ooo Tnifrifiazdüe* Gemengd Nieuws. SOCIAAL ECONOMISCH GENOOTSCHAP „NEDERLAND EN EUROPA". In het Kurhaus te Scheveningen is een bijeenkomst gehouden van het so ciaal economisch genootschap „Neder land en Europa". Eenige maanden geleden is van prot. dr. G. A. S. Snijder het initiatief uit gegaan tot oprichting van het genoot schap „Nederland en Europa". Dit ge nootschap stelt zich tot taak. de pro blemen, welke naar voren zullen ko men bij de herordening van ons we relddeel onder leiding van Duitsch- land voor zoover deze Nederland betreffen, reeds thans te bestudceren. Zooals bekend, werd reeds in den herfst van verleden jaar de Neder- landsche Sociale-economische Kring gevormd, onder leiding van prof. dr. .J. van Loon, met het doel, op econo misch gebied die Nederlanders te ver eenigen, die de volkshuishouding van het nieuwe Europa willen helpen op bouwen. Intusschen heeft het Duilsche rijk in het belang van het Europeesche bestel den strijd tegen de Sowjets aanvaard, onder welke omstandigheden hel ge- wenscht bleek, tot samengaan van dén Nederlandschen Sociaal-economischen Kring en het genootschap „Nederland en Europa" te besluiten onder den jjaamSociaal-economisch genoot schap „Nederland en Europa". Het doel van dit genootschap is, sa menwerking tot stand brengen tus- schen alle Nederlanders, die op grond hunner overtuiging bereid en in staat zijn, actief mede te werken aan den sociaal-economischen opbouw van den nieuwen Ncderlandschen staat binnen het kader van de Europeesche levens- ruimte. In de door prof. dr. G. A. S. Snijder gehouden rede, zette hij dit doel nog eens helder en duidelijk uiteen, waar hij hij vooral naar voren bracht dat wij ons thans reeds moeten indenken en aanpassen aan een nieuw geordend Europa. In dat groote geheel, zegt spi\, is, daarvan ben ik overtuigd, plaats voor ons volk als zelfstandig volk. Zijn staatkundigen vorm kan dit volk zich o]) den duur slechts zelf scheppen. Hierna behandelde de heer H. C. v. Maasdijk de organisatie van het Nc- derlandsche bedrijfsleven, terwijl ook Dr. H. Fischböck nog een korte rede hield, waarbij hij met nadruk wees öp de mogelijkheid van een Nederland- sche economische medewerking. Bij den wederopbouw van Europa is aan het Nederlandsche bedrijfsleven een belangrijke taak toebedacht. HET NEDERLANDSCHE VRIJWILLIGERSLEGIOEN. Het eerste contingent vertrokken. Zaterdagmiddag is van uit Den Haag het eerste contingent Nederlandsche Vrijwilligers, groot ongeveer 650 man, voor den strijd naar het Oostfront vertrokken. Ter gelegenheid van dit leit had voor 't vertrek een bijeenkomst plaats van de legioen-soldaten, waarbij o.ip. het woord werd gevoerd door lt.-gen. H. A. Seijffardt, oud-chef van den ge nenden staf. Spreker schetste de moeilijkheden die den vrijwilligers in de Sowjet-Unie te wachten zullen staan, maar die hen niet hebben kunnen weerhouden zich aan te melden en waardoor Nederland een eervolle plaats zal behouden tus- schen de volken van het nieuwe Euro pa. Na ook een eere-saluut te hebben gebracht aan de achter te laten be trekkingen der soldaten, die eveneens een groot offer hebben te brengen, zegt spreker: „Legioen-soldaten, hier ziet ge de vlag, die uw vaandel zal zijn. De al oude kleuren oranje-wit-blauw zullen u voorgaan als gij zoo aanstonds af- marcheert. Ge zult die kleuren met u medevoeren naar Krakau, waar gij verder voor den krijg zult worden op geleid. Daar zult ge uw vaandel als 'l hoogste goed beschouwen, het zoo noo- dig met uw leven verdedigen, omdat het een symbool is van eer, trouw en dapperheid. En als de ijzeren discipli ne, welke gij zult moeten gehoorzamen, u soms eens wat zwaar mocht vallen, denkt dan even aan het oranje-wit- hlauw, dan zult ge onmiddellijk voelen dat ge ook het zwaarste kunt dragen voor de eer van uw vlag". Hierna had de overhandiging plaats van hel legioensvaandel, een oranje- wit-blauwe vlag, die door een vaandel- wacht, bcsthande uit drie Nederland sche leden der Waffen S.S. aanvaard werd. Dan wordt verzamelen geblazen en in rijen van drie, voorafgegaan door de militaire kapel, wordt afgemarcheerd naar het Spui en de Groote Markt, waar een défilé werd afgenomen door lt.