DE DDB1ELGMSTER FEUILLETON Binnenlandsch Nieuws. de verovering van deze stelling hebben de Duitsche troepen den weg vrij naar de groote gebieden in het binnenland der Sovvjet-Unie. OVERLOOPERS, GEVANGENEN EN MATERIAAL. Het D.N.B. ontvangt hel volgende speciale bericht uit het hoofdkwartier van den Führer: „Het opperbevel van de weermacht deelt mede, dat onder den druk der Duitsche omsingeling Zaterdag ten Westen van Minsk wederom 52.000 soldaten van 't Sowjet-leger zijn over- geloopen". OEKRAINERS STRIJDEN TEGEN DE SOW JET-UNIE. In Kroatië wonen verscheidene tien. duizenden Oekrainers, die hun vader land hebben moeten verlaten wegens de bolsjewistische terreur. Vrijwel al le strijdbare Oekrainers hebben zich nu aangemeld voor den oorlog tegen de Sowjet-Unie, zoodat men voorne mens is, speciale Oekrainsche afdee- lingen op te richten, aldus D.N.B. De chef van den generalen staf van de Honved deelt mee: De Hongaarsche troepen hebben Za terdag de linie van den Dnjepr bereikt. Op vele plaatsen poogden sterke Sow- jet-achterhoeden door verbitterden te-» genstand den terugtocht over de rivier te dekken. DE DUITSCHE TROEPEN LEGDEN IN 14 DAGEN BIJNA 450 K.M. AF. Het D.N.B. heeft op het weermachts. bericht van Zondag de volgende toe lichting ontvangen: De Duitsche opinarsch naar 't Oos ten heeft met zijn voorste troepen de z.g. Stalin-linie thans over een breed front bereikt. Hiermede begint een nieuwe phase van de operaties in het Oosten, daar te voorzien is, dat om dit systeem van versterkingen hevige gevechten geleverd zullen worden. Met de verovering van deze stelling hebben de Duitsche troepen den weg vrij naai de groote gebieden in het binnenland der Sowjet-Unie. De Duitsche troepen hebben in de thans achter hen liggen de twee eerste weken van den nieuwen veldtocht in het Oosten bijna' al het sinds Sept. 1939 nieuw verkregen land der Sowjet-Unie den bolsjewisten weer afgenomen. Het zijn de Weste lijke Oekraine en Westelijk Wit- Roe- thcnië, die vroeger bij Polen behoor den, Bessarabië en de Noordelijke Boekowina, die vroeger in Roemeensch bezit was, alsmede de voormalige lan den Letland en Lilauen. Deze gebieden beslaan in totaal een oppervlakte van 375.000 vierkante kilometer. Wanneer men zich realiseert, dat het Duitsche Rijk op grond van de bepalingen van Versailles teruggedrongen was tot een gebied van 409.000 vierkante kilome ter, dan kan men hieruit de grootte van het succes hepalen. Tot aan de nadering van de Stalin- linie hebben de Duitsche troepen van de grens af ongeveer 400 450 kilome ter al strijdend en marcheerend afge legd. Dit gelukte in een periode van 14 dagen. Welk een korte tijd dit is, blijkt, als men zich herinnert dat in 1940 de Duitsche formaties in 't Wes ten van de Luxemburgsche grens af tot Abbeville aan de Kanaalkust 21 „DE ECHO VAN HET ZUIDEN". 64) lit Ik ben bang, dat ik niet half zoo'n goede landheer zal worden als mijn arme broer. Hij /as een pracht kerel en geknipt voor de positie, die hij innam. Zijn dood is een ontzettend verlies voor zijn menschen; ik ben bang, dat ze met hun nieuwen graa' lang niet zoo ingenomen zullen zijn. Irene schrok en keek naar hem op; ze was bleek geworden. Ben je een graaf vroeg ze. Ja; wist je dat niet? vroeg hij eenvoudig. Ik ben natuurlijk de erf genaam van den titel. Ik zal nu in The House of Lords terecht komen, hij glimlachte, maar