RECHTZAKEN SPORT Couranten-reclame NIET TE TERTANGEN. Vrijbankvleesch VOOR DE A.S. VACANTIEDAGEN Fa. ANT. BERGMANS, WAALWIJK TE KOOP: 1 blok Tan 10 woningen 1 22 LANDBOUW vooral in een veel gelezen plaatselijk^ en streek blad is Gemengd Nieuws. Advertentiën BON VRIJ SCHOEISEL in: OP BON 2 15 boete. F. v. L., Waalwijk, dansen, 10 boete. A. A. K., Drunen, A. P. V., 5 boete. J. M., Heusden, muziek ma ken, 5 boete. U. O. v. D., Waalwijk, identifacatiebesluit, 3 boete. L. L., Waalwijk, na 12 uur op straat, 5 boete. F. v. d. L., Waalwijk, idem, 5 boete. A. v. d. H, Waalwijk, idem, 5 boete. Diefstal te Waspik. Door de gemeentepolitie uit Waspik werd voor den Officier van Justitie te 's-Hertogenbosch geleid C. G. de Gr., 38 jaar, ijzerwerker te Rotterdam, als ver dacht van diefstal, gepleegd te Waspik op 28 Juni j.l. Na door den rechter-commissaris te zijn gehoord, werd hij ingesloten in het Huis van Bewaring te 's-Hertogenbosch. Quick contra W.S.C. Naar wfj vernemen zal Maandag a.s. op het WSC-terrein een voetbalwedstrijd gespeeld worden tusschen een elftal van WSC veteranen en een elftal saamgesteld uit oud Quick-spelers die in hun roemrij ken tijd hel kampioenschap in de 3e klas behaalden. Oud Quick-supporters houdt Maandag avond vrij om Uw oude favorieten aan het werk te zien. WAALWIJKSCHE JEUGDCOMPETITIE. Wedstrijdprogramma voor Vrijdag 11 Juli, 7,30 uur: Baardwijk AWSC A, L. v. d. Heuvel. WSC BBaardwijk B, B. Treffers. RWB—WSC C, M. Ley!ens. Bij den aanvang van deze competitie vertrouwen wij dal iedereen, zoowel be trokkenen als belangstellenden hun volle medewerking zullen verleenen, om hel gestelde doel te bereiken, n.l. een sportie ve geest op de eerste plaats, en spelont- wikkeling om Waalwijks toekomstig voetbal op hooger peil Ie brengen. Wat de eerste wedstrijden betreft, is het voor de leiders een mooie gelegen heid alsnog de juiste spelers te contro leeren voor de verdere samenstelling. Ook voor de scheidsrechters onze waardeering voor hun belanglooze mede werking. DRUNEN. VJ.C. zal B.V.V. 5 huldigen. VJG speelt Zaterdag om half vier een huldigingswedstrijd bij BW 5 in Den Bosch, hun grootste concurrente in de voorbije competitie. VJC komt in de volgende opstelling uit: Doel: C. v. Nistelrooy. Achter: A. Brok, L. Kuijpers. Midden F. Vesters, H. Brok, H. Maas. Voor: A. Boelen, G. v. d. Wiel, P. v. Helvoir', F. Boelen, B. v. Drunen. SCHAKEN. Zaterdag j.l. ontving de Waalwyksche Schaakclub in Hotel Verwiel de Gorin- chemsche Schaakvereeniging voor het spelen van een vriendschappelijke wed strijd in dezen prettig gespeelden kamp loonde „Waalwijk" zich de sterkste en won verdiend met 64. MEDEDEELINGEN VOOR DEN AKKERBOUW. Subsidie Silo-bouw. Een zeer groot aantal aanvragen om subsidie voor den bouw van silo's is reeds bij mij binnengekomen. Honder. den boeren blijken het voornemen te hebben opgevat een stilo te bouwen en zoodoende het hunne bij te dragen in het moeilijke probleem van de vee voeding. Helaas zal het bij sommigen bij een voornemen moeten blijven, daar tot nu toe cement zeer moeilijk verkrijg baar was en in de toekomst geen be- ton-silo's meer gebouwd zullen mogen worden. Wel kan nog in steen gebouwd worden, doch het snelle tempo van den silo-bouw dat wij ons hadden voorgesteld, zal nu wel niet tot uitvoe ring kunnen komen en zoodoende zullen er veel plannen voor den bouw opgeschort worden. Allen die mij mededeelen van plan te zijn een silo te bouwen, zullen nu van mij het verzoek ontvangen, mij onmiddellijk bericht te zenden als