SPORT "Nare dagen AKKESitJES BlffiUf E STAND FEUILLETON SE fftLËBIiSIEli „DE ECHO VAN HET ZUIDEN". RIJKSMIDDELEN IN MEI. I)e directe belastingen brachten bij na 55 millioen meer op dan vorig jaar. Ook de „overige middelen" zijn belangrijk hooger. BRITSCHE BOMMEN OP ONS LAND. Ook in den afgeloopen nacht vlogen vrij veel Britsche vliegtuigen boven ons land. Een aantal brisant- en brandbom- menwerd hier en daar op willekeurige wijze omlaaggeworpen. De aangerichte schade had over het algemeen weinig te beduiden, slechts in een dorp in 't Wes ten des lands werd door een dozijn bommen een groep woonhuizen getrof fen, met als gevolg, dat een tiental hui zen werd vernield en een groot aantal huizen lichtere schade kreeg, met name glasschade. Bij dezen aanval werden helaas drie burgers gedood, twee zwaar en één licht gewond. ZUINIG MET BRANDSTOFFEN. Officieel is medegedeeld, dat men reeds in de zomermaanden een gedeel te van het aan te wijzen brandstoffen- rantsoen voor dezen winter zal kun nen aanschaffen. I)e nieuwe regeling voor bet komende stookseizocn bevat enkele tegemoetkomingen die van be lang zijn, vooral met het oog op de mogelijkheid, dat zich grooter kolen- schaarschte of vervoersstagnatie zou voor doen dan in den afgeloopen win ter. Gezinnen met 7 of meer kinderen krijgen extra rantsoenen en eveneens degenen, die een geheel of grooten- decls vrijstaand huis bewonen. Boven dien worden nog aanwezige voorraden niet op de komende rantsoenen in mindering gebracht. Deze bepalingen zijn in ieder geval verbeteringen. Hoe het nu verder met de brand stoffen voorziening ook loopen zal. bel is dringend gewenscht, dat men zich van den aanvang af op een zoo zuinig mogelijk kolenverbruik instelt. Wel iswaar staat vast, dat onze Limburg- sche mijnen Nederland van voldoende brandstof kunnen voorzien, maar Ne derland in zijn geheel is thans in de Europeesche oorlogseconomie betrok ken. Dit brengt met zich mee, dat Ne derland ook in eventucele tekorten van andere Europeesche landen zou moe ten tegemoetkomen evenals Duitsch- land, dat overigens ook geheel in ei- gen behoeften zou kunnen voorzien. Het is dus waarschijnlijk, dal wij ons bier terwille van andere Europeesche landen wat zullen moeten bekrimpen, die vroeger b.v. op Engelsche kolen aangewezen waren. Het is daarom ge boden de toegewezen brandstoffen zoo zuinig mogelijk te verbruiken. DE BESCHIKKING INZAKE INLEVERING VAN METALEN. Naar wij vernemen houdt de be- j schikking betreffende.de inlevering van de metalen koper, nikkel, tin en f lood ook in, dat de winkel- en maga zijn-voorraden van verzilverde arti- 1 kelen en andere van een lcgeeririg van genoemde metalen vervaardigde voor- werpen door de bepalingen der be- j schikking geblokkeerd moeten wor den geacht, zoodat verkoop of afleve ring niet mag plaats vinden. Hedenmorgen wordt een bespre king gehouden tusschen de Duitsche autoriteiten en de directie van het Rijksbureau voor Non-ferro metalen omtrent de meer gedetailleerde strek king van de beschikking, zoowel wat betreft particulieren als wat den han del aangaat. JAPANSCHE BEDRIJVEN IN NED.