PROVINCIAAL NIEUWS. inMngjao mm. BINNENLAND ..NOORD BRABAND" Woensdag 23 Juli 1941^No. 59 De Echo van het Zuiden Tweede Blad SPRANG—CAPELLE. WASPIK. EXAMENS. Voor liet te Waalwijk gehouden examen van Vereen, v. Leeraren in Boekhouden, slaagde de heer P. Kuijs- ten. Geslaagde genoot zijn opleiding bij den heer B. v. Lier, Kerkstraat al hier. Te 's-Gravenhage slaagde mej. Else van der Hoeven voor het laatste gedeelte van het examen voor privé- secretaresse. Zij ontving haar oplei ding aan het Instituut Pont te Hil versum. OVERGANGS-EXAMEN. Aan het gymnasium „Huize Kat wijk" te Katwijk promoveerde de heer Ludo Verwiel cum laude van de derde naar de vierde klasse. Bij het gehouden overgangs examen van het St. Janslyceum te 's Bosch, is o.m. bevorderd van de 4e naar de 5e klasse H.B.S. B de lieer C. Pullens alhier. DIENSTVAK DER REGISTRATIE EN DOMEINEN. De heer J. V. A. Craane, Rijksklerk ten kantore Waalwijk, slaagde te 's Gravenhage voor. Adjunct-Commies der Registratie en Domeinen. DE KERMIS IS WEER VOORBIJ. Geen slechte resultaten. De kermis 1941 is, voor zoover het Waalwijk betreft, weer afgeschreven. De traditioneele acht dagen van feest vreugde en vacantie hebben weer het veld moeten ruimen voor den dagclijk- schen arbeid met zijn vele plichten en moeilijkheden, die echter thans weer een makkelijker vervulling zullen vin. den, omdat de geest en het lichaam gedurende een week van een gepaste ontspanning hebben kunnen genieten., In dit licht bezien, zullen ook de tegenstanders van kermisviering in onze huidige omstandigheden een an dere houding moeten aannemen. Zij zeggen dat het nu geen tijd was om kermis te houden en in zekeren zin zit daar ook een waarheid in, een waarheid echter die maar betrekkelijk is. Zeker was het nu niet de lijcl om met veel uitbundig vertoon en een wanstaltige vroolijkheid acht kermis dagen door te brengen. Dit zou spot ten met den ernst van de tijden waar in wij nu leven en getuigen van weinig begrip van de toekomst die ons moge lijk nog te wachten staat, en waar van wij niet weten wat zij ons nog brengen kan. Tot zoover hadden deze menschen dus gelijk, maar ongelijk hadden zij wanneer zij nu maar alles in eens uit willen schakelen en de traditioneele kermisdagen geheel aan kant hadden willen doen. Juist door de huidige moeilijkheden kunnen wij een beetje vroolijkheid, zooals de ker mis ons die brengt, best gebruiken. Wij komen immers daardoor weer even los uit de sleur van iederen dag en kunnen onze zinnen weer eens ver zetten en bepalen op andere dingen dan we gewoon zijn. Wij gelooven wel dat het Waalwijk- sche publiek de gepasseerde kermis ook zoo heeft opgenomen. Van de soms tè groote uitbundigheid van vo rige jaren was nu weinig te merken. De menschen hielden zich rustiger, maar hebben misschien juist daardoor meer genoten van de vrijheid die hen geboden werd. Daarom is het ook, dat de exploitanten van de diverse ver makelijkheden, zoowel als van de ca- fé's en bioscoopen niet te klagen heb ben gehad en over het algemeen spre ken van een uitstekende kermis. De menschen zijn er weer eens uit geweest. Zij hebben zich vermaakt op onderscheiden terrein en kunnen daar om weer met frisschen moed een nieuw jaar in gaan. ZAAL R.K. WERKLIEDEN- VEREENIGING. De groote zaal van de R.K. Werk liedenvereniging heeft zich de gehee- le kermisweek in een flinke belang stelling mogen verheugen. Diverse ge zelschappen zijn er met zeer gevari eerde programma's opgetreden en hebben het publiek daardoor een aan gename en gepaste ontspanning be reid. Over de eerste kermisdagen, kon men, voorzoover het de R.K.W.V. be treft, in ons vorig nummer een uit voerig verslag vinden. Ook over de volgende willen wij nog iets zeggen, al moeten wij uit den aard der zaak, mede doordat de kermis nu toch tot het verleden behoort, daarover kort zijn. Het grootste succes is zeker wegge dragen door het gezelschap Piet Vink, dat met uitstekende tooneelkunst voor den dag kwam en met een steeds wisselend programma telkens een overvolle zaal wist te trekken. Vrij dagavond werd een opvoering gege ven van het tooneelspel „De onbeken- mpHBMMMMlMgHKI - v.?