PROVINCIAAL NIEUWS. ..NOORD BRABAND" Woensdag 18 Juni 1941 No. 49 De Echo van het Zuiden. Tweede Blad „NOORD-BRABAND" IN 1940 EXAMEN. Voor het eindexamen der middel bare meisjesschool van O.L. Vrouw ter Eem te Amersfoort, is o.m. ge slaagd mej. Tonny Hoffmans to Waal wijk. GESLAAGD. Geslaagd voor het examen typiste van den R.K. Bond van Groote-schrij- vers St. Genesius te Tilburg, de dames J. Jansen, J. de Kort en A. Scholten. Zij genooten hunne opleiding bij de Eerw. Zusters, Eerste Zeine alhier. Voor het Middenstandsdiploma Algemeene Handelskennis slaagde de heer C. de Kort alhier. Hij genoot zijn opleiding bij den heer B. van Lier. HET ZILVEREN PRIESTEERFEEST VAN PASTOOR KEMPS. De hulde der kinderen. De Zeereerw. Heer Pastoor Kemps van de Parochie van O. L. Vrouw te v.m. Bcsoijen, herdacht gisteren het heugelijke feit van zijn zilveren Pries terjubileum. Zooals bekend, zal deze feestelijke gebeurtenis a.s. Zondag door de geheele parochie feestelijk worden gevierd, maar het was toch van het comité goed gezien, om den eigenlijken datum niet zonder meer te laten voorbijgaan. Het was daarom gisteren vooral het feest voor de jeugd en de wijze waar op een en ander georganiseerd was, zij het door de omstandigheden gedwon gen op bescheiden schaal, was aller aardigst en zal den jubilaris zeker hebben getroffen. Des morgens werd om negen uur in de parochiekerk door den zilveren priester een H. Mis opgedragen tot een bijzondere intentie, waarbij de Mis gezangen werden uitgevoerd door een knapenkoor, onder leiding van den heer P. Broos. De plechtigheden droe gen. mede door de uitstekende zang der jongens, een stichtend karakter. Onder deze H. Mis, die door zeer vele parochianen werd bijgewoond, nader den alle schoolkinderen ter H. Tafel. Des middags was een kinderhulde georganiseerd in de bewaarschool. Voor deze gelegenheid waren een twee- lal lokalen op alleraardigste wijze met zilver, groen en bloemen versierd. Bij zijn binnenkomst werd de jubilaris verwelkomd door een welkomstlied, waarna nog een passend lied werd ge zongen, terwijl vervolgens een der jongens een toespraak hield, waarbij hij den pastoor namens alle kinderen hulde bracht en een tweetal fraaie palmen aanbood. Het Hoofd der school, de heer P. Broos, bracht vervolgens nog in wel gekozen woorden hulde aan den ju bileerenden herder, waarbij hij hem vooral zijn dank betuigde voor de grootc belangstelling die hij steeds voor het onderwijs getoond heeft. Wij kennen, zoo zegt spreker, Uw groote liefde voor de kinderen, wier harten U steeds weet te winnen. Ook Uw loyale houding ten opzichte van het personeel waardeeren wij. Wij wen- schen U daarom van harte geluk met dit jubileum en danken U nogmaals voor alle goede hoedanigheden, die U voor de school hebt beschikbaar ge steld. Spreker besloot met den wensch dat God hem nog vele jaren voor de parochie zal mogen sparen. Pastoor Kemps dankte getroffen voor deze hartelijke huldiging, waarbij hij zich speciaal tot de jeugd richtte en haar aanspoorde vooral steeds godsdienstig te blijven. Met ernstige aandacht werd de toespraak van den pastoor aanhoord, en toen hij beloof de dat allen nog een tractatie te wach ten hadden, brak een spontaan ap plausje los, dat tenslotte overging in een „lang zal hij leven". Was dit gedeelte speciaal voor de jongens bestemd, nu was de tijd voor de meisjes gekomen om van hun hul debetuigingen blijk te geven. Dit ge beurde op het plaatsje naast