PROVINCIAAL NIEUWS. UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING SPRANG—GtPaLE. NIEUWKUIJK. KAATSHEUVEL. Letteren en Kunst. geraakt, werd door rijks- en ge meentepolitie den geheelen Zaterdag morgen de rivier afgedregd, doch zonder resultaat. Des middags wer den de pogingen voortgezet, waarbij hij de brug in de Haverdonk het lijkje van het vermiste jongetje werd opgehaald. HULDIGING VAN EEN ZILVEREN JUBILARIS. In verband met de sluiting der cur sussen, had reeds Zaterdagmorgen in de bibliotheek van de Rijksvakschool de huldiging plaats van den heer M. v. d. Ven, amanuensis, die op 1 Aug. 25 jaar bij het Rijksproefstation en Voorlichtingsdienst werkzaam is. Genoemd lokaal had door enkele bloemstukken een feestelijk aanzien gekregen. Naast den jubilaris met zijn echtgcnoote en kinderen waren nog aanwezig familieleden, het personeel der school en de studenten van de looierij-afdeeling. Als eerste was het woord aan den directeur, den heer Ir. v. d. Waerden, die zeide, dat het goed was dat de werkzaamheden van tijd tot tijd eens worden onderbroken door de viering van jubilea. Zoo is het vandaag weer een bijzondere dag die allen hier sa menbrengt en even stil doet staan bij den gelijkvormigen gang van het da gelij ksche werk. Het is vandaag 25 jaar geleden, zegt spreker, dat gij, ge achte van der Ven, in dienst trad van den Staat der Nederlanden en wij allen voelen behoefte om op dezen dag van onze waardeering en belangstelling te getuigen. Door uw goede eigenschap pen en minzamen aard hebt ge u een vaste eigen plaats aan het instituut veroverd. Aan een gepaste gemoede lijkheid paart gij een getrouwe plichts betrachting, van daar ook, dat gij, zoo dra de gelegenheid zich voordeed, steeds in positie zijt vooruit gegaan. Spreker behandelt vervolgens in korte trekken den staat van dienst van den jubilaris en vervolgt dan met te zeggen dat deze ook bij de scheikun dige lessen aan de school en bij het practisch werken van de leerlingen van de looierij-afdeeling de juiste man was. Nog steeds, zegt hij, zijt gij mijn trouwe hulp bij het onderwijs in schei en natuurkunde en de nimmer falende vraagbaak van het looierij-kroost. Allen, van hoog tot laag, waardeeren je dan ook zeer, hetgeen o.a. kan blij ken uit het binnenkomen van een schrijven van den vroegeren directeur, den heer J. van Gijn, voorzitter van de commissie van advies, die mij ver zocht U dat schrijven op dezen ge- denkwaardigen dag te overhandigen. Ik ben dan ook zeker, zoo vervolgt spreker, van aller instemming, als ik U op dezen dag van harte nog vele gelukkige jaren toewensch tot heil van ons instituut, van Uw vrouw en kin deren. liet personeel heeft gemeend U ook een stoffelijke blijk van waar deering te moeten geven in enveloppe, zoodat gij daarvoor iets blijvends naar eigen smaak en verkiezing kunt aan schaffen. Vervolgens sprak de heer Ir. van den Hoeven, die zeide dat de jubilaris 21 jaar in het laboratorium zijn trouwe helper en medewerker is geweest. Het is dan ook met groole waardeering, zegt hij, dat ik getuigen kan van Uwe medewerking. Met alle zorg en toewij ding en met een welbewust verant woordelijkheidsgevoel hebt gij steeds Uw plicht gedaan en Uw werkzaam heden steeds tot volle tevredenheid uitgevoerd. Namens de studenten van de looierij- afdeeling richtte de heer Berry van Loon woorden van dank en geluk- wensch tot den jubilaris, die hij ver gezeld deed gaan van een geschenk onder couvert. De heer Gerssen sprak eveneens nog enkele woorden, waarin hij vooral be klemtoonde de groote steun die hij steeds van den jubilaris mocht ontvan gen gedurende meer dan 20 jaar en waaruit duidelijk bleek dat de eene mensch de ander feitelijk niet kan missen. De jubilaris sprak vervolgens een dankwoord, waarna ververschingen werden rondgediend. Ook kwamen nog velen hunne gelukwenschen aanbie den, waarvan wij noemen burgemees ter Moonen en de leden van de com missie van advies, de heeren de Kort en Roestenberg. Voorts kwamen tal van schriftelijke felicitaties binnen, o.m. nog van de heeren