veel last zal ik er wel niet van hebben, want mijn gravinnetje en ik zullen op de oude bezitting gaan wonen en een eenvou dig, landelijk leven leiden. Hemel! Wat verheug ik me daarop! Je krijgt een overvloed van bloemen in den tuin, hoor, en soms moet je deze zelf de jurk aandoen en dien zonnehoed opzetten. Word ik een gravin? zei Irene met bevende stem, terwijl ze haar hoofd op de borst liet zinken. O, Mayne, dat ben ik toch zeker niet waard. Het maakt het offer, dat Je brengt, nog maar grooter. Het was de eerste maal, dat ze hem bij zijn voornaam noemde; ze had het haar vader nu en dan hooren doen; dagen noodig hadden en hierbij slechts een afstand van 350 kilometer hadden af te leggen. De Stalin-linie is welis waar geenszins met de Maginotlinie te vergelijken; toch kan men aannemen dat zij is aangelegd in een voor de ver dediging bijzonder goed geschikt ter rein. Hierbij komen nog de nieuwe veldverslerkingen, die sedert het be gin van den oorlog zijn opgericht. BRITSCHE SCHEPEN MET VLIEGTUIGEN GEZONKEN. Een Duitsche duikboot heeft op 4 Juli, naar thans bekend wordt, een Britsch schip tot zinken gebracht, dat talrijke Spitfires voor Alexandrië aan boord had. Een andere duikboot bracht een Britsch schip van 7000 ton tot zinken, dat tot den rand geladen was met de nieuwste vliegtuigen. ■i Hoofdpijn en Kiespijn 1 NOORD-AFRIKA. In Oost-Afrika houden de Italianen op sommige punten vol. Hel 39üstc communiqué van 't Ita- liaansche hoofdkwartier luidt: „In Noord-Afrika heeft onze artil lerie twee vijandelijke batterijen te Tobroek vernield en in de haven lig gende schepen beschoten. Duitsche en Italiaansche afdeelingen vliegtuigen hebben aanvallen gedaan op de haven werken, voor anker liggende schepen, verdedigingswerken en batterijen. Zij veroorzaakten branden en ontploffin gen en brachten een klein schip tot zinken. Bij een aanval in scheervlucht op een vijandelijke luchtbasis bij Sildi el Barrani hebben onze jagers brand veroorzaakt in vrachtauto's en barak ken. De vijand heeft luchtaanvallen gedaan op Benghazi en Derna. In Oost-Afrika waren onze troepen in het gebied van Galla en Sidamo, die tot een groepje helden waren geslon ken, die geen levensmiddelen of mu nitie meer hadden, na lot aan de grens van het mogelijke te hebben gevochten en gisteren nog bij Gore een gevecht te hebben geleverd, waarbij zij den vij and gevoelige verliezen toebrachten, gedwongen voor de steeds sterker wor dende vijandelijke troepen te capitu- leeren met wapeneer. Te Gondar en op andere plaatsen wordt de strijd voort gezet". AMERIKA BEZET IJSLAND. Roosevelt gelast de vloot de ver binding met IJsland te waarborgen. In een buitengewone boodschap aan het congres heeft Roosevelt meege deeld, dat Amerikaansche troepen krachtens een overeenkomst tusschen hem en den premier van IJsland zijn aangekomen. De Amerikaansche nia- rinetroepen moeten de Britsche strijd krachten completecren en mogelijker- .wijs vervangen. De Vereenigde Staten kunnen een bezetting van strategische voorposten, die gebruikt zouden kunnen worden als lucht- of vlootbasis voor een even- ook had ze altijd met dien naam aan hem gedacht en die kwam haar nu geheel onbewust op de lippen. Zijn gezicht straalde. Ja, jij wordt een gravin, liefste, zei hij. Mayne, ik moet je iéts vertellen, iets verschrikkelijks! Terence is te rug! Ik heb hem gesproken! Ze