PROVINCIAAL NIEUWS. Staatsloterij „NOORD-BRABAND" WÈ mmm aansluiting van den thans geldigen bon voor koffiesurrogaat of thee, nader zal worden aangewezen, slechts recht zal geven op het koopen van koffiesurro gaat. De detaillisten dienen dus bij herbe voorrading er rekening mede te hou den, dat van 21 Juli a.s. af voorloopig géén thee aan consumenten mog wor den verkocht. KLEINE PAPIERFORMATEN VOOR KORTE BRIEVEN. Restaurants mogen geen groote spijskaarten laten maken. In dc Ncderlandsche Staatscourant Van 15 Juli 1941, no. 135, zijn voor schriften gepubliceerd voor de fabri cage, alsmede voor de be- en verwer king van papier en carton. Deze voor schriften zijn van groote beteekenis voor alle ondernemingen welke zich met de vervaardiging van papier en carton of met de bewerking (o.m. de grafische industrie) of de verwerking (o.m. de papierwarenindustrie) daar van bezig houden. Daarnaast zijn zij echter gedeeltelijk ook van belang voor den papiergebruiker. Met name wordt er de aandacht op gevestigd, dat cyclostylepapier van 80 gram per vier kante meter (het zwaarst toegelaten gewicht voor dit papier) aan twee zij den dient te worden bedrukt. Voor korte brieven en rekeningen mogen slechts kleine papierformaten worden gebruikt aoctavo-formaat of eenheids-formaat a5). Van de lijst van verboden artikelen, welke dus niet meer mogen worden vervaardigd, kun nen worden genoemd spijs- en drank- kaarten, grooter dan één blad A 4 21 x 29.7 cm). Deze bepaling is vooral van belang voor restaurateurs, die bun eigen spijs- en drankkaarten maken en bedrukken. Desgewenscht kan men inlichtingen verkrijgen bij het Rijksbureau voor papier, Schotersingen 9, Haarlem en bij de sectie grafische industrie van het Rijksbureau voor verwerkende in dustrieën, N.Z. Voorburgwal 320/328, Amsterdam. MILITAIRE DIENSTPLICHT VOOR INLANDERS IN NED.-INDIë. Volgens een bericht uit Batavia beeft de Volksraad met 43 tegen 4 stemmen besloten tot goedkeuring van het wetsontwerp betreffende invoe ring van den miltairen dienstplicht voor inlanders. De daardoor noodza kelijk geworden uitgaven van 20 mil- lioen gulden zijn eveneens toegestaan. EXAMENS. Voor het te Waalwijk gehouden exa men Boekhouden van de Vereen, van Leeraren in de Handelswetenschappen slaagde o.m. mej. A. van Spaandonk. Zij genoot haar opleiding bij den heer van Well. Bij de gehouden eindexamens aan de Middelbaar Technische School te 's-Bosch slaagden o.m. voor: Burgerlijke Bouwkunde: C. H. Klein- loog, Genderen. Werktuigbouwkunde: P. Ch. de Rooij, Waalwijk; H. P. Stal, Geertrui- denberg. Electrotechniek: A. C. M. van den Heuvel, Waalwijk. OVERGANG NUTS-U.L.O.-SCHOOL WAALWIJK. Vrijdagmiddag j.l. vonden in bijzijn van het Bestuur der school de uitrei king der rapporten en de overgang plaats. Bevorderd werden van I naar II: S. van Adelberg, J. Bakkeren, A. Buddingh, J. van Geuns, P. van Her wijnen (met lof), J. Hofman, C. Muis, A. Schoondermark, D. Schoondermark, L. Schuwer en J. van Zeist te Waal wijk; C. Hoefnagel, J. van Schuppen, J. de Raad te Sprang-Capelle; J. van Vuuren te Kaatsheuvel. Voorwaardelijk: 4. Niet bevorderd: 3. Van II naar III: T. Benckhuysen, H. Kuipéri, M. Schoep en C. Scholt te Waalwijk; K. Both, J. Dees (met lof), H. van Dijk, G. Kerst, M. Nieuwenhuizen, H. Paans, G. de Roon, P. Ie Sage, G. Treffers te Sprang-Capelle; M. Verhoeven te Els- hout; H. Vlot te Eethen. Voorwaardelijk: 2. Niet bevorderd: geen. Van III naar IV: