Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. „NOORD BRABAND" Dit nummer bestaat uit twee bladen. Eerste Blad. Strijd tegen prijs-opdrijving. Nieuw personeel der Ned. Politie. Brandstoffen voor den Winter. Waarde van het veroverde Kreta en toe komstplannen. - Ex-keizer Wilhelm, f NUMMER 46. ZATERDAG 7 JUNI 1941. 64e JAARGANG. DIT BLAD VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs Per 3 maanden 1.31. Franco per post door 't geheele rijk. 1.47J/£. UITGAVE WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Giro No. 50798. Telegr.-Adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel. Minimum 1.50 Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. DE STRIJD TEGEN PRIJS OPDRIJVING EN SLUIKHANDEL. In een dezer dagen gehouden pers conferentie heeft de gemachtigde voor de prijzen, mr. H. L. Schokker, een uiteenzetting gegeven van de taak van zijn dienst en daarbij een overzicht gegeven van het resultaat, dat na een half jaar hard werken is verkregen: Ook kondigde hij nieuwe maatregelen aan, welke in het belang van den con sument genomen dienen te worden. I)e gemachtigde voor de prijzen en zijn medewerkers zoo betoogde mr. Schokker beschouwden zich min of meer als vrijgestelden van een leger van acht millioen ongeorganiseerde consumenten, die zonder het ingrijpen van de overheid overgeleverd zouden zijn aan ontwrichte markten. Men zou het volk echter geen dienst hebben bewezen, wanneer het ingrij pen van de overheid er toe had geleid, dat de producent niet meer in staat zou zijn, zijn bedrijf in stand te hou den. Ook om de moeilijkheden van den producent moet dus een goed be grip bestaan en beiden consument en producent moeten concessies doen. De gevaarlijke spanningen, die eeni- ge maanden geleden nog in het samen stel der prijzen traden, zijn op het OQgenblik grootendeels bedwongen zoo ging de heer Schokker verder. Men kan wel zeggen dat men 't prijs niveau in de hand heeft gekregen. De prijsbeheersching is nu wel op toeren gekomen; sinds Februari wer den 1330 tuchtbeschikkingen gewezen met een totaal bedrag aan boelen van 640.000.—. Technisch geeft dit feit eenige voldoening, doch het ideaal is pas bereikt, indien de inspecteurs der prijsbeheersching werkloos zijn ge worden, omdat er geen overtredingen meer zijn. De nieuwe maatregelen. In de komende periode zoo zeide mr. Schokker zal in de eerste plaats getracht worden den kantigen indruk, dien het geheel der prijsmaatregelen nu nog geeft, weg te nemen. In ver band hiermede zijn verschillende maat regelen in voorbereiding. Zij zijn er vooral op gericht den consument en den bonafiden kleinhandelaar te be schermen. Een belangrijke stap in deze richting is reeds gezet met 't prijsaan- duidingsbesluit. Op dezen weg voort gaande, is een regeling in voorberei ding, welke eenige, nog vrij gebruike lijke vormen van ontduiking der voor schriften verbiedt. Verbod van weigering tot verkoop. De goeden niet te na gesproken aldus mr. Schokker zijn er nog ta melijk veel producenten en handela ren, die weigeren om bepaalde artike len te verkoopen of die voorraden achterhouden. Dit is zeer ongewenscht en onder de tegenwoordige omstan digheden in geen geval toelaatbaar. Geen koppelverkoopen meer. Een tweede maatregel, welke op dit terrein in voorbereiding is, betreft een verbod van gekoppelde verkoopen. Bij na iedereen heeft op het oogenblik al eens ondervonden, dat hij, wanneer hij bijv. een blik melkpoeder wilde koo- pen, dit slechts doen kon, wanneer hij zich ook een artikel aanschafte, waar aan hij op dat oogenblik allerminst behoefte had. Men begrijpt, dat der gelijke gebruiken niet geduld kunnen worden. Vandaar, dat ook koppelver koopen strafbaar worden gesteld. Bestrijding van den sluikhandel. Een tweede gebied, waaraan in de volgende periode extra veel aandacht zal worden besteed, is dat van den sluikhandel. De gemachtigde voor de prijzen doelt hierbij niet uitsluitend op den sluikhandel in het groot. Deze gaat met groote winsten