PROVINCIAAL NIEUWS. GESLOTEN Papierschaarscbte. M. van Bracht - C'MZ".Ï.&- Waalwijk. In verband met de papier- schaarschte mogen wij voortaan Woensdags slechts in ÉÉN blad uitkomen (tenzij wij meer dan een pagina advertenties zouden heb ben Zaterdags kunnen wij in TWEE bladen verschijnen. Administratie OP WOENSDAG 20, DONDERDAG 21 en VRIJDAG 22 AUG. is onze zaak v lijk acht, dat u ook de beginselen van dezen lijd kent en ik zou het begroeien, indien u trachtte zich persoonlijk op de hoogte te stellen van deze beginselen, eenvoudig opda! 11 uw laak als dienaar van den Staat reeds heden en vooral in de toekomst bete^zull kunnen vervullen. De beteekenis van de reorganisatie. Er is thans een verordening gepubli ceerd, waarbij met ingang van 1 Sept. a.s. Provinciale Stalen en gemeenteraden zijn opgeheven. In de toekomst zult u, die aan lie! hoofd staat van uw bestuur, levens dok leider zijn van dit bestuur in\ dien geest, dat u zult uitmaken, wat in uw ambt ge beurt. U zult natuurlijk naast u raads lieden hebben, doch deze zullen dan ook inderdaad slechts raad geven en niets meer. Anderzijds zult u echter ook per soonlijk ten volle aansprakelijk zijn te genover uw meerdere voor datgene, wat gij doet of nalaat. In een dergelijk bestuursapparaat zal zich in de toekomst slechs diegene kun nen handhaven, die sterk en actief is en hy, die het initiatief mist en. slechts ge dragen werd door het besluit van zijn raad, zal verdwijnen. Zooals van zelf spreekt wordt dus de vrijheid van handelen van den bestuurs ambtenaar veel „grooler en menigvuldi ge r dan toe nu ioe, en juist daarom zal hij ook meer dan tot nu toe, goed door drongen moeten zijn van den geest, die den gcheelen toekomstigen staat zal dra gen. Wanneer wij willen weten, hoe de toe komstige werkwijze zal zijn, als burge meester of commissaris, dan hoeven wij niets anders te doen, dan de nieuwe Duitsche Gemeentewet in Ie zien. In de ze wei, welke in het jaar 1935 afgekon digd is, zien wij duidelijk de grondsla gen van het toekomstige administratieve beleid. De burgemeester staat als leider voor zijn gemeente, naast hem een raad van advies. By de benoeming van den burgemeester werken samen de hoogcre ambtelijke functionarissen en de partij; bij benoeming van raadsleden de burge meester en de party onder toezicht van de hoogcre instanties. De belangen van hel volk tegenover den ambtenaar zullen dus door de N.S.D.A.P. worden verzekerd. Anderzijds heeft de hoogere ambtelijke instantie hel recht directe aanwijzingen aan' den bur gemeester te geven en di! is ook reeds in tie iticuwe Nederlandsche verordening opgenomen. U zult zich dus erop moe ten voorbereiden, dat in de toekomst meer dan tot nu toe gehandeld wordt in den geest zooals de hoogerc instanties dit aangeven. INSTELLING VAN VEREVENINGSHEFFING. Heffing bedraagt vier en half procent van het loon. Het Verordeningenblad bevat een be sluit van de secretarissen-generaal van de deparementen van sociale zaken en van financiën betreffende de vereve ningsheffing. Hieraan wordt hel volgende bepaald Artikel 1. (1). Van werkgevers wordt een vereveningsheffing geheven. Arikel 2. (1). De heffing wordt naar den maatstaf van het loon geheven. (2) He loon wordt opgevat en bere kend volgens de artikelen 4, 5 en. (5 van het besluit op de loonbelasting 1940 en de met betrekking tot die artikelen uit gevaardigde uitvoerings-voorschriften met dien verstande, dat niet als loon wor den aangemerkt een negental beloonin gen, welke in de verordening nader zijn omschreven. Artikel 3. (1) De heffing bedraagt 4* ten honderd van het loon. (2) De heffing is verschuldigd ten da ge. waarop het loon is uitbetaald, verre kend of op eenigerlei andere wijze ter beschikking van den werknemer of van een derde is gesteld. Voorschotten wor den als uitbetaald loon aangemerkt. Arikel 