SPORT De gruwelen te Lemberg... Gemengd Nieuws. NAAR DE OOSTMARK. VERHANDELEN VAN PAARDEN. ABONNEERT U OP DIT BLAD Knagende Kiespijn. Een ontzettend spoorwegongeluk bij Como |M>r De terughoudendheid, welke de Duitsche Weermacht tot nu toe in der gelijke gevallen in acht heeft genomen, schijnt door dwaze betoogers als zwakte te worden beschouwd. De be volking wordt derhalve hiermede nog maals gewaarschuwd. Deze waarschuwing geschiedt, om dat de Weermacht thans opdracht heeft in dergelijke gevallen op te tre den en zoo noodig van de wapens ge bruik te maken. De gevolgen moeten dan door de betoogers zelf worden gedragen. LEEFTIJDSGRENS VOOR RECHTERS. Gebracht van 70 op 65. Zaterdag j.l. verscheen het nieuwe Verordeningenblad nr. 30 met de ver ordeningen nr. 130, 131 en 132. Verordening nr. 130 brengt voor de rechterlijke macht de leeftijdsgrens van 70 tot 65 jaar terug. Als motieven voor deze verlaging van de leeftijds grens worden van officieele zijde de volgende genoemd: le. Op deze wijze wordt een verjonging van liet rechters- korps bereikt; 2e. Voor de jongere krachten wordt zoodoende de moge lijkheid geschapen sneller dan tot dusver in een rechterlijke functie be noemd te worden (lot dusver was dat in Nederland slechts na het 40stc le vensjaar mogelijk). Voor bekwame, maar minder bemiddelde krachten is op deze wijze snellere promotie moge lijk gemaakt. Verordening nr. 131 handeR over de oprichting van een Duitsch bureau voor zeelieden te Rotterdam, aan welk bureau de bevoegdheden worden over gedragen, welke het Duitsch consulaat lot dusver ten aanzien van zeelieden volgens de bestaande zeeliedenver- ordening had. Verordening nr. 132 regelt, dat be paalde films, welke een volksvoorlich- tend of opvoedkundig karakter dra gen, of van cultureelc waarde zijn, voortaan onder verplichting tot ver tooning vallen. INDUSTRIEëN OOK ZUINIG MET ELECTRIC1TEIT EN GAS. Naast de particuliere verbruikers dienen ook de industrieën te beden ken, dat het electriciteits- en gasver bruik gerantsoeneerd is op 75%. Alles dient in het werk gesteld te worden, om dat rantsoen niet te overschrijden. 'Daar moet een ieder in het bedrijf zich volkomen van bewust zijn, ingenieurs, opzichters, ploegbazen tot den jong- sten leerjongen toe. Allen dienen er hun uiterste aan dacht aan te geven, dat geen electri- cileit of gas onbenul verbruikt wordt, om hierdoor de voorgeschreven be zuiniging te verkrijgen. Geschiedt dii niet, dan kan boete of afsluiting van den toevoer volgen. Behoedt het be drijf hiervoor. Zorg, dat geen licht onnoodig brandt. Hoevele malen laat men licht branden ook overdag in gangen en por talen, hetgeen zelfs in normale tijden overbodig is. Hoevele malen wordt het licht bij machines, zoomede in kantoorlokalen niet uitgedaan, indien men cenigen tijd bij een andere afdeeling inlichtin- gen moet vragen. Hoewel dit reeds van belang is, kan op eenvoudige wijze nog belangrijk bezuinigd worden, indien men er steeds op let, dat geen motor of ma chine onbelast loopt. Dit geldt voor draai-, schaaf- en fraisbanken, voor weefgetouwen, spinmachines, zagen, schaafmachines, mangels, strijkniachi- nes, kortom voor vrijwel alle indu strieën. Naast den motor en de machine dient groote aandacht aan de ovens gegeven te worden, aan de