^"AKKERJX SPORT UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING RECHTZAKEN KANTONGERECHT iïatuuh,. SPRANG-UNIE. KAATSHEUVEL. Gemengd Nieuws. Moe en mat? maar door daden." Er is niet veel fantasie voor noodig om aan te nemen, dat b.v. het jongste „praatje bij den haard" van president Roosevelt alsmede de recente Duitsch- Kransche besprekingen op de agenda hebben gestaan; natuurlijk zal ook de voortzetting der operaties wel niet on besproken zijn gebleven. DE HARDHEID VAN DEN STRIJD OP KRETA. De Duitsche organisatie was technisch volmaakt United Press meldt uit Kairo: Overlevenden van de gevechten op Kreta, die in Egypte zijn aangekomen met velen hunner kameraden, vertel den dat zij blij waren ontsnapt te zijn, maar bedroefd dat „zoovelen van hun vrienden moesten achterblijven, hetzij gesneuveld, gewond of gevangen ge nomen. Zelfs Duinkerken en de slag velden van Griekenland waren niets, vergeleken met hun wederwaardig heden". Men behoefde slechts een enkelen blik te werpen op deze overlevenden om te zien, dat do strijd heftig was ge weest. Velen van hen droegen geen schoenen meer, hun uniformen waren met hloed besmeurd, hun wonden wa ren gebrekkig verbonden. De enorme druk van den Duitschen aanval heeft opnieuw de legende doen opleven, als zouden de Duitsche soldaten tot bij zondere prestaties in staat zijn door een soort pillen in te nemen. Een officier van de luchtdoelartille rie op Kreta vertelde: „Wij moesten voortdurend strijden met menschen, die weinig geslapen hadden en vaak hadden wij in dagen geen voedsel ge bruikt. Wij klemden ons vast aan de heuvels en hellingen tot onze lede maten pijn deden en de laarzen ver sleten waren. De eene soldaat droeg de laarzen van een Duitschen zeeman, de ander de broek van een Griekschen burger, bij een derde waren door de verscheurde kledingstukken de ver bonden wonden te zien. Ik hoorde niet eenmaal een schertsend woord en een glimlach verscheen nooit op de lippen van al deze jongelieden, die zich ech ter ook niet beklaagden. Slechts zei den zij telkens „als wij maar steun van de luchtmacht hadden" of „hadden wij maar vliegvelden zooals wij ze thuis hebben, voorzien van mijnen, dan zou de vijand niet in staat zijn geweest er gebruik van te maken". Een Engelsche artillerist van het af weergeschut zeide mij nog: „De DuiL sche technici waren volmaakt. Zij fotografeerden iedere bijzonderheid en elke versterkte stelling en zij zon den heele zwermen Stuka's over ons heen, die ons tot zwijgen brachten". EX-KEIZER WILHELM OVERLEDEN. De voormalige keizer van Duitsch- land, Wilhelm II, is Woensdagochtend 11 uur 30 min. in Huize Doorn over leden. Uit Doorn meldt 't D.N.B. verder: Over de laatste uren van den ex-keizer wordt nog bekend, dat na een voorbij gaande verbetering gedurende 't week einde, welke een volledig herstel liet verwachten, Dinsdag in de late avond uren een aanmerkelijke verergering van den toestand intrad. Na de eenige dagen geleden ingetre den schijnbare verbetering, waardoor bij den zieke de wensch opkwam het ziekbed te verlaten, waren een aantal der naaste verwanten, zooals b.v. de zonen van Wilhelm II, weder uit Doorn vertrokken, zoodat zij de laat ste uren niet aan het ziekbed konden vertoeven. Toen de dood intrad toefden bij het ziekbed de gemalin van den ex-keizer, Prinses Hermine, zijn dochter, de her togin van Brunswijk, prins Louis Fer dinand, een neef en prinses Henriette, de echtgenoote van prins Frans Josef, eveneens een neef. De laatste Duitsche keizer, Wilhelm II, wiens overlijden zoo