Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Eerste Blad. DE BOERENLANDDAG TE ROLDE. Vernietigend optreden der Duitsche weermacht. Czernowitz genomen. NUMMER 55. WOENSDAG 9 JULI 1941. 64c JAARGANG. dit blad verschijnt WOENSDAG EN ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs Per 3 maanden 1.31. Franco per post door 't geheele rijk \A7]/2. UITGAVE WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Giro No. 56798. Telegr.-Adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel. Minimum 1.50 Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. nc s Bolsjewisme of Boerenorde? 20.000 deelnemers. Zaterdag heeft het Ned. Agrarisch Front een landdag te Rolde gehouden. Aan het A.N.P.-verslag ontleenen wij het volgende: Op den landdag waren o.m. aan wezig leden van den stat van de N.S.B., districtsgemachtigden en an dere functionarissen. Verder de com- issarissen van eenige provinciën. Van Duitsche zijde waren aanwezig Landesbauernführer F. F. Graf Gro- the, General-Kominissar hei Polizei- undWaffen S.S. Brigadeführer Rau- ter, de commissaris-generaal voor bij zondere gevallen Schmidt, met tal van leden van hun staven, Beauitragten van den Rijkscommissaris in tal van provinciën. De leider van het Agrarisch Front, de heer Roskam, hield een rede, waar in hij o.a. zeide: Nu zal ik u concreet «eggen, waar om wij hier staan. De Rijkscommis saris heeft een week geleden gespro ken tot het Ned. volk. Op dezen dag en op dit uur van historische bctee- kenis staat ons Nederlandsche hoeren dom hier, omdat het den Rijkscom missaris heeft verstaan. De Rijkscommissaris sprak niet als vertegenwoordiger van een vreemde macht, die met wapengeweld ons volksleven uit elkaar wenscht te slaan, maar als afgezant van den Ger- maanschen Führer, die door den Schepper is voorbestemd, om allen Germaanschen stammen de plaats aan te wijzen, die hun toekomt in het God delijk bestel. Dit is nu het kernpunt, waar het vandaag voor ons, boeren, om gaat. Nu wil ik mij niet verdiepen in de toekomstige staatkundige vernoudin- gen van Nederland, want ik ben geen staatsman en geen politicus. Maar de rust, die ik in mij draag, is, dat ik vast weet, dat deze dingen in veilige handen zijn. Mussert spreekt de waar heid, als hij volkomen vertrouwt op de woorden van Hitier en ik vertrouw weer volkomen op den taaien, stoeren arbeid van Mussert, die mijn leider is. De heer Roskam wilde geen schoo- ne fata morgana als toekomstbeeld voortooveren. Met nadruk wees hij er op, dat het niet gaat om de prijzen van de artikelen, die worden voortge bracht, maar om de grondslagen van het leven, die vast verankerd liggen in het hoerendom. De oude wereld van liberalisme en kapitalisme, van democratie en klassenwaan is voorbij. De nieuwe wereld heeft zich baan ge broken in Europa, maar of deze nieu we wereld ook voor ons volk welvaart en vrede, rust en geluk, recht en ge rechtigheid zal brengen, staat nog lang niet vast. Evenmin staat het vast, of ons volk inderdaad als volledig en gelijkgerechtigd zal deelnemen aan den nieuwen opbouw. De Rijkscom missaris heeft geen blad voor den mond genomen, want open en klaar heeft hij het gezegd en ik herhaal zijn woorden: „Deze gelijkgerechtigheid hangt evenwel af van de mate, waar in de Nederlanders zich nationaal-so- cialistisch betoonen". Dat wil dus zeggen, dat onze gelijkgerechtigheid er van afhangt, of ons volk in volle overgave en niet uit sleur en niet on der dwang, maar uit* zelfbewust wil len en in eerlijke bedoeling zich inzet voor den wederopbouw en voor de or ganisatie van het continentale Euro- peesche Volkenverbond. De leiding aan bet N.A.F. Daarom is het, aldus de heer Ros kam, dat het Agrarisch Front van he den af bewust de leiding neemt in de voedselvoorziening van ons volk. Ik heb het vertrouwen in mijn man nen, dat het N. A. F. van heden af de voedselvoorziening zal leiden en kan leiden en dat van heden af niets en niemand meer in staat is, om zich te gen ons te