PROVINCIAAL NIEUWS. "AKKERTJES. UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING LAATSTE BERICHTEN „NOORD-BRABAND" Woensdag 25 Juni 1941 No. 51 De Echo van het Zuiden TweedelBlad DRUNEN. RAAMSBONK. SPRANG—GAPELLE. DUSSEN. HEUSDEN. KAATSHEUVEL. JAARMARKTTE WAALWIJK OP DONDERDAG 26 JUN11941 LEVENSVERZEKERING 1843 WAALWIJK 1843 Nederlandsch Indië en Japan. Maximumprijzen voor zeep. De luistervergunningen. Een Sowjetlini© doorbroken. EEN VERKLARING. Opnieuw werd ons door de N. S. B. ter plaatse eene advertentie aangebo den, de eerste na het verschijnen van 't Journalisten-besluit. Men kent ons standpunt tegenover deze groep, naar aanleiding van de pamfletten-geschiedenis. Deze aange legenheid werd door ons in handen ge steld van het Verbond van Ned. Jour nalisten en vormt aldaar, evenals bij de bevoegde N.S.B.-instanties, nog een kwestie van onderzoek. Ondertusschen is verschenen het Journalistenbesluit en volgens de meening van den Voorzitter van 't Verbond van Ned. Journalisten, houdt dit besluit naar geest en letter in, dat wij verplicht zijn, om deze aankondi gingen op te nemen. Wij onderwerpen ons daaraan van zelfsprekend en ziedaar de reden waar om de aankondiging der plaatselijke N.S.B. in ons blad moet verschijnen en in de toekomst zal verschijnen. RED. GESLAAGD. Aan het Moederhuis der Broeders van O. L. Vrouw Onbevlekt Ontvan gen te Maastricht, zijn geslaagd voor de acte L. O. de leerlingen van dat instituut, de heeren Walth. Smolders Fr.zn., Theo Verharen Jzn. en Bertus Schonis, allen uit de St. Antonius-pa- rochie alhier. Te Nijmegen slaagde voor het gehouden examen acte Buitengewoon Lager Onderwijs de Eerw. Zuster Ma" ria Aldegonda (Aug. Mahieu geb. te v.m. Besoijen), Hoofd der R.K. Meis jesschool te Vlijmen. SPOORWEGEN. De heeren Th. W. Polet en A. v. d. Weiden, assistenten voor den stations dienst alhier, zijn met ingang van 1 Ja nuari 1941 benoemd tot Stationsambte naren ter plaatse. DE WAALWIJKSCHE KERMIS. Men verzoekt ons mede te deelen dat thans definitief bekend is gemaakt, dat van een officieele viering van Waal- wijksche kermis, zooals zulks vroeger gebruikelijk was, geen sprake zal zijn. Wel zal getracht worden een be perkte kinderkermis alsnog te doen doorgaan. Binnenkort hopen wij van een en ander meer te kunnen zeggen. NED. R.K. FABR. ARB. BOND ST. WILLIBRORDUS. Jaarvergadering afd. Waalwijk- De afdeeling Waalwijk van boven- genoemden bond hield Maandagavond in de zaal van de R.K.WW. een ma tig bezochte algemeene jaarvergade ring, die door den voorzitter den heer A. J. van Seters, op de gebruikelijke wijze geopend werd, waarna hij in het kort de belangrijkste gebeurtenissen over het afgeloopen jaar releveerde. De notulen der vorige vergadering werden goedgekeurd. De secretaris-penningmeester de heer N. van Gorcum bracht vervolgens de jaarverslagen uit. Hieraan ontleenen wij dat het ledental terugliep van 464 per 1 Jan. 1940 tot 396 per 31 Dec. 1940, een vermindering dus van 68. In het bestuur kwamen geen mutaties voor. In 1940 werden 2 algemeene ver gaderingen gehouden, 17 bestuursver gaderingen en 4 groepsvergaderingen. De werkloozenkas functionneert thans bijna voor alle leden, al is het dan ook op bescheiden schaal, daar momenteel geen ontslag mag worden gegeven en minstens 36 uur loon moet worden uit betaald. Toch werd over 1940 nog