gepaard en is uiteraard onsociaal en zelfs misda dig. En vooral zal hij ook aandacht besteden aan heel eenvoudige over tredingen, als bijv. het koopen van een ei zonder bon voor een prijs, welke wellicht slechts enkele centen hooger is dan de officieel vastgestelde prijs. Men heeft zich in de komende maan den tot taak gesteld den onverbidde- 1 ij ken oorlog te voeren tegen den sluik handel. „Zakenman en prijspolitiek". Behalve kwaadwilligen zoo be sloot mr. Schokker zijn er ook lie den die de prijs voorschriften over treden uit onwetendheid. Zij verdienen niet in de eerste plaats strat, maar vooral, een opleiding. Ook aan dit ge bied, dat van de voorlichting en op leiding dus, wordt veel aandacht be steed. Om degenen, die iets met prijs- voorschriften hebben te maken, bij hun studie te helpen, is een brochure samengesteld, getiteld „Zakenman en prijspolitiek". Het boekje is geheel gratis beschikbaar voor ieder, die de moeite neemt het bij den dienst van den gemachtigde voor de prijzen aan te vragen. NIEUW PERSONEEL DER NED. POLITIE. De waarnemend Inspecteur-Generaal der Nederlandsche Politic maakt be kend I. Vanaf heden kunnen weer aan stellingen hij de Nederlandsche Poli tie, zoowel in de officiersrangen als in de verschillende lagere rangen plaats vinden. Deze aanstelling ge schiedt voor de geheele politie uitslui tend op de volgende wijze: De opleiding vindt allereerst plaats in een opleidingsbataljon der Mare chaussee. Na afloop van deze eerste opleiding in dit bataljon gaat men over naar enkele gesloten eenheden en vervolgens, naar mate van ge schiktheid en behoefte, naar den meer gespecialiseerden politiedienst bij de Marechaussee, hij de Gemeentepolitie of bij de toekomstige Rijkspolitie. Promotie geschiedt afhankelijk van de beschikbare plaatsen en in over eenstemming met de dienaangaande geldende voorschriften. De aanstelling geschiedt voorloo- pig op proef voor den tijd van 'n jaar. Bij gebleken ongeschiktheid, bij ern stige vergrijpen tegen de discipline, en indien valsche mededeelingen om trent den eigen persoon waren ver strekt, kan te allen tijde op staanden voet ontslag worden verleend. II. Sollicitanten moeten voldoen aan de volgende eischen 1. Adspirant-officieren. a. Het bezit van de Nederlandsche Nationaliteit (joden en kleurlingen, even als beider bastaarden, zijn uitgesloten. Het ariërschap, ook van de echtgenoote, moet tot en met de grootouders aange toond worden door invulling van het daartoe bestemde afstammingsformulicr). b. Onbesproken levensgedrag. c. Lichamelijke geschiktheid. Leeftijd 1923 jaar, voor hen. die een ncademi- schen graad bezitten tot 26 jaar. Person nen, die een bril dragen, kunnen toege laten worden, indien de gezichtssterkle van het eene oog minstens 2/3, van het andere minstens 9/10 bedraagt. d. Een lichaamslengte van minstens 1.75 Meter blootsvoets gemeten; in uit zonderingsgevallen kan genoegen worden genomen met een minimum lengte van 1.72 M., indien de sollicitant in ander opzicht bijzonder geschikt is. e. Het bezit van het diploma eindexa men H.B.S. 5 j. cursus of gymnasium. Bezitters van een diploma voor hel hoo- gere politiepersoneel hebben, indien zij overigens geschikt zijn, de voorkeur. f. Volkomen bereidheid tol medewer king aan den opbouw van den Neder- landchen Staat, ook onder de huidige omstandigheden, evenals een loyale hou ding tegenover de bezettende macht. g. Gehuwden kunnen slechts bij wijze van uitzondering worden toegelaten. Ongeacht bovenstaande bepalingen kunnen te allen tijde ook onderofficie ren (manschappen) tot de officiersloop baan worden toegelaten bij de Neder landsche Politie in hiïTti- diverse geledin gen, na het afleggen van de daartoe ver- eischte examens, op grond van bijzonde re prestaties en zeer groote leiderscapa citeiten, indien daarnaast voldoende al- gemeene ontwikkeling aanwezig is. Bij de keuze van deze adspirant-offi cieren wordt een strenge selectie toege past. 2. Adspirant-onderofficieren en re- cruten. a. Het