1 PROVINCIAAL NIEUWS. UIT OE LANGSTRAAT I EN OMGEVING PINKSTERNUMMER Woensdag 28 Mei 1941 No. 43 De Echo van het Zuiden. Tweede Blad. Ongelooflijk voordeelig is IVO ROL SPRANG—CAPELLE, KAATSHEUVEL, HERDENKING RE RUM NOVARUM EN QUADRAGESIMO ANNO. Op 15 Mei 1.1. was het 50 jaren ge leden dat Paus Leo XIII z.g. de ency cliek Rerum Novarum de wereld in zond en tevens werd op dezen dag hel tweede lustrum gevierd van de uit vaardiging van de encycliek Quadra- gesimo Anno door Paus Pius XI z.g. Gedachtig het groote sociale nut van deze encyclieken en tevens om uiting te geven aan de dankbaarheid jegens het werk van de twee genoemde groote Pausen, meenden de bestuurderen van de verschillende vak- en standsorga nisaties deze jubilea op eenigszins plechtige manier te moeten herdenken. Daartoe was een werkcomité gevormd, waarin zitting hadden afgevaardigden uit de R.K. Middenstand, R.K. Werk gevers, N.C.B., K. J. M. V., R.K. Werk liedenvereniging Waalwijk en v.m. Baardwijk, Comité „Naar de Nieuwe Gemeenschap en Jonge Werkman. Op uitnoodiging van dit comité zijn de leden van de diverse organisaties op Zondag 25 Mei, ieder in zijn eigen parochiekerk, zooveel mogelijk ter L. Tafel genaderd, terwijl zij 's avonds hijeen waren in de parochiekerk van St. Jan, waar de herdenkingsbijeen komst gehouden werd. Deze herdenkingsbijeenkomst is een grootsche manifestatie geworden va de eenheid der R.K. vak- en standsor ganisaties, die daarmede bewezen de roepstem der Pausen te hebben begre pen en er ook naar te willen handelen. De groote kerk was overvol geloovigen die een Plechtig Lof bijwoonden, dat werd gecelebreerd door den Zeereerw. Heer Pastoor van Erp, met assistentie van den Zeereerw. Heer Pastoor Kemps en den Weleerw. Heer Kape laan Gedden. Onder dit Lof hield de Zeereerw. Heer Pastoor H. Heezemans een be geesterende predicatie over de jub: leerende encyclieken, waaruit voorir naar voren kwam dat de nood van on ze dagen nooit zou zijn.gekomen, wan neer de wereld tijdig naar de woorde. der Pausen geluisterd had. Verder zi 't onmogelijk zijn een duurzame nieu we gemeenschap te vestigen, wanneer men deze niet laat steunen op de be ginselen van het Christendom, die in deze encyclieken nog eens duidelijk en helder zijn naar voren gebracht. Na afloop der plechtigheden wei- werd nog gezamenlijk gezongen he; „Aan U, o Koning der Eeuwen", waar mede tevens het einde kwam van deze herdenkingsbijeenkomst, die hij alle aanwezigen een diepen indruk heefV achtergelaten. RAADS-VACATURE. Het bericht in ons vorig nummer, als zou de heer Jan de Graaft' in aan merking komen als opvolger .van dt heer J. v. Heeswijk, bleek op een ver keerde inlichting te berusten. Bij nadere navraag is ons n.l. ge bleken, dat als opvolger van den hec. Fr. Passier die niet meer in aan merking wenscht te komen op d< kieslijst staat, de heer M. van Loon f ANTOON BLOK In den ouderdom van 4(1 jaar is vrij plotseling overleden de heer Antoon Blok, mede-firmant der firma Blok van Heijst, schoenfabriek alhier. De heer Antoon Blok, die reeds van af zijn 15-jarigen leeftijd als vertegen woordiger o]) reis was, stond bekend als een prima vakman, uitstekend ver- kooper, met een aangenaam karakter; hij was zeer populair, zoowel hij cliën ten als hij collega's. Hoewel