uit gekeerd een bedrag van 6822.47. Het finantieel verslag geeft een to taal aan inkomsten van 1319.32 en een totaal aan uitgaven van 1199.78, zoodat een batig solda resteert van 119.54. Het bezit bedroeg op 31 De cember 1940 244.03. Beide verslagen werden door de ver gadering met dankzegging voor de keurige wijze waarop zij waren samen gesteld goedgekeurd. Wegens uittreden van de heer J. Schalken, werd de heer J. de Wert be noemd tot lid van de controle-commis- „schele hoofdpijn" maken be hoorlijk werken onmogelijk! Neem een "AKKERTJE", even liggen. Daarna weer frisch. sie. De periodiek aftredende bestuurs- in. leden mej. Ma. Stokwielder en dhr. A. J. van Seters, werden herbenoemd daar geen tegencandidaten waren gesteld. De heer Van Seters werd vervolgens bij acclamatie herbenoemd tot voorzit ter, waarna deze de vergadering dank bracht voor het in hem gestelde ver trouwen. Door den voorzitter werd vervolgens nog eens duidelijk uitgeweid over het contract dat aan alle georganiseerde en ongeorganiseerde arbeiders moet wor den uitgegeven. Het is van veel belang er nauwlettend op toe te zien dat ieder zoo n contract ontvangt en mocht blij ken dat dit niet het geval is, dan moet zulks direct worden doorgegeven aan het hoofdbestuur, dat dan maatregelen kan nemen. Het contract is de catechismus voor den arbeider, omdat hij er alles in kan vinden wat hij noodig heeft te weten. In vogelvlucht schetst spreker dan de totstandkoming van dit contract, waar aan de heer P. Buijckx, die inmiddels ter vergadering was gekomen, nog een propagandistisch woordje vastknoopte om het ledental weer zoo sterk moge lijk te doen worden. De Eerw. Adviseur kapelaan Völker sprak het slotwoord, waarbij hij allen speciaal opwekte deel te nemen aan de retraite georganiseerd door de R. K. W.V., die in de zgn. vacantieweek ge geven zal worden. Ss portemonnaie inhoudende 6, die men in de zweminrichting ontvreemd had. De gemeentepolitie stelt een onderzoek OPRICHTING KUNSTENAARSGILDE. Op initiatief van een aantal jonge Brabantsche kunstenaars vond dezer dagen in den Raadskelder te 's-Bosch de oprichting plaats van een Kunste- naarsgilde in onze Provincie. De eer ste steen voor de totstandkoming van dit gilde is gelegd door Dr. Goedewaa- gen die tijdens zijn bezoek aan 's-Bosch in April 1.1. de vorming van een derge lijk gilde bepleitte. De oprichting van dit gilde vindt plaats buiten iederen politieken inslag en is alleen bedoeld als oen stichting ter behartiging van de ethisch-sociale en sociaal-economische belangen der betrokken gildebroeders. Zoodra meerderen zich aansluiten zal een voorloopige leider en een raad van bijstand worden gekozen, waarna goed keuring aan het Departement van Volksvoorlichting en Kunsten zal wor den gevraagd. ZEIL VEREEN. „TRIDENT". De Zeilvereeniging ,,Trident" hield op de Maas tusschen Heusden en Kei- zersveer een onderlinge zeilwedstrijd. De heenreis werd gewonnen door de heeren A. van Hilst en Th. van Alphen. De terugreis door de heeren G. Bouw man en J. van Alphen. Door gebrek aan wind ondervonden deze wedstrijden veel stagnatie. BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN. Het water heeft ook in onze gemeen te zijn eerste slachtoffer geëischt. Dins dagavond waren enkele personen ver koeling gaan zoeken in het Zuider .Af wateringskanaal, bijna onder de