hun silo klaar is, met overlegging van de kostenrekening. De subsidie wordt n.l. pas verleend als door een assistent geconstateerd is, dat de silo deugdelijk is. Het bedrag dat voor deze subsidie's beschikbaar is, is niet onbeperkt en het is dus zaak, onmiddellijk na het klaar komen van den silo, mij bericht te zenden. Wie te lang hiermede wacht zou wel eens kunnen komen als de koek op is. Wie het eerste komt het eerste maalt, is ook hier van toepassing. Scheuren van grasland. Het schijnt in de bedoeling te liggen ook dit jaar het scheuren van gras land weer aantrekkelijk te maken. Het is goed dat degenen die scheur- baar grasland hebben, reeds nu over wegen hoe zij hun bouwplan daarop zullen inrichten. Voorop moet natuurlijk staan dat het perceel geschikt is om te scheu ren. Grond met een te hoogen water stand komt niet in aanmerking. In den regel wordt in het najaar gescheurd, soms ook. in het voorjaar. In vele gevallen echter zal scheu ren in den zomer ernstige overweging verdienen. Wanneer het grasland ge hooid of tot in den zomer geweid is en direct daarna gescheurd wordt, kan daarna nog koolzaad gezaaid en eventueel ook mergkool geplant wor den. Bij scheuren in den zomer is er ver moedelijk minder gevaar voor vrete- rij van ritnaalden en emelten. Het land moet dan nu echter zoo spoedig mogelijk gescheurd worden. Aardappelteelt. De verbouw van aardappelen in ons land is het laatste jaar niet onbe langrijk toegenomen. Tegenover 129.000 ha. in 1940, staan er thans 158.000 ha. aardappe len te velde. In het belang van de volksvoeding is dit zeer toe te juichen. Ook voor 1942 zal er aan een uitgebreid aard appelareaal behoefte zijn en het is noodig, hier nu reeds de aandacht op te vestigen. Ieder herinnert zich nog de kolos sale vraag naar goedgekeurd poot- goed in het afgeloopen voorjaar. Om de laatste partijtjes is als het ware gevochten. Dit zelfde verschijnsel is oo£ in 1942 te verwachten en daarom is het aan te raden dat men zoo spoedig mo. gelijk het bcnoodigde pootgoed aan schaft. Uit den aard der zaak zal men van een goede bewaring verzekerd moeten zijn. Een uitgebreide en goed geslaagde aardappelteelt is in de tegenwoordige omstandigheden een kwestie van het allergrootste belang. Mij neme tijdig de noodige maatre gelen om dit te bereiken. Stoppelgcv\ assen. De zaaibedden voor de mergkool zijn al eenigen tijd gezaaid, en het is zaak hieraan de noodige aandacht te besteden. Vecal zaait men de bedden nog te dicht met als gevolg slappe planten. Zoo noodig dunne men ze nu nog uit. Zoo vroeg mogelijk uitplanten is voor mergkool een eerste vereischte. De vroegste stoppels zijn de beste; in den regel zijn dit erwten en zomer- gerst. Bedenk dat voor mergkool één dag in Juli meer beteekent dan één week in Augustus. Mergkool kan zeer goed tegen droogte. Daar behoeft men met uit planten niet op te wachten. De bemesting is op het oogenblik een moeilijker probleem. Wie nog wat gier kan aanwenden doet daarmee zijn planten een wel daad. Kunstmest zal ervoor de stoppelge wassen dit jaar wel niet veel disponi bel zijn. Toch zou het verkeerd zijn daar om minder stoppelgewassen uit te zaaien. Op de eerste plaats kunnen de vlin derbloemigen nog een welkome aan vulling geven in het stikstof tekort. Maar ook andere stopjpelgcwassen hebben hun nut ook al geven zij door gemis aan bemesting geen groote op brengsten. Voor de zandgrond zeker blijft de regel gelden, dat de grond zoo lang mogelijk groen moet zijn. Zelfs al zou het gewas voor voederwinning wei