PROVINCIAAL NIEUWS. BINNENLAND BUITENLAND H.de BONT -VAN HULTEN HRP.BP.NKt.RF.DING NAAR MAAT „NOORD-BRABAND" Zaterdag 9 Augustus 1941 No. 64 De Echo van het Zuiden Tweede Blad GESLAAGD. De Eerw. Broeder Cunibertus (Wim Heyhurs, Waalwijk) van de Broeders van de Onbevlekte Ontvan genis te Maastricht, slaagde voor het gehouden examen Hoofdacte. Voor de namens de R.K. Orga nisten- en Directeuren Vereeniging te Utrecht gehouden examens slaagde j.l. Woensdag de heer Louis Sars voor Orgel, 2e gedeelte (practisch). Bij het op 4, 5 en 6 Augustus ge houden examen te 's-Bosch van de R.K. Vereeniging „St. Anna", tot be vordering van industrie- en huishoud- onderwijs voor meisjes slaagde voor: Coupeuse: Mej. Lucy Jansen. Bij het van dezelfde Vereeniging ge houden examen alhier slaagden voor Costumière: Riet Casteleyns, Christi ne Leytens, Anny Mulders, Koos van Oostrum en Toos Schapendonk. Lingerie: Petronella Couwenberg, Nelly ten Haaff, Toos Hobbelen, Fita van Huut en Toos van der Weiden. Allen genoten haar opleiding bij de Zusters van de St. Antoniusparochie, Eerste Zeine, alhier. BALDADIGE JEUGD. Het is niet de eerste maal, dat wij in onze kolommen de aandacht moe ten vestigen op een niet den dag ster ker wordend euvel: de baldadigheid der jeugd. Hiermede bedoelen wij dan voornamelijk de jeugd van onze ge meente, alhoewel daarmede niet de verkeerde meening mag postvatten, dat het in andere plaatsen minder erg is. Integendeel; practisch overal moet geconstateerd worden, dat de balda digheid steeds ernstiger gevolgen gaat aannemen en telkenmale komt men in de bladen dan ook berichten tegen, die op dit verschijnsel de handacht vestigen. De tijdsomstandigheden schijnen' daaraah niet vreemd te zijn. Het is alsof de jeugd zich veel vrijer en los- bandiger gaat voelen en daardoor steeds meer kattekwaad gaat uitha len, zeer vaak met ernstige gevolgen. In onze gemeente moet telken male de aandacht van de politie hiervoor worden ingroepen. Tientallen bewo ners vragen om extra-toezicht, omdat y.ij zelf niet in staat zijn, de jeugd op een afstand tc houden. En zegt men eens wat, dan is de brutaliteit van die rekels met te overzien. Men begrijpt wel dat dc politie hier een moeilijke taak heeft en het is feitelijk toch niet in de eerste plaats aan haar, om de jeugd binnen de perken van het fat soenlijke te houden. Hier is een ern stige taak weggelegd voor de diverse ouders, die hunne kinderen al te veel vrijheid laten en hen maar de straal opsturen, waar zij zonder toezicht, ir gezelschap van dc noodige vriendjes, allerlei kwajongens-streken uithalen. De ouders moeten zich bewust zijn, dat die toestand niet bestendigd kan blijven, maar dat daaraan zoo spoe dig mogelijk een einde moet worden gemaakt. Vooral daar ni; dc de vacan- ties zijn aangebroken en de jeugd daardoor bijna heele dagen op de straat doorbrengt. De gevolgen daar van zijn: vernielde ruiten, besmeurde muren, overlast aan de buren enz. Wanneer hier niet tijdig wordt in gegrepen, dan gaat het met deze ba zen den verkeerden kant op en dan zal men daarvan later de droeve ge volgen ondervinden. Men denke over het bovenstaande niet te lichtvaardig, want de absolute noodzakelijkheid van een waarschu. wing, gaf ons dit artikel in dc pen. De ouders hebben hier een verantwoor delijke taak die men niet mag onder schatten. Het is daarom noodig dat zij hun gezag terdege laten gelden, anders zou het er nog wel eens raar uit kunnen gaan zien, want dan zou den de gevolgen zich zeker in de toe komst wreken. En voorkomen is nog steeds beter dan genezen. INDEELING CONSUMPTIE-, PRODUCTIE- EN GRENSGEBIED. De Provinciale inkoopcentrale van Akerbouwproducten voor Noordbra bant brengt ter algemeen kennis, dat de scheidingslijnen van consumptie- en productiegebied voor Noordbra bant als volgt zijn ingedeeld: De geheele provincie is productiege bied, met uitzondering