smelt-, hardings-, gloei-, smeed-, moffel-, tempeero.vens enz. Maak geen oven te vroeg aan. Controleer geregeld nauwkeurig de temperaturen van uw ovens. Dit brengt zeker aanmerkelijke besparing. Wij zouden deze adviezen kunnen uitbreiden b.v. voor zetters der dag bladen: denk om uw loodpotten! Werkt allen mede. Houdt bij uw ar beid steeds in gedachte, dat de uiter ste spaarzaamheid geboden is. Slechts op deze wijze kunt ge uw bedrijf voor boete of afsluiting behoeden. een zeer aanlokkelijke loterij georga niseerd. Nog zijn alle loteii niet ver kocht en nog liggen 750.000 aan prij zen te wachten op de winnaars. Een verslaggever van het A.N.P. heeft over deze loterij een onderhoud gehad met de leiding van Winterhulp Nederland. Zij deelde mede, dat reeds een kwart millioen gulden aan prijzen is uitbetaald, waaronder een aantal prijzen van 1000 en 500. Nog gis teren heeft een kleine pachter bij Goes een bedrag van 1000 gewonnen; ook een inwoonster van Ginneken had dat geluk. Opmerkelijk is, dat de meeste groo te prijzen zijn gekomen bij menschen, die het zeer goed kunnen gebruiken. Zoo liep dezer dagen een verloofd paar in Arnhem te wandelen; het regende. Toch bleven de beide jonge menschen even staan bij den lotcnverkooper van W.H.N.; zij kochten eenige loten. On middellijk werden de enveloppén ge opend en het bleek, dat een lot recht gaf op een prijs van 500. Ieder be grijpt dat het jonge paar, dat hoopt binnen niet al te langen tijd in het huwelijksbootje te stappen, zeer ge lukkig was met deze som. Het was een aardige aanvulling van het spaarpotje, dat men in hun omstandigheden pleegt le maken. Een ander geval heeft zich te Breda afgespeeld. Ook hier liep een paar jonge menschen te wandelen. Zij wa ren reeds eenigen tijd getrouwd en de eerste spruit, een kindje van ongeveer een jaar, zat op moeder's arm. Rijk was dit jonge paar in het geheel niet, zelts niet wat men noemt bemiddeld; toch wilden zij van hun gering bezit een kleinigheid beschikbaar stellen voor Winterhulp Nederland. Zij wis ten te offeren voor hun minderbe deelde landgenooten en wie zal hun kwalijk nemen dat zij hierbij tevens hoopten op een prijs uit de loterij. En werkelijk, het geluk was met hen: bij openen bleek, dat ook op hun lot ƒ500 zou worden uitbetaald. Dit zijn slechts eenige gevallen uit de vele. Verder deelde de leiding van Win terhulp Nederland mede, dat de direc tie van een der groote fabrieken in 't Zuiden des lands een zeer navolgens waardig voorbeeld heeft gesteld. Zij heelt nl. voor alle leden van het per soneel een lot gekocht. Dezer dagen zullen de loten aan de menschen wor den uitgedeeld. Wij zullen hopen, dat hier vele prijzen zullen vallen. Ten overvloede willen wij er nog maals op wijzen, dat de kleinere prij zen onmiddellijk door den lotcnver kooper worden uitbetaald, de hoogere prijzen moet men aan de kantoren komen halen. Het aanlokkelijke van deze loterij is, dat men niet behoeft te wachten op de trekking. Men heeft dus geen kans te vergeten dat men nog ergens een lot heeft slingeren. Men koopt zijn lot en men weet on middellijk waar men aan toe is. Trekt men een niet, welnu dan heeft men een goede daad gedaan, het geld is voor Winterhulp Nederland, die er de minderbedeelde landgenooten mee steunt. Trekt men een prijs, des te aangenamer, maarvergeet in dit