nig of geen waarde hebben*, dan geeft de grondbedekking en eventueel het onderploegen toch zoodanige voordee- len voor de structuur van den grond, dat het toch aanbeveling blijft verdie nen op alle stoppels een nagewas te telen. De Rijkslandbouwconsulent voor Westelijk Noord-Brabant. Ir. H. J. M. STEENBERGEN. DE NEDERLANDSCHE UNIE HEEFT PARTIJ GEKOZEN. De heeren Eindhoven, Linthorst Ho- man en De Quay, wie sprak daar ook weer van de drie wijzen van het Westen? Jiebben in het laatste num mer van de'linie een verklaring afge legd, die zij noemden: „Waar wij staan". De geweldige ontwikkeling der gebeurtenissen tengevolge van den steeds verder om zich heen grijpenden volkerenkrijg, zoo schrijven zij, stelt ook ons volk niet alleen dag aan dag voor groote en kleine vragen, maar eischt ook somtijds hierop een ant woord. Met nadruk schrijft het drieman schap somtijds. Het is namelijk niet de gewoonte van de Unie een scherp om lijnd standpunt in te nemen. Men moet dan ook niet verwachten, dat de hee ren thans, nu in het Oosten van Eu ropa een geweldige strijd ontbrand is, om het zijn of niet-zijn van ons we relddeel, al schrijven zij aan den kop van hun verklaring: „Waar wij staan", inderdaad een positief geluid laten hooren. Neen, hoogstens zou men na lezing van dit artikel kunnen zeggen, waar de Unie „zweeft". Ze hebben er zich dus ook thans, nu er voor ons volk maar één keuze is, op de vlakte gehouden en meenen zich er met een slimmigheidje te kunnen afmaken. Zij eggen dan: „Maar de omstandigheden, waarin ons Volk zich thans bevindt, ma ken het ons ten eenen male onmo gelijk, stelling to nemen in den strijd tusschen Duitschland en Rusland. Een dergelijk beslissing toch, zou slechts in volle vrijheid en door eigen Overheid kunnen worden ge nomen." En verder: „indien wij zooeven op grond van staatkundige overwegingen het woord bezet Nederland onmogelijk achtten, partij te kiezen in den Duitsch-Russischen oorlog, zoo zien wij ons in dit verband genoopt op grond van den eeuwen ouden bloed eigen aanleg dezer Gewesten te ver klaren: wij Nederlandsche socialis ten zijn geen nationaal-socialisten". In zijn laatste rede, welke hij te Amsterdam hield, heeft de Rijkscom missaris duidelijk zijn standpunt uit een gezet. „Nederland zal nationaal- socialistisch georganiseerd moeten worden", zoo zcide hij. Slechts dan zal het mogelijk zijn op basis van gelijk- gerechtigheid in de nieuwe volkeren gemeenschap van Europa te kunnen samenwerken. Het driemanschap verklaart, dat zij en hun aanhang geen nationaal-socia listen zijn. Welnu, zij kunnen hun conclusies trekken. In deze tijden, nu een geweldige na- tionaal-socialistische revolutie zich baanbreekt, zoowel over de plutocra tische en joodsche machten, als over de bolsjewistische, past geen half slachtigheid. Men is vóór of tégen. Men is met Duitschland tégen de Sov jet-Unie, of men is met de kapitalis tische wereld en de Sovjet-horden lé gen het nationaal-socialisme. De drie wijzen van het Westen heb ben „hun standpunt bepaald". Zij heb ben dit klaarblijkelijk gekozen op een dusdanige wijze, dat niemand van hun leden er „aanstoot aan kan nemen". Thans slaan zij zich op de borst en denken de Nederlandsche zaak gediend te hebben naar eer en geweten. Doch in werkelijkheid hebben zij slechts be reikt, dat wanneer straks de harde waarheid óok tot hun leden zal door dringen de ontgoocheling nog grooter zal zijn DE STRIJDORGANISATIE DER S.S. DOET EEN BEROEP, OOK OP U. In den strijd tegen de Sovjet-Unie, den strijd tegen