SPORT KANT0N6ERECHT GEMEENTERAAD VLIJMEN Pijnen TER AANVULLING VAN HET VLEESCH- EN AARDAPPEL RANTSOEN BROODBON 24 EXTRA AANGEWEZEN. EEN ZOMERJAPON EN EEN BADCOSTUUM ZONDER PUNTEN. paal van het werk voldoende termen aanwezig zijn. Voorts zal in den vervolge op de uit te reiken machtigingen de geldig heidsduur worden vermeld en moe ten deze machtigingen, na aankoop van de voor den bouw benoodigde ma terialen onverwijld (in afwijking van een daarvoor vroeger geldenden maat- 'rcgel) door den principaal (opdracht gever) van het werk worden inge diend hij het gemeentebestuur (dienst van houw- en woningtoezicht ol de daarmede gelijk te stellen instantie), ter doorzending aan den algemeen gemachtigde. Niet gebruikte machtigingen moe« ten uiterlijk op den vervaldag door den principaal op dezelfde wij2e wor den ingeleverd. Ook de goedkeuringen voor de uil voeringen van bouwwerken zullen aan een geldigheidsduur worden on derworpen. Deze geldigheidsduur is op «1 maanden gesteld. Indien binnen 3 maanden na den datum van afgifte van de goedkeu ring niet met den houw is begonnen, verliest deze goedkeuring haar geldig heid en zij moet dan onverwijld bij de meergenoemde instantie worden ingeleverd. hebben veelzijdig pijnuitdrijvende werking. Eén ei extra per week. Het rijksbureau voor voedselvoor ziening in oorlogstijd maakt bekend, dat ter aanvulling van het bestaande vleeschrantsoen gedurende eenigen tijd wekelijks een extra ei zal worden ge distribueerd. In de week vóór Pinksteren zal deze extra verstrekking op een nader aan te wijzen bon voor de eerste maal plaats hebben. De secretaris-generaal van hel de partement van landbouw en visscherij maakt bekend, dat ter aanvulling van het aardappelrantsoen voor het tijd vak van Maandag 20 Mei t/m Zondag 22 Juni a.s. nogmaals een extra brood rantsoen van 2000 gram beschikbaar wordt gesteld. In verhand hiermede is bepaald, dat gedurende het tijdvak van Maandag 20 Mei t/m Zondag 22 Juni elk der met 24 genummerde bonnen van de brood kaart recht geven op het koopen van 100 gram brood of een rantsoen gebak. De aandacht wordt er op gevestigd dat bon 24 dus niet zooals met bon 21 het geval is, recht geeft op 200 gram brood of 2 rantsoenen gebak. Resp. op bon K en bon A van de textielkaart. De directeur van het rijksbureau voor de distributie van textielproduc ten door den handel deelt mede, dat met ingang van heden wordt bepaald,, dat gekocht en afgeleverd mag wor den, zonder inneming van textielpun ten op bon „K" van de textielkaart voor vrouwen en meisjes van 15 jaar en ouder (bruine kaart) een zomer- japon van bedrukte kunstzijde ol stol daarvoor, en op bon „A" van alle tex- tielkaarten een badcostuum of zwem broek. Den detailhandel zal nader per cir culaire worden bekend gemaakt wat er met de in ontvangst genomen „k" en „a"-bonnen zal geschieden en welke herbevoorradingswaardc hieraan zal worden toegekend. Deze K- en A-bonnen kunnen niet hij de distributiekantoren worden in geleverd. HET ONTSLAAN VAN WERK NEMERS. Met ingang van 1 Juni onder bepaalde voorwaarden toegestaan. De directeur-generaal van den ar beid heeft met ingang van 1 Juni aan leiders van industrie- en handelsbe drijven, met uitzondering van akker bouw- en veehouderijbedrijven, ver gunning verleend tot het ontslaan van werknemers, die bij hen in tijdelijken dienst zijn, onder wie worden verstaan werknemers, die op niet meer dan lid dagen in de zes onmiddellijk aan den datum van het ontslag voorafgaande maanden hij hen werkzaam zijn ge weest. Voorts is met ingang van genoem den datum vergunning verleend aan leiders van landbouw-, industrie- en handelsbedrijven, om werknemers, die door of ten gevolge van hun bemid deling een andere, ten minste gelijk waardige