Gemeenteraad Loonopzand. IHIIBIIIIKBIHiBüBIKIIHiailB BONNEN. Thans zijn geldig: BROOD EN GEBAK: De met .2.7 genummerde bonhen (broodkaart) geven elk recht op het koopen van pl.m. lüü gram brood per bon. De met 27- „4 rantsoenen genum merde bonnen (broodkaart) geven elk recht op het koopen van 4UU gr. brood per bon. Geldig t.e.m. Zaterdag 26 Juli. BLOEM: Bon 10 (bloeinkaart) geeft recht op 35 gram roggebrood of 50 gram an der brood of Yz rantsoen gebak of 35 gram meel. Geldig t.e.m. Zondag 10 Augustus. AARDAPPELEN. Bon 27 (aardappelkaart) geeft recht op het koopen van 3 K.G. aard appelen. Geldig t.e.m. Zaterdag 26 Juli. MELK: Bon 27 (mclkkaart) geeft recht op het koopen van 1% liter melk. Geldig t.e.m. Zaterdag 26 Juli. BOTER OF MARGARINE: Bon 24 en 25 van de boterkaart geelt recht op het koopen van 250 gram boter per bon. Bon 24 en 25 van de vetkaart geeft reent op het koopen van 250 gram boter per bon met 22*4 cent reduc tie per 250 gram. Geldig t.e.m. Zondag 3 Augustus. KAAS: Bonnen 26 en 27 (bonkaart alge meen; geven elk recht op het koo pen van 100 gram kaas. Geldig t.e.m. Zondag 27 Juli (even tueel t.e.m. Zondag 10 Augustus). Bon 60 en 79 nog geldig t.e.m. Zon dag 27 Juli. EIEREN: Bon 27 (eierenkaart) geeft recht op het koopen van een ei. Geldig t.e.m. Zaterdag 26 Juli. KOFFIE-SUEBOGAAT OF THEE: Bon 104 (bonkaart algemeen) geeft recht op het koopen van 40 gram thee of 250 gram koffie-surrogaat. Geldig t.e.m. Dinsdag 26 Augustus. SUIKER: Bon 101 (bonkaart algemeen) geeft recht op het koopen van 1 K.G. suiker. Geldig t.e.m. Zondag 3 Augustus. JAM e.d.: Bon 103 (bonkaart algemeen) geeft recht op het koopen van 500 gram. Geldig t.e.m. Zondag 10 Augustus. VLEESCH EN VLEESCHWAREN: De met „27 vleesch" gemerkte bon, (vleeschkaart) geeft recht op het koopen van 'n half rantsoen vleesch of een half rantsoen vleeschwaren. De met „27 vleeschwaren" gemerkte bon (vleeschkaart) geeft recht op 't koopen van een rantsoen vleescn ot een rantsoen vleeschwaren. Geldig t.e.m. Zaterdag 26 Juli. De met „26 vleeschwaren" gemerkte bon (vleeschkaart) geeft bovendien recht op het koopen van een rant soen vleesch of 'n rantsoen vleesch waren. Geldig t.e.m. Zaterdag 26 Juli. De met „26 vleesch" gemerkte bon nen kunnen vernietigd worden. HAVERMOUT: Bon 44 (bonkaart algemeen) geeft recht op 250 gram havermout, ha vervlokken, haverbloem of aard- appelmeei-vlokken. Geldig t.e.m. Zondag 10 Augustus. GORT: Bon 45 (bonkaart algemeen) réchï- gevende op 250 gram gort, gort- mout of grutten. Geldig t.e.m. Zondag 10 Augustus. VERMICELLI: Bon 54 (bonkaart algemeen) geeft recht op 100 gram vermicelli, ma caroni of spaghetti. Geldig t.e.m. Zondag 10 Augustus. MAÏZENA: Bon 55 (bonkaart algemeen) geeft recht op 100 gram maizena, gries- meel sago, aardappelmeel, rijslstijf- sel, kook stijfsel of gebruiksstijfsel. Geldig t.e.m. Zondag 10 Augustus. RIJST: Bon 102 (bonkaart algemeen) geeft recht op 250 gram rijst, rijstemeel, rijstgries, rijstebloem of grutten- meel (gemengd meel). Geldig t.e.m. Zondag 10 Augustus. ZEER: Bon 38 (bonkaart algemeen) recht- gevendc op 150 gram toiletzeep (nieuwe samenstelling), 120 grain huishoudzeep, 150 gr. zachte zeep, 300 gram zachte zeeppasla, 250 gr. zeeppoeder, of 600 gr. waschpoeder (uitsluitend ten behoeve van was- scherijen of uil oude voorraden: 125 gr. zeepvlokken, 250 gram zelf werkende waschiniddelen of 200 gr. vloeibare zeep. Geldig t.e.m. Zondag -3 Augustus. SCHEERZEEP: Bon „K" van de textielkaart (paarse kleur), uitgereikt aan mannen en jongens van 15 jaar en ouder, geeft recht op hel koopen van 50 grain scheerzeep of een tube of een pot scheercrême. Geldig t.e.m. Zondag 31 Augustus. PETROLEUM: De met „11" genummerde bonnen an de nieuw uitgereikte bonkaart „Men de nieuw uitgereikte bon kaart „O" geeft recht op 't koopen van twee liter petroleum. Geldig t.e.m. Zondag 10 Augustus. HONDEN- EN KATTENBROOD: Bon 23 van de voederkaart voor honden en katten. Geldig t.e.m. Donderdag 31 Juli. Een lange agenda vlot afgewerkt. De raad dezer gemeente kwam Woensdagavond in openbare verga dering bijeen onder voorzitterschap van den edelachtb. heer burgemeester J. A. Frans Malleus; Secretaris de beer M. A. v. d. Wee. Nadat de voorzitter de vergadering met den chriStelij ken groet geopend had, werden de notulen der vorige vergadering ongewijzigd vastgesteld. Ingekomen stukken. a. Schrijven van den heer van den Heuvel, dat hij tot zijn spijt ver hinderd is, deze vergadering bij te wonen b. dankbetuigng van het secretarie- personeel, voor de vastgestelde sa larisregeling; c. machtiging van Ged. Staten, tot het doen van uitgaven tot een be drag van van de geraamde pos ten, op de nog niet goedgekeurde gemeentebegrooting 1941; d. van Ged. Staten, dat door den secr.-gen. van binn. zaken is goed gekeurd het raadsbesluit tot het geven van 6% duurtetoeslag aan het politiepersoneel; e. alsvoren tot het geven van een kin dertoelage; 1. van Ged. Staten, goedkeuring van het raadsbesluit, tot verlenging van den ontruimingstermijn van een woning; g. alsvoren tot wijziging der gemeen tebegrooting en bedrijfsbegrootin- gen 1940; h. alsvoren, tot het aangaan van een kasgeldleening bij de Bank v. Ned. Gem.; i. mededeeling van B. en W. dat dc gemeentewerklieden Gubbens en Beerens, na één jaar proeftijd, thans in vasten dienst zijn aangc> steld. Deze ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Een ingekomen verzoek tot ophef fing der straatbelasting, zal aan het einde der agenda behandeld worden. oorstel van B. en W. om den titel van gemeenteopzichter te wijzigen in dien van gemeentearchitect. Dit staat in verband met het feit dat het in dc bedoeling ligt te komen tot een wet telijke bescherming van den titel „ar chitect" waaraan het voorschrift zal worden vastgekoppeld, dat alleen zij die den titel „architect" dragen be voegd zijn om als verantwoordelijk ontwerper e.d. op te treden. Wordt goedgekeurd. Goedgekeurd werd een verzoek van het bestuur der H. Maria en H. The- resiaschool te Kaatsheuvel, om over eenkomstig artikel 72 der lager-on- derwijswet 1920 een bedrag van 288.65 te mogen ontvangen, ten ein de daarmede de kosten te kunnen be strijden, verbonden aan den aankoop van materialen ten behoeve van het on dei wijs in lichamelijke oefeningen. Een adres van R. J. M. Teunissen, om terugwerkende kracht te geven aan. zijn aanstelling bij den fitterij- dienst van het gemeentelijk gasbedrijf en indecling in een hoogere loonklas- se, behoeft niet in behandeling te wor den genomen, daar hij inmiddels schriftelijk verzocht heeft, genoemd adres als niet gedaan te beschouwen. Wegens zijne benoeming tot amb tenaar aan het kantoor Waalwijk van- het gewestelijk Arbeidsbureau te Til- burg, werd aan den heer F. van Heks- land op de meest eervolle wijze ont slag verleend als controleur voor de steunverleening, met de opmerking dat de gemeente in hem een contro leur verliest op wiens eerlijkheid vol komen kon worden gebouwd en die door zijn activiteit en accuratesse blijk gal van een goede en correcte vervulling van zijn positie. Een drietal verzoeken van J. van Dongen, Hil nr. 58, J. A. v. d. Wiel, Brandschesteeg nr. 85 en H. Emmers, Hil nr. 75, om in aanmerking te mo gen komen voor een vergoeding voor het bezoeken door hun kinderen van de school voor buitengewoon lager onderwijs te Waalwijk, werd wegens de vertrouwelijke inlichtingen welke daaraan ten grondslag liggen, ter af doening in handen gesteld van B. en De voorzitter zegt dat het met de ze verzoeken dikwijls raar toegaat. o nu |s er reeds weer een adressant, die op zijn verzoek terugkomt en ver klaart niet in aanmerking te willen komen. In de commissie tot onderzoek van de gemeenterekening en de daarbij behoorende bedrijfsrekeningen over het jaar 1940 werden door den raad benoemd