van de navol gende consumptiegebieden en een grensgebied: Bergen op Zoom, Roo. sendaal, Helmond, Oss, Waalwijk (al le begrensd door gemeentegrenzen t en de navolgende gemeenten, waar voor aparte scheidingslijnen zijn aan gegeven: Breda, Tilburg/Goirle, Eind hoven, Nijmegen, 's-Bosch en grens gebied; onder het laatste is in groote trekken te verstaan het gebied ter* Zuiden van de spoorlijn Bergcnop- zoomRoosendaalBredaTilburg - Eindhoven, met uitzondering van de daarin gelcgcji consumptie-gebieden. In aansluiting op bovenstaande wordt o.m. het volgende onder dc aan dacht van aardappelteelers gebracht. Vervoer in en uit het productie gebied. Het vervoer langs dén kortsten weg van het land waar dc aardappelen ziju geteeld naar de bedrijfsgebouwen van den teeler in het productiegebied, mag plaats hebben zonder geleidebil- jet, maar aan controleerende ambte naren moet desgevraagd worden ge toond dat het een dergelijk vervoer is. Hetzelfde geldt voor het vervoer van het land respectievelijk de bedrijfs gebouwen naar de laadplaats of d& veiling in het productiegebied en te rug (ingeval van afkeuring). Voor elk ander vervoer in het pro ductiegebied is een geleidcbiljet ver- cischt, hetgeen kan worden aange vraagd bij de P.I.C.A. voor Noordbra bant, den plaatselijken bureauhouder, of het provinciaal kantoor van dc V.B.N.A. Vervoer in en uit het consumptie- gebied. Voor het vervoer in, evenals voor het vervoer uit het consumptiegebied is een geleidcbiljet noodzakelijk. Ook indien het bedrijfsgebouw, de laad plaats of de veiling is gelegen binnen het consumptiegebied dient voor het vervoer binnen dit gebied een gelei- debiljet te worden aangevraagd bij de P.I.C.A. voor Noordbrabant, Spoor- laan 50 te Tilburg, of bij het proving ciaal kantoor van de V.B.N.A. Vervoer in en uit het grensgebied. Voor het vervoer van het land of de bedrijfsgebouwen naar de laad plaats geldt het volgende: Door of namens de V.B.N.A. zullen de teelers in hel grensgebied een schriftelijke aanzegging ontvangen tot levering. Deze aanzegging is le vens vervoerbewijs tot de laadplaats. Wanneer echter het vervoer met twee of meer wagens gelijktijdig plaats heeft en deze niet bij elkaar blijven, kan niet met één biljet worden vol staan, doch inoet de totaal te leveren partij in overleg met den teeler over 2 of meer biljetten worden verdeeld. Al het andere vervoer in of uit het grensgebied mag alleen plaats hebben onder dekking van een geldig geleidc biljet uitgeschreven door of namens de P.I.C.A. voor Noordbrabant of hel provinciaal bureau der V.B.N.A. Het vervoer in en uit heb consump tie-, productie- en grensgebied door den uiteindelijken consument is vrij tot 5 kg. Echter moet er op worden gewezen, dat gedurende den geheelen Zondag en op werkdagen na 19 nut 's avonds en vóór 6 uur 's morgens al lo vervoer van aardappelen is verbo den, behoudens dekking door een ge leidcbiljet. Tot nader order is hel vervoeren en doen vervoeren van voeder- en poot- aardappelen verboden. LEVENSVERZEKERING 1843 WAALWIJK 1843 K. v. K. EN FABRIEKEN VOOR DE LANGSTRAAT. Uit het Handelsregister. Wijzigingen: II. L. van Leeuwen N.V., Waalwijk Grootestraat 240a, handel in huiden, leder en looistoffen. Uitgetreden Dir.: H. L. van Leeuwen. A. J. Slaats uit- getr. als proc. en toegetreden als di recteur. UITSTAPJE VERGUNNING HOUDERS. De Waalwijksche Vergunninghou ders hebben het er gisteren, Donder dag eens van genomen. Per rijtuig- tractie maakten zij een uitstapje, waarbij diverse plaatsen van Bra bants' schoon bezocht werden. Dat zij zich daarbij kostelijk hebben gea- umseerd laat zich begrijpen. Het was een dag van opgewekte ontspanning. DIEFSTAL. Bij de gemeentepolitie werd aan gifte gedaan van diefstal van een zwart gelakt heeren rijwiel eigendom van van A., dat geplaatst was aan dc Haven. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Op het politie-bureau alhier zijn in lichtingen te bekomen omtrent de na- Dames, 't is volkomen logisch, Dat U wel eens hebt gedacht, Als U weer Persil bestelde: Wat wordt mij in -huis gebracht? Krijg ik nog, precies als vroeger, Van die prima kwaliteit? Of - zit in 't bekende pakje Ook wat „Tijdsomstandigheid"? Kijk eens: véél is er veranderd, Véél is achteruit gegaan; Oók Persil. Toch staat Persil nog, Nèt als vroeger, bóvenaan. Cl. D. volgende gevonden en verloren voor werpen Gevonden: Een paar zwarte regen pijpen, een step, een zilveren arm band, een zakdoekje met geld, een handfietspomp, een bruin lederen portemonnaie met inh.., een melkkan, een deken. Verloren: Een pantoffel, een da- meshandshcoen, een bruin lederen portemopnaie met inhoud, een foto toestel Kodak, een buitenlandsch pas poort (v. B. Dussen). BOSCH EN DUIN. l)e tijdsomstandigheden brengen mee dat dc Nederlanders hun vacait- tie doorbrengen in eigen land. Geluk kig zouden we eenerzijds zeggen, om dat ze op deze wijze bun mooie eigen land moeten leeren kennen. Ga naar 't Gooi, naar Zuid-Limburg, naar de Veluwe, den Achterhoek, naar Breda en omgeving, naar Friesland of waar men wil, overal biedt de natuur genietingen in overvloed. Maar onder al dat mooie, neemt de ze streek, we bedoelen de Drunensche. en Loonsche Duinen, mede een eerste plaats in, van ongerepte en onge kende schoonheid, die steeds meer en meer ontdekt wordt. Als men deze pracht-streek bezoekt ontmoet men telkens meer touristen, niet alleen uit deze streek, maar uil Holland en uit tal van andere provin cies. Een tocht door dit onvergelijkelijke duin- en boschland is dan ook van bijzondere bekoring, waarvan de lof steeds meer bezongen wordt. Een groot voordeel tevens voor on ze omgeving, waai' men te voet en per fiets dit lustoord zoo gemakkelijk be reiken kan. Schoon is hel duinlandschap in al z'n schakeeringen, maar bijzonder mooi zijn de wegen tusschen Roestcl- berg en Udenhout, de weg langs den zoom van 't duinlandschap, met als eindpunt „Bosch en Duin". „Bosch en Duin", dat niet alleen steeds meer pension-gasten trekt uit ale deelen des lands, maar ook bezoe kers uit onze streek, dat aangenaam verpoozen brengt op verschillend ter rein, met een kinderspeeltuin, met een inrichting, een service, een con sumptie die er zijn mag. Gemakkelijk te bereiken over Loon- opzand, of over Roestelbergen, vormt het steeds meer en meer de groote at tractie voor vacntiegangers en men- schen die er een dagje op uitgaan. Het is er goed te zijn in „Bosch en Duin" in efk opzicht. Men zie verder de advertentie in dit bhuk LUXOR BIOSCOOP. „Bismarck". Deze film geeft ons een stuk ge schiedenis van het Duitsche Rijk uil de vorige eeuw weer, toen het land in 35 staten was verdeeld, terwijl het geheele volk naar eenheid verlangde, hetgeen door de onderlinge afgunst der vorsten verhinderd werd. Wil helm I de vorst van Pruisen ziet dat het verkeerd gaat en denkt er reeds over ten gunste van zijn zoon afstand te doen van den kroon, als hij besluit een laatste middel te probeeren om zijn land van den ondergang te red den. Daarom besluit hij den raad van zijn minister Roon op te volgen en den epnigen man tot len minister te benoemen, die volgens dezen nog red ding brengen kan. Deze man is Bismarck, een groot tacticus en diplomaat. Met den prac- tischen geest en onbuigzamen moed van den man, die alleen leeft voor de idee Duitschland tot een eenheid te maken, begint hij zijn moeilijke taak. Men begrijpt dat deze taak niet ge makkelijk is. De Landdag verwerpt zijn plannen, maar als dit Bismarck gaat vervelen, ontbindt hij eenvoudig den Landdag. Het gevolg is dat hij de pers tegen zich krijgt, maar dan stelt hij de p-ers onder censuur, en zoo gaal' het voort. Iedere maatregel die men tegen hem tracht te nemen, weet hij door een tegenactie te niet te doen. Zoo wordt hier op het witte