UIT DE PERS GEMEENTERAAD SPRANG-CAPELLE. Nieuws Adverteeren doet Verkoopen. Gemengd RIJKSVAKSCHOOL TE WAALWIJK. Begin nieuwe cursussen den eersten September. Het onderwijs aan onze school is aller eerst veelzijdig en bovendien zoowel theo retisch als praktisch geheel op de hoogte van den tijd. De bedoeling is dat de leerlingen zoo wel in de looierij- als in de schoenmakerij- afdeeling, iedere bewerking zelf technisch kunnen uitvoeren en tevens zoo economisch mogelijk leeren werken, ook wat het ge bruik der grondstoffen betreft. Daartoe beschikt de school over een vol doend aantal leeraren en praktijkleeraren. Om het onderwijs met vrucht te kunnen volgen is het gewenscht, dat de leerlingen een behoorlijke algemeene ontwikkeling hebben, zooals einddiploma M.U.L.O., 3- jarige Handelsschool of H.B.S. Leeftijd minstens 16 a 17 jaar. Wij zullen nu de verschillende afdeelin- gen van ons instituut nog even in het kort behandelen. I. LOOIERIJ. Onderwezen worden o.a PLANTAARDIGE LOOIING: Ouderwetsche kuiplooiing (alleen theoretisch). Zooileder. Riemenleder. Tuigleder. Technisch leder. Overleder, grauw en zwart. Meubelleder en vachetten. Sandalen- en voetballeder. Leder voor sportdoeleinden, in alle kleuren. Luxe ledersoorten. Splitleder. MINERALE LOOIING: Kalfs-, rund en kipsbox. Chevreaux en imitatiechevreaux. Rosschevreaux. Chroomvetleder. Peau de Suède en luxe ledersoorten. Chroomriemenleder. Gecombineerde looiing. Chroomzoolleder. Velour-splitleder. Pelslooiing. ALUIN LOOIING: Reptielleder. Bindriemen. Glacé-leder en andere luxe ledersoorten. Pelslooiing. In de FINISH-AFDEELING wordt spe ciaal de kleurstoffenleer uitvoerig behan deld en in praktijk toegepast met alle voorkomende soorten van kleurstoffen, dek verven en finishmaterialen, al naar gelang van de specifieke ledersoorten. Aan dit onderwijs in het eigenlijke looien sluit zich aan het onderwijs in: NATUUR- SCHEIKUNDE, BEGINSELEN LEDERBEREIDING, beide hoofdvakken, omdat ze den looier in staat stellen zijn bedrijf, grondstoffen, half fabrikaten en fabrikaten te controleeren en de door het Rijksproefstation uitgevoerde analysen en verstrekte adviezen beter te be grijpen. Verder omvat het onderwijs nog: LOOIERIJREKENEN, LOOIERIJ-TECHNISCHE MACHINE-KENNIS, ADMINISTRATIE, CALCULATIE, enz. BONNEN. Thans zijn geldig: BROOD EN GEBAK: De met 25 genummerde bonnen (broodkaart) geven elk recht op het koopen van pl.m. 100 gram brood per bon. De met 25 „4 rantsoenen" genum merde bonnen (broodkaart) geven elk recht op het koopen van 400 gr. brood per bon. Geldig t.e.m. Zondag 13 Juli. BLOEM: Bon 9 (bloemkaart) geeft recht op 50 gram brood of V2 rantsoen ge bak of 35 gram tarwemeel, tarwe bloem, roggemeel, roggebloem, zelf rijzend bakmeel of boekweitmeel. Geldig t.e.m. Zondag 13 Juli. AARDAPPELEN. ^Bon 25 reserve (aardappelkaart) geeft recht op het koopen van 2 K.G. aardappelen. Geldig t.e.m. Zondag 13 Juli. MELK: Bon 24 (melkkaart) geeft recht op het koopen van 1% lifer melk. Geldig t.e.m. Zondag 13 Juli. BOTER OF MARGARINE: Bon 19 en 20 van de boterkaart geeft recht op het koopen van 250 Bon 22 en 23 van de boterkaart Bon 22 en 23 van de vetkaart geeft recht op het koopen van 250 gram boter per bon met 15 cent reductie per 250 gram. Geldig t.e.m. Woensdag 16 Juli. KAAS: Bonnen 69 en 79 (bonkaart alge meen) geven elk recht op het koo pen van 100 gram kaas. Geldig t.e.m. Zondag 13 Juli (even tueel t.e.m. Zondag 27 Juli. Bon 68 en 78 nog geldig t.e.m. Zon dag 13 Juli. EIEREN: Bon 25 (eierenkaart) geeft recht op het koopen van een ei. Geldig t.e.m. Zondag 13 Juli. KOFFIE-SURROGAAT OF THEE: Bon 46 (bonkaart algemeen) geeft recht op het koopen van 40 gram thee of 250 gram koffie-surrogaat. Geldig t.e.m. Zondag 20 Juli. SUIKER: Bon 