Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. „NOORD-BRABAND" Dit nummer bestaat uit twee bladen. Eerste Blad. De Engelsche slagkruiser Hood vernield. Strijd om Kreta. Duitschland en Amerika. Nederlandsche Arbeidsdienst Uitvoering van Bouwwerken. Het ontslag van werknemer. NUMMER 43. WOENSDAG 28 MEI 1941. 64e JAARGANG. DIT BLAD VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs Per 3 maanden 1.31. Franco per post door 't geheele rijk \A7]/2. UITGAVE WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Giro No. 50798. Telegr.-Adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel. Minimum 1.50 Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. DE ENGELSCHE SLAGKRUISER HOOD VERNIETIGD. Het opperbevel der Duitsche weer macht maakt bekend: Een op den Atlantischen Oceaan opereerende Duitsche gevechtsforma tie onder leiding van den vlootchef, admiraal Liitjens, heeft in het zeege vecht rondom IJsland zware Engel sche zeestrijdkrachten ontmoet. Het Linieschip Bismarck heeft hierbij een Engelschen slagkruiser, waarschijn lijk de Hood, vernietigd. Een tweede Engelsch Linieschip werd gedwongen van koers te veranderen. De Duitsche zeestrijd krachten zetten zonder noe menswaardige beschadigingen hun operaties voort. D.N.B. meldt nog: De veronderstelling, dat de in hel zeegebied om IJsland vernietigde En gelsche slagkruiser de Hood was is door de mededeeling van de Britsche admiraliteit bevestigd. Met zijn 42.1 OU ton was de Hood het grootste oorlogs schip ter wereld. Het ontwikkelde een snelheid van 31 zeemijlen en was met acht 38 cm., twaalf 14 cm., acht 10 cm. kanonnen en een overeenkomsti- gen luchtafweer benevens zes torpe- dolanceerbuizen bewapend. Volgens een nadere mededeeling van den Britschen berichtendienst heeft de Hood in den strijd met Duit sche zeestrijdkrachten „ongelukkiger wijze" treffers in de kruitkamer ge kregen. Kort vóór den oorlog is de Bismarck op de werf van Blohm en Voss te Hamburg van stapel geloopen. Hat l was het grootste en sterkste schip i van de Duitsche vloot, heeft een wa terverplaatsing van 35.000 ton, is 241 m. lang en 36 breed en heeft een diepgang van 7.9 m. De bewapening bestaat o.a. uit acht stukken geschut van 38 cm. en 12 stukken van 15 cm. De plechtigheid van het te water la ten werd door den Fiihrer bijgewoond. Bij die gelegenheid hield Hitier een rede, waarin hij o.a. zei: nu ligt een nieuwe oorlogsreus voor onze oogen, de eerste die van stapel zal loopen in het nieuwe Groot-Duitsche Rijk. STRIJD OM KRETA SINDS 20 MEI. Tactisch belangrijke punten in hun macht. liet Westelijk deel reeds vast in hun hand. Het opperbevel der Duitsche weer macht maakt bekend: Duitsche valschermjagers en uit de lucht gelande troepen zijn sedert dc vroege ochtenduren van 20 Mei' op het eiland Kreta in gevecht met deelen van het Britsche leger. In een koenen aanval uit de lucht veroverden zij, gesteund door forma ties jagers, torpedotoestellen, ge vechtsvliegtuigen en duikbommen werpers tactisch belangrijke punten van het eiland. Na verdere versterking door forma ties van het leger zijn de Duitsche troepen tot den aanval overgegaan. Het Westelijk deel van het eiland is reeds hecht in Duitsche handen. Het Duitsche luchtwapen heeft de poging van de Britsche vloot om in te grijpen in de beslissing om Kreta neergeslagen. Het verdreef haar uit het zeegebied ten Noorden van Kreta, bracht een aantal vijandelijke oorlogs schepen tot zinken of beschadigde ze en veroverde de heerschappij in de lucht boven het geheele gevechtsge- bied. Het geheel der operaties verloopt volgens het opgestelde plan. De verklaring van Churchill, dat op Kreta Duitsche troepen zijn afgezet, gekleed'in Nieuw-Zeelandsche unifor men, is onwaar. Mocht zij er