-INDIë. Verklaring van den heer Van Mook. Volgens een Domei-bericht uit Ba- j tavia, heeft de beer H. J. van Mook, hoofd van de afdeeling Economische Zaken, aan de pers verklaard, dat zijn regeering er geen bezwaar tegen zal maken, indien particuliere Japansche j industrieele ondernemingen het voor- nemen hebben in Nederlandsch-Indië een bedrijf op te richten. DE VERBODSBEPALINGEN VOOR JODEN. f Nadere toelichting. De Commissaris-Generaal voor de Veiligheid maakt bekend: De Nèdcrlandsche vertaling van de officiecle bekendmaking van 51 Mei 1941 betreffende de verbodsbepalin- J gen voor Joden beeft aanleiding ge- i geven tot eenig misverstand. Een re- dactie in de Nederlandsche taal, di/: de gerezen onzekerheid buitenslu/., j wordt derhalve nogmaals- gepubli- ceerd. I A mbtelijke bekendmaking. Op grond van de verordening van den Rijkscommissaris voor bet bezet te Nederlanclsche gebied nr. 20/1941 wordt bepaald: Art. 1. Aan de Joden in den zin van par. 4 der verordening van den Rijkscommissaris nr. 189/1940 wordt verboden a) het baden in het openbaar in zee-, strand-, zwembaden en overdek- j te badinrichtingen; b) bet betreden van voor bet pu- 1 bliek toegankelijke parken en locali- tciten, alsmede bet huren van kamers in voor bet publiek opengestelde lo geergelegenheden (hotels, pensions, logementen), in zee- en strandbad plaatsen en vrccmdelingcnverkecrs- plaatsen, die voornamelijk om ge zondheidsredenen bezocht worden c) het bezoeken van paardenren nen als toeschouwer. Art. 2. Handelingen in strijd met dezen maatregel zijn overtredingen en worden met hechtenis van maxi maal zes maanden en met geldboete lot 1.000 of met een van beide ge straft, voorzoover niet volgens andere bepalingen een hoogere straf is be paald. - De afkondiging geschiedt door mid del van bekendmaking in de pers. Art. 8. Deze regeling treedt in werking op den dag barer bekendma king. oorts wordt op het vólgende gewe- j zen: als voor het publiek toegankelij ke parken, waarvan de toegang voor Joden in badplaatsen en vreemdelin- genverkeersplaatsen verboden is, gel den alle plaatsen, die met bet oog op i het vreemdelingenverkeer ter ver fraaiing van de badplaats of van de vreemdelingen verkeersplaats of ter ontspanning van den vreemdeling zijn aangelegd. Men moet dus onder voor het publiek toegankelijke parken ver staan bv. strandboulevards, parken, plantsoenen, dierenparken en -tuinen. Verder wordt er op gewezen, dal niet alle plaatsen aan de kust als zec- en strandbadplaatsen dan wel als vreemdelingen verkeersplaats zijn te beschouwen, doch slechts die gemeen ten, waarop het vreemdelingenver keer zijn stempel heeft gedrukt en die volgens baar bouwtrant en aan leg op het vreemdelingenverkeer zijn ingesteld, zooals b.v. Schevéningen, Katwijk, Noordwijk, Zandvoort, Ber gen, enz. EEN BOETE VAN 400.000. den mede gerekend te behooren de openbare en niet openbare wegen, wel ke deze terreinen doorkruisen, met dien verstande, dat het verbod, bedoeld in artikel 1. onder 4, niet geldt voor open bare wegen, welke als kunstweg zijn aangelegd en een wegdek hebben van ten minste 4 M. breedte. f Meubel- en tapijthandel dreef de prijzen op. Een grootc firma tc Amsterdam, die meubelen, tapijten, stoffen, ledi kanten en tal van andere artikelen op het gebied van meubileering verkoopt, is door den inspecteur voor de prijs- beheersching te Amsterdam wegens prijsopdrijving veroordeeld tol een boete van 400.000. Dit is de hoogste boete, die tot nu toe aan een overtreder van prijsvoor- schriften werd opgelegd. Het bedrag van 250.000, dat een groothandel in manufacturen in Den Haag eenige maanden geleden moest betalen, is biermede ver overtroffen. OPGEPAST MET VUUR! Het Woensdag verschenen Verorde ningenblad bevat een besluit van de se cretarissen-generaal van de departe