101 (bonkaart algemeen) geeft recht op het koopen van 1 K.G. suiker. Geldig t.e.m. Zondag 3 Augustus. VLEESCH EN VLEESCHWAREN: Bon 21 (vleeschkaart) geeft recht op het koopen van 50 gr. vleesch, been inbegrepen, of een half rant soen vleeschwaren. Op bon „21 worst, vleeschwaren", DE POLITIEKE WILSVORMING IN NEDERLAND. De „Nieuwe Rotterdam^the Courant" brengt in verband met de rede van den Rijkscommissaris de politieke wils vorming in Nederland ter sprake: „Al wat de Rijkscommissaris dit maal over de taak der nationaal- socialisten zeide, beteekende een versterking van de woorden, welke hij in zijn voorlaatste rede sprak, toen hij tot de Duitsche nationaul- socialisten den oproep richtte om 't Nederlandsche volk een voorbeeld te geven in het beleven van het natio- naal-socialisme. Ditmaal sprak hij dan ook niet alleen tot zijn Duitsche partijgenooten, maar ook tot de Ne derlandsche nationaal-socialisten. dit neemt niet weg, dat de inwerking van Duitschen kant op de meenings- en wilsvorming van ons volk er door zal worden versterkt. De Nederlander, die dit wellicht betreurt en elke goede Neder lander dient het te betreuren zal daarbij niet kunnen ontkomen aan de beantwoording van de vraag, in hoeverre dit zoo heeft moeten zijn. Hadden wij niet, door ons van den beginne af ten volle rekenschap te geven van de consequenties van de gebeurtenissen en de uiteenzettin gen, waardoor zij werden begeleid, veel van wat tot de objectieve dy namiek behoort in eigen activiteit kunnen en moeten omzetten en zoo doende den Nederlandschen trant vinden om ons met de toekomst en de toekomst met ons te verzoenen? „Wie zich thans tot dragers van den staat maken, kunnen hem in de toe- - komst vorm geven", merkte de Deutsche Zeitung in den Niederlan- den" naar aanleiding van de jong- sJte rede van den Rijkscommissaris op. Het is zeker geen gemakkelijke opgave; om tot de vervulling ervan te worden toegelaten, is meer noo- dig dan dat men zich daartoe aan biedt. Dat geldt voor de Nederland uitsluitend 'n half rantsoen vleesch waren. Geldig t.e.m. Woensdag 9 Juli. HAVERMOUT: Bon 44 (bonkaart algemeen) geeft recht op 250 grain havermout, ha vervlokken, haverbloem of aard- appelmeel-vlokken. Geldig t.e.m. Zondag 10 Augustus. GORT: Bon 45 (bonkaart algemeen) recht- gevende op 250 gram gort, gort- mout of grutten. Geldig t.e.m. Zondag 10 Augustus. VERMICELLI: Bon 54 (bonkaart algemeen) geeft recht op 100 gram vermicelli, ma caroni of spaghetti. Geldig t.e.m. Zondag 10 Augustus. MAÏZENA: Bon 55 (bonkaart algemeen) geeft recht op 100 gram maizena, gries- meel sago, aardappelmeel, rijststijf- sel, kookstijfsel of gebruiksstijfsel. Geldig t.e.m. Zondag 10 Augustus. RIJST: Bon 43 (bonkaart algemeen) geeft recht op 250 gram rijst, rijstemeel. rijstgries, rijstebloem of grutten- meel (gemengd meel). Geldig t.e.m. Zondag 13 Juli. PEULVRUCHTEN: Bon 57 (bonkaart algemeen) recht- gevende op 500 gram peulvruchten. Geldig t.e.m. Zondag 6 Juli. ZEEP: Bon 38 (bonkaart algemeen) recht- gevende op 150 grain toiletzeep (nieuwe samenstelling), 120 gram huishoudzeep, 150 gr. zachte zeep. 300 gram zachte zeeppasta, 250 gr. zeeppoeder, of 600 gr. waschpoeder (uitsluitend ten behoeve van was- scherijen of uit oude voorraden: 125 gr. zeepvlokken, 250 gram zelf werkende waschmiddelen of 200 gr. vloeibare zeep. Geldig t.e.m. Zondag 3 Augustus. SCHEERZEEP: Bon „K" van de textielkaart (paarse kleur), uitgereikt aan mannen en jongens van 15 jaar en ouder, geeft recht op het koopen van 50 gram scheerzeep of een tube of een pot scheercrême. Geldig t.e.m. Zondag 31 Augustus. PETROLEUM: De met „11" genummerde bonnen van de nieuw uitgereikte bonkaart „M" en de nieuw uitgereikte bon kaart „O" geeft recht op 't koopen van twee liter