M. Bakker, J. Biekart, C. Braspen ning, S. E. Hofman, W. Polet en M. 7'reffers te Waalwijk; J. C. van Beek, J. de Bie, P. Michaël, J. van Oversteeg, W. Rijken (met lof), B. Werther te Sprang-Capelle; B. de Graaff te Eethen; G. Straver te Bab.broek en Chr. van Tilborg te Drongelen. Voorwaardelijk: geen. Niet bevorderd: 1. ARBEIDSBUREAU WAALWIJK. Een der jongste maatregelen, die door het Departement van Sociale Za ken, door middel van het Rijks-Ar- beeidsbureau, is doorgevoerd is: de medische keuring van alle ingeschre ven werkzoekenden. Deze maatregel heeft zeer ten onrechte bij som mige arbeiders eenige ontstemming gewekt en het is reeds voorgekomen, dat arbeiders weigerden, zich aan de medische keuring te onderwerpen. De ze weigering moet berusten op een al- geheele miskenning van de strekking van het medisch onderzoek. Ieder arbeiderr, zoowel man als vrouw, behoort niet alleen de noodige vakbekwaamheid te bezitten voor het uitoefenen van zijn (haar) beroep, maar moet daarvoor ook lichamelijk geschikt zijn. ^Eenieder begrijpt, dat 'n arbeider met een gebrek aan een zijner handen of beenen ongeschikt is voor grondwerk; een blinde is ongeschikt als kantoorbediende enz. Maar ook in wendige kwalen en gebreken kunnen oorzaak zijn dat een arbeider 4niet of althans minder geschikt is voor de uit. oefening van een bepaald beroep. En daar het de taak van 't arbeidsbureau is, oin den juisten man op de juiste plaats te brengen, is het noodig, dat 't Arbeidsbureau over zooveel mogelijk gegevens beschikt betreffende iederen werklooze, ook dus gegevens over zijn lichamelijke gesteldheid. Dat is in het belang zoowel van werkgever als van werknemer, welke laatste zeker niet is gebaat bij tewerk stelling in een beroep, waarvoor hij li chamelijk minder geschikt is. Bij iedere aanvraag van werkgevers wordt ernstig nagegaan welke inge schreven werkeloozen het meest ge schikt zijn om de open plaatsen te ver vullen en hiervoor is hel ook noodig te weten hoe het staat met den gezond heidstoestand van den werknemer in verband met de uitoefening van zijn beroep. Uit het bovenstaande blijkt dus, dat medisch onderzoek alleen beoogt, liet vaststellen van de arbeidsgeschiktheid van den arbeider voor een bepaald be roep, en meer niet. Het is daarom on juist indien van de zijde van dc werk nemers aan de hier bedoelde regeling niet de volle medewerking verleend wordt. Ten behoeve van de werkne mers, zoowel als van de werkgevers, is 't medisch onderzoek naar dc arbeids- geschiklheid ingevoerd, opdat beide groepen met meer vertrouwen nog dan voorheen tot de Arbeidsbureaux zou den komen. Vertrouwd wordt, dat dit na boven staande korte uiteenzetting duidelijk is. DE KERM1SVIERING. De inzet van de Waalwijksche ker mis is alleszins veelbelovend geweest op ieder gebied. Reeds de Zaterdag avond was de kermisstemming in vele café s te bemerken. Het was er veel drukker dan gewoonlijk en de kaste leins maakten al goede zaken. De eerste kermisdag, Zondag, ken merkte zich door een groote drukte vooral ook van publiek uit de omge ving. dat zijn hart eens wilde ophalen, nu het zoolang van eenige kermisvie- ring verstoken was geweest. De diverse kermisattracties, zorgden, mede met hun orgelmuziek, voor trekpleister en brachten groote massa's op de been, die zich niet onbetuigd lieten, maar ook daadwerkelijk aan de kermisviering deelnamen. Hadden daardoor de attrac ties op zich niet over belangstelling te