juist gemeld is, is op 27 Januari 1859 als oudste zoon van den toenmaligen prins Wil helm en prinses Victoria van Groot- Brittannië, dochter van koningin Vis- toria van Engeland, geboren. Volgens een oud gebruik trad hij in 18G9 met den rang van luitenant toe tot het eerste garderegiment te voet. In 1874 werd hij leerling aan het gymnasium te Kassei en van 1877 lot 1879 wijdde hij zich aan de Universiteit te Bonn aan de studie van de rechts- en staats wetenschappen. Tot 1882 diende de toenmalige prins Wilhelm bij 't eerste garderegiment te voet, het laatst als kapitein van een compagnie. Op 27 Februari 1881 trad hij in het huwelijk met prinses Augusta Victoria van SleeswijkHolsteinSonderburg- Augustenburg. Op den negenden Maart 1888 stierf zijn grootvader, Wilhelm I. Diens opvolger op den troon werd de ernstige zieke kroonprins, als keizer Friedrich III, doch reeds na honderd dagen bezweek deze aan kanker. Op 15 Juni 1888 besteeg kroonprins Wil helm als Wilhelm II den troon. Verscheidene kanseliers hebben el- „Zenuwen" „Nare dagen"? kaar tijdens de regeering van Wilhelm II na het aftreden van Bismarck op 20 Maart 1890 opgevolgd. De volgende staatslieden hebben 't kanselierschap van het Duitsche Rijk bekleed: Van 1890 tot 1894 generaal van Caprivi, van 1894 tot 1900 Prins Hohenlohe, van 1900 tot 1909 Prins Biilow, van 1909 tot 1917 von Bethmann-Hollweg, in 1917 Michaelis en graaf Hertling en in 1918 Prins Max von Baden. In de dagen der Duitsche ineenstorting begaf keizer Wilhelm II zich op 10 November 1918 naar Nederland, waar in Amerongen op 28 November 1918 de formaliteiten van zijn troonafstand vervuld werden. Na den dood van de keizerin in 1921 trad Wilhelm II een jaar later in het huwelijk met prinses Hermine von SchoenaichKarolath. Sinds zijn vertrek uit Duitschland heeft Wilhelm II op het aan een Ne- derlandsche adellijke familie behoo- rende kasteel te Doorn gewoond, waar hij Woensdag is overleden. SYRIe IN HET BRANDPUNT. Een der correspondenten van - de N. Rott. Crt. telefoneerde uit Berlijn: Men constateert hier ernstige voor bereidingen van Engeland om Syrië te bezetten. Te Berlijn beschikt men over vele berichten dienaangaande, welke in hoofdzaak uit Ankara komen. Zoo wel in Irak, in de omgeving van Mo- soel, dat nu definitief in de handen van de Engelschen schijnt te wezen, als in Palestina en Transjordanië zou den belangrijke Engelsche troepencon centraties zijn waargenomen. Boven dien moet in de naaste toekomst nog op een vermeerdering met een niet on aanzienlijk contigent manschappen, waaronder sterke z.g. vrij Fransche divisies, welke men uit Abessinië kan wegtrekken, worden gerekend. Voorts is Generaal de Gaulle te Jeruzalem aangekomen, naar verluidt om het opperbevel over al deze troepen op zich te nemen. In zijn begeleiding zou zich nog een tweede Fransche generaal bevinden, n.l. generaal Catroux, de vroegere gou verneur van Fransch Indo-China. Uit deze berichten trekt men te Berlijn de conclusie dat dit ondubieuse sympto men zijn, dat Engeland maatregelen ten aanzien van Syrië voorbereidt. Men acht het in de eerste plaats een zaak van de Fransche regeering te Vichy om tijdig tegenmaatregelen te nemen. Over het feit dat deze maatregelen zullen worden genomen, bestaat in goed ingelichte kringen hier geen twij fel. Dit in weerwil van de pressie, welke in de laatste dagen door de Ver- eenigde Staten op de regeering van Vi chy werd geoefend. Volgens berichten uit Washington heeft Cordell Huil een onderhoud gehad met den Franschen ambassadeur