PROVINCIAAL NIEUWS. BUITENLAND BINNENLAND Woensdag 4 Juni 1941 No. 45 De Echo van het Zuiden. Tweede Blad gemeenteraad. Naar wij vernemen heeft de heer M. J. P. van Loon bericht ingezonden, dat hij het lidmaatschap van den ge meenteraad aanneemt. R.K.C.-SPORTPARK. Met de werkzaamheden voor den aanleg van het R.K.G.-Sportpark is men bereids aangevangen. Naar \sij vernemen zal de fa. H. Boot Zn. het timmerwerk uitvoeren. EEN DIAMANTEN EN GOUDEN kloosterjubileum. In het St. Teresiagesticht vierden de Eerw. Zusters Inigo en 1- abiana res pectievelijk hun diamanten en gouden kloosterjubileum. Natuurlijk deelden in deze viering naast de jubilarissen, op de eerste plaats de Ouden van Da gen mede fen de herinnering aan dezen dag zal bij hen, door het spontane en genoeglijke er van, nog lang het ondei- werp der gesprekken blijven vormen. Zooals het betaamt, werd de dag in gezet met een H. Mis in de klooster kapel die met tientallen bloemstukken, als even zoovele bewijzen van waai- deering van tal van zijden, gesierd was. Daarna volgde voor de mannen en vrouwen een gezamenlijk ontbijt in de feestelijk versierde eetzaal, hetgeen op zichzelf al een heele gebeurtenis was, daar dit in gewone omstandigheden gescheiden plaats vindt. Daardooi kwam er spoedig een feestelijke stem ming in, die niet weinig verhoogd werd toen de Eerw. Moeder, daartoe door de giften van edelmoedige vrien den in staat gesteld, de Ouden van Dagen nog kon onthalen op tabak, si garen en bonbons. Om 11 uur had de eigenlijke huldi ging van de jubilarissen plaats, waar bij allen naar vermogen bijdroegen om door zang en declamatie uiting te ge ven aan gevoelens van dankbaarheid, voor de toewijding en liefderijke ver pleging, die zij steeds hebben mogen ondervinden. De vreugde en vroolijkheid bereikte eindelijk wel een hoogtepunt, toen er een glaasje werd geoffreerd. Des avonds was er weer volop leest en er werd gezongen en voorgedragen dat het een lust was. Uit het grijze ver leden werden allerlei herinneringen opgehaald, die er niet weinig toe bij droegen de feestvreugde nog te ver- hoogen en wel zelden zal er zooveel genoegen op de gerimpelde gezichten der feestgenooten hebben gelegen. 't Was met recht een bijzonder feest en alle Ouden van Dagen getuigden dan ook eenparig nog zelden zooiets te hebben meegemaakt en dat wil toch wel wat zeggen. 25 JAAR BIJ DE BELASTINGEN. Den eersten Juni herdacht de heer A. v. d. Maagdenberg, chef-commies der Directe Belastingen zijn zilveren ambtsjubileum. Alhoewel een offici- ecle viering van jubilea bij dit diens vak niet gebruikelijk is, is dit feit voor den heer v. d. Maagdenberg niet on opgemerkt voorbij gegaan. Verre van dat. Beide Pinkster-Zondagen was het een gaan en komen ten. huize van den jubilaris van tal van personen, die hunne gelukwenschen kwamen aan bieden. Zoo verscheen nagenoeg het voltal lige inspectie-personeel, 't ontvanger- personeel, het bestuur van de A.R.K.A., waarvan de jubilaris penningmeester is. Dat daarbij vele hartelijke geluk wenschen werden aangeboden zal nie mand verwonderen, die den heer v. c Maagdenberg kent. Duidelijk bleek daaruit dat hij zich in de sympathie van al zijn collega's mag verheugen. Begrijpelijk werden eveneens vele ge schenken aangeboden, terwijl een gi no te schat van bloemen de woning van den1 jubilaris sierde. Ook van particulieren, fabrikanten en andere belangstellenden mocht de jubilaris gelukwenschen in ontvangst nemen, hetgeen wel bewijst dat hij zich in zijn 15-jarige ambtenaarsloopbaan in deze gemeente algemeen gezien en geacht heeft weten te maken. Hij en zijne echtgenoote zullen stel lig nog lang met veel genbegen aan deze dagen terug denken. ZILVEREN JUBILEUM. BIJ DE SPOORWEGEN. Zaterdag 1.1. herdacht de arbeider- rangeerder de heer