DRUKWERK Mlwlsclie summum Anloon lieieu - uiaaiiuilH. FEUILLETON DE 0UB3ELfiAliGSï£R Land- en Tuinbouw flnncnTrcacB Huutnitcnui GEMEENTERAAD DUSSEN. SBBBBBBBflBBBBBI ËSHBEL ^BBBË2BBBK1B ZIET THANS UW VOORRAAD na en bestelt spoedig t ontbrekende bij» BONNEN. Thans zijn geldig: BPOOD EN GEBAK: De niet 21 genummerde bonnen (broodkaart) geven elk recht op het koopen van pl.m. 200 gram brood of twee rantsoenen gebak. Geldig t.e.m. Zaterdag 7 Juni (even tueel t.e.m. Woensdag 11 Juni). Bon 24 (broodkaart) extra rantsoen van 100 gr. brood of 1 rantsoen ge bak. Geldig t.e.m. Zondag 22 Juni. BLOEM: Bon 8 (bloemkaart) geeft recht op 50 gram brood of V2 rantsoen ge bak of 35 gram tarwemeel, tarwe bloem, roggemeel, roggebloem, zelf rijzend bakmeel of boekweitmeel. Geldig t.e.m. Zondag 15 Juni. AARDAPPELEN. Bon 04 (aardappelkaart) geeft recht op het koopen van IV2 K.G. aard appelen. Geldig t.e.m. Zondag 8 Juni. MELK: Bon 19 (melkkaart) geeft recht op het koopen van 1% liter melk. Geldig t.e.m. Zondag 8 Juni. BOTER OF MARGARINE: Bon 17 (boterkaart) geeft recht op het koopen van 250 gr. boter of 200 gr. slaolie of raapolie; Bon 17 (vetkaart) geeft recht op 't koopen van 250 gr. boter of marga rine of 200 gr. slaolie of raapolie; Bon 18 (boter- en vetkaart) geeft recht op 250 gr. boter; Bon 18 (vetkaart) 15 cent reductie per 250 gr. boter. Geldig t.e.m. Woensdag 11 Juni (event, t.e.m. Zaterdag 14 Juni). KAAS: Bonnen 67 en 77 (bonkaart alge meen) geven elk recht op het koo pen van 100 gram kaas. Geldig t.e.m. Zondag 15 Juni (even tueel t.e.m. Zondag 29 Juni). Bon 66 en 76 nog geldig t.e.m. Zon dag 15 Juni). EIEREN: Bon 97 (bonkaart algemeen) recht- gevende op een ei. Geldig t.e.m. Zondag 8 Juni. KOFFIE OF THEE: Bon 34 (bonkaart algemeen) geeft recht op hel koopen van 40 gram thee of 250 gram koffie-surrogaat. Geldig t.e.m. Zondag 22 Juni. SUIKER: Bon 31 (bonkaart algemeen) geelt recht op het koopen van 1 K.G. suiker. Geldig t.e.m. Zondag 8 Juni. VLEESCH EN VLEESCHWAREN: Bon 17 (vlecschkaart) geeft recht op het koopen van 50 gr. vleesch, been inbegrepen, of een half rant soen vleeschwaren. Op bon „17 worst, vleeschwaren", uitsluitend 'nJialf rantsoen vleesch waren. Geldig t.e.m. Zaterdag 7 Juni. HAVERMOUT: Bon 24 (bonkaart algemeen) geeft recht op 250 gram havermout, ha vervlokken, haverbloem of aard appel meel-vlokken. Geldig t.e.m. Zondag 15 Juni. GORT: Bon 25 (bonkaart algemeen) rccht- gevende op 250 gram gort, gort- mout of grutten. Geldig t.e.m. Zondag 15 Juni. VERMICELLI: Bon 26 (bonkaart algemeen) geeft recht op 100 gram vermicelli, ma caroni of spaghetti. Geldig t.e.m. Zondag 15 Juni. MAÏZENA: Bon 27 (bonkaart algemeen) geeft recht op 100 gram maizena, gries- meel sago, aardappelmeel, rijststijf- sel, kookstijfsel of gebruiksstijfsel. Geldig t.e.m. Zondag 15 Juni. RIJST: Bon 32 (bonkaart algemeen) geeft recht op 250 gram rijst, rijstemeel, rijstgries, rijstebloem of grutten- mcel (gemengd meel). Geldig t.e.m. Zondag 15 Juni. PEULVRUCHTEN: Bon 52 (bonkaart algemeen) rccht- gevende op 500 gram peulvruchten. Geldig t.e.m. Zondag 22 Juni. ZEEP: Bon 35 (bonkaart algemeen) recht- gevende op 150 gram toiletzeep (nieuwe samenstelling), 120 gram huishoudzeep, 150 gr. zachte zeep, 300 gram zachte zceppasta, 250 gr. zeeppoeder, of 600 gr. waschpoedcr (uitsluitend ten behoeve van was- scherijen of uit oude voorraden: 125 gr. zeepvlokken, 250 gram zelf werkende waschmiddelen of 200 gr. vloeibare zeep. Geldig t.e.m. Zondag 29 Juni. SCHEERZEEP: Bon „K" van de textiel kaart (paarse kleur), uitgereikt aan mannen en jongens van 15 jaar en ouder, geeft recht op het koopen van 50 gram scheerzeep of een tube of een pot scheercrême. Geldig t.e.m. Zondag 31 Augustus. PETROLEUM: Zegel „Periode 10" geeft recht op 2 liter. Geldig t.e.m. Zondag 15 Juni. HONDEN- EN KATTENBROOD: Bon 14 van de voederkaart voor honden en katten. Geldig t.e.m. Maandag 30 Juni. „DE ECHO VAN HET ZUIDEN". 