Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen- V Binnenlandsch Nieuws. NIKOLAJEV GENOMEN NUMMER 67 WOENSDAG 20 AUGUSTUS 1941. 64e JAARGANG. dit blad verschijnt WOENSDAG EN ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs Per 3 maanden 1.31. Franco per post door 't geheele rijk IA7%. UITGAVE WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Giro No. 50798. Telegr.-Adres: ECHO. Hoofdredacteur: Jan Tielen, Waalwijk. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel. Minimum 1.50 Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. VICTORIE DUITSCHLAND WINT VOOR EUROPA OP ALLE FRONTEN DUITSCH WEER MACHT BERICHT In het Zuiden der Oekraine worden de Sowjets voortdurend achtervolgd. - De Engelsche luchtmacht verloor onderschei denlijk 15 en 11 toesteilen boven het Kanaal en W.-Duitschland in Noord-Schotland. In den afgeloopen nacht heb ben gevechtsvliegtuigen voor de Oostkust van Engeland twee OPERATIES VERLOOPEN MET SUCCES. Hoofdkwartier van den Führer, 17 Aug. (D.N.B.) Het opperbe vel van de Duitsche weermacht deelt mede: In het Zuiden van de Oekraine hebben Duitsche troepen in sa menwerking met Hongaarschc formaties de ook als vlootsteun- punt belangrijke groote indu striestad Nikolajev ingenomen. Onder den druk der rustelooze achtervolging ten Oosten van de Boeg gaat de verslagen vijand steeds meer tot ontbinding over. De buit aan oorlogsmateriecl en het aantal gevangenen stijgen voortdu rend. Ook aan de overige deelen van het Oostelijke front verloopen de operaties met sucees. In den strijd tegen Groot-Bril- tannië is een doeltreffende dag- aanval van de luchtmacht ge richt op bewapeningsfabrieken koopvaarders met een gezamen- lijken inhoud van 5000 brt. tot zinken gebracht en treffers ge plaatst op drie groote vracht schepen. Voorts zijn verscheide ne vliegvelden en havenwerken in het Oosten van het eiland ge-' bombardeerd. Bij gisteren ondernomen po gingen om de kust van het Ka naal aan te vallen heeft de Brit- sche luchtmacht in luchtgevech ten 15 vliegtuigen verloren. Britsche bommenwerpers heb ben in den afgeloopen nacht op eenige plaatsen in West-Duitse1 land een gering aantal brisa.it-. en brandbommen neergeworpen. Er ontstond geen militair-econo mische of militaire schade. Nachtjagers en luchtdoelgeschut schoten elf der aanvallende vliegtuigen neer. ACHTERVOLGINGSGEVECHTEN EISCHEN WEER ZWARE VERLIEZEN. Berlijn, 17 Aug. (D.N.B.) Ter aan vulling van het weermachtsbericht van Zondag verneemt het D.N.B. van militaire zijde: Als resultaat van de geslaagde door braak van Duitsche en verbonden troepen aan de kust van de Zwarte Zee is thans de belangrijke haven- en industriestad Nikolajev na harde ge, vechten in Duitsche handen gevallen, terwijl om de andere havenstad Odes- sa nog wordt gestreden. Pogingen van de Sovjets om uit Odessa over zee te ontkomen heeft de Duitsche luchtmacht door vernieling van transportschepen voor Odessa verhinderd. De Sow jettroepen stroomen thans over een breed front in de bocht vali den Dnjepr naar het Oosten terug, terwijl de Duitsche verbonden troe pen hen op felle wijze achtervolgen. Bij de daarbij gevoerde achtervol gingsgevechten ten oosten van het zui delijke deel van de Boeg hebben de Sowjets opnieuw zware verliezen ge leden door hardnekkige aanvallen van Duitsche vliegers op de terug- stroomende colonnes. Anderzijds ne men ook de buit aan oorlogstuig en het aantal gevangenen voortdurend toe. Op den noordelijken vleugel geluk te het Duitsche vliegtuigen een be langrijke sluis van het Stalinkanaal te vernielen en daarmee den eenigen waterweg tusschen de Oostzee en de Witte Zee zoo te beschadigen, dat de ze zijn beteekenis heeft verloren. Daarmede is den in de Finsche goh nog aanwezigen lucht- en zeestrijd krachten der Sowjets voor de toe komst uitwijken naar de Witte Zee onmogelijk gemaakt. Naar het D.N.B. van bevoegde zijde verneemt heeft een Duitsche divisie infanterie Zondag in den omtrek van Nikolajev de resten der sowjet-divi- sies in de tang gesloten en volledig vernietigd. De sowjetafdeelingen had den steeds weer in den donkeren nacht gepoogd een weg te bereiken, die reeds sedert Zaterdag stevig in Duitsche handen was. 