grens van Drunen. Een van hen, de 40-jarige W. van Riel, wonende te Eindhoven, doch die enkele dagen vacantie in Waalwijk dóorbracht, zwom daarbij naar den overkant, doch toen hij wilde terugkeeren, riep hij plotseling om hulp. Zijn vrienden meenden aanvankelijk dat het slechts een grap was, maar eensklaps zagen zij tot hun ontsteltenis van R. onder water verdwijnen en niet meer boven komen. Daar zij zelf de zwemkunst niet voldoende machtig wa ren, werd de hulp ingeroepen van en kele personen van het zwembad. Deze hadden den drenkeling spoedig op het droge. Dr. Kolster, die eveneens direct ter plaatse was, trachtte nog geruimen tijd, door middel van kunstmatige ademhaling de levensgeesten op te wekken, doch het mocht niet meer ba ten. Van R. was gehuwd en laat een vrouw met een kind achter. ERNSTIG ONGEVAL. Gisteravond is tusschen Kaatsheuvel en Dongen een ernstig ongeval ge beurd, waarvan de 36-jarige E. Smink, wonende in de Hooisteeg te Waalwijk het slachtoffer is geworden. Genoemde Sm. keerde per rijwiel met een groep andere personen van zijn werkzaam heden te Gilze-Rijen huiswaarts. Met een behoorlijke snelheid fietsend, kwa men eensklaps de sturen van het rijwiel van Sm. en van dat van zijn buurman in elkaar, met het gevolg dat Sm. met een hevigen klap tegen den grond smakte, waar hij hevig bloedend bewus teloos bleef liggen. Direct werden geestelijke en genees kundige hulp ingeroepen, welke spoe dig konden worden verleend, waarna 't slachtoffer me t een schedelbasis-frac tuur naar het St. Nicolaasziekenhuis te Waalwijk werd overgebracht. Hij is gehuwd en heeft 6 kinderen. Hedenmorgen liet zijn toestand zich eenigszins gunstiger aanzien. RIJWIELDIEFSTAL. De heer P. KI. deed bij de gemeente politie aangifte van vermissing van een heerenrijwiel. Wie volgt? DIEFSTALLEN OP HET ZWEM BAD. Den laatsten tijd worden uit de in de cabines aanwezige kleeren, regel matig diefstallen gepleegd, waarvan men de daders nog niet heeft kunnen achterhalen. Zondag moest zekere van R. aan gifte doen van vermissing van een Gemeenteraad. In de Dinsdagavond gehouden ge meenteraadsvergadering werd beslo ten tot opheffing der precariorechten zulks in verband met het feit, dat de radio-distributie exploitatie in handen van het Rijk is overgegaan. Van Ged. Staten was een schrijven ingekomen, waarin naar voren wordt gebracht dat het bouw- en woningtoe zicht in deze gemeente onvoldoende is te achten. Daar er niets anders op zit stellen R. en W. voor aan te slui ten bij den centralen dienst van de streekplan commissie Noordbrabant Oost, welke aansluiting naast de be staande kosten van 200.nog een hoogere uitgave zouden vorderen van 300.hetgeen de meerderheid van IJ. en W. alleszins verantwoord acht. De raad kan zich met dit voorstel echter niet vereenigen en verwerpt het voorstel met 10 tegen 1 stemmen. Alleen Wethouder van Halder stem de voor. Besloten werd nog een bedrag be schikbaar te stellen van 750.per jaar, noodig voor het verrichten van vermoedelijk tijdelijke secretarie werkzaamheden. In ons volgend nummer volgt uit voerig verslag. meente Secretaris slaagden te 's-Hage de heeren C. Snoeren en W. Veltman, beiden ambtenaren ter Gem. Secreta rie alhier. M. J. Dingemans R.I.P. Vrijdagavond overleed alhier de heer M. J. Dingemans, die jaren lang een der voormannen was van de R.K. Arbeidersbeweging ter plaatse. Hij was een zeer geziene figuur om zijn zakelijk en bezadigd optreden. Hij be kleedde in de beweging meerdere ver antwoordelijke functie's n.l. als Secre taris en daarna als voorzitter van de R.K. Fabrieksarbeidersbond; uit dien hoofde maakte hij ook deel uit van de vakgroep lederbewerkers. 