou en als ik op zaaitocht ben, kijk ik in alle kabou terhuizen. M'n zak leg ik dan om 't hoekje, dan hebben ze niet zo gauw erg in me. Als ik naar binnen kijk, zie ik natuurlijk een heleboel en hoor ik van zelf ook heel wat. En bijna altijd merk ik, dat er daarbinnen dringend behoefte is aan eerlijkheidszaad. Soms tref ik 't en zitten ze net soep te eten. Dan mik ik gauw een paar zaadjes in de borden en tussen de soep-balletjes zien ze niet zo gauw; dat ze ook een paar balletjes eerlijkheidszaad inslikken. Maar dat merken ze later wel. En dit", zei Zaai aka, „dit gele driekantige zaadje is het zaadje van Moed. Als je eens wist hoe weinig moedige kabouters er zijn." „Dan is dat bij jullie al net zo als bij ons" zei ik een beetje mismoedig, en de manier waarop ik 't zei, was zeker niet naar de zin van Zaaiaka, want hij gaf me dadelijk twéé moedzaadjes. „Eet ze maar dadelijk op!" Dat deed ik en nou zal ik maar af wachten wat er van komt! Toen nam Zaaiaka een rood zaadje. Dat vind ik erg mooi en ik vroeg dadelijk waar dat voor was. Maar net wou Zaaiaka 't me zeggen, of daar gebeurde iets in de lucht. De maan werd afgelost door de zon. En op 't zelfde ogenblik begon m'n bed weer te vliegen. „Zaaiaka! Totaka ziensaka!" kon ik nog net roe pen en toen merkte ik opeens, dat ik in m'n eigen kamer lagnaast m'n bed! Je zou dus zeggen, dat ik ge droomd had en doodgewoon uit m'n bed was gerold. Maar ik weet 't toch niet zeker, Zaaiaka en z'n zak en de Aka-provincie kunnen best bestaan! DE PARACHUTE. De parachute bestond eerder dan je misschien denkt. In 1617 is er al eens een plaat getekend van een parachute waaronder het volgende geschreven staat: Met een vierkant zeil, dat op vier gelijke latten gespannen is, en aan zijn vier hoeken, vier touwen heeft han gen, kan een mens zich gerust van een toren of van een andere hoogte naar beneden laten vallen: al is er geen wind, dan zal de man die zich laat vallen genoeg kracht aan 't zeil bijzetten, om het zeil zoveel tegenstand te geven, als nodig is om hem langzaam te doen neerdalen. Dit soort parachute was niet zo goed als de parachute die Ganérin gebruikte bij zijn luchtreizen, toen hij zich ver scheidene keren heeft laten vallen van grote hoogte. Hij zat toen in een mand je, dat aan het linnen valscherm was vastgebonden, terwijl hij soms wel ne gentig pond ballast bij zich had. OPLOSSINGEN RAADSELS VAN VORIGE WEEK. 1. Koekoek wordt gemaakt van koe en koek. 2. Kokend water. 3. Omdat de konijnen en hazen de jagers niet zoeken. 4. Een speld, draadnagel, spijker, enz. 5. Mijn schaduw.

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 2