PROVINCIAAL NIEUWS. H*de BONT-van hulten DEBICO. -I- BURGERLIJKE STAND UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING LAATSTE BERICHTEN HEERENKLEEDING NAAR MAAT Zaterdag 7 Juni 1941 No. 46 Tweede Blad VOOR DE TUIN VOOR HET LAND: VOOR HET HUISHOUDEN VOOR DE DAMES: VOOR HET GESCHENK: Spotnamen v. Noordbrabantsche plaatsen WASPIK. Gemengd Nieuws EXAMENS R.K. HOOGERE BUR GERSCHOOL A TE WAALWIJK. Van 5 tot en met 12 Juni wordt het schriftelijk eindexamen van de R.K. H.B.S. A alhier afgenomen. Het mon deling gedeelte heeft plaats van 2 tot en met 5 Juli. Voor dit jaar zijn als deskundigen aangewezen: Dr. E. C. M. A. Batta, oud-referendaris le klas in Ned. Indië te Maastricht; C. Brakman, Directeur Rijks Tuinbouwwinterschool te Nijme gen en Mevr. Baronesse Dr. L. van Wassenaer-Crocini, docente aan de R.K. Leergangen te Tilburg, wonende te 's-Gravenhage. De toelatingsexamens voor de le kl. worden afgenomen op 19 en 20 Juni (schriftelijk) en 23 Juni (mondeling). Het aantal aangiften van nieuwe leer lingen is weer belangrijk. ZILVEREN PRIESTERJUBILEA. Op 17 Juni a.s. hoopt de oud-Waal- wijker, de ZeerEerw. lieer F. J. W. Hoffmans, pastoor te Tilburg (Hei kant) zijn zilveren priesterfeest te vieren, tegelijk met pastoor Kemps te Waalwijk (Besoijen) en pastoor J. Bekkers te Raamsdonksveer. ZILVEREN JUBILEUM. De rij der jubilarissen bij de N.V. Chroomlederfabriek ,,De Amstel" v.h. L. S. Gompen, wordt 14 Juni weer uit gebreid. Dan zal de heer A. van Iersel zijn zilveren jubileum vieren en hij kan er van verzekerd zijn, dat dit volgens de hier heerschende goede gewoonte, op waardige wijze geschieden zal. PUBLIEKE VERKOOPING. Woensdagmiddag werd in hotel De Twee Kolommen alhier door den ma kelaar J. H. van Wees te Waalwijk, ten overstaan van notaris A. Schaap, publiek verkocht de inventaris der electrische centrale der N.V. Stoom- schoenenfabriek A. H. van Sehijndel, waaronder „Werkspoor" verticale die selmotoren, generatoren, grondkabels enz. Kooper van de massa werd Frans van Rijsdijk's Slooperijen te Hendrik- Ido-Ambacht bij Dordrecht, voor een bedrag van 7925.50. VERBETERING ZOMERDIJK. Naar wij vernemen is men thans begonnen met den aanleg van de klin kerbestrating aan den Zomerdijk. Wanneer zich geen stagnaties voor doen en redelijkerwijze mag ver wacht worden dat dit niet het geval zal zijn hoopt men binnen vijf a zes weken met de geheelc bestrating ge reed te zijn. Daardoor zal dan een schitterende verbindingsweg met het Land van Heusden en Altena beschikbaar ko men, waardoor een oude wensch ein delijk werkelijkheid wordt. SUBSIDIES. Gedeputeerde Staten van Noord- Brabant stellen voor o.m. voor de R.K. H.B.S .A alhier 5000 subsidie te ver- leenen. Aan de Federatieve V.V.V. in N. Brabant 500. AFVAL VAN LEVENSMIDDELEN. Zelf varkens mesten. Zooals bekend, heeft ook onze ge meente haar regelmatige afhaaldienst van de afvallen van levensmiddelen. Verschillende personen waren daar voor door het gemeentebestuur aan gewezen en zij belastten zich met het ophalen van alle mogelijke afvalstof fen die zij dan weer aan de boeren verkochten, die ze op hun beurt voor veevoeder gebruikten. Het geval wil nu echter dat men deze stoffen aan de boeren niet meer kwijt kan, omdat het vee de wei in is. Ten gevolge daarvan is de activiteit van de ophalers, om ze zoo maar eens te