PROVINCIAAL NIEUWS. >1 Rde BONT-van hulten BINNENLAND HEERENKLEEDING NAAR MAAT Tllijn/vKclife» „NOORD-BRABAND" Zaterdag 21 Juni 1941 No. 50 De Echo van het Zuiden Tweede Blad burgemeester moonen 65 JAAR. Dinsdag 24 Juni a.s. bereikt onze burgemeester, de edelachtbare heer E. C. J. Moonen, den 65-jarigen leeftijd; het einde zijner ambtsperiode valt in Februari a.s. Hoewel wij ons voorstellen dan een uitvoerig overzicht te geven van het zeer vele dat in de belangrijke 17-ja- rige ambtsperiode van dezen waren magistraat en burgervader is tot stand gekomen, wenschen wij hem thans reeds, naast onze felicitatie, een woord van diepgevoelde hulde en dank te brengen, voor de wijze waarop hij al die jaren onze gemeente heeft bestuurd en voor alles wat onder zijn wijs en goed beleid is gewrocht. Speciaal onder zijn ambtsperiode is Waalwijk meer en meer geaccentueerd als het centrum der Langstraat, zoowel op het gebied van handel en industrie, als op dat van onderwijs en cultuur. Wijzen wij bijvoorbeeld maar op de zeer belangrijke schoen- en lederindus trie en op tal van bekende bedrijven op ander gebied, op den uitbouw en ver fraaiing onzer gemeente, den bouw van het monumentale raadhuis met onge ëvenaard plein, dat weldra zijn bekro ning zal vinden in den afbouw der Oostzijde; op de schitterende reeks van onderwijsinrichtingen, die den sluit steen zullen krijgen in de stichting der Nijverheidsschool, waarvoor de burge meester zich zeer veel moeite heeft ge troost. Wij zeggen niet te veel, als wij verklaren dat Burgemeester Moonen zijn stempel op Waalwijk heeft ge drukt. In zijn ambtsperiode is het ge- heele aanzien der gemeente veranderd en gemoderniseerd en neemt zij onder hare soortgenooten een eereplaats in. Dit is zeker wel de grootste lof die men den burgemeester kan geven. Ook op sociaal terrein mag de arbeid van dezen eminenten burgervader met eere gememoreerd worden, waarbij wij vooral willen herinneren aan den om bouw van het waterleidingbedrijf en den uitbouw van de woningvoorzie ning, die culmineert in het in bouw- exploitatie brengen van het uitbrei dingsplan tusschen Stationsstraat en Putstraat en waarmede dus weer verdere perspectieven geopend zijn voor de uitbreiding en uiterlijke ver fraaiing van de gemeente. Wij mogen voorts nog wel de aandacht vestigen op de verbetering der wegen en straten, die thans voor een groot deel haar be kroning vindt in de verharding, verhoo ging en verbreeding van den Zomer dijk, waardoor een belangrijke verbe tering tot stand zal komen in de com municatie met het achterland in dit geval het Land van Heusden en Alte- na, waarvan onze gemeente zeker de vruchten plukken zal. Verder mogen wij speciaal memoree- ren de waardige wijze waarop deze ma gistraat bij tal van gelegenheden en in tal van vereenigingen en organisaties onze gemeente wist te representeeren, waardoor hij daar vanzelfsprekend een vooraanstaande figuur werd. Zijn activiteit in Provinciale Staten, in de Vereeniging van Gemeenten, in het Streekplan Oost-Brabant, in Voog dijraad en wat dies meer zij, heeft zijn uitwerking niet gemist, terwijl hij ook op het terrein van godsdienstige en so ciale vereenigingen zijn sporen ver diend heeft. In dit verband mogen we herinneren aan zijn voorzitterschap van een der best geslaagde Katholieken-da gen in Waalwijk gehouden. Zoo zouden we steeds meer in bij zonderheden kunnen afdalen, doch zooals gezegd dat wenschen wij tot la ter te bewaren. Ons doel is thans geweest in enkele korte trekken naar voren te brengen wat burgemeester Moonen voor onze gemeente geweest is, hoe zij onder zijn bestuur groeide en bloeide op welhaast elk terrein en hoe wij het betreuren, dat door den leeftijdsgrens deze energieke werkzaamheid en dit wijze beleid voor onze plaats wordt afgesneden. Zoo gaarne hadden wij hem, juist