4. (1) De heffing is verschul digd door den werkgever. (2) Met toestemming van de door den secretaris-generaal van hel departement van sociale "zaken aangewezen instantie (College van Bijksbemiddclaars) mag de werkgever op hel loon van den werkne mer een bedrag van 1} ten honderd in houden. Artikel 5. (1) De werkgever is ver plicht de heffing af te dragen indien ook loonbelasting afgedragen moet wor den tegelijk met deze met overeen komstige toepassing van de bepalingen, welke gelden voor de loonbelasting. Artikel 8. (1) De heffing wordt voor de eerste maal geheven naar den maat staf van de loonen over loontijdvakken, welke na 31 Augustus 1941 eindigen en wordt niet meer geheven naar den maat staf van de loonen over loontijdvakken, welke na 31 December 1942 eindigen. (2) De heffing wordt voor de eerste maal geheven naar den maatstaf van de in art. 10 lid 1 van het besluit op de Loonbelasting 1940 bedoelde beloonin gen. welke na 31 Augustus 1941 worden betaald, en wordt niet meer geheven naar den maatstaf van zoodanige belooningen, welke na 31 December 1942 worden be taald. HET BESLUIT OP DE LOONBELASTING. Aanvulling en wijziging. Het Verordeningenblad bevat een be sluit van den secretaris-generaal van fi nanciën tot wijziging en aanvulling van het Besluit op de Loonbelasting. In de eerste plaats wordt onder de op- somming in art. G van het Besluit van hetgeen niet tot heft loon wordt gerekend het bepaalde sub e: „De uitkeering ineens, welke ingevolge een in artikel 5 derde lid, bedoelde aan-, spraak wordt genoten" vervangen door: „De uitkeering ineens, welke ingevolge een in ar.'ikcl 5 derde lid bedoelde aan spraak op toekomstige of voorwaardelij ke uitkceringen wordt genoten, tenzij de aanspraak op een onder c. bedoelde pen sioenregeling berust". Verder zullen niet tot het loon worden gerekend beloonfngen door minderjari gen, genoten wegens werkzaamheid in het bedrijf of beroep hunner ouders en uitkeeringen ingevolge binnen- of buiten- landsche sociale verzekeringswetten. Aan artikel 13, waarin o.a. wordt be paald, dat terzake van hoogcre persoon lijke verplichtingen een bedrag op het loon in mindering word! gebracht alvo rens de tabel er op wordt toegepast, wordt een nieuw vierde lid i'ngevogd, luidende: „(4) mede worden als persoonlijke ver plichtingen aangemerkt premiën voor lijfrenten, voorzoover zij niet vallen on- der artikel G, letter d. en per geheel ka lenderjaar ten hoogste bedragen: voor een werknemer, vallende in groep 1 (artikel 8, lid 4), G00.— voor een werknemer, vallende in groep 2 (artikel 8, lid 3) 1200. voor een werknemer, vallende in groep 3 en aanspraak hebbende op aftrek voor niet meer dan drie kinderen (artikel 8. lid G), 1500.—; voor een werknemer, vallende in groep en aanspraak hebbende op aftrek voor meer dan drie kinderen (artikel 8, lid G), 1800.—. Tenslotte wordt bepaald, dat als bui tengewone las.'en mede worden aange merkt de uitgaven ter zake van ziekte, invaliditeit, sterfgeval en apdere derge lijke uitgaven ten behoeve van de echl- genoote van den werknemer. Dit beslui' treedt in werking met ingang van 1 Sep tember 1941. ZIEKENFONDSENBESLUIT. Positie der fondsen vastgesteld. Het Zaterdag verschenen Verordenin genblad bevat het besluit van den secre-, laris-generaal van sociale zaken, waarbij de positie van de ziekenfondsen volgens de door den heer Woudenberg onlangs te Amsteram aangekondigde nieuwe so ciale maatregelen, wordt vastgesteld. Aan dil besluit is het volgende ont leend Ziekenfondsen in den zin van dit be sluit zijn de door den sc-cre'aris-genergal van sociale zaken erkende instellingen van iederen aard, welker doel is de ui voe ring van de verzekering van personen in geval van ziekte overeenkomstig de in de volgende artikelen vastgestelde mini- mumeischen. Ieder, wiens inkomen niet de bij de