GEMENGD NIEUWS FEUILLETON. DE DUBBEL6AKGSTER KEBBISHeiKBIiB BONNEN. Thans zijn geldig: BROOD EN GEBAK: De met 20 genummerde bonnen (broodkaart) geven elk recht op het koopen van pl.m. 100 gram brood of een rantsoen gebak. Geldig t.e.m. 24 Mei (eventueel t.e.m. Woensdag 28 Mei). Gedurende het tijdvak van Maandag 19 t.e.in. Zaterdag 31 Mei geven der halve de geldige bonnen van de broodkaart tevens elk recht op het koopen van 70 gram tarwebloem, tarwemeel, roggebloem, roggemeel of zelfrijzend bakmeel. Bon 18 (broodkaart) extra rantsoen van 100 gr. brood of 1 rantsoen ge bak. Geldig t.e.m. Zaterdag 24 Mei (even tueel t.e.m. Woensdag 28 Mei BLOEM: Bon 8 (bioemkaart) geeft recht op 50 gram brood of V2 rantsoen ge bak of 35 gram tarwemeel, tarwe bloem, roggemeel, roggebloem, zelf rijzend bakmeel of boekweitmeel. Geldig t.e.m. Zondag 15 Juni. AARDAPPELEN. Bon 02 (aardappelkaart) geeft recht op het koopen van IV2 K.G. aard appelen. Geldig t.e.m. Zondag 25 Mei (even tueel t.e.m. Woensdag 28 Mei). MELK: Bon 17 (melkkaart) geeft recht op het koopen van 1% liter melk. Geldig t.e.m. Zondag 25 Mei. BOTER OF MARGARINE: Bon 15 van de boterkaart geeft recht op het koopen van 250 gram boter. Bon 15 van de vetkaart geeft recht op het koopen van 250 gram boter of margarine. Geldig t.e.m. Zondag 25 Mei (even tueel t.e.m. Woensdag 28 Mei). Bon 16 (boter- en vetkaart) geeft recht op het koopen van 250 gram boter. Op bon 16 van de vetkaart per 250 gram 15 cent reductie. Geldig t.e.m. Zondag 25 Mei (even tueel t.e.m. Woensdag 28 Mei). KAAS: Bonnen 66 en 76 (bonkaart alge meen) geven elk recht op het koo pen van 100 gram kaas. Geldig t.e.m. Zondag 1 Juni (even tueel t.e.m. Zondag 15 Juni). Bonnen 65 en 75 nog geldig t.e.m. Zondag 1 Juni. EIEREN: Bon 96 (bonkaart algemeen) recht- gevende op een ei. Geldig t.e.m. Zondag 25 Mei (even tueel t.e.m. Woensdag 28 Mei). Bon 86 nog geldig t.e.m. Zondag 25 Mei. •KOFFIE OF THEE: Bon 30 (bonkaart algemeen) geeft recht op het koopen van 40 gram thee of 250 gram koffie-surrogaat. Geldig t.e.m. Zondag 25 Mei. SUIKER: Bon 31 (bonkaart algemeen) geeft recht op het koopen van 1 K.G. suiker. Geldig t.e.m. Zondag 8 Juni. „DE ECHO VAN HET ZUIDEN". 51) Ik ben een arme werkman van geen beteekenis, teemde hij, en het is enkel aan een toeval te danken, dat ik iets te weten ben gekomen, wat ik denk, dat uw ladyschap ook wel graag zou willen hooren. Ik begrijp u niet, zei ze. Het is een lang verhaal, my la dy, zei hij, maar ik zal probeeren, het u zoo duiclijk mogelijk te maken. Het gaat allemaal over een meisje, dat ik vroeger gekend heb, en dat Madge heette. HOOFDSTUK XXX. Haar gezicht werd krijtwit en haar handen krampten zich om de stoelleu ningen, maar haar zelfbcheersching verliet haar niet. Had de man haar herkend? Het was een meisje, dat Madge heette; en dat ik jaren geleden gekend heb, toen ik in Londen werkte, vóór ik op reis ging. Ik ben een harde werker, my lady, die zijn brood ver dient in het zweet van zijn aanschijn. VLEESCH EN VLEESCHWAREN: Bon 16 (vlecschkaart) geeft recht oj) het koopen van 50 gr. vleesch, been inbegrepen, of een half rant soen vleeschwaren. Op bon „16 worst, vleeschwaren", uitsluitend 'n half rantsoen vleesch waren. Geldig t.e.m. Vrijdag 30 Mei (even tueel t.e.m. Woensdag 4 Juni). Bon 15 nog geldig t.e.m. Zaterdag 24 Mei. HAVERMOUT: Bon 24 (bonkaart algemeen) geeft recht op 250 gram havermout, ha vervlokken, haverbloem of aard- appelmeel-vlokken. Geldig t.e.m. Zondag 15 Juni. GORT: Bon 25 (bonkaart algemeen) recht- gevende op 250 gram gort, gort- inout of grutten. Geldig t.e.m. Zondag 15 Juni. VERMICELLI: Bon 26 (bonkaart algemeen) geeft recht op 100 gram vermicelli, ma caroni of spaghetti. Geldig t.e.m. Zondag 15 Juni. MAÏZENA: Bon 27 (bonkaart