dienstbetrekking kunnen ver krijgen, te ontslaan, onder voorwaar de, dat zij den ontslagene, indien de nieuwe dienstbetrekking eindigt op andere wijze dan door onslag op ver zoek van den werknemer of door ont slag op grond van het bepaalde in ar tikel 1639 p. van het burgerlijk wei- boek, onmiddellijk op de oude arbeids voorwaarden herplaatsen, ingeval het ontslag uit de nieuwe dienstbetrek king plaats vindt binnen drie maan den, of zoo het betreft werknemers met vier of meer jaren vrijwel onaf gebroken dienst binnen een aantal maanden, gelijk aan het aantal dienst jaren in de oude dienstbetrekking, na de aanvaarding der nieuwe dienstbe trekking. REDE VAN IR. MUSSERT TE GRONINGEN. De leider der N.S.B., ir. A. A. Mus- sert, heeft Zaterdagavond een rede ge houden in de Harmonie te Groningen. Onder de aanwezigen was dr. Conring, gevolmachtigde van den Rijkscommis saris voor de provincie Groningen. Hij verklaarde o.m. dat de nationaal, socialisten de tegenwoordige moeilijk heden, door den oorlog veroorzaakt, met een blijmoedig hart dragen, om dat zij het geloof in de toekomst heb ben. Er is echter meer dan oorlog, er is revolutie. Deze revolutie is evenmin legen te houden als vroeger de Fran- sclie. Deze revolutie in Europa zal er een worden in de geheele wereld. Thans zal Hitier de menschen leeren om Europeaan te zijn, wat hem dooi de Joden in Amerika natuurlijk hoogst kwalijk wordt genomen. Ook in ons land zijn er nog velen, die Hitler ha ten; gelukkig haatte Adolf Hitler ons niet, want dan zou het met ons land er zeer slecht uil zien. Ik heb immer vertrouwen en geloof gehad in dezen leider en dit vertrouwen is geworden tot een weten, toen ik in September 1940 bij een onderhoud met den Füh- rer duidelijk zag, dat deze man het beter met ons voor heeft, mits het Nc- derlandsche volk het nationaal-socia- lisme wil aanvaarden. Spr. zeide te gelooven in het ont slaan van een nieuw Europa; het Duil- sche volk is het grootste en het sterk ste, terwijl Nederland, Vlaanderen, de Scandinavische landen en ook Enge land als Germaansche volken daar te vens leven. Al die Germaansche vol ken "zullen een eenheid vormen; daar om geloof ik in de toekomst van dat nieuwe Europa en van ons land. VERDEDIGING VAN NED.-INDIë. Regeering wenscht invoering van dienstplicht voor inheemsche bevolking. Volgens een Domei-bericht heeft de regeering van Nederlandsch-Indië ter versterking van de landsverdediging in den Volksragd een voorstel inge diend om den dienstplicht voor de in heemsche bevolking in te voeren, daar het systeem van vrijwillige aanmelding onvoldoende is. PROF. MR. E. VAN DER HEYDEN t Zondagmiddag is na een langdurige ziekte te Nijmegen overleden prof. mr. E. J. J. van der Heyden, hoogleeraar het burgerlijk recht en rechtsge schiedenis aan de R.K. Universiteit. De overledene werd op 12 Augustus 1885 te Gouda geboren. Hij studeerde aan de universiteit te Utrecht en pro moveerde hier in 1908 tot doctor in de rechtsgeleerdheid, met de aanteekening „met lof". Van 1908 tot 1923 was hij advocaat te Rotterdam. In 1923 werd hij benoemd tot professor aan de R.K. Universiteit te Nijmegen. Hij was lid van de staatscommissie voor burger lijke wetgeving en in 1936 werd hij be noemd tot lid van de staatscommissie voor de grondwetsherziening. waarbij wij er levens aan herinneren, dat in normale tijden een groot deel van ons volk reeds in de zomermaan den zijn brandstof opdeed en dat dit door de mijnen zelfs werd bevorderd door een zomerprijs vast te stellen, die altijd wat lager was dan de wintcr- prijs". VLEESCH TE DUUR VERKOCHT. Eigenaar van slagerij tot 10.000 boete veroordeeld. De eigenaar van een slagerij te Nij megen, B., had voor bijna alle artike len prijzen berekend, welke aanmerke