55) Peters stond met de hand aan de deurknop en deemoedig gebogen hoofd. Neen, neen, zei hij. Ik zal gaan. Och, gaat toch gauw naar hem toe en zeg hem, dat hij blijven mag, pleitte Irene, terwijl ze juffrouw Car ter's hand in de hare nam en die be zwerend drukte. Laat hem niet gaan! Dat kunt u niet u hebt een veel te goed hart. Laat hem niet gaan Juffrouw Carter kqek haar aan er leek iets te breken in het strakke gezicht en de vastbesloten lippen be gonnen te trillen. Je weet niet, wat je vraagt, zei ze schor, terwijl ze haar best deed, onbuigzaam te blijven. Je hebt hem zelf hooren vertellen, wat hij is. Mijn Lily's vader is een ontslagen gevan gene Dal weet ik, dat weet ik! Maar dat hoeft Lily nooit te weten. E11 hij heeft toch berouw gehad. U moet hem vergeven. We hebben allemaal vergif fenis noodig. U zult nooit meer een gelukkig oogenblik hebben, als u hem wegstuurt Juffrouw Carter trachtte haar hand los te wringen; maar Irene hield ze stijf vast. Juist toen het lot van den man in de weegschaal lag, werd de deurkruk van huiten omgedraaid en Lily kwam binnen. Waar is die man gebleven, die daar straks hier was, grootmoe? vroeg ze. Ik wou zoo graag nog eens met hem pratenHij was zoo aardig te- gen me en heeft zoo'n prettige stem. Ze stond midden in het kleine ver trek, haar lichtlooze oogen strak voor zich uit gericht, in een houding, alsof ze luisterde. Niemand verroerde zich; een verschrikkelijke stilte hing in de gezellige keuken de stilte der tra gedie. Ha, daar bent u nog! riep ze plotseling met haar helder stemmetje. Ik was al bang, dat u weg was. Ga nog niet weg! Ik wil nog een beetje met u praten. Wat is uw hand koud! Kom een beetje hij het fornuis zitten. Dat mag hij wel, niet grootmoe? Ja, zei juffrouw Carter met een diepe stem, na een oogenblik stilte. Alsof hij niet hij machte was, te weerstaan, liet hij zich door Lily naar het fornuis trekken, en zakte daar neer op een stoel, terwijl hij haar handje bleef vasthouden en naar haar zonnig gezichtje keek, bijna alsof hij de aanwezigheid der twee anderen ge heel vergeten was. Juffrouw Carter liep langzaam op hem toe en trok het kind zachtjes van hem weg, maar gaf hem een tee- ken, 0111 te blijven waar hij was. Lily, begon ze, ik moet je iets vertellen. Maar ze was niet in staat, verder te gaan, en keerde zich met een aandoenlijke hulpeloosheid naar Ire ne. Vertel jij het haar, Margaret; ik kan niet. Irene knielde hij Lily neer en druk te haar vast tegen zich aan. Lily, lieveling, zei ze, vechtend tegen haar eigen tranen, je hebt me laatst eens verteld, dat je zoo graag wilde, dat je een vader had, zooals an dere kleine meisjes; dat het je zoo speet, dat hij gestorven was. Zou je heel blij zijn, als je hoorde, dat het niet waar was, dat hij dood was, maar dat hij nog leefde en heel, heel erg van je hield? Ja, zei ze met een ernstig stein- VOOR BOEREN EN TUINDERS. 26. Met overleg handelen. Er is weinig stikstof. Beduidend minder dan we gewoon zijn uit te strooien. Gelukkig echter beduidend meer dan wanneer we geen luchtslik- stofmeststoffen zouden gehad hebben. Denk maar eens aan de misère van de jaren 19141918, voor zoover men daar herinnering aan heeft. Er is dus gelukkig stikstof, al is het dan te weinig. E11 we kunnen er wat mee bereiken aTs we met overleg handelen, al zullen we dan niet zoo veel kunnen oogsten als we wel willen en in normale omstandigheden moge lijk is. Waar in den komenden winter hel rantsoen krachtvoeder, dat we kun nen krijgen, wel heel zuinigjes wordt, misschien heeleinaal niet te krijgen zal zijn, daar is het dubbel noodig 0111 met het beetje stikstof, dat we nog hebben, te woekeren. Dat