de school en ook hier werden hartelijke woorden gewisseld en aardige en treffende lied jes gezongen. Bovendien werden nog eenige rei dansen ten beste gegeven, zoodat het een genoeglijke middag was, die den jubileerenden herder zeker veel genoe gen zal hebben gedaan en die hem vast een voorproefje zal hebben ge geven van de hulde, die hem Zondag van zijn oudere parochinanen zal te wachten staan. ZILVEREN JUBILEUM BIJ „DE AMSTEL". Een geslaagde huldiging. Instelling van een pensioenfonds. De rij van jubilarissen bij de N.V. Chroomlederfabriek „De Ainstel", werd Maandag voortgezet met den zil veren jubilaris, den heer Antoon van Iersel. Zooals dit bij deze firma de goede gewoonte is, werd dit feit op treffende wijze gevierd; daartoe ver- eenigden zich 's morgens de jubilaris, de Directeuren, het hoogere personeel en de leden van het feestcomité in één der kantoorlokalen, waar de jubilaris werd toegesproken door den oudsten directeur, den heer L. S. Gompen. Deze achtte het zich een voorrecht den ju bilaris en het bedrijf te kunnen ge- lukwenschen met dit jubileum. Het is wel een jonge jubilaris die deze ge- lukwenschen thans gelden en spreker herinnert zich nog de woorden van den heer A. van Delft, die den heer van Iersel in de eerste jaren dat hij hier werkzaam was, prees als een aardig, plichtsgetrouw en bijdehand jongske. Die hoedanigheden zijn hem steeds hij. gebleven, al is dat jongske nu tot een rijpe man gegroeiü. Spreker noemt dan de verschillende functies, waarin de jubilaris is werkzaam geweest (Foto E.v.h.Z.) voordat hij geplaatst werd in de sor- teerafdeeling, waar hij zich als een buitengewoon ijverig en vakbekwaam arbeider deed kennen. Het is daarom mede aan hem te danken, dat het be drijf zich tot ver over de grenzen een uitstekende naam wist te verwerven en er van een wereldreputatie kan ge sproken worden. Spreker hoopt dat het den jubilaris gegeven mag zijn zich nog vele jaren met zijn beste krachten aan de zaak te kunnen wij den. Het heeft altijd in onze bedoeling gelegen, vervolgt spreker, om voor de toekomst van de oud-gedienden van het personeel" te blijven zorgen, door van de bedrijfs-resultaten een bedrag ter zijde te leggen. Speciaal den laat- sten lijd heeft deze aangelegenheid ons nog meer bezig gehouden en thans zijn wij doende deze zaak een vasten vorm te geven door vorming van een fonds, dat recht geeft op pensioen bij het be reiken van den 65-jarigen leeftijd, of hij vroeger overlijden er voor te zor gen, dat de weduwe en minderjarige kinderen niet onverzorgd zullen ach terblijven. De definitieve regeling is nog in werking, maar deze zal zoodra zij vasten vorm heeft aangenomen, al gemeen aan het personeel hekend wor den hekend gemaakt. Spreker meende dit nu reeds te moe ten mededeelen, omdat het den jubi laris stellig zal verheugen, maar ook omdat daarmee het bewijs geleverd wordt dat de diensten van de mede werkers op prijs worden gesteld. Hij dankt hem dan nogmaals voor alles wat hij in het belang van het bedrijf gedaan heeft, daarbij tevens nog eens attentueerend de ijver en toewijding en kameraadschappelijke samenwerking met al zijn collega's. De mede-directeur, de heer S. E. Gom pen, achtte zich verplicht ook nog en kele woorden tot den jubilaris te rich, ten. Hij prees vooral de vakbekwaam heid van den jubilaris, die ieders be wondering afdwong en die zooveel tot de internationale reputatie van de fir ma heeft bijgedragen. Spreker spijt