Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Birinenlandsch Nieuws. V de V van Victorie De slag van Smolensk nadert zijn succesvol einde Tegenstander in de Oekraïne verder teruggedrongen. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Eerste Blad. NUMMER 61. WOENSDAG 30 JULI 1941. 64c JAARGANG. DIT BLAD VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs Per 3 maanden 1.31. Franco per post door 't geheele rijk 1.47J^. UITGAVE WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Giro No. 50798. Telegr.-Adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel. Minimum 1.50 Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. Duitschland strijdt voor Europa. DUITSCH WEERMACHTBERICHT. VERGELDINGSAANVAL OP LONDEN. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FUHRER, 28 Juli. Het opperbevel van de weer macht maakt bekend: De slag bij Smolensk nadert zijn succesvol einde. Alle pogin gen de vernietiging van de inge sloten Sovjet-af deelingen te ver hinderen, werden verijdeld. In de Oekraïne dringen de ver honden troepen, ondanks den zeer moeilijken toestand der wo gen, den wijkenden tegenstander zonder ophouden terug. Aan het Finsche front wonnen Duitsche en Finsche troepen bij taaien vijandelijken tegenstand verder terrein. Als vergelding voor de her haalde luchtaanvallen van Brit- sche gevechtsvliegtuigen op woonwijken in Duitsche steden, bombardeerde het luchtwapen in den afgeloopen nacht de Bril- sche hoofdstad. Ten Westen van de Theemsbocht ontstonden groote branden. Gevechtsvliegtuigen brachten bij de Faröer-eilanden een vrij groot vrachtschip tot zinken en beschadigden een koopvaardij schip zwaar. Voor de Schotsche Oostkust kreeg een groot koop vaardijschip een treffer van een luchttorpedo. De vijand vloog overdag noch des nachts het Rijksgebied bin nen. DE STRIJD IN DEN CENTRALEN SECTOR. Het D.N.B. meldt'uit Berlijn: De in het gebied van Mogilew be gonnen vernietiging van omsingelde Sowjet-strijdkrachten werd Zondag krachtig en met spoed voortgezet. Binnen één dag tijds is het aantal ge vangenen met 12.000 man gestegen tot 35.000 man. Het aantal buitge maakte kanonnen is gisteren met het dubbele gestegen en bedraagt tot dus verre 250 stuks. Verder zijn 750 mi trailleurs in Duitsche handen geval len. De overige buit is zoo omvangrijk, dat een overzicht nog niet mogelijk is. Ten Westen van Wyasna heeft een Duitsche pantserdivisie op 2(5 en 27 Juli een versche, uit het Oosten aan gevoerde, Sowjetdivisie vernietigd. In dezen zelfden sector van het front heeft een andere Duitsche divi sie 83 Sowjet pantserwagens vernie tigd, welke poogden door een uitval i aan een Duitsche omsingeling te ont komen. Acht Sowjethatterijen, welke den bolsjewistischen uitval onder steunden, werden eveneens vernie tigd. DE STALIN-LIN1E OOK VAN BESSARABIë UIT DOORBROKEN. Op 27 Juli is, naar het D.N.B. ver der verneemt, een Duitsche divisie van het Zuiden van Bessarabië uit naar de Stalin-linie opgerukt. In een dapperen aanval werd de zwaar ver sterkte linie doorbroken. De Duitsche troepen braken den hardnekkigen te genstand der bolsjewisten en verover den 21 kazematten, waaronder een zwaar bolwerk met gepantserde bat terijen van 7.5 centimeter. In het achterwaartsche gebied van den centralen frontsector werden op 27 Juli Sowjet formaties welke zich in de bosschen hadden teruggetrok ken, door een Duitsche divisie omsin geld en vernietigd. De bolsjewisten hadden buitengewoon zware verliezen aan gesneuvelden en gewonden. 