aanlei ding toe zijn of er een motiveering achteraf voor geven, dat Duitsche val schermjagers niet volgens de regelen van het volkenrecht worden behan deld of behandeld zijn, dan zal het opperbevel der weermacht last geven tot overeenkomstige vergelding je gens het tienvoudige aantal Britsche krijgsgevangenen. KFETA EEN SPRINGPLANK VAN EUROPA NAAR AFRIKA. Een strategisch uiterst belangrijk eiland. Reeds eenige malen is in de Duit sche Wcermachtsbcrichten sprake ge weest van aanvallen door vliegtuigen op Kreta, met name op vijandelijke oorlogsbodems in de Soedabaai. Wat is de bet'eekenis van Kreta? Men behoeft slechts één blik op de kaart te werpen om te zien welk een buitengewoon strategische betcekcnis het eiland Kreta bezit, vooral in het kader van de tegenwoordige gevechts handelingen in het Oostelijk bekken van de Middellandsche Zee en indi rect ook als schakel voor een opruk ken naar het strijdlooneel in het Na burige Oosten. Alle eilanden van de Middellandsche Zee of het nu Cor sica is, Sicilië, Malta of Cyprus met het eiland Kreta hebben zij één ding gemeen: het zijn in alle tijden, dat er geschiedenis geschreven werd, haar den van strijd geweest, niet alleen tus- schen Oost en West, maar ook tus- schen de volken van Europa, die el kaar dQ hegemonie in het Middelland- sche-Zeebekken betwistten. Eén voor één hebben zij van deze natuurlijke en feitelijk onneembare vestingen gebruik gemaakt. In den huidigen tijd kunnen de eilanden een dergelijke rol niet meer spelen, nadat in de twintigste eeuw het vliegtuig de lucht heeft veroverd en alle continen ten met elkaar verbonden. Wanneer de vliegtuigen gebruikt worden in groot aantal, kunnen zij zelfs de func ties van een landingsleger vervullen. Daardoor kan men tegenwoordig dc groote eilanden van dc Middelland sche Zee het beste beschouwen als springplanken van den Noordelijken naar den Zuidelijken oever. Kreta speelt in dat verband een zeer belangrijke rol, want het heeft aardrijkskundig gezien een ligging, die voor militaire operaties, van Euro pa uit en gericht op Afrika en Azië, uitermate gunstig is. Terwijl Kreta vroeger uit dien hoofde bij voorkeur gebruikt werd als basis voor het uit rusten van expeditielegcrs en voor het stationneeren van oorlogsbodems, zou het thans veel betere diensten kunnen bewijzen als vliegbasis. BERLIJN SLAAT DREIGENDER TOON TEGENOVER DE VEREENIGDE STATEN AAN. Politieke kringen te Berlijn noe men den ondergang van den Brit schen slagkruiser „Hood" een „koude douche voor Roosevelt" en men spreekt de verwachting uit, dat zulke feiten hun invloed zullen doen gelden op de openbare meening in de Verec- nigde Staten. Ongetwijfeld zullen Roosevelts tegenstanders, zooals Wheeler, Kennedy en Lindbergh het verlies van de „Hood" uitbuiten, maar toch heeft men te Berlijn niet veel hoop op den invloed der isolationis- ten in de Vereenigde Staten. Er valt een wijziging in de Duitsche houding tegenover de Vereenigde Sta ten te constateeren en deze wijziging bestaat vooral in een dreigender toon van de pers. Terwijl tot nu toe voort durend een beroep op het gezonde verstand van het Amerikaansche volk is gedaan, begint thans langzamer hand de overtuiging post te vatten, dat de Vereenigde Staten den oorlog niet willen vermijden. Men begint nu te zeggen „Als Amerika wil komen, laat het dan maar komen". Vooral de toon in de pers is aan zienlijk verscherpt. LEVENSVERZEKERING 1843 WAALWIJK 1843 BRITSCHE VLOOT VER LI EZ EN IN MIDDELLANDSCHE ZEE. Sinds 20 Mei zeven kruisers, acht torpedojagers, duikboot en vijf motortorpedobooten. Het opperbevel van dc weermacht maakt bekend: In den strijd om Kreta heeft het luchtwapen, zooals reeds gedeeltelijk hekend gemaakt, buitengewone suc cessen op de