-. de vrouw De groote .roep die aan du stuk voorafging deed de menschen in grooten getale naar de uitvoering op trekken en zij zijn in hunne verwach tingen niet teleurgesteld geworden. Zooals we dat van Piet Vink c.s. ge woon zijn, was op het gebodene prac- tisch niets aan te merken en het pu bliek toog dan ook zeer tevreden huis waarts. Zaterdag was Piet Vink voor een volle zaal weer present met een vroo- lijke klucht „De verjongingskuur". Dat er daarbij hartelijk gelachen is, zal ieder wel kunnen begrijpen. Dat was een ware kermisvoorstelling. Louis Noiret, alias Ivobus Kuch kwam Zondag voor een uitstekend bezette zaal met een reprise van de eerste voorstelling, zij het met een ge heel gewijzigd programma. Dit pro gramma ging er beter in dan het eer ste en zoo heeft ook dit gezelschap een goede indruk weten achter te laten. LEVENSVERZEKERING 1843 WAALWIJK 1843 JUBILEUM M. v. d. VEN. De heer M. v. d. Ven, Amanuensis aan het Rijksproefstation en den Voorlichtingsdienst voor de Leder- en Schoenindustrie, zal als zoodanig op 1 Augustus zijn zilveren jubileum vie ren. In verband echter met het sluiten van het cursusjaar e.d. zal dit feit reeds a.s. Zaterdagmorgen op feeste lijke wijze worden herdacht in het ge bouw van de Rijksvakschool. Wij zijn er van overtuigd dat het den heer v. d. Ven daarbij niet aan be langstelling zal ontbreken en dat spe ciaal vele personen uit de schoen- en lederindustrie van hun medeleven blijk zullen geven. BEKLADDEN VAN MUREN ENZ. Wij meenen goed te doen nogmaals in herinnering te brengen de onlangs door onzen burgemeester in dit blad geplaatste publicatie, waarin o.m. ge zegd wordt: „dat op muren en dergelij ke plaatsen opschriften worden aange troffen, welke als Duitsch-vijandig kunnen worden aangemerkt. Derge lijke nuttelooze en verkeerde baldadig heid dient geen enkel waarachtig be lang van ons volk en is in strijd met de houding, welke tegenover de be zettende macht dient in acht te wor den genomen". Zulks naar aanleiding van het be schilderen en bekladden van huizen, gebouwen, schuttingen enz. in den la ten avond en nacht van Zaterdag op Zondag. Wij bedoelen natuurlijk niet de V (Victoria) propaganda die, zooals men op de voorpagina van ons blad kan lezen, Zaterdag en Zondag practisch het gcheele vasteland heeft aange grepen en waarbij ook onze gemeente zich niet onbetuigd heeft gelaten, maar er stonden hier uitingen die daarmee kwalijk in verband zijn te brengen en waartegen de bezetting herhaaldelijk waarschuwt. Daarenboven komt het niet te pas privé-eigendoinmen te besmeuren en te beschadigen, waarover wij reeds meermalen onze afkeuring te kennen gaven. Men behoude zijn nuchterheid en gebruike zijn verstand. R.K.W.V. BAARDWIJK IN HET ZILVER. 25 jaar secretaris. Zondag 3 Augustus a.s. zal te v.m. Baardwijk het feit worden herdacht dat de R.K. Werkliedenvereeniging al daar vóór 25 jaar werd opgericht. Te vens zal dien dag de heer Karei Leij- tens, die vanaf de oprichting onafge broken secretaris der vereeniging is geweest, zijn zilveren jubileum als zoodanig vieren. Het ligt in de bedoeling dezen dag op bescheiden feestelijke wijze te her denken. Des morgens zal een kerke lijke viering plaats hebben met alge- meene H. Communie en plechtige H. Mis van dankzegging, terwijl er des avonds een feestavond voor de leden zal worden georganiseerd, waaraan de tooneelafdeeling haar medewerking zal verleenen. MOOI SUCCES. Op de Nationale jongedierendag van konijnen te Dongen welke gehouden werd op 19 en 20 Juli, behaalde onze plaatsgenoot de heer Adr. v. d. Leur, voorzitter van „Nut en Sport" Waal wijk met zijn