BURGERLIJKE STAND Gemengd Nieuws. WEER SCHOEISEL ZONDER BON. Eenige verruiming van het distributie stelsel ingaande heden. De secretaris-generaal, van hel de partement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat met ingang van heden de verkoop van een aantal soorten schoeisel, hetwelk tot dusverre op een z.g. bon 2 moest wor den gekocht, weer vrij van bon zal kunnen geschieden. Het betrett de volgende soorten schoeisel: 1. baby-schoeisel; 2. pantoffels met een cosy-zool en bovenwerk van stol; 3. rubberbadschoenen; 4 klompsokken. Voorts zal, ten einde tegemoet te komen aan den veel geuiten wensch van het publiek om meer schoeisel voor kinderen beschikbaar te stellen, de grens voor kinderschoenen, welke op bon 2 verkrijgbaar zijn, uitgebreid worden van maat 23 tot maat 27. an heden af is dus kinderschoeisel tot en met maat 27 op bon 2 verkrijgbaar. Bovendien zullen sandalen met leer en- of rubberzool op bon 2 verkrijgbaai zijn. Ten slotte wordt de aandacht er op gevestigd, dat niet alleen zomerschoei- scl op bon 2 verkrijgbaar is, doch ook een aantal soorten schoeisel, hetwelk kan worden gebruikt om het normale schoeisel te sparen voor den komen den winter. In het bijzonder zij hier gewezen op schoenen met houten zool, pantoffels met leeren zool en gym nastiekschoenen, welke gedurende den zomer zeer goed gebruikt kunnen wor den om het normale schoeisel te ver vangen. DE TEXTIELDISTRIBUTIE. De laatste twintig punten mogen eerst na 31 Juli worden gebruikt. Voor de van 1 Februari j.l. tot 1 September a.s. geldige textielkaart is destijds bepaald, dat de punten, ge- 1941 mochten worden gebruikt. Blij- nummerd van 1 t.m. 20 eerst na 1 Juli kens de Textieldistributiebeschikking 1941 III is deze datum veranderd in 31 Juli 1941. ZOMERKAMP VOOR JOURNALISTEN. Zaterdag ingewijd. dat slagen moet. Wij willen ons volk winnen voor het nationaal-socialisme, maar wij weten dat hier niets met dwang is te bereiken, maar dat alleen de kalme overtuiging het wint. BOND VAN EXPLOITANTEN VAN VAN RADIOCENTRALES ONTBONDEN. De commissaris voor niet-conuner- cieele vereenigingen en stichtingen te Den Haag heeft met ingang van 14 Juni 1941 op grond van art. 2 lid 1 der Verordening no. 41 1941 van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied den Bond van Exploitanten van Radiocentrales B E. R.C.), gevestigd Keizersgracht 290 te Amsterdam opgeheven. Tot liquida- teur is henoemd de heer Hoogendoorn te Rotterdam. De liquidateur deelt mede, dat even- tucele vorderingen gespecificeerd en in drievoud voor 1 Juli 1941 aan het bureau Keizersgracht 296 te Amster dam moeten worden ingezonden. Zij, die nog betalingen te verrichten heb ben, worden uitgenoodigd dit eveneens voor 1 Juli met duidelijke toelichting aan dit adres te doen. PETROLEUM VOOR KOOK- DOELEINDEN. De secretaris-generaal van hel de partement van handel, nijverheid en scheepvaart maakt bekend, dat gedu rende het tijdvak van 16 Juni tot en met 10 Augustus a.s. elk der met „11 genummerde bonnen van de nieuw uit gereikte bonkaart „M" en de nieuw uitgereikte bonkaart „O recht geelt op het koopen van twee liter petro leum voor kookdoeleinden. afleveren en ontvangen VAN MELK. Op het uit de veertiende eeuw da- teerende kasteel „De Cannenburgh" te Vaassen, dat een van de mooiste bouw werken uit dien tijd mag worden ge noemd en dat in al zijn onderdeelen doet spreken van Neerlands roemrijke historie, is Zaterdag het eerste zomer kamp voor journalisten, georganiseerd door den Raad van Voorlichting dei Nederlandsche pers, zoowel plechtig als vroolijk ingewijd, waarbij talrijke gasten en genoodigden aanwezig wa ren. Tegen den avond werd een feeste lijke openingsmaaltijd