verzetten. De machtsbe voegdheden zullen wij krijgen, zoodra wij die noodig hebben, om onze taak uit te voeren. In alle bestaande regeeringsinslan- ties voor de voedselvoorziening en het pachtwezen worden onze menschen thans ingezet en aan onze boeren en landarbeiders en aan allen, die be trokken zijn hij de voedselverzorging kan ik meedeelen, dat van heden af elk onrecht, dat nog geschiedt dooi de overblijvers v^m het oude systeem, door ons zal worden uitgeroeid, want er zal recht zijn voor ons trouwe volk van boeren en visschers. De moeilijkheden van thans. Komende tot moeilijkheden van den akkerbouw en de veehouderij van thans, noemde de heer Roskam het een pertinente leugen, dat deze in den oorlog haar oorzaak zouden vinden. Reeds in 1938 was pnze export totaal ineengezakt. De reeds dikwijls door ons gepubliceerde cijfers wijzen dat voldoende uit. De Duitsche legers verwerven in het Oosten de levensruimte voor de Ger- maansche volkeren. In het Oosten van Europa is plaats voor honderddui zenden hoeren, om een hoeve erfelijk te bezitten voor hun geslacht. Weet ge wel, dat meer dan duizend jaar lang Nederlandsche boeren zijn uitge trokken om den grond van Oost-Eu ropa te bebouwen? Duizenden boer derijen zijn daar door. Nederlanders bewoond, ook in de Oekraine. Duitsch- land kan in het Oosten méér dan vol doende grond krijgen, om zich te voe den met granen, vleesch en vet%n als het nóódig is, om den export van alle uitvoerlanden der wereld te vervan gen! De heer Roskam kondigde aan, dat binnenkort een oproep zal verschij nen tot de Nederlandsche jonge boe ren en arbeiders, om zich beschikbaar te stellen voor het aanvaarden van een taak bij den nieuwen opbouw van de Oekraine. Daarna keerde hij zich fel tegen het bolsjewisme. De Duitsche legers ver nietigen het helsche sovjet-systeem. Verbaast u er niet over, dat zij, die hier de oude liberalistisch-kapitalisti- sche landbouwpolitiek hebben bedre ven, liever met de bolsjewisten dan met de nationaal-socialisten samen werken. Nu de Rijkscommissaris gelijkge rechtigheid heeft toegezegd aan ons volk, naar mate het zich bekeert tot het nationaal-socialisme, nu meen ik uit aller hart te spreken als ik zeg: „Rijkscommissaris, het Nederland sche hoerendom heeft zich in volle overgave gewend tot den nieuwen tijd. Geef ons dan onze hoereneer en ons boerenrecht terug. Verlos ons van de crisiscentrales, die ons hebben ver drukt en vertrapt. Geef ons een Volks voedingsstand, waarin de vrije boer hoeder is van zijn heilig boerenrecht. Wij vragen geen voordeden boven on ze Duitsche collega's; indien de oor log het noodig maakt, dat zij lijden, dan willen wij méé lijden; indien zij hun vee moeten offeren, dan zijn óók wij daartoe bereid; indien zij hun zo nen afstaan om den nieuw verover den grond te bearbeiden, dan staan ook onze zonen tot den arbeid gereed, maar geef ons dan ook ons oude Ger- maansche boerenrecht." De Rijkscommissaris moet en zal weten, dat ons boerenvolk hem heelt verstaan, zoo besloot de boerenleider. Hij zal ervaren, dat Ie hoeren ber?iJ zijn, al hun krachten in te spannm, dag en nacht, voor den wederopbouw van ons vaderland, in volle harmonie met de groote germaansche levens ruimten. De boer als basis van voedselvormign. Op den grooten landdag te Rolde heeft ook gesproken de heer Ruiter, voorman van het N.A.F. Hij gaf een overzicht van negen jaren boeren- strijd. Bijna tien jaar geleden bracht de financiecle nood de boeren, het eerst in Drente, later ook in andere deden van het land samen. Latei- voegde zich hier de geestelijke nood bij als gevolg van de ontrechting van den agrariër in land en volk. Jan Smid heeft in den beginne veel goeds tegen den economischen boerennood ge daan, doch het kon niet uitblijven, dat de sociaal-economisch opgezette beweging „Landbouw en Maatschap pij" hoe langer>hoe meer gewikkeld werd in politieke problemen, omdat de ellende der agrarische bevolking en de ontaarding van geheel ons volk hierop