geval de armen niet. Nog liggen driekwart millioen gul den aan prijzen te wachten. Ieder die een lot koopt heeft kans op een prijs. Overal komt men de verkoopers van de loten tegen. Zij loopen op straat, zij zitten in hun kiosken. Men hoeft ze niet le zoeken, koopt dus loten Wint ge een prijs, ge krijgt onmiddel lijk betaald. Koopt dus loten, ge hebt kans op een prijs en helpt uw nood lijdende landgenooten. Loopt de ver koopers niet voorbij, maar koopt! Het Rijksbureau voor de Voedsel voorziening in Oorlogstijd maakt be kend, dat met ingang van Zaterdag 19 Juli 1941 j.l. het verhandelen en Ver vreemden van alle paarden, welke vóór 1 Januari 1939 zijn geboren, ver boden is. (Dit verbod is noodzakelijk, teneinde de inventarisatie van den paardenstapel, welke in de komende maanden in opdracht van de Duitsche weermacht zal plaats vinden, zoo vlot mogelijk le doen verloopen. Alle thans uitgereikte aankoopver gunningen, waarmede tot nu toe geen paard is gekocht, zijn met ingang van 19 Juli derhalve vervallen en dienen ten spoedigste te worden ingeleverd bij de instantie welke voor de afgifte zorgde. Slechts voor zeer bijzondere gevallen kan door de desbetreffende Landbouw-Crisis-Organisatie een ver gunning worden verstrekt, welke recht geeft op het aankoopen vun een paard. Het verhandelen van paarden, die na 31 December 1938 zijn geboren, kan onder dezelfde bepalingen, welke tol dusver golden, doorgaan. waarin zij in haar verwachtingen wel teleurgesteld is, met een mooie overwin ning op Terneuzen, heigeen de beste perspectieven opent voor de toekomst. De stand is: Dosko Terneuzen DESK Zeeland'ia 5 4 0 1 5 3 0 2 6 2-22 6 0 2 4 27—8 19—17 16—12 8—33 WIELRENNEN. De Nationale kampioenschappen. I)e nationale kampioenschappen, wel ke Zaterdag en Zondag in het Olympisch Stadion Ie Amsterdam werden gehouden, hebben een gunstig verloop gehad. De belangstelling overtrof zelfs de sloutsle verwachtingen: Ongeveer 16.000 toe schouwers volgden de verrichtingen van onze beste renners. De finales hadden over het ah'emeen een spannend verloop. De Woerdenaar Arie van Vliet, wereldkampioen op den sprint, slaagde er in voor de zevende maal in suecssie beslag te leggen op het nationale kampioenschap der beroeps- renners. Derksen leverde goed partij doch met uitzondering van den tweeden rit leverde de wereldkampioen het bewijs dat hij nog steeds een speciale klasse be- heerscht. Rij de onafhankelijken behaalde van der Linden op overtuigende wijze het NOG DRIEKWART MILLIOEN GULDEN WACHT OP U. In de loterij van Winterhulp Nederland. Tijdens de warme zomermaanden, waarin wij thans leven, zullen weini gen denken aan den winter. De mensch denkt immers in den zomer zoo weinig mogelijk aan den kouden winter en men heeft ook de neiging in den zo mer minder te denken aan een natio nale instelling „Winterhulp Neder land", welke in den afgeloopen winter zooveel goed heeft gedaan en welke ook nu haar werk nog niet heeft ge staakt. Wel worden nu niet de maandelijk- sche collecten gehouden, doch W.H.N. heeft reeds eenige maanden geleden Naar wij vernemen zal ook dezen zomer, zij het op beperkte schaal, we der een aantal Nederlandsche kinderen ongeveer zes weken in de Oostmark doorbrengen als gasten van verschei dene families aldaar, die verleden jaar eveneens Nederlandsche