gemeenschap pelijk genuttigd, waarbij de heer N. Oosterbaan, hoofd van de afdeeling al- gemeene propaganda van het departe ment van V. en K. in een geestige ta felrede zijn beste verwachtingen uit sprak voor het welslagen van dit kamp en voor de- samenwerking tusschen pers en propaganda in een nieuwen staat. In een voordracht tijdens het gezel lig samenzijn na den gemeenschappe- 1 ij ken maaltijd beklemtoonde Dr. Goc- dewaagen, dat men hier in Nederland moet krijgen dat de volksvoorlichter zich niet meer voelt als een vrijbuiter, en enkeling gebonden aan de belangen van een groep of bedrijf zonder meer, maar dat hij zich bewust wordt van zijn ambt, als zijnde een openbare werkzaamheid, gebaseerd op vakkun digheid en deskundigheid. Het is noo- dig dat de volksvoorlichting uitgroeit tot een eerlijk beroep met een eeqigs- zins vastomlijnde doelstelling. Hoewel de volksvoorlichting over een ruime ervaring beschikt, is zij, in Nederland althans nog niet tot een eigenlijke be zinning gekomen. Na dan de ideëele en praktische zij de van de volksvoorlichting in 't licht te hebben gesteld, vervolgt spreker met te zeggen dat men van den jour- nalist moet verwachten dat hij geen berichteninachine is, maar een per soonlijkheid, die met de middelen, die hem ten dienste slaan, anderen tot een positieve wilshouding weet te dwin gen. Er is dan ook geen neutrale voor lichting, maar alleen een strijdbare, die aanhangers weet te werven. Met dit practische doel voor oogen werkt de volksvoorlichting in de vormen van rede, beeld en geschrift. Rede voeren moet weer een kunst worden, gegrond op talent en. leering. De sterk politiek denkende Grieken en Romeinen hebben dit begrepen, toen zij de rhetorica als een der hoogste kunsten deden onderwijzen en leeren. Dr. Goedewaagen pleitte voor weder oprichting van redenaarsscholen of -instituten. Vervolgens brengt spreker vooral 't groote belang van het beeld in de pers naar voren. Betreffende de functie van den staat voor de volksvoorlichting, zeide hij Het departement is een experiment, De Prov. Vöedselcommissaris voor Noordbrabant maakt bekend, dat de Landbouw - Crisis - Organisatie vöor Noordbrabant, op grond van art. 2 Zuivelbesluit 1941 aan veehouders ver biedt hun melk te leveren aan een an dere zuivelfabriek dan waaraan zij lot op heden hun melk leverden, mits zij hiertoe niet reeds door de Landbouw- Crisis-Organisatie voor Noordbrabant werden of nog zullen worden verplicht. Tevens verbiedt de Prov. Vöedsel commissaris voor Noordbrabant op grond van art. 3 van het Zuivelbesluit 1941 aan producenten (fabrieken, melkinrichtingen enz.) melk in ont vangst te nemen van andere veehou ders dan tot heden geschiedde, ten koste van een andere producent. De Landbouw-Crisis-Organisatie voor Noordbrabant behoudt zich het recht voor melklcverancicrs op aanwijzing van den Prov. Vöedselcommissaris te verplichten aan andere producenten melk te leveren dan waaraan zij deze heden leverden, wanneer dit door haar i om reden van een meer economisch i vervoer noodzakelijk wordt geacht. Overtreding van bovenstaande voor- schriften wordt gestraft. DE STRIJD TEGEN CLANDESTIENE SLACHTINGEN. Er wordt aangepakt! Het rijkscommissariaat maakte d.d. 14 dezer het volgende bekend: Daar de gevallen van clandestiene slachtingen een zoodanigen omvang hebben aangenomen dat zij de belan gen van een stelselmatige levensmid delenvoorziening van het Nederland sche volk, met name de voldoende en gelijkmatige verdeeling van 't vleèsch in gevaar kunnen brengen, heelt de commissaris-generaal voor de veilig heid termen aanwezig geacht thans de bedrijvers van sabotage op dit gebied krachtig aan te pakken. In overeenstemming hiermee