berust. Smid noemde die, zon der ze helaas verder te ontleden, poli tiek van lagere orde. Het genie Adolf Hitler concretiseerde ze echter als de door Joden en goudmacht gestimu leerde ondergraving van ons hoeren dom, van onze volksgemeenschap en van ons ras. Daartegen vechten wij, jarenlang en het was in dien eindeloozen strijd tegen deze verderfelijke machten, dat ten slotte ons# enthousiasme dreigde te verstikken in een door petroleum-, varkens- en margarine-magnaten be- heerschte landspolitiek. In onderdee- len mochten we dan af en toe een succes boeken, over het gehéél geno men brak onze actiè op deze, onze opvolgende regeeringen geheel beheer- schende internationale, kapitalisti sche en volksche macht. Wij staan nu in den nieuwen tijd en de vruchten van onzen agrarischen strijd rijpen. In het democratische verleden waren wij boeren de voet veeg van de natie, doch thans veran dert er iets! De grond-ordening is ingezet; deze zal leiden tot den toestand: „Boeren land in boerenhand." Het N.A.F. werkt hiertoe innig samen met de leiding vai> den Bond van Landpach- ters en Hypotheekboeren. Dit samen gaan van elkaar voorheen zoo vaak bestrijdende honden moge een aan sporing zijn voor de landbouworgani saties, om zich nu eindelijk eens tis bezinnen op haar houding van af wachten op een voor hen blijkbaar onzekeren oorlogsuitslag. Een nieuw economisch gebouw- wordt in Nederland opgetrokken; het N.A.F. zet daarvoor zijn beste krach ten in, ook al zijn onder de gegeven oorlogsomstandigheden de bezwaren legio. Spr. noemde de thans gevoerde prij zenpolitiek bevredigend, hoewel alles vlotter zou verloopen, als de uitvoer ders der maatregelen hun werk met liefde zouden doen en niet slechts als een hun opgelegden plicht beschouw den. Wij geven de heilige verzekering, dat het in een nationaal-socialistisch Nederland uit zal zijn met de knoeie rijen, die nu nog de mogelijkheden be perken omdat de geest in de agrari- 1 sche gelederen zóó zal zijn, dat men bereid is, zich in te zetten voor zijn volk, zoodat ook onze huren trotsch op ons kunnen zijn. Tot slot zeide de heer Ruiter, dat de keuze: hoerendom of bolsjewisme voor den Nederlandschen landman niet moeilijk is. Voor hém gaat het immers om den opbouw van een nieuw, ordelijk, wrelvarend, cultureel hoogstaand Europa. De Nederland sche hoer kiest de orde tegen den chaos en hij zal, hecht vereend, zijn volk maken tot een waardig bondge noot der Germaansche volken. De voorman van de Nederlandsche S.S., de heer H. J. Fcldmeyer, zette uiteen, dat het leven op deze aarde een ononderbroken schermutseling is van licht tegen duisternis. De S.S. stelt zich aan de lichtzijde tegen wan orde en chaos. Vanaf heden zullen de Nederland sche boeren en de S.S. schouder aan schouder staan tot heil van het volk en de geheele Germaansche wereld beschouwing. Hierna werd een driewerf Sieg Heil op den Führer uitgebracht, waarna de aan het front strijdenden in de ge dachte werden geroepen. Landesbauernführer F. F. Graf Grothe juichte het initiatief van het N.A.F. zeer toe en onderstreepte het betoog van den heer Roskam. Ik kan u de verzekering geven, al dus Graf Grothe, dat alle Duitsche boeren bereid zijn, den Nederland schen boer de hand te reiken, eerlijk en trouw, naar waren boerenaard. VERNIETIGEND OPTREDEN VAN DE DUITSCHE LUCHTMACHT IN HET OOSTEN. Een groot aantal Sowjet-soldaten overgeloopen. Het opperbevel van de Duitsche weermacht deelde Zondag mede: In het Oosten worden de operaties tegen de z.g. Stalin-Iinie stelselmatig voortgezet. Het aantal der sedert 22 Juni gevangengenomenen is tot om streeks 300.000 gestegen. Het luchwa- pen steunde de operaties door voort durende aanvallen op vijandelijke troe penconcentraties. Alleen al in het ge bied rondom Sjitomir werden door bommen en beschieting meer dan 500 vrachtauto's van de Sowjets vernielcj en 18 spoortreinen vernietigend ge troffen. Andere succesrijke luchtaan vallen richtten zich in den afgeloopen