LAATSTE BERICHTEN nnrrnn VERVOLG PROVINCIAAL NIEUWS Gemengd Nieuws. fs tuurlijk Joden, bekenden, dat het de bedoeling was, deze resten nog tot ge hakt en worst te verwerken. Nergens was een kraan of een spoelbak in de buurt. Dp inesspn, waarmee men de dieren góslacht had, waren nog be dekt met geronnen bloed, waarover tallooze vliegen gonsden Doch dit was nog niet alles. Dat de clandestiene slagers niet meer tot het normale menschensoort behooren, doch een misdadige aanleg hebben, bleek wel zeer duidelijk uit het feit, dat zij jong vee gestald hadden in dt> geheime slagerij. Een schaap at van hooi, dat met bloed besprenkeld was, terwijl een groot schouderstuk van een pas ge slacht kalf op den grond lag naast het vuil van het etende schaap. In de andere hoek van de loods stond een ';ong kalf. Beide dieren, die vroegtij dig hel slachten ten offer vielen, heb ben vele uren lang, getuigen van de ergste soort van dierkwellerij moeten zijn. Het is een ieder duidelijk, dat van een slachten onder dergelijke tech nisch ongunstige omstandigheden nauwelijks sprake kan zijn. Het is geen slachten meer, het een vermoor den en tergend kwellen van jonge die ren door misdadigers. Fatsoen en afschuw verbieden het, nog meer in bijzonderheden af te da len. Wanneer men hoort en ziel, dat het juist vlcesch uit zulk soort geheime slagerijen is, dat zonder bons tegen hooge prijzen aan het publiek geleverd wordt, kan men een diep gevoel van onpasselijkheid en afschuw nauwe lijks bedwingen. Maar wat nog erger is. Door het drijven van handel in clandestien geslacht vleesch, wordt de normale voedselvoorziening dei bevolking ernstig in gevaar gebracht. Deze jonge dieren, die misdadige han den van joodsche zwendelaars onder hemeltergende kwellerijen in zulke met alle hygiëne spottende omstan digheden vroegtijdig van het leven be- rooven, worden aan de normale vleeschvoorziening onttrokken. Zulke clandestiene slagerijen zijn er schuld aan, dat de huisvrouwen uren in de rij moeten staan hij de bo nafide handelaren in de steden. Zulke slagerijen zijn er schuld aan, dat vleeschvergiftiging en alle moge lijke ziekten optreden, zooals helaas reeds verschillende malen geconsta teerd werd. Ongekeurd wordt dit vleesch aan de markt gebracht. Het is duidelijk, dat de gevolgen niet uitblij ven Hel algemeen belang eischt, dal het euvel van deze smokkelhandel in clandestien vleesch uitgeroeid wordt. Deze misdaad aan de gemeenschap mag niet blijven bestaan. Een regel matige voedselvoorziening wordt ge saboteerd. De volksgezondheid wordt ernstig geschaad. Ontuchtige misda digers, natuurlijk Joden, verrijken zich ten koste der gemeenschap. Wanneer een ieder in den strijd te gen deze volksvijandelijke elementen meewerkt, helpt hij een rechtvaardi ge en afdoende verdeeling van levens middelen verzekeren. Wanneer men zijn gedachten 'over deze ongure prak tijken laat gaan, moet het niet moei lijk vallen, medewerking te verlèencn om hieraan paal en perk te stellen. Clandestien slachten is een volks gevaar! (Zie verder Foto-pagina.) prijs, thee verkocht. Bij verhoor van laatstgenoemden L. bleek, dat een partij van 1500 kg. zich te Beverwijk bevond. De verkoopprijs hiervan bedroeg f26 per kg, in samenwer king met de Beverwijksche politie is aldaar een verder onderzoek in gesteld. De thee is toen in beslag genomen. Tijdens het verhoor kwam aan het licht dat er nog 2>/2 kg. koffie uit eigen voorraad verkocht was door den winkelier L. voor f12 per kg. aan zekeren D., die de koffie weer verkocht aan V. voor f 13,50 en deze weer aan een groentehandelaar M. voor f 15 per kg. Een der getuigen in deze zaak, zekere D. te Vlaardingen. verklaarde, dat hij in het bezit was van een vat vet, inhoudende 90 kg. dat hij had gekocht voor 1300 van Van O. te Vlaardingen. Deze had het vat weer gekocht van V. uit Botterdam door bemiddeling van V. uit Schiedam. Laatstgenoemde had het gekocht van Van der E. uit Botterdam voor 90 ct. per kg. en genoemde Van der E. verkocht het weer