Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Binnenlandsch Nieuws. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Eerste Blad. NUMMER 52. ZATERDAG 28 JUNI 1941. 64e JAARGANG. DIT BLAD VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs Per 3 maanden 1.31. Franco per post door 't geheele rijk 1.47J/£. UITGAVE WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Giro No. 50798. Telegr.-Adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel. Minimum 1.50 Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. DANSEN IN OPENBAAR WEER VERBODEN. Op grond der Verordening van den Rijkscommissaris no. 20/41 beveelt de commissaris-generaal voor de open bare veiligheid, S.S. Gruppenfiihrer, t volgende: 1. Tot nader order is liet dansen in het openbaar verboden. Reeds ver strekte vergunningen worden hier mede ongeldig. 2. Overtredingen worden volgens de desbetreffende bepalingen van de verordening gestraft. Deze verordening treedt met de be kendmaking voor de radio en in de pers in werking. VOORTAAN BOTER ZONDER ZOUT In ons land is bet steeds een goede gewoonte om in den tijd dal er veel boter vervaardigt kan worden een ge deelte op te slaan voor den tijd, waar in er minder geproduceerd kan wor den. Zoodoende kan er steeds voor een gelijkmatige voorziening in de be hoefte zorg gedragen worden. De op geslagen boter, de z.g. koelhuisboter, heeft onder de controle gestaan van de deskundigen, die altijd alles hebben gedaan om de kwaliteit hiervan zoo goed mogelijk te houden. Nu is ge bleken dat de boter die in ongezouten toestand in koelhuizen wordt bewaard, in het algemeen beter is dan de boter die in gezouten toestand wordt opge slagen. Op grond biervan heeft de se cretaris-generaal van landbouw en visschcrij een beschikking uitgevaai- digd, die boterfabri kanten de ver plichting oplegt voortaan boter zon der zout te vervaardigen. Een gevolg hiervan is dus, dat ons land binnen kort kennis zal maken met boter zon der zout. Nieuw is dit evenwel niet, want reeds zeer velen prefereeren deze samenstelling boven die met zout. De echte botersmaak komt, zoo werd ons van bevoegde zijde gezegd, op deze wijze beter tol zijn recht. Nadrukkelijk voegde men hieraan toe, dat verbruikers niet dienen te trachten met het zelf toevoegen van zout den smaak te wijzigen. Al moge het in het begin zoo men het verschil al merkt misschien even vreemd zijn, zooals gezegd, de kwaliteit van de koelhuisboter wordt door dezen maatregel in het algemeen verbeterd. TELEGRAM VAN MUSSERT AAN DEN FUEHRER. De leider der N.S.B. heelt oj) 22 Juni 1941 het volgende telegram aan den Fuehrer gezonden: Aan den Fuehrer Adolf Hitler. Fuehrerhauptquartier. In dit beslissende uur, waarin de strijd van het nationaal-socialisme en facistische Europa tegen zijn bol- sjewistischen doodsvijand is begon nen, is het mij een voorrecht aan u, Fuehrer aller Germanen, de plech tige gelofte te kunnen afleggen, dat de nationaal-socialistische beweging in Nederland onverpoosd en krach tig haar taak zal voortzetten het Ne- derlandsche volk te winnen voor de nationaal-socialistische idee en daar mede voor het nieuwe Europa. Namens mijn duizenden strijdende kameraden meld ik u, dat zij zich door niemand in trouw zullen laten overtreffen en dat zij zich in zullen zetten voor de gemeenschappelijke overwinning. God bescherme u en geve aan .uwen strijd om het voortbestaan van Europa, zijn onmisbaren zegen. DOODEN VAN HONDEN EN KATTEN. Toedienen van strychnine verboden. De secretarissen-generaal van de departementen van landbouw en vis- scherij en van binnenlandsche zaken hebben het Afvallenbesluit 194U 1 ge wijzigd, o.a. door een artikel 7 een tweede lid toe te voegen, luidende als volgt „Het dooden van honden en katten door toediening van strychnine is ver boden". MEER GOEDEREN UIT INDIë NAAR JAPAN? United Press meldt uit Batavia: Ingelichte kringen alhier houden