342 SOWJET-VLIEGTUIGEN VERNIELD. Vrijdag en Zaterdag hebben de Sow- jets 342 vliegtuigen verloren. Daar van werden in luchtgevechten op 25 Juli 62 en op 26 Juli 112 vliegtuigen omlaag geschoten. Op den beganen grond werden op 25 Juli 30 en op 2h Juli 138 Sowjetvliegtuigen vernield. De reusachtige verliezen aan Sow jetvliegtuigen, zoo vervolgt het D.N.B., beteekenen voor de bolsjewisten zulk een beslissende verzwakking, dat zij sinds een maand niet meer in staat zijn aanvalspogingen op Oost-Duitsch- land te ondernemen. Zelfs in den af weer hebben de Sow jets niet meer de kracht den Duitschen aanvalsopera- ties schade te doen. Over den aanval, Zaterdagavond op Moskou uitgevoerd, wordt gemeld, dat welgerichte treffers spoorlijnen, bruggen, magazijnen, enz. verwoest ten. Meer dan 10 ton brisantbommen en verscheidene duizenden brandbom men werden uitgeworpen. De Duitsche vliegtuigen voerden alle opdrachten met goed succes uit en keerden zon der eigen verliezen terug. DE STRIJD IN DE LUCHT BOVEN HET KANAAL. 37 Engelsche piloten gevangen genomen. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Sterke Duitsche afweer van jagers en luchtdoelgeschut heeft afzonderlij ke Britsche vliegtuigen verstrooid toen zij probeerden Zaterdag naar de Kanaal kust van het bezette gebied te vliegen. De Britsche vliegtuigen slaag den er niet in hun bommen te laten vallen, daar zij reeds moesten omkee- ren alvorens de kust bereikt te heb ben. Van de talrijke bemanningen van Britsche gevechtsvliegtuigen die op 24 Juli in den grooten luchtslag boven het Kanaal door Duitsche jagers en door het luchtdoelgeschut werden neergeschoten, zijn alleen 37 vliegers van vier-motorige Britsche bommen werpers in Duitsche gevangenschap geraakt. De leden der bemanningen luitenant John Frederick Clayen, ser geant William Lloyd Jacobson, ser geant Jan Dennis Knott, sergeant James Alexander Short en Allan James Clarke werden in de nabijheid van de kust door Duitsche infante risten gevangen genomen. De namen van de andere Engelsche vliegers zul len nog gepubliceerd worden. ABONNEERT U OP DIT BLAD FINNEN MAKEN GROOTEN OORLOGSBUIT. Mislukte landingspoging aan de Finsche kust. Helsinki, 28 Juli. (D.N.B.) Om trent de gevechtshandelingen tegen de bolsjewisten is Zondag tegen mid dernacht officieel het volgende mede gedeeld: In de omsingelde gebieden in de richting van Repola, waar een regi. ment infanterie is vernietigd, bevono zich bovendien een regiment veldar tillerie. Daarbij werden o.m. buit ge maakt 37 stukken geschut, 15 gra naatwerpers, 2 stukken pantseraf- weergeschut, 6 stukken luchtafweer geschut, 13 tractoren, 50 vrachtauto's, 17 veldkeukens, 200 paarden en talrij ke zware infanteriewapens. Van het zeefront wordt medege deeld, dat de vijand op 26 Juli ge tracht heeft Bendtsker te nemen door uit vier motorwachtbooten 120 man en de bemanning der booten aan land te zetten. De landingsmanoeuvre ge schiedde onder bescherming van vij andelijke torpedobootjagers en het vuur der batterijen rondom Russare. De Finsche troepen hebben den aan val met steun var? zware kanonnecr- booten en luchtstrijdkrachten afgesla gen. De Finsche kanonneerbooten schoten een van de vijandelijke mo torwachtbooten in brand. Naar voorts officieel te Helsinki wordt medegedeeld, was de activiteit van den vijand in de lucht gisteren gering. Énkele vijandelijke vliegtui gen bombardeerden Pernaja en Socl- kava zonder schade aan te richten. Een vijandelijk vliegtuig werd omlaag geschoten. JAPANSCHE STRIJDKRACHTEN IN INDO-CHINA. Volgens de overeenkomst met Vichy. Vichy, 26 Juli. (D.N.B.). Officieel wordt bevestigd, dat de Fransch-Ja- pansche besprekingen Vrijdagavond geleid hebben tot een principieel© overeenkomst betreffende de gemeen schappelijke verdediging van Indo- China. Tokio, 27 Juli. (D.N.B.). Als gevolg van de vriendschappelijke overeen komst tusschen Frankrijk en Japan is de