verhaalde hem van het huwelijk tusschen Terence en Madge met ingehouden adem en oogen, groot van ontzetting. Red mayne luisterde ge spannen, terwijl hij haar hand vast hield en die kalmeerend streelde. Goede hemelWat een merk waardige vrouw, Irene! zei hij. De brutaliteit van zooiets is bijna niet te geloovenArme Terence! Ik moet da delijk naar hem toe om te zien, wat ik voor hem kan doen Is het huwelijk geldig? vroeg Irene gedmpt. Ik weet het niet, maar me dunkt van niet, antwoordde Redmayne. Te rence moet in elk geval de beste raadslieden en helpers hebben, die er maar te vinden zijn. Zullen ze haar straffen? vroeg Irene aarzelend. Ze is mijn halfzus ter, liefste. Redmayne keek ernstig. Dat zal van Terence afhangen, zei hij. Ik zal hem zoo gauw mogelijk gaan opzoeken. Hij keek op zijn hor loge. Maar ik kan nog een uurtje bij je blijven, den hemel zij dank! Nu moest je even mee naar bin nen gaan en een kopje thee drinken, zei ze na een poosje. Ik zou graag wil len, dat je kennis maakte met mijn familie. Ze glimlachte. Je zult ze graag mogen, Mayne, niet alleen om dat ze zoo goed voor me geweest zijn, maar ook omdat ze zoo eenvoudig en tueelen aanval op het westelijk half rond door Duitschland, niet toelaten. Amerika wenscht op het oogenblik de souvereiniteit over deze gebieden niet te wijzigen. Gedetailleerd voerde Roosevelt ter motiveering van zijn actie o.a. aan, dat 'n bezetting van IJsland door Duitsch land een bedreiging van de geheele scheepvaart in het Noordelijk deel van den Atlantischen Oceaan en van de doorloopende levering van oorlogs- materieel aan Engeland zou beteeke- nen. Als opperbevelhebber der weermacht heeft hij derhalve de vloot opdracht gegeven al het noodige te doen om de POLITIEKE PARTIJEN ONTBONDEN. Het Rijkscommissariaat maakt be kend De Rijkscommissaris voor de bezet te Nederlandsche gebieden heeft in een verordening van 5 Juli 1941 een reeks partijen ontbonden, t.w.: den Vrijzinnig Democratischen Bond, de Staatkundig Gereformeerde partij, de Christelijk Democratische Unie, de Anti-Revolutionnaire Partij, de Christelijke Historische Unie, de Liberale Staatspartij, de Roomsch-Katholieke Staatspartij en de Sociaal-Democratische Arbei derspartij. Deze partijen, die het stelsel van de parlementaire democratie en dus van een voorbije gedachtenwereld verte genwoordigen, hebben haar inwendige, draagkracht en daarmede het gros van haar aanhangers verloren, die zich in andere groepeeringen vereenigen. Het optreden van deze partijen, al thans van enkelen harer toonaange vende leden, die zich voor hun streven bedienden van de inrichting van hun partij, was duidelijk en ondubbelzin nig gericht tegen de belangen van de bezettende overheid, zooals blijkt uit tal van concrete voorvallen, die ten slotte het ingrijpen van de Duitsche politie vcreischten. Daarmede was de noodzakelijkheid om deze partijen te ontbinden, ontstaan. Tot liquidateur van de ontbonden politieke partijen is bij besluit van den Rijkscommissaris aangewezen: de commissaris voor de niel-commcrci- eele vereenigingen en stichtingen, de heer P. W. Müller Lehning. DISTRIBUTIE VAN JAM, STROOP, ENZ. Een rantsoen van 500 gram per vier weken. De Secretaris-Generaal van het de partement van landbouw en visscherij maakt bekend, dat een aanvang zal worden gemaakt met het distribueren van jam, marmelade, gelei, stroop, honing en