er sedert eenigen tijd rekening mede, dal een mondeling handelsverdrag tus- schen Japan en Nederlandsch-Indië zal worden afgesloten. De leider van de uit Batavia teruggeroepen Japan- sche economische delegatie, Josjizawa, verklaarde dat momenteel geen ver dere besprekingen zijn geprojecteerd. Hij scheen vol vertrouwen, hetgeen men in verband brengt met het feit, dat de Nederlandsche autoriteiten te Batavia sedert het afbreken van de besprekingen met Japan, schijnen ge neigd grootere hoeveelheden van de door Japan benoodigde goederen naar Japan te verzenden. Op deze wijze zouden verdere besprekingen vanzelf overbodig worden. CLANDESTIENE HANDEL IS DIEFSTAL. Orde in de voedselvoorziening. Het A.N.P. meldt: De leider van het Nederlandsch Agrarisch Front maak te het volgende bekend: Aangeslotenen bij het N.A.F., er wordt niet gerantsoeneerd, omdat er levensmiddelen te veel zijn. Rantsoe neeren beteekent eerlijk verdeelen. Zij, die clandestien „handelen"" in levensmiddelen, stelen dus van het geen eerlijk moest worden verdeeld onder alle Nederlanders. Stelen is on waardig, onwaardigen kunnen geen plaats innemen in het N.A.F. Hieruit vloeit voort, dat: 1. iedere aangeslotene bij het N.A.F. van wien mocht komen vast te staan, dat hij deelneemt aan frauduleuze handelin gen met betrekking tot de levensmid delen-voorziening, zonder meer en voor goed uit onze rijen wordt ver wijderd; 2. alle aangeslotenen tot taak hebben zich persoonlijk in te zetten in den strijd tegen zulke onregelmatige handelingen. HET VERBLIJF VAN MINDER DAN 5 DAGEN IN PENSIONS. Ontheffing van het verbod voor eenige provincies en gemeenten. Het was aan pensionbedrijven, in verband met de huidige omstandig heden, verboden, gasten voor korteren termijn dan 5 dagen op te nemen. Met het oog op het te verwachten drukke toeristenbezoek, dat aan be paalde streken van ons land zal wor den gebracht, zal in vele gevallen het aantal hotels en logementen ter plaat se niet toereikend zijn om in voldoen de mate te voorzien ijl de behoeften aan onderdak en voeding voor korten tijd. Daarom heeft de directeur van het rijksbureau voor het hotel-, café-, res taurant- en pensionbedrijf. aan pen sionbedrijven, gelegen in een aantal provincies en gemeenten, voor de maanden Juni t/m September 1941 ontheffing verleend om het verbod lo gies te verstrekken tegen betaling aan gasten voor een korteren onafgebro ken tijdsduur dan van ten minste vijf dagen. Aan deze pensionbedrijven is het derhalve toegestaan in dat tijdvak ook gasten voor korteren tijd dan vijf dagen op te nemen. De bedoelde provincies en gemeen ten zijn: Provincies: Utrecht (met uitzonde ring van de gelijknamige gemeente), Gelderland en Overijssel. GemeentenBlaricum, Bussum, 's-Graveland, Hilversum, Huizen, Kor" tenhoef, Laren (N.H.) en Naarden. Bovendien wordt aan alle pensions in het geheele land toestemming ver leend lot het opnemen van week-end- gasten. PROCUREURS-GENERAAL BENOEMD. Het Rijkscommissariaat maakt be kend De Rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied, Rijksmi nister Seyss-Inquart, heeft de op dracht, verstrekt aan. den substituut officier Dubois te 's-Hertogenbosch, tot bet voorloopig waarnemen der za ken van den procureur-generaal te 's-Hertogenbosch ingetrokken. Hij benoemde op grond van par. 1 van zijn Verordening. 