vreedzame bezetting van Fransch Indo-China en zijn wateren reeds de vorige week door Japansche militai re en niarinestrijdkrachten uitge voerd,, zoo schrijft het blad „Japan Times and Advertiser", dat nauwe be trekkingen onderhoudt met het Ja pansche departement van Buitenland- sche Zaken. Deze operaties zijn in de meest vol ledige samenwerking met de autori teiten van Fransch Indo-China snel en zonder wrijving voltooid. Thans, zoo vervolgt het blad, nu Japan, als sterkste mogendheid van Oost-Azië, aan het in gevaar verkeerende gebied zijn bescherming verleend heeft, kun nen ook de overige staten weer hel gevoel van veiligheid hebben. Wie zorgvuldig de Japansche verklaringen leest, kan zonder twijfel constateeren, dat er nergens van een offensieve hou ding, bedreiging of iets dergelijks kan worden gesproken. Frankrijk is een tweede Syrië bespaard en Japan weet thans, dat ook zijn poort in den rug beschermd is. van Durtschland dat wint voor Europa op alle fronten. NIEUWE VERORDENINGEN. Zorgen voor de legionnairs, subsidies aan bijzondere scholen, bescherming van de openbare orde. Morgen verschijnt een nieuw Ver ordeningenblad dat een aantal belang rijke nieuwe verordeningen bevat. De verordeningen 133136 regelen de aangelegenheden betreffende de genen die zich bij het Nederlandschc Vrijwilligerslegioen hebben aangeslo ten of reeds op andere wijze aan den strijd in Oost-Europa zijn gaan deel nemen; de pers deed hierover reeds eenige mededeelingen. Men vindt een en ander elders in dit blad uitvoerig vermeld. Verordening 137 machtigt den se cretaris-generaal van het departement van Opvoeding, Wetenschap en Cul tuurbescherming om uniforme regelen te stellen voor het verkrijgen van sub sidies uit de openbare middelen ten dienste van het bijzondere onderwijs, alsook om voorschriften voor dit on derwijs uit te vaardigen en eventueel onderwijsinrichtingen te sluiten, indien de orde ot de rust op deze scholen niet voldoende gewaarborgd is. Verordening 138 bevat belangrijke bepalingen over de bescherming der openbare orde, n.l. een samenvatting van alle op dit gebied tot dusver ver schenen bepalingen, deels ook met aanvullingen en veranderingen. Verordening 139 geeft voorschriften over het bezit van wapenen. No. 140 betreft postduiven en duiven. No. 141 draagt de bevoegdheid in zake regeling van oorlogsschaden op het departement van financiën over. No. 142 vult de verordening in zake vijandelijk vermogen hier te lande aan, door de Sowjet-Unie aan de lijst der betrokken staten toe te voegen. De be voegdheid tot strafvervolging in zake deze verordening wordt tevens aan de Duitschj rechtsspraak overgedragen. Verordening nr. 143 verplicht de houders van Amerikaansche waarde papieren om deze te laten registreeren en bepaalt dat men over deze papieren zonder toestemming van den Rijks commissaris niet beschikken mag. Verordening 144 is van handelspo li tieken aard en regelt wat men aan den Duitschen Kamer van Koophandel in Nederland betalen moet in zake de regeling van opdrachten uit het Duit sche Rijk, die zij hier verzorgt. Verordening no. 145 geeft bepalin gen over de behandeling van inboedels in geval van oorlogsschade, gedwongen liquidaties en faillissement. Ten slotte bepaalt verordening no. 146, dat hout onder de distributiebe palingen wordt gebracht. ECONOMISCH. FRONT. Nieuw gebouw door Mussert geopend. Vrijdagmiddag heeft Mussert, de lei der der N.S.B., het nieuwe gebouw van het economisch front aan het Nassau- plein 8, te Den Haag, officieel geopend. Vóór de komst van den leider had den zich vele hooge functionarissen der beweging in de twee bovenzalen vereenigd, o.w. wij o.m.» opmerkten mr. M. M. Rost van Tonningen, hoofd van