hij vrijwel steeds op de baan was, gebruikte hij z'n tijd niet alleen als verkooper, maar wist hij z'n oogen en ooren wijd open te zetten in 't be lang van zijn bedrijf, waarvoor hij al dus vele goede suggesties wist te scheppen en verzamelen. Met z'n enthousiasme en goede smaak, gepaard aan vakkennis en be grip van den smaak van 't Nederland- sche publiek, heeft hij zijn bedrijf steeds gediend en voortdurend op hoo- ger peil weten te brengen, zoodat zijn jeugdig heengaan voor deze bekende schoenfabriek een groot verlies be- teekent. Hij ruste in vrede. PROCESSIE BAARDWIJK—ELSHOUT. De Baardwijksche processie naar Elshout trof het j.l. Zondagmorgen al heel slecht met het weer. Op de heen weg regende het onafgebroken. Niet temin was de deelname aan deze bede vaart zeer groot. In den langen stoet trokken, behalve de R.K. Werklieden- vereeniging die de bedevaart organi seerde, ook de harmonie „St. Jan", de gymnastiekvereen. „Kunst en Kracht", de liedertafel „Tot Bloei der Toon kunst", de H. Familie, de K.J.M., de Jonge Wacht, bruidjes en verder vele mannelijke en vrouwelijke pelgrims mee. De H. Mis van 7 w.w werd in Elshout opgedragen door den Weleerw. heer kapelaan Mutsaers, adviseur der R.K. W.V., terwijl de liedertafel „Tot Bloei der Toonkunst", onder leiding van den heer Chr. Thijssen, de 4-stemmige Mis van L. v. Cromvoirt uitvoerde. Aan de kapel werd door kapelaan Mutsaers een korte toespraak tot de pelgrims gehouden, waarna de terug tocht werd aanvaard onder iets betere weersgesteldheid. BILJARTEN. Het BandspelO.O.G. Maandagavond waren de O.O.G.'ers te gast bij „Het Bandspel" en zij heb ben daarbij getoond, dat zij behalve op de planken ook meesters zijn op het groene laken, want de zes partijen door hen gespeeld werden even zoo vele overwinningen, zij het dan ook met medewerking van de biljarlcom- missie, die tevens de diverse prijzen, beschikbaar gesteld door O.O.G.toe kende. De avond kenmerkte zich door uit bundige vroolijkheid en royale tracta- tie, waarin de O.O.G.'ers het grootste aandeel hadden, want O.O.G. deed zich ais een gulle gastvrouwe kennen. Te vroeg was "net dan ook sluitings tijd, doch alvorens te scheiden hield de O.O.G.-voorzitter een treffende toe spraak tot de dames-leden van O.O.G. voor de groote opofferingen welke zij zich moeten getroosten om de vele re petities bij te wonen en hun groote liefde voor de vereeniging. Spreker besloot zijn woorden met de aanbie ding van een flesch Eau-de-Cologne aan de dames en bracht vervolgens nog een woord van dank aan „Het Bandspel" en Mej. van Helvoirt voor haar tractatie op koffie (geen surro gaat) waarbij hij de hoop uitsprak in de toekomst „Het Bandspel" nog eens meer te kunnen ontmoeten. De voorzitter van „Het Bandspel" bracht dank aan O.O.G. voor den gezelligen avond en hoopte dat vele leden zich bij O.O.G. zullen aansluiten. BILJARTEN. Uitslag van den gehouden biljart wedstrijd tusschen 't Zwaantje (café v. d. Bracht) en Ons Genoegen (café Passier) 't ZwaantjeOns Genoegen, 'ih. SwinkelsA. v. Eyck 57— 75 v. d. BrachtJac. Passier 10005 J. MahieuJos Romhouts 4650 Jos DuquesnoyTh. Zwaans 5075 H. PullensJ. Beerens 2050 W. DuquesnoyG. Romhouts 2450 277—395 Alg. gem.; 't Zwaantje 2.35; Ons Genoegen 3.35. DE WATERSCHAPPEN IN DE