kunnen we, als we met zorg en op den juisten tijd het ons toebedeel de rantsoen gebruiken. Hierop wees dezer dagen ook de Rijkslandconsulent voor Oostclijk- Fricsland, ir. H. J. Witteveen te Drach ten, die daarbij een pleidooi hield voor het inkuilen volgens de Finsche me thode. Als we, zoo schreef deze, de stikstof op den juisten tijd met zorg uitstrooien, dan kan men er op reke nen, dat van de gegeven kunstmest- stikstof driekwart in het gras terecht komt. Gras, dat op den juisten tijd gemaaid wordt, dus vóór dat het in bloei schiet, bevat per 100 kg een hal ve kg stikstof, waaruit volgt, dat men voor elke kg stikstof die gegeven wordt, in het gunstigste geval rekenen kan op 150 kg gras. Maak nu de reke ning maar. Let daarbij echter ook op de stikstof die men uit eigen bedriji heeft, in stalmest en gier. Met de uiterste zorg moet gehandeld worden om alles wat men heeft tot het meeste recht te laten komen. Dat kan men bereiken door de stikslol telkens bij gedeelten te geven. Na hel afweiden van het land moeten dadelijk de mesthoopen uitgeslagen worden en wat stikstof gegeven. Men verdeelt dus de voorraad die men heeft, over de de verschillende groeiperioden. Na Au gustus behoeft men niet meer te geven, doch anders 11a elk afweiden of maaien wel. Zóó handelt men op de beste en voordeeligste wijze. AGRICOLA. (Nadruk verboden). nietje, ik zou erg graag een vader hebben, die met 111e kon uitgaan en me optillen in zijn armen, zooals de vader van Jenny van den molen doet. En heb ik er nu een gekregen; heusch heusch waar? Ja fluisterde Irene. Zul je niet schrikken of bang zijn, Lily? Hij is vandaag thuis gekomen hij zit daar in dien stoel! Het kind beefde en deed een stapje achteruit. Irene nam haar bij de hand en trok haar zachtjes naar Peters, die haar met uitgestrekte armen wachtte. Mijn kind! Mijn kind! was al, wat hij kon uitbrengen. HOOFDSTUK XXXII. Dienzelfden avond had het hal van mevrouw Archer plaats, waarop men zich in de voornaamste kringen al verscheidene weken verheugd had. Madge had haar rouw afgeworpen en, tot verbazing en verdriet van al Mersia's oude vrienden, sloeg ze geen enkel vermaak, geen enkel feest over. Op dezen avond van het groote bal van mevrouw Archer zag ze er nog vorstelijker uit dan gewoonlijk. Haar natuurlijke schoonheid werd nog ver hoogd door het eigenaardig oud-rose van haar schitterende avondjurk, en de zeldzaam mooie diamanten, nog kostbaarder dan de beroemde steenen van de gastvrouw zelf. Ik geloof, dat deze japon me wer kelijk flatteert, Lucy, zei ze, zich naar het meisje keerend, dat haar in zwij gende bewondering aanstaarde. O ja, my lady! U bent prachtig zóó prachtig als ik u nog nooit ge zien heb. Er kan vanavond niemand op het hal zijn, die ook maar in uw schaduw kan staan! De wagen staat voor de deur, my lady; en ik geloof, dat we allemaal klaar zijn. Madge daalde de trap af en liep langzaam door de hall, waar de be dienden zich verdrongen om haar be hulpzaam te zijn, de voordeur en het portier van de auto voor Kaar te ope nen. Toen ze na een korten rit het huis van haar gastvrouw bereikt had en mevrouw Archer's pompeuse dans zaal binnenschreed, was er één oogen blik van intense stilte, onmiddellijk gevolgd door een bijna ademloos ge mompel van bewondering. Madge's hooghartig gezicht straalde van stil le voldoening; zij had niet anders ver wacht. Lieve kind, je bent mooier dan ik je ooit te voren gezien heb, zei me vrouw Archer; maar zonder afgunst, want ze was, als vrouw van een par venu, veel te gelukkig, dat Lady Ire ne het feest met haar tegenwoordig heid had willen eeren. Het is ver schrikkelijk vol vanavond, vind je niet; maar wat kon ik er aan doen? Zooals je weet, hebben ze mij in'n hoofd gek gezeurd 0111 kaarten. Ik ge loof werkelijk, dat heel Londen er is. Madge