bezit van de Nederlandsche Nationaliteit (joden en kleurlingen, even als beider bastaarden, zijn uitgesloten. Het ariërschap, ook van de echtgenoote, moet tol en met de grootouders worden aangetoond door invulling van het daar- te bestemde afstammingsformulicr). b. Onbesproken levensgedrag. c. Lichamelijke geschiktheid. Leeftijd 1925 jaar; bezitters van een politicdi ploma, diploma l'.L.O. of M.U.L.O. tot 28 jaar. Personen, die een bril dragen, kunnen toegelaten worden, indien de ge zichtssterkte van het eene oog minstens 2/3, van het andere minstens 9/10 be draagt. d. Een lichaamslengte van minstens 1.75 M. bootsvoels gemeten; in uitzonde ringsgevallen kan genoegen worden' ge nomen met een minimum lengte van 1.-72 M., indien de sollicitant in ander op zicht bijzonder geschikt is. e. Voldoende schoolkennis, in het bij zonder voldoende kennis der Nederland sche taal, zoowel in woord als geschrift. Zes klassen lager onderwijs moeten met vrucht zijn gevolgd. f. Volkomen bereidheid tot medewer king aan den opbouw van den Neder- landschen Staat, ook onder de huidige omstandigheden, evenals een loyale hou ding tegenover de bezettende macht. g. De aanstelling van gehuwden is uitgesloten. III. 1. De sollicitatie voor de Nederland sche Politie geschiedt door het indienen van een eigenhandig schrijven. Bij dit schrijven moet worden over legd: a. Een eigenhandig geschreven le vensloop. b. Een ingevulde vragenlijst, waaruit verschillende bijzonderheden van den sollicitant moeten blijken. c. Een ingevuld formulier betreffen de afstamming. De onder b. en c. genoemde formulie ren zijn verkrijgbaar op de parketten van de Procureurs-Generaal bij de Gerechts hoven (Amsterdam, 's-Gravenhage, 's-Her- togenbosch, Arnhem en Leeuwarden), op de Hoofdbureaux van Politie te Am sterdam, Botterdam, 's-Gravenhage, Utrecht, Groningen en Eindhoven, als mede ten bureele van alle Divisie- en Districtscommandanten der Marechaus see. 2. De sollicitatiebrief en de bijlage moeten worden ingezonden, voor inwo ners van de provincies Noord-Holland en Utrecht, bij den Commandant der lc Divisie Marechaussee, Sarphatikade 7 te Amsterdam; Provincies Zuid-Holland en Zeeland, bfj den Commandant der He Divisie Ma rechaussee, Raamweg lb, te 's-Graven hage; Provincies Noord-Brabant en Lim burg, bij den Commandant der lVe Divi sie Marechaussee, Vughterweg 47 te 's-IIerlogcnbosch; Provincies Gelderland en Overijssel, bij den Commandant der Vie Divisie Marechaussee, Thomas 5 Kempislaan 102 te Arnhem; Provincies Drenthe, Groningen en Friesland, bij den Commandant der V'llle Divisie der Marechaussee, Helperbrink 20 te Groningen. BRANDSTOFFEN VOORZIENING VOOR DEN A.S. WINTER. Binnenkort reeds distributie voor wintervoorraad. Op een verzoek van het R.K. Werk liedenverbond in Nederland, om zoo veel mogelijk te bevorderen, dat reeds in de zomermaanden brandstoffen voor de komende winter zouden kun nen worden opgedaan mede om daardoor aan de moeilijkheden van transport e.d. in den winter te ont komen, heeft de Secretaris-Gene raal van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart als volgt geantwoord: „Het ligt inderdaad in het voorne men reeds binnenkort met de distri butie van vaste brandstoffen voor hel a.s. winterseizoen een aanvang tc ma ken. Te dien einde worden dan ook thans reeds maatregelen getroffen om tot een spoedige uitreiking van de nieuwe brandstoffenkaarten te kun nen overgaan. Ten zij deze plannen door een on gunstig verloop van de kolenpositie niet tot uitvoering zouden kunnen ko men, mag er derhalve op worden ge rekend, dat het publiek bij den aan vang van het nieuwe stookseizocn over een beperkte wintervoorraad de beschikking zal hebben". AMBTELIJKE BEKENDMAKING. 