noe men, verslapt en evenals vroeger gaat bij de meeste menschen de afval weer de vuilnisbak in. Dit mag echter niet voorkomen. Men moet begrijpen dal in den tegenwoor- digen tijd alle voedingsstoffen, ook al is het afval der levensmiddelen, zijn waarde heeft en zooveel mogelijk be nut moet worden. Er is dan ook naar een oplossing ge. zocht om te voorkomen, dat de afval len van levensmiddelen onbenut blij ven. Naar men ons mededeelt is dien tengevolge aan de Landbouw-Crisis- Organisaties bevoegdheid gegeven, bij zondere toewijzingen voor het houden van mestvarkens uit te reiken aan hen, die aantoonen dat zij deze met ruwvoeder uit eigen bedrijf en/of af vallen van levensmiddelen kunnen mesten. Eenige voorwaarde dat de ge gadigden ook reeds vroeger varkens moeten hebben gehouden, is daaraan niet verbonden. Volgens de huidige regeling kan eenieder die georganiseerd is bij de Landbouw-Crisis-Organisatie in de ge legenheid worden gesteld, één varken voor eigen gebruik te slachten. Vele kleine boeren, landarbeiders e.d. kun nen derhalve van deze regeling ge bruik maken. Stellig zal dit besluit door velen met vreugde begroet worden. Immers was het voorheen onmogelijk om een var- ntje te houden, wanneer men dit >k vroeger niet gedaan had. Voor verschillende kleine boeren was dit vooral in dezen vleesch-schaarschen tijd een strop. De verschillende bezwa ren zijn thans echter ondervangen, zoodat ieder voor zijn eigen stukje vleesch kan zorgen. KINDER VARIéTé-VOORSTELLING. Onder 't motto: „Voor de kinderen nu eens wat anders", organiseerde het Ned. Verbond van Vakvereenigingen Woensdagmiddag in „Musis Sacrum" alhier een kinder variété-voorstelling. De opkomst was niet bijster groot, doch v de kleinen die er waren heb ben stellig volop genoten van een gevarieerd programma, waarvan het optreden van een marionetten-pop- pengroep wel het hoofdbestanddeel vormde. Verder waren er nog een muzikale clown Renyo, Robby de re kenende hond en Polly, de komische hond en Albo en Anita als zeepbellen jongleurs. Dit programma werd vlot afgewerkt en viel bij de kinderèrr zeer in den smaak. GROOTESTR. 231, WAALWIJK TELEF. 109 en kwart voor 8 gelezen H.H. Missen. Om 10 uur plechtige Hoogmis, waar voor toespraak van den ZeerEerw. Heer Pastoor en aflezen van de namen der overleden leden der Broederschap. Daarna processie over het kerkhof, St. Antoniuslied en Reliquievereering. Om half 2 gelegenheid tot het laten wijden van Religieuse artikelen, daar na plechtige Kruisweg voor de over leden leden. Om half 3 Rozenkrans, om 3 uur Lof, waaronder aflezen der namen der overleden leden der Broe derschap en predikatie door den Eerw. Pater, waarna St. Antoniuslied en Re liquievereering. Woensdag 18 Juni, Donderdag 19 Juni, Vrfjdag 20 Juni en Zaterdag 21 Juni H.H. Missen om kwart voor 7 en kwart voor 8 en des avonds om Schoffels, harken, schoppen. Grasmaaimachines, tuinparasols. Uitneembare ruststoelen. Zeisen, zichten, zeisenboomen. Hooivorken, hooivorkstelen. Grassikkels, drinkkannen. Heiningdraad, puntdraad. Inmaakketels, thermometers. Hamsterflesschen voor droge waren. Bakoventjes voor de kachel of gas. Beugels voor inmaakglazen. Inmaakglazen zonder ringen. Insectenspuiten en -middelen. „KOKSMAAT"—HOOIKISTEN. Toiletartikelen, parfumeriëen. Byouteriëen, luxe