lijk te hoog waren. Weliswaar had B. in zijn winkel een prijslijst, doch deze was niet opgehan gen en zelfs niet, zooals dat is voor geschreven, goedgekeurd door den burgemeester. Bij een controle, die door de politie te Nijmegen werd ingesteld, kwam deze handelwijze aan het licht en B. moest zich voor den inspecteur voor de prijsbeheersching verantwoorden. Hij erkende te hooge prijzen te hebben berekend. De groote extra winst, welke ver dachte maakte, in aanmerking geno men en den omvang van zijn bedrijf, werd hij tot een bdbte van 10.000 veroordeeld. Eindelijk warm zomerweer! Zon en zand; kan het heter? (Polygoon) DE BRANDSTOFFEN VOORZIENING IN DEN KOMENDEN WINTER. In verband met de vele moeilijk heden, waarmede onder de huidige om standigheden de voorziening van huis brand in den winter te kampen heeft, heeft het Bestuur van het R.K. Werk liedenverbond in een schrijven aan den Secretaris-Generaal van het De partement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart aangedrongen op het nu reeds treffen van maatregelen, die een zoo gelijkmatig mogelijke distributie voor den a.s. winter zullen bevorderen. Het bestuur schreef o.a.: „Wij ach ten het in de huidige, zeer bijzondere tijdsomstandigheden verstandig beleid, als reeds tijdens de zomermaanden zoov eel mogelijk wordt zorg gedragen voor een zoo goed mogelijke voort gang van de distributie van huisbrand kolen. Wij achten ons ontslagen van de plicht U op Uw verantwoorde lijke post te wijzen op de beperkte middelen van vervoer, waarover thans kan worden beschikt. Wel meenen wij er U attent op te mogen maken, dat tijdens de zomermaanden geen stag natie in het vervoer per schip bchoeit te worden gevreesd', zooals dat in de wintermaanden tengevolge van de weersomstandigheden kan optreden, De raad dezer gemeente kwam Maandagavond in openbare vergade ring bijeen, onder leiding van Burge meester van der Ven. Alle leden wa ren aanwezig. De notulen der vorige vergadering werden, behoudens een opmerking van den heer van den Meerendonk goedgekeurd, waarna diverse ingeko men stukken werden voorgelezen, die voor kennisgeving werden aange nomen. Aan de orde kwam een voorstel van B. en W. tot intrekking van het raadsbesluit van 28 Maart 1.1. tot toe kenning van een tijdelijke toelage aan den gemeenteontvanger, aangezien deze toekenning behoort tot de com petentie van Ged. St. De raad ging daar mee accoord. Besloten werd toe te treden tot de gemeenschappelijke regeling, betrel- fende de behandeling van gemeente lijke personeelsaangelegenheden. Een voorstel van B. en W tot ver harding van de bestaande speelplaats en bet maken van een nieuwe riolce- ring aan de openbare lagere school, vond bij den raad geen bezwaren; de totale kosten zullen 615.bedra gen, welk bedrag de raad beschikbaar stelde. Mede naar aanleiding van een daar toe strekkend advies van den Insp. van Volksgez. stellen B. en W. voor over te gaan tot onbewoonbaarverkla ring van de woning plaatselijk ge merkt wijk C, no. 4, eigendom van en bewoond door H. Kivits, alhier. De heer Schuurmans vindt dit wel een beetje erg, daar de woning eigen-, dom van Kivits^ is. Het is niet zoo mooi, wanneer men uil zijn eigen huis gezet wordt. De voorzitter zegt, dat men binnen kort nog wel meer van die voorstel len zal krijgen. De woning van Kivits is zeer bouwvallig, en kan bij eenigen storm ietier oogenblik instorten; er is niets goeds meer van te maken en de Inspecteur dringt er dan ook op aan tot onbewoonbaar verklaring over te gaan. De raad kan er zich dan zonder stemming mee vereenigen. B. en W. stellen vervolgens voor, om over het jaar 1941 de pachters van de gemeentegronden in het Ven vergunning te verleenen deze gronden als hooiland te gebruiken. De