BUITENLAND SPORT VERLOREN een breeds oud-zieren SALZ6ÜR6ER ARUIBAHD. mei breefle steen hezelie Advertentiën. UITBREIDING VAN BREDA. Tusschen den secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het depai le nient van Binnenlandsche Zaken, mr. dr. Frederiks, en het college van Ge deputeerde Staten van Noord-Brabant is thans overeenstemming bereikt om trent het plan tot grenswijziging van Breda. De betrokken gemeentebesturen hebben thans dit plan, dal aanzienlijk verschilt van vroegere plannen, ont vangen. Kaarten zijn er niet bijge voegd, doch in de schriftelijke toelich ting zijn de voorgestelde nieuwe ge meentegrenzen nader aangegeven. De hoofdpunten van dit nieuwe plan, waarover de gemeentebesturen alsnog vóór 1 Augustus a.s. hun mee ning kunnen kenbaar maken, zijn als volgt: 1. Ginncken en Princcnhage hou den op te bestaan als zelfstandige ge meenten en worden hij Breda ge voegd. ..inidlip 2. Er wordt een nieuwe gemeente Beek gevormd, welke ongeveer het te genwoordige onder Princenhage res sorterende kerkdorp Beek omvat. 3. Er wordt een nieuwe gemeente Uivenhout gevormd, omvattende de onder Ginneken ressorteerende kerk dorpen Uivenhout, Bavel en Heusden- hout. 4. De gemeente Tetcringen blijft be staan, doch zal een deel van haai grondgebied, ongeveer omvattende de parochie TeteringenDriesprong, aan Breda moeten afstaan. In dit nieuwe plan is duidelijk de invloed te herkennen van mr. dr. 1' re deriks, die een groot voorstander is van de instandhouding van specifiek landelijke dorpskerken, hetgeen in dit nieuwe plan wel sterk naar voren komt. Breda krijgt door de thans voorge stelde grenswijziging, welke vermoe delijk 1 October zal ingaan, een nog grooter grondgebied dan werd voorge steld bij vroegere plannen, welke reeds een loyale verdubbeling van dit grond gebied inhielden. Breda zal dan ook in de toekomst niet meer omgeven zijn door een gor del van bosschen, doch zal deze bos- schen zijn eigendom kunnen noemen, daar het geheele Mastbosch en het ge- heele Liesbosch binnen de gemeente grenzen van Breda komen te vallen. 70.U00 GULDEN VOOR HET DUITSCHE ROODE KRUIS. Namens Ned. nat. soc. vrouwen aan mevr. Seyss-Inquart overhandigd. Gistermiddag heeft mevrouw O. de Buiter-van Lankeren Matthes uit Am sterdam, de leidster van de Neder- landsche nationaal socialistische vrou wen organisatie, ten huize van den Rijkscommissaris aan mevrouw Seyss Inquart een bedrag van 7U.000 gulden overhandigd, welke som door Neder- landsche nationaal socialistische vrou wen ten bate van het Duitsche Roode Kruis is bijeengebracht. Het geld was gevat in een enveloppe, welke gesierd was met een lint in de kleuren van de N.S.B. en met een gouden trouwring als symbool een oner van een na tionaal socialistische vrouw. OVERNEMING VAN CONTRACT VARKENS. Met levend gewicht van 40 a 50 kg. In de eerstvolgende weken zal de Ned. Veehouderij Centrale een aantal contractvarkens afnemen, met een le vend gewicht tusschen 40 en 50 kg. Voor deze varkens zai bij levering worden uitbetaald 0.79 per kg. le vend, franco leveringsplaats. De levering dient te geschieden door tusschenkomst van een erkenden han delaar, die voor zijn bemoeienissen 0.50 per looper ontvangt van den leverancier. Bij te gering aanbod zal noodge dwongen moeten worden overgegaan tot verplichte levering, waarbij zal worden uitbetaald 0.75 per kg. le vend, af boerderij. Bij deze gedwongen levering