Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Binnenlandsch Nieuws. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Eerste Blad. De eerste maand van strijd tegen de Sowjet-Unie. De V beheerscht de straten. NUMMER 59. WOENSDAG 23 JULI 1941. 64c JAARGANG. DIT BLAD VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs Per 3 maanden 1.31. Franco per post door 't geheele rijk \A7x/2. UITGAVE WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38, Giro No. 50798. Telegr.-Adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel. Minimum 1.50 Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. Een hevige crisis in de leiding zoowel als in het moreel van de Sowj et-formaties. Zondag liep de eerste maand van den strijd tegen de Sowjet-Unie ten einde en de Duitsche weermacht staat aan het einde van deze maand van zware gevechten reeds meer dan 600 kilometer van de voormalige Duitsch- bolsjewistische bclangengrens verwij derd op het eigenlijke grondgebied der Sowjet-Unie, zoo wordt het D.N.B. in een toelichting op het weermachtsbe richt medegedeeld. Opnieuw is een groote vernietigingsslag aan den gang en ditmaal reeds ten Oosten van de „Stalinlinie", welke de Sowjet-leiding als veiligen en onwrikbaren rugge steun beschouwde. Vergelijkt men den toestand van vandaag met dien aan het einde van de eerste maand van het groote offen sief in het Westen in 1940, dan moet geconstateerd worden, dat na de door braak door de Weygandlinie op 7 Juni 1940 het Duitsche front aan het einde van de eerste maand van dit offensief een zwaren slag moest leveren tus- schen de Kanaalkust en de Maas, zoo als het thans ten Oosten van de Sta linlinie het geval is. Beslissend was indertijd precies zooals nu, dat den vijand de zoo vurig verlangde adem pauze niet gegund werd en dat hij ge dwongen was zijn laatste krachten in dezen vermurwenden slag in den strijd te werpen. Ofschoon het aanvalsfront toen ongeveer 350 kilometer breed was, (men vergelijke hiermede het tegenwoordige front, dal thans 2000 kilometer breed is) en ofschoon bijv. van het punt van uitgang aan de Som- me tot aan den benedenloop van de Seine slechts 90 kilometer moest wor den afgelegd (vergeleken met de aan zienlijk grootere opmarschgebieden in het Oosten), heeft het verslaan van de zich wanhopig verdedigende Fransche strijdkrachten alleen van de doorbraak door de Weygandlinie tot aan het Fransche verzoek om wapenstilstand toen reeds tien dagen geduurd. De omstandigheden aan het Sowjet- front zijn echter belangrijk verschil lend en moeilijker. Desniettemin is reeds thans aan het einde van de eer ste maand te constateeren, dat: 1. het Sowjetleger te land en in de lucht geweldige en in het geheel niet te compenseeren verliezen heeft ge leden, zoodat thans reeds de laatste reserves in den strijd moeten worden geworpen. 2. een in vredestijd ontworpen en aaneengesloten verdedigingslinie in 't Europeesche gedeelte van de Sowjet- Unie niet meer bestaat. 3. een hevige crisis zoowel in de leiding als met betrekking tot de mo- reele houding der Sowjetforinaties waar te nemen valt. Hiertegenover heeft de Duitsche lei ding al haar krachten vast in handen. Van deze krachten is een groot deel tot dusver nog in het geheel niet in den strijd geworpen. Op vele plaatsen is het thans gelukt groote deelen van het Sowjetleger opnieuw in te sluiten, terwijl met name in den Zuidelijken sector de verslagen vijand door de verbonden troepen voortdurend ach tervolgd wordt. iDe Duitsche operaties worden met alle drie weerinachtsonderdeelen stel selmatig voortgezet en zullen ook de Sowjets, zooals alle vijanden van tot dusver, zoo verslaan, dat in de toe komst iedere bedreiging van Duitsch- land in het Oosten uitgeschakeld is. OVERGANG OVER DNJESTER OP VERSCHEIDEN PUNTEN GEFORCEERD. Het opperbevel der weermacht deelt mede „Uit Bessarabië oprukkende Duitsch Koemcensche troepen hebben op verscheiden plaatsen den overtocht over