statuten van het ziekenfonds of bij eenig ander voorschrift vastgestelde inkomen- grens te boven gaal, heeft liet recht te vorderen, dat hij lot helt sluiten van een verzekering, als in artikel 1 bedoeld, wordt toegelaten. Het ziekenfonds is echler bevoegd het toetreden tot de verzekering afhankelijk te stellen van het voldoen aan 'andere bij de statuten vastgestelde verelschten. Erkenning en toelating. De -erkenning van een ziekenfonds ge schiedt op verzoek van die instelling door den secretaris-generaal van sociale zaken. Ziekenfondsen welke de verzekering uitvoeren van personen, die volgens de Ziektewet verzekeringsplichtig zijn, be hoeven bovendien toelating. Ziekenfondsen, welke deze toelating hebben verkregen, zijn verplicht zich te noemen „algemeen ziekenfonds". Het voeren van deze benaming, zonder daar toe gerechtigd te zijn, is strafbaar. BIJDRAGEN IN DE KOSTEN VAN BEVALLING. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van sociale zaken is bepaald, dat aan arlikel 37 der Ziekte wet een nieuw lid wordt toegevoegd lui dende: 8. Aan de echtgenooie alsmede aan de dochters, stief- en pleegdochters van den verzekerde, die in diens gezin leven, wordt bij bevalling voor eenmaal een bij drage in de kosten der bevalling groot 55 gulden, toegekend. Voorts treedt antikei 50 der Ziektewet met ingang van 1 November 1941, waar op dit besluit in werking treedt, buiten wgrking. DE VERHOOGING VAN DE OUDERDOMS- EN INVALIDITEITS- RENTEN. Het Zaterdag verschenen Verordenin genblad bevat het besluit van den secre taris-gcneraal van sociale zaken en van financiën, waarbij de aangekondigde ver hoogingen van de renten krchlens de so ciale verzekeringswet-ten -worden vastge steld. De verhoogingen gelden voor den duur van 1 Juli 1941 tot en met 31 December 1942. Voor de groot(!c van de verhoogingen verwijzen wij naar de rede, welke com missaris Woudenberg Vrijdag 8 Augustus te Amsterdam voor het N.V.V. heeft ge houden; het verslag van die rede vindt men in ons blad van Zaterdag en Woens dag* 9 en 13 Augustus. HET ONBEVOEGD IN- EN UIT REIZEN VAN HET BEZETTE NEDERLANDSCHE GEBIED. Strafbepalingen vastgesteld. Verschenen is een Verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Neder landsche gebied, welke vandaag in wer king itreedt en waarbij aan 4 van de Verordening G/1940 betreffende 't in-en uitreizen 'van hel Nederlandsche gebied de volgende nieuwe paragraaf als 4a wordt toegevoegd: 4a. Hij die onbevoegd het bezette Nederlandsche gebied binnenreist of uit dit gebied uitreis!, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste twee ja ren of met boete van ten hoogste twintig duizend gulden. ('-') Poging is strafbaar. AANGIFTE JOODSCII GRONDBEZIT Het Verordeningenblad beval een ver ordening van 'den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betref lende het Joodsche grondbezit. Deze vcrorening luidt o.m. als volgt: Arikel 3. (1) Joodsch grondbezit moet, met ge bruikmaking van een formulier, hei- welk bij de Kamers van Koophandel en Fabrieken is te verkijgen, schriftelijk worden aangegeven bij de Nederlandsche Administratie van Onroerende Goederen (Niederlandische Grundstiicksverwal- tung), gevestigd te 's-Gravenhage, Julia na van Stolberglaan 45. (2) De aangifte nïoet uiterlijk op 1G September 1941 geschieden. Wordt het grondbezit na de inwerkingtreding van deze Verordening verkregen, dan moet hel binnen verloop van één maand na den datum van verkrijging worden aan gegeven. (3) De gerechtigde is lot het doen der aangifte gehouden. Bovendien is daartoe gehouden een ieder, die tot ver- tgenwoordiger van den gerechtigde of tot beheer van het Joodsch grondbezit bevoegd is. Artikel 6. De verplichting tot aangifte geldt niet ten aanzien van Joodsch grondbezit: 1) hetwelk, ingevolge de Verordening no. 26/1940 betreffende de behandeling