BOVEN-LANGSTRAAT. Plannen tot samenvoeging. Naar men ons meldt zijn plannen g maakt tot samenvoeging van alle waterschappen in de hoven-Langstraat. Daaraan zou waarschijnlijk een ver plichte ruilverkaveling vast zitten UiT DE SCHOEN- EN LEDERINDUSTRIE. Aan de Schoenfabrikanten. Hiermede deel ik U mede, dat de te Uwen behoeve verleende doorloopende afleveringsvergunningen voor garens met ingang van 1 Juni a.s. worden in getrokken. Vanaf dezen datum zullen de "garen- leveranciers aan schoenfabrikanten slechts garens mogen afleveren tegen speciale vergunningen tot verkoop en aflevering, welke door de leveranciers bij mijn Bureau moeten worden aan gevraagd op daartoe bestemde formu lieren. Indien een vergunning wordt verleend, ontvangt de leverancier het origineele exemplaar, van mijn goed keuring voorzien, terug, terwijl den besteller een duplicaat wordt toege zonden. Binnenkort zult U, indien U hier voor in aanmerking komt, bericht ont vangen, welke hoeveelheid U lot en met de maand Augustus a.s. zal wor den toegewezen, en wel katoenen of kunstzijden garens in yards en linnen garens in kilogrammen. Voorts bericht ik U, dat met ingang van de maand Juni maandelijksche verantwoording verplicht zal zijn over voeringstoffen, garens en overstoffen. Dit dient te geschieden op de daarvoor bestemde verantwoordingstaten, waar van U in den loop van de maand Juni een aantal zal worden toegezonden. Rijksbureau voor Huiden en Leder. Aan de Lederhandelaren. Hierbij deel ik U mede, dat de te Uwen behoeve verleende doorloopende afleveringsvergunningen voor garens per 1 Juni a.s. worden ingetrokken. Vanaf dezen datum zullen de leve ranciers (garenfabrikanten en gros siers in garens) aan ingeschreven schoenfabrikanten en lederhandelaren slechts garens mogen afleveren tegen speciale vergunningen tot verkoop en aflevering, welke door den leverancier bij mijn Bureau moeten worden aan gevraagd op daartoe bestemde formu lieren. Indien een vergunning wordt verleend, ontvangt de leverancier het origineele exemplaar, van mijn goed keuring voorzien, terug, terwijl den besteller een duplicaat wordt toege zonden. Voor aflevering van garens aan wederverkoopers van leder, uitsnijders, maatschoenmakers, schoen reparateurs en zadelmakers behoeven geen vergun ningen te worden aangevraagd; de le derhandelaar dient zelf zorg te dragen voor n evenredige distributie, hetgeen hierop neerkomt, dut hij dezen afne mers per maand 75% van hun gemid delde maandelijksche afname in de jaren 1937, 1938 en 1939 moet leveren. Binnenkort zult U, indien U hiervoor in aanmerking komt, bericht ontvan gen, welke hoeveelheid U lot en met de maand Augustus a.s. zal worden toegewezen en wel katoenen of kunst zijden garens in yards en linnen garens in kilogrammen. Voorts bericht ik U, dat met ingang van de maand Juni maandelijksche verantwoording van garens en schoén. voeringstoffen Verplicht zal zijn. Aan de achterzijde van de hiertoe door mijn Bureau beschikbaar te stellen verant- wooruingsstaten, welke U in den loop van de volgende maand zullen wor den toegezonden, zullen alle afleverin gen aan bovengenoemde groepen, aan welke zonder inlevering van punten garens kunnen worden geleverd, moe ten worden gespecificeerd. Het is dus noodzakelijk, dat U vanaf 1 Juni