petroleum. Geldig t.e.m. Zondag 10 Augustus. HONDEN- EN KATTENBROOD: Bon 23 van de voederkaart voor honden en katten. sche Unie en zelfsnog voor de N.S.B. hoezeer de bijzondere positie, welke deze laatste inneemt, ook tot uiting is gekomen daarin, dat haar leider den Rijkscommissaris van antwoord heeft kunnen dienen. Daarom hoeft echter de hoop nog niet te worden opgegeven, dat tenslotte uit ons volk, uit zijn wil tot voortbestaan, de eendracht geboren worde, waai de tijd in steeds klemmender betoog van feiten en vooruitzichten 0111 vraagt". Gedachten van een vrijwilliger. De heer J. A. van der Made was een der eerste Nederlandsche Kunste naars, die dienst namen bij de Waffen S.S. In de kazerne, waar hij thans verblijft, schreef hij over zijn indruk ken. Wij treffen zijn overwegingen aan in „Het Volk" en nemen er het vol gende van over: „Ik voel hier dagelijks meer, dat er een nieuwe tijd geboren wordt, waarvan wij de vorm nog nauwe lijks kunnen vermoeden. Het aan gezicht van de tijd is harder en ge- slotener dan dat van de vroegere en het vertoont alle trekken van een mensheid, die hard is geslagen en veel geleden heeft om weer terug te kunnen keren tot de oude waarheid, dat de mens er niet is om gemak en geluk te zoeken, maar 0111 zijn deel te doen, zodat de wereld niet de volgende dag bereikt zonder dat die dag mee door hem gevormd is en in zijn aangezicht ergens mee door hem is gekneed. Niet het geluk, niet het succes zijn te zoeken, maar het simpele, nameloze meebouwen aan de volgende dag, ieder voor zijn na meloos deel in volle overgave aan datgene, waartoe hem zijn vermo gens gegeven zijn. In dezen tijd, waarin een nieuwe wereld geboren wordt, is er plaats voor de moed en het offer en de zuiverheid van inil- lioenen, die in een minder grote tijd hun vermogens nooit zo ten volle hadden kunnen inzetten en doen gelden. Zij zouden het gemakkelijker gehad hebben en misschien „geluk kiger" zijn geweest in de zin, waarin de kleinheid van wie voor zichzelf leeft het geluk verstaat maar hun deel zou kleiner zijn ge weest dan het onze en hun geluk zou nooit opwegen tegen de zegen van te dienen wat meer is dan 't eigen ik. Het kan zijn het is zeker dat ook deze nieuwe tijd eens oud wordt zoals de vorige, maar de zui verheid en het offer van wie een grote lijd vormen, gaat nooit teniet: zij zijn de waarde van elk nieuwe en het blijvende van elk oude. Indien wij meenden, dat alleen onze ge dachten de mensheid zalig konden maken, waren we utopisten. Het gaat er niet om, een stelsel eens en voorgoed te doen zegevieren en ie sterven in de waan, de mens heid de zaligheid te hebben gegeven, het gaat er alleen om, de mensheid datgene te geven, waarnaar zij hun kert en dat beter is dan het voor gaande het gaat er alleen 0111, haar weer een stap vooruit te hel pen, haar weer een stap nader bij God te brengen, want het is ons een maal in het hart gelegd naar God te streven, al weten wij, dat wij nooit bereiken. Zich daarvoot in te zetten met al les wat te bieden is, dat kan alleen het doel van het leven zijn". De heer van der Made geeft ook hel oordeel van een vriend: „Mijn vriend Ansseins zei tegen mij„Het gaat niet om verbetering of om er zelf bij te winnen. De ver betering en de winst zouden nooit groot genoeg zijn om op te wegen tegen het missen van vrouw en kind of tegen de mogelijkheid van ergens ver te vallen. Het is, omdat 't moet". Velen in Nederland, die menen, dat wij alleen door grote beloften en grote toekomstmogelijkheden hier heen worden geleid, zouden goed doen, dat te bedenken en te beseffen dat het hier geen propaganda be treft, maar de woorden van een een- voudigen met name genoemden man. Zij zullen ons dan wellicht al thans zoveel recht doen, dat zij toe