artikelen. Schrijfwaren, lederwaren. Lepels, vorken, staalwaren. Glaswerk, porcelein, beeldjes. Speelgoederen, tinwerk, Kapstokken, rooktafels, parapluiebakken. Zakmessen, kampeer en sportartikelen. Theeserviezen, kop en schotels. Vazen, pullen, thee- en koffiepotten. NAAR DE ST. ANTONIUSFEESTEN. De St. Antoniusfeesten in de devotie, kerk van den H. Antonius te Waal wijk zullen dit jaar gehouden worden van 12 tot 24 Juni, met als algeineene intentie: een spoedig herstel van den vrede. Het programma zegt verder nog het volgende: Ter nadere voorbereiding zal Dins dag 10 Juni, Woensdag 11 Juni en Donderdag 12 Juni om half 8 Lof zijn. Vrijdag 13 Juni. Feestdag van on zen Patroonheilige. Vanaf 6 uur ge legenheid om te biechten en te com- municeeren. Om kwart voor 7 plech tig gezongen H. Mis voor de levende en overleden leden der St. Antonius- Broederschap. Om kwart voor 8 ge lezen H. Mis. Om 9 uur gezongen H. Mis voor de weldoeners der Kerk. Om half 8 plechtig Lof, waarna bloemen hulde van de kinderen der parochie aan den H. Antonius, Litanie en lied ter eere van den H. Antonius. Reliquie vereering. Zaterdag 14 Juni. H:H. Missen om kwart voor 7 en kwart voor 8 en des avonds om half 8 Lof met preek door den Eerw. Pater Capucijn Xystus. Zondag 15 Juni. Vanaf 6 uur ge legenheid tot biechten en communi- ceeren. Om half 7 eerste H. Mis. Om 8 uur tweede H. Mis. Om 9 uur derde H. Mis. Om half 11 plechtig gezongen Hoogmis met assistentie en medewer king van het Jongenskoor. Gedurende deze H. Mis zijn de plaatsen in de ban ken beschikbaar voor de pelgrims te gen betaling van 10 centen. Na de H. Mis Noveengebed, St. An toniuslied en Reliquievereering. Om half 2 gelegenheid tot-het laten wijden van Religieuse artikelen. Om 3 uur Lof met preek door den Eerw. Pater, waarna aflezen der namen der over leden leden der Broederschap. Daarna Sacramentsprocessie over 't kerkhof; na afloop daarvan Reliquievereering en St. Antoniuslied. Maandag 16 Juni. H.H. Missen om kwart voor 7 en kwart voor 8 en des avonds om half 8 Lof met preek door den Eerw. Pater Capucijn, St. An toniuslied en Reliquievereering. Dinsdag 17 Juni. Om kwart voor 7 Hoofdpijn en Kiespijn. half 8 Lof, St. Antoniuslied en Reli quievereering. Zaterdag in het Slui- tingslof Te Deum. Verder zullen op 15 en 17 Juni on der het Lof om 3 uur de Eeremedailles aan de Zilveren Jubilarissen worden uitgereikt. VERLOREN EN GEVONDEN VOORWERPEN. Op het politiebureau alhier zijn in lichtingen te bekomen omtrent onder staande verloren en gevonden voor werpen: Verloren: Een bruin gebreid broekje met blau we bretels en wit interlock kinderbroek je; een polsriem met nikkelen plaatje: een identiteitsbewijs: zilverbon a 1.-; twee boekjes met verzamelontvangstbe- wijzen van eieren; een pakje zeeppoe der; verchroomd heeren polshorloge met dito armband: zilveren rozenkrans. Gevonden: Rozenkrans; damesportemonnaie m. inh.; zilveren vulpotlood: zilveren mo- nogramring; een paar gele heerenhand schoenen: portemonnaie inh. 5 ct. en biljet 1000 mark; een vulpenhouder; portemonnaie met inh.; een mes. LUXOR. „Schaduwen der Duisternis". Luxor heeft voor deze week beslag weten te leggen op een crimineel film werk van de hoogste klasse, dat onder bovenstaanden titel vertoond zal wor den. Het is een film, fel in zijn realiteit en schokkend in zijn ijzingwekkende spanning, bovendien voortreffelijk