het, dat die reputatie door de stop zetting van den export thans aan hel tanen is, maar hij hoopt dat de tijd niet ver meer is dat het bedrijf weer in ouden omvang zijn werkzaamheden zal kunnen voortzetten. Spreker wenscht tot slot den jubi laris geluk en hoopt, dat hij zijn gou den jubileum met dezelfde frischheid en werklust zal mogen vieren. Als blijk van waardeering bood hij een geschenk onder couvert aan. Namens het uit de mede-arbeiders gevormde comité, sprak de heer P. v. Brunschot, die de collegialiteit van den jubilaris prees en hem namens al len een fraaie pendule met koperen vazen aanbood. Verder voerde het woord de heer A. C. Fijan. Hij wees er vooral op dat de jubilaris door eigen werklust de plaats heeft kunnen veroveren, waar hij thans staat. Hij feliciteert hem met dezen dag en hoopt dat God hem nog vele jaren in gezonden welstand zal mogen schenken. De jubilaris dankte hierna getroffen voor deze hartelijke huldigingswoor den en gaf de verzekering, dat hij steeds zijn beste krachten in dienst der hecren Gompen zal blijven geven. Hierna werd de eerewijn rondge diend, terwijl de jubilaris in staat werd gesteld den dag verder in eigen kring genoeglijk door te brengen. DE GOUDEN BRUILOFT TE BAARDWIJK. Het Laageinde in feeststemming. Wij zijn er van overtuigd dat het echtpaar Joh. van Hilst-Buitenkamp zeker geen spijt zal hebben gehad van zijn besluit om de viering van zijn Gouden Bruiloft nog te elfder ure te laten doorgaan. Immers de buurtbe woners hebben op den heugelijken dag van 14 Juni het gouden paar een zoodanige hulde bereid, dat zij die ze ker nooit meer zullen vergeten. Van den vroegen morgentot den laten avond is het één voortdurende feestvreugde geweest, die het Laag einde beheerschte, een feestvreugde het gouden paar volkomen waard Het begon al 's morgens, toen een tweetal luxe landauers en een auto bus met paardentractie verschenen, om het gouden paar naar de kerk te brengen. Omstuwd door een groote schare bruidjes, werd de lange weg naar de kerk aanvaard, alwaar om negen uur, door den Eerw. Heer kape laan Mutsaers een Plechtige H. Mis van dankbaarheid werd opgedragen, en waaronder hij zich in een toespraak tot het bruidspaar richtte, 0111 met recht tot het hart gesproken woorden de huwelijkstrouw te schetsen. Door den heer Frans Mol werd nog in een fraaie bariton-solo het Panis Angeli- cus uitgevoerd. Na afloop dezer plechtigheden, werd de terugtocht aanvaard en hel inmiddels verschenen zomerzonnetje beloofde het beste voor het verloop van den dag en daarin is men niet te* leurgesteld geworden. Bij aankomst aan de wpning van het bruidspaar, werd dit begroet door een feestlied, dat door tientallen werd meegezon gen. Hierna hield de jongedame Cor- ry Buijs een mooie berijmde toe spraak, waarmede het eerste deel der feestelijkheden gesloten werd. Het tweede volgde echter al spoe dig met de aanbieding van liet ge schenk van de buurt door het buurt- coinité, waarvan de heer C. Pullens de woordvoerder was. Deze vroeg zich af, of de tijd er zich thans wel toe leent om feest te vieren. Hij kan deze vraag met „ja" beant woorden, want dit bruidspaar dat 50 jaren lang zij aan zij door het leven gegaan is, heeft de viering van dit feit zeker verdiend, omdat het steeds blijk heeft gegeven van een gezond Christelijk gezinsleven en alleen deze gezinnen een blijvende waarborg zijn voor een gezonde maatschappij. Spre ker gaat dan de plechtigheden des morgens