witte VI. R. ram eigen fok niet minder dan een len prijs Z.G en tevens de mooiste uit een klas van 28 witte VI. Reuzen. Met zijn zwarte Weeners behaalde rij eveneens een le prijs Z.G., weder om een mooi succes. Ook de heer Adr. Sleenhof, lid van van dezelfde vereeniging behaalde met zijn 2 witte rex 4e prijs G. INPOLDERING BIESBOSCH. Het Rijk zal de gronden niet vorderen. Blijkens meaedeeling van Ged. Sta ten van Noord-Brabant aan de Prov. Staten, heeft het Rijk afgezien van de vordering der gronden aan den Bies- bosch. Zooals bekend had het Rijk inder tijd vordering overwogen, omdat het van oordeel was dat de eigenaren der Biesboschgronden niet voldoende me dewerking zouden verleenen aan de plannen van ruilverkaveling en het in cultuur brengen van deze gronden, welke plannen door de Rijksinstan ties waren ontworpen in verband met de inpoldering van idt gebied. Nadat dit voornemen van het Rijk bekend was geworden, hebben de eige naren der Biesboschgronden een ver gadering gehouden, waarin zij beslo ten hebben zelf ruilverkaveling aan te vragen. Het resultaat hiervan is ge weest, dat het Rijk, blijkens bovenaan gehaalde mededeeling, van de vorde ring der gronden heeft afgezien. C.A.O. VOOR DE LEDERINDUSTRIE ALGEMEEN VERBINDEND VERKLAARD. Het college van Rijksbemiddelaars heeft een aantal bepalingen van de collectieve arbeidsovereenkomst, wel ke tusschen een aantal werkgevers en werknemers in de lederindustrie is afgesloten, voor het tijdvak van 18 Augustus tot en met 31 Decembei 1941 algemeen verbindend verklaard, CAPELLE. In het gebouw van den Chr. Volksbond te Sprang werd vorige week een tentoonstelling gehouden, ge organiseerd door de afd. Sprang-Ca- pelle van de Ned. Ver. voor Luchtbe scherming, welke tentoonstelling in alle opzichten uitstekend is geslaagd. Tijdens de openstellingsuren hebben honderden belangstellenden deze ten toonstelling bezocht, vooral in de avonduren was de drukte groot. Alvorens Zaterdagavond de ten toonstelling gesloten werd, bracht het hoofd van den plaatselijken Luchtbe schermingsdienst, dc heer W. J. van Willigenburg, allen, die aan het wel slagen van deze expositie hadden mee gewerkt, hartelijk dank en wel in het bijzonder aan de heeren Mencke en Ames, voor hun interessante toelich ting bij de rondleidingen en aan den eere-voorzitter der afdeeling, burge meester Smit, voor den steun, welke de afdeeling steeds van hem heeft gehad. Hierna sloot de voorzitter de tentoon stelling. Ten slotte kan nog worden gemeld, dat als gevolg van deze tentoonstelling het ledental der afdeeling met een flink aantal is vermeerderd, want gedurende deze dagen liet zich een 30-tal nieuwe leden voor de N.V.L. inschrijven, welk aantal, naar we vertrouwen, nog groo- ter zal worden. Bij het aan de Rijks Hoogere Bur gerschool te 's-Hertogenbosch gehou den overgangsexamen werd onze dorpsgenoot A. van Wijlen bevorderd van de 4e naar de 5e klasse. Dezer dagen slaagde voor het praktijk examen Engelsche Handels correspondentie van de Ned. Ver. van Leeraren in Handelswetenschappen Mej. E. Kerst alhier. Bij de j.l. Zaterdagmorgen ge houden aanbesteding van gemeente onderhoudswerken werd als volgt inge schreven: Timmerwerk: A. Willemsz, Sprang, 120: J. W. Nieuwenhuizen, Sprang, 103.50: Alb. Hoefnagel, Capelle 103: G. Paans, Capelle 97.50; P. Spierings, Capelle 90.98; J. Michaël, Vrijhoeve-Capelle 85; J. Quirijns, Capelle 83.72 en H. Wagemakers, Capelle 82. Metselwerk: J. Michaël, Vrijhoeve- Capelle 160; J. Molegraaf, Capelle 155 en Gebr. Spierings, Capelle 150.20. Schilderwerk: Gebr. van der Waals, Capelle 273; J. Klaasse, Sprang 189.50 en Z. Molegraaf, Capelle 169.50. De werkzaamheden zijn opgedragen aan de laagste inschrijvers. A.s. Zaterdag 26 dezer des morgens 10 uur zal ten gemeentehuize te Vrij hoeve-Capelle de aanbesteding plaats hebben van het schoonhouden van het gebouw der