Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Buitenlandsch Nieuws. N00RD-BRABAND" Dit nummer bestaat uit twee bladen. Eerste Blad. NIEUWE INKOMSTENBELASTING. COMMISSARISSEN-BELASTING. SPORT OFFICIEEL GEREGELD. WAALWIJK 1843 NUMMER -15. WOENSDAG 4 JUNI 1941. 64e JAARGANG. dit blad verschijnt WOENSDAG EN ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs Per 3 maanden 1.31. Franco per post door 't geheele rijk 1.47j/£. UITGAVE WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Giro No. 50798. Telegr.-Adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel. Minimum 1.50 Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. HEFFING INKOMSTENBELASTING. In het Verordeningenblad is opge nomen een besluit van den secretaiis- generaal van het departement van Fi nanciën betreffende het invoeren van het besluit op de inkomstenbelasting 1941. Het is voor ons niet doenlijk de ge heele verordening te geven. Daarom volgen de voornaamste bepalingen en beschouwingen. Ongehuwden zijn nooit meer inkom stenbelasting verschuldigd dan 05f,< van hun geheele inkomen, voor de an dere belastingplichtigen bedraagt hel maximum-percentage 55. 1 ot bij een inkomen van 12.ÜÜÜ is het tariei van de inkomstenbelasting nagenoeg gelijk aan dat van de loonbelasting. Het ta rief begint voor ongehuwden met met 475 inkomen, voor gehuwden zonder kinderen bij 775, voor per sonen met twee kinderen bij 1175, voor personen met vijf kinderen bij 1975 en voor personen met zeven kinderen bij 4525. In al deze geval len bedraagt de belasting over een vol jaar 16. Uit deze cijfers blijkt, hoe zeer het gezin is ontzien. In menig ge val zal de belasting lager zijn, dan on der de oude inkomstenbelasting het geval was. De werking van het nieuwe stelsel is in het kort aldus, dat de belasting plichtigen in den loop van 1941 op hun salarissen, loonen en pensioenen, enz. loonbelasting afgehouden zien worden. Dat voorts van de dividenden, welke na een zekeren datum zullen worden uitgekeerd, dividendbelasting afgehouden zal worden in den loop van hetzelfde jaar en dat de belasting plichtigen voor hun overige inkom sten in 1941 een voorloopigcn aanslag zullen ontvangen, gegrond op de in komsten van 1940. Do nieuwe Nederlandsche inkom stenbelasting sluit, voor zooveel noo- dig, aan bij het Nederlandsche privaat recht en bij Nederlandsche toestanden. Het streven is er op gericht geweest, de wijze van uitdrukken, welke de wet op de Inkomstenbelasting 1914 volgde, zooveel mogelijk te bezigen, omdat dit van nut is in verband met de bestaan de rechtspraak en de bestaande admi nistratieve practijk. Het groote verschil met vroeger is verder, dat meestal niet meer van be lang is, of men in een gegeven geval te maken heeft met slechts één bron van inkomen (b.v. één bedrijt) dan wel met een aantal verschillende bron nen (b.v. 2 afzonderlijke bedrijven). De nieuwe regeling huldigt een ruimer standpunt, doordat zij ook bepaalde baten uit speculatie tot het inkomen rekent. Evenals vroeger worden erfenissen, legaten, loterij prijzen, door amateur sportbeoefenaars gewonnen prijzen en andere baten van dien aard niet tot het inkomen gerekend. Dividenden in den vorm van aan deden worden met andere dividenden gelijkgesteld, datgene wat voor werk nemers wordt gestort in een werkne mersspaarfonds wordt geacht, door hen te zijn genoten, ook al kunnen zij er nog niet aan komen. Liquidatiewinst boven vijfduizend gulden wordt, indien de belastingplich tige hierom verzoekt, belast naar een speciaal tarief. Het heffingspercentage bedraagt daarbij niet minder dan la en niet meer dan 37%. Verheugend nieuws voor huiseige naren is, dat voortaan hij het bepalen van het inkomen zal worden alge- schreven op huizenbezit, ook al ex ploiteert de