klagen, zeker was dit ook het geval met de caféhouders die zich over een grooten toeloop van menschen mochten verheugen en aan de talrijke ruime aanvragen van bier en ander geestrijk vocht nog ruim konden voldoen. Het gemis van muziek en dansgelegenheid deed zich wel voelen, maar toch was dit niet in staat de opgewekte kermis- sfeer te vertroebelen. Integendeel, men improviseerde nu zelf muziek met alle mogelijke hulpmid delen en wij zagen in een gelegenheid zelfs een bekend iegiand met een afge leefde viool op de proppen komen, waarbij het maar gelukkig was, dat de uit volle borst gezongen liederen het klagelijk gejammer overstemden, want veel moois was het niet dat de muzi kant in spé ten gehoore bracht. Enfin, er heerschte stemming en dat was zoo overal en het was daarbij een stem ming, die zich door niets verstoren liet, zooals wij dat van een goede Waal wijksche kermis gewoon zijn. Zoo is, ondanks alles, de inzet van onze kermis een goede geweest en de omstandigheden in aanmerking geno men, zelfs een zeer goede, die de beste verwachtingen doet koesteren voor de resteerende dagen; Ondanks de warmte, maakten ook de bioscopen en de diverse gezelschappen, die met muziek, tooneel e.d. op de planken kwamen goede zaken. MATINÉE LIEDERTAFEL „OEFENING EN VERMAAK De traditioneele kermismatinée der liedertafel „Oefening en Vermaak" was goed bezocht en had 'een geanimeerd verloop. Het succes der liedertafel was groot, maar ook de medewerking van mej. Ruimbeke uit Tilburg gaf een bij zonder cachet aan deze matinée. Zij beschikt over een prima stem en zingt zeer geschoold. Met haar opera-aria's o.a. uit „de Freischütz" van Weber had zij groot succes. Het enthousiasme van 't publiek steeg ten top toen zij naast verschillende mooie Nederland- sche liedjes, het bekende „O Mijn Ne derland" ten beste gaf. De liedertafel «elf had een goed pro gramma. Zij zong nog eens de goede oude bekende ,,'t Lonkend starreke van Weits, waarmee zij juist 33 jaar gele den onder groote concurrentie in Ant werpen den tweeden prijs behaalde. Onze opera-zanger de heer Jos Groe nen uit Hamburg, die als belangstellen de in de zaal vertoefde, kon de verlei ding niet weerstaan om dit oude num mer van zijn oude vereeniging mee te zingen, wat door gezelschap en publiek zeer werd geapprecieerd. 't Was een echte Liedertafel-matinée. LEVENSVERZEKERING 1843 WAALWIJK 1843 VOLKSMATINÉE R. K. W. V. De liedertafel en harmonie der R.K. Werkliedenvereeniging gaven, de goe de gewoonte getrouw, den eersten ker misdag een volksmatinée in den Gil denbond. Zooals steeds was ook ditmaal de belangstelling uitstekend te noemen. Zoowel de liedertafel onder leiding van den heer Kooien, als de harmonie onder leiding van den heer Duijvelaer bleken tot uitstekende muzikale presta ties in staat. De diverse nummers, waaronder er waren die groote eischen stelden aan leider en gezelschap, werden op uitste kende wijze ten gehoore gebracht. Dat het publiek het gebodene wist te waardeeren, werd niet onder stoelen of banken gestoken, maar kwam herhaal delijk in een hartelijk en welgemeend applaus tot uiting. „De Vereenigde Zangers' en „St. Crispijn" hebben een goeden inzet van de kermis gegeven. „LUISTER EENS EVEN". Zondagavond gaf het Revue-gezel schap Louis Noiret in de zaal van de R.K. Werkliedenvereeniging een zeer geslaagde uitvoering van de revue „Luister eens Even". De groote zaal was geheel uitver kocht en al deze menschen hebben met