's Morgens in de vroegte begon een hevig artillerie vuur. Stelselmatig werden geheele deelen van het bosch met vuur be stookt. Dorpen en afzonderlijke bol steden, waar zich de bolsjewiki had den genesteld, gingen in vlammen op. Toen trokken de afdeelingen Duitsche infanterie in breede en diepe tirail leurlinie tot den aanval op. Honder den bolsjewiki, die in wilde paniek trachtten te vluchten, vielen aan de Duitsche vuurbundels ten offer. In de nabijheid van een spoorlijn, waar zich de laatste sowjet-strijdkrachten nog eens hadden samengetrokken en hun laatste krachten inspanden, stortte de laatste weerstand onder het vuur der Duitsche infanterie ineen. Een reus achtig graf nam achter den spoorweg de laatst overgeblevenen van vier sowj et-divisies op. Duitsche pantsertroepen hebben van 15 tot 18 Augustus ten Zuid-Oos ten van Smolensk vluchtende eenhe den van de Sowjets omsingeld. Tij dens deze driedaagsche achtervol gingsgevechten maakten de Duitsche pantserkrachten, aldus D.N.JL, 700 vrachtauto's der Sowjets, 90 stukken geschut, 25 stukken luchtdoelgeschut, twintig stukken anti-tankgeschut, 25 zware gepanserde gevechtswagens en tien pantserverkenningswagens buit of vernietigden deze. Er werden meer dan 10.000 gevangenen gemaakt. Twee divisies der Sowjets waren daarmede in de pan gehakt. CHURCHILL ROOSEVELT STALIN. Programma van 8 punten. Naar het Witte Huis officieel heeft medegedeeld, zijn Roosevelt en Chur chill het bij een geheime samenkomst in volle zee eens geworden over een gemeenschappelijke verklaring om trent het oorlogsdoel. De Moskousche radio heeft de of- ficieele medeeling verspreid, dat dt ambassadeur van de Vereenigde Sta ten, Steinhardt, en de Engelsche am bassadeur Cripps een bezoek gebracht hebben aan Stalin en hem een brief van Roosevelt en Churchill overhan digd hebben, waarin aan de Sovjet- Unie elke hulp en steun van de Ver eenigde Staten en Engeland wordt toegezegd. Volgens een bericht van Associated Press, wordt in den brief aan Stalin nog gezegd, dat talrijke schepen met oorlogsmateriaal onderweg zijn en binnenkort andere schepen zullen vol gen. De voorgestelde conferentie te Moskou. Naar aanleiding van de boodschap van Roosevelt en Churchill aan de Sovjet-regeering schrijft de correspon dent der New York Times uit Was hington, dat het reeds gemelde voor stel omtrent gemeenschappelijke be raadslagingen te Moskou zeker zal worden aangenomen. Een boodschap hierover werd door den Britschen am bassadeur te Moskou in het Kremlin overhandigd. Als vermoedelijke lei ders van de delegatie der Vereenigde Staten worden genoemd: vice-presi- j dent Wallace, Sumner Welles, alsme de verschillende andere vooraanstaan de persoonlijkheden uit Washington. CHURCHILL BEZOEKT IJSLAND. Churchill heeft op zijn terugreis van de conferentie met Roosevelt, naar Reuter in een speciaal bericht mededeelt, een bezoek gebracht aan IJsland. De Britsche en Amerikaan- sche troepen hebben voor hem gede fileerd en Churchill heeft een toe spraak gehouden. HET NEDERLANDSCHE VRIJWILLIGERSLEGIOEN. van Victorie. Dit bewezen de speldjes met de oranje V, waarvan iedere man er een op zijn borst lrad gestoken. Onder de tonen van vroolijke marschmuziek marcheerden de Ne- derlandsche vrijwilligers het station uit. Zij werden opgesteld op het sta tionsplein met b£t front naar de ecre- tribune, luide toegejuicht door dui zenden belangstellenden, die met moeite door een afdeeling politie in bedwang werden gehouden. Intus- schen was een muziekkorps van de politie aangekomen en een eerewacht van de Waffen S.S. marcheerde met de bajonet op het geweer, het stations plein op. Op de eeretribune hadden vertegenwoordigers van de weermacht, partij en slaat plaats genomen. Nadat de S.S.