in de kerk na, waardoor iedereen gesticht was en waardoor het bruidspaar in gedachten zeker nog wel eens vertoefd zal hebben, bij het gelukkige feit dat precies 50 jaar ge leden plaats vond. Thans na 50 jaar kunt Gij echter met veel voldoening terugzien op den afgelegden weg en de aanwezigheid van Uwe kinderen en kleinkinderen die thans om U ge schaard zijn, om U hun dankbaarheid te betuigen voor alles wat Gij in die 50 jaar voor hen gedaan hebt, zal voor U zeker de grootste voldoening zijn, die U op dezen dag wenschen kunt. Spreker looft vervolgens het spontane medeleven van de buurt en bood na mens deze als blijk van hoogachting een geschenk onder couvert aan en namens het comité een fraaie bloe menmand, om te besluiten met een lang leve het gouden paar, hetgeen door allen spontaan werd overgeno men. Namens hel damescomité hood Mej. Baijens eveneens bloemen aan. Tijdens de receptie kwamen zeer vele hunne gelukwenschen aanbie den, waarbij o.m. de Eerw. Kapelaan Mutsaers en de Edelachtb. Heer Ei bers, wethouder. Men kan zeggen dat daarmee het officieele gedeelte was afgcloopen, maar de eigenlijke feestvreugde van de huurt begon nu pas. Den geheelen verderen dag was het aan het Laag einde een drukte van belang, die wel zijn hoogtepunt vond toen de Lieder tafel „Tot Bloei der Toonkunst" een serenade kwam brengen, weldra ge volgd door de Harmonie St. Jan waarbij respectievelijk de heeren W v. d. Mee en Jac. van Mierlo het hij muziek alleen niet lieten, maar ook nog met welgekozen woorden van hun medeleven en hoogachting blijk ga ven. Het is alles te samen een feest ge weest dat de jubilarissen met hun familie, maar niet minder de buurt nog lang zal heugen. SLUITING APPLICATIECURSUS VAK J. Hartelijke woorden aan het adres van den leider. Met de invoering van het onderwijs in lichamelijke oefeningen aan de la gere scholen, kwam de behoefte naar voren, om het onderwijzend personeel een cursus te laten volgen in het gym- nastiek-onderwijs, om het daardoor LEVENSVERZEKERING 1843 WAALWIJK 1843 beter in staat te stellen het onderricht aan de jeugd met vrucht te geven. De Kath. Onderw. Bond, afd. Waalwijk Heusden, heeft zich toen beijverd om hare leden aan een dergelijke cursus te doen deelnemen, waarbij zij tevens andere liefhebbers, niet-leden van ge noemden bond, in staat stelde zich aan te sluiten. Ruim een half jaar hebben toen 86 cursisten, onder leiding van den heer E. v. d. Geer, hun kennis op het gebied van het lichamelijke onder wijs verrijkt en als slot had Zaterdag middag in de zaal van Hotel Verwiel de sluiting plaats, waarbij alle deel nemers aanwezig waren. De heer FroJdage opende, als voor zitter van de K.O.B., de vergadering met den Christelijkcn groet, waarna hij alle aanwezigen hartelijk welkom heette, speciaal mej. Joritsma, rijks- consulente voor Lichamelijke Oefe ningen. In een buitengewoon geestige toespraak deelde spreker op de eerste plaats mede dat allen geslaagd waren en een diploma zullen krijgen, waarna hij de toestanden op het gebied van gymnastiek-onderwijs vroeger en nu vergeleek en concludeerde dat er op dit gebied veel ten goede veranderd is. Hierna werd tot uitreiking dér di ploma's overgegaan. Vervolgens richtte de heer Froklage zich tot den heer v. d. Geer en zcide dat deze zich nog wel zal herinneren hoe hij in het najaar bij hem kwam om het geven van een applicatiecursus te bespreken. U stemde toen niet di rect toe, zegt spreker, maar dat zat