zullen de vrijwillig aangeboden loopers in aanmerking worden genomen. Daar bovendien, gezien de voeder positie, het voornemen bestaat in de naaste toekomst over te gaan tot over neming van de mestvarkens op een levend gewicht van 0070 kg. wordt den varkenshouders aangeraden hun varkens langs dezen weg af te zetten. LICHAMELIJKE OPVOEDING VAN DEN JONGEN BOER. Brabant aan de spits. De Bossche correspondent van ,,de Telegraaf' schrijft aan zijn blad: In dezen tijd, nu zooveel aandacht wordt besteed aan de lichamelijke op voeding van de jeugd, vraagt men zich af, wat in dezen gedaan wordt en kan worden voor den jongen boer. Het boerenwerk brengt nu eenmaal mee dat het lichaam zich zeer eenzijdig ontwikkelt. Bij het hooien, het rooien van aardappelen en bieten, het mesda den en wat dies meer zij. zijn het na genoeg uitsluitend de arm- en borst spieren die getraind worden. De rug- spieren veel minder en het gevolg is. vernauwing van de borst en niet zej^en kromme rugvorming. Het is zonder meer duidelijk, dat, wanneer al deze gevolgen niet op een of andere wijze worden gecorrigeerd er van een harmonische ontwikkeling van iet lichaam van den jongen boer wei nig of niets terecht komt. Al meer dan 10 jaar. Wij wendden ons tot ir. C. J. van Meel, algemeen technisch leider van de jonge boeren, aangesloten bij den N. C. B., den Noordbrabantschen. Christe- lijken Boerenbond. In het gebied van den N.C.B.. dat zich uitstrekt over ge heel Noord-Brabant, Zeeuwsch-Vlaan-% deren, het Rijk van Nijmegen en het Land van Maas en Waal, wordt sinds geruimen tijd al meer dan tien jaar voor de lichamelijke opvoeding van den jongen boer zeer veel gedaan. En daarbij speelt het paard een voor name rol. In 1897 werd in Gilze de eerste landelijke rijvereeniging opge richt, die ten doel had de jonge boeren de landelijke ruitersport in organisato- j risch verband te doen beoefenen. Vijf jaar later volgde Oirschot. Dat was de tweede landelijke rijvereeniging in Ne derland. Terwijl elders nog vrijwel niets op dit gebied was gedaan, be stonden in 1930 in Brabant reeds een twintigtal van deze ruitersportvereeni- gingen. Zij werden, toen de heer Van Meel tot algemeen technisch leider van de jonge boeren in Brabant werd be noemd, in den N.C.B. opgenomen en thans telt de Bond van Landelijke Rij- vereenigingen ongeveer 120 afdeelin- gen. Kapitein Van Nynatten werd rij- kunstig adviseur, later opgevolgd door kapitein De Bruine. Zij gaven cursus sen ter opleiding van de commandanten der vereenigingen, voerden het peil op en zorgden voor uniformiteit. Zij stel den ieder jaar de dressuurnummers voor achttallen vast, die op de wed strijden moesten worden gereden. Ook individueele dressuurproeven en exa mens werden afgenomen, waarvoor aan de leden een diploma en een insigne worden uitgereikt. Duizenden jonge boeren hebben dit diploma verworven. Het wedstrijdwezen werd georgani seerd, wilde concoursen uitgeschakeld. In 1933 werd in Oirschot en in 1938 in Hilvarenbeek een groot ruiterfeest ge organiseerd, waaraan respectievelijk 400 en 750 landelijke ruiters deelna men. Vooral het laatste tournooi, dat twee dagen duurde de deelnemers en hun paarden werden bij boeren in de omgeving ingekwartierd werd een onvergetelijk feest. In Brabant or- ganiseert men dit jaar nog 20 landelijke ruiterwedstrijden. Gemiddeld nemen aan dergelijke wedstrijden 10 vereeni gingen met acht-tallen deel. Elders