algemeen) geeft recht op 100 gram inaizena, gries- meel sago, aardappelmeel, rijststijf- sel, kookstijfsel of gebruiksstijfsel. Geldig t.e.m. Zondag 15 Juni. RIJST: Bon 32 (bonkaart algemeen) geeft recht op 250 gram rijst, rijstemeel, rijstgries, rijstebloem of grutten- mecl (gemengd meel). Geldig t.e.m. Zondag 15 Juni. Bon 21 (boter- en vetkaart) extra rantsoen: 250 gr. rijst, rijstemeel, rijstebloem, rijstgries of gruttenmeei (gemengd meel). Geldig t.e.m. Zondag 25 Mei. PEULVRUCHTEN: Bon 33 (bonkaart algemeen) recht- gevende op 500 gram peulvruchten. Geldig t.e.m. Zondag 1 Juni. ZEEP: Bon 29 (nieuwe bonkaart algemeen) rechtgevende op 150 gr. toiletzeep (nieuwe samenstelling), 120 gram huishoudzeep, 150 gr. zachte zeep, 300 gram zachte zeeppasta, 250 gr. zeeppoeder, of 600 gr. waschpoeder (uitsluitend ten behoeve van was- schcrijen of uit oude voorraden: 125 gr. zeepvlokken, 250 gram zelf werkende waschmiddelen of 200 gr. vloeibare zeep. Geldig t.e.m. 31 Mei. SCHEERZEEP: Bon „K" van de textiel kaart (paarse kleur), uitgereikt aan mannen en jongens van 15 jaar en ouder, geelt recht op het koopen van 50 gram scheerzeep of een tube of een pot scheercrême. Geldig t.e.m. Zondag 31 Augustus. PETROLEUM: Zegel „Periode 10" geeft recht op 2 liter. Geldig t.e.m. Zondag 15 Juni. HONDEN- EN KATTENBROOD: Bon 7 voor de voederkaart voor honden en katten. Geldig t.e.m. 31 Mei. Ze was een eigenaardig meisje, heel wat anders dan het gewone soort; een meisje, dat je opviel of je wilde ot niet. Ze woonde bij haar grootmoeder een regelrechte oude heks ik vraag uw ladyschap excuus en de oude dame en ik waren zooveel als compagnons, als uw ladyschap be grijpt wat ik bedoel. Ik had zoo gezegd interesse in dat meisje, ging Splay voort met een menschlievenden grijns op zijn ge zicht. Haar grootmoeder behandelde haar niet goed ze kreeg meer slaag dan eten. Het was niet om aan te zien, en ik ben er dan ook dikwijls tusschen gekomen en heb haar be schermd. En al dien tijd had ik maar zoo'n gevoel, of er iets niet in den haak was. Ik bedoel, my lady, ik had zoo'n voorgevoel, dat dat meisje niet was, wat ze op het oog leek. Ze was te fijn en te damesachtig, voelt u wel, oin tot dat soort menschen te behoo- ren waaronder ze leefde. En, drom mels nog toe! Ik had het niet mis. Op een avond, den avond vóór ik op reis ging om buitenslands een betrekking aan te nemen, hadden de oude vrouw en ik een gesprek. Ze had gedronken, dat geef ik toe, maar ze was toch nuchter genoeg 0111 te weten, wat ze zei; en ze vertelde mij, heel openhartig en vertrouwelijk zooge zegd, dat mijn veronderstelling raak was en dat dat meisje, Madge, niet DOOR EEN TREIN OVERREDEN EN GEDOOD. Zaterdagavond om zes uur verliet de 10-jarige Th. V. de ouderlijke wo ning in het tuindorp onder de gemeen te Maartsendijk, met de bedoeling achter de nabijgelegen spoorbaan een zak hooi te gaan halen. Toen de jon gen des avonds om tien uur nog niet thuis was, gingen zijn onders op on derzoek uit. Bij de spoorbaan vonden vader en moeder bet zwaar verminkte lijk van hun zoon, die, zonder dat ie mand daarvan iets had gemerkt, door een trein was overreden en gedood. Gestolen ringen in de bus. In de loop van de vorige week is op klaarlichten dag op onver klaarbare wijze uit de étalage van de juwelierszaak Vogel, aan de Hint hamerstraat, een schild gestolen met 50 gouden trouwringen. Kort na den diefstal werd op straat een trouw ring gevonden, met het prijskaartje er nog aan, maar dat^was het eenige spoor. Het werd as'n de Bossche recherche overgelaten om verder te speuren. Spoedig arresteerde zij een man, die er wel wat meer van weten kon. De man werd duchtig aan den tand gevoeld, doch hij bleef hard nekkig ontkennen en men liet hem weer vrij. De zaak heeft ondertusschen