den Dnjcster geforceerd. Zooals reeds in een speciaal bericht is medegedeeld, is de doorbraak dooi de krachtig versterkte Stalin-linie ten Noorden van de Pripet-moerassen uit gebreid tot voorbij Smolensk. Het door den vijand taai verdedigde Smo lensk zelf werd reeds op 16 Juli inge nomen. Afdeelingen der verbonden Finsche weermacht hebben verbitterd vijande lijk verzet gebroken en zijn tot aan den Noordelijken oever van het Lado- gameer opgerukt. In de wateren rond Engeland heli- ben gevechtsvliegtuigen een vracht schip van 1500 ton tot zinken gebracht en bomtreffers geplaatst op twee an dere koopvaarders. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebban Zaterdagnacht opnieuw een aanval ge daan op de Britsche vlootbasis Alexan- drië. Bij pogingen van Britsche vliegtui gen om de Kanaalkust aan te vallen, zijn vijf vijandelijke vliegtuigen door jagers neergeschoten, drie door pa trouillevaartuigen en twee door ma- rinegeschut. Noch overdag, noch des nachts zijn vijandelijke vliegtuigen hoven Duitsch gebied verschenen." OPERATIES IN HET OOSTEN VERLOOPEN OP SUCCESVOLLE WIJZE. Het opperbevel der weermacht maakt bekend Aan het Zuidelijke deel van 't Oos telijk front achtervolgen Duitsche, Roemeensche en Hongaarsche troepen den verslagen vijand. Aan het geheele overige front verloopen de gevechts handelingen met vernietiging van tal rijke ingesloten vijandelijke groepen verder op succesvolle wijze. In den strijd tegen Groot-Brittannië heeft het luchtwapen Maandagnacht voor de Britsche Oostkust 2 vracht schepen met een totaal van 11.000 brt. evenals een motortorpedoboot, tot zin ken gebracht. Gevechtsvliegtuigen hebben haven installaties gebombardeerd aan de Schotsche Oostkust, aan de Zuidoost kust van Engeland en vliegvelden in het Zuidoosten van het eiland. In Noord-Afrika hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen Britsche artillerie stellingen en haveninstallaties in To- broek met bommen bestookt. Tijdens luchtgevechten werden drie Britsche jagers neergeschoten. Bij pogingen van Britsche vliegtui gen, Zondag en Maandagochtend, om aanvallen te doen op de Kanaalkust, hebben jagers en afweergeschut acht, patrouillebooten en versperringsbre kers vier vijandelijke vliegtuigen neer geschoten. Britsche gevechtsvliegtuigen hebben Maandagnacht op eenige plaatsen in Wes-Duitschland brisant- en brand bommen neergeworpen. De burgerbe volking leed geringe verliezen. SMOLENSK IS THANS EEN VERWOESTE STAD. Smolensk vertoont alle typeerende kenteekenen van een door de bolsje wisten verwoeste stad. Nog steeds smeulen de verkoolde resten der hui zen, die door de Sowjet-soldaten, zon der acht te slaan op de burgerbevol king, in "brand gestoken waren. Uit de gevangenis stijgen verpestende geuren op; hier hebben de moordafdeelingen van de GePeOe gewerkt, tot de zege van de Duitsche wapenen eèn einde maakte aan hun gruwelijk handwerk. Bij honderden worden de afschuwelijk verminkte slachtoffers van het bols jewistische sadisme naar buiten ge dragen om naar een laatste rustplaats te worden gebracht. Door de straten trekken de gevangen Sowjet-soldaten in eindelooze rijen langs de verwoeste bolsjewistische pantserwagens en stuk ken geschut, op weg naar de verzamel- kampen. De burgerbevolking, die dooi de terreur van de GePeOe gevangen gezeten had in de huizen, waagt zich thans weer vrij op straat. Op alle kruispunten der straten wijzen Duit sche verkeersborden reeds den weg aan de ononderbroken Oostwaarts marcheerende en rijdende Duitsche colonnes. TWEE DU1KBOOTEN EN EEN TORPEDOJAGER TOT ZINKEN GEBRACHT. Kruiser van 10.000 ton door torpedo getroffen. Rome, 29 Juli. Weermachtbericht no. 419 luidt als volgt: De luehtbases van Malta zijn in de laatste twee nachten opnieuw gebom bardeerd. In Noord-Afrika activiteit van de wederzijdsche artillerie aan het front van Tobrock. De luchtmacht van de as is voortgegaan met het homhardce- ren van vijandelijke barakken