ge speeld en kernachtig geregisseerd, zoo dat niemand zich aan haar beklemmen de atmosfeer onttrekken kan. „Schadu wen der Duisternis' is dan ook een der grootste sensatiefilms geworden van dezen tijd,waarover de groote dagblad pers uitbundig was in haar lof. Zoo zegt de Maasbode over dit werk, na een pakkende inleiding: „...Vooral de slotscène is door re gisseur Erich Engels buitengewoon schokkend weergegeven. In dit koude, ijzingwekkende noodlot van den mis dadiger, komt de tendenz van deze Kri- minal-film zeer sterk naar voren. En deze tendenz wordt nog versterkt door de wijze, waarop Rudolf Fernau de fi guur van gangster heeft uitgebeeld: een suw, gewetenloos, sensueel, gedegene reerd type, waarvan men zich met wal ging zou willen afwenden. MUSIS SACRUM. „Hartstocht". „Hartstocht geeft de geschiedenis weer van een jonge gravin, die met een veel te ouden man getrouwd is. Als de ze laatste een reis naar de Karpathen maakt, laat hij zijn vrouw, Gerda, ach ter onder de hoede van Hans Strobol, een jonge jachtopziener. Het geval wil echter dat Hans en Gerda verliefd op elkander worden, hetgeen niet naar den zin is van het kindermeisje, dat zelf een oogje op Hans heeft. Zij verzint dan ook een list om de twee te scheiden, maar dan komt eensklaps de graaf weer terug, i ijdens een volgende jacht partij wordt de graaf neergeschoten en Gerda wordt hiervan verdacht. De zaak komt voor het gerecht en als ieder meent dat Gerda inderdaad de ware schuldige is, komt een verrassende ont knooping aan alle onzekerheid een eind maken. WAALWIJK.. Van 30 Mei lot 6 Juni 1941. Geboren Henricus Jacobus Johannes, zv. J. M. C. L. Verwiel-Brans. Jacobus Maria, zv. J. A. Bergmans-de Wijs. Gerard Lamberlus, zv. J. J. Mandcinakers-Kuijs- ten. Petronella Fredcrica Maria, dv. J. II. van Wees-van Well. Johannes rranciscus Maria, zv. J. M. Bergmans van Heese. Cornelis Anlonij Anna Ge- rardus, zv. M. Mens-van Heijst, wonende te Loonopzand. Johannes Wilhelmus, zv. A. J. de Kort-Klerkx. Overleden A. C. Maas, oud een maand. A. J. H. Mangels, oud 16 dagen. Ma. Bouman, oud 39 jaren. Ha. van de Wiel, oud 66 jaren, echtgenoole van C. Ivraneveld, wonende te Loonopzand. W. van Hel- voirt, oud 68 jaren, echtgenoot van 'rtia. P. van der Lee. G. A. Dekkers, oud jaren. Eth. M. van der Pennen, oud /8 jaren, weduwe van S. van der Pennen. Ba. Zeckendorf, oud 57 jaren. Huwelijksaangiften Th. A. Papenhoven, oud 25 jaren en (.la. van Geenen, oud 20 jaren. Ingekomen: Ma. J. van Erp van Geffen. Vertrokken: Ha. M. Grashoff naar Hillegersberg. A. de Bie naar Eist. K. G. J. van Raamsdonk naar Sehijndel. A. B. Naijen naar Vlissingen. J. P. F. de Laat naar Tilburg. Predikbeurten op Zondag 8 Juni а.s. in de Ned. Herv. kerk van Was pik. Voormiddag half tien en na middag twee uur Ds. R. de Bruin. Paardensport. Dank zij het zeer fraaie zomerweer zijn de alhier op 2e Pinksterdag gehouden ruiterwedstrijden zeer ge slaagd. Deze wedstrijden .werden met een kort welkomstwoord door burgemeester Dekkers geopend, waarna de wedstrijden een aanvang namen. De uitslagen waren als volgt: Dressuur voor achttallen: 1. «De Paardenvriend» uit Alfen, 2. «Juliana» te Bavel, 3. «Nassau» te Baarle Nassau, 4. «Vivace» te Ginneken, 5 Rijd met Beleid, Waspik «Juliana» Raamsdonksveer en 7. «Eendracht» te Oosteind. Individueele dressuur. 