den raad van volkshuishouding, ir. W. L. Z. van der Vegte, leider van het economisch front, mr. dr. H. J. von Brucken Fock, leider van het bu reau- van den raad van volkshuishou ding, W. O. A. Koster, hoofd van de afdeeling sociale zaken van het hoofd kwartier, ir. C. J. Huygen, secretaris generaal der N.S.B., F. W. van Bilder- beek, hoofd van de afdeeling Finan ciën, dr. ing. W. A. Herweyer, direc teur-generaal van den Nederlandschen Omroep, mr. H. C. Schokker, gemach tigde voor de prijzen, enz. Na de begroeting ging ir. van der Vegte de korte geschiedenis na van liet economisch front, dat in Augustus 1940, vooral op initiatief van de hee- ren Koster en von Brucken Fock werd opgericht. Na den oorlog, zei spr., zal er voor Nederland een mooie taak zijn wegge legd. Moge het ons gegeven zijn dat Indië voor ons behouden blijft, vooral dan zal de ons toegewezen taak groot en veelomvattend zijn. Alleen een goed geordend bedrijfsleven, bestuurd door bekwame werkers, die goed nationaal- socialistisch denken kunnen, zal in staat zijn op de juiste wijze alle moge lijkheden uit te buiten en in hechte samenwerking met het groote Duitsch- land ons bedrijfsleven tot de juiste ontplooiing te brengen. Het economisch front is in de elf maanden van zijn bestaan reeds krach- lig uitgegroeid; meer dan 600 onder nemers zijn er bij aangesloten en dit geval groeit dagelijks. Maar niet alleen hierin ligt de rechtvaardiging van liet bestaan, veeleer in de oprichting en sterke groei van de onderfronten en wel in de eerste plaats het front voor nering en ambacht, dat staat onder leiding van den heer Seholte, het ver- voersfront onder leiding van den heer Brands en het front in oprichting: het zeevaartfront onder leiding van den heer Kröller. Zoo zijn wij dan allen hier vereend in onze nieuwe woning, die zoo dade lijk door onzen leider officieel inge wijd zal worden, zei spr. Het is een van de vele bolwerken van onze natio- naal-socialistische beweging, wij zijn er trots op en wij zullen er plechtig naar streven, dat ook van hieruit krachtig zal worden bijgedragen aan de overwinning van onze idealen in ons vaderland. Na ir. van der Vegte sprak mr. Rost van Tonningen en na deze rede be trad de leider der N.S.B. het spreek gestoelte voor het houden van een openingsrede. De revolutie, welke thans aan den gang is, aldus Mussert, zal zich uitstrekken over alle gebieden van het economische leven. In het tijdperk van vrijhandel gold als Nederlandsch en in het bijzonder als Hollandsch ideaal, dat de wereld één handelsterrein was. Dit ging ech ter onder en ieder haastte zich 't an dere uiterste te zoeken en een muur om zich heen te bouwen en zoo ont stonden lallooze economische eenhe den. Thans hopen wij dat in een bond van Germaansche volken vrijhandel zal komen en daarbij een belangenge meenschap naar buiten. Niet wij bou wen echter het Germaansche Europa, maar wij hopen een deel te kunnen zijn, dat niet armlastig is. Als één volk recht heeft op dezen bodem, is het dit volk, dat dezen bo dem uit het water heeftjOpgevischt. Bij onzen arbeid heeft nimmer liet rente begrip een rol gespeeld, daar bij alle polders de kosten der drooglegging hooger waren dan de opbrengst door verkoop van den nieuw gewonnen grond. De notarieele waarde mag dus nimmer een rol spelen, doch de voed selvoorziening is hier hoofdzaak voor het volk. Tenslotte zeide spr. dat het econo misch front met een hart vol liefde zal moeten staan tegenover hen, die zich nog niet in zijn rijen hebben aan gemeld. Hierna verklaarde hij het ge- houw voor geopend. Waalwyksche en Langstraatscbe Courant^ Hoofdredacteur: Jan Tielen, Waalwijk.

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 1