10 Jaren lang was de overledene secretaris van de R.K. Coöperatieve Ver. Broeder hulp. Ook 10 jaren lang was hij lid van de gemeenteraad. Door werkeloos heid is hij gedwongen geworden naar Best te verhuizen om bij de Bata werk te vinden. Daaruit teruggekeerd heeft hij slechts weinige jaren nog van zijn gezondheid mogen genieten. Hij laat een groot gezin achter, dat hem met de arbeidersbeweging ongetwijfeld lang in aandenken zal houden. De plechtige uitvaart en begrafenis had Maandagmorgen om 9 uur plaats, waarbij groote belangstelling uit ar beiderskringen betoond werd. Na mens de Directie van de firma Bloch en Stibbe en personeel werd een krans op het graf gelegd. RAAMSDONKSVEER. Zilveren Priesterjubileum Pastuor J. Bekkers. is benoemd tot onderwijzer aan dc Chr. Uloschool, te Raamsdonksveer, de heer J. Boschma, uit Delft. Onder het vee van den landbou wer A. S. te Raamsdonk(dorp) is de besmettelijke veeziekte Miltvuur ge constateerd. HANK. Gouden bruiloft. Heden, Woensdag 25 Juni, viert hel echtpaar Th. Hanegraaf-van Dorst zijn gouden huwelijksfeest. Het gouden echtpaar waarvan de man al die 50 jaren als kantoorhouder der P.T.T. in Hank is werkzaam geweest, mag zich in de sympathie van alle dorps- genooten verheugen. Ook op ander ter rein heef de heer Hanegraaf zich zeer verdienstelijk gemaakt, zoo is hij reeds jaren directeur van het zangkoor, terwijl de plaatselijke afdeeling van den Drank- bestrijdersbond in hem een actief voor zitter vond. Thans is de jubilaris reeds geruimen tijd gepensionneerd, maar het zal hem he den met zijn echtgcnoote stellig niet aan belangstelling ontbreken. Baadsvergad e ri ntj. In de Zaterdagmorgen gehouden ge meenteraadsvergadering werd behandeld een schrijven van Ged. Staten in zake de op 27 Januari 1941 vastgestelde ver ordening op de heffing van keurloon. Besloten werd een nieuwe verorde ning vast te stellen, waarbij ook het be vroren vleesch dat wordt ingevoerd on derhevig is aan keurloon. De verordening, regelende de eischen van benoembaarheid en de bezoldiging van de veldwachters, werd gewijzigd overeenkomstig het concept, vanwege de vernieuwde invoering van kindertoelage. Met ingang van 1 Mei 1941 werd aan den gemeente-arbeider F. de Bruyn een tijdelijke toelage van 5.per week toe gekend, waardoor het weekloon van 17,70 op 19,70 werd gebracht, na af trek van pensioensbijdragen. Het lid Schmiehusen is tegen tijdelijke toelage, hij wil den arbeider ineens een vast weekloon geven. bijv. 18.tevens als basis voor zijn pensioen. Bij stemming wordt dit voorstel met 42 stemmen verworpen. Voor stemden de heeren Schmiehusen en Vos. Aan den heer O. van Heemskerk werd algeheele tegemoetkoming verleend in de reiskosten van zijn kind, dat een school voor B.L.O. te Den Bosch bezoekt. De rekening 1940 der Godshuizen werd ten onderzoek in handen der Com missie gesteld. Vergadering van den Raad der Ge meente Sprang-Capelle te houden op Vrijdag 27 Juni 1941, des namiddags half acht uur. AGENDA: Opening. Vaststelling van de notulen der vergaderingen van 4 April en 2 Mei 1941. Ingekomen stukken. Verkool) effecten. Wijziging van de begrooting voor 1949 van het Burgerlijk Armbe stuur te Capelle. Wijziging van de begrooting voor 1949 van het Burgerlijk Armbe stuur te Sprang. Wijziging van de gemeente-be grooting voor 1940. Wijziging van de gemeentebe- grooting voor 1941. Verzoekschriften ontheffing of vermindering van de straatbelas ting. Mcdedeelingen. Rondvraag en sluiting. 