1. W. Leemans te Bavel met Sunbeam, 2. P. Zweep te Ginneken met Nelly, 3. A. Huijbregts te Bavel met Polly 4. J. v. d. Avoird te Bavel met Nelly 5. W. van Bilzen Ginneken met Diana. 6 P. van Beek Baarle Nassau met Corry, 7. J. Kamp te Waspik. 8. Fons Broekmans Waspik met Jules, 9. G. Gulickx Baarle Nassau met Wilfried, 10 C. Tielen Bavel met Corry, II. W. Zijlmans Waspik, 12 J. de Craen Breda met Jetty en 13 C. Oomen te Ginneken. Aangespannen landbouwtuigpaar- den 1 J. Boons te Raamsdonk met Thirza, 2 M. Buijzer te Heusden- hout met Piminda. 3 P. de Bont te Raamsdonk met Adia. 4 C.v. Etten Waspik met Joachim. 5 A.IJpelaar te Dongen met Alucca. 6 Houtepen te Bavel. Springconcours 1 J. Jansen, Baarle-Nassau met Pioli 0 fouten. 2 W. Leemans, Bavel met Sunbeam 3 fouten. 3 G. Gulickx Het artikel: „Spotnamen voor Noord- Brabantschc plaatsen", dat wij in ons nummer van 1.1. Zaterdag ontleenden aan 't Nieuwsblad van Heusden, heeft de belangstelling getrokken van een folkloristisch lezer, die op dit terrein heel wat eigen-studie heeft gemaakt en die ons 't volgende schreef: Valkenswaard bezat als hoofdplaats in zijn omgeving de afgunst der om liggende dorpen. Deze afgunst of na ijver was dikwijls oorzaak van bloe dige vechtpartijen. Dat de schrik er bij de Valkenswaarders in zat zou blij ken «uit: Als het in Woldere (Waalre) begint te spolderen, En in Dommelen begint te rommelen, Dan zijn ze in Weerd (Valkens waard) gelijk verveerd. Naar het schijnt lieten de Weerde naars het niet op zich zitten en pa reerden deze aantijging met: Als het in Woldere begint te spoldcre En in Dommele begint te rommelen. Dan zijn ze in Weerd nog niks verveerd. Dat de folklore nog niet geheel dood is mag blijken uit het volgende. Nog vaak in de „Acht Zaligheden" komende, heb ik mij eens, op gevaar af met de inwoners van Steensel in on min te komen, persoonlijk op de hoogte gesteld. Men spreekt daar in de omge ving van de „Steenselse pieren". Qp den dag van vandaag nog is het niet gewenscht te zeggen dat er in Steensel maar een pier zit, want dit slaat op den schralen grond met de daarmee gepaard gaande armoede. Dat armoe of weelde van het eene of andere dorp soms een rol speelde, komt tot uitdrukking van wat ik des tijds in het grensdorp Luiksgestel hoor de. In het nabijgelegen Lommei (België) was het in vroeger tijd blijkbaar ook geen „vetpot". De inwoners van Luiks gestel, dat meer welvaart kende, ver telden, dat, wanneer men aan de grens staande, dus op evenwijdigen afstand der nvee plaatsen, men bij het Angelus- luiden der klokken, duidelijk kon hoo- ren dat het armzalig en meewarig klin kende klokje van Lommei riep: Wat heerscht er in Lommei, waarop de ongeveer gelijktijdig beije- rende klok van Luiksgestel antwoorde: Erremoei, Erremoei, gevolgd door de beangstigende vraag van Lommels klokje: Hoe lang zal dat duren, waarop die van Luiksgestel het minder bemoedigend Al z'n léve, al z'n léve liet horen. Hier zal de verbeelding wel het meest gesproken hebben, want in den tijd van mijn verblijf aldaar constateer de ik geen verschil in welstand. Toch Baarle-Nassau niet Blecine4 foulen, 4 C. Oomen Ginneken met Zambo 4 fouten, 5 M. Elessen Tilburg met Pollie 7 fouten. Land bouw wagen (2 span): 1 P. en J. de Bont Raamsdonk met Adia en Columbia. 2 Jansen en van Gorp Alphen met Wagaren Sida. 3 Biemans en de Zeeuw Waspik. 