van Hellenbcrg Hubar en Hoek. Het was een geslaagde huldiging, die de jubilaris zich nog lang met vreugde zal herinneren. VEDEHOVA. In verband met het sluiten van het cursusjaar heeft de Vereeniging der Hollandsche Vakschoolleerlingen zich een nieuw voorloopig bestuur geko zen, bestaande uit de heeren Harry Leijten Waalwijk voorzitter, Jan Leij- len Dongen en Jan van Tilburg Waal wijk. JONGE DIERENDAG. Zaterdag en Zondag werd in 't café JAARMARKT TE WAALWIJK OP DONDERDAG 31 JULI 1941. van den heer A. van der Pluijm aan de Haven een Jonge Dierendag ge houden door de Waalwijksche Pluim vee- en Konijnenfokvereeniging. De belangstelling hiervoor was uitermate groot te noemen en overtreft die van vorige jaren aanzienlijk. De tijdsom standigheden zullen daarbij zeker een rol spelen, want wij zagen tenminste vele nieuwe gezichten die, door hunne belangstelling voor de dieren, toonden dat zij er wat meer van veilden weten, tot voordeel van hun eigen boutjes. Er was voor deze menschen zeker heel wat op te steken, want niet min der dan een kleine 200 konijnen van prima hoedanigheden, waren ten toon gesteld in 09 nummers. De keurmeester, de heer van Gent uit Leerdam, stond hier dus voor een zware taak, hetgeen niet wegnam dat hij alle dieren stuk voor stuk scherp beoordeelde. De voornaamste prijzen waren voor: C. Trimbach Waalwijk, met mooiste nest Blauw van Bever eerste en eere- prijs; J. Michael Vrijhoeve-Capelle, met mooiste ram Vlaamsche Reus eerste- en eereprijs; idem voedster eerste- en eereprijs; J. Verwicl Waal wijk, met mooiste Blauw van Bever voedster eerste- en eereprijs; 3. Veld- meijer Waalwijk, met Black and Tan eveneens eerste- en eereprijs. De prijzen zullen in de eerstvolgen de algemeene vergadering worden uit gereikt. O. O. G. Door bovengenoemde tooneelver- eeniging is in studie genomen het voor heeren-looneel geschreven blijspel Napoleon de vierde, door Mar. Janssen en Gerard Nielen. Wij hopen op de uitvoering, die ver moedelijk in October a.s. zal plaats hebben, nog nader in dit blad terug te komen. FRAUDULEUZE SLACHTING TE CAPELLE. De rammelende emmer en het reutelend gootgat. In den nacht van Donderdag op Vrij dag waren ambtenaren van den crisis controledienst uit Waalwijk op sur veillance in de gemeente Sprang-Ca- pelle. Het huis van een zekeren v. I). \<aren zij op het nachtelijk uur juist reeds gepasseerd, daar de volkomen stilte in en rond deze woning niets kwaads vermoeden deed. En toch werd deze stilte plotseling verbroken door het rammelen van een emmer, hetgeen de aandacht der controleeren- de ambtenaren trok. Dichter bij de woning gekomen hoorden zij tevens 'l reutelend wegloopen van water door een gootgat. Nog meer werd de nieuws gierigheid der heeren geprikkeld, toen zij bemerkten dat door het gootgat koeienbloed liep Het fatale bewijs was er en de hee ren klopten aan, doch plotseling ging binnen alle licht uit en bleef er, on danks alle geklop en geroep een dood- sche stilte heerschen. Enfin, het slot van het nachtelijke bezoek kunnen we kort maken. Met behulp der inmiddels gewaarschuwde politie uit Besoijen werd een toegang verschaft tot de woning van v. D., waar een frauduleus geslachte koe te prijken hing Die rammelende emmer en dat reu telend gootgat ook! UIT DE SCHOEN EN LEDERINDUSTRIE. Aan de Schoenfabrikanten. Onder verwijzing naar mijn circu laire model No. 390 dd. 14 dezer deel ik U mede, dat het is gebleken dat de hierin genoemde levertijd van 4 weken voor vele fabrikanten te kort is, mede in verband met het feit, dat de.benoo- digdc grondstoffen momenteel Ininder vlot geleverd kunnen worden. Derhalve bepaal ik, dat deze termijn wordt uitgebreid tot 7 weken. Bovendien kan rekening worden ge houden met den in het „Bindend Be sluit in zake Leverings- en Betalings condities bij Levering van Schoenen" toegestanen additioneelen leverings termijn van 10 dagen, zoodat voortaan de levering dient te geschieden uiter lijk binnen 7 weken plus 10 dagen na ontvangst van het goedgekeurde be stelformulier. Rijksbureau voor Huiden en