een min of meer merkwaardige oplossing gevonden. Toen namelijk de bestolen juwelier zijn brievenbus opende, vond hij daarin een verfrommeld pakje grauw papier, dat er zoo op het oog weinig waardevol uitzag, doch dat bij opening de 49 nog ver miste gouden ringen bleek te be vatten. Of de dief uit wroeging dan wel uit angst voor de politie heeft gehandeld, is niet bekend, hoofd zaak is wel, dat de juwelier zijn sieraden in ongeschonden staat terug heeft. Een andere zaak, welke de Bossche politie dezer dagen te behandelen kreeg en tot klaarheid bracht, was heel wat minder fraai, gelet op den zorgvollen tijd, die wij allen door maken. Bij controle is namelijk op het plaatselijk distributiekantoor een knoeierij met botertoewijzingen aan het licht gekomen en twee ambte naren zijn gearresteerd. Een hunner had kans gezien door het vervalschen van invulformulieren, en het ver duisteren van blanco toewijzingen van boter, een kwantum van onge veer vijftig toewijzingen van 200 rantsoenen elk, in handen te krijgen en te verkoopen. De ander zorgde voor de verdere behandeling door met gebruikmaking van een hem ter beschikking staanden stempel, de toewijzingen voor de circulatie in orde te brengen. Beide ambtenaren kregen hiervoor vrij groote bedragen in handen. Een bedrag van twaalfhonderd gulden, alsmede eenige voorwerpen die reeds van het geld waren aangeschaft, werden in beslag genomen. Twee meisjes de hand afgerukt Hoe gevaarlijk het is, te ver uit een coupé-raampje van een rijden den trein te leunen, is weer eens overduidelijk gebleken bij een tragisch ongeluk, dat zich dezer dagen bij Frankfort a/d Main heeft voorgedaan en waarbij drie meisjes slachtoffer zijn geworden van deze nog maar al te dikwijls voorkomen de onvoorzichtigheid. De drie meisjes stonden voor was wat ze scheen. Hij wachtte even, alsof hij een tee- ken van belangstelling verhoopte van de roerlooze, zwijgende gestalte. Mad ge dwong zichzelf tot spreken. Woe de en angst streden 0111 den voorrang in haar geest. Je verhaal is nogal erg lang, goe de man, zei ze, alsof ze haar best deed, geduldig te zijn; en ik zie eigenlijk niet in, wat ik daarmee te maken heb. Splay keek haar aan met een slu- wen glans in zijn kleurlooze oogen. Dat komt nog, my lady, dat komt nog, zei hij, met iets vertrouwelijks in zijn dunne, heesche stem. De oude vrouw vertelde me dan, dat, al was 't meisje haar eigen kleindochter, ze niet het kind was van een gewonen man uit het volk zooals ik bijvoorbeeld, my lady. Ze was de dochter van een echte groote meneer, een graaf zelfs, die haar in den steek had gelaten en zich niet meer 0111 haar bekommerde, precies zooals dat wel in de boeken gaat, my lady. Wat meer zegt, ze ver telde me, hoe hij heette. Dien naam zoudt u nooit raden, my lady, het was een groote en heel deftige titel en ik denk, dat u wel van kleur zoudt ver schieten, als ik hem noemde. Zijn gezicht werd beurtelings rood en bleek van opwinding en triomf en hij schuifelde een stap dichter naar Madge toe. Wat zou u zeggen, my lady, als ik u vertelde, dat die Madge de doch- het raam van haar coupé in een wagon, die vlak achter de locomo tief gehaakt was en toen kort na het vertrek van het station Frank fort de trein een scherpe bocht maakte, konden zij de reizigers in de achterste wagons duidelijk onderscheiden. Onder die passa giers herkenden zij een paar ken nissen en zij wuifden hen vroolijk toe. Op hetzelfde oogenblik naderde uit tegenovergestelde richting de sneltrein uit München. De armen van de drie meisjes werden door de rakelings passeerende locomotief uit München met zulk een kracht gegrepen, dat van twee meisjes de rechteronderarm afgerukt werd. Onmiddellijk werd de trein tot stilstand gebracht, doch direct aanwezige geneeskundige