belastingplichtige dit be zit niet in de uitoefening van een be drijf. Het besluit maakt met zoovele woor den onderscheid tusschen winst uit landbouwbedrijf en winst uit niet agia- risch bedrijf (in het Duitsch: „Gewer- bcbetrieb"). Deze onderscheiding is voor de in komstenbelasting eigenlijk niet van belang. Zij kan slechts worden ver klaard in velband met de mogelijk heid van een nieuwe zakelijke belas ting op het bedrijf, waarbij de bedrijfs winst een der grondslagen zal zijn. De landbouw zal waarschijnlijk buiten deze belasting vallen. Ten slotte laten wij een tabel vol gen, waaruit men verschillende aan slagen kan lezen, zie pag. 2. COMMISSARISSEN-BELASTING. Met terugwerkende kracht van 1 Januari 1941 af. In het Verordeningenblad is ver schenen een besluit van den secretans- generaal van het departement van 1 i- nanciën. betreffende de commissaris- senbelasting. De commissarissenbelasting wordt mede geheven van het commissaris- loon, dat na den 31sten December 1940 doch voor het in werking treden van dit besluit door den commissaris is genomen. Deze belasting is verschuldigd door den commissaris. Zij wordt geheven op den voet van de bepalingen, dienaan gaande door den secretaris-generaal van het departement van Financiën uit te vaardigen. (1) Commissarissenbelasting is niet verschuldigd, indien het commissaris- loon in een kalenderjaar niet meer be draagt dan honderd gulden. (2) De belasting bedraagt bij een commissarisloon van le. meer dan 100, doch niet meer dan 1000: 20 ten honderd van het bedrag, waarmede het commissaris- loon 100 te boven gaat. 2e. meer dan 1000, doch niet meer dan 5000: 180, vermeerderd met 30 ten honderd van het bedrag, waarmede het commissarisloon 1000 te hoven gaat. 3e. meer dan 5000: 1380, ver meerderd met 50 ten honderd van het bedrag, waarmede het commissaris loon 5000 te boven gaat. SPORTBEOEFENING OFFICIEEL GEREGELD Het Verordeningenblad bevat een besluit van den secretaris-generaal van het departement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescherming betreffende het regelen van de sport beoefening in Nederland. Hierin wordt o.m. het volgende be paald. De secretaris-generaal van het de partement van Opvoeding, Weten schap en Cultuurbescherming vaar digt de voorschriften, welke tot rege ling van de sportbeoefening en van het sportwedstrijdwezen in Nederland noodig zijn, uit, met name wat betrctt den organisatorischen opbouw der al- zonderlijke takken van sport, voorts wat betreft de voorwaarden, waaron der sportbeoefening in Nederland is toegestaan, alsmede de wijze, waarop de sport wordt beoefend en sportwed strijden worden gehouden. In de dienovereenkomstig uit tc vaardigen voorschriften kan worden bepaald, dat vereenigingen of perso nen, die in strijd met de bepalingen dier voorschriften sport beoefenen, voor bepaalden of onbepaalden tijd van het beoefenen van een bepaalden dan wel van eiken tak van sport wor den uitgesloten. De secretaris-generaal van het de partement van Opvoeding, Weten schap en Cultuurbescherming wordt bij de vervulling van zijn taak bijge staan door een college van gevol machtigden voor het sportwezen, het welk uit drie leden bestaat. Op het gebied van de sport zal de voorlichting worden ontvangen van een college van drie deskundigen, welke als rijksgevolmachtigden voor de sport zullen optreden. Voor deze functie zijn de volgende heeren be reid gevonden: K. J. J. Lotsy te Dor drecht, H. A. Stilling te Groningen en J. de Valk te Amsterdam. In verband met bovenstaand besluit deelt de secretaris-generaal van het departement van Opvoeding, W eten schap en Cultuurbescherming het volgende mede: De opvatting, welke sedert eenige i jaren in ons land steeds meer aanhan gers vond, dat de beteekenis van een harmonische