J. van Son, zijn zilveren jubileum bij de Nederlaml- sche Spoorwegen. Zooals dat bij deze instelling de goede gewoonte is, heelt men dit jubilum op passende wijze gevierd en den jubilaris een waardige hulde bereid. Des morgens verzamelde het gehee- le personeel voor zoover de dienst dit toeliet zich in de wachtkamer, waar de jubilaris namens de directie van de N. S. werd toegesproken door den heer Kouters, stationschef te Waalwijk. Deze prees hem om zijn nauwgezette plichtsbetrachting en groote collegialiteit, terwijl hij hem als blijk van waardeering de traditi- oneele gesloten enveloppe overhan digde. Namens het personeel had de jubilaris een fraai rookgarnituur met rooktafel in ontvangst te nemen, ter wijl een overvloed van bloemen niet ontbrak. Den geheelen verderen dag was de feeststemming niet van de lucht. De heer van Son kan met veel genoegen op dezen dag terugzien. EEN VOETBALLER GEHULDIGD. ling gelukkig nog al spoedig weer op- visschen. j Hij had eenig water binnen gekre gen, maar voor de rest scheen het nog al mee te vallen, al zal hij van zijn Zondagsche pakje wel afscheid kun nen nemen. BELASTINGDIENST. De schrijver 2e klas der directe be lastingen, J. P. F. de Laat, is ver plaatst van de inspectie Waalwijk naar die te Tilburg. Mej. A. M. F. Go- rissen van Tilburg is overgeplaatst naar de Inspectie der Invoerrechten en Accijnzen te Waalwijk. UIT DE SCHOEN EN LEDERINDUSTRIE. zich steeds meer uitbreidende militai re kracht van Duitschland ook op an dere punten in het Oostelijk gedeelte van de Middellandsche Zee onweer staanbaar zal zijn. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: De zenuwachtigheid van de Britsche autoriteiten, die tot uiting komt in de talrijke overhaaste maatregelen als mede in de beginnende wegvoering van de Britsche kolonie uit Alexandrië, la ten er geen twijfel aan bestaan, of de Britsche admiraliteit houdt na 't ver lies van Kreta rekening met een be dreiging van Alexandrië. DE SAMENKOMST VAN HITLER EN MUSSOLINI. Zaterdagavond is A. Verhoofstad, die een 20-jarig voetbal jubileum vier de, in de zaal van café van Helvoirt, op hartelijke wijze gehuldigd. Reeds geruimen tijd geleden, was voor dit jubileum een comité samengesteld, voornamelijk bestaande uit olKj" H.E.C.'ers en vrienden van den jubi laris en dit comité heeft er in samen werking met de voetbalvereeniging R.K.C. en onder leiding van den voor zitter, den heer N. Dekkers voor ge zorgd, dat Hanneke een onvergetelij ke dag kon worden bereid. Er heerschte in de goed bezette zaal, reeds aanstonds een feestelijke stemming. Er werd voorgedragen en gezongen en de ecne dilettant deed al beter zijn best om de zaak te verma ken, dan de andere. Vooral een toe passelijk liedje op de voetballoopbaan van den jubilaris door H. van Engelen gemaakt, ging er In als koek. Daartusschen door kregen de ver schillende sprekers gelegenheid om Hanneke te huldigen. Zoo werd o.m. gesproken door de heeren N. Dekkers, voorzitter van het comité, C._ de Jongh voorzitter van R.K.C., A. Pijnenburg aanvoerder van het tweede elftal, lh. Klcijn namens de tooneelvereeniging „O.O.G." en vele anderen. Natuurlijk gingen de overvloedige hul digi ngs- ^voorden vergezeld van traaie ca- deaux, waarvan wij noemen een prachtige pendule, een rookstandaard, een zilveren cigarettenkoker en voorts tal van fraaie bloemenmanden. Het is daarom alles te samen geno men een feest geweest, den sympa thieken jubilaris volkomen waardig en waarop hij en trouwens alle aan wezigen nog lang met veel genoegen zullen terugzien. HANDBOOGSPORT. Zondag j.l. had op de banen der Handboogschutterij „Eendracht maakt Macht", gevestigd in café W. Pulles ('t Vosje) de eerste schieting plaats om het onderlinge clübkampioenschap 1941. Hieraan is voor den winnaar