Haye. Ongeveer tezelf- der tijd bezocht de Amerikaansche ge zant te Vichy Leahy maarschalk Pé- tain. Door middel van deze beide trans acties zou Amerika nog een laatste poging hebben aangewend om Frank rijk te bewegen weer een ten opzichte van Engeland vriendelijk gestemde politiek te voeren, waarbij Amerika zich zelfs niet zou hebben ontzien, deze laatste pogingen te doen begeleiden van vergaande dreigementen. In de Duitsche hoofdstad is men van de houding van Vichy zeker en heerscht de overtuiging dat Amerika met zijn pogingen en dreigementen schipbreuk heeft geleden. Frankrijk heeft zijn beslissing genomen en wel voor Duitschland en de nieuwe orde ning van het continent tegen Enge land en indien het zoo moet zijn even eens tegen Amerika. Derhalve twijfelt men er te Berlijn niet aan, dat Vichy zich niet door de tegenpartij laat in- fluenceeren en dat Frankrijk zijn po sitie in Syrië met alle middelen zal verdedigen. Tegenover een conflict in Syrië zou Duitschland niet onverschillig kunnen staan. Het is een Duitsch belang, dat zulk een conflict wordt gelocaliseerd. Een bezetting van Syrië door de En gelschen zou tevens de mogelijkheid bieden, dit land te gebruiken als een basis voor verdere acties, waarbij het niet uitgesloten moet worden geacht, dat Engeland dan toch weer pogingen zal doen om de huidige rust op den Balkan opnieuw te verstoren. N. V. B. Programma voor morgen: Kampioenschap van Nederland. VSVHeracles. ADOBe Quick. Afdeeling III. Promotie Tweede klas. PECGo Ahead. VitesseHigtersbleek. Afdeeling IV. Promotie Tweede klas. PicusLimburgia: MirandaRBC. Promotiecompetitie 3e klassQ. MULO—Nevelo. Veloc—SET. Zeelandia—DESK. Kampioenschap van Nederland. Heracles kan kampioen zijn. Wanneer Heracles er morgen in slaagt van VSV te winnen, dan mag zij zich kampioen van Nederland noemen. Stel lig zullen de Velsenaren dit trachten te verhinderen, maar wij slaan hun kiacht niet hoog genoeg aan om de Oostelijke kampioenen ernstig te kunnen bedreigen. Toch zal ADO in het vooruitzicht van een mogelijke Hcracles-struikeling alles in het werk stellen om het kleine kansje te handhaven. Be Quick kan daarom ge rust op een nederlaag rekenen. Promotie tweede klas. Picus ontvangt morgen het ongeslagen Limburgia en de spanning en de kansen der Eindhovenaren zullen stukken hoo- ger worden als zij erin slagen van de gasten te winnen. RBC heeft hij Miranda practisch geen kans, alhoewel verrassin gen natuurlijk niet uitgesloten zijn. Promotiecompetilie 3e klasse. MULO krijgt reeds aanstonds den re turnwedstrijd tegen Nevelo te spelen. In Oisterwijk werd met flinke cijfers verlo ren en ook morgen zullen de Helmonde naren tegen de club die voor haar he staan vecht, wel het onderspit moeten delven. SET zal in Eindhoven bij Veloc een harde noot Ie kraken krijgen. De gastheeren werden met vlag en wimpel kampioen en zijn favorieten voor de tweede klas. Zij zullen zich morgen de overwinning niet laten ontgaan. Voor DESK, dat misschien in stille ge hoopt had dat zij zoo naar de tweede klas zou overgaan, zal dan morgen het ener- veerende promoticspel ook beginnen, met een uitwedstrijd legen Zeelandia. De Dessers hebben een verre reis te ma ken en van een eventueelen uitslag is nog niet veel te zeggen, omdat een verge lijking der krachten welhaast niet moge lijk is. De Kaatsheuvelnaren zullen zich echter wel met zooveel elan in den strijd werpen, dat het best bereikbare resultaait mee naar huis komt. D.E.S.