kinderen heb ben verzorgd. De heer Eigruber, gouw leider van den Ober-Donau te Linz, die hier te lande goede bekendheid ge niet wegens zijn zorgen voor de on derbrenging onzer jeugdige landge nooten in den zomer van 1940 op ini tiatief van den rijkscommissaris, rijks minister dr. Seyss-Inquart, heeft hier toe een voorstel aan den rijkscommis saris gedaan, dat deze gaarne heeft aanvaard. Daar ditmaal ook uit andere deelen van Europa kinderen naar de Oost mark worden uitgezonden, is dc plaat sing beperkt tot ongeveer vierhonderd Nederlandsche kinderen, n.l. uit Am sterdam, Rotterdam, Den Haag, Haar lem en Utrecht, die hieraan de meeste behoefte hebben. Vrijdag 8 Augustus zullen zij naai de Oostmark vertrekken, waar zij Za terdag d.a.v. hun bestemming zullen bereiken, om daar te verblijven tot Vrijdag 19 September en den volgen den dag bij hun ouders terug te zijn. sche Veehouderij-centrale erkende paardcnhandelaren zullen dus op grond van de hun uitgereikte erkenning nog slechts paarden, welke na 31 Decem ber 1938 zijn geboren, kunnen aankoo pen overeenkomstig de in 't Paarden- besluit 1941 (Handel en Prijzen) ge stelde regelen, terwijl zij voor den aankoop van oudere paarden boven dien-in het bezit moeten zijn van een desbetreffende aankoopvergunning, die aan hun cliënt is verstrekt. PRIJZEN VOOR AARDAPPELEN. De volgende prijzen voor vroege aardappelen mogen ten hoogste in rekening worden gebracht aan den verbruiker: Vroege aardappelen Sorteering 28 m.m. vierkantsmaat en grooter 24 t/m 30 Juli O.O8V2 per kilogram. 31 Juli t/111 6 Aug. 0.08 per k.g. Voor kriel van de sorteering 15 tot 28 111.111. vierkantsmaat t/111 Augustus 0.06 per k.gg. Bij thuisbezroging mag een cent per kilogram meer worden berekend. De maximum-prijs voor citroenen is 5 cent. Het vragen van hoogere prijzen is strafbaar. Bewaar deze opgave en ge bruik haar. t Vastgestelde maximum-prijzen voor inmaakglazen. De volgende prijzen mogen ten hoog ste aan 't publiek in rekening worden gebracht: Ned. fabr. Buit fabr* per stuk per stuk y2 L. inhoud 0.18 0.22 34 L. inhoud 0.20 0.24 1 L. inhoud 0.22 0.26 ll/2 L. inhoud 0.25 0.30 2 L. inhoud 0.28 0.32 De als zoodanig door de Nederland- kampioenschap door Kremers in twee ritten te slaan. Rij de amateurs was de strijd weder om spannend. Remkes behaalde het kam pioenschap doch niet zonder in den tweeden rit op verrassende wijze door Rijster geslagen te zijn. I)e stayerswedstrijd over 75 K.M. le verde een volkomen verdiende overwin- j ning op voor Wals. Alleen van Amsterdam was in staal hem tot het einde le volgen zonder nu bepaald een bedreiging te zijn. De resultaten luidden: Achtervolging beroepsrenners 4 K M Halve finale: le Rit: 1. B. v. d. Voort' o min. 17, 2. C. Klink; 2e rt: 1. C. Groe newegen, 5 min. 19.8, 2. J. van Egmond. Finale: 1. R. v. d. Voort, 5 min. 7.6 sec., 2. Groenewegen, 5 min. 8.4 sec. Sprint onafhankelijken: Halve finales: le Serie: 1. Kremers 13.2, 2. Pronk Deze hebben de beschaafde wereld een kreet van afschuw ont lokt. Deze gruweldaden van. de Sovjet-bandieten, zijn een voorproef van wat ons te wachten zou staan, indien inderdaad het communisme zou overwinnen, indien Stalin met zijn duivelsche medewerkers inder daad zijn misdadigen opzet zou kunnen volvoeren, indien de belagers van Christendom, beschaving