en ver- sterkingswerken in de vesting. Twee Italiaansche vliegtuigen heb ben een aanval ondernomen op een Engelschen kruiser van 19.999 ton hij Mersa-Matroeh en hem met een tor pedo getroffen. De vijand heeft luchtaanvallen ge daan op Benghasi en Tripoli. In Tri poli hebben onze jagers een Blenheim brandend neergehaald. In Oost-Afrika hebben Britsche vliegtuigen Gondar gebombardeerd. Een van onze duikbooten, die op den Atlantischen oceaan opereerde, is niet teruggekeerd. Op de Middellandsche Zee heeft een van onze duikbooten, onder bevel van luitenant ter zee Zanni, een Britschen torpedobootjager getorpedeerd en tot zinken gebracht. Een tweede eenheid van hetzelfde type, onder bevel van luitenant ter zee Migliorini, heeft een vijandelijke duikboot tot zinken ge bracht. Een tweede Engelsche duik boot is tot zinken gebracht door onze torpedobooten onder bevel van de lui tenants ter zee Gamaleri en Martinoli. Met betrekking tot den in het Ita- liaansch weermachtbericht gemelden succesvollen aanval van Italiaansche torpedovliegtuigen op een Engelschen kruiser van 19.999 ton bij Mersa Ma* troeh meldt een speciale correspon dent van de Italiaansche radio nog de volgende bijzonderheden: In den loop van Zaterdagmiddag zagen twee torpedovliegtuigen tijdens een verkenningsvlucht ter hoogte van Tobroek langs de Noordafrikaansche kust een lichten en een zwaren Brit sche kruiser. Bij den aanval werd de kruiser van 19.999 ton door een tor pedo getroffen, waardoor in het ach terschip brand ontstond. De kruiser stopte en bleef stil liggen, waarbij het achterschip slagzij vertoonde. ACHT TORPEDOJAGERS DER SOWJETS ZWAAR BESCHADIGD. Berlijn, 19 Juli. (D.N.B.Duit sche gevechtsvliegtuigen hebben gis teren een aanval ondernomen op Sov jet-torpedoboot jagers in de Bocht van Ook in pers en radio. Berlijn, 29 Juli. (D.N.B.) Bijna geheel Europa staat thans in het tee- ken van een unieke propaganda-actie, welke als een soort plebisciet de ver bondenheid van honderden ïn^llioe- nen menschen met den Duitsehen strijd en de Duitsche overwinning symboliseert. Deze verbondenheid komt tot uiting In de letter „V", de beginletter van het woord victoria, als het teeken voor de zekerheid der Duitsche overwinning in den strijd voor Europa, doch ook als teeken, dal slechts diengene toekomt, wiens va nen nog nooit een terugtocht hebben aanschouwd, doch steeds weer de overwinning. Dit teeken V beheerséht de straten in ontelbare steden op het Continent. Het dringt zich in dc pers onweerstaanbaar aan den lezer op. Vliegtuigen schrijven in de lucht hel teeken V, de radio zendt het in den aether. In Noorwegen staat het op aanplak zuilen en op dc muren der huizen, meestal met de spreuk: I)e overwin ning van Duitschland is ook dc over winning van Noorwegen. In Neder land en België straalt dit teeken te midden van het straatverkeer den voorbijgangers van vluchtheuvels en trottoirs tegemoet. In het gouvcrijc- ment-generaal staat het op boerderij en en hekken, in hel protectoraat be heerscht dit teeken de pers, evenals in andere landen. In Parijs straalt het van den Eifeltoren tot ver in den om trek. Daar wordt dit teeken door ver zamelaars voor het Roode Kruis ver kocht. Overal dragen de menschen dit tee ken in het knoopsgat. Het is het tee ken, dat thans al degenen, die zich be wust zijn van de Duitsche overwin ning aan alle fronten, vereenigt. „Victoria", symbool der solidariteit, van het vasteland en van den nieuwen Europeeschen wil tot orde, aldus luidt het commentaar van de Berlijn- sche dagbladen in hoofdartikelen over de V-actie. De V als eerste letter van den ouden overwinningskreet „Victo ria" waarmede de strijdende Duitsche troepen vroeger als teeken van hun verzekerdheid der overwinning optra den, verkondigt thans over het ge heele Europeesche vasteland de over winning van Duitschland op alle fron ten en is geworden tot symbool voor de komende eindoverwinning op de machten der vernieling