108/40 (vierde verordening over bijzondere bestuurs rechtelijke maatregelen) mr. N. J. v. Leeuwen, advocaat te Alkmaar, tot procureur-generaal te 's-Hertogen- bosch. Voorts benoemde de Rijkscommis saris voor de bezette Nederlandsche gebieden op grond van dezelfde bepa lingen, de beeren mr. dr. J. van Ge- nechten in Den Haag en mr. De Rijke te Arnhem, die belast waren met de voorloopige waarneming der zaken van den procureur-generaal, tot pro cureur-generaal. WAT BIJ DE OORLOGS- UITBREIDING OP HET SPEL STAAT. Een algemeene beschouwing. (Mr. ir. Van Leeuwen, was oorspron kelijk als ingenieur werkzaam, o.a. bij de werken van de Maas-kanalisatie in Limburg. Hij vatte daarna de studie aan voor meester in de rechten. Hij was sinds 1931 advocaat en procureur te Alkmaar. Tot voor kort was mr. v. Leeuwen kringleider van de N.S.B. voor Alkmaar). DE RIJKSCOMMISSARIS SPREEKT TE AMSTERDAM. Hedenavond om 8 uur zal de Rijks commissaris op het IJsclubterrein te Amsterdam spreken over den strijd van het nationaal-socialisme tegen het kapitalisme en het bolsjewisme en de beteekenis daarvan voor de volkeren van Europa. Een aantal extra-treinen zijn voor de bezoekers ingelegd. Op de aanplakbiljetten wordt over deze bijeenkomst gezegd: Het uur van de eindbeslissing voor Europa is gekomen. Liberalisten, marxisten, bolsjewisten en plutokra- ten waren steeds fel gekant tegen de nationaal-socialistische revolutie van 1933. De Führer heeft zijn leger en de legers van Finland en Roemenië tot den strijd tegen de Joodsche wereld machten in het Oosten, tegen de U.S. S.R. opgeroepen Duitschland strijdt niet voor een imperialistisch oorlogs doel, maar voor het behoud van de Europeesche beschaving. Toen Finland door het Sowjet-leger werd overvallen, hebben de westelijke Van goed ingelichte zijde ontvangen wij de volgende beschouwing: De ontknooping inzake Rusland is een bevrijding. Reeds lang wisten de ingewijden, dat -de Sowjet-republiek een dubbel spel speelde, waarvan het karakter aan de oude bolsjewistische praktij ken herinnerde. Dat dubbele spel had een wel zeer inmoreelen grondslag. Eencrzijds had men door het non-agressiepact met Duitschland zich gedekt tegen eiken strijd met het machtige en gevreesde Duitsche leger, anderzijds verheugde men zich van harte in het feit, dat de oorlogvoerende mogendheden hun bloed en materiaal offerden en bere kende met een zeker soort Aziatisch cynisme, op welke wijze Rusland daarvan het meeste profijt trekken kon. Vriendschap was dit natuurlijk niet. Non-agressie was het evenmin. Het was alleen de houding van den lafaard, die zelf zorgt buiten gevaar te blijven, zoolang de strijdenden frisch zijn, doch op het moment loert dat ze amechtig naar adem hijgend, voldoende krachten hebben verloren om als de jakhals deze prooi te be springen en eigen lusten te stillen. In het kader dezer politiek paste t. dat de bolsjewistische machthebbers op alle mogelijke punten de Duitsche overwinningen in het geheim tegen werkten. Zij waren niet neutraal, doch hadden belang bij de verlenging van den oorlog en verzwakking der strij ders. Men vindt in de officieele documen ten met name de proclamatie van den Führer, de nota van rijksminister von Ribbentrop opgesomd, hoe zij te Bel grado kuipten, hoe zij in Roemenië een chaos trachtten te stichten, hoe zij in Bulgarije de regeering ten val zoch ten te brengen, hoe zij de Baltisehe staten overweldigden en Finland op nieuw bedreigden. Dat alles is geen non-agressie, doch het tegengestelde er van. Berlijn wist dit, doch zweeg. Eener- zijdsch omdat het 't tijdstp, waarop definitieve opheldering noodig zou worden, zelf wilde kiezen, anderzijds omdat het zoo lang mogelijk de hoop wilde behouden, dat betere gevoelens te Moskou de overhand zouden krij gen en men op werkelijk moreel te verantwoorden wijze de consequenties uit het sluiten van het non-aggressie- pact zou trekken. Te Moskou overwonnen de betere gevoelens niet. Integendeel, de brutale eischen van Molotow, namelijk dal Duitschland en Italië hun garantie aan Roemenië verloochenen zouden, zoo dra Sovjet-Rusland Roemenië aanviel, dat Finland geheel aan Rusland zou worden prijsgegeven, idem Bulgarije, de Dardanellen en de Bosporus, laten zien, hoe ver de afpersingstactieken van de Sovjet-machthebbers gaan, hoe ze van de Europeesche situatie partij wilden trekken en welke bedoelingen eigenlijk te Moskou bestaan. Het is Duitschland en Italië te bar geworden. Tegenover den