a.s. aanteekening houdt van dergelijke af leveringen, ten einde in staat te zijn den per 1 Juli in te zenden verant- woordingstaat volledig in te vullen. Ten slotte maak ik U er op attent, dat aflevering van garens tegen pun ten van de textielkaart verboden is. Rijksbureau voor Huiden en Leder. L. F. VERWOERD. gaven 306, sluitende met een batig saldo van 374.75; die van het voor malig waterschap „Ten Westen van de Vrijhoevensche Vaart" aan ont vangsten 781.32 en aan uitgaven J 664.77, sluitende met een voordeelig saldo van 116.55 en die van het voor malig waterschap „De Groote Oude Straat" aan ontvangsten 912.42 en aan uitgaven 294.39, sluitende met een batig saldo van 294.39. De begrooting voor het nieuwe dienstjaar werd voor het waterschap „Ten Westen van de Capelsche Vaart" in ontvangsten en uitgaven vastgesteld op 1611.50; die voor het waterschap „Ten Westen van de Vrijhoevensche Vaart" op 2564.75 en die voor het waterschap „De Oude Straat" op 1896.95. Voor het waterschap „Ten Westen van de Capelsche Vaart" werd de om slag per h.a. bepaald op 4.50. De op brengst van dezen grondslag wordt ge raamd op 1134.75. Voor het water schap „Ten Westen van de Vrijhoe vensche Vaart op 5.50 per h.a. met een geraamde opbrengst van 2187.32 en voor het waterschap „De Oude Straat op 6.50 per h.a. met een op brengst van 1313.41. De dagelijksche besturen der water schappen werden gemachtigd tot uit voering van werkzaamheden in eigen beheer. Voor het waterschap „Het Zuider afwateringskanaal" werden tot hoofd ingeland en plaatsvervangend hoofdin geland van het waterschap „Ten Wes ten van de Capelsche Vaart" benoemd de heeren J. Huijsman en R. Middel koop; van het waterschap „Ten Wes ten van de Vrijhoevensche Vaart" de heeren B. van der Hoeven Jzn. en J. Pruijssers en van het waterschap „De Oude Straat de heeren G. van der Hoeven en J. Rijken. Onze vroegere dorpsgenoot, de heer J. Timmermans Jzn., is benoemd tot referendaris ter gemeentesecretarie te Rotterdam. Ten gemeentehuize is gedepo neerd een portemonnaie met inhoud, gevonden te Vrijhoeve-Capelle. ABONNEERT U OP DIT BLAD In Memoriani. SPRANG. De Chr. Besturenbond Sprang- Capelle komt Donderdagavond half 8 in de zaal van den Chr. Volksbond in jaarvergadering bijeen. De agenda ver meldt: Opening, Notulen, Ingekomen stukken, Jaarverslagen secretaris en penningmeester, Opwekkend woord door Ds. A. Sirag, Rondvraag en Slui ting. De Geref. Mannenvereeniging alhier houdt morgen, Donderdagavond, 8 uur eene vergadering in de Consis toriekamer der Geref. Kerk. Naar wij vernemen worden in deze gemeente pogingen aangewend om te komen tot oprichting van een Comité dat zich zal belasten met het plaatsen van Rotterdamsche kinderen in de ge meente gedurende de vacantiemaan- den. Alhier komen weer zeer veel ge vallen van de kinderziekte de mazelen voor. De laagste klasse der Chr. school is hierdoor voor een groot deel ont volkt. Jaarvergadering van de „Hulp kas" verbonden aan de afdeeling Sprang van het Ned. Werkl. Verbond „Patrimonium", op a.s. Dinsdag 3 Juni, des avonds 8 uur, in de zaal van den Chr. Volksbond. Aan de orde komen onder meer de jaarverslagen van secretaris en pen ningmeester. CAPELLE. - In het Stationskoffiehuis van den heer P. Pruijssers werd j.l. Maandag