Coiiranten-reclafliË NIET TE VERVM. RECHTZAKEN Radio telefunken. Schrijfmachine. flink Winkelhuis De rede van lïoosevelt. GEERTRUIDENBERG vooral in een veel gelezen plaatselijk- en streek blad is Slagschip „Bismarck" tot zinken gebracht. Advertentiën PROF. DR. H. KRAEMER OVER „KERKERAAD EN OUDERLING SCHAP IN HET LICHT VAN HET GEMEENTEBEGRIP". BRITSCHE TROEPEN TREKKEN OP KRETA TERUG. DE SPANNING IN HET VERRE OOSTEN. TE KOOP AANGEBODEN TE KOOP GEVRAAGD 1 TE KOOP AANGEBODEN: tasaa Voor handzwikken: lste Leerjaar. Jos. Pijnenburg 1ste prijs met 26 pnt.; C. Ligtenberg G. Z. lste pr. met 24 pnt.; L. Oomen, lste prijs met 23 pnt.; P. v. Loon, lste pr. met 23 pnt.; M. Biemans, lste pr. met 23 punten. 2de Leerjaar. C. v. Eseh A. Z., lste pr. met 24 pnt.; P. Ligtenberg, lste pr. met 24 pnt.; Jos. Roks, 2de pr. met 22 pnt.; P. v. d. Velden, 2de pr. met 2(1 pnt.; Jac. Boeren, 2de pr. met 20 pnt. Patronen teekenen: lste Leerjaar. M. v. Escli, lste pr. met lol', 30 pnt.; P. Ligtenberg, lste pr. 28 pnt.; M. v. Loon, lste pr. 27 punten. 2de Leerjaar. C. Wartenberg, lste pr. 20 pnt.; J. Heuer, lste pr. 27 pnt.; B.' Ligtenberg, 2de pr. 25 pnt.; L. van Breugel, 2de pr. 24 punten. 3de Leerjaar. B. Wartenberg, 2de pr. 23 pnt.; J. v. Loon, 3de pr. 19 pnt.; P. v. Loon, 3de pr. 19 punten. 4de Leerjaar. A. v. d. Velden Jos. Z., lste pr. met lof, 30 pnt.; C. Ligtenberg lste pr. 28 punten. Van geachte zijde verzocht men ons het onderstaande uil „de Nederlan der" van 23 Mei te willen overnemen, ten dienste van de vele protestantsche lezers van ons blad, die met deze be langrijke rede hun voordeel kunnen doen. Hoewel onze plaatsruimte zeer beperkt is, willen we toch gaarne aan dit verzoek voldoen. Harmonie „Concordia". Ondanks het gure weer trok boven genoemde Harmonie reeds in den vroegen Zondagmorgen door de stra ten van ons dorp, onder het spelen van een lustige marscli. In den namiddag maakte de harmonie een muzikale wandeling naar de „Financie". On danks de koude waren er heel wat be langstellenden, die kwamen genieten van de naar ouder gewoonte uitste kende muziek. Herdenking Reruin Novarum. Naar we uit goede bron vernemen, heeft hel comité tot viering van boven genoemd herdenkingsfeest als spreker aangezocht Pater Henricus uit Hel mond. De datum der viering is vast gesteld op Zondag 8 Juni. De heer P. J. Vermeer alhier is door burgemeester en wethouders dezer gemeente bevorderd tot 2e ambtenaar ter secretarie. In verband hiermede heeft hij ontslag gevraagd als leider van den plaatselijken distributiedienst. Tot 3e ambtenaar ter gemeentesecre tarie alhier is met ingang van 1 Juni a.s. door B. en W. benoemd de heer P. Ockhuijzen, thans werkzaam op de ge meente-secretarie van Raamsdonk. Feest van den Arbeid. De R.K. Werkliedenvereen. heeft het feest van den arbeid op de haar passende wijze gevierd. Woensdag j.l. sprak de aalmoezenier van den arbeid, de Zeereerw. heer Morel uit Tilburg, over den arbeid, die groote Godsgave en belichtte de twee groote pauselijke encyclieken Rerum Novarum en Qua- dragesimo Anno, 't begin en voltooiing van onze katholieke arbeidersbewe ging. Donderdag hebben de „Ghesellen van de Spelewei" onder regie van An ton Sweers de bezoekers 'n kunstvolle avond gegeven. De voorzitter de heer de Haan, opende de bijeenkomst en wees op de beteekenis van het feest van den arbeid, dat voor ons katholie ken ook doortrokken moet zijn van de christelijke beginselen en geen holle phrase zonder geestelijk evenwicht. Dan treden de Ghesellen op, die ons een bonte afwisseling gaven van ernst en luim. 