O. L. school en het daar bij behoorend gymnastieklokaal in de Kom alhier. Ruim 40 leerlingen uit de hoogste klassen der O. L. school in de Kom maakten j.l. Maandagnamiddag onder leiding van het onderwijzend personeel een fietstocht naar „De Warande" te Oosterhout, waar de kleinen zich een paar uren op eigen gelegenheid konden vermaken. Vervolgens werd de reis voortgezet naar den sneeltuin bij Tete- ringen, alwaar zij eveneens een paar gezellige uurtjes doorbrachten. Veel te gauw naar hun zin was het uur van huiswaarts keeren aangebroken. Aan de Rijks Hoogere Burger school te Dordrecht werd van de 4e naar de 5e klasse bevorderd de heer B. van der Hoeven Bzn. te Vrijhoeve- Capelle. Op het gemeentehuis te Vrijhoe ve-Capelle is aangifte gedaan van het verliezen van een damespolshorloge, dat op den achterkant gemerkt is met den naam Annie Kruijf. Dit horloge is verloren in het gedeelte begin Sprang tot Bruggetje. Naar we vernemen is op terugbezorging een flinke belooning gesteld. Bij goed weer is het muziekgezel schap „Kunst na Arbeid" in samen werking met de gemengde zangvereeni- ging 't Rozeknopje voornemens a.s. Za terdagavond van half acht tot half tien een concert te geven op de muziektent over de Buitenhaven. Evenals andere jaren zijn ook dit jaar aan de leerlingen der O. L. school in de Kom plantjes en bloemen "ter op kweeking uitgereikt met het doel in het a.s. najaar hiervan een kleine tentoon stelling te houden. De Burgemeester der ge meente SPR AN G-CAPELLE maakt bekend dat heden aan de inleveringspliehtigen vau het gedeelte der gemeente, omvat tende Wijk 8 17 tot en met 147 en Wijken C. en D. oproepingen zijn verzonden om te verschijnen ol zich te doen vertegenwoordigen voor de vereischte inlevering van me talen voorwerpen, als bedoeld in de verordening no. 108/1941 van den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche ge bied betreffende de inlevering van metalen, en dat gelegenheid tot die inlevering zal bestaan op Woensdag, 23 Juli 1941 v.m. 9 12 en n m. 2—5 uur Wijk B 18 t.m. 100; Donderdag, 24 Juli 1941 v.m. 9 12 en n.m. 2- 5 uur Wijk B 101 t.m. 145 en Wijk C 1 t.m. 24; Vrijdag, 25 Juli 1941 v.m. 9—12 en n.m. 2 5 uur Wijk C 25 t.m. 111 Zaterdag, 26 Juli 1941 v.m. 9-12 uur Wijk C 112 t.m. 183; Maandag. 28 Juli 1941 v.m. 9 - 12 en n m. 2—5 uur Wijk C 184 t.m. 276 en Wijk D 1 t.m. 83 Dinsdag, 29 Juli 1941 v.m. 9 12 en n.m. 2 - 5 uur Wijk D 84 t.m. 246 Woensdag, 30 Juli 1941 v.m. 9-12 uur Wijk D 247 t.m 337. Waarschuwt den inleve ringsplichtigeu, dat het niet ontvangen van een oproeping hen niet ontheft van de in de betreffende vei ordeningvan den rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied, opgenomen in het verordenin genblad, stuk 25, onder 108, opgelegde verplichtingen. Sprang-Capelle,den 21 Juli 1941 De burgemeester voornoemd, SMIT. Benoemd. De heer Johan J. M. Teunissen alhier is benoemd tot opzichter-technisch lei der van het gemeente gasbedrijf te Veghel. Voetbal. Desk—Terneuzen 63. Desk besloot haar promotie-compe titie met 'n 63 overwinning op Ter- neuzen op het A'lliance-terrein te Roo sendaal. Deze uitslag is voor de Zeeu wen een geweldige tegenvaller ge weest, daar Dosko nu slechts tegen Terneuzen gelijk behoeft te spelen om 2de klasser te worden. Het spel is nog slechts enkele minu ten oud als van Boxtel uit een moeilij ke positie laag in schiet, 1 0. Er doen zich voor Desk nog enkele mooie kan sen voor om' de score te verhoogen, maar succes komt aan den anderen kant als de gevaarlijke midvoor van Terneuzen onhoudbaar inschiet 1 1. Na de rust is het een spel van kat en muis. Terneuzen komt er gewoon niet aan te pas. Na aangeven van van Nieuwstadt geeft van Boxtel een mooie voorzet, welke door Jo v. d. Ven kalm wordt ingeschoten, 2—1. Binnen enkele minuten voert J. v. d. Ven de stand op tot 41, waarna de midvoor van de Zeeuwen den achterstand