en cultuur niet vernietigd zeiden wor- den door de dappere soldaten die zich op dit oogenblik inzetten voor de toekomst van Europa. Nederlanders, terwijl u dit leest wordt in het Oosten' een titanen strijd gestreden, met Europa als inzet, hetzellde Europa, waartoe ook ons land behoort 1 Daarom mag en kunt u zich niet afzijdig houden, daarom is het uw dure plicht te bewijzen, dal u Neder- landeis zijt, dat wil zeggen, dat ook in uw aderen het oude Geuzenbloed stroomt, dat gij de afstammelingen zijt van een volk, welks daden menige roemruchte bladzijde vullen in de geschiedenisboeken van ons vaderland. De gruwelen van Lemberg, die moet en zult U ons volk en ons vaderland besparen Daarom zult u doèn wat uw hart u ingeeft. Daarom moet u uw plicht vervullen, daarom schaart u zich aan de zijde van hen, die daden weten stellen, daarom.... Meldt u aan bij het HET VRIJWILLIGERSLEGIOEN NEDERLAND Koninginnegracht 22 te 's-Gravenhage. 13.2, 2. Pronk; 2e serie. 1 v. d. Linden I D(r c°i»-se, die Wals reed, gaf niet de 14.8, 2. van Rooij; 3e serie: J. v. d. Lin- mmste aanleiding 0111 hem uit te joelen rïen 14.2, 2. van Rooij; 4e serie: 1. Kre- in Plaats van hem bet gebruikelijke ap- mers 13.4, 2. Pronk. plaus le schenken. De oorzaak van deze Finale: le rif: 1. v. d. Linden 13. 2 Kremers; 2c rit: 1. v. d. Linden 12.4 2. Kremers. Sprint beroepsrenners: Veilig en vlug als geen ander helpt hierbij altijd een poeder of cachet van Mijnhardt Mijnhardt'i Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachet's, genaamd „Mijnhardtjes" Doos 10 en 50 ct. N. V. B. Uitslagen: Adeeling IV. MirandaPicus RBGLimburgia Mulo—ES V SETNevelo DoskoZeelandia DESKTerneuzen Promotiecompetitie 2e klas. 2—3 1—1 4—0 0—1 10—0 6—2 Het ziei er hier voor Picus thans zeer goed uit. Zij slaagde er n.l. in hij Miran da met 23 te winnen, terwijl Limbur gia hij RBC één veer moest laten. Daar door zijn de kansen der Eindhovenaren bijzonder mooi geworden en als zij den laatsten wedstrijd, thuis Tegen Miranda, weet te winnen, kan Eindhoven haar derden eersten klasser begroeten. De stand is: Picus 7 6 Limburgia 6 4 RBC 8 3 Miranda 6 3 Standaard 7 0 Promolie-compeütie 3e klas. Nevelo's positie is, dank zij een 10 overwinning op SET, onaantastbaar ge worden, hetgeen zeggen wil, dut de Ois- erwijkers zich in de tweede klas hebben kunnen handhaven. Stellig zijn hun pres taties ook van dien aard geweest, dat zij het meeste recht op het tweede-klasser- schap kunnen doen gelden, waarhij wij slechts herinneren aan den voor Oistcr- wijk zoo tragischen afloop der competitie. ESV had hij Mulo geen kans. De stand is: Nevelo Veloc Mulo SET ESV Dosko maakte korte metten mot Zee landia en sloeg de Zeeuwen met dubbele cijfers. Het tweede klasserschap kan d.e Bergenaren thans niet meer ontgaan. DESK besloot deze promotie-competitie, v. u. Vijver. Finale: ie rit: 1. van Vliet 12 4 Derksen; 2e rit: 1. Derksen 12.6. 2 van Vliet; 3e rit: 1. van Vliet 13, 2. Derksen. Sj>rint amateurs: Halve finale: le Rit: 1. Remkes 13.6 2. Duijns; 2e rit: 1. Remkes 13.8. 