menten van Binnenlandsche Zaken en van Landbouw en Visscherij ter voor koming van gevaar voor bosch-, heide- of veenbrand. Aan dit besluit ontleenen wij de vol gende belangrijke passages: Artikel 1 Het is verboden in bosschen of op heide- of veengronden of binnen een j afstand daarvan van minder dan 100 M 1 Zich met open vuur of eenige open vlam te bevinden; z) Brandende of smeulende voorwer- pen te laten vallen, weg te werpen of daarmede onvoorzichtig om te gaan; j 3j In de open lucht of in licht brand- bare gebouwen en getimmerten een vuur aan te maken, zonder een schrif telijke vergunning van den gebruiker van het perceel bij zich te hebben of een vuur, waartoe vergunning is verleend, onbewaakt te laten; 4) Gedurende 't tijdvak van 1 Maart tot en met 31 October te rooken zonder een schriftelijke vergunning van den gebruiker van het perceel bij zich te hebben. Artikel 3. Voor de toepassing van dit besluit worden bosschen, heide- en veengron- N. V. 13. Programma voor morgen: Kampioenschap van Nederland. HereclesPSV. VSVBe Quick. Promotie-competilie 2e klas. MirandaStandaard. LimburgiaBBC. Promotie-competitie 3e klas. NeveloESV. VelocMulo. DoskoTerneiizen. DESKZeelandia. Kampioenschap van Nederland. Hier zal dan morgen over de vraag beslist worden, of PSV haar kans op den titel zal kunnen handhaven. De Eindho- venaren maken namelijk de reis naar Ileracles, welke vereeniging aan een ge lijk spel genoeg heeft, om zich landskam pioen te kunnen noemen. Oogenschijnlijk ziet het er daarom naar uit, dat de hoog ste eer in Almelo zal blijven, maar voet- ba! is een wisselvallig spel en daar de Eindhovcnarcn er alles op zullen zetten om een kleine overwinning uit 't vuur te kunnen sleepen, achten wij een^Hera- cles-zege nogjang niet zeker. VSV heeft morgen de kans de eerste overwinning in deze landscompetitie binnen te halen. Toch zou het bezwaar lijk zijn de kracht van Be Quick te onder schatten, want de Groningers hebben al meer voor verrassende prestaties zorg gedragen en hebben morgen bij een over winning de zekerheid van de derde plaats. Promotie-competitie 2e klas. Het ongeslagen Miranda ontvangt Stan daard, dat nog geen enkel winstpunt uil de competitie vergaarde. In dit licht be zien, zullen de Standaard-lui van hun bezoek niet veel wijzer worden. Limbur gia zal het tegen het bezoekende RBC niet erg moeilijk hebben, al is deze tegen stander taaier dan men zoo oppervlak kig zou meenen. Promotie-competitie 3e klas. Het gelijke spel vorige weck bij ESV bevochten, geeft Nevelo morgen een ge- reede kans op een volledige overwin ning, daar de wit-zwarten dan in Oister- wijk op bezoek komen. Veloc zal het te gen Mulo zwaar te verantwoorden krij gen, maar moet toch goed geacht wor den voor de overwinning. Voor de andere afdeeling komt Zee landia met een bezoek aan DESK voor een lastige puzzle te staan, want reeds in eigen huis konden de Middelburgers hei niet verder brengen dan een g-dijk spel. Het zal daarom wel een volledig Kaals- heuvelsch succes worden. Terneuzen komt hier voor den dag met een bezoek aan Dosko. De krachten van le Zeeuwen zijn hier te weinig bekend om met kans op eenig succes een prognose te wagen. Voor dit keer zullen wij daarom maar eens afwachten. DE NIEUWE COMPETITIE. Begint vroeger. Het bestuur van den Nederlandschcn Voetbalbond heeft besloten de competi tie voortaan op den èersten Zondag in „verloren dagen", heette het vroeger. Nu niet meer - nu zijn er "AKKERTJES"I Een paar per dag, wèg pijn en narigheid I September te beginnen. Op dien dag zal reeds dadelijk een volledig programma worden afgewerkt. Men hoopt daardoor te voorkomen, dat, zooals thans het geval is, in de maand Juli nog promotiewedstrijden worden gespeeld, waardoor voor de be trokken vereenigingen de zomerrust on voldoende is. De wedstrijden om den Zilveren Voet bal, te Botterdam, en die om den Arol- i beker te Amsterdam, zullen dus vóór Zondag 7 September gespeeld moeten zijn. DAMMEN. W. I). V. De uilslagen van 1.1. Woensdag zijn: H. v. d. Hammen—A. v. d. Gouw 0—2 G. de Werd—C. de Jong 2—0 A. Pijnenburg—A. Wittcveen 0— Fr. v. Münster—H. Dekkers 2—0 Persoonlijk kampioenschap dammen Langst raai e. o. A.s. Zondag zal in het WDV-c!ublokaal by den heer v. Bracht hel volgende in haalprogramma voor bovengenoemd kampioenschap worden gespeeld: A. v. d. GouwA. Claassen. Fr. v. MiinslerS. Vereggen. J. SchuwerJ. Siemons/ Zooals onderstaand lijstje aantoon! be oven hei een paar spannende partyen te worden. Zal v. d. Gouw de bovenste plaats weten te bezetten of zal de Don- genaar Claassen zich nog steviger op de eereplaats nestelen. Ziedaar een vraa" waarop wy het antwoord schuldig bly" ven. De parij v. Münster contra S. Ver eggen kan door den WDV'er, die schijn baar zijn oude vorm weer te pakken heeft, worden gewonnen, en hiermede komen dan beiden op de 3e plaats. Ten slotte de ontmoeting Schuwer -Siemons is een mooie gelegenheid voor den Linde boom-speler om zijn eerste winstpariij te boeken. De stand is thans: A. Claassen 4 4 0 0 8 A. v. d. Gouw 4 3 10 7 S. Vereggen 4 3 0 1 (5 J. Langerwerf 5 0 l 2 v. Münster 4 1 T 4 A. Dickens 5 2 0 3 4 A. Schilders 4 11'»'} J. Siemons 34 0 B J. Coesmans 5 0 2 3 2 J. Schuwer 5 0 2 3 SPRANG-CAPELLE. Over de maand Mei 1941. Geboren: Gornelis, zv. P. Priest en A. A. v. d. Stelt Pieternella Gerridina, dv. M. W* gem akers en Iagemakers Albert Johannes, zv. J. M. Mayers en H. A. Quirijns Pieternella Geer truij, dv. A. -Tactor n J. C. Maijers Cornells, zv. J. Sprangers en A. Hoefnagel Sanderina Aartje, dv. A. J. Stam en A. de Zeeuw Ma- rijnus Joost, zv. Th. A. Rijken en A. J. E. Tim mermans - Dirk, zv. J. P. v. d. Hoven en M. Roosenbrand. Gehuwd: J. v. Oversteeg, oud 24 jaren en E M. van Tilborgh, oud 27 jaren H. Maijers, oud jaren en A. Z. v. d. Hoeven, oud 27 jaren W. A. van Krimpen, oud 25 jaren en J. de Bie, 59) De teugels vielen uit zijn hand en met een ruk keerde hij zich 0111; liet volgend oogenblik was ze in zijn ar men en verborg ze haar hoofd tegen zijn breeden schouder. Liefste ik houd van je ik houd van je! fluisterde hij. Is hel waar? Is het werkelijk waar? Liefste, ik wordt bijna gek van vreugde en twijfel Ze hief haar hoofd op en keek hem in de oogen met een blik, die geheel haar ziel voor hem openlegde haar armen gleden om zijn hals en, uit eigen beweging, kuste ze hem op de lipjpen, met dien kus, waarmee een vrouw zich voor lijd en eeuwigheid overgeeft aan den man, dien zij lief heeft. HOOFDSTUK XXXIV. Redmayne reed weg de gelukkig ste man van de wereld. Hij leek tien jaar jonger; nu en dan hield hij plot seling zijn paard in en keek diep- ademend 0111 zich heen en naar den hoogen blauwen hemel. Hij stalde zijn paard en ging te voet verder naar zijn woning in Mount Street, zijn hart overvol van geluk. Op dc trappen kwam zijn kamerdie naar hem tegemoet met een telegram, en Redmayne nam het mee naar zijn kamer en opende het