werkt men met viertallen, doch in Bra bant acht men die te klein. Cultureele vorming. Ongetwijfeld is deze ruitersport-actie van groote beteekenis voor de culturee le vorming van den Brabantschen boer. Het is een moderne vorm van folklore geworden, die aansluit bij de schutters gilden der oude boeren. De wedstrijden zijn een uitstekende vervanging der kermissen, hetgeen blijkt uit de formi dabele belangstelling die er voor be staat, zoowel van de zijde der boeren als van de burgerbevolking. Wedstrijd den die in kleine dorpen worden geor ganiseerd trekken gewoonlijk vier- tot vijfduizend bezoekers. Als middel tot contact tusschen boeren en burgers dus zeer geschikt. De kennis van en de waardeering voor den boerenstand wordt er bij de overige bevolking ten zeerste door ver sterkt. Het systeem om met het boerenpaard sport te beoefenen, komt vooral den kleinen boer ten goede in de lande lijke rijvereenigingen is de kleinere boer voor negentig procent vertegen woordigd en kweekt een onderlin- gen geest van kameraadschap. Er be staan voorbeelden dat de knecht van een grooten boer commandant is van het achttal, waarvan de zoon van zijn baas deel uitmaakt. De landelijke ruitersport is positief gebaseerd op het eenvoudige. Dat spreekt uit de paarden, de tuigage en de uniformen. Alle luxe is systematisch geweerd en juist daardoor krijgt de kleine boer een kans. Het spreekt vanzelf dat deze geor ganiseerde ruitersport, behalve den jongen boer ook de paarden ten goede komt. Het paardenmateriaal is ten ge volge van sport en betere en iiefdevolle verzorging in Brabant de laatste tien jaar zeer vooruitgegaan. Op de ruiter- dagen worden de paarden ook op on derhoud gekeurd. De jonge boer heeft geleerd in het paard niet alleen een werktuig, maar ook zijn makker en vriend te zien. Gymnastiek en athletiek. Toch zijn en blijven er natuurlijk al tijd boerenzoons, die om een ol andere reden de ruitersport niet beoefenen. Teneinde ook deze categorie in de voordeden van een doelmatig gerichte lichamelijke opvoeding te laten deelen, besloot men vijf jaar geleden ook de gymnastiek en athletiek onder de jon ge boeren te brengen. Van den aan vang af had men daarmee succes en nu telt men georganiseerd in de to tale boerenorganisatie reeds 70 af- deelingen, die dit jaar b.v. vijf groote demonstraties zuilen geven. Onder leiding van leeraren M.O. is deze tak van lichamelijke opvoeding geheel aangepast bij het boerenleven en het boerenwerk. De jonge boer heeft andere oefeningen noodig dan de H.B. S.er. Juist die spierbundels, die bij den boerenarbeid verwaarloosd worden, krijgen bij de oefeningen een beurt. Evenals de ruitersport, kweekt ook deze tak van lichamelijke opvoeding le vensvreugd en arbeidsvreugd en ver hoogt zij de werkcapaciteit. Uiteraard zijn de meeste landelijke ruiters ook bij deze oefeningen van de partij. De jonge boerinnen zijn natuurlijk niet vergeten. Zij zijn al jaren bezig met reidansen en volksdansen en hebben op kringtentoonstellingen reeds herhaal delijk met veel succes gedemonstreerd. MOSKOU BESTOOKT. Moskou, 22 Juli. (D.N.B.). Moskou is in den afgcloopen nacht hevig getroffen door de eerste harde slagen van het Duitsche luchtwapcn. Sedert de eerste nachtelijke uren van 21 Juli werd de Sovjet-hoofdstad het doelwit van de Duitsche afdeelingen gevechtsvliegtuigen en duikbommen werpers. Door de bommen 'werden groote verwoestingen