van vijandelijk vermogen is aangegeven; 2) hetwelk aan een verecniging van perso nen of een stichting toebehoort of heeft toebehoord, welke ingevolge de verorde ning no. 145/1940, houdende bepalingen ter verkrijging van een overzicht (Erfas sung) van vereenigingen van personei. en stichtingen zonder economisch doel, is opgegeven; 3) hetwelk bij de aangifte van een onderneming overeenkomstig ar tikel G van de Verordening no. 189/1940 is aangegeven. Artikel 11. (1) Joodsch grondbezit kan slechts niet goedkeuring van den Rijkscommis saris voor het bezette Nederlandsche ge bied (commissaris-generaal van Finan ciën en economische Zaken) geheel of ten deele voorwerp ecner vervreemding, bezwaring, verhuur, verpachting of van een andere verandering in de eigendoms. en bezilsverhoudingen zijn; in hel bij zonder kunnen hypotheken slechts na verleende goedkeuring geheel of gedeel telijk worden afgelost. Artikel 15. (1) Hij die opzettelijk in strijd met de bepalingen dezer verordening of met een krachtens haar uitgevaardigde bepaling, gestelde voorwaarde of verplichting han delt, of dezelve ontduikt, wordt ges'rafl met gevangenisstraf van [en hoogste vip jaren en met geldboete tot een onbeperkt bedrag of met een van deze straffen. (2) Wordt het feit door schuld ge pleegd, dan wordt gevangenisstraf van ten hoogste een honderdduizend gulden opgelegd. BESTRIJDING TUBERCULOSE. Een landelijke collecte. Op 29 en 30 Augustus a.s. zal een groo- lc landelijke collecte gehouden worden ter bestrijding der tuberculose. De tuberculosebslryding is mede oor zaak, dat op het terrein van de volksge zondheid ons land zulk een vooraan staande plaats inneemt. Wil dil zoo blij ven, dan dienen alle krachten te worden ingespannen. De bevolking in geheel haar samenstel ling heeft steeds gul voor dit mooie werk geofferd, omdat zij de groole beteekenis ervan begreep en de resultaten hiervan zag. In moeilijke tijden, zooals wij thans doormaken, worden aan de tuberculose bestrijding extra hooge eischen gesteld, en alles moet worden gedaan, het koste wat hel kost, om het bereikte gezond- heidspeil zooveel mogelijk te handhaven. Wel mogen de instellingen voor tuber culosebestrijding voor haar laak zijn be rekend, de steun en medewerking van al len, zonder uitzondering, is hierbij meer dan ooit onmisbaar. Daarom stemt, het tot voldoening, dat in een, groote lande lijke collecte voor dit belangrijke werk een beroep op de geheele bevolking kan worden gedaan. Dit beroep nu moge niet onbeantwoord blijven, het gaat hier om het behoud van het hoogste goed: de volksgezondheid. Steunt daarom deze collecte en wel in ruime mate! VREDERECHTBANK INGESTELD. 's-Gravenhage, 1G Aug. Bij besluit van den secretaris-generaal van het de partement van Justitie is met ingang van 1G Augustus 1941 ingesteld bij het ge rechtshof te 's-Gravenhage een bijzonde re kamer, welke den naam draagt: „Vre- degerechtshof" voor de berechting van strafbare feiten, als bedoeld in besluit no. 156/1941 en is het aantal leden van het vredegerechtshof bepaald op vijf. Verder zijn bij de rechtbank te 's-Her- togenbosch, Arnhem, 's-Gravenhage, Am sterdam en Leeuwarden enkelvoudige ka mers ingesteld voor de berechting van strafbare feiten, als beoeld in besluit no. 156/1941 en zijn benoemd tot rechter, te vens vrederechter, in de arrondisse mentsrechtbank te 's-Hertogenbosch, mr. P. P. M. Loeff, thans substituut-griffier bij de arrondissementsrechtbank te 's-Heriogenbosch. Aan de nieuwe organen wordt met uit- sluiiting van iedere andere rechterlijke in stantie de berechting opgdragen van al- Ie strafbare feilen, welke den politieken vrede binnen de volksgemeenschap in gevaar brengen of de hoogste politieke belangen van de volksgemeenschap ra ken of uit politieke beweegredenen zijn begaan. De vrederechters spreken recht in eer