onder de tegenwoordige moeilijke omstandighe den, die aan een bestuurder zoo'n hoo- ge eischen stellen, nog eenige jaren aan het roer onzer gemeente gezien om haar te leiden en te houden in die banen die gebleken zijn de juiste en goede te zijn en waarmee zulke uitstekende re sultaten op zoo veelzijdig terrein wer den bereikt. Voor alles wat hij voor onze ge meente gedaan heeft, brengen wij hem reeds thans aller dank en hulde, met de bede dat God hem, na dit speciaal voor onze gemeente zoo welbestede leven, nog vele jaren van welverdiende rust zal mogen schenken. Zijn naam en zijn werk zullen in dankbare herinnering in Waalwijk en niet minder bij ons en ons blad blijven voortleven tot in lengte van dagen. VAN I)E SCHOOL AF? WAT NU? Bij het einde van het schooljaar zul len er vele ouders zijn met dochtertjes van 13, 14 jaar en ouder, die zich de vraag stellen: Wat doen we niet onze meisjes? Er zijn ouders die hun kinderen naar de Lagere School laten gaan, om dat zij dit volgens de Leerplichtwet moeten, maar zodra deze wet niet meer van toepassing is op hun kinde ren, b.v. doordat de kinderen 14 jaar worden, nemen zij ze ogenblikkelijk van de school en proberen ze geplaatst te krijgen om toch maar zo spoedig mogelijk van hen te trekken. Deze) ouders kijken alleen naar eigen gelde lijke voordelen, doch niet naar wat nu en in de toekomst voor hun kind het geschikste zal zijn. Als deze meisjes later trouwen, zullen ze haar huishou den niet behoorlijk kunnen doen, niet uit onwil, maar omdat zij een geschik te opleiding daarvoor misten. In die gezinnen zal minder orde en welvaart zijn, omdat de vrouw niet praktisch, noch zuinig kan huishouden. Gelukkig zijn er veel meer ouders die voor het bestwil van hun kinderen zich grote offers opleggen, hun kinde ren zoveel mogelijk laten leren, omdat zij inzien dat het geluk, de welstand van hun kinderen voor een groot deel afhankelijk is van de kennis en kunde, die zij hun kinderen meegeven. Deze stellen zich de vraag, hoe zij het beste voor hun meisjes kunnen zorgen. Voor alle meisjes is nodig een vor ming in de echt vrouwelijke vakken, waardoor ze geschikt gemaakt worden voor haar latere taak. Velen zullen bo vendien een opleiding nodig hebben tot een beroep, waardoor voor eigen levensonderhoud gezorgd kan worden. In vroegere jaren bleven de meisjes voor haar huishoudelijke vorming thuis, leerden van hun moeder de ver schillende werkzaamheden, die deze op haar 'beurt weer van haar moeder geleerd had. Door verschillende om standigheden gaat dit haast niet meer. Er zijn moeders, wie 't onmogelijk is dit aan haar dochters te leren, om dat ze zelf niet voldoende op de hoog te zijn of omdat ze geen lust of ge duld hebben hiervoor. Ze hebben het veel vlugger zelf gedaan en om alles eerst goed voor te doen en te laten doen, hebben ze geen tijd en geen zin. Bovendien zijn er verschillende ver beteringen en doelmatiger wijzen van werken, waarvan zij niet op de hoogte zijn. Daarom zijn, met steun van Rijk, Gemeente en particulieren, huishoud scholen opgericht. Deze zijn om meis jes en vrouwen op te leiden voor de taak van huisvrouw en voor beroepen van vrouwenarbeid, waardoor zij in eigen levensonderhoud kunnen voor zien. Van begin af aan wordt geleerd, boe de verschillende werkzaamheden op beste, vlugste en voordeligste wijze gedaan kunnen worden. Deze scholen zijn bestemd voor meisjes en vrouwen. Voor de meisjes zijn de opleidingen en de cursussen. Sedert de invoering van het ver plichte zevende leerjaar bestaat vol gens de Leerplichtwet voor de leerlin gen de mogelijkheid om in plaats van de 7e klasse van een Lagere School te doorlopen, het onderwijs te volgen op op een erkende huishoudschool. Alle meisjes die 0 klassen gevolgd hebben en 12 jaar en 8 maanden oud zijn, kunnen in de meisjescursus (een dag