daarin, dat U den karaktertrek bezit dat U alleen iets wilt beginnen als men dat ook tot een goed einde kan bren gen. Ten slotte hebt U het aangenomen Verschenen is het 98e jaarverslag over 1940 van de N.V. „Noord-BrabandMaatschappij van Verzekering op het Leven gevestigd te Waalwijk. Wij ontlcenen er een en ander aan. Verzekerd bedrag. De tijdsomstandigheden waren allerminst gunstig voor het sluiten van nieuwe posten, hetgeen vooral tot uitdrukking kwam, toen in Mei ook over ons land de oor log uitbrak. De groote daling van de productie in de daarna volgende maanden van het boek jaar werd mede bevorderd door de moeilijkhe den, die de buitendienst ondervond. Zooals kon worden verwacht is het verval door afkoop en wanbetaling toegenomen. Niettegenstaande deze ongunstige factoren is de portefeuille in Nederland nog met een bedrag van Yi millioen gulden vooruitgegaan. De algeheele ontreddering tengevolge van den oorlog was in België veel ernstiger en deed zich ook veel langer, in die mate, gevoelen. De productie in België heeft dan ook vanaf de maand Mei practisch stilgestaan, het verval steeg tot een abnormale hoogte. De geboekte vooruitgang in Nederland werd door de teruggang in België te niet gedaan, zoo dat het totale bij onze Maatschappij verzekerde bedrag in het afgcloopen boekjaar verminderde, waarvan de hierna volgende cijfers een beeld geven. In totaal werd in 1940 afgesloten 5.523.835.52 Door omrekening tegen een koers van 6.028 per frs. 100.- verminderde het vefzekerd ka pitaal van de afdeeling België met 531.731.75 Het verval bedroeg: door overlijden, expiratie, af koop, wanbetaling en andere oorzaken 4.992.103.77 6.193.915.97 De vermindering bedroeg w per saldo dus 1.201.812.20 waardoor het totale verzekerd kapitaal per 31 December 1940 bedraagt 66.866.246.14. Tot ons genoegen kunnen wij vaststellen dat in het loopende boekjaar het verzekerde bedrag, zoowel in Nederland als in België zoodanig is toegenomen, dat bij het uitbrengen van dit ver slag bovenvermelde teruggang reeds ruim schoots werd ingehaald. Afdeeling België. Wij hebben er reeds op gewezen dat de directe gevolgen van den oor log door ons bedrijf in België zwaarder werden gevoeld dan in Nederland, hetgeen niet slechts tot uiting kwam in het daar te lande verzeker de bedrag, doch tevens in de ontvangst van premiegelden, van renten en huren. Uit de balans van de afdeeling België, die af zonderlijk in dit verslag is opgenomen, blijkt, dat de premie-reserve gedekt is door Belgische rentegevende waarden, overeenkomstig het be ginsel dat de verplichtingen in vreemde munt door belegging in die valuta behooren te wor den gedekt. Beleggingen. Onze beleggings-politiek heeft geen principieele wijzigingen ondergaan. De mogelijkheid bleef bestaan om de inkomende gelden op de gebruikelijke wijze te beleggen, al hebben wij er de voorkeur aan gegeven, in ver band met de tijdsomstandigheden, gedurende eenigen tijd, groote bedragen onbelegd te hou den. De beleggings-mogelijkheid van de daar voor aangewezen gelden onzer afdeeling in Bel gië was minder gunstig. Vaste eigendommen. Wij waren in de gele genheid ons bezit aan vaste eigendommen uit te breiden door aankoop van courante- en goed rendeerende huizen, terwijl wij tevens hebben verkocht daarvoor in aanmerking komende eigendommen, zoowel gebouwd als ongebouwd, die ten deele waren verkregen door inkoopen bij hypothecaire executies in vroegere jaren. De groote