de aanranders van de Europeesche beschaving en Wester- sche cultuur, den strijd tegen de ver nietigers van het Christendom, heb ben talloozen zich reeds aanéén geslo ten 0111 een front te vormen, dat op geworpen wordt als een stalen muur tusschen het Nieuwe Europa en de Bolsjewistische horde. Uit alle deelen van het continent zijn zij gekomen, deze jonge strijders en zij trekken thails op achter de vanen der Waffen- S.S. Ook in ons land hebben velen zich gemeld, die thans met de wape nen en metterdaad hun leven inzetten om Europa te redden van het Bolsje« wistische gevaar. Wat is de Waffen-S.S.? De Waffen-S.S., aanvankelijk een klein corps, de S.S. genoemd, van strijdbare mannen, aan wie de be scherming van den persoon van den Führer werd opgedragen, groeide na de machtsovername uit tot een élite corps. Haar taak werd het bewaken van de nationaal-socialistische staats orde. Langzamerhand groeide zij uit tot een keurcorps, dat thans de beli chaming van de nationaal-socialisti sche wereldbeschouwing genoemd kan worden. Naast deze S.S. werd de Waf fen-S.S. opgericht, die tot taak kreeg de Groot-Germaansche volkerenge meenschap te bewaken en te verdedi gen. Slechts de besten, de flinksten en de meest ras-zuiveren, werden in dit elitecorps toegelaten. De hoogste eischen, lichamelijk, zoowel als gees telijk, worden den S.S.-man gesteld. De kenmerkende Germaansche deugden dragen deze organisatie en haar devies luidt overeenkomstig het gebod van den Führer: „Mijn eer heet trouw". Naast de trouw staat de gehoorzaamheid, een vrijwillige ge hoorzaamheid, die bereid is ieder oU fer voor den Führer en de nationaal socialistische wereldbeschouwing te brengen, die bereid is ieder bevel zon der aarzelen en onvoorwaardelijk op te volgen. Vrijheidswil en ontembare strijd- geest vervullen den S.S.-man en nooit aarzelt hij zich met zijn leven vooi zijn ideaal en den Führer in te zetten. Over de plaats, die de S.S. ten op zichte van den Godsdienst inneemt, is door criticasters veel boosaardigs ge zegd en geschreven. Deze vraag heeft eens Reichsfiihrer Himmler met de volgende duidelijke woorden beant woord:,Wij zouden dit vasi aaneengesmede corps niet kunnen zijn, wanneer wij niet de overtuiging en het geloof in een almachtigen God bezaten, Die ons behoudt, Die ons en ons vaderland, ons volk en deze aar de geschapen en ons onzen Führer gezonden heeft". Dat de S.S.-mannen als politieke soldaten geheel en al in het nationaal- socialistisch denken en handelen op gevoed worden, spreekt vanzelf. De sportopleiding en de scholing zorgen voor de lichamelijke ontwikkeling van den S.S.-man. Wat de sport betreft worden de hoogste eischen aan hem gesteld. Jaarlijks moeten zij proeven van bekwaamheid afleggen en het S.S.-sporlinsigne is voor iedcren S.S.- man verplicht. De eer van den S.S.-man is hem heilig. Hij heeft 't recht en den plicht, zijn eer met de wapens te verdedigen. Daarom wordt hem, nadat hij zijn ar beidsdienstplicht en militairen dienst vervuld heeft, op één en twintig jari gen leeftijd het wapen, de S.S.-dolk uitgereikt. Eerst dan, en wanneer hij den eed op den Führer heeft afgelegd, wordt hij als volwaardig S.S.