-gen. Seijffardt, commissaris-gen. S.S. Gruppenfiihrer Rauter en de ge neraal der Ordnungspolizei Schumajnn. Vanaf het station H. S. had ten slot te het vertrek plaats in een met oran je-wit-blauw geschilderde trein, welke de mannen naar Krakau zal brengen, waar de laatste militaire scholing zal plaats vinden. In de Princesse-Schouwburg hebben de vrijwilligers, leden der N.S.B., in een afzonderlijke bijeenkomst afscheid genomen van ir. Mussert. De rechtspositie der Vrijwilligers. Met het oog op de talrijke aanmel dingen voor het vrijwilligerslegioen Nederland heeft de Rijkscommissaris zich genoopt gezien enkele maatrege len van principieele beteekenis te ne men 'omtrent de rechtspositie der leden van dit legioen. De officieele afkon diging daarvan in het Verordeningen blad voor het bezette Nederlandsche gebied kan ieder oogenblik verwacht worden. De voornaamste bepalingen daarvan zijn het waarborgen van de betrek king, die de vrijwilligers voor hun ver trek bekleedden. Ontslag zal dus niet mogelijk zijn. Verder zal, in dien de i-: williger in overheidsdienst is, 4/5 van zijn salaris en in voorkomende gé* vallen zelfs meer, worden doorbetaald. Als de particuliere ondernemer door betaalt, hetgeen hem overigens vrij staat, kan hij tegenover den staat aan spraak op schadevergoeding doen gel den ten bedrage van de percentages die de staat aan de vrijwilligers in zijn ci'enst toekent. De dienst valt niet onder de straf bepaling van de artikelen 101 tot 103 van het Nederlandsch Wetboek van Strafrecht. Het vraagstuk van het on derhouden der gezinnen van de Neder landsche vrijwilligers is zoodanig ge regeld, dat deze dezelfde kostwinners vergoeding krijgen ats de Duilsche sol daten. Voorts kan men door toetreding Lol hel legioen het Nederlandsche Staats burgerschap niet verliezen. STERKE TOELOOP VAN VRIJWILLIGERS. Na Donderdag alleen aanmelding te 's-Gravenhage. Wegens den sterken toeloop van vrijwilligers werden de meeste bureaux van aanmelding voor het Nederland sche Vrijwilligerslegioen voorloopig gesloten. Het Amsterdamschc bureau blijft nog open tot Donderdagavond 31 Juli. Geopend blijft daarna alleen 't aanmeldingsbureau te 's-Gravenhage, Koninginnegracht 22. Aanmeldingen moeten schriftelijk geschieden. KWART TON VAN DE NED. BANK VOOR DE AMBULANCE. Voor de Nederlandsche ambulance, die naar Oost-Europa zal vertrekken, kwam op het eerste bericht in de bla den reeds dadelijk 6000 aan giften binnen, welk bedrag spoedig tol 10.000 opliep. kleden stelde mr. M. M. Rost van Tonningen, president van de Neder landsche Bank, namens deze 25.000 ter beschikking der ambulance. Dit mooie bedrag is tevens bedoek als voorbeeld ter navolging voor an deren. Er zijn tonnen gouds noodig. In kringen die druk bezig zijn met de voorbereiding der uitzending, rekent men op minstens evenveel medewer king als in de dagen van den eersten Finschen vrijheidsoorlog einde 1939. STICHTING „NEDERLANDSCHE VOLKSDIENST" OPGERICHT. Naar wij van bevoegde zijde verne men, is een dezer dagen opgericht de stichting „Nederlandsche Volksdienst" (NVD). Het doel der stichting is de verzor ging van alle Nederlanders uit een oogpunt van volkswelvaart. Zij zal haar taak opvatten in den zin van een vrijwillige