andere suikerhoudende bo- terhamsmeersels, alsmede van vruch ten op stroop. Onder de distributie zullen vallen: 1. alle soorten jam, huishoüdjam, vruchten- en rhabarberjam, wortel- jam, marmelade, gelei en huislioud- gelei; 2. zwarte stroop (kandijstroop, veiligheid der verbindingswegen tus schen IJsland en de Vereenigde Staten te waarborgen en eveneens de verbin ding ter zee tusschen de Vereenigde Staten en alle andere strategische voorposten. In zijn boodschap aan den premier van IJsland heeft hij aan de bevol king van IJsland de verzekering ge geven, dat de Amerikaansche troepen zich op geenerlei wijze zullen mengen in de interne aangelegenheden van IJs land en dat zij zouden terugtrekken zoodra de crisis voorbij is. De regee ring van IJsland zal volledige souve reiniteit over haar gebied behouden. huishoudstrooo, keukenstroop, riet en bietsuikerstroop en melade) 3. alle soorten appelsiroop en pe rensiroop, namaakappelsiroop, huis- houdappelsiroop, huishoudperensi- roop; 4. honing en kunsthoning; 5. alle soorten vruchten op siroop; 0. vruchtenmoes, (b.v. appelmoes), vruchtenpuree (geen tomatenpuree) en viuchtensaus; 7. ontbijtgember, huishoudontbijt- gember en gembersiroop; «S. de zoogenaamde boterhampas ta's, waaronder dus o.a. vallen choco ladepasta en alle soorten gearomati seerde en gecarameliseerde geconden seerde magere melk met suiker. Ter vermijding van misverstand wordt er de aandacht op gevestigd, dal vruchten op sap, vruchtenlimonade, vruchtenlimonadesiroop, vruchtenwijn en vruchtensap (o.a. dus bessensap) niet onder de distributie zullen vallen. In velband met de voorbereiding van de dislributiemaatregelen is de aflevering van bovengenoemde onder de distributie vallende artikelen aan hel publiek gedurende het tijdvak van Maandag 7 Juli tot en met Zondag 13 Juli a.s. geheel verboden. De winke liers (detaillisten) mogen met ingang van Maandag 7 Juli a.s. deze artikelen nog slechts van den grossier of van den fabrikant betrekken onder afgifte van de door de plaatselijke distributie diensten te verstrekken toewijzingen. De distributie zal aanvangen op Maan dag 14 Juli. Het rantsoen zal 500 gram per perio de van 4 weken bedragen. Derhalve zal gedurende het tijdvak van Maan dag 14 Juli a.s. tot efi met Zondag 10 Augustus a.s. een nader aan te wijzen bon van de Bonkaart algemeen recht geven op het koopen van 500 gram van een van de bovengenoemde artikelen. Vanzelfsprekend is het ook geoorloofd deze hoeveelheid over verscheidene artikelen te verdeelcn. Aangezien de inhoud van de meeste jampotten 400 of 450 gram bedraagt, is de detaillist op verlangen van den klant verplicht het ontbrekende ge wicht buiten de fabrieksverpakking bij te leveren. Het netto-gewicht van den inhoud staat op de potten ver meld. Een ieder kan dus nagaan of een voldoende hoeveelheid per bon wordt geleverd. Voor kinderen of andere groepen van personen zullen geen extra rant soenen beschikbaar worden gesteld. DE RANTSOENEERING VAN GAS EN ELECTRICITEIT. Er zij nog eens op gewezen, dat men zoowel in het algemeen belang als in het belang van ieder afzonderlijk met gas en electriciteit de grootst mo gelijke zuinigheid moet betrachten. De rapporten van de gas- en electriciteits- bedrijven toch hebben uitgewezen, dat na 1 Juli gemiddeld nog slechts 6 pet. op het gebruik van gas en electriciteit is bezuinigd, hoewel met