-nieuws. A.s. Zondag zal voor DESK de promo tie-competitie een aanvang nemen. Als eerste wedstrijd is vastgesteld Zee landiaDESK. Deze vereeniging is afkomstig uit Mid delburg. Het zal dus 'n moeilijke reis worden. Zeelandia is 'n tweede klasser welke als no. laais! is geëindigd. Zij heb ben geen kans gezien ook maar één over winning te behalen. Gezien dit feit kun nen we de capaciteiten niet erg hoog aanslaan. Doch verschil in 2e en 3e klas se zal er toch wel bestaan. Wanneer on ze jongens 'n kans willen maken een plaats in de 2e klasse te bemachtigen, dan zal er toch a.s. Zondag gewonnen moeten worden. Wanneer zij bezield zijn met den wil om te winnen, en dat zal ongetwijfeld, verwachten we toch wel 'n kleine zege. De reis zal gemaakt worden per bus tot Roosendaal en vertrekt 's morgens om half acht precies. Verder met de trein naar Middelburg. Zondag 15 Juni is vastgesteld DESK I)osko. Desk 3 speelt te Waalwijk tegen RKC 3. SPRANG. Predikbeurten Zondag 8 Juni: Ned. Herv. Kerk, v.m. 9.30 en n.m. 2.30 uur Ds. A. Sirag. Geref. Kerk, v.m. 9.30 en n.m. 3 uur Ds. B. A. van Lummel. J.l. Dinsdagavond kwam de Hulp kas verbonden aan de afdeeling Sprang van het Ned. Werkl. Verbond „Patri monium" in jaarvergadering bijeen in de zaal van den Chr. Volksbond. Daar de voorzitter afwezig was, nam de waarn. voorzitter, de heer J. v. d. Schans de leiding op zich en verzocht de aanwezigen te zingen Psalm 99 2, las vervolgens Psalm 103- (onberijmd) en ging voor in gebed. Na de aanwezigen het welkom te hebben toegeroepen, kwam de voorzit ter, de heer W. M. Dalmaijer, ter ver gadering en nam de leiding over. Door den secretaris werd voorlezing gedaan van de notulen, welke werden vastgesteld. Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer J. Vos-Spuij- broek, bleek, dat twee leden door den dood waren verloren, terwijl één lid door vertrek naar elders en één lid door bedanken moest worden afge voerd. In de vacatures G.v. d. Hoven en J. Molegraaf werden tot bestuursleden gekozen de heeren A. Hoevenaars en G. Boer, die beiden onder dank voor het in hen gestelde vertrouwen de be noeming aannamen. Uit het verslag van den penning meester bleek dat bij ziekte aan de le den ruim 600.— werd uitgekeerd. Na het afhandelen van eenige inter ne vereenigingszaken dankte de voor zitter de aanwezigen voor hun tegen woordigheid en sprak de hoop uit dat de vereeniging voor het doen van grootere uitgaven gespaard mag blij ven en dat we ook in dezen tijd den arbeid rustig mogen voortzetten, waar na hij de vergadering beëindigde met dankgebed. Onder zeer groote belangstelling werd j.l. Woensdagmiddag op de alge- meene begraafplaats alhier ter aarde besteld het stoffelijk overschot van wij len den heer Jac. Nieuwenhuizen, in leven secretaris van het College van Kerkvoogden der Ned. Herv. Kerk, die j.l. Zaterdag op 82-jarigen leeftijd al hier overleed. Aan de geopende groeve werd het woord gevoerd door Ds. A. Sirag. Namens de familie dankte de oudste zoon van den overledene, de heer J. Nieuwenhuizen, hoofd der Chr. School te Amstelveen. De A.R.J.A. „Mr. Th. Heems kerk" kwam j.l. Woensdagavond, on der leiding van haar voorzitter Ds. B. A. van Lummel, in de zaal van den Chr. Volksbond in vergadering bijeen. Na opening las de voorzitter Rom. 13 18 en ging voor in gebed, waar na de notulen der vorige vergadering werden gelezen en eenige vereenigings- aangelegenheden werden besproken. Door den heer M. van Beek werd hierna een onderwerp ingeleid over: „Wat dunkt u van ons Parlement", waarop een goede bespreking volgde. De inleider ging in dankgebed voor, na een dankwoord van den