lichaamsontwikkeling en het nut van de sportbeoefening in het algemeen werden onderschat, en dat op deze gebieden inmenging van de overheid gerechtvaardigd moest wor den geacht, heeft den laatsten tijd een steeds sterker verbreiding gevonden. De aandrang op de overheid uitgeoe fend, om op deze gebieden leiding te geven, voerde reeds tot het nemen van eenige maatregelen, die in het alge meen bekend zijn. De lichamelijke opvoeding en de sportbeoefening zullen worden be schouwd als één geheel, met erken ning wel is waar van bepaalde ver schillen, welke dezen twee begrippen eigen zijn. Te zamen zullen zij wor den gezien als een hulpmiddel, dat behoort te worden aangewend en dat wel met alle kracht en in de meest ruime mate om de gezondheid van onze bevolking te bevorderen, de zelf bewuste kracht van de natie te wek ken en te verstevigen en om tot de rechtmatige levensvreugde van allen een positieve bijdrage te leveren. der 2 t.m. 5 der Ver. no. 189/1940) ge rechtigde of medegerechtigde is krach tens recht van eigendom, bezit, recht van opstal, van erfpacht, van beklem ming of van vaste huur, moeten voor zoover deze op het tijdstip van inwer kingtreding dezer verordening nog niet zijn vervreemd, uiterlijk op 1 Septem ber 1941 bij notariecle akte worden verkocht, bij de overeenkomst mag als moment van overdracht slechts wor den bedongen een tijdstip voor 1 Ja nuari 1942. Voorts dient rekening gehouden te worden met de beginselen van een goede bodemverdeeling. Bij verpachte eigendommen worden de belangen van den pachter in aanmerking genomen; indien mogelijk wordt hij in de gele genheid gesteld het land te verkrijgen. Is een jood of een onderneming (art. 2, lid 2, onder 2 t.m. 5 van de verorde ning no. 189/1940) pachter of vrucht gebruiker of hij heelt bij andere ge- brui ks en genotsrechten op landbouw grond, dan gaan de rechten teniet aan het einde van het boekjaar, waartoe de dag van het inwerkingtreding van deze verordening behoort. DE DISTRIBUTIE VAN VASTE BRANDSTOFFEN. Op oude bonnen geen kolen e.d. meer. Men beware ze echter. De secretaris-generaal van het de partement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat bij zondere maatregelen worden getroffen inzake de bevoorrading van de han delaren in vaste brandstoffen. In verband hiermede wordt bepaald, dat met ingang van Zondag 1 Juni a.s. geen vaste brandstoffen meer mogen worden afgeleverd op de bonnen en toewijzingen, welke aan verbruikers zijn verstrekt en welke dienden voor verwarming voor het stookseizoen 1940—1941, ook al zijn deze bonnen en toewijzingen bij den leverancier vóór den aflqop van den geldigheids duur ingeleverd. Dit zijn dus alle bon nen van de a-kaarten, zoowel voor haarden en kachels, als voor centrale verwarming, alle periode-bonnen en alle toewijzingen welke vervallen vóór of op 30 Juni a.s. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat alsnog gedurende het seizoen de aflevering van vaste brandstoffen zal worden toegestaan op,de toewijzingen, die thans vervallen zijn verklaard. EX-KEIZER WILHELM ERNSTIG ZIEK. Vroegere kroonprins in Doorn verwacht. Naar uit Doorn wordt vernomen, laat de gezondheidstoestand van den vroegeren Duitschen keizer den laat sten tijd veel te wenschen over. Vrij dag werd over het verloop van zijn ziekte medegedeeld, dat zijn toestand als ernstig beschouwd moet worden. De hertogin van Brunswijk, een doch ter van Wilhelm II, was toen reeds in Doorn aangekomen, om aan hel ziek bed van haar vader te vertoeven. Zaterdagochtend deelde de hol maar schalk van huize Doorn in antwoord op een desbetreffende vraag mede, dat er eenige verbetering in den toestand van den vroegeren keizer gekomen was. Er bestaat zelfs hoop, zoo voegde men hieraan toe, op een gunstig