hulporganisatie ten behoe ve van alle Nederlanders, wier uiter lijk bestaan en wier gezondheidstoe stand te wenschen overlaten. Binnenkort zullen nadere mededee- lingen over deze stichting worden ge publiceerd. De Staatscourant van Maandagavond bevat de statuten van de dezer dagen opgerichte stichting „Nederlandsche Volksdienst". Deze luiden als volgt: Art. 1: Er wordt een stichting op gericht onder den naam „Nederland sche Volksdienst", gevestigd in Den Haag. 4 Art. 2: Het doel der stichting is de verzorging van alle Nederlanders uii een oogpunt van de zorg voor 't volk en de wèivaart, zoomede overeenkom stige opgaven. Art. 3: 1) Aan het hoofd van den „Ncderlandschen Volksdienst" staat als landelijk leider de directeur-gene raal van de stichting „Winterhulp Ne derland". 2) De landelijke leider is voor het geheelc werk en financieel beheer van den „Ncderlandschen Volksdienst" verantwoordelijk. Hij vertegenwoor digt den dienst in en buiten rechte. 3) De landelijke leider geeft in de eerste plaats de algemeene voorschrif ten voor de werkzaamheden en de or ganisatie van den „Ncderlandschen Volksdienst". Art. 4: De werkzaamheden van den „Nederlandschen Volksdienst" voor 't geheele land, de provincies en de ge meenten worden verricht door de bu reaux van „Winterhulp Nederland". Warm te-hoofdpijn VOOR HOUDERS VAN VOLKS TUINTJES. Uit de publicatie betreffende de voorgenomen registratie hebben som migen meenen te kunnen afleiden, dat bona-fide volkstuinders seen deel van de oogst-opbrengst zouden moeten in leveren. Deze conclusie is geheel on juist. Voor ongerustheid in dit ver hand bestaat geenerlei reden. Van bevoegde zijde is verzekerd, dal in dit jaar geen inlevering zal behoe ven plaats te vinden van groenten en fruit, door particulieren in eigen tuin of op gehuurden grond in volkstui nen) geteeld. Ook van de bruine boo- nen en andere peulvruchten, door par ticulieren op deze wijze gekweekt, be hoeft niets te worden ingeleverd en evenmin zullen de desbetreffende rant soenen, welke hun zijn toegewezen, worden gekort. Slechts voor de aardappelen, door particulieren geteeld, zal los van de voorgenomen registratie een bijzon dere regeling worden getroffen. Aard appelen zijn een hoogst belangrijk volksvoedsel. De voorraad er van moet rechtvaardig worden verdeeld. De menschen die zoo gelukkig zijn ge weest voor hun gezin een eenigszin belangrijke hoeveelheid aardappelen zelf te hebben kunnen telen, kunnen daarom niet tevens aanspraak maken op een rantsoen, even groot, als zal worden verstrekt aan de andere Ne derlanders, die niet in staat zijn uit eigen teelt zich een voorraad te vor men. Eerstgenoemden zullen een bepaald aantal aardappelbonnen moeten inle veren. Maar deze verplichting zal niet gelden voor de bewerkers van volks tuintjes, waarvan de grootte beneden een bepaalde oppervlakte blijft. Ver moedelijk zal het desbetreffende voor schrift aldus komen te luiden, dat lïel meerendeel der volkstuintjes onder deze vrijstelling zal vallen. En van de overige zal .gelijk reeds eerder is gemeld bij de berekening van het aantal bonnen dat zal moeten worden ingeleverd, de aardappelopbrengst zeer laag worden geschat. De vaste norm voor deze inlevering zal laag worden gesteld. Wie zich de moeite hebben getroost voor eigen gezinsverbruik aardappelen te telen, zullen daarvoor in den vorm van een ruimeren voorraad worden schadeloos gesteld. De desbetreffende regeling zal binnenkort worden be kendgemaakt. DE UITVOERING VAN DE V-ACTIE. Een waarschuwing van ir. Mussert. Het Nationale Dagblad bevat *de vol gende mededeeling van ir. Mussert aan de leden van de N.S.B.: Het is gebleken dat de uitvoering van de V-actic op enkele plaatsen