Britsche Middellandsche Zee-vloot behaald. Alleen de Duitsche luchtstrijdkrachten hebben sinds den 20en Mei zeven vijandelijke kruisers en acht torpedojagers alsmede een duikboot en vijf motortorpedobooten tot zinken gebracht. Door bomtref- fers werden verder een slagschip en verscheiden kruisers en torpedojagers ernstig beschadigd. DE VERSTANDHOUDING TUSSCHEN BERLIJN EN ANKARA. United Press verneemt uit Ankara: In ingelichte kringen verklaart men, dat tot dusverre geen Duitsche troepen door Turkije zijn gevoerd. Er bestaan tot dusverre evenmin aanwij zingen, dat hierover reeds tusschen Turkije en Duitschland onderhande lingen hebben plaats gevonden. Duitsch oorlogsmateriaal is tot dus verre nog niet via Turkije getranspor teerd. Men wijst er echter in kringen die nauw betrekking met de regec- ring onderhouden op, dat zoO lang Syrië niet in den oorlog is verwikkeld het zeer wel mogelijk is, particuliere goederen, aan firma's in Syrië gea dresseerd, over Turksch gebied daar heen te zenden. Er wordt te Ankara gezegd, dat dc Duitschers en Italianen, die in Irak het bevel voeren, zoowel Duitsche als Fransche vliegtuigen inzetten. De laatste zijn in den oorlog tegen Frank rijk buitgemaakt. Von Papen hield zich Vrijdag twee uur in het Turksche ministerie van buitenlandsche zaken op. Naar ver luidt heeft hij besprekingen gevoerd over een nieuw Duitsch-Turksch han delsverdrag betreffende een waarde van 45 milliocn Turksche ponden. EEN PAUSELIJKE RADIOREDE. Paus Pius XII zal a.s. Zondag om één uur een radioboodschap voorle zen ter gelegenheid van den 50sten verjaardag van de encycliek Rerum Novarum van Paus Leo XIII. DE NEDEtRLANDSCHE ARBEIDSDIENST. Verplichte dienst voor jonge Neder landers zoowel jongens als meisjes. Verschenen is een verordening van den Rijkscommissaris betreffende den Nederlandschen arbeidsdienst. Krachtens deze verordening zal de arbeidsdienst voor alle jonge Neder landers verplicht zijn. Het gisteren verschenen Verorde ningenblad bevat een verordening van den Rijkscommissaris betreffende den Nederlandschen arbeidsdienst (ar beidsdienstverordening) Artikel I. (1) Alle jonge Nederlan ders van beiderlei kunne, die in het bezette Nederlandsche gebied wonen of verblijf houden, zijn verplicht hun volk in den Nederlandschen arbeids dienst te dienen. (2) Zij die tot den Nederlandschen arbeidsdienst behooren, vervullen een eereplicht jegens het Nederlandsche volk; het is de taak van den Neder landschen arbeidsdienst, werkend in den geest eener ware volksgemeen schap, de Nederlandsche jeugd te doordringen van de ethische waarde van den arbeid in het algemeen en haar in het bijzonder de vereischte waardeering voor den handenarbeid hij te brengen. (3) Tot het bereiken van zijn doel verricht de Nederlandsche Arbeids dienst werkzaamheden, welke tot al gemeen nut strekken. Artikel 3. (1) De dienstplicht in den Nederlandschen arbeidsdienst be gint op zijn vroegst hij het bereiken van den leeftijd van achttien jaar en eindigt op zijn laatst bij.het bereiken van den leeftijd van vijf en twintig jaar. (2) Zij die den leeftijd van zeven tien jaar hebben bereikt, kunnen zich als vrijwilliger aanmelden. (3) Dc diensttijd bedraagt een halt jaar; deze moet in den regel in het negentiende levensjaar vallen. (4) Hij die overeenkomstig het tweede lid als vrijwilliger dienst ver richt, is in zooverre vrijgesteld van de vervulling zijner arbeidsdienst- plicht. Artikel 5. Van dienstneming hij den Nederlandschen arbeidsdienst, als zijnde daartoe onwaardig, is uitge sloten 1) hij die krachtens onherroepelij ke rechterlijke uitspraak is veroor deeld tot een gevangenisstraf van meer dan zes maanden; 2) hij, die krachtens onherroepelij ke uitspraak is ontzet van een der in