ingang van dien datum de rantsoenen zijn ver laagd met 25 pet en de minimumrant- toenen 20 pet. lager zijn gesteld, In dien niet ieder zich aan de verscherp te rantsoeneering houdt, kan dit tot ernstige moeilijkheden aanleiding ge ven. Het heeft niet in de bedoeling gele gen gaslooze uren in te voeren, doch in verband met plaatselijke omstan digheden hebben eenige bedrijven hier toe toch moeten besluiten. Ook in die gevallen houde men er rekening mee, dat de rantsoenen met een vierde zijn verlaagd. Om gas te besparen kan men in de eerste plaats het nemen van warme baden afschaffen en zich gaan ver- frisschen in rivier of zee, hetgeen bo vendien zeer gezond is. Bij hel koken kan men met minder gas toe, wanneer gebruik wordt ge maakt van hooikisten en thermosfles- schen en men zooveel mogelijk rauwe groenlen en vruchten eet. Ook op den afwasch (waarvoor wij straks het water evenals voor de thee op de kachel in de huiskamer, waarop wellicht zelfs zal kunnen wor den gekookt, warm maken') bespare men zooveel mogelijk door het vermij den van onnoodig gebruik van vaat werk. Electriciteit kan men al veel bespa ren, door te profiteeren van het dag licht, waartoe trouwens ook al de tijd is „verzet". Het „vroeg op en vroeg naar bed" krijgt dus een dubbele betee- kenis. Gaat %en een kamer uit en behoeft men niet meer in de gangen te zijn, dan draait men natuurlijk direct het licht uit. Gebruikt men lichtkronen, dan doet men goed, eenige lamplos los Ie draaien en wanneer men aan zijn bu reau zit te werken, zal men voldoende licht van de bureaulamp krijgen, zoo dat de groote lamp in de kamer kan worden uitgedraaid. Voorts beperke men het gebruik van stofzuigers en men zette de radio af, wanneer men er toch niet naar luis tert, hetgeen^ velen nog al eens uit sleur vergeten. Neemt men deze wenken in acht, dan zal het beperken van het gebruik van gas en electriciteit hetgeen nu een maal noodzakelijk is worden ver gemakkelijkt. Ir. ROEBROEK AFGETREDEN. Bij beschikking van den secretaris generaal van het departement van Landbouw en Visscherij, is met ingang van 15 Juli a.s. aan ir. A. L. H. Roe broek eervol ontslag verleend als di recteur-generaal van den Landbouw. Met de waarneming van deze functie is tijdelijk belast ir. H. G. A. Leignes Bakhoven, inspecteur van den Land bouw. eerlijk zijn echte rondborstige menschen van het land. Ik ben gewoonweg verlangend om ze te zien, zei Redmayne. Ik voel, dat ik groote verplichtingen aan hen heb voor alles, wat ze voor jou ge daan hebben. Juffrouw Carter kwam hen in de deur tegemoet, en ze leek niet ver baasd, ofschoon ze Redmayne oplet tend opnam. Dit is Lord Redmayne, juffrouw Carter, zei Irene; en de blos op haar gezichtje, de glans in haar oogen, zei den juffrouw Carter genoeg. Ze stak Redmayne haar hand toe en hij druk te die warm. Ik ben meer dan blij, dat ik gele genheid heb om u te danken voor uw goedheid jegens Lady Irene, zei lvij. Irepe keek hem waarschuwend aan; maar het was te laat. Ze heeft me zoo veel van u verteld en ik weet niet, hoe ik mijn erkentelijkheid moet uitdruk ken voor alles wat u voor haar ge daan hebt. De schuld is geheel aan onzen, kant, mijnheer my lord, zei juf frouw Carter op haar korte, laconieke manier; ze heeft meer voor ons ge daan dan wij voor haar; en als we haar kwijtraken en ik zie wel, dat dat er van komen gaat dan zal dat een heel