aangericht. Zonder ophouden wierpen de Duit sche eskaders tot den ochtend toe bri santbommen van allerlei kaliber en duizenden brandbommen op belang rijke militaire doelen van de Sovjet hoofdstad. Reeds bij bel begin van de aanvalsactie ontstonden vooral ten Zuiden van de Moskwa groote bran den van vernietigende uitwerking, die met hun gloed den later aanval lenden eskaders den weg wezen. In het gebied van het Kremlin werden ongeveer twaalf zware treffers waar genomen. De afweer van de Sovjets bleef tegenover den grootscbeepschen Duitschen aanval vrijwel volkomen zonder uitwerking, boewei talrijke batterijen luchtdoelgeschut en zoek lichten een groote actie ontwikkelden. De Duitsche aanval op Moskou kan vergeleken worden met de zwaarste slagen, welke het Duitsche luchtwa pcn beeft toegediend aan belangrijke militaire doelen in Engeland. ZOON VAN STALIN IN DUITSCHE GEVANGENSCHAP. Bij den aanval van Duitsche strijd krachten van den generaal der pant sertroepen Schmidt is, naar het D.N.B. verneemt, op 16 Juli bij Ljos- no ten Zuidoosten van Witebsk met vele andere bolsjewistische officieren en soldaten ook de oudste zoon «van Stalin, Jakob Stalin, eerste luitenant van het veertiende regiment houwit sers der veertiende Sovjet-pantserdi- Op de sportterreinen aan de Laan van Poot te Den Haag werden groote sportwedstrijden gehouden tusschen de Hitlerjeugd en de Nationale Jeugd storm. Generaal Schiimann overhancigde een winnares een groot portret van den Führer, Adolf Hitler. (Polygoon). mm De Beresina over! Duitsche gemotoriseerde artillerie wordt met 'n veer pont overgezet. Op den achtergrond een door de Sowjets in brand ge stoken dorp. (PK. Hochscheid, Hoffmann, Zander-m.) visie, in Duitsche gevangenschap ge raakt. (Stalin's zoon is op 18 Maart 1908 in Bakoe geboren en stamt uit bet eer ste huwelijk van Stalin met Jekatcri- na Swanidze). Jakob Stalin, die terstond voor ge neraal Schmidt werd geleid, identifi ceerde zich, zonder dat daaraan twij fel kon bestaan, als zoon van Stalin. Hij verklaarde, dat hij de onzinnig heid van den tegenstand tegen de Duitsche troepen had ingezien en zich daarom met zijn nog in leven zijnde soldaten had overgegeven. VOLKSDUITSCHERS BEVRIJD UIT DE GEVANGENIS VAN BREST-LITOWSK. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Het bolsjewisme doet zich aan de in het binnenland der Sowjetunie op rukkende Duitsche troepen en de troepen van de bondgenooten voor zooals het werkelijk is, n.I. een ge vangenis van volken van een geweldi gen omvang, waarin alle volken der Sowjetunie door de dunne bolsjewis tische bovenlaag in hetzelfde dwang buis worden geperst. Wie zich hierin niet wil schikken, wordt mecdoogen- loos opgesloten. Bij hun opmarsch komen de Duit sche troepen overal voor gevangenis sen te staan, die vol zitten met politie ke arrestanten en waar de terugtrek kende bolsjewistische troepen van te voren niet iedereen hebben doodge schoten, kunnen de gevangenen dooi de Duitsche troepen worden bevrijd. Bij de verovering van Brest-Li- towsk, vlak bij de grens gelegen, ont dekten de Duitsche troepen in een ge- vangenis 5000 politieke arrestanten, waaronder talrijke volksduitschprs, die nog destijds door de Polen waren gedwongen dienst te doen in bet Pool- sche leger en die toen vervolgens, na dat zij door de bolsjewisten gevangen waren genomen, wegens hun onbe trouwbare gezindheid in de gevange nis werden