namiddag de jaarlijksche vergadering van stemgerechtigde ingelanden van de waterschappen „Ten Westen van de Capelsche Vaart", „Ten Westen van de Vrijhoevensche Vaart" en „De Ou de Straat" gehouden. Na behandeling ingekomen stukken en mededeeling van het proces-verbaal van kasopname bij den penningmeester, volgde de vaststelling der rekeningen over het dienstjaar, aangevangen 1 Ju li 1939 en geëindigd 30 Juni 1940 en der begrootingen voor het dienstjaar, aanvangende 1 Juli 1941 en eindigende 30 Juni 1942. De rekening van de voormalige af deeling „Het Voorland" vermeldde aan ontvangsten 680.75 en aan uit- Na een langdurige ziekte overleed te Bilthoven de heer M. Pulles, in leven lid van de R.K. Vakarbeidersbond en gedurende enkele jaren tweede secre taris van deze organisatie. De thermometer-actie. De thermometer-actie werd in onze gemeente gezien de huidige omstan digheden met succes gevoerd. Bij het ledigen der thermometers kwam er een bedrag bij elkaar van ruim veertig gul den. Succes. Bij den te Den Bosch gehouden Jhe- roen Boschloop werden onze dorpsge noten en leden van de R.K. Gym nastiek- en athletiekvereeniging, Jan Brok en Jan Vissers, resp. nummer 13 en nummer 17. Brutale diefstal. Terwijl de leden van de meisjes- jeugdvereeniging ter bedevaart trok ken naar Elshout en daarbij hun man tels achter lieten in de zaal der meis jes-congregatie hebben zich dieven toe gang verschaft tot deze zaal en daarbij een onderzoek ingesteld in de daarach ter gebleven mantels. Zonder een na der adres achter te laten hebben zij de beursjes, die zich in deze kledingstuk ken bevonden, in bewaring genomen. Door de gemeente-politie wordt een grondig onderzoek ingesteld naar deze engenoode en brutale gasten. Moederdag. De K.A.V.-leden hielden Zondag Moederdag. Met een algemeene H. Communie ieder in z'n eigen parochie werd de dag geopend. In de St. Joseph- kerk werd om 3 uur een plechtig Lor gecelebreerd door den Eerw. Adviseur, Pastoor de Klijn, waaronder deze een toespraak hield met als onderwerp „De Moeder en de H. Maagd Maria". Na het Lof werd in den R.K. Gildenbond een ledenvergadering gehouden, waar van het hoofdpunt was een voordracht van mej. Reijntjes, over: „De Moeder in het gezinslevenMet een declama tie van kinderen, een kleine tractatie en een gratis verloting werd deze goed geslaagde vergadering gecompleteerd. De Thermometer-Actie. De Thermometer-actie ten bate van het Kannunik v. Schaick-fonds bracht alhier in totaal 145.26 op. Gezien de omstandigheid dat niet voldoende ther mometers konden worden uitgereikt ZORGT TIJDIG VOOR UWE ADVERTENTIE in het van dit blad. Denkt aan de groote verspreiding, die ons blad geniet; terwijl van uwe advertentie tevens afhankelijk is de lectuur die wij den lezers kunnen bieden, REDACTIE. wegens gebrek aan materiaal mag deze actie als zeer bevredigend beschouwd worden. Kegelsport. De zesdaagsche georganiseerd door de Kegelclub N.O.P. ter gelegenheid van haar 12J/£-jarig bestaan trok Za terdag en Zondag veel belangstelling. Buiten de leden der drie kegelclubs, die thuis zijn in Euphonia s Kegelhuis, was er bezoek van Bredasche en Tilburg- sche kegelbroeders. De uitslag Zondag avond om 10.45 was: Vrije baan niet- kegelaars: 1 P. Kemmeren 8 x 45, 2 J. Kemmeren 6 x 45, 3 M. Vesters 5 x 45! 