een prachtige kampioensbeker verbonden, welke dit jaar voor de eerste maal ver schoten wordt. Hiervoor inoct iedere deelnemende schutter 100 pijlen schie ten, welke verdeeld zijn in 5 series van 20. Omstreeks 1 uur lostte de voorzit ter, de heer J. Kleijberg, het eerste schot tot opening van den strijd en werden de eerste punten genoteerd. Toen er een tiental pijlen geschoten waren traden de beste schutters reeds op den voorgrond, waarbij L. v. Bla- del, tevens koning, zich wel bijzonder wist te onderscheiden en niet minder dan 81 punten in 20 pijlen op zijn naam bracht; er werd over het algenteen goed geschoten en de stand is na de eerste 20 pijlen als volgt: L. van Bladel 81 punten; P. van Bavel 70 pnt.; N. Pullens 71 pnt.; Chr. van den Hoven 03 pnt.; Joh. Kolsteren 03 pnt.; H. v. d. Mee 00 pnt.; N. Bce- rens 58 pnt.; H. Musters 48 pnt.; Chr. van den Hoven Pz. 44 pnt.; H. Hoeker 39 pnt.; P. van Dijk 34 pnt.; G. Pul lens 33 punten. IN DE SLOOT. Zondagmiddag geraakte op den smallen fietspad naar de Roestelberg, een ijscowagentjc van den weg at en viel daardoor netjes in de sloot. Be hulpzame handen waren er natuui- lijk gauw genoeg bij, om den inhoud van het wagentje op het droge te brengen, maar het beste was er toen af en met de goede zaken van den ijs- coman, op dezen zomerschen dag nnus het gedaan. GEVAARLIJK. Zondagmiddag waren enkele jon gelui uit het naburige Sprang aan de Haven te Waalwijk bravourstukjes aan het uit halen, waarbij de een de ander de loef wilde afsteken. Tenslot te zou de vermetelste het wagen met zijn rijwiel over het kantje te tietsen. In het begin ging alles goed, maar de jeugdige kunstenaar raakte tenslotte zijn zekerheid kwijt en kantelde toen netjes met fiets en al de Haven in, waar hij in het modderige water te recht kwam. Omwonenden snelden direct te hulp en konden den drenke- Aan de ingeschreven Lederfabrikanten. Gebruik makend van de bevoegdheid mij verleend bij art. 0 lid 2 der Hui denbeschikking 1939 No. 1 en bij art. G lid 2 der Looistoffcnbeschikking 1939 No. 1 bepaal ik ten aanzien van het lederwarcnleder uit runderhuiuden of huidsdeelen, hetwelk thans in be werking of in afwerking is: 1. dat bij deze bewerking of afwer king het leder, indien mogelijk, zal moeten worden bereid tot leder, geschikt voor de schoenenindustrie, 2. voor zoover het niet geschikt is voor het onder sub 1 genoemde doel, zal dit leder verwerkt moeten worden tot leder, geschikt voor veiligheidsartikelen bij den arbeid, of tot leder, geschikt voor land bouw- of industrie-doeleinden. Voor afwerking tot andere doelein den zal telkenmale de vergunning van het Rijksbureau voor Huiden en Leder moeten worden gevraagd. Rijksbureau voor Huiden en Leder. WAARSCHUWING VOOR ZUIVERINGSZOUT. Door den Keuringsdienst voor Wa ren te 's-Hertogenbosch zijn in win kels blauw-gekleurde pakjes Zuive ringszout aangetroffen, welker inhoud niet uit natriumbicarbonaat (dubbel- koolzure soda), maar uit het sterk ver giftigde zuringzout bestond, resp, uit een mengsel van zuiveringszout en ge noemd zuringzout. De dienst heeft reeds op eenige voor raden beslag gelegd en stelt een uitge breid onderzoek in naar de versprei ding. Men zij gewaarschuwd! NATIONAAL FRONT. De Weg, 't weekblad van Nationaal Front, deelt mee, dat de eerste Bra- bantsche burgemeesters tot Nationaal Front zijn toegetreden. Het zijn burge meester Offermans te Heesch en bur gemeester Klardie te Gilze-Rijen. „VAN KRETA TOT ALEXANDRIA. De Engelschen worden verder achtervolgd. Een der correspondenten van de N.R. Crt. telefoneerde uit Berlijn: Het feit, dat Kreta definitief in de handen van de Duitsche en Italiaan- sche troepen is, werd Tweeden Pink sterdag, behalve doör een extra radio- bericht, ook door extra edities der Dinsdagochtendbladen