UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING DRUNEN DUSSEN. KAATSHEUVEL. SPRANG—CAPELLE. mmmm Gezicht op het eiland Martinique met den vulkaan, den Mt. Pelé. (Associated Press, Zander). Verdronken Op den eersten Pinksterdag is de 15-jarige G. J. Jansen afkomstig uit Zwolle, bij het zwemmen in een ouden Roggearm bij Hellendoorn verdronken. Het slachtoffer was met vijf vrienden gaan zwemmen en vernween plotseling in de diepte. Reddingspogingen van zijn kamera den faalden De 5-jarige G. Bas wonende aan het kanaal Aa te Emmererfscheider- veen (gemeente Emmer.) werd den eersten Pinksterdag vermist. Later werd na eenig zoeken het lijkje op gehaald uit het kanaal. Dinsdagmiddag omstreeks kwart over twee werd op het politiebureau te Enschede kennis gegeven dat een jongen bij het zwemmen in het Tweute Rijnkanaal zou zijn ver dronken. Omstreeks half vijf begaf de 32-jarige H.L. uit den Haag die tijdelijk te Enschede vertoeft zich te water en slaagde er in het lijk boven water te brengen. De levensgeesten waren toen geweken. Het slachtoffer bleek te zijn de 12-jarige J. S. uit Enschede. Punt van het hek in hetlichaam gekregen. Aan het eind van de vorige week klom het 5-jarige jongetje C. V. uit Giesendam op een hek Een speel makkertje trok zijn been weg, waar door ren ijzeren punt van het hek in het buikje van het kind drongen. Een van de omwonenden bevrijdde het. De spil was zoo diep in het lichaampje gedrongen, dat overbren gen naar het ziekenhuis noodzakelijk bleek. Maandag is het jongetje aan de gevolgen overleden. waarden, waaronder indienstneming op arbeidsovereenkomst naar bur gerlijk recht kan plaats hebben door of vanwege de gemeente Dussen. Vaststelling begrootingswijziging. Boerderijbrand te Drunen. Zondagnamiddag half zes ure, brak brand uit in een schuur van den landbouwer J' v. Bladel in de Grootestraat te Drunen. Het vuur tastte eveneens de landbouwers woning aan. waarvan het achterste gedeelte geheel uitbrandde. De brand, weer, welke spoedig met veel mate riaal ter plaatse was, heeft bij de bestrijding en voorkoming van uit breiding prachtig en doeltreffend werk verricht. Door haar energiek en doortastend optreden wist zij niet alleen het voorhuis van v. B.,doch eveneens de met riet gedekte boer- deri] van Robben, waarvan het dak reeds op enkele plaatsen brandde, te behouden. De „Favorite" schoen fabriek liep eenige schade op, terwijl de anderebelendendeperceelen even- eens behouden bleven. Ook de po litie heeft door haar tactisch en beslist optreden een extra woord van lof verdiend. Hierdoor was het mogelijk dat de brandweer onge stoord en nuttig werk kon doen. Bij dezen brand,die vermoedelijk door onvoorzichtigheid van eender kinderen van v. B. is ontslaan, gingen landbouwvoorraden en ge reedschappen verloren, alsmede een varken. Het geheel was laag ver zekerd. Gemeenteraad Dussen. Raadsvergadering te houden ten ge meentehuize van Dussen op Woens dag 4 Juni 1941, des n.m.om 71/a uur. Agenda 1. Ingekomen stukken. 2. Vaststelling verordening tot af wijking van bepalingen der Winkel-, sluitingswet. 3. Vaststelling bepalingen betreffen de de gevallen, waarin en dc voor- Kegelsport. 70.000 kegels omgegooid in 6 dagen 1 Dinsdagavond had in Euphonia de officieele prijsuitreiking plaats van de Zesdaagsche, georganiseerd door de Kegelclub N.O.P., op de banen in Euphonia, ter gelegenheid van het 12l/2 jarig bestaan van deze club. De heer J. Kern meren hield een toespraak, waarin hij tot zijn vreugde constateeren mocht,dat het gehouden concours, door de omstandigheden op bescheiden schaal opgezet,zoowel sportief als finantieel schitterend geslaagd is. Hij bracht dank aan de T.K.B. die zijn goedkeuring aan dit concours gaf; aan de kegeljongens die pl.m. 70.000 kegels kregen op te zetten in déze zesdaagsche; aan de clubs van Tilburg, Breda en Loon- opzand, die sportief uitkwamen, ook al waren ze overtuigd dat de kans op de bovenste plaats voor N.O.P. zelf beschoren wasaan de beide clubs XZ.M.O. en