tol excessen heeft geleid, die wij als na- tionaal-socialisten ten sterkste afkeu ren. Zeer vermoedelijk is dit het werk van agents-provocateurs. Het is aan de N.S.B.'ers ten streng ste verboden op kerken en monumen ten, op protestantsche of katholieke pastorieën te plakken of te schilderen; hetzelfde geldt voor woonhuizen. In het algemeen is er zorg voor te dragen dat niets beschadigd wordt. Het na- lionaal-socialisme wil opbouw, geen afbraak! De tegenstanders zijn hier en daar aanvallend opgetreden. Dat deze aan vallen met kracht worden afgeslagen, is vanzelfsprekend. Daarbij is 't voor gekomen dat een huis werd binnenge drongen. Dit is ten eenenmale ontoe laatbaar. Hel huis is de zetel van het gezin en als zoodanig onaantastbaar. Men stelt zich bij aantasting daarvan niet alleen bloot aan gerechtelijke ver volging, maar tevens zal uitwerping uit de N.S.B., als onwaardig, daarvan het gevolg zijn. MR. P. J. OUD VRAAGT ONTSLAG ALS BURGEMEESTER VAN ROTTERDAM. De burgemeester van Rotterdam, mr. P. J. Oud, heeft den Rijkscommis saris verzocht, hem uit zijn ambt te ontheffen. GROOT-ROTTERDAM EEN FEIT. Grenswijziging per 1 Augustus. In de Nederlandsche Staatscourant van Vrijdagavond is opgenomen een beschikking van den secretaris-gene raal van het departement van Binnen- Ihndsche Zaken betreffende wijziging van de grenzen der gemeente Rotter dam, Schiedam, Vlaardingen, Rozen burg, Schipluiden, Bcrkel en Roden rijs, Capclle a.d. IJssel en Barendrecht, en opheffing van de gemeenten IJsscl- monde, Hillegcrsberg, Schiebroek, Overschie, Kelhel en Spaland en Vlaar- dinger Ambacht. Hel besluit treedt 1 Augustus in werking. DE NEDERLANDSCHE UNIE. 's-GRAVENHAGE, 26 Juli. De commissaris-generaal voor het veiligheidswezen en höhere S.S.- und Polizeiführer maakt bekend: Op grond van paragraaf 1 van de Verordening van den Rijkscommissa ris 20/41 verbied ik met ingang van heden 1. Het ophangen, aanplakken en 't op iedere andere wijze in het open haar vertoonen van plakkaten en ge schriften van de Nederlandsche Unie. 2. Het dragen van insignes van de Nederlandsche Unie. TERUGGAVE VAN JACHT GEWEREN. Uitgaande van het Departement van Justitie is aan hoofden van plaatselij ke politie in den zin van Vuurwapen- wet 1919 een circulaire verzonden be treffende de teruggave van jachtgewe ren aan jachtactehouders. Aan deze circulaire ontlcenen wij o.m. dat van af 1 Augustus èèn jachtgeweer met bijbehoorende munitie kan worden teruggegeven aan: a. Personen in het bezit van een geldige groote jachtac- te; b. lid zijn van de Alg. Ned. Jagers, vereeniging; c. reeds in het bezit zijn van een zgn. „voorloopige verklaring Er wordt met nadruk op gewezen dat slechts zij t.a.v. wier betrouwbaarheid geen twijfel bestaat en van wie el Ie misbruik van het hun toe te vertrou wen vuurwapen niet behoeft te wor den gevreesd, in aanmerking komen voor de teruggave van een jachtge weer. In een aansluitende circulaire wordt nog bekend gemaakt dat alvorens tot uitreiking wordt overgegaan, daar voor eerst goedkeuring moet worden gevraagd aan het hoofd van het be trekkelijk Einsatzkommando der Si- cherheitspolizei und des S.D., eerst wanneer daarvan bericht is ontvan gen, dat tegen de uitreiking geen be zwaar bestaat kan tot de teruggave worden overgegaan. Vanwege den Secr.