voorzit ter zegt, dat er reeds een 100 ha. hooi land in de gemeente gescheurd zijn, terwijl het grasgewas momenteel zoo slecht is, dat er een dringend tekort aan hooi dreigt te ontstaan. De heer van Sprang zou nog wat verder willen gaan en meent dat het gemeentebestuur de pachters voor een jaar maar volkomen vrij moest laten om met het land te doen wat ze wil- wijk, geen achterlicht, 3 boete. A. R., Sprang-Capelle, geen achterlicht, 3 boete. B. B. de R., Eelhen, geen ach terlicht, 3 boete. A. M. H., Sprang- Capelle, geen achterlicht, f 3 boete. G. v. C., Sprang-Capelle, gespan zonder licht, 5 en 5 boete. P. M. v. d. V., Waalwijk, gespan zonder licht, 2 x 5 boele M. R., Sprang-Capelle, geen nummer en geen létter, 3 boete. A. J. G. W., Waspik, gespan zonder spiegel, 3 boete. L. I)., Waalwijk, twee per sonen op rijwiel, 3 boete. J. W. de G., Waalwijk, personen over tijd in her berg, 5 boete. .1. P. P., Waalwijk, personen over lijd in herberg, 5 boete. A. v. D., Heusden, venten, 3 boete. F. J. de G., Sprang-Capelle, openbare dronkenschap, 10 boete. Ui i slagen Kampioenschap ADOHeracles Be QuickVSV N. V. B. van Zondag: van Nederland. Afdeeling IV. Eerste klasse. BW—Willem II Promotie Tweede klas. Picus—RBC StandaardLimburgia Promotie Derde klas. 3—2 3—2 3—2 2—1 1—5 len, of voor zoo lang als deze toestand voortduurt. De voorzitter vindt dit erg bezwaar lijk, want daardoor zou men eln ge heel systeem overboord gooien. Er is trouwens nog niemand gewpest, die gevraagd heeft of hij met het land mocht doen wat hij wou. Volgend jaar kan men weer zien. De raad kan zich dan met het voorstel van B. en W. vereenigen. Voorts werd aan B. en W. machti ging verleend tot onderhandsche ver pachting over te gaan van hooiland. Het betreft hier een 25-tal perceelen waarvoor men de pachters van vorig jaar de voorkeur wil geven, alhoewel ieder maar één perceel zal kunnen pachten. De prijs van 1939 zal hier voor worden gehandhaafd, maar in overleg van de landerijencommissie, kan deze verlaagd worden voor die perceelen, die door het schrale gewas minder zullen opbrengen en waarvan de prijs in 1939 onevenredig hoog was. De voorzitter zegt nog dat er mo menteel grooten nood is en dat er diverse hoeren hij hem zijn geweest, die geheel zonder hooiland zitten. In de vorige vergadering is aange houden een voorstel van B. en W. tot overname in beheer en onderhoud van den weg genaamd het Hoog van het waterschap De Polder van Nieuw- kuijk. De voorzitter heeft inmiddels in lichtingen ingewonnen en daaruit bleek, dat deze weg de laatste 25 ja ren gemiddeld per jaar 10.aan onderhoud heeft gekost. B. en W. stel len thans voor dezen weg over te ne men. De heer Schuurmans vraagt of het niet gevonden zou kunnen worden, dat dë polders van Nieuwkuijk en Vlij men vereenigd werden, temeer daar er thans nog maar eene Gemeente is. De voorzitter zegt, dat er een plan in bewerking is om alle polders boven Heusden in één waterschap te veree nigen. Ten aanzien van een gestelde vraag van den heer van den Griendt tot wegverbetering, zegt spr., dat het gemeentebestuur bezig is met een uit breidingsplan voor de drie declen van de gemeente, waarin in alle behoef ten zal worden voorzien. De heer van Engelen dringt aan op overname van de Schapensteeg. De voorzitter wil echter nog niet te hard van stapel loopen. Het uit breidingsplan is veelomvattend en daarbij zullen t.z.t. alle wenschen ter sprake komen te meer daar er nog plannen zijn, die een verplichte ruil verkaveling inhouden, waarbij weg verbetering van zelf aan de orde zal komen. Hierna sluiting. ESV—Veloc 1—1 MULO—SET 4— Kampioenschap van Nederland. Wal wij reeds zoo half en half ver wachtten is bewaarheid geworden; He racles moest hij AI)0 het onderspit del