aan het Duit sche %olk bekend gemakt. „Het eiland Kreta, dat, zooals Chur chill nog onlangs zeide, in Engelsche handen moest blijven en tot den laat- sten man zou worden verdedigd, be vindt zich thans in Duitsch bezit en is van heden af bereids basis voor de verdere operaties der Duitsche weer macht in het Oostelijk gedeelte van de Middellandsche Zee", zoo kan men on geveer overal lezen. „Van Kreta uit reikt de arm van het Duitsche luchtwapen tot Alexandrië; van Kreta uit zal de achtervolging van de gevluchte Engelschen, die nu ook het Zuidelijk gedeelte en meer van het continent hebben moeten opgeven, tot in 't andere werelddeel worden voort gezet. Hel bombardeeren en vernieti gen van Britsche schepen vlak bij het doel van hun vlucht getuigt hiervan „Deze overwinning", schrijft dr. Kriegk in Der Montag, „beteekent niet alleen een territoriale winst: in den strijd om Kreta is definitief bewezen, dat het Duitsche luchtwapen in staal is de Engelsche vloot, wanneer die binnen haar bereik komt, te verslaan. De Britsche soldaat op Kreta, waar hij over betere wapens beschikte en waar hij zich kon voorbereiden, heelt den Duitschen soldaat, die met wapens van minderen omvang uit de lucht kwam en allereerst den grond moest ver overen, geen tegenstand vermogen te bieden. Het Britsche luchtwapen is niet in staat geweest de vliegvelden van Kreta te verdedigen. Alles tezamen beteekent een drievoudige nederlaag van Engeland en het gevaar, dat de Het uiterlijk verloop van de ont moeting stond in het teeken van de succesvolle en met de overwinning be kroonde militaire operaties der As- mogendheden in de Middellandsche Zee en in Noord-Afrika, waarbij het in de Duitsche en Italiaansche weer- machtberichten gemelde einde van den strijd op Kreta het voornaamste onderwerp van bespreking vormde. Stefani meldt verder: „Vastgesteld kan worden, dat het ol. ficieele communiqué een nieuwe be vestiging is van de gelijkheid der op vattingen van beide staatslieden over de vraagstukken, waarmede zij zich hebben bezig gehouden met het oog op de voorbereiding eener nieuwe étappe in den gemeenschappelijken strijd tegen den gemeenschappelijken vijand, waardoor het mogelijk wordt, dichter bij het einddoel, de organisatie van het nieuwe Europa te komen. De deelneming van den chef van het op perbevel der weermacht en van den chef van den Italiaanschen generalen staf aan de besprekingen bevestigt, dat Führer en Duce ook de vraagstukken van den oorlog hebben besproken. Uit 't feit, dat 't communiqué spreekt van overeenstemming ten aanzien van de behandelde punten, kan men aflei den, dat de Italiaansch-Duitsche sa menwerking, die tot zoo prachtige ie- sultaten heeft geleid, gehandhaafd blijft en dat, zooals de gewoonte is geworden, op de besprekingen daden zullen volgen". DUITSCHE ACTIE TEGEN BRITSCHE HANDELSVLOOT. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakte gisteren bekend: Marine en luchtwapen hebben ook in de maand Mei den handelsoorlog tegen Groot Britannië met goed succes voortgezet. De vijand verloor in deze maand in totaal 746.000 ton koopvaar dij scheepsruimte. Hiervan werden 479.000 ton door het duikbootwapen, 215.000 door het luchtwapen en de rest door boven-waterstrijdkrachten van de marine tot zinken gebracht. Hierin zijn niet begrepen de verliezen, welke de vijand heeft geleden door het varen op de mijnen. HET VERHUREN VAN VISCH- WATER. In de toekomst zullen beroepsvisschers voorgaan. Het departement van landbouw en visscherij heeft aan de gemeentebestu ren en de polderbesturen een circulaire gericht, inzake het verhuren van visch- water. In deze circulaire staat o.m. het volgende vermeld: „Zooals bekend is cTe situatie in de zoetwatervisscherij, tengevolge van de lage vischprijzen in de vorige