voorzitter. - Aan het Hulppostkantoor alhier werd gedurende de afgeloopen maand Mei 1941 voor de Rijkspostspaarbank ingelegd 1930.en terugbetaald 3264.69. Op Woensdag 18 Juni a.s. hopen de echtelieden J. W. Genuït en J. Ge- nuït-van der Poel den dag te herden ken waarop zij vóór 50 jaren in het huwelijk werden verbonden. Spaar de gewassen. Allerwege wordt met man en macht gewerkt om de bodemproductie zoo hoog mogelijk op te voeren. Boer en burger beijveren zich om den grond te ontwoekeren, wat hij maar geven kan. Iedereen begrijpt dat dit zijn grootste plicht is. In 't algemeen begrijpt ook de jeugd thans wel, dat er veel van af hangt den oogst zoo rijk mogelijk te doen zijn. De jeugd kan hieraan ook prachtig medewerken. In andere jaren moeten we vaak constateeren, dat ondoordacht heid vaak leidde tot vernieling en be schadiging. De panden gelegen vlak aan de openbare wegen hadden vaak van vertrapping of beschadiging door uitrukken of afplukken te lijden. Voor al thans moet dit voorkomen worden. Iedere uitgetrokken korenaar, iedere platgetrapte halm is een vermindering van ons volksvoedsel. Waarschuwt daarom de kinderen zoo vaak dit te pas komt.. Denkt dat op iedere akker 't op schrift dient te prijken: „Dit veld is aan de hoede van 't publiek toevertrouwd!" Een sportief besluit. De Kegelclub N.O.P. nam het spor tief besluit om de baten van het ge houden kegelconcours voor een groot deel aan te wenden tot aanvulling van het kegelmateriaal en dit voor wed strijden, zoowel onderlinge als andere, ook beschikbaar te stellen voor de heide andere clubs op de Euphonia- baan. Mishandeling te Waalwijk. Het gerechtshof te 's-Herto.gcnbosch heeft arrest gewezen in de strafzaak te gen den koopman C. K. uit Waalwijk, die in hooger beroep was gekomen van een vonnis van den politierechter te 's-Hertogenbosch waarbij hij was veroor deeld tot een geldboete van twintig gul den te vervangen door twintig dagen hechtenis omdat hij te Waalwijk op 8 Oc tober j.l. E. Sinienk had mishandeld door hem met een vijfkop tegen zijn been te gooien. Conform den eisch werd ver dachte thans veroordeeld tot vijf gulden boete te vervangen door vijf dagen hech tenis. De schoenendiefstal te Waalwijk. Het gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft arrest gewezen in de strafzaak te gen den schoenmaker L. van E. te Waal wijk, die in hooger beroep was gekomen van een vonnis der Bossche rechtbank waarbij hij werd veroordeeld tot een ge vangenisstraf van vier maanden ter zake dat hij een twaalftal paren schoenen had gesolen hij de Fa. Blok en Van Heyst te Waalwijk, waar hij werkzaam was. IIij werd tot dezelfde straf veroordeeld als hem in eerste instantie was opgelegd. Nu de zomer definitief zijn intrede schijnt te hebben gedaan, is daarmede ook de lijd aangebroken dat men weel de natuur intrekt, om daar te genieten van de vele goede gaven die ons gratis geschonken worden. Het is alleen maar jammer dat er nog zoo vele men schen zijn die den weg naar buiten nog niet hebben kunnen vinden, die de rust en de bekoring van een mooi polderlandschap niet weten te waar- deeren of de prikkelende en opwek kende geuren van het heidekruid aan hun neus laten voorbijgaan. Met zulke menschen moeten wij fei telijk medelijden hebben, want veel is er dat zij missen en dat zij toch zoo goedkoop krijgen kunnen. Vooral in dezen tijd, waarin allerhande beslom meringen het leven nu niet direct aan genaam maken, zou het parool moeten zijn: de natuur in! Zij, die zoo ongelukkig zijn het nog niet te weten, zullen dan