Russisehen lust om in troebel water te visschen en het Russisch bolsjewisme verder in Europa te drijven, hebben zij, ge lijk generaal Franco in Spanje weleer, ten slotte het „hiertoe en niet verder" moeten spreken. En thans beslist het zwaard. Wij noemden het een bevrijding. Mei de mannen, die eenmaal onder Lenin en Litwinow, de bolsjewistische, atheïstische wereldrevolutie begonnen en nog niet lang geleden in Spanje toonden, waartoe dit Aziatisch bar barisme in staat is, is geen wezenlijk verdrag mogelijk, tenzij zij van hun wereldrevolutie-ideeën zich bekeeren en de Europeesche beschaving aan vaarden. Men kon de hoop voeden, dat dit gebeuren zou. Maar die hoop is be schaamd. En al naar mate dit gevoeld werd, ging dè band met Rusland druk ken, zij werd een ban. Thans is zuiverheid bereikt. De Aziaat kon zich niet verloochenen. Ook Europa verloochent zich niet. Thans staat de Europeesche bescha ving tegenover het Aziatische barba risme en bet is in naam van de gan- sche blanke cultuurwereld noodig, dat het bolsjewisme uit ons werelddeel verdreven wordt en de Russische volksgemeenschap en met haar gansch Europa van dezen geesel bevrijd wordt. De strijd zal offers kosten. Oorlog kost bloed en tranen, geld en goed. Doch het doel is de offers waard. Ook voor het nationaal-socialisme als we reld- en levensbeschouwing is het beter, dat de band met Rusland niet tot een blijvende unie gevoerd heeft, aangenomen, dat het bolsjewisme bol sjewisme bleef. Deze twee levensbe schouwingen zijn immers diametraal verschillend. Een werkelijke unie is onmogelijk. Een van beide of beiden moeten dan ontaarden. De loop der dingen bevrijdt het na tionaal-socialisme van deze angstwek kende verantwoordelijkheid. Het kan weer, zonder door politieke noodzake lijkheden belemmerd te worden, vol uit beginsel tegenover beginsel stellen en eigen wezen als exponent der Eu ropeesche cultuur ongehinderd uit leven. Dit is uit Europcesch gezichtspunt hartelijk toe te juichen. Men wordt er vrijer, sterker door. De ban is wegge nomen. Laten thans Churchill en Roosevelt 4len lof van het bolsjewisme zingen. Toen Duitschland het non-aggressie- pact met Rusland sloot, rilde 't chris telijk Engeland hoorbaar. Hoe kon 't land van Luther met het roode leger samengaan? Maar wat van Duitsch land verschrikkelijk gevonden werd, had Engeland zelve graag gedaan en zal het thans met innige blijdschap doen. Niettegenstaande alle christelijke rillingen, zijn de joodsch-kapitalisti sche kringen te Londen en New ork en de joodscli-bolsjewistische kringen te Moskou elkander als kinderen van een revolutie verwant de interven tie in Spanje bewees het en Rus land behoeff nu niet langer meer te knoeien. Het masker werd afgerukt. In ons vaderland en in het bijzonder onder ons christelijk volksdeel, waar het athetisch bolsjewisme als het ei genlijk anti-christelijk gevaar steeds werd onderkend en het lijden van bin- land diep werd medegevoeld, zal thans de keuze van positie veel gemakkelij ker geworden zijn en zal er oorzaak gevonden worden voor velen om nu van harte in te stemmen met 't slot-, woord van den Führer: „Moge God ons allen ook ons eigen vaderland in dezen strijd bijstaan". Europa zelf staat op het spel en de geheele Europeesche beschaving. staten met geld en goede woorden ge tracht, Finland bij te staan. De Führer heeft echter dat leger gevormd, het welk de vrijheid voor Finland in goe de kameraadschap met de strijders voor vrijheid van den veldmaarschalk Mannerheim zal herwinnen. Wat nu? Hierop zal de door den Führer ge roepen Rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied, rijksmi nister Seyss-Inquart, te Amsterdam, op het ijsclubterrein bij het Museum plein heden Vrijdag 27 Juni 1941, des avonds 20 uur, antwoorden. Wiïiwyksche en Langstraatsebe Conrant* Hoofdredacteur: Jan Tielen, Waalwijk.

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 1