nach op het knooppunt van spoorlij nen en wegen Smolensk. Het Sowjct- luchtwapen verloor 281 vliegtuigen tegen 11 eigene. Daarvan werden er 98 in luchtgevechten neergeschoten en op den grond vernield. In den strijd tegen groot-Britannië hebben duikbooten op den Atlanti- schen Oceaan zes koopvaarders van 33.830 ton in totaal tot zinken gebracht en een ander schip door torpedo's be schadigd. Gevechtsvliegtuigen brach ten in de wateren rond Engeland twee vrachtbooten van 11.000 ton in totaal tot zinken. Duitsche jagers schoten bij luchtgevechten boven het Kanaal zon der eigen verliezen vier Britsche jagers neer en voor de Noorsche kust een Britsch gevechtsvliegtuig. Marine-ar tillerie haalde aan de Noorsche kust drie vliegtuigen omlaag, een patrouil le-vaartuig in het Kanaal. In Noord-Afrika mislukte een uit- valspoging van Britsche tanks uit To- broek door het geconcentreerde vuur van de Duitsch-Italiaansche artillerie. Formaties Duitsche gevechtsvliegtui gen en sluka's bombardeerden de ha ven van Tobroek. Een koopvaarder en pakhuizen werden getroffen. In de Middellandsche Zee hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen en stu ka's 4 Juli een aanval gedaan op de haveninstallaties van Famagusta, aan de Oostkust van Cyprus. Bommen van zwaar kaliber beschadigden twee groo te koopvaarders in de haven. Op een vliegveld van het eiland troffen bom men barakkenkampen van den vijand. De vijand heeft 's nachts in West- Duitschland brisant- en brandbommen laten vallen. De burgerbevolking had vrij groote verliezen aan dooden en ge kwetsten. Woonwijken en gebouwen werden vooral te Munster en Bielefeld getroffen. Nachtjagers schoten zeven van de aanvallende gevechtsvliegtui gen neer. CZERNOWITZ IS VEROVERD. Duitschers en Roemenen in den aanval in Bessarabië. Het oppercommando van de Duit sche weermacht deelt mede: In Bessarabië zijn de Duitsche en Roemcensche troepen na het afslaan van tegenaanvallen in den aanval. Deze aanval maakt voortgang. In de Boekowina hebben Roemcensche, Noordwestelijk daarvan Hongaarsche strijdkrachten den bovenloop van den Dnjestr hereikt. Czernowitz is geno men. De achtervolging van den vijand in Galicië werd in een breed front over de Sereth voortgezet. Ten Noorden van de Pripet-moerassen dringen for maties van het Duitsche leger strijdend over een breed front op naar den Dnjepr en den bovenloop van de Duna. De operaties der Duitsche en Fin- sche troepen verloopen volgens de plannen. Eskaders van de Duitsche lucht macht hebben Zondag een groot aan tal vijandelijke pantserwagens en vrachtauto's vernietigd, batterijen der Sovjets buiten gevecht gesteld en spoortreinen, transportwegen en mu nitie-opslagplaatsen vernield. Met sue- ces werden voorts luchtaanvallen ge daan op terugtochtbewegingen van den vijand in de Oekraine en tegen ves tingwerken. -Andere formaties bom bardeerden vijandelijke troepen in 't gebied rond Smolensk en ten Oosten van het Peipusmeer. Gevechtsvliegtuigen en duikbommen werpers hebben den opmarsch der landmacht op het Visschers-schierei- land ondersteund en bestookten steun punten van den vijand met bommen van alle kalibers. De Sowjets verloren in den loop van 6 Juli in totaal 204 vliegtuigen, waar van 100 hij luchtgevechten'. Uet D.N.B. heeft op het weermachts- bericht de volgende toelichting ont vangen: De Duitsche opmarsch naar 't Oos ten heeft met zijn voorste troepen de z.g. „Stalin-linie" thans over een breed front bereikt. Hiermede begint een nieuwe phase van de operaties in het Oosten, daar te voorzien is, dat om dit systeem van versterkingen hevige ge vechten geleverd zullen worden. Met De geheele Europeesche jeugd meldt zich aan voor den strijd tegen het Bolsjewisme. Waar blijven de jonge Neder landers? Meldt U aan by de Centrale van de Waffen S.S.! Bureau Nordwest Den Haag, Stadhouderslaan 132. en Laifslraitsrkf Courant* Hoofdredacteur: Jan Tielen. Waalwijk. Z) V

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 1