Leder. (Zie vervolg Provinciaal Nieuws Tweede Blad). CAPELLE. Bij het te Eindhoven gehouden exa men slaagde voor M.U.L.O. diploma A. onze dorpsgenoote Mej. H. Mout- haan Hd. Ds. A. Vroeg in de Weij, predi kant der Ned. Herv. gemeente a. d. Loonschendijk heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. gemeente te Aafsl (Gld.) bedankt. Het muziekgezelschap „Kunst na Arbeid" gaf j.l. Zaterdagavond on der leiding van den heer P. Christ Azn. in samenwerking met de gemeng de zangvereeniging ,,'t Rozcknopje" onder leiding van den heer N. Snijers op de muziektent over de Binnenha ven een uitstekend geslaagd concert, dat, door zeer veel belangstellenden, waaronder velen uit omliggende plaat sen, werd beluisterd. J.l. Vrijdag maakten de leerlin gen van de Chr. school a. d. Loon schendijk onder leiding van het per soneel een fietstocht in de omgeving. Als eerste doel werden de Roestelber- gen bezocht en in den namiddag werd de tocht voortgezet naar Udenhout, waar de kinderen in de bekende uit spanning „Bosch en Duin" zich uit stekend vermaakten. Ongeveer halt negen waren allen weer behouden thuis. Ruim 120 leerlingen uit de lagere klassen dezer school togen Donder- dagnamidag 1.1. per wagen naar de zelfde ideale speelplek „Bosch en Duin". Zoowel in den speeltuin als in de er achterliggende duinen heb'nen ze zich op allerlei manier duchtig ge weerd. Het was alleen maar jammer, dat het zoo gauw avond was. Om streeks half negen arriveerde het ge zelschap zonder ongelukken weer aan den Loonschendijk. Een woord van hartelijken dank aan hen, die voor dezen rijtoer hun paarden en wagens ter beschikking van de kinderen stelden, is zeer zeker op zijn plaats. Onze predikant Ds. T. H. Oosten brug ontving een beroep naar de Ned. Herv. gemeente te Groot Ammers. Op bijna 98-jarigen leeftijd over leed 1.1. Zondagmorgen de oudste in woner onzer gemeente, de heer W. G. Treffers, oud hoofd der O. L. school in de Kom alhier. De overledene, die 26 Aug. 1843 te Gorinchem werd geboren, werd met ingang van 1 Mei 1869 te dezer plaat se benoemd als hoofd der O. L. school in de Kom. Gedurende een tijdperk van ruim 65 jaar heeft hij het Open baar onderwijs in onze gemeente ge diend. In dien tijd heeft hij zich steeds mogen verheugen in de meest harte lijke sympathie zijner leerlingen, als mede in de genegenheid en vriend schap van de inwoners der gemeente, hetgeen bij verschillende gelegenhe den op ondubbelzinnige wijze tot uiting is gekomen. Ook na zijn pensi- onneering, 1 Nov. 1914, bleef hij bij zijn talrijke oud-leerlingen en gemeen tenaren nog steeds in het middelpunt der belangstelling staan, hetwelk wel ieder jaar opnieuw het sterkst bleek bij de herdenking van zijn geboorte dag, want talrijk waren dan degenen, die hem persoonlijk kwamen geluk wenschen en even talrijk waren de schriftelijke felicitaties. De ontslapene is ook gedurende ta van jaren verbonden geweest als leer- aar aan de vroeger te Waalwijk be staande Rijksnormaalschool voor on derwijzers. Hij was eere-voorzitter der gemeng de zangvereeniging ,,'t Rozcknopje", welke vereeniging mede door zijn ini tiatief destijds is opgericht en waar van hij jarenlang het voorzitterschap heeft bekleed. Een nobel en welvervuld leven heeft de dood thans afgesloten, doch de naam van mijnheer Treffers zal in de harten van allen, die hem gekend heb ben, blijven voortleven. Wijlen de heer W. G. Treffers was tientallen van jaren ijverig correspon dent voor ons blad te Capelle en heeft daarvoor groote verdiensten gehad. Donderdag 31 Juli 's avonds IV'i uur hoopt voor de Chr. Geref. Kerk aan den Loonschendijk in de schuur van B. v. Relt op te treden Ds. Smits van Slicderecht. chie als naar gewoonte druk van pel grims, die hier de H. Anna als patro nes van het huisgezin komen veree ren. Vooral Zondag was de toevloed van pelgrims bizonder groot ondanks het dreigende weer. Uit vele plaatsen in de omgeving waren bedevaartgan gers opgekomen ter bedevaart om de H. Anna om bizondere gunsten af te smeeken. In de H. Diensten hield een Pater