doek een stuk geschiedenis vertoond, waar in de eerste banden van de eenheid- van het Duitsche volk gelegd werden. Men mag deze film daarom gerust een historisch document noemen, omdat er duidelijker dan waarin ook, tol ^uiting komt, dal het talent van eet: Bismarck Duitschland weer groot wist te maken, dank zij het voortreffelijke staatsmanschap van dit politieke ge nie. Een film, die Uw belangstelling ze ker waard zal zijn, omdat zij ook ten nauwste verband houdt met het hui dige wereldgebeuren. (Jan van den Dungen). MUSIS SACRUM. „Jij bent mijn leven, met Benjamino Gigli. Het is niet dc eerste maal dat deze film in onze plaats vertoond wordt en zeer waarschijnlijk zal het ook niet de laatste maal zijn, want degenen die dit meesterwerk van zang en muziek eenmaal hebben gezien, zullen ook gaarne een volgende gelegenheid weer aangrijpen, om van het schoonc spel te genieten, dat wordt voortgezet door artisten als Gigli, Isa Miranda, Gustav Waldau e.a. „Jij bent mijn le ven", is een film machtig van inhouti en ongeëvenaard wat zang en muziek betreft en daardoor in Rialto in Am sterdam meer dan twee maanden moest worden geprolongeerd, waar bij over de 100.U0Ü bezoekers geteld werden. Een dergelijke belangstelling kan alleen mogelijk zijn, wanneer er iets bijzonders vertoond wordt en dit is met deze film zeker zoo. Wij behoe ven in dit verband'alleen maar te her inneren aan de prachtige aria's die Gigli ten gehoorc zal brengen en die alleen reeds een gang naar Musis rechtvaardigen. Zoo zal bij o.m. zin gen aria's uit Tosca, Manon Lescaul, Aïda en vele andere melodieuze Ita- liaansche liederen. Daarnaast zal het spel den bezoekers zeker boeien, te meer daar dc inhoud de aandacht Voortdurend gespannen houdt en al len van het begin tot het einde zal doen medeleven met de hoofdfiguren, die wij hierboven noemden en die van hun rollen iets bijzonders gemaakt hebben. Musis heeft met deze film weer een goede greep gedaan. (Jan van den Dungen). PROVINCIALE PUBLICATIE VAN HET DEPARTEMENT VAN LANDBOUW EN VISSCHERIJ. Overname runderen door de N.V.C. In verband met de feestdag van O. L. Vrouw Hemelvaart op Vrijdag 15 Augustus a.s. zijn de volgende ver anderingen gebracht in de data waar op runderen door de N.V.C. zullen worden overgenomen te Oss worden runderen in ont vangst genomen op Donderdag 1 1 Augstus 1941. te Helmond en Roosendaal op Za terdag 16 Augustus 1941. Registratie en monstering van paarden. De Prov. Voedselcomissaris voor Noordbrabant maakt hel volgende be kend. In opdracht van den Bevelhebber der Duitsche Weermacht in. Neder land moet worden overgegaan tot re gistratie van alle paarden geboren vóór 1 Januari 19AO. Deze registratie zal worden gevolgd door een monste ring door dc Duitsche Weermacht van alle paarden geboren vóór 1 Januari 1939. Teneinde stagnatie in dc bedrijven zoo gering mogelijk te doen zijn, zal de registratie op de bedrijven zelf ge schieden, terwijl zooveel mogelijk monsteringsplaatsen zullen worden ingeschakeld. Eigenaren van paarden welke deze voor korteren of langoren tijd hebben uitgeleend buiten hun dis trict, kunnen op verzoek in een ander district laten registreeren en monste ren. Paardenhouders met meer dan 10 paarden kunnen een verzoek indie nen om de monstering op het bedrijt te doen geschieden. De monsteringsplaatsen worden bekend gemaakt door aanplakbiljet ten in de betreffende gemeenten, ter wijl bovendien de paardenhouders een oproepkaart ontvangen. Het niet ontvangen van zulk een kaart onthelt den paardenhouder echter niet van de verplichting om zijn paarden ter monstering voor te leiden. In verband met bovenstaande is nel koopen en verkoopen vanpaarden verboden en wordt hiervoor verwezen naar reeds eerder geplaatste persbe richten. It. K. C. Ter gelegenheid van het behalen van het kampioenschap door het A-JeugdeJl'- tal, qn tevens Ier herdenking van het 1 jarig bestaan der combinatie, zal op Vrij dag 15 Augustus (Maria Ilemelvaartila^) voor alle H.K.C.