opleiding) geplaatst worden. Deze opleiding duurt twee jaar; in die jaren leert het meisje: wassen, strijken, huishoudkunde, koken, knip pen en naaien van onder- en boven goed, stoppen, mazen en verstellen en verder rekenen, Nederlandse taal, al gemene ontwikkeling, gezondheidsleer en voedingsleer. Na deze twee jaar kan een getuig schrift behaald worden. Willen de meisjes opgeleid worden tot naaister, dan moeten ze eerst de twee-jarige vooropleiding gevolgd heb ben om in de naaisterklasse geplautst te worden. Voor meisjes, die eerst een U.L.O. Middelbare Meisjesschool, o.d. volg den, is een twee-jarige*opleiding in de huishouding mogelijk. Zoals uit bovenstaande blijkt, kun nen meisjes na de Ge of 7e klasse van de Lagere School door het volgen van een twee-jarige opleiding haar huis houdelijke vorming krijgen en zijn op 1G16-jarige leeftijd een flinke hulp voor moeder, of klaar voor een be trekking. Desgewenst kan men zich daarna bekwamen tot een vakkundige naai ster. Het naaister-diploma, behaald op een gesubsidieerde school, geeft het meisje mooie kansen voor een goed betaalde werkkring en een werkkring, die veel voldoening geeft. LEVENSVERZEKERING 1843 WAALWIJK 1843 NOTARIEEL EXAMEN. Voor het in Den Haag gehouden examen notariaat, eerste gedeelte, slaagde onze stadgenoot, de heer Ben Mombers. EXAMEN. Bij het heden te Nijmegen gehouden eindexamen der M.M.S. 5-jarige cur sus slaagde Mej. Toos van Haren al hier. Geslaagde genoot hare opleiding bij de Eerw. Zusters Mariënbosch. Nijme gen. DISTRIBUTIE-NIEUWS. Wij verwijzen met nadruk naar de in dit nummer voorkomende belangrijke aankondiging van t Distributie-kring kantoor Waalwijk, betreffende uitgifte nieuwe distributie-boekjes. Men gelieve nauwlettend nota te nemen van namen, dagen en uren en zich daaraan stipt te houden. NED. BOND VAN SCHOENMA KERS-PATROONS- EN SCHOEN WINKELIERS-VEREENIGINGEN. Tot rechtskundig adviseur van den Ned. Bond v. Schoenmakers-patroons- en Schoenwinkeliersvereenigingen is benoemd de heer Mr. F. P. J. Perquin, van het kantoor Mr. v. Hellenberg-Hu- bar, Mr. Perquin en Mr. v. Moorsel te 's-Gravenhage. CLUBWEDSTRIJDEN „TRIDENT" A.s. Zondag circa 11 uur v.m. zullen de onderlinge clubwedstrijden van de Zeilvereen. „Trident" aanvangen. De start heeft plaats aan het z.g. „Stukske" en de baan loopt tot Kei- zersveer. Daar wordt 's middags weer gestart en om ongeveer 4 uur zullen de zeiljachten weer aan de finale zijn. Pl.m. 15 jachten zullen aan dezen wedstrijd deelnemen. 65 JAAR PRIESTER. GROOTESTR. 231, WAALWIJK TELBF. 109 ZeerEerw. heer P. A. J. van Heijst, De emeritus-pastoor van Altforst, de ZeerEerw. Heer Pa Aa Ja van Heijst. Ridder in de Orde van Oranje Nassau, geboren te Waalwijk 13 Februari 1851, thans in het St. Joseph-gesticht te Me- gen, hoopt 24 Juni e.k. den heuglijken dag te gedenken van zijn 65-jarig pries terjubileum. KINDERHULDE H. HART. Gistermorgen had de jaarlijksche hulde plaats van alle schoolkinderen aan 't H. Hart. In lange rijen trokken des morgens de kinderen van de schplen uit de di verse gedeelten der gemeente op naar het H. Hartplein in de St. Antonius-pa- rochie, waar om 10 uur de plechtighe den een aanvang namen met het zingen van een H. Hartlied. Vervolgens hield de Zeereerw. heer Pastoor Verhagen een toespraak tot de kinderen, waarna de bloemenhulde plaats had. Begunstigd door het fraaie zomer weer boden de plechtigheden een in drukwekkend gezicht. VAKSCHOOLBAL. Het traditioneele Vakschoolbal zal ditmaal gehouden worden op Zaterdag 28 Juni a.s. De studenten van de Vak school hebben er slag van om dit bal telkens weer tot een summum van ge zelligheid te maken en wij zijn er van overtuigd, dat zij ook daarin thans weer uitmuntend zullen slagen, zoodat het als van ouds weer een gezellige avond worden zal. De muzikale verzorging is in handen van