de heeren Roestenberg. Vei. hoeven en Vrinten. Aan de orde kwam vervolgens cfc behandeling van een twintigtal recla mes tegen de opgelegde aanslagen voor het vergunningsjaar 1941—1942. In een prae-advies zeggen B. en W dal deze aanslagen worden vastge steld naar de huurwaarde welke dc locahteit in verband met den omzet vamsterken drank bezit. De bezwaren lichten zich niet tegen dc schatting zei' huurwaarde, maar zijn mee- speciaal gegrond op de rantsoenee- nng van sterken drank, tengevolge waarvan een mindere omzet wordt verwacht. Naar de meening van B. en VV. kan met den te verwachten omzet echter nu nog geen rekening worden gehou den Dit is wel gedaan met den om zet die over het afgeloopen vergun- nmgsjaar is bereikt en waarnaar de aanslagen zijn vastgesteld. B. en VV. stellen dan ook voor de reclames af le wijzen. Het volgend jaar zal zeket wel met een vermindering van omzet t kening kunnen worden gehouden zal vermindering van aanslagen eeist na wetswijziging tol stand kun nen komen. Dc heer Vrinten zegt dat de men schen zeer gedupeerd zijn, vooral wat den omzet betreft. Spreker zou, dan al niet direct, toch zeker voor het vol gend jaar, daarmede rekening willen houden. De voorzitter zegt dat het moeilijk is nu reeds een belofte te doen, daar men niet weet wat de toekomst no." mengen zal. Als dc toestand echter zoo voortduurt, twijfelt spr. er niet aan, ot van hoogerhand zal zeker een aanvaardbare regeling getroffen wor den. Dc raad gaat dan z.h.st. met het voorstel van B. en VV. accoord. oorstel om de rekening van het Burgerhjk Armbestuur over het jaar 1940 goed te keuren. Deze rekening sluit in ontvangsten en uitgaven op 31977.69. f-uwn'rr 'S CCn subsidic van J u024I.ob van de gemeente begrepen. De boekhouding dezer instelling werd vanwege het Centraal Bureau voor Verificatie en Finantieele Advie zen der Vereeniging van Nederland-, sche Gemeenten gecontroleerd, waar bij gebleken is dat dc administratie correct wordt bijgehouden en ont vangsten en uitgaven behoorlijk zijn verantwoord, zoodat B. en VV. voor stellen tot goedkeuring dezer rekening te besluiten. De heer Snaphaan zegt dat de voor. zitter in-een vorige vergadering de toezegging gedaan heeft, te trachten een oplossing te vinden voor het be kende geval in Loonopzand. De voorzitter antwoordt dat deze zaak nog steeds hangende is, maar dat men goede hoop heeft dat alles nog in orde zal komen. Dit zal hij den raad dan zeker mededeelen. De heer Snaphaan vraagt verder of in de rekening ook het salaris vervat is van den controleerend geneesheer. De voorzitter zegt dat het daarvoor benoodigde bedrag gevarieerd is, naar gelang er veel of weinig menschen naar het ziekenhuis moeten. De heer Snaphaan kent een geval waarbij dc controleerend geneesheer niet is geweest en toch advies heeft uitgebracht. Als dat verkeerd was ge« loopen, had dat-de gemeente wel dui zenden guldens kunnen kosten. De voorzitter merkt op dat er nooit .een geval geweest is dat de gemeente zooveel geld heeft gekost. Spreker zou gaarne een nadere toelichting van den her Snaphaan hebben. I)e heer Snaphaan: dat hoort U na dien nog wel. De rekening werd vervolgens z.h.st. goedgekeurd. len aanzien van de salarisregeling van de ambtenaren ter secretarie en den duurtetoeslag en den kinderbij slag in het algemeen deelen Ged. Sta ten mede dat de Secretaris-Generaal van het Departement van Binnenland- sche Zaken de verordening vastgesteld bij raadsbesluit van 27 Maart 1.1., re gelende den rang en de bezoldiging van dc ambtenaren ter secretarie, kan aanvaarden. Z.i. wordt echter te ver gegaan' door naast deze salarisverbetering boven dien een nadere verbetering aan le brengen in den vorm van een gunsti ger kinderbijslagregeling en een duur- tetoelage. Hij acht het derhalve ge- wenscht dat voor de secretarie-amb tenaren de voorheen geldende kindcr- toesUègregeling wordt hersteld en dat de duurtetoeslag voor hen komt tc vervallen. lerwijl in den duurtetoeslag door geen dezer ambtenaren wordt gepar ticipeerd, wijl dc gehuwde ambtena ren allen een salaris hebben dat boven de 1900.