Capucijn feestpredicaties over de ver eering dezer heilige en moedigde de pelgrims aan met vertrouwen tot de ze heilige te bidden en te blijven bid den. De leden der H. Familie van de parochie Heikant te Tilburg waren ge zamenlijk opgekomen ter bijwoning van een Lofoefening, opgedragen door den Weleerw. Heer Kapelaan van ge noemde parochie, waaronder een toe spraak van den Pater over de II. An na. Festival te Nieuwkuijk. Enorm druk bezoek. Het georganiseerde festival door den bond van harmonieën ,,De Lang straat" en j.l. Zondag alhier in den tuin van calé van der Geld gehouden, is een groot succes geworden. Dui zenden brachten, niettegenstaanden het onzeker weer een bezoek op het feestterrein. Om half vijf had in genoemden tuin de officieele opening plaats door den bondsvoorzitter den heer Buijs uit Heipt. Spr. zeide o.m. dit festival niet- tegenslaanden den ongunstigen tijd toch te hebben georganiseei d en hoopte op algemeen slagen. Na uit voering der feestmarsch kwamen ach tereen volgen son de rstaan de corp sen op de kiosk met ieder drie nummers. Harmonie »De Eendracht» van Nieuwkuijk en OnzenoortHarmo nie »De Eendracht", Herpt en Bern: Harmonie «Concordia» Vlijmen; Fanfare «Wilhelmina» Dussen Liedertafel «Oefening baart Kunst», Nieuwkuijk; Harmonie »Tot onder ling Genoegen» Engelen Harmonie »St. Cecilia», Haarsteeg; Harmonie »De Volharding». Drunen Fanfare »St. Cornelis», Bokhoven; «Hei voorts Mannenkoor»Mannenkoor «Vriendenkring», Haarsteeg; «Da meskoor «Levensvreugde» Haarsteeg. Na beëindiging hiervan werden de deelnemende vereenigingen dooi den Bondsvoorzitterteegesproken en een woord van dank gebracht, Hel was op het terrein en in het dorp een aangename en feestelijke drukte. Nieuwkuijk krijgt een modern zwembad ST. JOACHIMSMOER. St. Anna. Zaterdag, de feestdag van de H. Anna en Zondag onder het octaaf van dezen feestdag was het in deze paro- Op initiatief van enkele zwem- liefhebbers werden voor kort plan nen geopperd ter verkrijging van een goed geoutilleerd zwembad, kort bij het centrum zulks ook in verband met het zwemonderwijs aan school kinderen. We' vernamen dat ook het ge meenlebesluur ruime belangstelling had voor dit plan en graag zijne medewerking hieraan wilde ver- leenen. Vrijdagavond nu werd in het patronaat alhier over deze aange legenheid een vergadering gehouden voor alle inwoners van Nienwkuijk. De heer M. van Heivoort zette een en ander nader uiteen. We vernamen o. m. dat het de bedoeling is om den prachtig ge legen nieuwe wiel bij de z'g Peper- steeg hiervoor in te richten. Het gemeentebestuur heeft zijn algeheele medewerking toegezegd en zal naast de inrichting ook 8 dagen het per soneel hieraan te werk stellen. De animo was zoo groot, dat reeds staande de vergadering 50 leden toe traden, 't welk thans reeds is opge- loopen tot 85. Het voorloopig be stuur werd als volgt samengesteld M. van Heivoort, M. Hornman, A. van den Ooord Fzn A. van Halder Azn. en P. Croes. Door den gemeente-opziehter is reeds een en ander bezichtigd en deze zal het plan nader uitwerken. Met de werkzaamheden wordt direct een begin gemaakt en men hoopt half Augustus zoo ver gevorderd te zijn, dat met het zwemmen kan worden begonnen. Met ons zullen er velen zijn en niet het minst de zoo talrijke zwemliethebbers in Nieuwkuijk die met zeer groote belangstelling uitzien naar de tot standkoming van het zwembad. Florenceop Kasteel Nederhemert. Wij lezen in De Telegraaf" Het fraaie kasteel Nederhemert, dat op de grens van Gelre en Bra bant in den Bommelerwaard tus- schen hooggaand hout liefelijk ligt weggebed, is Zaterdag, wel tot zijn eigeu verbazing, na acht jaar gesloten te zijn geweest, voor een keer her leeft in de sfeer der.... Florentijn- sche Renaissance Op het slot namelijk, in welks naaste omgeving graaf Floris I van Holland werd vermoord en later den stouten krijgsman Maarten van Ros- sem tot woon diende, had de kasteel- vróuwe, Louise baronnesse van Wassenaar, geb. Crocini.de bekoor lijke en actieve presidente der afd. Den Haag van de Ver. „Dante