1. 2. 3. 4. 5. 6. 8. 9. 19. 11. Geslaagd. i Ti.vj.-i i i^agy'tttagisg-yr-i Voor het diploma Candidaat Ge- Zondag 22 Juni j.l. werd op plechtige wijze het zilveren priesterjubilé gevierd van pastoor J. Bekkers. Om 9è uur werd door den jubilaris een plechtige H. Mis opgedragen met assis tentie, die gezongen werd door de school kinderen. Des namiddags om 3è uur had een kinderhulde plaats in hel St. Henrlr cusgebouw door de jongens van de St. Theodorusschool, bestaande uit zang en voordrachten. Na afloop werd de kin deren een kleine tractatie aangebdden. Bij de kinderhulde waren vele geeste lijken aanwezig uit de omliggende plaat sen, alsmede de Burgemeester, Secreta ris en de beide wethouders der gemeen te. Op Woensdag, 18 Juni j.l., om 10 uur voormiddag werd de jubilaris gehuldigd door de meisjes van de St. Theresia- school. Daar toch maar alle parochianen de fees telijkheden, die vanwege de tijdsomstan digheden een kerkelijk karakter droegen, mee zoudenkunnen vieren, had de her denking plaats j.l. Zondag. Van de overheid had men toestemming gekregen Zondag te vlaggen, van alle huizen der Roomsche ingezetenen wap perde dan ook de driekleur. Een waardige inzet van dit heuglijke feest was zeker wel de groote deelname aan de algemeene H. Communie, wel het mooiste bewijs hoe de parochianen hun nen herder een warm hart toedragen. Om kwart voor tien werd de jubilaris door een groote schare bruidjes, naar de kerk geleid, die schitterend in bloemen- tooi was gestoken. De jubilaris werd bij de plechtige Hoogmis geassisteerd door zijn neef, den Hooggel. Heer A. van der Meijden, Pre sident van het Groot-Seminarie, Kanun nik van het Kathedraal Kapittel, als dia ken en door den Weleerw. Heer W. Bek. kers, als subdiaken. Het zangkoor voer de op uitstekende wijze de Missa Secun- da van Hans Leo Hassler (15641612) voor vierstemmig gemengd koor uit, met gregoriaansche wisselzangen van Dom. Ill p. Pent., die gezongen werden door het R.K. Knapenkoor. Ónder de H. Mis betrad de Hoogeerw. Hooggel. Heer A. van der Meijden den kansel en sprak den jubilaris mede namens heel de paro chie een hartelijk woord van geliik- wensch en hulde toe. Na de H. Mis zong het zangkoor „Hulde aan het Priester schap" van J. Haagh, C.s.s.R. cantate voor vijfstemmig gemengd koor met Ba riton-, Tenor- en Sopraan-solo. Alle ge zangen stonden onder leiding van Jan Nollen. Het schoone orgel werd bespeeld door Norbert Snijers, die de machtige tonen door het ruime kerkgebouw liet ruischen. Om 12,15 uur werd den zilveren jubi laris door het kerkbestuur namens de parochieanen de feestgave aangeboden, bestaande uit een prachtige gouden kelk, een geschenk van de parochianen, waar voor ieder zijn penningske heeft geof ferd. Van half een lot half twee hield de ju bilaris receptie waarvan zeer velen ge bruik maakten om hun geliefden herder hunne gelukwensehen aan te bieden. In het plechtig