en algemeene stijging van de prij zen der onroerende goederen gaf ons geen aan leiding onze eigendommen te doen herschatten en de verhoogde waarde in de balans tot uit drukking te brengen. Toch had evenals andere jaren de gebruikelijke ruime afschrijving op de balanswaarde plaats, in totaal bedragende 39.396.76. Bovendien werd een bedrag van 8.517.83, hetwelk werd besteed voor verbetering dezer eigendommen, welk bedrag redelijkerwijze als waarde-vermeerdering zou kunnen gelden, vei ligheidshalve als kosten afgeschreven. Hypotheken. Evenals andere jaren hebben wij ons toegelegd op het beleggen van gelden onder verband van eerste hypotheek, waarvoor in aanmerking kwamen soliede en courante on derpanden met ruime overwaarde. Voor de leeningen, clie tot stand kwamen, bleven wij het beginsel volgen dat slechts eerste hypotheken in aanmerking komen, terwijl als regel maximaal 60 van een veilige en door deskundigen vastgestelde taxatie-waarde van het verbonden onderpand ter leen wordt ver strekt. In den regel blijven echter de te verstrek ken bedragen beneden genoemd percentage. Het mede verbinden van een polis levensverzekering of een persoonlijke borgstelling aanvaarden wij slechts als meerdere waarborg, doch kan nim mer bijdragen om de zakelijke waarde van het onderpand op te voeren. De tijdsomstandigheden in aanmerking ne mende, voldeden de hypothecaire debiteuren in het algemeen behoorlijk aan hunne verplichtin gen van .rentebetaling, zoodat bij het uitbren gen van dit verslag nog slechts een bedrag van 2.086.12 achterstallig is. Voor wat betreft de verplichte periodieke af lossingen mogen wij evenmin ontevreden zijn, hoewel in bepaalde gevallen, rekening houdende met de omstandigheden, uitstel of zelfs vrijstel ling werd verleend. Een gevolg van de waarde-vermeerdering van onroerende goederen is geweest, dat wij zijn af geweken van onze gewoonte de onderpanden, waarvan de in ons bezit zijnde taxaties ouder zijn dan 5 jaar, opnieuw te doen schatten. Wij meenden deze kosten veilig te kunnen besparen. In het afgeloopen boekjaar kwam geen enkele executie voor. Onder hypothecair verband is verstrekt 4.098.822.78, zijnde 96.18% op gebouwde en 162.710.zijnde 3.82% op landelijke eigen dommen. Effecten. Voor de waardeering der effecten- portefeuille der afdeeling Nederland bleven wij volgen den officieelen koers van den laatsten beursdag van het boekjaar, met dien verstande dat uitlootbare obligatiën niet boven pari in de balans werden opgenomen. De beurswaarde der effecten was dientengevolge op 31 December 1940 hooger dan de balanswaarde. De effecten, behoorende tot de afdeeling Bel gië, werden gewaardeerd naar den gemiddelden beurskoers over de maand December 1940, zulks ingevolge de aldaar geldende Wet betreffende de controle op de levensverzekeringsonderne mingen. Extra Reserve. De reserve verminderde door omrekening van de reserve van de afdeeling België met 1.532.74 en werd uit de winst verhoogd met 43.495.88, zoodat deze reserve thans op de balans voorkomt met een bedrag van 247.287.42. Reserve Geldbelegging. Aan deze reserve werd toegevoegd de winst op effecten ten bedrage van 373.872.35, zoo dat zij thans op de balans voorkomt met een bedrag van 552.672.55. Pensioenfonds Personeel. Het fonds was per 31 December 1939 groot 152.995.42 en werd, ten laste van de winst verhoogd met een bedrag van 31.102.82, zoo dat het per 31 December 1940 op de balans voorkomt met een bedrag