Alig- hieri", de Italiaansche studeerende leden van bet comité Noordbrabant der „Dante", verdeeld over de steden Den Bosch, Eindhoven, Tilburg, Breda en Bergen op Zoom, geïnvi teerd tot een samenkomst, die in zekeren zin deze jongste sectie der „Dante", welke door omstandigheden dit jaar van lezingen gespeend moest blijven, een vergoeding zou geven in den vorm van een cultureel en tegelijk geestig anachronistisch con- tact met vervlogen tijden, met de dagen van Lorenzo de' Medici, den „Prachtigen" tot welker roeping de docent voor Raliaansch aan de uni versiteit Groningen, prof Augusto Garsia, was overgekomen. En zoo kon het gebeuren dat kort na het middageur de Brabantsche reünisten der Dante, benevens eenige gasten van elders, per..., Janplezier van Den Bosch kwamen aangefeden, aan het Bernsche veer over de Maas werden gezet en dicht onder den Hemertschen Wierd ongeveer daar waar graaf Floris viel, door de elegante chatelaine, hun per actueele fiets tegemoetgekomen, werden ver welkomd. Een landelijk maal in den tot het kasteeldomein behoorenden speeltuin, waarbij het pittige Vlij - mensche bier „Oud Bruin" en de volle melk ruim vloeiden, bracht de gewenschte Italiaansche—Neder landsche toenadering tot stand, ja zelfs den geest naderbij van den grooten Lorenzo, die immers zooveel zin bezat voor eenveudig en gezond volksvermaak, En daarop begaf het gezelschap zich naar het kasteel zelf, alwaar in één der meest schoone fresken versierde zalen, waarin de welige lucht van het lijpe Holland sche zomergroen binnengolfde, prof. Garsia het toesprak over den door- luchtigen stadgenoot der uit Florence geboortige gastvrouwe, over den Magnifico, Lorenzo. Hij deed het on acudemisch niet gewichtig met jaarlallen, maar heel dend en schilderend. Hij deed dat 15de-eeuwsch Florence weder op slaan, hier in dit Nederlandsch kasteel dat zoo levendig aan de villa's om Florence, aan Careggi en Poggio a Cajano en hoe zij verder heeten doet denken. Hij riep het op in zijn grooten leider, die in zijn tijd het typisch renaissancistisch streven belichaamde naar nationale eenheid door het vervolmaken van het individu, voor wien immers „de mensch er eerder was dan de natie", gedachte waaraan men de geweldige verscheidenheid van de locale vor men der Renaissance in Italië da nkt. Hij t< ekende Lorenzo, aan de hand van eenige ideale data uit zijn leven, als dengeen, die zijn grillige Floren- tijnen „laat harmoniseeren in supe rieure menschelijkheid",en men zag en beleefde de enorme veelkantigheid v.in den man, die groot diplomaat en politicus was, maar zoo sterk gevoel voor het volksche bezat, dat hij voor de door hem georganiseerde volksfeesten de liederen schreef: dezen volmaakten aestbeet en be zielenden maecena's, die zelf niet van adel, met Europa's vorsten op voet van gelijkheid verkeerde, die, groot kenner der menschen, de ijdelheid van het aardsche begreep, tóch bankier en financier en zelf een scherp-zuinig man was, die de aard sche liefde voorstelde als voorloop ster van de vreugde demels en het zoo met den paus verbreide, die straalde in geluk en rijkdom en toch diep wegschool in ten onge neeslijke melancholie, en 's nachts zich opsloot om gedichten te schrij ven van een intieme zwaarmoedige teederheid, die de eeuwen hebben overleefd. Dezen laatsten Lorenzo.den dich ter die in dit millieu wel het sterkst aanklonk liet later de kasteelvronwe zelf voortreffelijk verzenzegster, nog eens herleven. Op de thee, die baronesse Van Wassenaar haren gasten aanbood, las zij eenige gedichten van Lorenzo den Grooten voor: verzen aan bloe men, aan vrouwenhanden gewijd, van een zoete kracht, die nog heden een weldaad is. Zoo werd deze bijeenkomst op kasteel Nederhemert tot een koste lijk klein feest voor dén geest, dat op alle aanwezigen sterken indruk maakte. En dat juist door hei ana chronisme van de liefelijke atmosfeer en de scherpte der huidige tijden, een schoone brug spande tusschen heden en verleden 1 ADVERTEERT IN DIT BLAD

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 3