4 J. de Bont en van Aken Raamsdonk. 5 Chr. van Etten en P. de Bont Waspik-Raamsdonk. Voor deze wedstrijden, die door ruim 2000 toeschouwers werd bij gewoond, waren zeer mooie prijzen beschikbaar gesteld o.m. van Burge meester Dekkers en van de wet houders E. J. Rubbens en W. H. Zijlmans. „Rijd met Beleid" kan met zeer veel genoegen op deze wedstrijden terugblikken, Opsporingsambtenaren als pseudo-vleeschopkoopers Een persoon, die bij een inwoner van de buurtschap Èderveen aan klopte om aldaar buiten de disributie om een paar pond vleesch te koopen kreeg ten antwoord, dat hij wel een paar honderd pond zou kunnen leveren doch geen p. pond, aangezien zulks wat de winst aangaat de moeite niet waard was. De opsporingsambtenaren, wien zulks ter oore kwam, begaven zich vergezeld van politie Dinsdagavond naar Ederveen en dienden zich met veel succes aan als koopers. Hierbij bleek al spoedig dat het vleesch zich niet in Ederveen bevond, doch elders Na heel wat omzwervingen kwam men eindelijk te middernacht terecht op de plaats, waar het kostbare spul zich volgens de geheimzinnig verstrekte inlichtingen zich bevond en wel bij een landbouwer in Nijkerkerveen. De ambtenaren, die zich voort durend hadden voorgedaan als pseudo koopers, wekten den land bouwer, die allang in zoete rust lag, en deelden hem mede, dat zij een partijtje vleesch wenschten te koopen. De boer had inderdaad het gewenschte in zijn kelder hangen en na eenig heen en weer gepraat wer dmen het eens over den prijs, die op een rijksdaalder per pond werd bepaald. waren en bleven de Lommelaren „erre moei zaaiers". In Gestel, destijds nog niet bij Eind hoven ingelijfd, sprak men van de „blauwbuiken". Voor zoover ik heb kunnen nagaan dankten zij dien naam aan het feit dat de bewoners van Ges tel, welke veel aan linnen en damast weven deden, blauwe kielen droegen, welke door hun snit een bolvormig vooraanzicht gaven. Thans verlaat ik het kempisch terri torium, om met de Rotterdamsche „kielschieters" kennis te maken. Vlijmensche „maanblussers" vindt zijn pendant in deze „kielschieters". Toen de maasstad nog slechts een visschersdorp was, meenden de bewo ners op zekeren morgen in de Maas een walvisch te zien, welke met zijn rug even boven het water uitstak. Men besloot dit ondier ongevaarlijk te ma ken. Maar hoe? Levend vangen was een onmogelijk heid. Dan maar dood. Dit kon het best gebeuren met er stevig op los te knal len. Toen al het kruit verschoten was, waagden enkele „dapperen" er naar toe te varen, welke, bij nadere kennis making, tot de ontdekking kwamen, dat, wat men voor de rug van een wal visch had aangezien, niets anders was dan de kiel van een omgeslagen boot. Dat de „eigengeraaide boarksen" ook nog den naam van keisch...ters hebben, is bekend, doch minder bekend is wellicht waaraan zij dien naam te danken hebben. Volgens mijn grootvader, 'n „boark- se" van geboorte, is het volgende feit daarvan de reden. Op den smallen dorpsweg, wat nu Laageinde, Minister Loeffstraat en Hoogeinde is, vond men op een zomer morgen een kei van ongewone groote afmetingen, minstens een kubieke me ter, die aan den bovenkant het op schrift droeg: Wonder, wonder, boven wonder. Als g' eens wist wat hier lag onder. Deze kei belemmerde het verkeer en was door zijn enorme zwaarte niet ge makkelijk uit