merken wat voor nieuwe krachten men buiten kan 'opdoen. In de serene stilte van de bosch- en heidevelden vergeet men voor even deze oorlogsdagen en kun nen de gedachten en gevoelens lot rust komen. Men zal daar bemerken dat er ook in dezen tijd nog veel moois en goeds is en men zal er de krachten vinden om met nieuwen moed de da- gelijkschc plichten te vervullen. De menschen moeten meer van den buiten gaan profiteeren. Zij moeten zich nu eens niet beperken lot een armzalig avondwandelingetje met een blokje om of een buurpraatje aan de deur. Neem de fiets eens en trek ér 's avonds op uit. Rij eens over de rus tige polderwegen en verheug U over het dartele spel der vogels in de lucht of dat van het nieuwe en jonge leven in de wei. Heb eens oog voor het bloeien der hei en zet Uw ooren open voor het lustige lied der gevederde zangers. Sla eens stil bij een spiegelend vennetje, angstig weggedoken tusschen het groen der hoornen en beschouw 't zacht rimpelende watervlak, dat hoo rnen en luchten bewegend weerkaatst als wil het U dubbel laten genieten. Ga lot de natuur en laat de natuur op U inwerken. Waag er eens een heele Zondag aan en U zult lot Uw verba zing bemerken, dat LJ zich een nieuw mensch gaat voelen. U zult vele din gen uit nieuwe gezichtspunten bekij ken en zien dat het onrustige leven der menschen bij het rustige leven dei- natuur, nog veel leeren kan. F. J. S., Loonopzand, veiligheid ver keer, 15 boete. A. J. de G., Nieuw- kuik, inventarisatie-besluit, 15 boete. E. de G., -Nieuwkuik, idem, 25 boete. J. v. H., Waalwijk, idem, 25 boete. Th. v. H., Heusden, idem, 25 boete. Ga. v. G., -Kaatsheuvel, idem, 25 boe te. H. v. K., Vlijmen, idem, 20 boete. J. v. K., Vlijmen, idem, 40 boete. - M. K., Waspik, idem, 25 boete. J. F. B„ Waalwijk, mengvoederbesluit, 10 boete. A. R„ Drunen, idem, 30 boete. A. A. R., Drunen, idem, 30 boete. H. K., Waspik, idem, 25 boete. L. de V., Loon op Zand, aardappelen ver voerd, 30 boete. Ongeluk bij zeilen. Waarschijnlijk tengevolge van een verkeerde manoeuvre van een der inzittenden, is Dinsdagmiddag op het Alkmaarder Meer onder de gemeente Akersloot, een zeilbootje omgeslagen waarin zich bevond de heer Kort. leven, hoofd van de Chr. School te Sint-Pancras, met twee zoontjes en een vriendje van de laatsten. Alle vier geraakten te water. Het vriendje kon zichzelf redden. De heer K., een goed zwemmer, bracht een der kinderen naar den op ongeveer honderd meter afstand gelegen wal. Bij het redden van het tweede kind is hij vlak bij den oever nadat het kind aan wal wasgebracht, blijkbaar door groote vermoeidheid overvallen, waardoor hij in de diepte verdween. Te dure sigaren. Twee grossiers in tabaksproducten v. d. K. en K. te Amsterdam, ver kochten in de afgeloopen maanden sigaren tegen veel te hooge prijzen. Uit een onderzoek, dat door des kundigen van het Rijksbureau voor Tabak en Tabaksproducten werd ingesteld, bleek, dat zij bij verschil lende fabrieken in het land restant partijen hadden ingekocht, die zij eenige prijsklasse te hoog lieten banderolleereu. Hierdoor steeg de prijs per sigaar met gemiddeld 5 cent. Meer dan een half millioen sigaren werd op deze wijze verhandeld. De inspecteur voor de prijsbe- heersching te Amsterdam stelde tegen de beide grossiers een ver. volging in en veroordeelde elk tot een geldboete van 10.000 gulden. Uitspraken. De kantonrechter te 's-Herlogenbosch wees o.m. de navolgende vonnissen: ABONNEERT U OP DIT BLAD De Neder la ndsdre Pijnstiller

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 2