-Standartenführer Reich aan den generaal der Schutspolizei Ricge den troep had gemeld, vond de in spectie plaats. Marschmuziek weei- klonk, vroolijk wapperde het vaandel van het vrijwilligerslegioen Nederland met de aloude kleuren oranje, wit, blauw in de zon, stram stonden onze mannen. Na afloop van deze inspectie richtte de S.S. Standartenführer en comman dant, Reich, het woord tot de verte genwoordigers van weermacht, partij en staat, die hij dankte voor hun komst, waarna hij de Nederlanders welkom heette. In zijn toespraak bedankte hij de vrijwilligers van ons legioen, dat zij vrijwillig gekomen zijn om samen met de dapperste weermacht van de we reld het bolsjewisme te bestrijden. „Gij zijt vrijwillig gekomen en daarom zal een groote plichtsbetrachting u ge makkelijk vallen. Daarom zult u kun nen voldoen aan de cischen, die aan iederen soldaat worden gesteld en die zijn: doorzettingsvermogen, dapper- heid, trouw, kameraadschap en onvoorwaardelijke gehoorzaamheid. Daarom zeg ik u Nederlandsche vrij willigers, doet meer dan uw plicht, gebruik den korten oefentijd goed, opdat het .vrijwilligerslegioen Neder land onder de bevelen van zijn Neder landsche officieren zich met succes kan inzetten voor een hetere wereld". Met déze woorden eindigde com mandant Reich zijn toespraak, waar na hij een brief voorlas, die was bin nengekomen van luitenant-generaal Seyffart. Deze brief had o.a. den vol genden inhoud: „Een groet aan alle strijders die nu te Krakau zijn aangetreden om met de Duitsche wapenbroeders te .strij den voor de toekomst van Europa, te gen het bolsjewisme. Dit is een groet uit het vaderland. Weest kameraden onder kameraden en h#rd voor u zelf. Strijdt met Adolf Hitler voor Europa." Deze woorden maakten niet alleen op de Nederlandsche vrijwilligers, maar ook op de aanwezige kamera den diepen indruk. Geestdriftig Mem- den allen in met het op den Führer uitgebrachte Sieg Heil. Na deze indrukwekkende* plechtig heid volgde een marsch door de stra ten van Krakau. Voorop een muziek korps van de Waffen S.S., dan het oranje-wit-blauwe vaandel van het le gioen en daarachter onze mannen, die door de bewoners luide werden toege juicht. Tenslotte werd over het Adolt- Hitler-plein naar de kazernes gemar cheerd. Hiermede had het eerste con tingent van het vrijwilligerslegioen Nederland zijn bestemming bereikt. 'Intusschen is ook het tweede aan gekomen en even hartelijk ontvangen. Mogen er spoedig nog vele volgen, opdat de wereld ervaart, dat ook Ne derlandsche mannen weten wat eer en plicht is. p. K. Nederlandsche legioen. Krakau, Maandagavond, 28 Juli 1941. Een met vlaggen versierd station, straten waarover groote spandoeken zijn aangebracht, vertellen ons dat wij aan den vooravond van een belangrij ke en feestelijke gebeurtenis staan. De bewoners van Krakau weten ons mede te deelen, dat den volgenden dag de Nederlandsche vrijwilligers ui'. Nederland zullen aankomen en fees telijk zullen worden ontvangen. Dit blijkt'ook uit de opschriften van de spandoeken, waarop den Nederland- schen mannen in het Nederlandsch, Duitsch en Poolsch, een hartelijk wel kom wordt toegeroepen. Wij lezen on der anderen: Onze beste wenschen vergezellen de Nederlandsche strij ders, die vechten tegen de bolsjewiki voor de vrijheid. Het spreekt vanzelf, dat hier te Kra kau de gebeurtenissen in verband met den strijd tegen het bolsjewisme nog meer spreken tot de bewoners dan tot hen, die niet gelijk de bewoners van Krakau, op het voorterrein van het Oostelijk front wonen. Men begrijpt hier beter waarom het gaat. En juist daarom is de aankomst van de Nedei- landsche strijders een gebeurtenis, waarvan iedereen te Krakau vol is. Dit bleek ook den volgenden dag, toen de fraai versierde trein het sta tion binnenstoomde. Daar sprongen zij uit de wagens, onze Nederlandsche jongens, frisch en lenig, alsof zij geen treinreis van 60 uren achter den rug hadden. Hun vastberaden gezichten gaven uitdrukking aan hun voorne men te volbrengen wat zij hadden ge schreven op de wanden van hun wa gons, o.a. Wij gaan naar Moskou, Wij gaan strijden voor de vrijheid van