— is gelegen, zal de bestaan de kindertoelage van 5% moeten wor den gehandhaafd, zij het dan dat het minimum op 75.kan komen le liggen. Iets anders is het voor dc werklie den te wier aanzien de Secretaris-Ge neraal niet zonder meer afwijzend te genover de nieuwe regeling (3% van af het le kind) staat. Ook voor dezen zou een minimum Van J (vroeger bepaald op 62.50) kunnen worden doorgevoerd. B. en W. stellen dan ook voor in voege als hierboven aangegeven te be sluiten. voor vele menschen moeilijk daarvoo, speciaal naar Kaatsheuvel te komen De voorzitter zegt dat voor de waterlossingen voorzieningen zullen worden getroffen, terwijl waarschijn lijk in Augustus of September geveeg zal worden. Dat de toestand daar zo0 slecht is komt ook door het gebrek aan medewerking van de aangelan- den, die den afvoersloot afdammen zonder door die dammen buizen leggen voor het water. M at de persoonsbewijzen betref! zegt spreker, dat het onmogelijk is deze ook in Loon op Zand uit tc rei- ken. Het gebeurt volgens vastgestelde voorschriften, geheel alphabetisch en daarvan kan niet, dan ten koste var schier onoverkomelijke moeilijkhe den, worden afgeweken. De vergadering werd hierna om on- geveer half acht gesloten. VOORLICHTINGSBUREAU VAN DEN VOEDINGSRAAD. No. 53. Het gaar maken van gerechten in hoofkist of couranten. Eenigen lijd g'eleden schreven wij eeds over het gebruik van de hooi- Nu f blJ de laatste rantsocnee- nng van brandstof de aandacht op 't koken in dc hooikist gevestigd wordt, lengen wij de volgende punten nog maals onder UW aandacht: oor hen, dat zijn de gehuwden, blijlt naast de verhooging van den kinderbijslag, ook de duurtetoeslag bestaan. Aan de hand van de voorschriften is het B. en W. niet mogelijk een re geling op te zetten tot verhooging van de loonen dezer werklieden, in welk geval trouwens de kinderbijslag niet zou mogen worden verruimd, nu na dere calculaties van de loonen welke in het particulier bedrijf worden be taald, hebben uitgewezen dat deze .ver hooging door de" Regeering niet wordt toegestaan. Dc heer Snoeren zou toch voor een grootere duurtetoeslag zijn. De voorzitter zegt dat zulks niet mag en absoluut uitgesloten is. Het kan alleen als ook in het particuliere bedrijf de loonen omhoog gaan en daar zal vooreerst wel niets van ko men. Wordt z.h.st. accoord gegaan met het voorstel van B. en W. V astgesteld werd een verordening op de heffing en invordering van rech ten voor inenting tegen typhus en para-typhus met de volgende hijdra- gen: 80% hij een gemengde hoofdsom van J 80.of meer, doch minder dan 96.—; 60% bij een gemengde hoofdsom van 66.of meer, doch minder dan 80.—; 40% bij een gemengde hoofdsom van 50.of meer, doch minder dan 25% bij een gemengde hoofdsom van 36-.of meer, doch minder dan 50.—; 15% bij een gemengde hoofdsom van 20.pf meer, doch minder dan 36.—; 10% bij een gemengde hoofdsom van 8. ol meer, doch. minder dan 20.—. De voorzitter behandelt nu de hier- boven genoemde reclame voor dc straatbelasting. Spreker zegt dat dc aanslag hiervan gegrond is op het feit dat de betrokkene bij zijn huis een straatlantaarn heeft staan. De per soon meent, nu dat hij niet hoeft te betalen, omdat de lantaarn in den tc- genwoordigen tijd toch geen licht geeft. Dit gaat echter niet op, daar de aanslag volgens de verordening niet afhankelijk is van het branden van den lantaarn, maar alleen door de om standigheid dat er een lantaarn staat. Bovendien verzoekt adressant nog te ruggave van het betaalde vanaf 1934. Natuurlijk gaat dit laatste heelemaaï niet op, terwijl ook voor inwilliging van het verzoek geen termen aanwezig zijn, zoodat B. en W. voorstellen daar op afwijzend te beschikken, waarmede de raad