geven, dat wij hier niet onszelf die nen, maar iets dat groter is dan wij en dat dit grotere toch niet met een schouder-ophalen kan worden afgedaan, als het andere mensen tot zulke daden brengt. Het is makke lijk criliek uit te oefenen op de nieuwe tijd, die nog in de windselen ligt, maar de waarde van een ideaal is nog steeds te toetsen aan 't aan tal dergenen, die er voor willen strijden en sterven en niet aan het aantal dergenen, die er uit de verte op smalen. Er zijn er hier tallozen, die er maatschappelijk hard op ach teruit zijn gegaan en die geen aan zienlijke verbetering in hun bestaan kunnen verwachten bij hun terug keer. En diegenen zijn altijd belang rijker dan de ongerichten, wien geen enkel doel voor ogen staat". „Dit weer te hebben begrepen: dat de mens zijn doel vervult met strijden en desnoods sterven, is de nieuwe tijd. Hij is jong en groot om ons heen. Wij staan er midden in. Voor ons is het leven groot, omdat wij de volle inzet gaven omdat wij vrijwilligers zijn". Lichamelijke oefening op school. De raad dezer gemeente kwam Maandagavond in spoedeischende raadsvergadering bijeen, onder lei ding van burgemeester Smit. De heeren Middelkoop en Kraak waren afwezig. Na de gebruikelijke opening werd door den voorzitter aan de orde gesteld een aanvrage van het bestuur der Vereeniging voor Christelijk Volks onderwijs te Sprang om be schikbaarstelling van gelden voor het vak lichamelijke oefeningen. Volgens deze aanvrage zou er een overdekte speelplaats moeten komen met een oppervlakte van 200 M2 betegeling. De kosten daarvoor zou den komen op f5600 B. en W vonden dit veel te hoog en konden er dus niet mee accoord gaan. De inspectrice had wel geadviseerd voor een overdekte speelplaats, maar toch niet tot een zoo hoog bedrag, alhoe wel zij uiteindelijk toch te kennen gaf, dat men maar tot bouwen moest overgaan. Intusschen heeft echter een onderhoud plaats gehad met de consulente voor lich. oefening, wier meening was, dat het gebouw van den Christelijken Volksbond zeer geschikt als gymnastieklokaal was in te richten, terwijl bovendien de betegeling van 200M2voor de school in Sprang voldoende was, om de oefeningen bij goed weer buiten te kunnen houden. Over deze plannen heeft men nog geen overleg kunnen plegen met de inspectrice van het l.o. maar op grond van het advies van de consulente en de belangrijke mindere kosten stellen B. en W voor de aanvrage van de Ver voor Chr. Volksonderwijs af te wijzen omdat deze de normaal te stellen eischen overschrijdt, terwijl B en W. nadere voorzieningen zullen treffen, zooals door de consulente voor vak J. is voorgesteld. De heer de Bas vraagt of de tijd te kort geweest is, om in dit verband nog overleg te kunnen plegen met het bestuur van de vereeniging. De Voorzitter zegt dat er overleg heeft plaats gehad over een over dekte speelplaats. Wat het boven staande betreft heeft geen onderhoud kunnen plaats vinden, omdat een en ander eerst laat bij B. en W. is ingekomen en er voor den 8sten Juli een besluit moest zijn genomen. In ieder geval vond het hoofd der school de oplossing van het bondsgebouw best. De heer Timmermans vraagt of motieven wel gewettigd zijn, waarop B. en W. het verzoek wenschen af te wijzen. De Voorzitter antwoordt bevesti gend, omdat de eischen de grenzen van het normale te boven gaan, terwijl ook de rijksconsulente een andere oplossing beter achtte. Bij alle drie de scholen moet een be tegeling komen van 200 M2. De raad gaat met de voorstellen accoord. Vooits is er een aanvrage van het Bestuur van de School met den Bijbel te Capelle, waarin eveneens gelden gevraagd worden voor de uitoefening van vak J aan genoemde school. De Voorzitter zegt dat hier geen andere voorzieningen noodig zijn dan een betegeling van 200 M2, het geen 'n bedrag van ongeveer f638.