vci- loop van zijn ziekte. Desondanks hlijlt de toestand van Wilhelm II nog altijd ernstig. De vroegere kroonprins werd Zaterdagochtend in Doorn verwacht. roulette in scheveningen en NOORDWIJK? Naar Het Volk verneemt zijn be sprekingen omtrent het invoeren van een roulette in Scheveningen en Noord- wijk in een vergevorderd stadium van voorbereiding. LEVENSVERZEKERING 1843 LANDBOUWGRONDEN IN JOODSCHE HANDEN. Aangifte vóór 30 Juni, verkoop vóór 1 September a.s. verplicht. In het Verordeningenblad is opge nomen een verordening van den Rijks commissaris voor het bezette Neder landsche gebied, betreffende de aan gifte en de behandeling van landbouw gronden in joodsche handen. Daarin wordt o.m. bepaald dat land bouwgrond in joodsche handen moet worden aangegeven, ook al diende de onderneming, waartoe die grond be hoort, ingevolge de bepalingen van de verordening no. 189/1940 te worden aangegeven. Landbouwgronden, waarop een Jood of een onderneming (art. 2, lid 1, on- HITLER EN MUSSOLINI AAN DEN BRENNER. Aan den Brenner, 2 Juni. (D.N.B.) De Führer en de Duce zijn Maandag aan den Brenner bijeengekomen en hebben in tegenwoordigheid van den rijksminister van buitenlandsche za ken, Von Ribbentrop, en den Italiaan- schen minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano, een onderhoud gehad over den politieken toestand. Het onderhoud heeft eenige uren ge duurd. De besprekingen werden gevoerd in den geest van de hartelijkste vriendschap, waarbij de volledige overeenstemming van opvattingen van de regeeringsleiders der beide verhon den landen tot uiting kwam. STRIJD OM KRETA GEëINDIGD. Berlijn, 2 Juni. Het opperbevel van de weermacht maakt hekend. De strijd om Kreta is geëindigd. Het geheele eiland is van den vijand bevrijd. Duitsche troepen hebben gis teren het laatste steunpunt van de verslagen Britten, de haven van Sfa- kia bezet. Bergtroepen hebben in het bergland ten noorden van Sfakia het laatste Britsehe verzet neergeslagen en daarbij weer 3.000 gevangenen ge- maakt. rj Het Duitsche luchtwapen heett de ze laatste zuiveringsactie doeltrettend gesteund. In het zeegebied tusschen Kreta en Alexandrië hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen met drie voltref fers een Britschen torpedojager, .wel ke deel uitmaakte van een vlootfor- matie, vernietigd. Engeland geeft zware verliezen toe. In het officieel communiqué van het Britsehe ministerie van oorlog over het terugtrekken der Britsehe troepen van Kreta wordt, naar Reuter meldt, gezegd: i „Na een strijd van twaall dagen, die ongetwijfeld de meest verbitterde worsteling in dezen oorlog was, heelt men besloten de Britsehe troepen van Kreta terug te trekken; Ongeveer 15.000 man konden naar Egypte ge bracht worden. Toegegeven moet ech ter worden, dat onze verliezen zwaar waren." DE STRATEGISCHE BETEEKENIS VAN KRETA. Na Kreta Cyprus? De voordeelen, die Londen steeds in de positie van Kreta heett gezien zullen ons ten goede komen, schrijft de Deutsche Allgeineine Zeitung. Suez zal binnenkort in den actieradius van het Duitsche luchtwapen liggen, dat van de steunpunten op Kreta at ope reert. De Berliner Lokal Anzeiger schrijft: het bezit van Kreta tezamen met de Italiaansche Dodekanesus sluit de Britten voor eens en altijd al van den toegang tot de Aegeische Zee en de andere gebieden van het Oosten. Kreta licht als een versperrende ves ting tusschen de Grieksche eilanden en de kust van Noord-Afrika Het is een bolwerk op den weg naar die lan den, welke Engeland ter bescherming van zijn belangrijke verbindingen met het wereldrijk heeft vereenigd. De Londensche correspondent van Waalvtüfesclie en Langstraatscbe Courant* Hoofdredacteur: Jan Tielen, Waalwijk. A

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 1