achteloos; toen uitte hij een kreet en zijn gezicht werd wit, want het telegram luidde: Moet ik tot mijn leedwezen melden, Lord Redmayne van zijn paard geworpen en op slag gedood. Wees zoo goed, kom onmiddellijk. Redmayne staarde naar het strookje papier, alsof hij de slechte tijding een voudig niet kon gelooven. Hij had z'n broer pas een paar maanden geleden gezien en toen was hij het toonbeeld van gezondheid. Lord Redmayne was een typische Iersche land-edelman, forsch en gezond, dol op sport, goed voor zijn onderhoorigen en een dooi en door joviale kerel en hij scheen be stemd 0111 minstens de negentig te halen. Zijn dood trof Redmayne als een bliksemstraal bij helderen hemel, want zij hadden uitstekend samen overweg gekund. De graaf was gestor ven op het kasteel Redmayne, de fa- miliebezilling in het Westen van Ier land. Hij moest er onmiddellijk heen. Redmayne riep zijn knecht. Ik heb zeer slécht nieuws ont vangen, zei hij. Mijn broer, Lord Red mayne, is onverwacht gestorven. Pak maar een handtasch voor me in; ik steek vannacht nog over. Ik kan het nog juist halen. Ja, ik zal je meene men; je kunt misschien te pas komen. De man pakte haastig een en ander in en kwam daarna weer aan de deur van de zitkamer kloppen. Denkt u lang weg te blijven, mijnheer? Neemt if me niet kwalijk, mijnheer, ik bedoel my lord. Redmayne kreeg een schok en staar de den mén met wijd open oogen aan. Door den schrik van het droevig nieuws had hij er geen oogenblik aan gedacht, dat hij de erfgenaam was van den titel, zoowel als van de bezitting dat hij de graaf van Redmayne was. Hij schreef een kort briefje aan Irene, waarin hij haar mededeelde dat zijn broeder overleden was en dat hij waarschijnlijk een week zou moeten wegblijven. Zij moest zoolang in Frimstone blijven en nergens over spreken. Hij vertelde haar niet dat hij nu graaf Redmayne was en teekende zich slechts: „Je Mayne". Toen hij in den trein stapte, over dacht hij met spijl dat die andere vrouw, die bedriegster, 1111 onontmas- kerd zou moeten blijven tot 11a de be grafenis. In gelukkige onwetendheid van het feit, dal Redmayne de echte Irene door een toeval ontdekt had, ging Mad ge geheel op in de toebereidselen voor haar groote partij in Fairlawn. Ze was zenuwachtig en het leek haar bijna onmogelijk dat alles op tijd klaar zou komen, maar toen de dag eindelijk aanbrak, mankeerde er niets en fiiel een glimlach van triomf -nam ze de kostbare versieringen in oogenschouw. Niets was vergeten, niets ontbrak; hel zou de schitterendste en meest op zienbarende partij van het licele sei zoen worden. Het feest was vastgesteld op een avond met volle maan en zelfs de maan liet haar niet in den steek; groot en rond hing ze boven de prach tige tuinen en de zilveren rivier, waar langs een sprookjesachtige verlichting was aangebracht. Toen de gasten kwamen waren ze bijna sprakeloos van verbazing en be wondering en in het eerst kon men er maar niet toe komen 0111 te dansen; kleurige groepen zwierven van kamer tot kamer, een en al opgetogenheid en verrukking. Velen zochten den oever der rivier, verdrongen zich op de groote, met bloemen versierde bark of lieten zich wiegen in de kleine gondels, bestuurd door jongelui in Venetiaansch eos- tuum, met breedgerande hoeden en vuurroode sjerpen. Het souper werd geserveerd in een paviljoen en deed niet onder voor de andere nummers van het program. Er was een overvloed van ruimte en tal- looze bedienden in prachtige