artikel 28 van het wetboek van straf recht genoemde rechten, tijdens den duur dier bezetting. Artikel 6. (1) Joden worden tot den Nederlandschen arbeidsdienst niet toegelaten. Sociale verzorging. Artikel 10. (1) Alle leden van den Nederlandschen arbeidsdienst genie ten in geval van ziekte of ongeval vrije geneeskundige behandeling, ver pleging en verzorging. Omtrent de so ciale en verdere verzorging van gewe zen leden van den Nederlandschen arbeidsdienst of van hun nagelaten betrekkingen worden, voor zoover noodig, nadere voorschriften gegeven. (2) Alle leden van den Nederland schen arbeidsdienst zijn onderworpen aan een voor hen allen gelijk tucht- regleinent. De Nederlandsche Arbeidsdienst telt, naar ons van bevoegde zijde is meegedeeld, op het oogenblik 4500 man, verdeeld over 64 aldeelingen. De normale sterkte van een afdeeling is 200 man, doch tot dusver' zijn er hij den Arbeidsdienst slechts 15 afdee- lingen, die deze sterkte hebben be reikt, naast deze zijn er 9, die voorals nog uit slechts één sectie, d.i. vijftig man, bestaan. Deze 24 afdeelingen staan onder vier staven welke onder scheidenlijk te 's-Gravenhage, Den Bosch, Apeldoorn en Groningen zijn gevestigd. Per 1 Juni zullen er nog 7 volledi ge afdeelingen bijkomen, per 15 Au gustus andermaal 15 en met 1 Sep tember nog eens 20. Men kan er bij deze ontwikkeling op rekenen, dat de Arbeidsdienst op het einde van dit jaar 75 afdeelingen zal tellen van 200 man per afdeeling. Het plan is den Arbeidsdienst mettertijd op een jaar lij kschc sterkte van 50.000 man, ver deeld over 160 afdeelingen te brengen. De recruteering geschiedt voorloo- pig nog uit vrijwillige aanmeldingen die rijkelijk binnenkomen; men kan op het oogenblik echter lang niet alle gegadigden aannemen, daar men ge brek aan logiesruimte heeft. Hierom heeft helaas een vrij groot aantal vrij willigers tamelijk geruimen tijd op hun inlijving moeten laten wachten. De aanmelding zelve heeft echter doen zien, dat er onder de Nederland sche jeugd groot animo voor den Ar beidsdienst bestaat. DE UITVOERING VAN BOUWWERKEN. Goedkeuring vervalt na drie maanden. Zooals hekend is gemaakt, worden door den dienst voor den wederop bouw machtigingen tot aankoop (bon nen) afgegeven voor het betrekken van verschillende schaarsch gewor den materialen, welke bestemd zijn voor den bouw van werken, waarvoor de algemeen gemachtigde voor den wederopbouw zijn goedkeuring heelt verleend. Het komt echter veelvuldig voor, dat deze machtigingen slechts gedeel telijk of in het geheel niet worden ge bruikt voor het doel, waarvoor zij zijn bestemd of wel eerst vele maanden na uitreikng worden aangeboden. Ten einde hierin verandering te brengen zullen alle machtigingen, wel ke voor 1 Januari zijn uitgereikt, op 26 dezer als vervallen worden be schouwd, zoodat op deze machtigin gen geen materialen meer hij leveran ciers kunnen worden betrokken. Wanneer men voor werken, goed gekeurd voor 1 Januari, alsnog mate rialen heeft te betrekken, zal de prin cipaal van het bouwwerk onder inle vering van de vervallen machtigingen, via het gemeentebestuur (dienst van bouw- en woningtoezicht of de daar mede gelijk te stellen instantie), nieu we machtigingen moeten aanvragen bij den dienst van den algemeen ge machtigde voor den wederopbouw. Deze aanvragen moeten worden ver gezeld van een met redenen omkleed advies van bovengenoemd orgaan. Na ontvangst van deze aanvrage voor een nieuwe machtiging zal de dienst van den algemeen gemachtigde aan de hand van vorenbedoeld advies beslis sen, of voor de uitreiking van een nieuwe machtiging aan den princi- Wuivijkscke en Langstraatsebe Cpranl Hoofdredacteur: Jan Tielen, Waalwijk. /'J r

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 1