SPORT van 4 toten met8 Aug. GESLOTEN. Fa. ANT. BERGMANS ADVERTENTIËN Een Flinke Jongen (Zaterdag, 9 Augustus dus weer geopend,) De zoon van Stalin onder verhoor. w. s. c. Gemangd Nieuws ERKEND als leverancier aan de N. V. C. Elshout Gevraagd: Zware kop Machine WEGENS VACANTIE is onze winkel zijn met name bepaalde bevoegdheden, welke lot dusver uitsluitend in han den waren van Duitsche overheids organen, overgedragen aan Nedcrland- sche autoriteiten. Zoo is b.v. voortaan de vorming van korpsen afhankelijk van de goedkeuring van den secreta ris-generaal van justitie. Met betrek king tot de vereenigingen is de com missaris voor de niet-oeconomische vereenigingen en stichtingen inge schakeld. Voorts is de bescherming van de bevolking legen het verspreiden van valsche berichten aldus aangevuld dat in art. 14 de oprichting en de ex ploitatie van geheime zenders met straf wordt bedreigd. Ten slotte zijn er bepaalde Vernieu wingen hoewel niet van ingrijpen den aard ingevoerd op het gebied van hel dragen van uniformen en het vervaardigen en verspreiden van aan plakbiljetten en drukwerk. POND, ONS EN EL ZIJN VERBODEN. Er zijn nog altijd winkeliers en an dere handeldrijvenden, die in adver tenties, op etiquetten bij goederen, op verpakkingen e.d. gebruik maken van de verouderde namen als el, pond en ons. De inspecteur van hel IJkwezen vestigt er de aandacht op, dat dit een overtreding vormt van artikel 5 der nieuwe IJkwet, welke overtreding strafbaar is gesteld in artikel 27 dier wet. In aankondigingen betreffende goe deren, welke bij lengtemaat of gewicht worden verkocht, mogen alleen de na men meter en kilogram en hun veel vouden en onderdeelen gebezigd wor den. De kleinhandel behoort zich der halve voor zulke aankondigingen te bedienen van de namen meter, centi meter, kilogram, gram, indien noodig, ook van decimeter, hectogram, e.d. HET HOUDEN VAN POSTDUIVEN. Het verordeningenblad bevat een verordening van den Rijkscommissa ris voor het bezette Ncderlandsche ge bied betreffende het houden van dui ven. Hieraan wordt het volgende ont leend: Artikel 1. (1) Hij die postduiven daadwerkelijk in zijn bezit heeft, moei lid zijn van het Nationaal verbond van Nederlandsche postduivenhouders, ge vestigd te Amsterdam, Amsteldijk 44. Als postduiven worden beschouwd duiven, welke geschikt zijn voor het overbrengen van berichten. (2) Hij die duiven, geen postduiven zijnde, daarwerkelijk in zijn bezit heeft, moet lid zijn van den Neder- landschen bond van sierduivenfok- kersvereenigingen, gevestigd te Gou da, van Beverningklaan 3(5. Artikel 5. Het is verboden duiven, hoe ook genaamd, vrij te laten vlie gen. De slagen, volières en andere ruimten, waarin duiven worden ge houden, moeten zoo goed zijn afge dekt of gesloten, dat wegvliegen van duiven is uitgesloten. Artikel 6. (1) Het houden van dui ven is verboden: 1Op schepen 2) aan personen, die in den zin van artikel 4 der verordening no. 189/ 1940 betreffende het aangeven van ondernemingen joden zijn of als jo den worden aangemerkt; 3) aan buitenlanders en staatloo- zen. (2) Personen, die de nationaliteit van het Duitsche rijk, van het protec toraat Bohemen en Moravië of van een der met het Duitsche rijk verbonden staten bezitten, worden met betrek king tot hel bepaalde in het eerste lid niet als buitenlanders aangemerkt. opgelegd. Voor nadere bijzonderheden verwij zen wij naar het verordeningenblad. HOUTPRODUCTEN AANGEWEZEN ALS DISTRIBUTIEGOEDEREN. Zooals reeds is aangekondigd bevat het gisteren verschenen Verordenin genblad een Verordening van den secr.