livrei dienden de kostbare schotels en de oude wijnen rond. Er ging maar één roep over het unieke organisatie-ta lent en de origineele ideeën van Lady Irene Mersia. En Madge genoot haar uur van oppersten triomf met gloeien de wangen en fonkelende oogen. De muziek begon weer en haar part ner kwam haar halen. Het was de jonge Barwell. Ik ben wel een geluksvogel, dat ik nu al een dans van u heb weten te veroveren, Lady Irene, zei hij. Ik hen pas vijf minuten geleden gekomen! We hebben het verschrikkelijk druk nu Lord Redmayne er niet is en moe ten allemaal overwerken. Maar ik had toch op tijd kunnen zijn, als ik niet juist, toen ik naar huis ging 0111 me le verkleeden, een ouden kennis tegen het lijf was geloopen, die pas terug was van een mislukten vliegtocht. Een beste kerel, maar ik had hem wel kun nen wegkijken met zijn verhalen over zijn eenzaam eiland! Ik ben heel blij dat u toch nog hebt kunnen komen, zei Madge be leefd. Een eenzaam eiland, zegt u? Ja, zei Barwell. Lamme geschie denis. Als de vlucht gelukt was zou hij hij zijn aankomst nog al gefêteerd zijn, dat begrijpt u, en het jammerlijke fiasco zat hem zóó dwars, dat hij nie- mand¥ zelfs zijn naaste familie niet, bericht heeft wanneer hij precies zou terugkomen. Hij vond het al te pijn lijk onder deze omstandigheden de persfotografen onder de oogen te moe ten komen. Hij heeft dus maar gedaan alsof hij tengevolge van zijn verwon dingen nog niet goed reizen kon en intusschen is hij om zoo te zeggen in cognito gearriveerd. Toen ik eindelijk te verstaan gaf dat er hier vanavond zoo'n schitterend feest was en dat ik er heen moest, brak hij af midden in een lang verhaal en maakte dat hij weg kwam. Maar hij is altijd een fi- declc kerel geweest. Wie? vroeg Aladge, die maar half geluisterd had. Mijn vriend, Lord Castleford, zei Barwell. U weet wel, die met Lord Te rence die Oceaanvlucht zou maken. Heb ik u daarnet zijn naam niet ge noemd? Hij keek haar verbaasd aan, want Madge was plotseling als versteend blijven staan zó plotseling, dat hij bijna struikelde en haar zoo den tijd liet, zich te herstellen. Mijn schuld. Ik geloof, dat ik op mijn jurk trapte, zei ze. Lord Caste ford, zegt u? Ze vroeg het met schijnbaar vol maakte kalmte en beleefde onverschil ligheid, hoewel haar hart bonsde. Ja, antwoordde Barwell. O, ik vergat dat u zeer bevriend is met zijn tante, de hertogin van St. Ormonde. Maar die heeft er natuurlijk ook niets van geweten. Hij is erg bruin gewor den; maar heeft nog een beetje last van de kwetsuren. Wel allemachtig! Daar heb je hem! Madge keek over haar schouder en elk druppeltje bloed scheen uit haar gezicht te wijken, want Terence stond in de open deu/cn en keek met gretig- zoekenden blik de zaal rond. HOOFDSTUK XXXV. De muren met hun kostbaar zijden behang schenen om Madge heen te draaien; het was, of de vloer deinde onder haar voeten; vreugde over zijn onverwachte terugkomst en ontzetting hij de gedachte dat hij haar zou door zien, streden in haar binnenste 0111 den voorrang. Maar haar uiterlijk ver ried niets van wat er in haar stormde ze stond daar met een geforceerden glimlach 0111 haar witte lippen, het hoofd geheven; heel haar houding was bijna uitdagend. Gelukkig Voor haar werd Terence onmiddellijk door tal- looze vrienden herkend en omstuwd en in het gedrang en geroezemoes bleef ze voor hel oogenblik aan zijn blik onttrokken. (Wordt vervolgd)

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 2