't Portret, 'n felle schildering van dc sociale wantoestanden op 't laatst dei- vorige eeuw, belichtte wel duidelijk de verbeteringen reeds bereikt door ons sociaal werken. Geestige eenacters wisselden af met kunstvolle declamatie, waarin vooral 't Lied van den Arbeid wonderschoon tot z'n recht kwam. n Devote, kinderlijke Mariahulde, n smeekgebed om vrede, sloot op plechtige wijze dezen geslaagden avond Hoe voelden wij op dit oogenblik den geestelijken band, die ons allen bindt, n Woord van hulde aan adviseur en bestuur voor 't organiseeren van zoo'n avond, zooals er hier nog nooit een ge geven is. Moge onze R.K. Werkliedenvereeni- ging ook in dezen tijd van geestelijke verarming en nood, haar zegenrijk werk blijven voortzetten. De Vereeniging van Ouderlingen in de Ned. Herv. Kerk kwam Hemelvaartsdag Ie Utrecht in algemeene vergadering hij een. onder voorzitterschap van dr. C. P. Gunning. He voornaamste punt van de agenda was echter de lezing van prof. dr. H. Kraemer, te Leiden, over het onderwerp; „Kerkeraad en ouderlingschap in hel licht van het gemeentebegrip". Lezing prof. Kraemer. Het is een verheugend feit, zoo ving prof. Kraemer aan, dat den laatsten tijd meer aandacht besteed wordt aan den in houd van het ambtsdrager zijn in de Kerk, maar men denke niet dat de Kerk daarmee geholpen is of dat zulks een symptoom is van innerlijke verandering. Het is in de meeste gevallen immers nog slechts een meerdere aandacht op grond van reglementen en Belijdenisgeschrif ten. Uitvoerig wenschte spr. dan ook te wijzen op de groote fouten en gebreken der zichtbare gemeenschap van Christe nen die de eerste plaats noodig hebben visie en daadkracht en niet leering zoo als men meent. Eersl stelde spr. zyn gehoor dan ook in op de werkelijkheid van de empiri sche kerk. Onmiddellijk dient dan te worden geconstateerd dat wanneer het gaat om het ouderlingschap in den ker keraad, dit nog slechts een ornament is. De wereld staat geestelijk in brand, al jarenlang, zij is vervreemd van het Evan gelie en hel Christelijke Westen is al even heidensch als het Oosten, waar spr. lan gen tijd op de Zendingsvelden heeft ge arbeid. I)e ondermijning der Christelijke kerk neemt eiken dag toe en in dezen tijd hoort men dan nog een ouderling vragen: „Wat is eigenlijk de taak van een ouderling?". Deze vraag alleen al is een bedroevend bewijs van de verwereldlijking van de kerk omdat in het licht van een branden de wereld de kerk den indruk maaki van een vereeniging te zijn. Ouderling zijn wordt beschouwd als het lid-zijn van een of ander college. Hel moet eens duidelijk gezegd wor den, aldus Prof. Kraemer, die werkelijk heid is slecht. Het is een werkelijkheid van vormelooze machtloosheid en van machtelooze vormelijkheid. Het is in de tweede plaats een onchristelijke werke lijkheid en in de derde plaats een vol strekt onkerkelijke werkelijkheid. Vergaderen, regiemenen en besluiten hanteeren, het is noodig, doch wanneer de Kerkeraad en ouderlingen daarin op gaan, is hel absoluut verkeerd. Een ver heugend verschijnsel daarentegen is nog dal de grootste helft ontevreden is over dozen toestand maar dat neemt- niet weg dat de minderheid zich er nog maar steeds bij neerlegt en er vrede beschijnt te vinden. Wat is nu de diepe oorzaak van dezen bedroevenden toestand in de Kerk? Da: is de verwereldlijking in onze Kerk. De verwereldlijking zit tol in het gebeenlle van de Kerk. Dat blijkt uit de geheele wijze waarop de zaken der Kerk behartigd worden. Het is gewoon een wereldsch spel spe len van „vereeniging en bestuur". Ook de meest Christelijke vergaderingen ken merken zich vaak door dit wereldsche gedoe en spr. wilde het maar eens dui delijk en met grooten naruk zeggen, dai wanneer Christelijk Nederland deze groo te zonde niet gaat inzien en er zich voor bekeere, dan gaat het mis. Men bidt en leest uit Gods Woord maar voor het ove rige is er niet die inwerking van het ge bed en hel Evangelie te bespeuren. Men is niet innerlijk gereinigd tegenover el kander. Dat zijn de ziekten waaraan de Kerk lijdt. En of men nu Confessioneel, Ge reformeerde Bonder of ethisch is, men gaat er aan! Alleen reeds als er ernst ge maakt werd mei hel openingsgebed op een vergadering, hetzij een Kerkeraads- vergadering of een gewone Chr. vereeni- gingsbyeenkomst, dan zouden we dal wereldsch gedoe niet hebben. Op zijn vele reizen door de wereld heeft spr. vaak anders ervaren en gecon stateerd dat op vele Chr. internationale bijeenkomsten het gebed geen ornament is. De verwereldlijking is een gevolg van het feil dat wij al meer dan 300 jaar ver leerd hebben consequent Ie vragen naar hel karakter der Kerk. De Kerk is gaan existeeren en verstard. Zij is niet gaan leven als stuwende krach! in een brandende wereld. De Kerk is langzamerhand een domi nees'- en preekkerk geworden d.w.z. men heeft het VNoord Gods geisoleerd rondom den Dienaar. Dat is geen critiek op den dominee, maar critiek op de Kerk zelf, onulat zij inplaats van de innerlijke krachlen naar buiten uit dragend zichzelf naar binnen gekeerd heefI vandaar ook hel conserva tieve. Uit Gods Woord spreekt de Profe tische geest en het is wel opmerkelijk dal uitgerekend in de Prot. Chr. Kerk die Profetische geest vaak zoo moeilijk te vinden is, al heeft die Kerk zich dan ook gefundeerd op dat Woord. Wat is de Kerk en wat is de gemeente? vroeg spr. vervolgens. Als instituut heeft de Kerk de taak om te dienen en voor haar geldt het Psalmwoord „Gelijk een dienstmaagd ziet op den hand haars Heeren". Maar wat is de practijk? De practijk laat zien dat (Ie Kerk is gaan heerschen. We zullen dan ook terug moeten naar dat eenvoudige dienen waarvan heel de Schrift spreekt. Ook de Synode, de clas ses en de kerkeraden zullen hiertoe te rug moeten. De kerk is naar haar waren aard een eschatologische grootheid. Het is het eenige lichaam in deze wereld dat mag zeggen: ik ben een door God in deze wereld gezel middel om God te dienen, zy is in Gods eeuwige doeleinden opge nomen als instrument om Hem te dienen. Omdat zij een schatologische grootheid is, is zij ook een apostolische grootheid. De kerk, ook dc kerk van Nederland zal eerst dan weer tot waarachtig leven ko men als zij weel wat de opdracht Gods is. Dc kerk is gebouwd op het fundament van apostelen en profeten. Ook dat heb ben wy vergeten. De gemeente is dan ook de gemeente Gods d.w.z. het is de geheele kerk van Christus. En het ge meentelij? Dat is iemand die in de ge meenschap is opgenomen en deel uit maakt van het algemeen priesterschap der geloovigen. Maar ook met dat algemeen priester schap der geloovigen is het slecht ge steld in onze kerk. Het functioneert niet, hel existeert, het is verstard. De specifiek Christelijke grootheid is de diaconia d.w.z. de dienst. Christus roept Zijn gemeente op tot dienen. Dienst aan de broederen en dienst aan den Heer. Wanneer wij uit deze grond gedachte leven zal al het andere wat maar eenigszins moeilijkheden kan ople veren kinderspel zijn. De onderlinge ver houding zal dan ook opener en oprech ter zyn. Op deze dingen dienen de ambts dragers zich te