volle aandacht „eens even geluisterd" naar datgene was Louis Noiret c.s. hen te vertellen had, en dat was veel en veelzijdig. Men heeft naar hartelust kunnen ge nieten van de kwaliteiten die dit uit gelezen gezelschap in zoo ruime mate ten toon spreidde. Natuurlijk stond de humor daarbij op den voorgrond en het herhaaldelijk en soms schier on onderbroken gelach en geschater be wees wel, dat het gebodene insloeg en op prijs werd gesteld. A.s. Zondag volgt een tweede op voering. „CABARETAVOND O.O.G." De cabaretavonden van O.O.G. be ginnen een steeds beteren naam te krijgen, hetgeen weer duidelijk tot ui ting kwam in de Zondagavond gegeven uitvoering, waarbij de Thalia-zaal ge heel vol liep. De verschillende nledewerkenden en ras-artisten, waarvan wij slechts het duo Hentom en de gebroeders v. Delft noemen, hebben er slag van de boel te vermaken en de toeschouwers van de eene lachbui in de andere te stor ten. Dit was ook Zondag weer zoo en veroorzaakte een opgewekte stemming die den geheelen avond aanhield. Donderdagmorgen om half elf volgt nog een uitvoering. „WAAR GOD RICHT". De tooneelvereeniging „D.V.S.V.", onderafdeeling van de R.K. Werklie denvereeniging, gaf Maandagavond een uitvoering van het tooneelspel in drie bedrijven „Waar God richt". Was Maandagavond de zaal geheel bezet en tot den laatsten hoek gevuld. Dinsdagavond was de belangstelling, toen hetzelfde stuk voor het publiek liep, niet veel minder. De tooneelkundige kwaliteiten van „D.V.S.V." zijn langzamerhand genoeg békend om te weten, dat zij, onder leiding van haren regisseur, den heer Jac. M. Didden, tot prima prestaties in staat is. Ook op heide bovenge noemde uitvoeringen kwam zulks weer duidelijk naar voren. Het pleit voor deze vereeniging dat zij met de kermis dagen een dergelijk zwaar stuk aan durft, maar de vlotheid en de verve waarmede de onderscheidene leden hunne rollen vertolkten, werd direct door het publiek aanvaard en dit heeft in intense aandacht enkele genotvolle uren beleefd. „D.V.S.V." kan met veel genoegen op deze kermisuitvoeringgn terugzien. De Afmattende Warmte KERMISPROGRAMMA. Ten gerieve van onze lezers geven wij hieronder een overzicht van wat er met de nog volgende kermisdagen op verschillend gebied nog te genieten is: Woensdag: 8.15 uur Luxor Bioscoop: Geschei den oj) Stap. 8.00 uur „Musis Sacrum": Traum. musik. 7.30 uur Piet Vink: Als het Moe derhart spreekt. Donderdag: 10.30 uur Thalia: Uitvoering O.O.G. 8.15 uur Luxor Bioscoop: Geschei den op Stap. 8.00 uur „Musis Sacrum": Traum. musik. 7.30 uur Piet Vink: De dochter van den Smidsbaas. Vrijdag: 8.15 uur Luxor Bioscoop: La Ha banera. 8.00 uur „Musis Sacrum": Atten tie... Spionnage. 7.30 uur Piet Vink: De onbekende Vrouw. Zaterdag: 8.15 uur Luxor Bioscoop: La Ha banera. 8.00 uur „Musis Sacrum": Atten tie... Spionnage. 7.30 uur Piet Vink: De verjongings kuur. Zondag: C en 8.30 uur Luxor Bioscoop: La Habanera. 0 en 8.30 uur .„Musis Sacrum": Attentie... Spionnage. 