De natte Spons« ter plaatse, die zich hebben laten kennen als vereenigingen, die de sport om de sport dienen en aan allen, die medewerkten tot het prachtig verloop dat dit concours had. Overgaande tot de uitdeeling der prijzen richtte hij tot elke winnaar een kort, passend woord van geluk- wensch, waarin de organisatorische geest van den leider en zijn sport- enthousiasme meteik woordspraken. De uilslag was: J. F. Kemmeren 22 keer 45 - 2, M. Vesters 18 keer 45, B. J. Kemmeren 10 keer 45, 4. Fr. Eibers 6 keer 45, 5 W. v Haaren 2 keer 45, 6 A Schalken 45 en 3 keer 44, 7 Jos Franken, Tilburg 45 en 3 keer 43, 8 D. Mateijsen 45 en 3 keer 43 en 41. Uitslag Propaganda-baari niet- kegelaars1. M. v. Esch 2 keer 43, 2, W. Pepping 43, 40, 3. J. Teurlings 43, 4. G. v. d. Hoven 2 keer 42, 5 W. Smit 42, - 6. J. de Vries 2 keer 41. - 7. J. Musters 41 en 8. W. Musters 2 keer 40. Door den heer Roelofs, voorzitter van Zet 'm op.de heer M. v. Nieuw- stadt, voorz. van Euphonia,deheer Pepping, voorz. van de Natte Spons en de heer Tuerlings namens de niet-kegelaars werden woorden van hulde gesproken aan het adres van den heer J. Kemmeren voor zijn onbaatzuchtig, keurig organisatie vermogen ook voor deze gelegen heid weder gegeven. De dagprijzen van Maandag wer den gewonnen uoor den heer Vesters met zes maal 45 op de recbtsche baan en met 45 door den heer W. v. Haaren; door den heer P. Kemmeren voor 22 negens in 25 ballen. De dagprijs voor niet-kegelaars won M. v. Esch met 43. ten onder andere de afdeelingen van Kaatsheuvel, Udenhout, Berkel, Hel- voirt, Tilburg, Huiten, Beers en Mid del Beers met hunne vanen en banie ren in de processie op. De devotie tot deze bedevaart wordt steeds grooter en telkenjare groeit het aantal pelgrims dat het genade oord van den H. Gerlachus komt be zoeken. R.K.V.V. Uno Animo", Op 1 Juli a.s. viert bovengenoemde vereeniging haar 3de lustrum. Wegens de tijdsomstandigheden zal dit feest niet met dien luister gevierd worden, als de vereeniging graag zou wen- schen, maar een en ander zal toch niet ongemerkt voorbij gaan, temeer niet daar het jaar 1941 voor „Uno Animo" een bijzondere beteekenis heeft, want in dit jaar werd door de ze vereeniging het kampioenschap be haald in de 4de klasse van den N.V.B. en werd zij dezer dagen verblijd met de mededeeling van den Nederland- schen Voetbalbond dat zij ten gevolge van het behalen van het kampioen schap van de 4de klasse N.V.B. pro moveert. Wij wenschen de vereeni ging met deze promotie geluk en ho pen dat het haar in haar nieuwe om geving naar wensch zal mogen gaan. Inbraak. Zaterdagmorgen ontdekte C. v. L., in de Tuinstraat alhier, dat in de leeg staande woning, welke gelegen is ach ter den tuin van v. L., en ook zijn eigendom is, was ingebroken. Ramen en deuren waren beschadigd en een daarvan was geforceerd. Er werd uit de leegstaande woning echter niets vermist. Toevallig waren een week te voren door den eigenaar, de stukken spek, van zijn eigen varken, die hij in de leegstaande woning had gerookt, naar huis gehaald, zoodat de dieven die waarschijnlijk op het hartelijke brokje zijn afgekomen, niet weinig teleurgesteld zullen zijn geweest. De gemeentepolitie heeft de zaak in han den en speurt ijverig naar de daders, maar tot nog toe zonder resultaat. LOONOPZAND. Bedevaart St. Gerlachus. Op den Tweeden Pinksterdag kwa men van heinde en verre de pelgrims op naar onze plaats ter bedevaart, om het Genadeoord van den H. Gerlachus te bezoeken. Ten behoeve van de pel grims, werd 0111 7 uur een H. Mis op gedragen waarbij het kerkgebouw tot in de uiterste hoeken bezet was. Om kwart voor tien werd een processie gehouden door den Pastorietuin, wel ke werd opgeluisterd door de Harmo nie „Concordia". Honderden personen namen aan deze processie deel; vooral de Jonge Boeren waren talrijk vertegenwoor digd met hunne organisaties van den R.K. Jongen Boerenstand. We merk- SPRANG. Bij de j.l. Dinsdagavond bij den heer J. van Zwietering plaats gehad hebbende verkooping van een dubbele woning voor de erven J. Brouwers al hier, werd dit huis aangekocht door den heer Adr. Vos Czn. voor de som van 1500.