hulp kon een der meisjes reeds niet meer baten. Zij stierf ten gevolge van te groot bloedverlies. Het andere meisje werd in levensgevaarlijken toestand naar een ziekenhuis ge bracht. Van het derde meisje werd de linkerhand verbrijzeld. Verdronken Maandagavond is te Arnemuiden een zeven-jarig knaapje te water geraakt en verdronken. Een driejarig jongetje is te Susteren bij de ouderlijke woning te water geraakten verdronken. Het lijkje is opgehaald. Een burger arresteert een inbreker Vrijdag j.l. des avonds omstreeks half twaalf is ingebroken in een gros- sierderij van zuivelproducten aan bet Calandplein te Den Haag. De inbrekers hadden zich toegang tot het gebouw verschaft door verbre king van een ruit, waarna zij juist een inspectietocht op het kantoor waren begonnen, toen hun rond wandeling verstoord werd. Een be woner die in de onmiddellijke na bijheid woont en in het pakhuis van de grossierderij zijn fiets kwam stallen, hoorde gerucht en ging eens verder kijken. De daders namen hierop ijlings de vlucht. Toch wist de man een van de daders te grij pen, dien hij aan een surveilleeren- den agent overgaf. Op het politiebureau bleek het de 18 jarige van S. te zijn. Bij het verdere onderzoek kwam vast te staan dat de mededaders de 21jarige van S., een broer van de eerst aan gehoudene en de 20-jarige S. waren. Dezen zijn Maandagavond gearres teerd. Het drietal bekende gepoogd te hebben in te breken. Zij zijn in verzekerde bewaring gesteld. Meisje door tram overreden. Maandagavond liep het 7-jarig meisje T. N.f wonende in de Bossche- straat te 's-Gravenhage op de tram. rails op de Nieuwe Parklaan bij den Nieuwen Duinweg. Zij lette hierbij niet op de tram, welke met groote snelheid nader kwam. Het meisje werd overreden tengevolge waarvan haar linkerbeen werd afgereden. Het slachtoffertje is naar het Juliana- kinderziekenhuis vervoerd. Ondereen deur terechtgekomen. Maandag is het 4-jarig zoontje van de familie P. te Venray onder een deur welke was losgeraakt terecht gekomen. Het kind werd zoo ernstig gewond, dat het korten tijd later overleed. ABONNEERT U OP DIT BLAD ter was van zoo'n groot heer als de hooggeboren graaf van Mersia? Madge verroerde zich niet. Haar ge zicht was nog bleek, maar haar oogen glinsterden dreigend. Mijn vader was de graaf van Mcr_ sia, zei ze. Ik veronderstel, dat 11 hem wel niet zult bedoelen ;er moet ergens een misverstand zijn. Haar kalmte bracht Splay bijna van zijn stuk. Hij had verwacht dat ze zou opspringen met een uitroep van ver ontwaardiging en ontzetting; maar ze had zich niet bewogen en haar stem had heel vast geklonken. Had ze het nog niet begrepen? Dan zou hij 't haar gauw genoeg duidelijker maken. Er is geen sprake van een mis verstand, my lady, zei hij, en voor het eerst werd zijn stem dreigend. Het was de graaf van Mersia, uw vader. Die Madge was het kind van de dochter van de oude vrouw, met wie de graaf getrouwd was vóór hij uw moeder trouwde. Ze was een geboren lady, dat meisje, Madge, de echte, zoo gezegd de wettige dochter van den graaf en de eenige echte zelfs, omdat haar moeder nog leefde, toen de graaf met uw moe der trouwde! Hij hield ademloos op en wachtte weer. Tol zijn verbazing scheen Lady Irene nog steeds volkomen onbewogen. Hij leunde tegen de tafel en keek haar met knipperende oogen aan. Toen zei Madge: Het is een heel interessant ver- Het vervoerverbod van aardappelen. Particulieren mogen niet meer dan 5 kg. tegelijk vervoeren. Het blijkt, dat sommigen niet op de hoogte zijn van een reeds eenigen tijd bestaande bepaling, die verbiedt, dat particulieren meer dan 5 kg. aardappelen tegelijk vervoeren. Dat dit onaangename gevolgen kan hebben, heeft dezer dagen een inwoner van Weesperkarspel onder vonden. De man had zich naar Weesp