heelt de Duitsche veiligheidspolitie in een bijzonder ernstig geval van omvang rijke clandestiene slachtingen, dat zich te Utrecht heeft voorgedaan, de vol gende personen, die er als daders en helers bij betrokken waren, voor on- bepaalden tijd naar een Duitsch con centratiekamp overgebracht: J. W. G. van Wees; 2. B. K. J. Vis- scher; 3. M. A. van Wees; 4. J. K. van der Heiden en 5. J. W. Soesbergen, allen te Utrecht. Het asociale gedrag van elementen, die schade aan de volksgemeenschap toebrengen en zich ondanks de her haalde waarschuwingen niet ontzien uit louter winstbejag onbehoorlijke zaken te doen met voedingsmiddelen die te algemeenen nutte bestemd zijn, wordt hiermee aan de kaak gesteld. De getroffen maatregel moge tevens als waarschuwing dienen voor al die genen, die er nog altijd bewust op uil zijn, de tot verzekering van de levens middelen-voorziening getroffen maat regelen te ontduiken. OORLOGSBEGROOTING VAN NED.-INDIë. Te Batavia is officieel medegedeeld, dat de oorlogsuitgaven van Neder- landsch-Indië in het komende begroo- tingsjaar waarschijnlijk ongeveer 250 millioen dollar zullen bedragen. De staatsschuld zou daardoor in het jaar 1941 stijgen tot 137 millioen gul den. Hel tekort zal waarschijnlijk 95 millioen gulden bedragen. Een schrijver van dreigbrieven gearresteerd Een rechercheur trad op als kioskhouder. Donderdag j.l. kreeg een rent meester uit een plaatsje in de buurt van Den Haag een dreigbrief, waarin verlangd werd dat hij den Vrijdag daaropvolgende, vóór twaalf uur,in een kiosk op één der stations te 's Gravenhage een enveloppe moest deponeeren, onder letter A Z, met in dit couvert een chéque van vijf duizend gulden, afkomstig van de dame, bij wie de rentmeester in dienst was. Bij nietbelaling zou aan verschillende dreigementen uitvoe ring worden gegeven. De rentmeester heeft niet geaarzeld en oogenblikke- lijk onder leiding van de inspecteurs Groenevelt en Mooner, een onder zoek ingesteld. Men adviseerde den rentmeesier, om aan het dreige ment gehoor te geven en een enve loppe onder de letters A-Z, maar natuurlijk zonder inhoud, aan de kiosk af te geven. De rest van de zaak was toen voor rekening van de politie. Een der rechercheurs trok een stofjas aan en nam plaats in de kiosk, waar hij zijn klanten zeer minzaam bediende. Een andere re chercheur vermomde zich als reizi ger en hield zich in de buurt van de kiosk op. Het zou echter avond worden voor er iets gebeurde. Om half acht, toen de rechercheur Koele zijn plaats in de kiosk had inge nomen, vervoegde zich bij hem een jongmensch, die naar een brief, onder de letters A-Z vroeg. Terstond werd hij gearresteerd. Op het hoofd bureau 'van politie bleek men te doen te hebben met den 26-jarigen tee kenaar C. uit Rotterdam. C.is eenigen tijd geleden eenige bijzonderheden van dengene, van wie hij het geld wilde hebben, op sluwe manier en door het uithooren van het perso neel, te weten gekomen. De man is thans opgesloten. Prijsopdrijving van sigaren. Een groote sigarenfabriek in het zuiden van het land maakte zich in het begin van dit jaar schuldig aan ernstige prijsopdrijving. Dit geschied de ook weer op de reeds uit andere veroordeelingen wegens prijsdelicten bekend geworden wijze, n.l. door het duurder banderolleeren. I)e plechtige bijzetting van het stoffelijk overschot van ex-keizer il- helm II te Doorn. Achter de kist de Kroonprins met de weduwe. (Roth, Associated Press, Zander). Sigaren van 8,10 en 12 cent worden dan voorzien van een banderol voor 15, 20 en 25 cent en de rooker is de'dupe. Fabrikanten en grossiers, welke zich hieraan schuldig maken, hebben in dergelijke gevallen zeer aanzienlijke extra-winsten. Hierbij greep