2 Dmjns; 3e rit: 1. Rijster 13, 2. van Bohee- men; 4e rit: 1. Rijster 14, 2 van Boohee- mcn. Finale: le rif: 1. Remkes 13.8, 2. Rijs Ier; Je rit: 1. Rijster 14.6, 2. Remkes; 3e nt: 1. Remkes 13, 2 Rijster. Finale kampioenschap van Nederland- Eerste rit: 1. Remkes 13 sec., 2. van der Linden; tweede rit1. van Vliet 13.4 sec., 2. van d)er Linden; derde rit: 1. van Vliet 14 sec., 2. Remkes; vierde rit: 1 Remkes 13.4 sec., 2. van der Linden; vijf de rit: 1. van Vliet 14.8 sec., 2. van der Linden; zesde rit: 1. van Vliet (kampi oen) 13 sec., 2. Remkes. Kampioenschap van Nederland achter groote motoren op de baan over 75 K.M.: aJa Cor Wals (Wiersma) 1 uur 1 min. 47.6 sec.; 2. A. van Amsterdam (van der Bom) op i ronde; 3. C. Rakker (Bustraan) op drie ronden; 4. I). Groenewegen (Sterke) op vier ronden; 5.' Dom hof (Slesker) op vijf ronden; 6. L. Metké (dc Graaf) op zeventien ronden; v. d. Voort staakte den strijd. BETREURENSWAARDIG. Wij lezen in het N. v. d. D.: De wielermiddag in het Olympisch Stadion is helaas niet zonder haken en oogen verloopen. Toen Wals, die zooals men weet hij de S.S. is aangesloten, waarvan hij het em bleem op zijn trui droeg, kort na dien start van den rit 0111 het sTayerskampi- oenschap zijn ketting brak, werd hij door een deel van het publiek hoonend uilge lachen. En later, toen hij na een zeer goe de race te hebben gereden, als winnaar over de eindstreep ging, werd hij schel uitgefloten, terwijl Van Amsterdam, die als tweede eindigde, zoo luidruchtig en hartelijk werd toegejuicht, dat liet' een demonstratie werd tegen den kampioen. Deze houding van een groot deel van het publiek dient te worden afgekeurd. oorzaak van deze demonstratie moet dan ook gezocht wor den in hel feit, dat de politieke overtui ging van Wals het publiek niet aan stondi Dit is betreurenswaardig. Politiek moet buiten de sport gehouden worden. Daar hebben alle sport-autoriteiten ook voor de bezetting altijd naar gestreefd en ook thans is er uitdrukkelijk op gewezen dat het sportterrein van eiken vorm van politiek gevrijwaard moet blijven. Di sport is 111 deze maatschappij .een der weinige terreinen, waar rangen en stan den wegvallen, waar geloof en politieke overtuiging buiten beschouwing moeten worden gelaten. Het publiek dient dit ite beseffen. Tot dusver 30 dooden en 50 gewonden. In den nacht van Zaterdag op Zondag om 1 uur 15 is een ernstig spoorwegongeluk gebeurd op het viaduct bij Como. Een trein met 700 arbeiders passeerde op het via duet een goederentrein, die in tegen gestelde richting reed. Een kraan, die op den goederentrein stond, raakte een rijtuig van den trein met arbeiders, zoodat dit onlspoorde. Het tijtuig sloeg tegen de borstwering van het viaduct en werd verpletteid. I erslond arriveerde het Roode Kruis en verschenen aulorileiten om het reddingswerk ter hand te nemen. Tol dusver heeft men dertig dooden geteld. Ongeveer vijftig gewonden zijn naar .t ziekenhuis overgebracht. Naar de negen millioen. In honderd jaar bevolking van ons land verdrievoudigd. In den loop van de maand No vember kan men, zoo meldt het »Handelsblad», den dag tegemoet zien, dat de bevolking van ons va derland de negen millioen zielen zal bereiken. Immers, op Oudejaarsdag stonden we op 8,922,000, dus er nog 78.000 onder, terwijl de toeneming 27—15 23—17 13—22 5—30 Miik Twee werelden. Hygiënische arbeiderswoningen in het nationaal-socia- listische Duitschland dakloosheid en ellende in de Sovjet-steden. (Associated Press Zander).

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 2