begeven en daar op zijn aardappelbonnen 15 kg. aardappelen gekocht. Tijdens de terugreis per fiets werd hij aangehouden door ambtenaren van de centrale-crisis controle, die hem zeiden, helaas te zijn genoodzaakt hem te bekeuren wegens overtreding van het vervoer verbod. De aardappelen werden, daar de ambtenaren ervan overtuigd waren, dat de man te goeder trouw had gehandeld niet in beslag ge nomen. Kano overvaren te Rotterdam. Eén der inzittenden verdronken. Maandagmiddag is op de Rotte, ter hoogte van de Soetendaalsche- kade alhier, een kano overvaren. In het vaartuig waren gezeten de 19- jarige M. F. de Waard, gewoond hebbende in de Krekelstraat en de 15 jarige C. Maasbach, wonende in de Persoonstraat. De kano werd aangevaren door het motorschip Fientje, waarvan de eigenaar is de 63-jarige schipper J. C. de Heide uit Leiden. De beide jongelieden geraakte te water en werden met vrij veel moeite op den wal gebracht. Bij het red dingswerk hebben zich verdienstelijk gemaakt de 20-jarige W. J. Paonk, verblijfhoudend in een in de Rotte liggend woonschip, de schipper van de Fientje, en de winkelier C.Kramer wonende aan het Soetendaalsche- plein, Van de beide drenkelingen was de W. bewusteloos. Men heeft nog eenigen tijd kunstmatige ademhaling toegepast, doch dit heeft niet mogen baten. Het lijk is naar het ziekenhuis aan den Berweg overgebracht. G. M. kon, na van droge kleeren te zijn voorzien, huiswaarts keeren. Met de galg op de Waal Reeds 100 pond zalm gevangen- De firma Wijnbelt Co. te Woudrichem heeft Maandag j.l. een aanvang gemaakt met de uit oefening van de galgvisscherij op zalmen op de Waaien de Merwede nabij die gemeente. Deze visscherij wordt uitgeoefend met behulp van een vlet (z.g. galg), dat wordt voortgetrokken door een stoombootje. Met deze zalmvisscheiij werden Maandag j 1. reeds een viertal zalmen gevangen welke ge zamenlijk ongeveer 100 pond wogen zoodat de eerste uitkomsten dezer visscherij zeer bevredigend kunDen worden genoemd. De prijs der zalmen is hoog en bedroeg onge veer f6.50 tot f6.70 per pond. Nu met de uitoefening der galg visscherij een aanvang is gemaakt, is de kantzegenvisscherij op zalmen, welke eveneens op de Merwede nabij de gemeente Woudrichem door visschers uit die gemeente werd uitgeoefend, gestaakt. Met deze visscherij werden in totaal slechts een tweetal zalmen gevangen. Met de drijfwantvisscherij op zalmen, welke eveneens nog door enkele visschers wordt uitgeoefend, werden nog geen zalmen gevangen. haal, beste man; haar stem klonk bij na vriendelijk, medelijdend; maar ik ben overtuigd dat het niet waar is, dat u door den een of ander bedrogen bent. Mijn vader was een bekend staatsman; het meisje heeft misschien zijn naam wel eens gehoord en toen dat bespottelijke verhaal verzonnen. U neemt het nog al makkelijk op, my lady, zei hij, met iets van een grauw in zijn holle stem. Dat zal straks wel veranderen als ik uitge praat ben. Denkt u soms dat ik geen onderzoek heb ingesteld? Toen ik te rugkwam van mijn reis heb ik hier en daar geïnformeerd; ik heb niets anders gedaan dan maar aldoor de zaak uitzoeken en ik ben te weten gekomen dat de graaf werkelijk twee maal getrouwd is geweest, dat hij een dochter had en dat die dochter ver dwenen is; dat zijn tweede vrouw uw moeder bij hem vandaan geloo- pen is. En waarom? Omdat zij achter de waarheid was gekomen, de waar heid, die ik u hier nu zit te vertellen; dat zijn eerste vrouw en kind allebei nog leefden, en dat ze zijn vrouw niet was en dat u heelemaal zijn kind niet was, zoogezegd. Ik wist ook al lang, dat oude moeke Bunch zoo noem den ze de grootmoeder geld trok van de een of andere rijke meneer en wanneer ze dronken was, stolte ze daar wel op. (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 4