had reeds heel wat gedanst, toen haar partner van het oogenblik verbaasd het hoofd omkeerde met de opmerking Hé! Hij hier! Dat is wel de laat ste, dien ik vanavond verwacht zou hebben Wie is die „hij" en waarom is zijn komst zooiets bijzonders? vroeg Madge achteloos. De heele wereld is er immers zoowat? En geen wonder, met zulke at tracties, zei de jonge man. Ik had eigenlijk liever gezegd „attractie", La dy Irene, voegde hij er ondeugend hij, maar ik maak niet graag complimen tjes, die al te veel waarheid bevatten. Met „hem" bedoelde ik iemand, dien men werkelijk niet dikwijls op vroo- lijke fuifjes ziet: den heer Rcdmayne. Madge had nu te veel routine in haar rol om zichtbaar te schrikken; maar hij het hooren van dien naam liep haar toch een kille huivering over den rug. Redmayne stond met gebogen hoofd, blijkbaar aandachtig luisterend naar het onbenullig gekeuvel van zijn gastvrouw, met die beleefdheid en vriendelijkheid, die zijn gedrag jegens alle vrouwen kenmerkte. Maar zijn gedachten waren niet bij het gebab bel, zijn blik zwierf ongedurig door de zaal, alsof hij iemand zocht. Zoo aardig van u 0111 te komen! kwetterde mevrouw Archer met haar ietwat plat accent. En zoo'n eer voor mijn avondje, want ik weet best, dat u haast nooit uitgaat. Ik heb duide lijk gezien, dat veel gasten er van op keken en aangenaam verrast waren, en geen wonder! Ik moet dadelijk mijn man eens gaan opzoeken en het hem vertellen. Toe, doet u geen moeite, me vrouw Archer, zei Redmayne op zijn vriendelijkste manier. Ik heb mijn heer Archer zoojuist al gesproken. Ik liet hem achter in de rookkamer, en ik heb hem beloofd, over een kwar tiertje terug te komen en een sigaar met hem te rooken. Ik ben maar voor heel eventjes komen binnenvallen. William zal verrukt zijn, zei ze. Maar wat vreesdijk jammer, dat u niet wat eerder gekomen bent, mijn heer Redmayne! We hebben daar juist een schrikkeldans gehad, en ik weet zeker, dat u als allereerste zoudt gekozen zijn. Denk ook eens aan, wat een eer, 0111 met onzen beroemden staatsman te dansen! Er zijn hier vanavond heel wat beter dansers dan ik ben, mevrouw Archer, antwoordde hij. Ik ben heel tevreden met toekijken. Is Lady Irene niet schitterend- mooi vanavond? vroeg ze spontaan. Redmayne keek op. (Wordt vervolgd) ■■■■■■■■«am «■■bbbbbbbbbbb In de Woensdagavond onder leiding van bur gemeester Mol gehouden vergadering van den raad dezer gemeente, was de heer van Biezen afwezig. Aan de orde: 1. Ingekomen stukken. a. Van den Secretaris-Generaal van het de partement van financiën een schrijven, waarin wordt medegedeeld, dat accoord kan worden gegaan met de voorgenomen verkoop van grond langs de Nieuwe Steeg aan G. van Suntenmaar- tensdijk. b. Van den waarnemend secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken een schrijven, waarin deze mededeelt, dat de ge meente voor 1941 in aanmerking komt voor een Rijksbijdrage in de kosten van den B-steun. c. Van Gedeputeerde Staten een bericht van ontvangst betreffende het aan hen toegezonden afschrift der Verordening tot wijziging van de algemeene politieverordening, vastgesteld in openbare raadsvergadering van 24 April 1941. d. Van het Middenstandsborgstellingsfonds voor de Langstraat te Waalwijk een jaarverslag over 1940. Deze stukken worden voor kennisgeving aan genomen. 