-Gen. van het Dep. van Landbouw en Visscherij wordt o.m. medegedeeld dat het uit- VICTORIE Duitschland wint voor Europa op alle fronten. Dat dit niet „zoo maar" een slagzin is, uitgedacht door een- lumdigen propaganda-leider, dat be wijzen ons nu weer de weermachtsbé- richten van het* Oostelijk front. Duitschland wint voor Europa op alle fronten. Ook nu weer aan het Oostelijk front waar Duitschland nis, tegen de bolsjewistische onmen- strijdt tegen de machten der duister- schen. Gelukkig zijn zij, die met Duitsch land aan dezen strijd kunnen deelne men. Want een geluk is het (en ieder waarachtig Nederlander voelt dit zoo) den strijd te mogen aanbinden met de belagers van de Europeesche bescha ving. Een geluk is het op de bres te kunnen staan voor de toekomst van alle Europeesche volkeren, wien straks onder leiding van Adolf Hitler, een betere toekomst wacht. De wcermachtsberichten meldden dezer dagen de bombardementen van Moskou. Aan hel Oostelijk front gaat de strijd onafgebroken voort. Weer zijn het de Duitsche legers die 't spits afbijten, maar nu zullen het ook Ne derlanders zijn, die de totale overwin ning helpen bevechten. Dat is onze eer, dat is onze trots, dat is onze plicht. Ja, dat is ook uw plicht, Nederlan der. Indien het u ernst is met ons volk en ons vaderland, indien u in de toe komst uw volksgenoolen recht in de oogen wilt kunnen zien en voor uzelt de zekerheid wilt hebben uw plicht te hebben gedaan, dan wacht u niet lan ger, dan meldt u zich aan bij het VRIJWILLIGERSLEGIOEN NEDERLAND Koninginnegracht 22, Den Haag. reiken van een jachtacte, waarbij het gebruik van een geweer is geoorlootd, slechts zal mogen geschieden aan de personen, die in het jachtseizoen 1940/1941 een jachtacte hebben ge had, welke niet is ingetrokken. Verder zal een jachtacte worden geweigerd aan die personen, die een strafvervol- ging ter zake van de artikelen 47 ol 48 der Jachtwet 1923 of van artikel 28 der Vogelwet 1936 hebben voorko men, indien nog geen twee jaar zijn verloopen na den dag, waarop is vol daan aan de voorwaarde, welke de bevoegde ambtenaar van het Open baar Ministerie op hun verzoek heeft gesteld. Twee smokkelaars dood geschoten. Naar eerst thans bekend wordt, zijn dezer dagen tijdens hel onge oorloofd overschrijden van de BeU gische grens nabij Clinge, vier smok kelaars aangeschoten. Twee er van, nl. één bij Clinge en één bij $t. Jansteen, werden doodelijk getroflen Vechtpartij met doodelijken afloop. Zaterdagavond ontstond ruzie tusschen de gebroeders H.,wo ende op Harslel te Veenendaal De 54- jarige H, H. verwondde zijn 42-jarige ongehuwden broer G. H. zoo ernstig met een bijl, dat dezeeenige oogen- blikken later overleed. H. H. werd gearresteerd. Het lijk is in beslag genomen De gearres teerde en het stoffelijk overschot zijn op transport gesteld naar Utrecht. Door achteruitrijdenden vracht auto overreden. Toen de 62-jarigen H, van Bern mei wonende te Slikkerveer, zich naar zijn werk wilde begeven, weid hij door een achteruit lijdenden viacht- aulo omvergeworpen en o\erreden. Het slachtoffer wason middellijk dood Van den schommel gevallen. Een 17-jarige jongen had Zondag middag het ongeluk in de speeltuin „De zoete inval" aan den Haarlem merweg te Amsterdam van een schommel te vallen. Hij kwam zoo ongelukkig terecht, dat hij beide bovenarmen brak. De G. G.enG. D. heeft hem naar het Wilhelmina- ziekenhuis vervoerd. Onder hooiwagen geraakt. Bij hetspelen is Vrijdaga\ond om. strecks halt acht het vierjei ig zoontje van de familie Vos op den Dieskant te Empel onder een zwaai beladen hooiwagen geraakt. Een der wielen ging over zijn borstkas heen, de dood trad onmiddellijk in. Verdronken. Sedert Vrijdagavond werd te Din- ther vermist het zevenjarige zoontje van den heer P. van Driel. Hij was het laatst hezien in ce omgeving van de Nieuwe Aa. Daar het vermoeden bestond, dat het ventje te water was Een Duitsche colonne trekt voorbij een buitgemaakt vierloops-machine- geweer van de Sovjets. (PK. Hermann, Hoffmann, Zander-m) verdrijven die snel Doos 10 en50ct.

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 2