's-Gravenhage, 4 Juni. Op grond van de verordening van den Rijkscommissaris voor het bezet te Nederlandsche gebied Nr. 29-1941 wordt bepaald: 1. Aan de Joden in den zin van par. 4 der verordening van den Rijks commissaris Nr. 189-1940 wordt ver boden: a. Het publiek baden n zee-, strand-, zwembaden en overdekte badinrichtingen. h. Het betreden van publieke plant soenen en lokalen, evenals het huren van kamers in publieke logeergelcg'.m- heden (hotels, pensions, logemensen) in zee- en strandbadplaatsen en ande re dergelijke plaatsen. c. Het bezoek aan paardenrennen als toeschouwer. Handelingen in strijd met dezen maatregel zijn overtredingen en wor den met hechtenis van maximaal zes maanden en boete tot 1000 gulden of met een van beide gestraft, voor zoo ver niet volgens andere bepalingen een hoogere straf is bepaald. Deze regeling treedt heden in wer king. DE RANTSOENBONNEN VOOR VLEESCH EN VLEESCHWAREN. De secretaris-generaal van het de partement van landbouw en visschc- ren vestigt er nogmaals met nadruk de aandacht op, dat de met Een rant soen vleesch gemerkte bonnen, welke onbeperkt geldig zijn, recht geven op het koopen van een heel rantsoen vleesch (honderd gram (been inbe grepen) of een heel rantsoen vleesch- waren, dus op een hoeveelheid, welke tweemaal zoo groot is als die, welke kan worden gekocht tegen afgifte van een genummerden bon van de vleeschkaart. Evenzoo geeft met Een rantsoen vleeschwaren gemerkte bon recht op het koopen van een heel rantsoen vleeschwaren dus op een hoeveelheid, welke tweemaal zoo groot is als die, welke kan worden ge kocht tegen afgifte van de voor vleeschwaren bestemde genummerde bonnen van de vleeschkaart, die slechts op een half rantsoen vleesch waren recht geven. gekomen tusschen het Duitsche lucht- wapen en de Britsche vloot, waarbij de laatste het onderspit heeft gedol ven. Het spreekt van zelf, dat Görings dagorder, waarin hij de woorden van Hitier „er bestaan geen onneembare eilanden meer" met opvallenden na druk herhaalt, hier sterk de aandacht trekt. Dat Hitier, toen hij deze woor den sprak, niet in de eerste plaats aan Kreta dacht, ligt voor de hand en dal Göring bewust op Engeland zinspeel de, wordt door niemand betwijfeld. Ongetwijfeld slaat in een oorlog el ke actie op zichzelf en kan geen enke le slag de absolute vergelijking met een anderen slag doorstaan. Zoo kan men, om slechts iets te noemen, schier niet aannemen, dat het boven Engelsch territorium mogelijk zou zijn van meet af aan de Royal Air Force zoor radi caal uit te schakelen als op Kreta het geval is geweest. Indachtig aan de bij herhaling van bevoegde zijde afgelegde verklaring, dat er in den strijd geen pauze meer zal intreden en dat de Duitsche troe pen de Engelschen aan alle fronten on onderbroken zullen blijven dwingen hun krachten te meten, gaat de be langstelling vanzelf uit naar de beslui ten die Hitler en Mussolini bij hun ontmoeting aan den Brenner hebben genomen. Onnoodig te zeggen, dat daaromtrent geen enkele informatie wordt verstrekt en dat de Wilhelm- strasse zich bepaalt tot het stereotype: „Wij spreken niet door woorden, WAARDE DER VEROVERING VAN KRETA VOOR DUITSCHLAND. De Berlijnsche correspondent van 't Hbld. schrijft o.m. aan zijn blad: De extra tijding van het Duitsche opperbevel, dat de verovering van Kreta haar beslag had gekregen, kon uiteraard geen verrassing meer ver wekken, maar werd hier desondanks met groote voldoening ontvangen. LEVENSVERZEKERING 1843 WAALWIJK 1843 Aan berichten uit Londen, dat de Engelschen er op het laatste oogen blik nog in zouden zijn geslaagd 15.000 man naar Egypte te brengen, wordt te Berlijn weinig waarde gehecht. Wel drukken de kranten Italiaansche com mentaren af, waarin dit getal belache lijk hoog wordt genoemd. Daarentegen verwijzen bevoegde kringen alhier de Engelsche schattingen der Duitsche verliezen ca. 18.000 man met verontwaardiging naar het rijk der fa belen. Voor Duitschland treedt momenteel de bezetting van het strategisch zoo belangrijke eiland minder op den voor grond dan het feit, dat het voor het eerst tot een rechtstreekschen slag is WaaSwpsche en knpiraatsche Courant Hoofdredacteur: Jan Tielen, Waalwijk. 6

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 1