verkleint tot 4—2.. Dan is echter de beurt weer aan Desk. T. v. d Ven nasseert de voor hoede en maakt zijn 4de doelpunt 52 en even latèr wandelt A. v. d. Ven door de Zeeuwsche verdediging, passeert zelfs de keeper nog en maakt 6—2. Van Nieuwstadt zal hem dit na gaan doen, maar op enkele meters voor doel komt hij te vallen. Het gelukt de rechts binnen van Terneuzen om even voor het einde de eindstand te brengen op 6—3. Gemeenteraad van Loonopzand. Openbare vergadering van den gemeenteraad van Loon-op-Zand op Woensdag 23 Juli om 7 uur. Agenda 1. Vaststelling notulen \orige ver gadering. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel om den titel van ge meente opzichter te wijzigen in dien van gemeen te-architect. 4. Verzoek van het bestuur der H. Maria en H. Theresiaschool te Kaatsheuvel om overeenkomstig artikel 72 der L, O. wet 1920 een bedrag van f 288.65 te mogen ont vangen, teneinde daarmee de kosten te kunnen bestrijden, verbonden aan den aankoop van materialen ten behoeve van het onderwijs in licha melijke oefeningen. 5 Adres van B. I- M. Teunissen te Kaatsheuvel, verzoekende terug werkende kracht te geven aan zijn aanstelling bij de fïtterijdienst van het gemeentelijk gasbedrijf en in deeling in een hoogere loonklasse. 6 Verzoek van den heer F. van Helsland te Kaatsheuvel, om hem, zulks ingaande 1 Juli 1.1. eervol ontslag te willen verleenen als con troleur voor de steunverleening in deze gemeente. 7. Behandeling van de verzoeken van J. van Dongen, Hil, nr. 58, J. A. v. d. Wiel, Brandschesteeg nr. 85 en H. Emmers, Hil nr 75, om in aanmerking te mogen komen voor een vergoeding voorj het bezoeken door hun kinderen van de school voor buitengewoon lager onderwijs (e Waalwijk. 8. Benoeming van een commissie tot onderzoek van de gemeente rekening en de daarbij behoorende bedrijfsrekeningen over 't jaar 1940. 9. Behandeling van een 20-tal re clames tegen de opgelegde aanslagen vergunningsrecht voor het vergun ningsjaar 1941- 1942. 10. Voorstel om de rekening van het burgerlijk armbestuur over het jaar 1940 goed te keuien. 11. Schrijven van Ged. Staten ten aanzien van de salarisregeling van de ambtenaren ter secretarie en den duurtetoeslag en den kindertoeslag in het algemeen. 12. Vaststelling van een verorde ning op de heffing en invordering van rechten voor inenting tegen typhus en paratyphuis. 13. Bondvraag. ST. JOACHIMSMOER. Kruisboog. Zondög was het Kruisbooggezel schap „Oefenifig in den Wijngaard" uit Tilburg op bezoek bij „Onder linge Vriendschap" alhier teneinde een vriendschappelijken wedstrijd te spelen. Daartoe waren de schutters in 3 groepen verdeeld. Jammer dat het weer de sportbeoefenaars parten speelde. Ondanks dat weerden de liefhebbers van de Kruisboogsport zich dapper en was het resultaat voor beide partijen bevredigend. In de eerste afdeeling waren de drie hoogste schutters A. van Dongen uit Tilburg met 24 punten; H. Holberg alhier met 23 punten en G. van Gorcurn eveneens met 23 punten. In de tweede afdeeling behaalde J. Vermeer 22 punten J. Valk, beiden uit Tilburg 21 punten en C. van Gorkum alhier 21 punten. In de derde afdeeling waren de drie hoogste schutters H. Broers uit Tilburg met 22 punten, Frans Maas uit St. Joachimsmoer met 21 punten en A van Ierland uit Tilburg met 21 punten. Aan het Conservatorium der B.K. Leergangen te Tilburg, afd. Profane Muziek slaague voor het Iheoretische gedeelte Piano L.O. de heer C. Kuijten te Waspik. GELUKWENSCH VAN DEN FüHRER AAN DEN RIJKS COMMISSARIS. 's-Gravenhage, 22 Juli. De Fiih- rer heeft den Rijkscommissaris vooi het bezette Nederlandsche gebied, Rijksminister Seyss-Isquart, het vol gende gelukwenschtelegram gezon den: „Hoofdkwartier van den Führer, 22 Juli 1941. Met uw 49sten ver jaardag heden zend ik u mijn harte lijkste gelukwenschen en groeten. ADOLF HITLER".

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 5