uit den voorraad van zijn patroon F., een darmen- handelaar te Botterdam. Van der E. betaalde er 60 ct. per kg. voor. De winst werd gezamenlijk gedeeld. Bij nader onderzoek kwam aan het licht, dat het vet bestond uit gemalen gezouten darmen, zooge naamde veteinden. In het pakhuis van F. werden nog twintig vaten darmen in beslag genomen. De darmen waren zonder eenige distri butiebescheiden gekocht en vei kocht. Laatstgenoemde zaak wordt door den Crisis-opsporingsdienst behan deld op laast van deu officier van Justitie. Genoemde D. verklaarde bij zijn verhoor, dat hij in den loop van i941 twintig halve varkens had gekocht, te zamen met zekeren B. uit Vlaardinger-Ambacht en zekeren B. te De Lier. Deze is op het oogen- blik voortvluchtig. De Crisis-op sporingsdienst had hier reeds een onderzoek naar ingesteld, waarbij onder de gemeente Naaldwijk ook nog drie kalverhuiden in beslag werden genomen. Bij deze ingewikkelde zaak zijn in totaal in beslag genomen 40 blikken met doozen witte peper, 24 doozen met busjes nootmuskaat, 108 staven scheerzeep, 48 stukken toiletzeep, 145 doozen luxe toiletzeep, 20 vaten vet en 1500 kg. thee. Tegen de 14 hierbij betrokken personen is proces verbaal opgemaakt. (A.N.P.) Sluikhandel op groote schaal. 1500 kg. thee in beslag genomen. De vorige week reed zekere L. woonachtig te Vlaardingen op zijn fiets met een pakje achterop. De politie hield hem voor controle aan. Toen bleek, dat zich in dit pakje doozen stroop bevonden. De man kwam uit den winkel van mej. W. uit den Grooten Vettenoordschen Polder te Vlaardingen. Voor alle zekerheid ging de politie bij ge- genoemde winkelierster vragen, wat de man daar had gedaan. Zij werd gewaar dat L. stroop had verkocht voor 45 cent per pond, terwijl de normale prijs hiervan 18 ct.bedraagt. De winkelierster en L. werden werden daarop naar het bureau van politie gebracht voor nader onder zoek. Uit de verklaringen van beiden bleek, dat L. ook aan de winkelierster doozen witte peper en busjes noot muskaat had verkocht eveneens tegen abnormaal hooge prijzen. Voorts werden bij een huiszoeking bij mej. W. drie doozen met elk 36 stuks scheerzeep, twee doozen met elk 24 stuks toiletzeep en 145 doozen luxe toiletzeep aangetroffen, welke zeep zij zonder bon verkocht. Bij het verdere verhoor bleek, dat door L. ook in thee gehandeld werd. Hij had in opdracht van den winkelier L. te Vlaardingen aan de winkelier» ster W„ eveneens tegen veel te hoogen INöNü EN HITLER WISSELEN TELEGRAMMEN. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Naar aanleiding van de onderteeke- ning van het Duitsch-Turksche vriend schapsverdrag heeft de Turksche pre sident Ismet Inönü den Führer een telegram gezonden van den volgenden inhoud: Naar aanleiding van de ondertee- kening van het verdrag, dat een op rechte en waarlijke vriendschap tus- schen Duitschland en Turkije be zegelt, gevoel ik het als een bijzon der geluk Uwe Excellentie mijn die pe voldoening te mogen uitspreken. Onze beide landen en volken treden met den dag van heden het tijdperk binnen van wederzijdsch vertrou wen, met den vasten wil steeds daar in te blijven. Ik zend U, Heer Rijks kanselier, hij deze gelukkige aan leiding de verzekering van mijn vol ledige vriendschap. Op dit telegram heeft de Führer als volgt geantwoord: Naar aanleiding van de onderlee- kening van hel Duitsch-Turksche verdrag dat de oprechte vriendschap tusschen onze landen bevestigt, deel ik Uwe Excellentie in antwoord op Uw vriendschappelijk telegram me de, dat ook ik het gevoel van de grootste voldoening heb over de sluiting van dit verdrag. Ook ik ben er zeker van, dat onze beide landen voortaan een tijdperk binnentreden van duurzaam, wederzijdsch ver trouwen. Tetwijl ik U voor de ver zekering van Uwe vriendschappe lijke gevoelens ten zeerste dank zeg, beantwoord ik deze gevoelens tege lijkertijd op de meest warme wijze. BELANGRIJK HISTORISCH DOCUMENT VAN VRIENDSCHAP". Saragoglu over het Duitsch-Turksche verdrag. Ter gelegenheid