—. Vanwege den Chr. Besturenbond Sprang-Capelle zal op Dinsdag 17 Juni a.s. in de zaal van den Chr. Volksbond alhier eene algemeene vergadering ge houden worden, waarbij namens het Chr. Nat. Vakverbond het woord zal worden gevoerd door den heer Oude- kerk. CAPELLE. In de Chr. School aan den Loon- schendijk werd j.l. Vrijdagavond on der leiding van het hoofd der school, den heer M. de Kruis, een ouderavond gehouden, welke, ondanks het minder mooie weer en het al wat laat in het voorjaar was, druk bezocht was. Om ongeveer half acht opende het hoofd der school deze bijeenkomst met het laten zingen van Ps. 68 vers 1, het voorlezen van Joël 2 en gebed, waarna hij in zijn openingswoord er zijn dank baarheid over uitsprak, dat zoovelen waren opgekomen, niettegenstaande den vergevorderden tijd en het slechte weer, om met het personeel der school over de belangen hunner kinderen te spreken. Gewezen werd op het groote voorrecht een vrije school met den bij bel te mogen bezitten. Spr. drong er bij de ouders op aan de school in het da- gelijksch gebed te betrekken en legde er den nadruk op, dat God zijn werk in stand zal houden en dat onder alle moeilijkheden, die er zijn en die komen kunnen, Christus woord van kracht blijft: „Mij is gegeven alle macht in den hemel en op aarde". Na dit openingswoord verkreeg Mej. I Arnoldussen de gelegenheid haar on derwerp in te leiden over „Het lied op de Christelijke school". Ieder gezond kind. aldus spreekster, heeft behoefte aan zingen, evenals de lente zonne schijn behoeft, zullen er in het najaar goede, gezonde vruchten zijn. Hoe moeilijk de tijden zijn, men verbiede de kinderen het gulle, vroolijke zingen niet Verschillende gedeelten uit de H. Schrift werden aangehaald, waarin wordt gesproken over blijdschap, die zich uit in zingen. Bij het kiezen van geschikte liederen moeten we ons laten leiden door Gods Woord. In de eerste plaats zingen we dus de Psalmen. Deze vertolken de gemoedstemmingen onder alle omstandigheden. Er mag niet wor den gezegd, dat die Psalmen voor kin deren te moeilijk zijn. Bij een verstan dige keuze zal het vaak blijken, dat „wat den wijzen en verstandigen ver borgen is, den kinderkens wordt ge openbaard." Met een voorbeeld uit de practijk werd dit duidelijk gemaakt. Naast het Psalmboek hebben we ook het Christelijk lied: liederen over Jezus liefde, Zijn geboorte, lijden, dood, He melvaart, enz. Gelet op het eigen ka rakter van onze Vaderlandsche Ge schiedenis, mag het Vaderlandsche lied niet vergeten worden. Het zijn vaak liederen van Goddelijke uitredding uit bangen nood. Naast al deze liederen zal het frissche, vroolijke lied, als spon tane uiting van het kinderleven, in onze scholen een plaats moeten hebben. Naar dit goed verzorgde onderwerp werd met volle belangstelling geluis terd. In de pauze werd het werk der leer lingen bezichtigd. Vooral voor het handwerkonderwijs bestond, evenals 1 vorige jaren, groote belangstelling. Ge let op de omstandigheden, mocht de verzameling tentoongestelde goederen gezien worden. Het hoofd der school had in de pauze tevens gelegenheid met de ouders over allerlei practische din gen uit het dagelijksche schoolleven te spreken. Na de pauze sprak de heer M. de Kruis over: „Pinksteren en onze kin deren". Het feest van Pinksteren, aldus spr., heeft niet die plaats in de gemeen te van Christus, als b.v. het Kerstfeest of het Paaschfeest. Het lijkt wel, of het ongrijpbare, het ontastbare van alles wat geest is, het ons moeilijker maakt op Pinksteren waarachtig feest te vie ren. De beteekenis van Pinksteren is ook alleen door het geloof te verstaan. Door het geloof verstaan we, dat zon der uitstorting des Geestes het werk van Christus waardeloos zou zijn. Pinksteren spreekt van den Vader, Die een zondige wereld liefheeft; van den Zoon, Die het verlorene zoekt en van den Heiligen Geest, uitgaande van