en voorts voor een ontwakend, zich bewust wordend Europa. De V, zoo schrijft de Völki- sche Beobachter, symboliseert niet al leen de Duitsche zekerheid van de overwinning, maar staat thans als teeken duidelijker dan ooit voor de overwinning van het geheele Euro peesche vasteland. Wat Duitschland van het begin van dezen oorlog af heeft verkondigd is thans ook zicht baar geworden voor hen, die zich zoo lang verzetten. Het Duitsche rijk voert den hem opgedrongen strijd tegelij kertijd voor Europa en in opdracht van Europa. Om deze bewustwording van een Europeesche taak op het laat ste oogenblik te verhinderen, is dc eeuwenoude tegenstander van het vas teland, Engeland, er niet voor terug geschrokken den aartsvijand van alle culturen en cultureele waarden op te roepen. Toch heeft het daarmede niets anders bereikt dan dat ook den laat- sten talmer duidelijk voor oogen werd gesteld, wat op het spel staat. Het toe- stroomen van duizenden vrijwilligers is, buiten de onmiddellijke aanleiding om, ook een antwoord van bijna alle landen van Europa aan Londen, dat niet duidelijker kon zijn. „BEVRIJDING VAN 'T CONTINENT GING NIET DOOR". Op de dagclijksche persconferentie te 's-Gravenhage werd geconstateerd, dat de Engelschen hun per radio op Zondag 29 Juli aangekondigde „be vrijding van het continent" blijkbaar niet op tijd hebben kunnen uitvoeren en mogelijk degenen, die hier en daar op hun komst hopen, een nog diepere teleurstelling zullen bereiden. Iro nisch werd opgemerkt, dat degenen, die met hun verrekijkers getracht hebben het morgenrood dier vrijheid uit zee te zién opduiken, het morgen rood aan den verkeerden kant gezocht hebben. En dat zij, die op grond van het door dc Engelsche radio uitgegeven parool om alvast drinkwatervoorra. den aan te leggen, de waterkraan ge trouwer zullen zien functionneercn dan de Engelsche beloften, daar deze ook ditmaal in het water gevallen zijn. De huisvrouwen, die naar men zegt, reeds koude thee hadden klaar gezet,i om ze den Engelschen troepen te kun nen aanbieden, doen het beste deze thee op te warmen en zelf op te drin ken. Minder dan niets is van de landing terecht gekomen, hoewel Hitier zeer gaarne een landing zou hebben ge zien en zijn verzekering gestand blijft doen, dat hij overal de gelegenheid tot zoo'n landing wil aanbieden, ten einde daarna den strijd met de gelan de Engelsche troepen aan te gaan. Op ironischen toon werd ter confe rentie verklaard, dat men om het den Engelschen gemakkelijk te maken, zooveel mogelijk troepen van de kust had teruggetrokken, doch alles tever geefs. Ofschoon er eigenlijk alleen maar wat politietroepen ter plaatse waren bleef de landing uit, zoodat nu in hemelsnaam de Duitsche troepen maar weer zijn binnengemarcheerd. Riga. De torpedoboot jagers trachtten zich door een wilden zig-zagkoers in veiligheid te stellen voor de Duitsche bommenwerpers. Acht torpedobootja- gers der bolsjewisten werden door bommen zwaar beschadigd. Duitsche gevechtsvliegtuigen heb ben gisteren in succesvolle gevechten op de Oostzee twee Sovjet-koopvaar ders met in totaal 5999 B.R.T. vernie tigd. WAARSCHUWING AAN ALLE NEDERLANDERS. Gevaarlijke betoogingen. De bevelhebber der Weermacht in Nederland, generaal der vliegers Fr. Christiansen, deelt mede: In verband met de talrijke vijande lijke vliegtuigen, welke in den laatsten tijd boven Nederlandsch gebied om laag zijn geschoten, is het herhaalde malen voorgekomen, dat bij het weg voeren van de gevangen genomen En gelsche leden der bemanning de be volking sympathiebetoogingen jegens de gevangenen heeft gehouden. [Dergelijke betoogingen voor den vij and, welke vooral werden gehouden op de stations en in de straten, heb ben in ieder geval het karakter van een brutale provocatie van de Duitsche Weermacht. De Echo van het Zniden, Wui«ijksrlt en Linsstrutsrke Courant* Hoofdredacteur: Jan Tielen, Waalwijk.

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 1