8 uur R.K.W.V.: Gezelschap L. Noi ret „Luister eens even". JONGE WACHT. In de St. Clemensparochie heeft de installatie plaats gehad van een 12-tal nieuwe Jonge Wachters. De plechtigheid werd verricht door kapelaan Mutsaers. De afdeeling in deze parochie mag zich in een steeds toenemenden bloei verheugen. SLECHT BEKOMEN. Door een misgreep dronk de kleer maker Jos. v. d. M. dezer dagen tetra in plaats van thee. Natuurlijk bekwam hem dit slecht, maar geneeskundige hulp wist er in dit geval wel „een mouw aan te passeniets waartoe v. d. M. niet meer bij machte was. INBRAAK. Gisternacht is ingebroken in de tent van de voetbalvereeniging „Baard wijk". Behoudens enkele pakjes kauw gom wordt niets vermist. ZWIJNTJESJAGERS GEPAKT. De heer v. E. uit v.m. Besoijen miste dezer dagen zijn rijwiel, waarvan aan gifte werd gedaan bij de marechaussee alhier. Deze stelde terstond een inten sief onderzoek in met het gevolg dat VRIJWILLIGERS-LEGIOEN. Aanmeldingen en keuring. Voor het „Vrijwilligerslegioen Ne derland" worden keuringen verricht op de volgende data en plaatsen, o.m.: 20 Juli van 1013 uur in Tilburg, Werkliedenvereen. Tuinstraat (>8; 15 19 uur in Breda, restaurant Modern. Aangenomen worden Nederlandsche onderdanen van 17 tot 40 jaar, die wel ol geen militairen dienst hebben ver richt, met een minimum-lengte van 1.05 meter. Voor officieren bestaat geen leeftijdsgrens. Voor dc gezinsleden van den aange- nomene wordt gezorgd, voor zoover 't kostwinners betreft. Behalve bij deze bureaux kunnen aanmeldingen geschieden op de vol gende adressen, o.m: Breda, Bosch straat 07. Een vrijbiljet voor de reis van de woonplaats naar het keuringsbureau kan afgehaald of aangevraagd worden bij het „Vrijwilligerslegioen Neder land", Den 'Haag, Koninginnegracht 22 resp. bij het hierboven genoemde bu reau. Een vrijbil jet voor de terugreis wordt bij de keuring onverschillig of de candidaat wordt aangenomen of niet uitgereikt. een tweetal personen, zekere I). en Z. uit deze gemeente konden worden ge arresteerd. Zij hadden het rijwiel ge demonteerd en de stukken in den Wiel in v.m. Baardwijk geworpen, terwijl de wielen met de banden voor goed geld aan den man waren gebracht. Er wordt thans onderzocht of deze hecren nog meer van dergelijke ge vallen op hun debet hebben. OP HET NIPPERTJE. Het 4-jarig dochtertje van de fam. M. viel in een onbewaakt oogenblik in de Wiel te v.m. Besoijen. Gelukkig konden enkele in de nabijheid vertoe vende visschers de kleine spoedig op het droge brengen en aan de ouders teruggeven. DE BRUG OVER DE MERWEDE BIJ GORCUM. De rijkswaterstaat, directie bruggen, heeft gisteren aanbesteed: het maken van de aardebanen van de toegangs wegen naar de brug over de Merwede bij Gorinchem, met bijkomende werken in twee perceelen. Laagste inschrijfster in massa was de N.V. Mij. Nederland, Den Haag, met 658.400. ANTON DRUKKER WtrmociilrMt 163 AMBACHTSSCHOOL BOXMEER. Aan de binnenkort te Boxmeer te vestigen R. K. Ambachtsschool werd tot directeur benoemd de heer A. van Groningen uit Bergen-op-Zoom. Mr. H. A. F. LIJNKAMP. Mr. H. A. F. Lijnkamp, vroeger waarnemend burgemeester van Gilze- Rijen en Dongen, thans hoofd-ambte- naar ter provinciale griffie, is benoemd tot burgemeester van Bergen-op-Zoom. - Feestelijke bijeenkomst van den Duitschen Rijks-arbeidsdienst op Houtrust in Den Haag. De Rijkscommissaris, Rijksminister Dr. Seyss-Inquart heeft op deze feestelijke bijeenkomst gesproken. Het hgschen van de vlag. (Polygoon). - veroorzaakt Slapeloosheid, maakt Benauwd en Onrustig. Mijnhardt's ZenuwtabUtten maken Kalm en geven U een Verkwikkenden slaap. Buisje 75 c. Bij Apoth. en Drogisten. De 1ste Klasse BEGINT 28 JULI a.s. Loten verkrijgbaar '/i 4 72.- '/i 6 36.» 18.- io 7.20 V20 6 3.60 Naar buiten franco na ontvangst van postwissel +7'/jct. porto of Giro 79244- Telefoon 46654. Sy.<y '■-> ij?

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 2