den Vader en den Zoon, Die het ver- dorvene vernieuwt. Vervolgens stelt spr. de vraag „Wat zijn onze kinde ren?" Hij wijst er op, dat zoo heel vaak met het antwoord: „Het zijn zondaren' wordt gespeeld. „Zondaren en „zon de" zijn vaak uitgesloten, holle begrip pen geworden. Er wordt zoo gemakke lijk over die dingen gesproken. De vol le realiteit er van moeten we aandur ven. Is dat zoo, dan durven we ook diezelfde kinderen te zien als Ver- bondskinderen, in Christus geheiligd. Dit laatste is door den Doop „betuigd" en „verzegeld". Jammerlijk genoeg wordt dit te weinig verstaan en er wordt nog minder uit geleefd. De Doop is geen formaliteit zonder meer. Gods beloften bij den Doop zijn zeer „wezen lijk", „meenens". Wie er anders over denkt, tracht aan den ernst van Gods Verbondseischen te ontkomen. „Wat heeft dit alles met Pinksteren te maken?", vraagt spr. Hij zegt: Want u komt de belofte toe en uw kinderen. Ook in de kinderharten wil de H. Geest werken. Gods genade is vrij, doch werkt allereerst binnen de grenzen van het Verbond. Dit is een machtige steun bij ons opvoedingswerk, of liever, dit bepaalt de waarde ervan. In het gebed kan gepleit worden op en God kan ge houden worden aan Zijn Verbondsbe- loften. Ook in de school is een kanaal waarlangs de Geest komen wil tot de kinderen. Woord en Geest werken sa men en nimmer onafhankelijk van el kaar. Dit uit het oog te verliezen, leidt tot allerlei ziekelijke opvattingen. Zeg niet, dat de opvatting, dat uw kinderen Verbondskinderen zijn, nogal gemak kelijk is. Er is niets moeilijker dan als Verbondskind te leven, daar de Doop „vermaant" en „verplicht' tot nieuwe gehoorzaamheid. Hiervan moeten de kinderen doordrongen worden. Het slotwoord werd gesproken door Ds. A. Vroegindewey, die alle aanwe zigen dankte voor hun tegenwoordig heid en het personeel der school voor hun werk. Hij wekte op tot dagelijksch gebed voor de toekomst onzer scholen en liefde tot Hem, Die alle dingen be stuurt. Met dank aan God werd deze ver late, maar niettemin uitstekend geslaag de Ouderavond gesloten. Gedurende de maand Mei 1941 werd op het hulppostkantoor te dezer plaatse in de Rijkspostspaarbank in gelegd 2131.50 en terugbetaald 5301.75. Het aantal inlagen bedroeg 22. dat de terugbetalingen 30. Onze vroegere predikant Ds. J. R. Cuperus. thans te Doornspijk, werd beroepen bij de Ned. Herv. gemeente te Oldebroek. J.l. Dinsdagnamiddag had onder overgroote belangstelling op de nieuwe begraafplaats in de Nieuwstraat de ter aardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van onzen algemeen geachten en beminden geneesheer Dr. A. Roos, die Vrijdagmorgen j.l. op 40-jarigen leeftijd plotseling overleed. Verschillende bloemstukken dekten de lijkkist, terwijl een volgwagen met nog meerdere kransen en bloemstukken vlak achter den lijkwagen reed. Behal ve de familie liepen in den begrafenis stoet verschillende vooraanstaande in gezetenen alsmede talrijke collega's van den overledene mee. Nadat de kist met het stoffelijk over schot in den familiekelder was neerge laten werd achtereenvolgens gespro ken door Ds. T. H. Oostenbrug, pre dikant der Ned. Herv. gemeente, den Edelachtb. heer A. Smit, burgemeester der gemeente Sprang-Capelle en ten slotte door een oom van den overle dene. Een broer van den gestorvene sprak namens de familie 'n dankwoord. Dat de deelneming van de zijde der ingezetenen algemeen is, bleek bij de begrafenis, want zoowel in de omge ving van het sterfhuis als op den doo- denakker was de belangstelling over weldigend en onder hen merkten we ook zeer velen uit omliggende gemeen ten op, waar wijlen Dr. Roos ook tal rijke patiënten had en hij zeer geacht en gezien was. Na afloop der plechtigheid verlieten allen diep onder den indruk de begraaf plaats met het besef een verdienstelijk man aan den schoot der aarde te heb ben toevertrouwd. li# Het torentje van de Muiderpoort te Amsterdam wordt momenteelloeres- taureerd.

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 3