2. Vaststelling verordening tot afwijking van bepalingen der Winkelsluitingswet. Volgens het bepaalde in de Winkelsluitings wet is het o.m. verboden winkels voor het pu bliek geopend te hebben: a. gedurende den Zondag en b. op de eerste 5 werkdagen der week vóór 5 uur des voormid dags en na 8 uur des namiddags. Winkels, waar uitsluitend of in hoofdzaak bepaalde waren (visch, fruit, brood, banket, suikerwerk, choco lade) verkocht worden, mogen onder bepaalde voorwaarden op Zondag tusschen 8 uur des v.m. en 8 uur des nam. gedurende hoogstens 4 uren geopend zijn. De Winkelsluitingswet laat toe, dat de Raad dienaangaande afwijkende bepalingen vaststelt. In overeenstemming hiermede is in de raads vergadering van 15 Februari 1933 een Verorde ning vastgesteld, waarbij het sluitingsuur gedu rende den Zomertijd voor de eerste vijf werk dagen der week werd bepaald op 9 uur en waarbij tevens werd bepaald dat alle winkels gedurende den Zondag van des voorm. 8 uur tot des middags 12 uur geopend mochten zijn. In gevolge een wijzigingswet der Winkelsluitings wet in 1934 is deze verordening komen te ver vallen. Voorgesteld wordt thans wederom een soortgelijke verordening vast te stelleri, aange zien dezelfde motieven, welke in 1933 gegolden hebben, ook thans nog aanwezig zijn. Wordt goedgekeurd. 3. Vaststelling bepalingen betreffende de ge vallen waarin, en de voorwaarden waaronder indienstneming op arbeidsovereenkomst naar burgerlijk rëcht kan plaats hebben door of van wege de gemeente Dussen. Krachtens het bepaalde in art. 134 der Amb tenarenwet moet de Raad bepalingen vaststellen omtrent de gevallen waarin, en de voorwaarden waaronder door of vanwege de gemeente in dienstneming op arbeidsovereenkomst naar bur gerlijk recht kan plaats hebben. De Raad is van deze verplichting ontheven indien door of vanwege de gemeente geen in dienstneming op arbeidsovereenkomst naar bur gerlijk recht plaats vindt. In 1935 is het materi- eele ambtenarenrecht voor deze gemeente in het algemeen geregeld. Toen zijn de hierbedoelde bepalingen niet vastgesteld omdat destijds geen indienstneming op arbeidsovereenkomst naar burgerlijk recht plaats vond. B. en W. achten het thans noodig, dat tot vaststelling van der gelijke bepalingen wordt overgegaan, zulks om, wanneer b.v. voor de uitreiking van persoons bewijzen een tijdelijke kracht in dienst genomen wordt, de betreffende persoon een behoorlijke rechtspositie te geven. De bepalingen der vast te stellen ontwerp-verordening zijn ter inzage gelegd en spreken voor zichzelf. De ambtenaren- organisaties zijn er over gehoord. De Raad gaat daarmee accoord. 4. Vaststelling begrootingswijziging. Op de begrooting voor 1941 zijn de voor sub sidie uit het werkloosheidssubsidiefonds in aan merking komende uitgaven wegens steunverle ning, werkverschaffing en steun aan kleine boe ren in totaal geraamd op 13.925.59. Gedepu teerde Staten berichten nu, dat hen van Regee- ringswege is bericht, dat in totaal volstaan kan worden met 7.775.—. In verband met de be langrijke afname der werkloosheid sinds het op maken der begrooting achten B. en W. deze verlaging ook inderdaad mogelijk. Voorgesteld wordt hiertoe over te gaan en een desbetreffen de begrootingswijziging vast te stellen. Goedgekeurd. Bij de rondvraag vestigt de heer v. Rijswijk de aandacht op de reparatie van de brandspuit' dit moet zoo vlug mogelijk geschieden, omdat de spuit steeds beschikbaar moet zijn. De Voorzitter zegt toe, daarvoor maatregelen te zullen treffen. De heer v. Rijswijk wil dan verder nog we ten, hoe het staat met het schoonmaken van de Sloot in Dussen. B. en W. hadden vroeger reeds toegezegd deze aangelegenheid te zullen bekij ken, maar spreker heeft er tot heden nog niets van gehoord. De Voorzitter antwoordt dat B. en W. deze zaak bekeken hebben. De Sloot is echter van het Waterschap en de gemeente is niet verplicht deze te laten schoonmaken. Men is echter wel geneigd het Waterschap een subsidie toe te kennen, gelijk aan de gemaakte kosten, aan het schoonmaken verbonden. Alhoewel het Water schap van deze zienswijze van het gemeentebe stuur op de hoogte is, heeft het verder nog in het geheel niets van zich laten hooren. Sluiting. DOET VERKOOPEN

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 4