bezinnen. De Kerk zal van haar verwereldlijking verlost moeten worden en haar tegen God rebelleerende houding als heerschend instituut moeten opgeven. Doet zij dat niet en blijft alles, ook liet ouderlingschap „ornament" dan gaat zij dieper in hel moeras en zal haar straf niet ontgaant. vele streken de buurtcommissies zijn gevormd. Met de vorming van de buurtcom missies is de organisatie voltooid. „Gevecht tot laatste granaat". Berlijn, 27 Mei. (D. N. B.) Het slagschip „Bismarck" dat in zijn eer ste gevecht tegen een Britsche over macht de „Hood" tot zinken bracht en de „King George V" beschadigde werd door een treffer in het voor schip in zijn eigen snelheid geremd. Een torpedo uit een luchtaanval, die op den 24en Mei plaats vond ver minderde de snelheid nogmaals. Vierhonderd zeemijlen ten Westen van Brest werd het schip op 20 Mei tegen 21 uur wederom door twee luchttorpedo's getroffen, waarvan een roer en propellers vernielde. Te 23.42 uur ontving het opperbe vel, van den vlootconnnandant, admi raal Lütjens, dc volgende mededee- ling: „Schip niet manoeuvreerbaar. Wij strijden tol de laatste granaat. Leve de Führer." Vlootcommandant. In den strijd tegen de zich langza merhand versterkende vijandelijke zeestrijdkrachten heeft het slagschip „Bismarck" doorgevochten, tot hel op 27 Mei des voormiddags het slacht offer van de overmacht is geworden. Tevoren had het opperbevel van de weermacht reeds bekend gemaakt: Het slagschip „Bismarck" is sinds Maandagavond 9 uur weer in een zwaar gevecht tegen een vijandelijke overmacht gewikkeld. DE DUITSCHE TROEPEN RUKKEN VOORWAARTS. Naar het D.N.B. uit Stockholm meldt wordt in een officieel communiqué van het Britsche hoofdkwartier in het mid den-Oosten omtrqnt de operaties op Kreta meegedeeld, dat de Duitsche troepen ten Westen van Kanea Maan dagavond door een nieuwen succesrij ken aanval de bres in de Britsche de fensieve linies hebben verbreed, zoodat noodzakelijk werd, de Britsche troepen te doen terugtrekken op achterwaarts I gelegen stellingen. Een communiqué van het hoofd kwartier in het midden-Oosten deelt, volgens een bericht van den Londen- schen nieuwsdienst van gisteravond, mede, dat het voor de Britsche troepen op Kreta noodzakelijk is geworden zich terug te trekken. Verdere Duitsche ver sterkingen zijn door de lucht aangeko men. Minister-president «.Churchill heeft Dinsdag, naar de Londensche nieuws dienst meldt, in het Lagerhuis de ge vechten op Kreta „fel en ernstig'' ge noemd. De vijandelijke druk neemt van dag tot dag toe. Het sterkst is hij op het Westelijk deel van het eiland. Twee slagschepen en verscheiden krui- seis der Britsche zeestrijdkrachten zijn bij de gevechten om Kreta beschadigd. Hoe de gevechten op Kreta ook mogen afloopen, zoo besloot Churchill, de hardnekkige verdediging van het eiland zal in de annalen van de Britsche oor logsgeschiedenis een bijzondere plaats innemen. De Britsche admiraliteit erkent van daag aldus meldt Stefani uit Lissa bon volgens haar gewoonte om ge leden verliezen druppelsgewijs toe te geven een klein deel der in den slag bij Kreta geleden verliezen. Men deelt namelijk te Londen mede, dat de laat ste dagen in de omgeving van Kreta tot zinken gebracht zijn twee kruisers, n.l. de „Gloucester" (9600 ton) en de „Fiji (8000 ton) en vier torpedojagers t.w. de „Greyhound" (1335 ton), de „Kelly" (1690 ton), de „Cashmir" 1690 ton) en de „Juno" (1690 ton). vollen aanval de bres in de Britsche defensieve linies hebben verbreed, zoo dat het noodzakelijk werd, de Britsche troepen op achterwaarts gelegen stel lingen terug te trekken. De Londensche nieuwsdienst heeft, naar D.N.B. verder uit Stockholm meldt, in een uitzending gemeld, dat het onmogelijk is gebleken te verhinde ren, dat nieuwe vijandelijke troepen uit de lucht worden geland ter verster king van de vijandelijke aanvallen op Kreta. De kracht van den tegenstander, aldus de Britsche nieuwsdienst, is van dag tot dag toegenomen. VEERTIEN ENGELSCHE KOOP VAARDERS TEN WESTEN VAN AFRIKA VERNIETIGD. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakte bekend: Duikbooten hebben ten Westen van Afrika 14 zwaar geladen vijandelijke koopvaarders van 77.000 brt. in totaal Lol zinken gebracht. Naar S.P.T. uit Sjanghai meldt wor de de Engelsch-Amerikaansche verde digingsmaatregelen in den Stillen Oce aan door de bladen te Sjanghai druk besproken. De uitlating van den Brit- schen vice-iuchtmaarschalk Pullford, dat Engelsche luchtstrijdkrachten ge makkelijk van het schiereiland Malak- ka en van Birma uit doeltreffende aan- allen op Japan zouden kunnen onder nemen, heeft sterk de aandacht ge lrokken. De woordvoerder van het informa tiebureau der Japansche regeering Isjii verklaarde: „Indien de Vereenigde Staten de waarschuwing van Rader in den wind slaan, zal daardoor een ui terst gevaarlijke en moeilijke situatie ontstaan, welke misschien, gelijk Mat- soeoka reeds vaak voorspeld heeft, tot vernietiging der moderne civilisatie zal leiden". De woordvoerder weigerde zich erover uit te laten, wat Japan in een dergelijk geval zou doen. NIEUWE LICHTING MOET ZICH MELDEN in V. S. Ongeveer 1% millioen man. Alle jonge mannen in de Vereenigde Staten, op Hawaii, in Alaska en in Puerto-rico, die na den 16 October 1949 een en twintig jaar zijn geworden, moeten zich laten inschrijven voor den dienstplicht. Deze 10e October was de eerste dag van inschrijving. President Roosevelt heeft thans bepaald, dat voor de bovengenoemde categorie van nieuwe dienstplichtigen, den eersten dag van inschrijving 1 Juli 1941 zal zijn. In kringen van het ministerie van oorlog wordt verwacht, dat deze twee de inschrijving ongeveer 1.259.000 per sonen omvat. Hieronder vallen even eens alle in de Vereenigde Staten wo nende personen die niet Amerikaan- sche staatsburgers zijn. President Roosevelt heeft hij de pu blicatie van het nieuwe registratie decreet verklaard, dat de nieuwe in schrijving „noodzakelijk is in het he- king van de nationale defensie". DE ORGANISATIE VAN DE COMMISSIE Dr. POSTHUMA. Bij Canea. Een communiqué van het Britsche hoofdkwartier in het Midden-Oosten deelt naar D.N.B. uit Berlijn meldt volgens een bericht van den Londen- schen nieuwsdienst van hedenavond mede, dat het voor de Britsche troepen op Kreta noodzakelijk is geworden, zich terug te trekken. Verdere Duitsche versterkingen zijn door de lucht aange komen. In een ander communiqué van het Britsche hoofdkwartier in het Mid den-Oosten wordt meegedeeld, dat de Duitsche troepen gisteravond ten Wes ten van Canea bij een nieuwen succes- In het geheele land wordt met spoed gewerkt om een volledige orga nisatie voor den productieslag tot stand te krengen. 19 Maart j.l. is de commissie ter ondersteuning van de maatregelen, getroffen voor de regeling van de landbouwproductie (commissie dr. Posthuma) door den Rijkscommissa. ris voor het hezette Nederlandsche ge bied benoemd. 