George Steab and his Swing Bil lies. WAALWIJK KRIJGT PECH. Peter Pech, in zijn nieuwe creatie als revue-komiek, maakt met eenige Vroo- lijke Vrienden een toer door het land en komt op Maandag 30 Juni in Musis Sacrum te Waalwijk met een cabaret- revue van Jacques van Tol, getiteld „Veel Plezier". Het experiment van Pech. om van de radio over te stappen in de revue, is zoodanig geslaagd, dat het aanvanke lijk voor enkele weken opgezette tour- née is uitgegroeid tot een serie van reeds meer dan 300 voorstellingen. Behalve Pech werken in deze revue mede: Annie Langenakken, Jan Blok, George Dubree, het danspaar Deane en Peter. Teun Klomp en zijn makker, enz. De muzikale verzorging is in handen van Cor van Veen. De voorstelling, die overal in de pers zeer goed werd ontvangen, wordt ge geven onder het motto: Zit niet gekreu keld in elkander. Maar lach eens een keer om de pech van een ander! GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Gevonden: Portemonnaie met inh., een wit ko ralen rozenkrans, zilverbon a 1, een blauw kindermanteltje, een blauwe jas, een regenjas, een lichtblauwe strik. Verloren: Een zak suiker, een portemonnaie m. inh., een idem, een paar fietssleuteltjes en bandafnemers, bonnen voor schoe nen, een sleuteltje van rijwiel, een ro zenkrans, een zakje met weekloon 23. THEATER,, MUSIS SACRUM". „Theo op het Huwelijkspad". Een keur van artisten vindt men in deze film bijeen, zooals Hilde Krahl, Gustav Fröhlich en Theo Lingen. Vooral de twee laatsten zullen wel we len hoe zij U moeten vermaken; trou wens de geheele film is een dolle ver makelijkheid, die U zeker een genot volle avond verschaffen zal. Hij speelt voornamelijk in revue kringen, waarbij een klein revuester retje optreedt, dat desondanks haar hartje heel hoog draagt; bovendien een persoontje van zeer modernen levens wandel, speciaal wat het „gebied" mannen betreft. Ze is namelijk de zeer practische meening toegedaan dat een meisje altijd drie aanbidders tot haar beschikking moet hebben en wel: één om een beetje van te houden, één die voor haar betaalt en een derde voor eventueel voorkomende gelegenheden. Zij tracht dit eigenaardige principe in de praktijk door te voeren en aanvan kelijk niet zonder succes. Per slot van rekening loopt echter alles spaak, maar'met een alleraardig ste en komische trouvaille komt er toch nog een gelukkig einde. Hoofdpijn-Kiespijn LUXOR BIOSCOOP. „Jacht zonder genade". Deze film geeft U een avontuurlijk spel uit de duisternis en de schemering van het eenzame woud, waar in het nachtelijk duister de stroopers hun laf werk doen zonder de ware hartstocht van den jager, doch alleen uit geld zucht. Ook de houder van een benzine tankstation behoorde eens tot de stroopers, maar na een voorbeeldige gevangenisstraf gooit bij zijn geweer, zij het niet zonder veel zelfstrijd, in het water. In den tijd dat hij in de ge vangenis heeft gezeten is zijn verloof de echter met een ander getrouwd, al hoewel hij weet dat zij hem nog lief heeft. Bovendien moet Walter hooren dat men hem nóg steeds verdenkt van een aanslag of) den houtvester Kuh- nert, waarvan hij wegens gebrek aan bewijs werd vrijgesproken. Men wil van deze desillusies profiteeren om Walter weer tot stroopen te brengen, maar hij doet er niet aan mee en weet ten slotte den waren moordenaar van Kuhnert te ontmaskeren, die zijn vroe- geren compagnon is geweest en thans met zijn verloofde was getrouwd. Als dan het recht zijn loop vindt, staat niets meer het werkelijk geluk van Walter in den weg. VERGADERING PROVINCIALE STATEN VAN NOORD-BRABANT De eerste zitting van de Provinciale Staten van Noord-Brabant zal worden geopend op Dinsdag 1 Juli a.s. te half elf des voormiddags. De werkzaamhe den zullen na het reces worden voort gezet op Donderdag 31 Juli a.s. te half elf des voormiddags. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN TE WAALWIJK. Uit het Handelsregister. Opheffingen: W. Pijnenborg. Drunen A 204, Café en Kruidenierswinkel. Assurantiekantoor „Waspik", C 13. Nieuwe inschrijvingen: P. Koenen, Kard. van Rossumstr. 37, Dongen, aannemersbedrijf. Uitgetr. E.: P. Koenen. Voortgezet als venn. o. fa. door A. M. en A. A. J. Koenen (B.P.). A. Boom-van Strien, Waspik C 13, bakkerij. A. Boom uitgetr. als E. Zaak voortgezet door J. Buzink. Jac. v. Herp, Lageham 9, Dongen. Schoenfabriek. Uitgetr. E.: J. v. Herp. Voortgezet als venn. o. fa. door J. C., J. W. en H. M. van Herp. FOTOPRIJSVRAAG BRABANTSCHE BOERDERIJEN. Het A.N.P. meldt: De besturen van het Provinciaal Ge nootschap voor Kunsten en Weten schappen in Noord-Brabant, den Nrd.- Brabantschen Christelijken Boeren bond, het Streekplan voor Noord-Bra bant, het Bouw-, Woning- en Wel standstoezicht in Noord-Brabant (O.), de afdeeling Den Bosch van den Heem kundigen Kring, de Openbare Lees zaal en Boekerij te Den Bosch hebben een werkcomité aangewezen tot het uitschrijven van een fotoprijsvraag voor Brabantsche boerderijen. Hel doel van deze prijsvraag is het aanleggen van een verzameling docu mentaire reproducties van a. oude boerderijen, welke karakteristiek zijn voor de streek en het bedrijf, en b. nieuwe boerderijen met goede woning en bedrijfsinrichting. Voor den wedstrijd is een totaal van 500 aan prijzen beschikbaar, voor elke groep 250, onderverdeeld in prijzen van 100, 75, 50 en 25. Daar het uiterlijk, de bedrijfsvorm en het woongebruik steeds gebonden zijn aan een streek, heeft het werk comité als „jachtterrein" aangewezen het gedeelte van Noord-Brabant, dat ten Oosten ligt van de lijn Poppel Goirle-TJilburg Loon op Zand' WaalwijkDoeverenHeusden. Iede re Nederlander kan aan deze prijsvraag mededingen. Hel programma is ver krijgbaar bij de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer te Den Bosch, Tilburg, Boxtel, Eindhoven, Helmond, Oirschot, Oisterwijk en Vught en hij mej. S. van Zinnicq Berginann te Vught. De foto's moeten uiterlijk 15 September per post zijn ingezonden hij de secretaresse van het werk comité, mej. Zinnicq Bcrgmann te Vught. CLANDESTIEN SLACHTEN IS EEN VOLKSGEVAAR! Clandestien slachten is een volks gevaar! De laatste weken zijn herhaaldelijk berichten in de dagbladen verschenen, waaruit op te maken viel, dat het euvel van clandestien slachten een groote omvang heeft genomen. Zonder publiek, zonder afnemers zou dit geheim slachten, dat uiter aard alleen door ongure elementen bedreven wordt, niet bestaan. Een fat soenlijk slager, die zich van zijn plicht ten opzichte van zijn beroep en ten opzichte van de gemeenschap bewust is, blijft met zijn handen van derge lijke praktijken af. Het publiek, de afnemers van het clandestien geslacht vleesch, zijn in meer dan een opzicht de bedrogenen. In de eerste plaats moeten zij voor het clandestien geslacht vleesch heel wat meer betalen dan normaal. En dit, terwijl het vleesch van lagere kwaliteit is en de slachtkosten gerin ger zijn. Voorts weet 't publiek niet, onder welke onhygiënische en alle begrip pen van volksgezondheid tergende omstandigheden zulk een geheime slagerij werkt Een dezer dagen heeft men juist een ontstellend inzicht in zulk een clandestiene slagerij gekregen. De po litie ontdekte op een wagen clandes tien vervoerd vee. Men kwam er ach ter, waar de plaats van bestemming was. De geheime slagerij bevond zich in een primtieve loods. Temidden van alle mogelijke vuiligheid, wagen smeer, poetskatoen enz. trof men versch geslacht vee aan. De resten, beenderen en afval lagen overal in het rond op den grond, op een stuk boom stam en een hoopje steenen. De be drijvers van dit misdadig spel, na- I Helpen veilig en vlug Doos lOen 50ct.

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 5