den ongelijken zanderigen bodem te verwijderen. Bovendien had het opschrift niet weinig de nieuwsgierigheid geprikkeld. Met man en macht ging men aan den slag om het „geheim" te ontdek ken. Na een dag van uitputtend zwoe gen in de brandende zon, gelukte het hem te doen kantelen. Het resultaat was dat men op de on derzijde, welke nu zichtbaar was ge worden, deze ingebeitelde ontboeze ming vond: O mey, o mey, Wat ben ik blij, Dat ik lig op mijn andere zij. Van kwaadheid of uit teleurstelling moet een of meerderen daarna de kei of omgeving met uitwerpselen bevuild hebben, waarna de spotzieke bewoners der omliggende dorpen voortaan van de „boarkse keisch...ters" spraken. JEVO. Toen er afgerekend zou worden, kwam uit de portefeuille van een der ambtenaren in plaats van een bundeltje bankbiljetten diens aan stelling te voorschijn en maakten de bezoekers zich bekend Deland. bouwer ging bijna door den grond van schrik en hij was nog niet bekomen, toen hij met he inbeslag- genomen vleesch in den auto werd weggebracht. Het meest ergerlijke bij dit geval was het feit, dat bij de keuring kwam vast te staan, dat van de geheele partij, wegende ongeveer 235 kilogram, niet meer dan 10 kilo voor consumptie geschikt was al het overige was tot op het been be dorven. SCHOENREPARATIES. VERHOOGING VAN BIERACCIJNS. Met 40 cent per H.L.-graad. ARBEIDSDIENST VOORALSNOG NIET ALGEMEEN VERPLICHT. De commandant van tien Arbeids dienst, heeft op eenige vragen, die hem bereikt hadden in verband met de on langs verschenen verordening geant- woord. Ten aanzien van den verplichten, arbeidsdienst verklaarde hij, dat dezf» voorloopig niet aan de orde komt. In de eerste plaats is deze technisch onmoge lijk, door het ontbreken van de gelegen heid om de jongens onder te brengen. Een jaarklasse kan geschat worden op 60.000 man, zoodat tweemaal per jaar dan 30.000 man gedurende een half jaar zouden moeten worden ondergebracht. Onder de huidige omstandigheden is het niet mogelijk de aanbouw van de kam pen in een aanzienlijk sneller tempo te doen gebeuren, zoodat alleen vrijwil ligers worden aangenomen. ZIJN VROUW VERMOORD. De 58-jarige Amsterdammer, die in verband met het vinden van een vrou wenhoofd in het Merwedekanaal verle den week door de politie te Rotterdam is gearresteerd, verdacht van moord op zijn echtgenoote (van wie het gevonden hoofd zou zijn) heeft hedenochtend voor den rechtercommissaris bekend, deze gruwelijke misdaad te hebben bedreven. Veilig en vlug als geen ander helpen hierbij altijd een poeder of cachet van Mijnhardt. Mijnhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachets, genaamd „Mijnhardtjes" Doos 10 en 50 ct. Wat de prijzen der sclioenrepnrntles betreft, is een indecling in vijftien klassen in voorbereiding, op grond waarvan weldra iedere schoenlapper liet tarief, dat hij mag berekenen, duidelijk zicht baar in zijn zaak zal moeten ophangen. Voor vele schoenlappers zal de toestand heter worden dan voor 9 Mei 1940, zonder dat het publiek onredelijk hoogc prijzen zal hebben te betalen. Bij besluit van den secretaris-generaal van liet departement van Financiën is de bieraccijns met veertig cent per liectolitergrand verhoogd, n.l. van 2.20 gebracht op 2.60. Dit besluit treedt in werking met ingang van 10 Juni 1911.

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 5