21 Maart d.a.v. is dp commissie, die dr. F. E. Posthuma tof voorzitter heeft en de voorzitters van den Chris- telijken hoeren- en tuindersbond, van den kath. Ned. boeren- en tuinders- bond, van het Ned. agrarisch front en van hel Ned. landbouw comité tot le den, door den Reichsbauernführer Graf Grothe geïnstalleerd.m 21, 23 25 April d.a.v. zijn de ge westelijke commissies door dr. Post huma geïnstalleerd. Deze commissies zijn methun arbeid thans zoo ver ge vorderd, dat de streekcommissies in de gewesten zijn samengesteld en in POLITIERECHTER TE 's-HERTOGEN BOSCH. Ui spraken. De politierechter te 's-Herlogenbosch wees o.in. de navolgende vonnissen: H. P., Dussen, ar. 300, 15 boete or 15 dagen hechtenis. M. B„ Heusden, petroleum beschikking, l() boete of 10 dagen hechtenis. Th. S., Herpt, petro. leumbeschikking, 10 boete of 10 dagen hechtenis. K. van B.. Hedikhuizen, petrolëumbeschikking, 5 boete of 5 da gen hechtenis. G. de W., Herpt, petro- leumbeschikking, 10 boete of 10 dagen hechtenis. H. S., vlecschdistributiebe- schikking, 60 boete of 60 dagen hech tenis. Th. van B„ Waalwijk, vleesch- distributiebeschikking, 20 boete of 20 dagen hechtenis met verbeurdverklaring. Uit Washington meldt het D.N.B.: I i 1 President Roosevelt begon zijn aan gekondigde redevoering met opnieuw de bewering te uiten dat Duitschland naar de wereldheerschappij streeft en het Amerikaansche continent onder „slavernij" tracht te brengen. Dat is het principieele „feit" waarop de politiek van de Vereenigde Staten wordt op gebouwd. V oor Amerika is de vrijheid der Zeeën en de vrijheid van den handel een levensnoodzakelijkheid, daar het niet alle goederen welke het voort brengt zelf kan verbruiken. Indien Duitschland evenwel de over winning behaalt zouden de Amerikaan sche producten van de wereldmarkt worden afgesloten, terwijl de „Nazi goederen" onbelemmerd Amerika zou-' den binnen komen. Wanneer het den Asmogendheden gelukt ook Dakar, de Azoren en de Kaap Verdische eilanden te bezetten, zou de oorlog den rand van het Wes telijk halfrond naderen. Wij kunnen aan het gevaar der ver nietiging van koopvaardijschepen met behulp van 2 maatregelen het hoofd bieden: le. Door ons groote scheepsbouw- programma te bespoedigen en uit te breiden, 2e door er toe bij te dragen de verliezen op zee te verminderen. Wij hebben daarom onze patrouilles in de wateren van het Noordelijk en Zuidelijk deel van den Atlantischen Oceaan uitgebreid. Onze nationale politiek is thans als volgt: I jijjj; le Wij zullen aan elke poging of be dreiging van Hitier om zijn heerschap pij tot het Westelijk halfrond uit te breiden met alle ons ter beschikking staande hulpmiddelen en met actieven tegenstand het hoofd bieden. Nadrukkelijk volharden wij in de vi tale noodzakelijkheid het „Hitlerisine" van elk punt der wereld verwijderd te houden waarvan men zich als steun punt voor een aanval op de beide Ame- rika's zou kunnen bedienen. 2e. Van het standpunt der absolute noodzakelijkheid uit, zullen we Groot- Brittannië elke mogelijke hulp verlee- nen en eveenzeer alle landen die 't fas cisme met geweld van wapenen tegen stand bieden. Roosevelt besloot zijn rede met de volgende woorden: „Wij zullen niet aarzelen onze wa- „pens te gebruiken om aan een aanval „het hoofd te bieden. Daarom heb ik „hedenavond den onbeperkten natio- „nalen noodtoestand afgekondigd en „de versterking van onze verdediging „tot aan de uiterste grenzen van onze „nationale macht en bevoegdheid ver langd." -- •-1.6-| .m| Brieven onder No. der adv. Bureau van dit blad. 64319 Brieven onder No. der adv. Bureau van dit blad. 64318 te Kaatsheuvel. CHR. J. KLERKX Sr.. Be- ëedigd Makelaar, Grootestraat 192 A, Waalwijk.

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 6