jaren en van de groote vischsterfte, welke voor al in den winter 1939'40 in vele on diepe wateren is voorgekomen, in het algemeen uitermate ongunstig. Hoewel zoowel de sport als het beroep belang hebben bij goed vischwater, is het al leen de beroepsvisscher, die op het wa ter zijn arbeidsterrein vindt, daar zijn dagelijksch brood moet zoeken en wat onder de huidige omstandigheden zeker van belang is, actief deelneemt aan de voedselvoorziening van zijn me deburgers. Voor den sportvisscher beteekent goed vischwater een bron van genoe gen en een recreatieoord, dat aangena me verpoozing biedt. Beide categoriën streven naar het verwerven van visch- rechten. Bij de eerstgenoemde categorie klemt daarbij de vraag naar arbeid en brood, bij de tweede de vraag naar genot na den arbeid. De sportvisschers en hun organisa ties namen daarbij de financieel meest krachtige positie in en hadden daardoor de gelegenheid vischwater aan zich te trekken, waardoor dan een of meer be roepsvisschers niet langer gelegenheid hadden hun bedrijf te blijven uitoefe nen, dan wel zich moesten beperken tot een enkelen tak van visscherijbe- drijf. Het ligt in de bedoeling 'op dit ter rein voorzieningen te treffen, teneinde te bereiken, dat bij het verhuren van vischwater dit in de eerste plaats wordt toegewezen aan beroepsvisschers. en slechts, wanneer geen beroepsvisschers als gegadigden optreden, sportvisschers in aanmerking komen. Om teleurstelling te voorkomen, die te grooter zou zijn, indien aan de tot stand te brengen regel met terugwer kende kracht zal worden verleend, zou het aanbeveling verdienen bij de uit gifte van vischwater reeds thans deze richtlijnen te volgen, voorzoover al thans de beroepsvisschers genegen zijn redelijke huurprijzen te betalen, welke niet hooger mogen zijn dan die, welke op 9 Mei 1940 golden. DE OORLOGSVERLIEZEN VAN ENGELAND. Hel D.N.B. meldt uit New-York: Volgens Amerikaansche berichten uit Engelsche bron zouden de tot dus ver door Engelund in den oorlog ge leden verliezen 101.05G man bedragen, t.w. bij het landleger 74.1G4, bij de vloot 15.89G en bij de luchtmacht 10.990 man. Omtrent den aard van de verliezen bij het landleger wordt nog gemeld, dat 7879 man gesneuveld zijn, *19.619 gewond, 743 vermist worden, 5482 een natuurlijken dood gestorven zijn en 30.450 gevangen genomen zijn. Voor de vloot luiden de dienovereen komstige cijfers: gesneuveld 4442, ge wond 3553, vermist 7323, natuurlijken dood 81, gevangen genomen 517, en voor de luchtmacht: gesneuveld 6326, gewond 1338, vermist 1045, natuurlij ken dood 308, gevangen genomen 1979. PERSOONSBEWIJS EERST NA 1 JANUARI 1942 VERPLICHT. De Staatscourant van gisteren bevat een uitvoeringsbesluit Persoonsbewij zen III van den secretaris-generaal van binnenlandsche zaken, waarbij wordt bepaald, dat het steeds bij zich dragen van een persoonsbewijs is verplicht van 1 Januari 1942 af. (Het eerste uitvoeringsbesluit had be paald, dat men na 1 October 1941 van een persoonsbewijs moest zijn voorzien. - Red.). KWITANTIEZEGELS OP REMBOURSFACTUREN. Nog steeds blijkt dat bij het publiek geen voldoende bekendheid bestaat met de bepalingen van de Zegelwet ten aanzien van de aanduiding „rembours welke worden afgegeven bij de afleve ring van goederen onder gelijktijdige betaling van den daarvoor verschuldig- den prijs. Veelal toch blijkt nog de mee ning te heerschen dat dergelijke stuk ken steeds als vrij van kwitantiezegel mogen worden beschouwd. Die ziens wijze berust echter op een misverstand. tWifW J' fy" ,.7 .7 U vnn ppn vlasveld De vlasplantjes, die ongeveer 5 cm. groot zgn*zijn zoo sterkt da^ de^arbeiders gewoon over de p.an.jes .een kruipen, .zonder dat zij iets beschadigen. :-f'r s. ïZA v i

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 5