Europa. Trouwens, het geheele con tingent stond in het teeken van de V DE TAAK VAN DE BURGE MEESTERS IN DEN NIEUWEN STAAT. Op uitnoodiging van den Commissaris in de provincie Limburg, graaf M. Marchant el d'Ansembourg, aldus lezen wij in de Limb. Koerier, waren zeer vele burgemeesters uil de provincie Woens dagmiddag in -de Statenzaal Ie Maastricht bijeen gekomen om een uiteenzelling le hooren over den gang van zaken in de, gemeentebesturen na de inwerkingtre ding van de nieuwe verordening op het bestuur van de provincies en de gemeen ten. Aan de rede, welke de commissaris, daar gehouden heeft wordt het volgen de ontleend: Een half jaar geleden héb ik u er op gewezen, dat wij in een overgangstijd leefden, dat de nieuwe toestand nog niet geheel was geconsolideerd, doch dat voor een ieder, die de oogen openhoudt, zich de toekomst volkomen duidelijk moest afteekenen. Ik ben gelukkig, te kunnen constateeren, dat in het algemeen gespro ken van tegenwerking van de zijde van de burgemeesters nauwelijks sprake is geweest. Ik denk hierbij in de eerste plaats aan mijn poging om de politiek gescheiden bevolkingsgroepen dichter bij elkaar te. brengen op het terrein, dal Winterhulp had voorbereid. Immers het was niet mijn bedoeling u te bestrijden, doch in tegendeel, uw er varing, uw capaciteiten, uw kennis van zaken voor de gemeenschap te bewaren en u met andere woorden ook in den nieuwen tijd op uw posten te handhaven. Het is echter duidelijk, dat dit niet mo gelijk is tenzij u in aanrakingt komt met den nieuwen geest, welke ons bestuurs apparaat gaat dragen, den geest van het nationaal-socialisme. Naast lichtzijden betreffende de samen werking waren er echter ontegenzegge lijk ook schaduwzijden te constateeren. Bii het inschakelen van leden der N.S.B. bij den Luchtbeschermingsdienst, alsook bij de Winterhulp, was de medewerking niet steeds volledig. Vaak werden allerhande formeel juri dische argumenten naar voren gebracht, waarachter de burgemeester zich ver schanste om langs een, blijkbaar voor hem minder prettige beslissing heen te komen; ja, de actie is zelfs heden nog niet heelemaal doorgevoerd. Dit ver schijnsel van bet zich verstoppen achter formeele bepalingen ligt inderdaad in den aard van den Nederlaner en vormt soms een struikelblok voor de loyale doorvoering van de door mij voorge schreven maatregelen. Bij besprekingen met burgemeesters werd mij vaak tegengeworpen: „Niemand kan toch van mij zeggen, dat ik tegen de voorschriften handel, integendeel, ik doe heden precies mijn plicht, niets meer en niets minder en meen, dat dit onder de gegeven omstandigheden het meest juiste is". Ik ben echter van meening dat dit standpunt niet juist is. Begrip voor den nieuwen tijd noodzakelijk. De toekomstige staat, waarheen wij gaan waartoe wij ons in dezen overgangs tijd moeten voorbereiden, zal geen neu trale staat zijn! In dezen nieuwen staat zal men kleur moeten bekennen, zal men moeten toonen, of men begrip heeft voor den nieuwen tijd, ja of neen! Niets ligt minder in mijn bedoeling dan om gewetensdwang en dus een druk op u te willen oefenen, om lid le_worden van de N.S.B. Mij dunkt, dat ik dit in de practijk der laatste maanden duidelijk heb getoond, en, voor diegenen, die daar over nog in twijfel mochten zijn, is het zoo gelukkig besluit van ir. Mussert van 19 Juli j.l. om de Beweging te sluiten en geen leden meer op te nemen, toch wel iiet beste bewijs daarvoor, dat wij er hee lemaal niet op gesteld zijn een zoo groot mógelijk ledenaantal te verkrijgen. Van gewetensdwang kan dus eenvou dig geen sprake zijn. doch wel zal ik van de burgemeesters in den toekomstigen staat en dus ook eenigszins reeds in het overgangstijdperk moeten verwachten, dat zij zich aan de gewijzigde omstandig heden. zonder reserves, aanpassen. Het is vanzelfsprekend, dat wanneer ik verlang, dat u met de richting van den nieuwen tfjd medegaat, ik het noodzake- Waatwijksdie en Laiigstraatsebe Courant»

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 1