geworpen. Brest-Litowsk heeft een groote mo derne gevangenis van baksteen, doch voor de door de bolsjewisten gevan gen gezette personen was zelfs deze groote gevangenis te klein. De gevan genen, die na den aftocht van de ver slagen bolsjewisten, waren uitgebro ken en juist bezig waren de laatste ge vangenisdeur te rammeien, vertelden verschrikkelijke dingen over bun avonturen onder de bolsjewistische machthebbers. Omdat zij van anti-bolsjewisme werden verdacht, waren zij reeds sinds veie maanden in deze gevangenis op gesloten. Iedere afzonderlijke cel be vatte 32 man, hoewel cr slechts voor zes man plaats was. In al deze maan den hadden zij onbeschrijfelijke mis handelingen te verduren. De gevan genis was vuil en verwaarloosd. Hel eten zeer onvoldoende en de behan deling zeer slecht. Daarbij kwamen nog de andere kwellingen die de ge vangenen hadden te doorstaan. Ieder oogenblik erop bedacht doodgescho ten te worden, hoorden de gevangenen het bericht over het uitbreken van den oorlog tusschen Duitschland en de Sowjetunie. Het waren vreeselijkc uren, die de gevangenen tot hun be vrijding moesten doormaken. Nog tijdens de beschieting van de vesting Brest-Litowsk en tijdens het begin van den Duitschen stormloop op de stad, deden de Sowjet-cipiers onder wilde bedreigingen de ronde door de gevangenis. Plotseling waren zij verdwenen. De gevangenen waren aan hun lot overgelaten. Onmiddellijk begonnen zij zich te bevrijden en wa ren bijna uitgebroken, toen zij dooi de Duitsche troepen werden ontdekt en bevrijd. Zij hadden allen bet gevoel op het nippertje aan den dood te zijn ontsnapt. SCHAKEN. Om het kampioenschap van Noord-Brabant. Zaterdag j.l. werd de kampioenscom- petitie voortgezet niet de belangrijke par ty Goudbergdrs. Stumpers (Eindho ven). In deze partij van ruim .60 zetten, heeft de heer Goudberg in drs. Stumpers zijn meerdere moeten erkennen en is de beslissing, wie dit jaar den titel van kam pioen mag dragen, uitgesteld. De heer Goudberg is hiermede voorloo- pig uitgespeeld en kan rustig afwachten hoe zijn rivaal, drs. Stumpers, de compe titie beëindigt. Verliest deze in zijn nog te spelen wedstrijden tegen dir. van Kol en Dhr. Beltcrman ook maar een halve punt, dan is 't kampioenschap voor on zen plaatsgenoot. In het geval dat drs. Stumpers hoven- genoemde partijen wint is een beslis singswedstrijd, bestaande uit vier partij en, tusschen dhr. Goudberg en drs. Stum pers noodzakelijk. Aan spanning voorloopig dus nog geen gebrek. Uitspraken. De kantonrechter te 's-Hertogenbosch wees o.m. de navolgen die vonnissen: M. P., Dussen, geen nummer en letter, 3 boete. J. M. v. B., Waalwijk, nuni- nierbewijs niet toonen, 10 boete. F. v. d. Str., Waalwijk, geen achterlicht, 3 boete. A. A. D., Waalwijk, geen ach terlicht, 3 boete. G. v. d. L., Raams- donk, geen bel, 1 boete. P. II., Kaats heuvel, geen achterlicht, 3 boete. R. G., Sprang-Capelle, aanplakbiljet aan plakken, 3 boete. J. J. van E., Waal wijk, bezoekers in herberg hebben, 3 boete. J. II. v. A., Waalwijk, bezoekers over tijd in herberg, ƒ10 boete. W. L., Waalwijk, vechten, 10 boete. D. J. K., Waalwijk, vechten, 10 boete. A. v. d. K., Eet hen, stoppen zondier teeken, vrijspraak. Zondagmiddag op het kermistenein of Mr van Coothstr.-Julianastraat- Stationsstraat Te bezorgen MR. v. COOTH- STRAAT 53 B tegen goede be looning. 64514

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 6