ste instantie. Tegen de vonnissen van den vrederechter kan de verdachte hoo- ger beroep instellen in de gevallen, waar in vrijheidsstraf of geldboete van meer dan 200 is opgelegd, het openbaar mi nisterie kan hooger beroep instellen in de gevallen, waarin een dezer straffen is gevorderd. Het vredegerechtshof is een bijzonde re kamer bij het gerechtshof te 's-Graven hage, hel spreekt recht met drie leden, de procureur-generaal bij het gerechts hof te 's-Gravcnhage; is levens procureur- generaal bij het vredegerechtshof. Het vredegerechtshof neemt in hooger beroep kennis van de zaken, welk in eer sten aanleg door den vrederechter zijn berecht. Het kan evenwel ook (n eerste instantie kennis nemen van alle lot de bevoegdheid van de vrederechters be- hoorende misdrijven ten aanzien waar van de procureur-generaal bij het vrede gerechtshof van oordeel is, dat zij onmid dellijk bij het vredegerechitshof aanhan gig gemaakt dienen te worden. Ten slotte kan het vredegerechtshof ook strafzaken, welke tot de kennisne ming van den vrederechter zouden bc- hooren, maar welke voor de inwerking treding van het besluit reeds zijn beëin digd, door een in kracht van gewijsde gegane uitspraak, op vordering van den procureur-generaal opnieuw behandelen. Het vredegerechtshof beslist steeds in 'hoogste ressort: tegen zijn beslissingen bestaan geen rechtsmiddelen. PRODUCTIESLAG IN EUROPA. Groote vergadering in Den Haag. In een Maandagmiddag in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen Ie 's-Gravenhage gehouden vergadering, ge organiseerd door de commissie ter on dersteuning van de maatregelen, getrof fen voor de regeling van de landbouw productie (commissie dr. Posllnima) en bijgewoond door alle leidende persoon lijkheden op het gebied van land- en tuinbouw in Nederland, heeft de Staats secretaris van het Duitsche Rijksministe- rie voor landbouw en voedselvoorzie ning, de heer Backc, een groote rede ge houden over de plaats en de beteekenis van den landbouw in het Europa van do naaste toekomst. Deze bijeenkomst werd door tal van hooge autoriteiten bijge woond. Staatssecretaris Backe had tol titel van zijn betoog „de taak van den Nederland- schen landbouw in de Europeesehe eco nomische ruimte". Vervolgens voerde dr. Posthuma het woord. Hij ving zijn rede aan met op Ie merken, dat hel „Nederland voedt zich zelf" materieel de waarheid zal moeten zijn, wil het inderdaad in de toekomst zijn „in Nederland woont een vrij volk, omdat het zichzelf voedt". Dr. Posthuma heeft de bijeenkomst met een kont woord gesloten, waarna alle aanwezigen zich naar Pulchri Studio be gaven, waar tot 23 Augustus onder den titel „Productieslag in Europa" een ten toonstelling wordt gehouden. INKRIMPING VAN DEN PLUIMVEESTAPEL. Maximum tien stuks per gezinshoofd. Met ingang van 15 September a.s. zal de voedertoewijzing voor kippen en een den aanzienlijk worden verminderd. Van dien datum af zal pracüsch alleen een voedertoewijzing worden uitgereikt voor het pluimvee op de erkende fok- en ver- meerderingsbedryven en voor het in standhouden van een aantal dieren van Gud-Hollandsche rassen e.d. De voeder positie maakt 't noodzakelijk, dat ook het totaal aantal der dieren op de fok- en vermëerderingsbedryven aan een maxi mum te binden. Voorzoover dit aantal nog niet is be reikt zal iloi! 25 Augustus a.s. gelegenheid bestaan nog een nieuwe erkenning als fokker of als houder van vermeerderings- bcdryf aan te vragen bij de Nederland sche Centrale voor eieren en pluimvee te De Bilt. Anderen zullen geen voedertoewijzing ontvangen doch wel in de gelegenheid worden gesteld, zelf een zeker aantal die ren te houden om voedselresten en af vallen zooveel mogelijk tot waarde te kunnen brengen. Fokkers en houders van vermeerde- ririgsbedryven zyn verplicht alle voor afzet beschikbare eieren in te