-Jeugdleden een groo'e athletiekdag gehouden worden op lu;t R.K.C.-oefenterrein aan de 2e Zeine. l)es morgens wordt in de St. Antonius- kerk een 11. Mis opgedragen, waaronder Algemeene 11. Communie van alle juni oren. Om 12 uur des middags beginnen tic wedstrijden welke o.m. bestaan uit: 100 AI. hardloopen, ver-springen, hardïoopen met hindernis, zakloopen, doeltrappen, 11-meter schop, hordeloop, enz. Tot 2 uur nemen hieraan deel de juni oren beneden de 14 jaar, van 2.30 tot 4 uur de junioren boven de 14 jaar en van 3.30 tol 5 uur de junioren die komend seizoen overgaan naar de senioren. De wedstrijden, waarvoor schitterende prijzen beschikbaar gesteld zijn, staan onder leiding van de R.K.C.-Jeugdcom missie. De prijsuitreiking voo'r de juni oren beneden de 14 jaar heeft plaats di rect na afloop der wedstrijden. Des avonds zal in de consumptieient van het nieuwe sportpark de huldiging van het A-elftal plaats vinden, en zal te vens de prijsuitreiking geschieden aan de junioren boven de 14 jaar. TWEEDE CONTINGENT VRIJ WILLIGERS VERTROKKEN. Afscheid in den Haagschen Dierentuin. Een tweede groep vrijwilligers van het Vrijwilligerslegioen Nederland, dit maal 431 man sterk, is uit Den Haag vertrokken met Krakau als bestem ming, waar zij tot den strijd aan het Oostelijke front zal worden opgeleid. Evenals aan het vertrek van dc eer ste groep, op 26 Juli, ging ook aan dat van deze tweede een plechtig af scheid in den Haagschen Dierentuin vooraf, waar zij werd toegesproken door den commandant van het legioen, luitenant-generaal Seijffardt, oud éhef van den generalen staf. Deze gaf allereerst een overzicht van de moeilijkheden, die den vrijwil ligers tc wachten staan. „Denkt niet", aldus vervolgde spr., „dat ik nu overdrijf. Misschien heelt men u dat wel willen wijs maken. Want duizenden menschcn in ons land, die tot voor korten tijd openlijk verkondigden, dat het bolsjewisme de afschuwelijkste geesel is, welke de menschlieid kan bedreigen, beweren thans plotseling, dat liet heusch zoo erg niet kan zijn. Heeft niet dc chris telijke regeering van Brittanië en heelt niet onze gevluchte, zeer christelijke vroegere regeering besloten hand in hand- tc gaan met dat ongedierte? Legioensoldaten, nog een ernstig^ woord: als gij daarginds voor den krijg wordt opgeleid, betracht dan de uiter ste onderwerping aan de krijgstucht, die onverbiddelijk streng zal zijn. Weest hard voor u zelf, maat zijl een goed kameraad onder uwe kameraden. Blijft eerlijk en ridderlijk en denkt bij alles wat ge doet, dat gij de eer van Nederland in u draagt. Wanneer, zoo dadelijk de tonen van ons oude Wilhelmus u zullen legen- klinken, denkt dan aan de woorden: „Mijn schild en de betrouwen zijl gij, o God, mijn Heer". Laat die gedachte u schragen, zoo als zij den grooten zwijger heeft ge schraagd, ook in de zwaarste omstan digheden. Trekt dan nu heen, mijne kamera den met moed en vertrouwen naar het onbekende land. God zegene u en dc uwen. Leve het vaderland". Nog volgde een korte ceremonie, n.l. dc overhandiging van zes trommen aan drie soldaten van dc SS-Standartc Westland, die voor het podium opge steld waren. Hiermee was de plechtigheid in de zaal afgeloopen. De - vrijwilligers begaven zich nu naar het Malieveld om zich gereed te maken voor den afmarsch en 't waarvoor een groote belangstel ling 1 stond. HET SUCCESVOL EINDE VAN DEN SLAG BIJ SMOLENSK. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakte gisteren bekend: Zooals reeds in een extra bericht is bekend gemaakt, heeft dc legergroep van generaal - veldmaarschalk von Bock in samenwerking met de lucht vloot van generaal-veldmaarschalk Kesselring den grooten slag van Smo- GROOTESTR. 231, WAALWIJK TELEF. 109

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 5