van 184.098.24. Premiereserve. Voor de berekening der pre miereserve werd geen wijziging gebracht in de grondslagen. De rentevoet werd voor de afdee ling Nederland gehandhaafd op 3J^ en voor de afdeeling België op 4 Het rente-percen tage waartegen de premiereserve voor de ge heele portefeuille van ons bedrijf in Nederland en België is berekend, bedraagt gemiddeld 3.56. Aangezien de gemiddeld gekweekte rente over alle beleggingen in het afgeloopen boekjaar 4.10% bedroeg, blijkt hieruit dat nog een ruime marge aanwezig is. De premiereserve steeg voor de afdeeling Ne derland met 464.138.98 tot 10.633.118.90: voor de afdeeling België met frs. 1.261.946.58 tot frs. 24.131.009.02. De totale premiereserve steeg daardoor tot 12.087.736.12. Waar de berekening dezer reserve een nega tief bedrag aanwees, werd dit op nul gesteld, waardoor een latente reserve van 93.071.37 is opgenomen. Sterfte. De sterfte-uitkeeringen waren dit jaar belangrijk hooger dan onder normale om standigheden, hetgeen een gevolg was van den oorlog. De sterftegevallen onder onze verzekerden, veroorzaakt door oorlogshandelingen, zoowel van militairen als burgers, werden tot het volle verzekerd bedrag uitgekeerd, ook wanneer het polissen betrof, waarvan de verzekeringsvoor- waarden het oorlogsrisico uitsloten. Door het geheele leveensverzekeringbedrljf werd in December 1940 een regeling getroffen, waardoor op vrijwel uniforme wijze dit risico kan worden gedekt. De sterfte-uitkomsten -- met inbegrip van de oorlogs-sterfte waren als volgt: In de afdeeling Kapitaalverzekering bij de verzekeringen bij overlijden, volgens de gebe zigde sterftetabels, bedroeg de waargenomen sterfte 79 van de verwachte sterfte. In de af deeling Volksverzekering was dit percentage 80%. Winst en Reserves. De bedrijfswinst bedraagt 177.255.83, waar van werd gereserveerd voor belastingen 25.884.62 en 79.871.21 tot versterking van het bedrijf werd aangewend door toevoeging aan de extra reserve 43.495.88, de reserve dubi- euse debiteuren 10.339.48, terwijl op vaste ei gendommen werd afgeschreven 26.035.85. De reserves bedragen daardoor: de extra re serve 247.287.42, de reserve geldbelegging 552.672.55 en de reserve dubieuse debiteuren 32.000.-, in totaal 831.959.97. Op de balans komen o.m. voor als activa vaste eigendommen f 2.566.604.94, hypotheken 4.261.532.78, effecten 2.675.487.32, leenin gen op schuldbekentenissen 1.905.290.30, po- lisleeningen 855.698.35J^. saldi bij bankiers en kassiers, girorekeningen 559.836.06, scheeps- hypotheken 95.310.kassa 56.621.75, loo pende renten en huren 75.209.63, saldi bij agenten en kantoorincasso 220.448.84, diverse debiteuren 76.216.05meubilair en materieel 2.- en o.m. in 't passief: reserves 831.959.97, pensioenfonds personeel 184.098.24, premie- reserve 12.087.736.12, gereserveerde uitkee- ringen 45.939.75, div. crediteuren 73.884.80, andere passiva 68.369.46. De Winst- en Verliesrekening meldt o.m. als baten: premie-reserve eigen risico, einde van het boekjaar 12.087.736.12, uitkeeringen 1.080.042.06, afkoop 277.483.54J/?. onkosten 827.851.14Yi< pens.fonds personeel 31.102.82 andere lasten 30.121.81 afschrijvingen 24.113.31, saldo 177.255.83. Hiertegenover staan o.m.: premie-reserve eigen risico einde vo rig boekjaar 11.606.529.18, premiën 2.422.114.14, renten 394.662.89. huren 100.333.21 Yi< winst bij verkoop vaste eigen dommen 64.721.89.

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 5