zich unaniem accoord ver klaart. e. Daar langdurige verwarming scha- de doet aan vitamine C, moet do hooilast niet gebruikt worden voor levensmiddelen waarin vita mine C voorkomt. Dit zijn aard appelen, groenten en vruchten. Daar melk door langdurige ver hitting eveneens in waarde achter uit gaat, moet men evenmin melk,- gerechten in de hooilasten berei den. leescli bederft, wanneer 't eeni gen tijd matig warm gehouden wordt. VIceschgerechten zijn daar. om eveneens ongeschikt voor de bereiding in de hooikist. Ongeschikt voor het gaai- maken in de hooikist zijn dus: aardappelen, groenten, vruchten, melkgerechten en vleescligerechteri. Wel geschikt voor het gaar maken in hooikist of couranten zijn: peulvruchten, rijst, gort, gort- mout, havermout, rijstgries in wa ter, macaroni en vermicelli. 2e. De hooikist of hooimand moet goed sluiten. Beide worden hij voorkeur voorzien van een gemak kelijk te verwisselen waschbare voering. Na het gebruik moeten ze gelucht worden. 3e. Iedere pan die in de kist of mand past is te gebruiken, mits de groot maar zooveel mogelijk in overeen stemming is met de hoeveelheid, die men wenscht te koken. Bij liet gebruik van kleine pannen zal de kist echter bijgevuld moeten wor- s l'en niet couranten of 'n kussentje. 4e. De gerechten opzetten met minder vocht dan voor het gewone koken noodig is. De spijzen voorkoken •gedurende 1/6 van den normalen kooktijd en ze daarna zoo vlug mogelijk in de hooikist zetten. On der het gaar worden de kist niet openen. De tijd van gaar worden bedraagt 3 x den gewonen kook tijd. Het is aan te raden gerechten met een langen kooktijd na 2 a 3 uur nog eens door te koken en dan weer in de hooikist te plaat sen, daar door het sterk dalen van de temperatuur de spijzen niet meer gaar worden. Het voorkomt le\ens kans op bederf, hetgeen bij langdurig staan in de hooikist niet uitgesloten is. Rondvraag. De heer van Broekhoven vraagt de waterlossing van de Waterlei te Loonopzand te verbeteren. Voor en kele jaren is er in de vloeivelden een sluis gekomen, die het afloopen vai, het water verhinderd, waardoor meer malen veel overlast ondervonden wordt, te meer doordat de pomp die er is, het water niet heelemaaï kan verzetten. Voorts vraagt hij de water lossing op tijd te laten vegen. Dc heer Snoeren zou graag zien dat ook in Loon op Zand gelegenheid was persoonsbewijzen uit te reiken. Hel is Hooilasten en -manden zijn le ver vangen door couranten. 8 a 10 groote couranten worden schuin over elkaar gelegd. Hierop komt in liet midden een platte prop van een courant le leggen. Is het gerecht voorgekookt dan de pan op dc prop plaatsen en de cou ranten er één voor één omheen vou wen. E ai courant van boven naar onde ren aanbrengen om het pakket bijeen te houden. Het verdient aanbeveling het geheel in een teil of iets dergelijks te plaatsen, waardoor de couranten beter bijeen blijven. Gortpap in de hooikist. 100 gr. gort, liter melk, 4 dl. water, wat zout. De gort minstens 12 uur in 't water weeken en vervolgens snel met wat zout aan de kook brengen. Als de pap 20 minuten gekookt heeft, de pan snel in de hooikist overbrengen en daarin 6 uur laten staan. Na 2 a 3 uur de gort nog eens enkele minuten koken en weer in de hooikist plaatsen. Wan neer de pap gaar is, kokende inelk er over gieten en er mee vermengen. ABONNEERT U OP DIT BLAD i sla Bo Lei pei hee me hec cxa gin Oei opl Ho 1 mei din Bal Ion Caf Ulo L 194 31 bru woi het van van V zuil mal dezi Zoo inte E stiu con; Ker „Ve Nip Om V rich latii zwa H krac bev< dinc weli nutt trac ting ruin dooi het zijn. H ging stati strei op e gew vloe kind gem func gins onm vind king amb vooi H stele Bud gen, Dee, d. V nanc func D verb per Dt sche plaa man besti reiki en p Al zig lid Eerv jaar, kortj te A De een die resul ma gens koim zorge tijk houd Jecn. goedi band R.K. hier

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 4