de opsporingsambte naar der prijscontrole echter in en de Brabantsche sigarenfabriek werd door den inspecteur voor de prijs- beheerschingte 's Hertogenbosch tot een boete van f6000 een grossier- afnemer der fabriek tot f 1000 boete veroordeeld. Brand in de Kristal- Unie Maastricht. Het A. N. P. meldt: In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is in de kristalfabrieken van de N,V. Kristal-Unie te Maastricht 'n ernstige brand uitgebroken, welke ontstond in de magazijnen en over sloeg naar de kristal- en glasvoor- raden van het bedrijf, die vrijwel geheel zijn vernield. De vier groote koelovens van het bedrijf, een gedeelte van de opslag plaats en een reeks bedrijfskantoren werden eveneens vernield. Het eigen lijke bedrijf werd gelukkig niet ernstig getroffen. De Maastrichtsche brandweer, ver sterkt met met materieel van den luchtbeschermingsdienst, van de fabrieksbrandweer en van de Neder landsche Spoorwegen bestreed het vuur, dat eerst na verscheidene uren werd bedwongen. De schade, welke door verzekering wordt gedekt, loopt ver over de honderdduizend gulden. Naar wij van de directie vernemen zal binnenkort het werk in de fa briek grootendeels kunnen worden hervat, terwijl voor het personeel, dat niet direct te werk gesteld kan worden, een wachtgeldregeling wordt getroffen. De fabriek werkt met ongeveer zevenhonderd man. Op het terrein van den brand was behalve de plaatselijke autoriteiten, ook de beauftragte van den rijks commissaris van Limburg, de heer W. Schmidt, aanwezig. Omtrent de oorzaak tast men nog in het duister. Met den voet In een wissel bekneld. Zaterdagmiddag raakte de 44-jarige rangeerder J. C. G Gijssen, die op 't stationemplacement te Roermond bezig was met het koppelen van de wagens van 'n rangeerendegoederen trein, met zijn voet bekneld in een wissel. Op dat oogsnblik naderde een wagen G. werd overreden en was op slag dood. G. laat een vrouw ep vier kinderen achter. Burgemeester van Schiedam mishandeld. Een gewezen rechercheur van politie ging hem met een ijzeren stang te lijf. Woensdagavond is de burgemeester mr. dr. F. L. J. van Haaren, toen hij zich met zijn echtgenoote in hun nieuwe woning aan de Nassaulaan bevond, die zij bezig zijn in te richten, door den gewezen recher cheur J. A. van H. aangevallen. De man, die den burgemeester van achteren was genaderd, gaf hem eerst een harden klap in den hals, en nadat de aangevallene zich omge draaid had, volgde een slag in het gelaat. Deze verdedigde zich, waar toe hij naar een zware boorzaag greep, die tot het gereedschap van een werkman behoorde, die in het huis een karwei had verricht. De aanvaller had intusschen een zware ijzeren stang opgenomen, waarmee hij naar den burgemeester sloeg, maar dè slag trof geen doel. Op het hulpgeroep van den burge meester was hulp komen opdagen, die den aangevallene ontzette. In den tusschentijd had mevr. Van Haaren-Raaymakers de politie tele fonisch gewaarschuwd en spoedig daarop verschenen eenige agenten, die den aanvaller hebben meege nomen. De burgemeester is door de hem toegebrachte slagen slechts lichtge kwetst. De aanvaller was kort te voren uit den politiedienst ontslagen. Inbraak in een distributiekantoor te Amsterdam. Honderdduizenden bonnen ontvreemd. In den nacht van Vrijdag op Za terdag heeft er een inbraak plaats gevonden in het distributiekantoor Oost in de 3e Oosterparkstraat te Amsterdam. Het kantoor werd ge heel leeggeplunderd. Alle voorra dige distributiebonnen en stempels zijn ontvreemd. Het aantal gestolen bonnen loopt in de honderdduizen den. Ook vele distributiekaarten worden vermist. Bonnen en kaarten betroffen nagenoeg alle distributie goederen, Verdwenen zijn: 2600 vetkaarten, 1400 vleeschkaarten en 100 halve vleeschkaarten, 1900 aard- appelkaarten en 500 halve aard- appelkaarten, £00 algemeen distri- butiebonboekjes. 