ven en verloor verdiend met 32. De kansen van de Hagenaars en van PSV zijn daarmee beduidend gestegen en in ieder geval is de eentoonigheid van de Oostelijke overwinningen gebroken. Be Quick zorgde er wel voor mede in de running te blijven, door van VSV te win nen. De Velsenaren kunnen zich daar mede wel uitgeschakeld achten voor den titel. De stand: Heracles ADO PSV Be Quick VSV 4 3 0 1 6 13—6 4 2 1 1 5 6—6 4 1 2 1 4 56 3 1 1 1 3 3—5 5 0 2 3 2 5—9 Eerste klas. Het restant werd hier afgewerkt, met een overwinning van BW op het bezoe kende Willem II. Promotie Tweede klas. De eerste klasser Limburgia, leverde uitstekend werk door den zwaren uit wedstrijd tegen Standaar met maar liefst 5i te winnen. Zij bewees daarmee, dat hel haar ernst is, in de eerste klasse te blijven. Picus zette deze competitie eveneens in met een 21 overwinning op RBC. Het resultaat is maar poovertjes, maar overigens niet minder waardevol. De stand is hier thans: Limburgia Picus RBC Standaard 5—1 2—1 1—2 1—5 Promotie Derde klas. Uitspraken. De kantonrechter te 's-Hertogcnbosch wees o.m. de navolgende vonnissen L. v. 1)., Waspik, mollen wet, 5 boete. H. H. D., Kaatsheuvel, invaliditeitswet, 3 boete. A. M. P., Vlijmen, loopen over verboden grond, ƒ15 boete. J. N Kaatsheuvel, niet behoorlijk uitwijken, 3 boeté. J. G. T., Waalwijk, afgeslo ten weg berijden, 3 boete. G. A. V., Waalwijk, afgesloten weg berijden, 3 boete. P. L., Dussen, rijwiel niet ver duisteren, 5 boete. L. H., Waalwijk, rijwiel niet verduisteren, 5 boete. A v. d P., Waalwijk, rijwiel niet verduis* teren, 5 en 3 boete. L. v. E., Nieuw kuijk, voertuig niet verduisteren, 4, ƒ.4 en 2 boete. H. A. S., Waalwijk, geen achterlicht, 3 boete. P. L. T., \N aal- Mulo hield hier niet van half werk en sloeg daardoor SET met maar liefst 4—0. Daarmede is wel het bewijs geleverd, dat met de ploegen uit deze contreien ge- geducht rekening te houden is. ESV be haalde een gelijk spel op Veloc, een niet onverdienstelijk resultaat, tegen dezen sterken tegenstander. De stand: Mulo 1 1 0 0 2 4-0 ESV 10 10 1 11 Veloc 10 10 1 1 1 SET 1 0 0 1 0 04 Nevelo 0 0 0 0 0 0 0 WIELERSPORT. DE RONDE VAN HOENSBROEK. Pellenaars winnaar. Onder zeer groote belangstelling (ruim 25000 toeschouwers) werd de Ronde van Hoensbroek gehouden, waaraan door een keur van renners werd deelgenomen. De afstand bedroeg 100 K.M. welke werd afgelegd in 2 uur 31 min. 29 sec. In de laatste ronde moest de strijd worden beslist. Pellenaars slaagde erin een voorsprong van 40 meter te verkrij gen, welke hij tot het eind toe wist 4e behouden zonder in de eindsprint te worden geslagen. De grootste rivaal Mot- ké, ie vermoedelijk alles gezet had op de eindsprint werd in deze laatste ronde de dupe van een lekke band, zoodat hij den strijd enkele minuten voor het einde moest staken. Profs. 100 K.M. 1 K. Pellenaars, Ter- heijden; 2 Saes Weert, op 40 meter; 3 v. d. Broek Antwerpen; 4 J. van Swelm Nij megen; 5 J. Jansen Eindhoven; 6 Th. Hopstaken Roosendaal; 7 K. Valentijn St Willebrord; 8 J. Sijen Maastricht; 9 Cor de Groot Amsterdam; 10 Wardje Vissers Brasschaol11 A. Kuiper Amsterdam; 12 J. Lambrichts Bunde; 13 R. Scholtens Rotterdam; 14 K. Reuter Amsterdam; lo J. Gommers Dongen; 16 L. de Beer, Am sterdam. DAMMEN./ Persoonlijk kampioenschap dammen Langstraat e. o. De uitslagen van de 1.1. Zondag te Don gen gespeelde 3e ronde zijn als volgt: A. v. d. Gouw (WDV)A. Dickens (DDV) J. Langerwerf (DIO)Fr. van Münster (WDV) Jos. Coesmans (DIO)J. Siemons (DAM) A. Schilders (De Lindeboom)— A. Claassen (DAM) J. Schuwer (De Lindeboom)J. Vereggen (DDV) A. v. d. Gouw zette zijn overwinnings reeks voort door van den heer Dickens 2—0 2—0 2—0 0—2 0—2

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 2