4 Fr. Eibers 3 x 45, 5 Jos Franken, Til- oï9 r! dagprijs Zondag baan links P. Kemmeren 2 x 45 en rechts J. Kemmeren 2 x. 45. Propaganda-baan niet-kegelaars: 1 W. Smit 41, 2 J. Musters 2 x 40 3 W Musters 40, 34, 4 M. v. Esch 40.' 31 en G. v. d. Hoven 38. Handboogsport. Zondag hield de Handboogschutterij „De Parkschutters" in het Sportpark een wedstrijd waaraan 8 vereenigingen deel namen. De uitslag was: Korpsprij- zen: 1ste zestallen: 1 Al doende leert men, Dongen 140 p„ 2 Gloria Serano, Dongen 136, 3 Eensgezindheid, Was pik 130, 4 Oefening kweekt kennis, Dongen 124, 5 Vriendenkring, Rijen 111,6 Parkschutters, Kaatsheuvel 107. 7 Tevredenheid Dongevaart 107, 8 St! Sebastiaan Oosterhout 88 pnt. 2e zestallen: 1 Oefening kweekt ken nis, Dongen 113, 2 Gloria Serano, Don- yen 96. 3 Al doende leert men, Dongen 87, 4 Eensgezindheid, Waspik 71. 5 I evredenheid,Dongevaart 53. Vrije banen: 1 J. Verhagen 24 pt„ Rozenprijs C. v. Dongen 3x5. Vieren- prijs J. Simons 4x4, Drieënprijs Jac. Vermeulen 4 x 3, Tweeënprijs J. J. Klerks 3x2, Eenenprijs C. Hessels 4 x 1. Puntenprijzen: P. In 't Groen 36, Jac Vermeulen 26, J. v. d. Zanden 26 en A. Theeuwes 26. Rozenprijzen P. de Bondt 3 rozen, C. Krol 2 rozen, M. v Hoorn 2 rozen en N. Koks 2 rozen! Vierenprijzen: G. Heikant 4 vieren, G Papen 4 vieren, H. Heikant 3 vieren en H. 1 heeuwens 3 vieren. Dienstjubileum. Op 6 Juni a.s. zal mej. Truda van Mosselveld haar zilveren jubilé als dienstbode vieren. Gedurende al dien tijd is zij in dienst geweest van Mevr. M. A. van der Wee-Groos. In trouwe plichtsbetrachting en on kreukbare eerlijkheid doorgebracht, vormen deze jaren voor haar en voor het gezin dat zij in vol gevoel van me deleven en hartelijke verhoudingen dient een sieraad, waarop beiden bij dit jubilé trots mogen zijn. Bij dit niet alledaags voorkomend geval past zeker een welgemeende qe- lukwensch. LOON OP ZAND. I entoonstelling avondvakcursus Schoenmaken. LI. Zondag om twaalf uur werd werd bovengenoemde tentoonstelling door den voorzitter der R.K.V.V., den lieer Jan van Noije, geopend. Spreker bracht daarbij op de eerste plaats dank aan allen die hebben medegewerkt om <lezen vakcursus, ondanks de moei lijke tijdsomstandigheden, toch te doen slagen. Vooral dankte hij 't gemeente bestuur voor den finaneieelen steun in deze, waaruit blijkt, dat ook door bovenbedoeld bestuur een avondvak school in bet belang wordt gacht van de jonge arbeiders der gemeente. Voorts werd nog het woord gevoerd door den heer Jan v. d. Heuvel (wet houder), door den ZeerEerw. Heer Pastoor, door den heer Jan v. Lier vanwege de werkgevers, door den heer H. van Wildenberg als voorzitter van Loon op Zand's Belang en ten slotte door den heer M. Snoeren, namens de leermeesters van deze avond vakschool. De voorzitter dankte allen voor hun ne hartelijk gesproken woorden en opende hierna de tentoonstelling, waar na door het talrijke publiek de geëx poseerde werken werden bezichtigd. 24 Personen namen deel aan de avondvakschool en wel 12 voor hand- zwikken en 12 voor patronen teekenen. De navolgende prijzen werden door de jury toegekend: tandpasta in 't gehiuik. Udo-t maanden meteen tube. Ditis 'n gevolg vanhaarsuperieurekwaliteit

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 5