van de onderteeke- ning van het TurkschDuitsche ver drag heeft de minister van buitenland- sche zaken, Saracoglu, de volgende verklaring afgelegd ten overstaan van de pers: Duitschland en Turkije, die in den loop der bewogen wereldgebeurtenis sen sedert eeuwen nooit in conflict met elkaar zijn geweest en welker hou ding tegenover elkaar altijd duidelijk en correct is gebleven, hebben door 't verdrag, waarvan de tekst is gepubli ceerd, hun vriendschap op de meest hechte grondslagen geplaatst en heb ben verzekerd, dat zij ook in de toe komst niet met elkaar in conflict zul len geraken. Zoo hebben de Duitsche en de Turksche natie elkaar in een nieuwe atmosfeer van volkomen vei ligheid weer de hand gereikt. De reeds bestaande verdragsver plichtingen van beide partijen blijven onaangetast en er wordt verzekerd, dat de verplichtingen niet in strijd met 't verdrag zijn. Gaarne aanvaard ik tic onderteekening van dit verdrag, dat een belangrijk historisch document van vriendschap vormt en ik acht het hiermede mijn plicht speciaal melding te maken van de belangrijke bemoei ingen van mijn vriend von Papen, die mijn land kent, hij het bereiken van dit resultaat. Na afloop van de onderhandelingen zijn wij den gezant von Papen tege moet gekomen inzake diens wenscli, dat de publicaties van de pers en ra dio van onze landen bezield zullen zijn door den geest van vriendschap en we derzijdsch vertrouwen, welke de ver houding tusschen Turkije en Duitsch land kenmerken". DE REACTIES TE LONDEN, VICHY EN WASHINGTON. Het D.N.B. meldt uit Stockholm: Bijna de gehccle Londensche pers tracht het Duitsch-Turksche vriend schapsverdrag als zonder beteekenis voor te stellen, waarbij alle bladen denzelfden gedachtengang volgen. In het bijzonder wordt er op gewezen, dat het Turksch-Engelsche verdrag door het nieuwe verdrag niet geraakt wordt. Overigens tracht men het pact te bagatelliseeren door te beweren, dat Turkije het alleen heeft gesloten op grond van de laatste militaire gebeur tenissen in het Zuid-Oosten. Als cenig blad geeft de- Daily Mail toe, dat het pact een succes voor Duitschland be- teekent. De Londensche correspondent van Nya Dagligt Allelumde constateert, dat de Londensche perscommentaren op de sluiting van het Duitsch-Turksche pact karig zijn en schrijft, dat over Turkije geen woord gezegd wordt, of schoon hel bij het uitbreken van den oorlog zoo trotsch als eerste geallieer de van Engeland werd aangekondigd. Ook hield de Engelsche pers zich min der bezig met de beteekenis van het Duitsch-Turksche pact dan veeleer met datgene, wat het' niet bctcekcnt. Hel kan alles of niets beteekenen, schrij ven volgens den correspondent de En gelsche bladen en zij trachten te ver klaren, waarom dit pact niets betee- kent. In goed ingelichte kringen te Was hington, aldus meldt United Press, be schouwt men het Duitsch-Turksche vriendschapsverdrag als een nieuwe triomf voor Berlijn, alhoewel het ver drag niet geheel onverwacht is geko men. Men twijfelt er niet aan of het is Duitschland gelukt Turkije uit zijn vroegere positie, die practised neer kwam op een onvoorwaardelijken steun aan Engeland, te lichten. DUITSCH-TURKSCHE BESPREKINGEN OP TIL VAN OECONOMISCH KARAKTER. In verband met de tusschen Duitsch land en Turkije gewisselde nota's in verband met de oeconomische struc tuur beider landen, meldt het Duitsche Nieuwsbureau, dat de twee regperingen zoo spoedig mogelijk in onderhande lingen zullen treden om de contrac- tucele grondslagen voor de toepassing van deze overeenkomst te leggen. EEN VERZOEK AAN I)E AMERI KA ANSCHE REGEERING OM HAAR CONSULATEN IN DUITSCHLAND EN I)E BEZETTE GEBIEDEN TE SLUITEN. Den Amerikaanschen zaakgelastig de te Berlijn is in het ministerie van buitenlandsche zaken een nota over handigd, waarin de rijksregeering er op wijst, dat het gedrag van de Amc- rikaansche consulaire ambtenaren en van het Amerikaanscht reisbureau American Express Company sedert langen tijd aanleiding geeft tot ern stige protesten en dat