500 bloemkaarten, 1000 boterkaarten en 1500 halve bolerkaarten, 1480 brandstoffen- kaarten j, idem k, 195 idem 1, 400 idem M en 200 idem a, 400 cacao- kaarten, 100 melkkaarten. 300 ben- zine-vergunningen a 60 1, 100 idem h 30 1, 100 papkaarten, 700 series petroleumzegels, 800 schoenbonnen no. 1 en 800 schoenbonnen no. 2. Voorts een zeer groot aantal bonnen voor aardappelen, boter, brandstof fen, brood, eieren, havermout, kaas, koffie, thee, maizena, margarine, peulvruchten, rijst, spijsolie, suiker tarwe, bloem, toiletzeep, vermicelli, vleesch- en vleeschwaren, andere zeep, terpetijn, generatoren-anthra- ciet en turf, lijnolie, melk, textiel h. a. en s. meegenomen, benevens een aantal reductiebewijzen h f 1.50 en h f 15. Voorts, zooals gemeld, een aantal stempels. Oplichters in Den Haag. Met tweeduizend gulden verdwenen. Zaterdagmiddag usschen twee uur en half drie, werd de bewoner van een perceel aan de Pletterijkade, die met zijn twee zoons, één van vijftien en één van zeventienjaar thuis was, plotseling opgeschrikt door't luiden van de huisbel, Daar de vrouw des huizes boodschappen deed. ging de jongste zoon open doen. Nauwelijks had de jongen echter aan het trap touw getrokken want het bewuste perceel is een bovenhuis ot er stormden drie mannen de trap op. De bewoner van het huis was op lawaai ook naar de hall gesneld en zijn verbazing kende werkelijk geen grenzen, toen één van de mannen hem toevoegde, dat zij van de politie waren. „Beken de zaak nu maar", riep hij uit, ,,want we komen huis zoeking doen. We worden ook weer gestuurd In plaajts van naar de legitimatiepapieren tp vragen, hecht ten vader en zoon geloot aan de praatjes van de mannen. Iwee mannen gingen het woonvertrek binnen, terwijl de derde boven aan de trap post vatte. De huiskamer en ook de andere vertrekken werden aan een vluchtig onderzoek onder worpen. Ook de kasten werden ge ïnspecteerd, maar de mannen kon den niets van hun gading vinden. Ten slotte verklaarde één van het drietal, dat hij den bewoner van het perceel moest fouilleeren. Ook dit werd toegelaten. Uit een portefeuille werden toen acht bankbiljetten van honderd gulden en voorts briefjes van 25, twintig en tien gulden, in totaal tweeduizend gehaald en in beslag genomen. De eigenaar moest nog een formulier teekenen, maar dat stak de pseudo-politieman zelf in den zak Intusschen was de vrouw thuis gekomen maar zij werd boven aan de trap door een der indringers opgevangen en onder het motto „Politie, huiszoeking" in de keuken geduwd. Nadat de „forma liteiten" met het „formulier" ver vuld waren, vertrok het drietal. Een van hen verklaarde nog, dat zij naar het bureau Rijswijkscheweg gingen, om met den officier van justitie te telefoneeren en nieuwe instructies af te wachten. Zij zouden spoedig met een auto terugkomen, om den be woner te halen. Toen er echter na twee uur nog geen politie was ver schenen, kreeg de familie argwaan en stelde zich met de politie in ver binding, waarna bleek dat zij met oplichters te doen had gehad. loonopzand. Van 5 t/m 12 Juni 1941. Geboren: Johanna Antonia, dv. P. E. Sp1®"»®5- Wervers. Catharina, dv. H. Netten- Zeebregts. Overleden: M. C. Wartenbergi oud) 19 jr., dv. a. Wartenberg-van Breugel. C. Hommel, oud 70 jr. W. van der Velden, oud 74 jr., weduwn. v.au H. van Vrinten. Huwelijken: P A. van Wanrooi), oud 30 jr. en U. van' Wanrooij, oud 24 jr., beiden alhier. A. de Waal, oud 26 jr. en J. Ih. van Wanrooij, oud 18 jr., beiden alhier. ii i -

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 2