Lof dat om half vier werd gehouden, hield de jubilaris zijn dankrede. Na heit Lof werd nog een feestcantate uitgevoerd door de R.K. Zangvereeniging „Amicitia", van het Veer, onder leiding van H. van Strien. Hiermee werd het feest besloten. Zondagavond, circa 9 uur, is aan het Kcizersveer het negenjarig zoontje van M. Stallen, dat op de kade aan het spelen was, in de rivier geval len en jammerlijk verdronken. Ooggetuigen waren er niet bij, toen het ongeval voorviel. Eenige oogenblikken nadat dc jon gen werd vermist, zijn de grootouders hij wi het kind thuis is, gaan zoeken, en werd de knaap tuschen een paar roei booten gevonden. Toen ze hem uit het water haalden bleken de levensgeesten reeds gewe ken te zijn. Met ingang van 1 Augustus a.s. SPRANG. Te Sprang-Capelle is een plaatse lijk comité opgericht dat zich ten doel stelt ook die jaar wederom gedurende eenigen tijd Rotterdamsche kinderen bij de ingezetenen onder te brengen. Het comité bestaat uit de heeren J. van Herpen, G. A. S. de Bas/E. Colet, C. B. Timmermans en J. W. Genuït. Aan verschillende ingezetenen is van wege het comité een schrijven gericht, waarin de medewerking voor dit doel wordt gevraagd, terwijl enkele dames een rondgang door de gemeente zullen maken om adressen voor plaatsing te verzamelen. Ingezetenen die het kind dat zij vo rig jaar hebben opgenomen ook thans weer wenschen op te nemen, kunnen zulks tot uiterlijk morgen, Donderdag, bij een der" comité-leden ter kennis brengen. Wij vertrouwen dat wederom vele ingezetenen aan dit noodzakelijk werk hun medewerking zullen verleenen. S.P.T. meldt uit Sjanghai De algemeene aandacht wordt nu sterker geconcentreerd op de ont wikkeling van den toestand in den Pacific. Daarbij komt reeds de hoop tot uitdrukking, dat bet Japan zal gelukken, vriendschappelijke han delsbetrekkingen met Nederl. Indië tot stand te brengen. Blijkens een publicatie in de Staats courant van 23 dezer heeft de secre taris generaal van Handel, nijver heid en scheepvaart de volgende maximumprijzen voor zeep vast gesteld toiletzeep f0.l2'/j per 75 gram; huishoudzeep f 0.13 per dubbel stuk van 240 gram fü.Oö'/a per stuk van 120 gram; zachte zeep 10.38 per kg. in kleinverpakking van 1 kg. of minder door fabrikanten verpakt; f0 34 per kg. voor zoover niet door fabrikanten in kleinverpakking van 1 kg, of minder verpakt. Wie hun aangifte moeten herhalen. De luistervergunningen aan hen die een aangifteformulier hebben in gezonden, zijn thans alle verzonden. Houders van een radio-ontvang toestel die vóór medio Mei j.l. daar van aangifte hebben gedaan en nog geen luistervergunning hebben ont vangen, moeten opnieuw een aan gifte-formulier inzenden. Op de keerzijde daarvan moet de aanwij zing Herhaalde aangifte worden gesteld. De aangifte formulieren, welke kosteloos aan alle postinrichtingen verkrijgbaar zijn, moeten na invul ling en onderteekening aldaar wor den ingeleverd. Duitsche troepen hebben in een krachtigen aanval en na hevige ge vechten een sterke Sowjet-kazemat- linie in het centrum van het Ooste lijke front doorbroken. Bij Windau heeft Maandag een Duitsche duikboot na een kort ge vecht een Sowjet-duikboot tot zin ken gebracht. In het Oosten der Oostzee is een Sowjet-torpedobootjager op een Duitsche mijn geloopen en gezon ken.

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 5