-gen. van - handel, nijverheid en scheepvaart, waarin wordt bepaald dat houtproducten worden aangewe zen als distributiegoederen in den zin van art. 4 van de Distributiewet 1939. De uitvoeringsbepalingen zullen na der worden vastgesteld. NEDERLANDSCH-INDIë BLOK KEERT SALDI VAN JAPAN. Naar de „Tokio Asahi Sjimboen" meldt, heeft Nederlandsch-Indië het voorbeeld van de Vereenigde Staten en Engeland gevolgd en besloten met ingang van 28 Juli alle Japansche saldi te blokkeeren. Bovendien zou Ncder- landsch-Indië het voornemen hebben om: 1. Allen export naar Japan, Mands- joekwo, Chino en Fransch-Indochina afhankelijk te stellen van een speciale vergunning. 2. De importen uil Japan stop te zetten. 3. De saldi der Japanners in Ned.- Indië te blokkeeren. De president der Javasche Bank heeft, zoo meldt het blad verder, aan den president der „Yokohama Specie- bank" medegedeeld, dat de financieele overeenkomst tusschen de twee ban ken van December 1940 wordt opge heven. Deze maatregel wordt er mede gemotiveerd, dat de clearing niet meer, gelijk in het accoord is, in Amerika&n- sche dollars kan worden verrekend. GEEN SCHEPEN UIT NED.-INDIË NAAR JAPAN. De Engelsche omroep meldt, dat de regeering te Batavia heeft bepaald, dat geen schepen meer naar Japan mogen varen en dat de vrachtschepen moeten worden vastgehouden. Voorts zou het verdrag betreffende de levering van olie door Ned.-Indië aan Japan voor loopig worden opgeheven. MR. A. M. SNOUCK HURGRONJE EERVOL ONTSLAGEN. Mr. dr. K. J. Frederiks voorloopig secretaris-generaal van Algern. Zaken. Het Rijkscommissariaat maakt be kend: De Rijkscommissaris voor het bezet te Nederlandsche gebied heeft op grond van artikel 1 van zijn verorde ning 108/40 (vierde verordening over bijzondere maatregelen op administra- tief-rechtelijk gebied aan jhr. mr. A. M. Snouck Hurgronje op zijn Verzoek op eervolle wijze ontslag gegeven als secretaris-generaal van het ministe rie van Algemeene Zaken en hem pen sioen verleend. In zijn plaats heeft de Rijkscom missaris op grond van dezelfde veror dening den secretaris van het ministe rie van binnenlandsche zaken, dr. K. J. Frederiks, belast met de voorloopi- ge waarneming der zaken van den se cretaris-generaal van het ministerie van Algemeene Zaken. gen zijn aan middelbare of hoogere scholen, van elk onderwijs aan Neder landsche leerinstellingen worden uit gesloten. EEN VERBODEN ACTIE GECONSTATEERD Padvinderskamp bij Putten ontbonden De commissaris-generaal voor de openbare veiligheid deelt mede: „Patrouilles der Duitsche politie moesten op 26 en 27 Juli 1941 (Zater dag en Zondag) in het geheele land constatecren, dat groepen van ontbon den padvindersvereenigingen in strijd Artikel 9. Het is verboden: 1) Dui- j niet de voorschriften haar onwettige ven te verkoopen, te verruilen, weg te schenken of ook slechts tijdelijk aan anderen over te laten; 2) duiven in of uit te voeren; 3) duivententoonsteD lingen,- hoe ook genaamd, te organi- seeren of aan zoodanige tentoonstel lingen deel te nemen. Artikel 10. De burgemeester dient er voor zorg te dragen, dat duiven zonder eigenaars of verwilderde dui ven terstond worden gedood. Artikel 11. De Duitsche weer- machtsbevelhebben in Nederland kan het fokken van duiven verbieden, be palen, dat het aantal duiven wordt verminderd, duiven in beslag doen nemen en in bepaalde gebieden hel houden van duiven verbieden. Te dien einde kan hij uitvoeringsbepalingen op deze verordening uitvaardigen, op welke bepalingen artikel 2, lid 2, van overeenkomstige toepassing is. Artikel 12. De Duitsche weer- machtsbevelhebber in Nederland kan uitzonderingen toestaan op de voor schriften dezer verordening. Hij kan aan deze vergunning voorwaarden verbinden. De vergunning kan te al len tijde worden beroepen. Artikel 17. Deze verordening treedt op 4 Augustus 1941 in werking. Tegen overtreding van de verorde ning is