de rijksregeering zich derhalve gedwongen ziet de Ame- rikaansche regeering te verzoeken alle Amerikaanschc ambtenaren en Aine- rikaansche employes van de consula ten der Vereenigdc Staten in 't Duit sche Rijk, alsmede in Noorwegen, Ne derland, België, Luxemburg, de bezet te deelcn van Frankrijk, in Servië en in de door de Duitsche troepen bezette deelen van Griekenland tot uiterlijk 15 Juli 1941 uit deze gebieden terug te roepen en de consulaten te sluiten. Tevens wordt in de nota de sluiting geëischt van de filialen van de Ame rican Express Company in de boven genoemde gebieden en de terugroeping van het Amerikaansche personeel van deze maatschappij tot uiterlijk 15 Juli 1941, daar de American Express Com pany en het personeel hiervan zich op een wijze hebben gedragen, die strij dig is met de belangen van het Duit sche rijk. GEVAARLIJKE FLES. „Pats!" Daar had de loopjongen een draai om z'n oren te pakken. Hij liet van schrik de fles bier vallen, zodat die in stukken op de grond terecht kwam. „Domme jongen", zei de opzichter streng. „In een bierfles hoort bier en verder niets. En als hij leeg is mag hij voor niets anders meer worden ge bruikt. En weet je waarom? Omdat je ér een ongeluk door kunt krijgen! Toen ik zo oud was als jij, was ik ergens in de leer. Mijn chef had hard gewerkt en het zo ver gebracht dal hij iiict z'n familie in een aardig huis met een tuin kon wonen. Wij hadden toen een akelige, licht zinnige knecht, die erg vergeetachtig was. Die moest een keer een fles zout zuur mee naar z'n werk nemen, omdat we die nodig hadden. Natuurlijk had hij o]) een keer 's avonds vergeten de lege fles mee te nemen en dus pakte mensen die zo moe zijn als ik", hij een lege bierfles en vulde die met zoutzuur. Wij hadden de hele middag gewerkt, toen de opzichter mij weg stuurde om het hutje, waar we altijd ons brood op aten, op te ruimen. Ik veegde de grond, maakte de tafel schoon, legde er mes en brood op en, zette er, zoals altijd, een fles bier bij. Toen het 12 uur sloeg kwamen de werklui van alle kanten aangelopen, gingen aan tafel zitten en begonnen te eten. De opzichter, die het laatst bin nenkwam, pakte de fles bier, zette hem aan z'n mond... en een vreselijk ge kreun, een vreselijke gil volgde. Wat was er gebeurd? De vergeet achtige knecht had de bierfles met zoutzuur op de grond gezet en ik had die hij vergissing genomen. Wat moet ik nog meer vertellen? De arme opzichter stierf onder de vre selijkste pijnen en liet een vrouw met vier kinderen achter. Nu begrijp je zeker wel, waarom ik je een draai om je oren heb gegeven, want al wilde je alleen maar lijnolie in die bierfles doen... in een bierfles hoort alleen maar bier! Daar moet iedereen aan denken, want in zo'n fles gevuld met iets an ders dan bier, kan de dood zitten!" Ja baas", zei de knecht en z'n leven lang heeft hij aan de woorden van z'n baas gedacht. DE TORENVALK. „In het stadje T. streek vanmorgen een torenvalk neer; hij greep een hondje en vloog ermee de lucht in", las ik laatst in een krant. Is dat waar? Ik weet het niet; ik heb 't zelf niet gezien, maar het is best mogelijk. De torenvalken leven van muizen, maar ook voor rondvliegende duiven zijn ze gevaarlijk en als ze honger hebben durven ze ook haasjes en ko nijntjes aan te vallen. Ze zijn sterk genoeg om zulke beesten in hun klau wen naar hun nest te dragen. De to renvalk in T. had zeker honger en dacht misschien dat 'n hondenhoutje even lekker zou smaken als dat van een haasje of konijntje. De valken, die in torens en hoge ge houwen wonen, zijn heel mooi. Ze hebben kringen om hun verstandige en bijzonder scherpe ogen. Hun rug en hun vleugels zijn roodbruin, de kop is grijs en hals, horst en buik zijn wit, maar versierd met langwerpige, grijze vlekjes. Dezelfde vlekjes vind je ook op de rug en de vleugels, maar daar zijn ze zwart. De slagpennen zijn ook zwart en de staart is grijs met een zwarte band, terwijl hel uiteinde helemaal wit is. De poten zijn geel. In het nest, dat van