groot verlies voor ons zijn. Wilt u een kopje thee met ons drin ken en iets eten, my lord? Ik zal maar geen verontschuldigngen maken vooi onze eenvoudige huiselijke gewoon ten. Redmayne lachte, den gullen vroo- lijken lach van een schooljongen. Ik twijfel er niet aan, juffrouw Carter, of uw thee, om nog te zwijgen van uw boterhammen, zal me heel wat beter smaken dan die ze bij mij thuis voor me zetten. En daarbij heb ik vreeselijkeri honger, zoodat ik uw vriendelijk onthaal alle eer zal aan doen. Juffrouw Carter knikte, alsof ze zijn tact apprecieerde; toen keek ze naar Peters, die beleefd was opge staan. Dat is mijn schoonzoon, de heer Peters, zei ze; de vader van dit kleine meisje Irene had Lily bij Redmay ne gebracht, die dadelijk haar ver trouwen gewonnen scheen te hebben hij is op het oogenblik niet te best in orde. Ga maar gauw weer zitten, James, zijn lordschap zal dat wel ex en sec ren. Peters zakte weer op zijn stoel neer na een verontschuldigenden blik op Redmayne. Juffrouw Carter bracht de thee en wees de blozende Irene een stoel naast Redmayne. Ik heb altijd geweten, dat ze op een dag wel gevonden zou worden en iemand haar zou komen halen, zei ze en ik ben hartelijk blij, dat ze nu ge lukkig zal worden dat kan ik zóó wel zien want hoewel ze zich nooit met één woord beklaagd heeft, merk te ik toch heel goed, dat ze verdriet had; en ik heb ook al dien tijd gewe ten, dat ze een geboren dame was, al heeft ze even flink en eerlijk gewerkt als het eerste het beste meisje uit den arbeidersstand. Ik hoop, dat u daarom niet minder van haar zult denken, mylord. Ik denk daarom nog beter van haar, juffrouw Carter, zei Redmayne warm. Terwijl u sprak, heb ik mezelf zitten wenschen, dat ik u haar heelo geschiedenis kon vertellen onze ge schiedenis, dan zoudt u nog meer re den hebben om haar te prijzen en u zoudt begrijpen, hoe trotsch ik er op hen, dat ze mijn vrouw wil worden. U vertelt me maar precies wat u kwijt wilt zijn en meer niet, mylord, zei juffrouw Carter rondborstig, hoe wel dit met een ondeugend lachje, u hebt er per ongeluk al iets van laten ontsnappen, toen u daarstraks „Lady Irene" zei. Irene juffrouw Warner ik weet nauwelijks hoe ik van haar moet spreken, zei Redmayne, terwijl zijn hand onder de tafel die van Irene zocht, is de dochter van den graaf van Mersia, die mijn beste vriend was, maar tengevolge van omstandigheden die voor ons beiden te droevig zijn om ze hier nu aah te roeren, draagt ze geenerlei titel. Er is een zuster, een halfzuster: Lady Margaret Mersia. U moet mijn lief meisje maar eenvou digweg „Irene" noemen. Ze zal altijd dezelfde voor ons blijven, hoe we haar ook noemen, zei juffrouw Carter. Wilt u nog 'n kopje thee? vroeg ze, niet haastig, maar mei de kalmte van ware fijngevoeligheid en tact. Toen het eenvoudig maal was afge- loopen, zei juffrouw Carter: Margaret ik bedoel Irene je wilt lord Redmayne zeker wel eens de kweekerij laten zien? Blozend stond Irene op en nam haar zonnehoed. Terwijl ze dat deed, richt te de gebogen gedaante in den stoel zich op, moeizaam steunend op den tafelrand. (Wordt vervolgd). Veilig en vlug als geen ander helpen hierbij altijd een poeder of cachet van Mijnhardti Mijnhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachets, genaamd „Mijnhardtjes" Dooi 10 en 50 ct. N 4

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 2