straf bedreigd. In bijzondere gevallen kan gevangenisstraf worden actie voortzetten. Deze Duitsche poli- tie-afdeelingen hebben daarom ruim 120 arrestaties vericht; o.a. werd ook een kamp bij Putten gevonden en ont bonden. De deelnemers aan dit kamp verzetten zich niet alleen op onbe schaamde wijze tegen de aanwijzingen van de politie-patrouillcs, doch zij bc- leedigden ook de Duitsche politiebe ambten op de grofste wijze, zoodat laatstgenoemden van hun wapens ge bruik moesten maken. Daarbij werd een 16-jarige jongen ernstig gewond. Als commissaris-generaal voor de openbare veiligheid zie ik mij genood zaakt de ouders van deze voorvallen op de hoogte te stellen, aangezien /ij de volledige verantwoordelijkheid voor dergelijke gebeurtenissen dragen. Het is aan de ouders bekend, dat" de vrogere padvindersvereenigingen ont bonden zijn en dat het ten strengste verboden is nog voor deze vereenigin gen of bonden werkzaam te zijn. Af gezien van het feit, dat in het gevaï- Putten de verantwoordelijkheid ten volle op de ouders valt, vestig ik er de aandacht op, dat de Duitsche veilig heidspolitie bevel gekregen heeft, bij dergelijke gevallen in de toekomst de ouders via de veiligheidspolitie ter ver antwoording te roepen.. Bovendien kunnen deze ouders dan verwachten, dat hun zoons, voor zoover zij leerlin- In de dezer dagen gehouden Be stuursvergadering werd o.a. besloten de training der spelers deze week t hervatten. De Donderdagavond is bestemd voor de beide hoogere elftallen, de- Dinsdagavond voor de juniores. Voorts zullen iederen Zondag oefen partijen plaatsvinden tusschen twee elftallen. SCHAKEN. EUWE LEIDT MET 5 TEGEN 2. Zevende partij remise. De zesde partij in de ontmoeting tusschen onzen landgenoot dr. Max Euwe en den Duitschen kampioen Bo goljubow werd na 55 zetten door dr. Euwe gewonnen. In de daarna gespeelde zevende par tij demonstreerde Bogoljubow een be wonderenswaardig nieuwtje, waar door hij zich van een sterker eindspel verzekerde. De verdediging van dr. Euwe was evenwel zoo meesterlijk, dat het toreneindspel in deze partij na den 34sten zet in remise eindigde. De stand is nu na de zevende par tij: dr. Euwe 5 punten tegen Bogolju bow 2 punten. HET BINNENLANDSCH TOERISME BLOEIT. Ondanks de belemmeringen, welke door de tijdsomstandigheden in den weg gelegd worden aan het toerisme - en vooral aan het zwerven van plaats tot plaats en het maken van z.g. trek tochten blijkt in dezen zomer het binnenlandsch toerisme een buitenge wone vlucht te nemen. De Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B. verstrekte reeds in de maanden April t.m. Juli 40.000 reisinlichtingen voor het binnen land tegenover 11.000 in normale jaren. In de laatste weken traden per week meer dan 700 nieuwe leden tot den A.N.W.B. toe! Deze cijfers geven een welsprekend bewijs dat Nederland door de reislust gegrepen is, ondanks oorlog, distributiebonnen en banden- nood. Bij kanovaren verdronken. Een drietal jongens, afkomstig uit Rolterdam, die op den eersten dag van hun vacantie-uitstapje in den tuin van café De Wiltebrug te Veg hel kampeerden, zijn Dinsdagavond om zeven uur in de haven aldaar gaan kanovaren, ofschoon zij de zwemkunst niet voldoende meester waren. De kano van een hunner sloeg om, waarop de 17 jarige H. Groenewegen liet omgeslagen vaar tuig een duw gaf. Hierdoor kantelde ook zijn kano en geraakte hij even eens te water. De eerste drenkeling wist zichzelf te redden, doch toen de laatste op het droge werd ge. bracht, was hij reeds buiten be wustzijn. Langdurig heeft een ge. neesheer kunstmatige ademhaling toegepast, evenwel z'onder resultaat. Het stoffelijk oveischot werd naar het ziekenhuis overgt bi acht. De drenkeling was de oudste uil eeu