— zal vragen en aanschaffing van oefenmateriaal voor ongeveer f191.- Daar komt nog bij een vraag van het schoolbestuur om er enkele fietstegels in te plaatsen, waarmede B. en W. hebben ingestemd, omdat er slechts een bedrag van f40.—mee gemoeid is. Wordt z. h. st. goedgekeurd. Eenzelfde verzoek is aan de orde voor de openbare lagere school, 200 M2 betegeling tot een bedrag van f601,50 en aanschaffing van mate rialen f210.— De heer de Bas vraagt of de be tegeling niet kan gebeuren onder het overdekt gedeelte. De Voorzitter zegt dat B. en W. zulks wel aan de inspectrice gevraagd hebben, maar die zag daar bezw iren in. omdat er een drietal pilasters staan, die dan afgebroken zouden moeten worden, om de oefeningen niet in den weg te staan. Dit zou extra werk en moeilijkheden mee brengen. De heer de Bas zegt dat het ge wenscht is hier rekening te houden met de afwatering en raakt dan in een polemiek met den heer Ver- heijden, welke laatste zegt dat een betegelde plaats stoffiger is dan een van grint, hetgeen de heer de Bas bestrijdt. De Voorzitter zeg toe dat bij de uitvoering van het werk met de af watering zal rekening worden ge houden, waarna hij na een goede 10 minuten deze korte vergadering sloot. Luchtaanvallen. Tijdens het afgeloopen weekend zijn talrijke Engelscha vliegtuigen boven Nederlandsch gebied ver schenen. Zoowel in den nacht van Zaterdag op Zondag, alsook in dien van Zondag op Maandag werden boven een geheele reeks plaatsen brand- en brisantbommen uitgewor pen, waarvan het grootsje gedeelte op onbebouwd land of in het water viel. Ernstiger gevolgen had een aanval op een stad in het Westen vaD het land. Hier werd een zieken, huis door brisantbommen mede zwaar getroffen. Ook aangrenzende woonhuizen kregen ten deele zware schade. Vier personen werden gedood, verscheiden menschen in het zieken huis zwaar gekwetst. Een aanmer kelijk aantal woningen moest wor den ontruimd. Voorts is door bommen in ver scheiden plaatsen des lands glas schade aan een groot aantal woon huizen aangericht. Een aanval op een gasfabriek beschadigde een gas houder, echter zonder dat de gas- voorziening werd belemmerd. In totaal zijn tien personen gewond, ten deele zwaar. (A.N.P.) II. MACHINALE SCHOENMAKERIJ. Het onderwijs in de machinale schoen makerij is gesplitst in twee afdeelingen: BOVEN- EN ONDERWERK, die ieder een jaar duren. a. BOVENWERK-AFDEELING. Praktisch onderwijs in: Modelleeren van onderwerk-modellen. Leestenmaken. Modelleeren van bovenwerk-modellen. Snijden van over- en voeringleder. Vaststellen bruto en netto-voetenmaat der modellen. Voorbereiden van schachtdeelen. Stikken van de schachten. Theorie over: Modelleeren van onderwerk-modellen. Leestenkennis. Modelleeren van bovenwerkmodellen. Snijderij-afdeeling. Calculatie van over- en voeringleder. Voorbereiding stikkerij. Stikkerij-afdeeling. Bedrijfsorganisatie. b. ONDERWERK-AFDEELING. Practisch onderwijs in: Handwerk beginselen Handzwikken en machinaal houtgepend afwerken (heeren- en jongenswerk). Mackay met rand en tusschenzool (hee ren en dameswerk met lederen hak). Mackay-Welt met rand en tusschenzool (Heerenwerk) Goodyear-Welt (Heerenwerk). Flexible (Meisjes- en kinderwerk). Ago (Dameswerk L XV hak). Theorie over: Stanzerij-afdeeling. Calculatie van zooileder. Zwikkerij-afdeeling. Onderwerk-afdeeling. Uitpoetserij-afdeeling. Bedrijfsorganisatie. Kostprijsberekening. Bovendien ontvangen, aansluitende aan het technisch onderwijs, beide afdeelingen nog onderwijs in: Materialenkennis. Machinekennis. Teekenen. Prospectus wordt op aanvrage gaarne toe gezonden. Als volgt besluit de heer Van der Ma de zijn overwegingen:

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 4