-man in de or ganisatie opgenomen. Zoo marcheert de S.S. volgens on veranderlijke wetten, als een natio naal-socialistische orde van mannen van liet Noorsche ras, als een gezwo ren gemeenschap van hun sibben, vastbesloten op, naar de toekomst. Zoo marcheert thans deze uitgele zen schare van jonge Germanen naar het Oosten, waar zij den strijd aan binden tegen de Sovjet-Unie, gedra gen door onwankelbaar geloof, in den nationaal-socialistischen Slaat en den Führer. Aanmeldingen kunnen geschieden bij de Centrale van de Waffen-S.S., Bu reau Nord-West, Stadhoudcrslaan, 132, Den Haag. Onmenschelijk optreden van Sovjet-strijders. Roode Kruis-soldaten gewond en gedood. BERLIJN, 7 Juli. (D.N.B.) Na de doorbraak van de Duitscbe troepen door een bolsjewistische verdediging stelling bij Minsk werden, naar het D.N.B, van bevoegde zijde verneemt Duitsche Roode Kruissoldaten uitge stuurd om de gewonden te bergen. Nauwelijks waren de Duitsche Roode Kruissoldaten met hun opdracht begohnen, om uit de duizenden ge sneuvelden bolsjewisten degewonden te zoeken en buiten de vuurlinie te brengen, of zij werden door ver strooide groepen Sovjets van zeer dichtbij onder vuur genomen. Hoe wel deze afdeeling door witte banden om den arm, waarop het teeken van het Roode Kruis zichtbaar, kenbaar was gemaakt, schoten de bolsjewis ten uit een veilige schuilplaats op de Duitsche Roode Kruiscolonne. Verscheidene gewonde bolsjewisten werden het slachtoffer van dezen overval. Enkele Duitsche Roode Kruissoldaten werden gewond. Deze gebeurtenis wordt nog aan gevuld door het feit, dat kort daarop een vooruitgeschoven verbandplaats eveneen* voorzien van groote Roode Kruistefkens, door een kleine afdee ling bolsjewistische soldaten werd overvallen en beschoten. Aaa het snelle ingrijpen van een oprukkende Duitsche afdeeling infanterie is het te danken, dat het Roode Kruisper- soneel en de gewonde Duitsche en Sovjet-soldaten niet om het leven kwamen. De omstandigheden, waaronder deze bolsjewistische overvallen wer den ondernomen, bewijzen op on dubbelzinnige wijze, dat de Sovjets opzettelijk de door het Roode Kruis- teeken voor onschendbaar gehouden inrichtingen aanvallen. Ook hebben Sovjetsoldaten uit een hinderlnag 38 gewonde Duitsche soldaten op een verbandplaats achter het front vermoord. De in gevechten gewonde Duitsche soldaten wachtten na hetveibinden op hun vervoer, toen in een onbe waakt oogenblik achter het front zwervende Sovjetsoldaten zich op de gekwetsten stortten om hen op beest achtige wijze af temaken. De Duit sche soldaten, wier ledematen afge sneden waren zijn onherkenbaar verminkt. De directeur van het Slacht huis te Waalwijk maakt bekend, dat de verkoop van Vrijbank vleesch tijdens de distributie-pe riode in den vervolge zal geschie den op genummerde bewijzen. Waalwijksche Hoofden van gezinnen en alleenwonende per sonen, die voor dit vleesch in aanmerking wenschen te komen kunnen zich schriftelijk melden bij de directie van het slachthuis van 7 tot 12 Juli 1941 onder op gave van: b. d. Naam en adres. Nummer van de Stamkaart van het hoofd van het gezin (of alleenwonende). Gezinssterkte met inbegrip van het hoofd van het gezin. Nummer van de machtiging tot het verstrekken van vleesch aan zieken. De Directeur, Dr. A. W. A BOS (Zie bericht „Vrijbankvleesch" onder plaatselijk nieuws). CHR. J. KLERKX, Beëedigd Makelaar, Groote Straat 192 A Waalwijk. Tel. 389. NOG BESCHIKBAAR LINNEN DAMESSCHOENTJES (keurige uitvoering.) HOUTEN SANDAALTJES DIVERSE LEEREN SCHOENEN. (Vrij van bon wegens beschadiging) CHIQUE DAMESSCHOENTJES. Vlotte snitjes, zoowel open als gesloten. JONGENS EN MEISJESSANDALEN. KINDERSCHOENEN t/m maat 27 in solide kwaliteit. Wegens de vacantie wordt van 13 tot 20 Juli geen REPARATIE afgewerkt. Grootestraat 153 Tel 231 MAATWERK. REPARATIE. a. c. II li H

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 6