gezin van negen kinderen. Hittegolf in Amerika eischte reeds 80 dooden. De oostkust van de Vereenigde Stalen wordt sedert eenige dagen geteisterd door een hevige hittegolf waarbij temperaturen van veertig graden zijn geregistreerd. Aan de gevolgen van de warmte zijn tot dusver minstens tachtig personen overleden Hij den buitengewonen toeloop naar de zeebaden zijn alleen tijdens het laatste weekend meer dan negentig menschen verdronken Veehandel Kapelstraat. Ook opgave STATIONS STRAAT 11 - WAALWIJK. De oudste zoon van den Sowjetdicta- tor Stalin, Jakob Dsjoegasjwili, die, zooals reeds bekend is, zich bij Ljosno met het oog op de kansloosheid van verderen tegenstand en tegen het uit drukkelijke bevel van zijn vader had overgegeven, heeft bij zijn verhoor op merkelijke verklaringen afgelegd over de gebrekkige bolsjewistische organi satie in de Sowjetlegerleiding. De nauwkeurige tekst van dit verhoor is reeds in het orgineel dus met de ver scheidene verklaringen van den zoon van Stalin in de Russische taal - door den Duitschen -omroep uitgezonden, zoodat eventueele pogingen van Sow- jetzijde om de verklaringen zelf in twij fel te trekken reeds van te voren zijn Veroordeeld. De zoo buitengewoon interessante bijzonderheden, die de zoon van Stalin bij zijn verhoor mededeelde, bewijzen ondubbelzinnig hoe onsystematisch heele divisies door de Sowjet-leiding in het vuur werden gezonden, ook wan neer geen kansen bestonden op een voortzetting van den strijd. Zinnelooze, of zooals Jakob Dsjoegasjwili zeide, idiote bevelen van de commandanten en de vrees voor de beweerde gruwelen der Duitsche soldaten, die hun door de politieke commissarissen op opruiende wijze.steeds weer ingepraat was, .deed de troepen ook bij de meest hopelooze omsingeling nog als zelfmoordbenden tegenstand bieden. Uit de verschillen de verklaringen zag men duidelijk de diepe depressie, waaronder Jakob Dsjoegasjwili leed. Zijn woorden wer den langzaam en nadenkend uitgespro ken. Vaak herhaalde hij zichzelf om zijn verklaringen kracht bij te zetten. Het verhoor begon met de gebruike lijke, zuiver persoonlijke vragen, waar bij Jakob Dsjoegasjwili terstond ver klaarde, dat hij de oudste zoon was van den voorzitter van den raad van volks commissarissen, Stalin. Na verscheide ne mededeelingen omtrent zijn rang, zijn regiment en zijn divisie, schetste hij een waarlijk karakteristiek beeld van zijn troepenonderdeel tot het oogenblik, waarop hij het besluit nam zich met zijn menschen over te geven. Volgens zijn verklaringen waren cl resten van zijn divisie reeds op 7 Juli verslagen en bij de stad Ljassowo om singeld. Maar eerst op 16 Juli, dus ne gen dagen later, heeft Jakob Dsjoegasj wili den volkomen hopeloozen tegen stand opgegeven en zich overgegeven. Omtrent het effect van de omsingeling deelde de zoon van Stalin het volgen de mede: „Helaas deed de door dc Duitschers bereikte omsingeling zoo'n paniek ontstaan, dat alles uit zijn verband liep. Ik was toen bij den divisiecom mandant, bij den staf. Ik ging mijn menschen zoeken, want ik was van mijn artilleristen gescheiden en ik weet niet, waar zij zijn gebleven, ik heb er niet een van gevonden. Eergis- ternacht 16 Juli op anderhalven kilometer van Ljassowo, waren wij omsingeld. Er ontstond een paniek. De artilleristen hebben, zoolang het ging, geschoten. Waarheen zij toen verdwenen, weet ik niet, ik was van hen weggegaan en wachtte in den wa gen van den divisiecommandant. Hij zelf was er niet. Op dat oogenblik be gon de beschieting. De Duitsche troe pen beschoten de rest van onze pant serdivisie. Ik besloot naar den com mandant te snellen om aan dc verde diging deel te nemen. Bij mijn wagen kwamen uiteengedreven soldaten bij een, menschen