takjes, mos en hooi gemaakt is, legt het wijfje, vier, vijf of zes bruin-gemarmerde eieren. Als de jongen uit het ei komen, zijn hun ogen dicht, net als hij jonge kat jes en ze schijnen heel lang hulp no dig te hebben, want weinig vogels worden zoo lang gevoed als de toren- valkjes. Als een valk op prooi uit is, heeft hij een merkwaardige vlucht. Heel hoog in de lucht ziet hij zijn prooi al en terwijl hij hem bespiedt, weet hij door korte vleugelslagen bijna op de zelfde plaats hoven zijn prooi te blij ven. Als hij denkt dat het tijd is hem te grijpen, schiet hij met ontzettende snelheid neer en voor 't arme dier weet wat er gebeurt, wordt het al tus sen de klauwen van de valk de hoog te in gevoerd. De valken behooren dus lot de roof vogels en wel tot die, welke hij dag op roof uitgaan. In de winter zie je ze niet, want in het najaar trekken ze naar het Zui den om in 't voorjaar terug te komen. ENGELSCH OFFNSIEF TEGEN DAMASCUS. Naar de Britsche berichtendienst meldt, hebben de Engelsehen, nadat generaal Dentz een ultimatum van ge. neraal Wilson had afgewezen, een of fensief iegen Damascus geopend. W1NKELVOORRAAI) EN INLEVER INGSPLICHT. Coolsingel te Rotterdam een roofover val gepleegd op den 48-jarigen kassier van een firma uit het Beursgebouw, die daarbij tegen den grond werd ge slagen, terwijl hem een witte enve loppe, inhoudende ruim 35.000 aan bankbiljetten, werd ontrukt. De dader is nog niet gegrepen. Hel politic-onder zoek is in vollen gang. GEMEENTERAAD WAALWIJK. Openbare vergadering van den raad der gemeente Waalwijk, te houden op Donderdag 2G Juni 1941, om 7 uur ten gemeentehuize. Aan de orde: 1. Ingekomen stukken. a. Van de Gedeputeerde Staten. 1. Goedgekeurd raadsbesluit van 27 Maart 1941 tot wijziging der verordening op de heffing precariorechten. 2. Goedgekeurde verordening op de heffing van opcenten op de hoofdsom der pcrsoneelc be lasting, vastgesteld hij raads besluit van 27 Maart 1941. 2. Goedgekeurd raadsbesluit van 29 Mei 1941 tot onderhandsche verhuring van een winkelpand met bovenwoning aan 't raad huisplein aan A. J. Holtgrefe. 2. Goedgekeurd raadsbesluit van 24 April 1941 tot onderhand sche verpachting van een ter- reintje aan den Roestelberg aan N. G. C. van Loon. 5. Goedgekeurd raadsbesluit van 29 Mei 1941 tot wijziging der begrooting 1941. b. Van de Woningbouwvereeniging „Baardwijk". Verslag en balans/rekening van verlies en winst over 1940. c. Van den Voorzitter van 't Hoofd. stembureau. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, moeten winkelvoorraden van verzilverde artikelen en andere van een legeering van koper, nikkel, lood en tin vervaar digde artikelen, op grond van de inle- veringsverrdening ls geblokkeerd wor den beschouwd, zoodat hierin geen han del meer mag worden gedreven. AANNEMING VAN LEDEN VAN DE N. S. B. WORDT STOPGEZET. In een hoofdartikel in Volk en Vader land deelt ir. A. A. Musseri mede, dat met ingang van Zaterdag 19 Juli, de N.S.B. wordt gesloten voor de toetreding van nieuwe leden. Deze sluiting geldt tol na der order. Met ingang van denzelfden datum wordt de gelegenheid opengesteld, te worden ingeschreven als „sympathisee- rende". Voorwaarde hiertoe is, dat men begrip heeft voor den nieuwen itijd. Uit de rijen van de sympathiseerenden zullen te zijner tijd diegenen worden toe gelaten als lid van de N.S.B.die daarom vragen en daartoe geschikt worden ge oordeeld. Dit besluit vindt zijn oorzaak in het feil, dat een te groot ledental de begin selvastheid zou kunnen schaden. TWEE ARBEIDERS OVERLEDEN BIJ BATA. In de Bata-schoen- en lederfabrieken te Best is Donderdagmiddag een bedrijfs ongeval gebeurd, dat aan twee arbeiders het leven heeft gekost. Door giftige gas sen, welke opstegen uit een looiersput, geraakten menschen bedwelmd. Twee hunner zijn gestorven. KASSIER OVERVALLEN IN EEN BANKGEBOUW. 35.000 gulden buitgemaakt. Oj) klaarlichten dag is Woensdag in de gang van een bankgebouw aan den

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 6