van den trein. Zij vroe gen mij: „Kameraad commandant, leidt ons in den strijd". Ik wilde hen in den aanval leiden, doch stellig heeft de angst hen te pakken gekregen 1 Toen ik mij omkeerde, stond er nic- mand meer bij mij. Ik kon niet meer j terug naar mijn mannen, aangezien de Duitsche inijnenwerpers een krach tig vuur openden. Ik wachtte eenigen tijd en bleef heelemaal alleen, omdat de strijdkrachten, die met mij tot den aanval moesten overgaan om eenige Duitsche mitrailleurnesten te onder drukken dat was noodzakelijk om te kunnen doorbreken er niet meei waren. Het begon al dag te worden. Ik wachtte op mijn artilleristen, maar er was niemand te zien. Ik ging verdel en ontmoette kleine groepen van de gemotoriseerde divisie, van den trein, allerlei gespuis. Er bleef mij echter niet anders over dan met hen mee te gaan. Toen zag ik, dat ik omsingeld was, dat men nergens meer kon heen gaan. Ik kwam en zei toen: „Ik geef mij over", dat is alles". Op de verdere vraag, waar hij voor het eerst een gevecht had meege maakt, antwoordde hij, dat hij den naam van de plaats, 25 tot 30 km. van Witcbsk af, vergeten had. „Ik had geen kaart wij hadden heelemaal geen kaarten. Alles was hij ons zoo liederlijk onordelijk opgebouwd, onze marschwijze, de organisatie". Toen hem gevraagd werd, hoe de zending van versterkingen function- neerde, antwoordde hij: „Ik zal u openlijk zeggen, dat de geheele divisie een zoodanige zending van versterkin gen was". En wat was de reden van het falen van hel leger? „Dank zij de Duitsche duikbommenwerpers", zoo verklaarde de zoon van Stalin, „en dank zij de onverstandige bevelen van onze hevel voering, domme bevelen, idiote kan men zeggen, waren de divisies direci het vuur ingestuurd". Zeer interessant was vervolgens, dat dc zoon van Stalin nog geen inededee- ling had ontvangen over de nieuwe machtsbevoegdheden van de politieke commissarissen. Hij zelf was nog van meening, dal de politieke commissa rissen de helpers waren van de com mandanten. De verbinding met de la gere Sowjetstaven moet buitengewoon slecht hebben gefunctionnecrd, of wel men heeft bewust de officieren niet op de hoogte gebracht van de beslis sende veranderingen. Hij sprak zich echter ondubbelzinnig uit tegen deze politieke commissarissen, want de lei ding van den troep kan alleen hij den commandant berusten. Niet de com missaris, maar de commandant moet de eerste persoon zijn. Over de hulp van Engeland liet nij zich zeer sceptisch uit. Hij had door den omroep van het bondgenootschap gehoord. Of Engeland hulp zal bieden wist hij niet. „Tot dusver heeft Enge land nog niemand hulp verleend". Jakob Dsjoegasjwili moest toegeven, dat alle beweringen van slechte be handeling der gevangenen gelogen wa ren. Hij zelf was goed behandeld en kon niet klagen en hij is er vast van overtuigd, dat de gevangenen allen precies zoo zijn behandeld als hij. Ten slotte werden hem nog vragen gesteld over zijn gezin. Hij heeft een rouw en een driejarig dochtertje. Op dc vraag, of zijn vader hij de vlucht der regeering zijn vrouw zou mee nemen, antwoordde hij vaag: „Mis schien wel, misschien niet". Er werd hem aangeboden eenige regels naar zijn vrouw te schrijven. Hij bedankte voor de tegemoetkomendheid, maar verklaarde, dat dat voorloopig niet noodig was. GEVRAAGD voor het opnemen en thuis bezorgen van boodschappen Tevens gelegenheid zich ver der te bekwamen in de zaak. Zich te melden D. DUMOULIN, Groolestriat 327, Waalwijk. Een in PRIMA staat ver- keerende (Rechts) voor Militaire schaften. Aanbiedingen: TELEFOON 8 KAATSHEUVEL. Reparatie wordt aan de fabriek aangenomen. Grootestraat 153, WAALWIJK. Tel. 231. I AN KLIIN,

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 6