leveren op door de Nederlandsche Centrale voor eieren en pluimvee aan te geven wijze. Niet voldoen aan deze verplichting heeft o.m. ten gevolge, dat geen verdere voe dertoewijzing plaats vindt. Degenen, die een voedertoewijzing voor hun pluim vee krygen zullen niet meer dieren mo gen houden dan het aantal waarvoor voe der wordt toegewezen. Aan anderen zal, .zooals reeds vermeld, om voedselresten en afvallen tot waarde te brengen, worden, toegestaan een aan tal kippen of eenden te houden. Uit den aard der zaak kan dit aantal niet groot zijn en is bepaald op maximum 10 stuks per gezinshoofd. Van 29 September af mag niemand meer kippen of eenden hebben dan het voor hem bepaalde aantal. EéN EI IN DE VEERTIEN DAGEN. Distributie van eieren zal eerlang gestaakt worden. De directeur-generaal van de Voedsel voorziening heeft onlangs reeds gewezen op de slechte veevoederpositie, waardoor het onvermijdelijk is geworden om op korten termijn over te gaan (tot inkrim ping van den pluimveestapel. Deze zal lot ongeveer een derde van den huidigen omvang terug moeten worden gebracht. Dit beteekent, dat wij over zeer weinig eieren zullen kunnen beschikken, Ie wei nig om de distributie van een ei per week te kunnen volhouden. Het moment, waarop de distributie ge staakt zal moeten worden, komt dan ook in zicht. De eieren, waarover wij nog zullen kun nen beschikken, zijn bestemd voor bij zondere instellingen en bijzondere om standigheden. In de eerste plaats zullen natuurlijk de ziekenhuizen en de zieken eieren ontvangen. Nu komt er nog een ei in de veertien dagen. Wellicht komt er daarna nog een keer een ei in de maand. TE VEEL GAS EN ELECTRICITEIT GEBRUIKT. Tallooze boetes en afsnijdingen. Reeds vele malen is er op gewezen, dat de rantsoeneering van gas en elec- triciteil nog onvoldoende besparing ten gevolge heeft gehad. Het verbuik moet tot 75 pCt. van het verbruik in de overeenkomstige periode van het vorig jaar teruggebracht worden en een ieder is verplicht jïr zorgvuldig voor Ie waken, dat zijn rantsoen niet overschreden wordt. Hoewel het prijzenswaard is, dat vele verbruikers zich aan de opgelegde beper king houden, zijn er daarnaast nog talloo- zen, die aanmerkelijk meer gebruiken dan waarop zij krachtens de distributie- regeling recht hebben. De gevolgen hier van zijn niet uitgebleven en in de afge- loopen twee weken hebben ruim 2000 boeteheffingen plaats gehad en meer dan 100 afsnijdingen. Het Iaat zich aanzien, dat nog vele af snijdingen in lal van plaatsen zullen moe ten volgen. BEVORDERD. De Rijksklerk der registratie en do meinen J. V. A. Craane te Waalwijk, kantoor der registratie en domeinen, werd bevorderd tot Rijksklerk der Re gistratie en domeinen met vakexamen. LANGSTRAATSCH STUDENTEN DISPUUT „PADDESTOEL". Op 13 en 14 Augustus maakte het Langstraatsch Studentendispuut een excursie naar het Koloniaal Instituut te Amsterdam. De rondleiding in het Koloniaal In stituut stond onder leiding van Prof. La Cosquino de Bussy en Jaap Kunst (vol kenkunde). De excursie was zeer leerzaam en versterkte overzee. de band met Nederland worden opgemaakt. De rechter zal daarna niet karig zijn met de vonnissen. BILJARTEN. Maandag speelde in het café „Cen traal" van den heer D. v. d. Boom gaard, een zestal uit genoemd café te gen een combinatie uit Baardwijk, met den volgenden uitslag: A. Buis—J. van Schaik 60— 75 C. Pullens—A. Brok 50— 25 J. de GouwD. v. d. Boomgaard 50- 46 H. Leijtens—F. de Peffer 51 75 A. LeijtensM. Leijtens 7275 B. Pullens—F. Schoemans 4050 323-346 Hoogste serie F. Schomans 12. Hoogste serie A. Leijtens 10. PLOTSELING STERFGEVAL. Toen de jeugdige arbeider v. d. W. uit 's-Bosch, werkzaam op de Metaal- warenfabriek „Duo" alhier, zich he denmorgen per fiets naar zijn werk be gaf, werd hij in Vlijmen plotseling on wel. Hij viel van zijn rijwiel, stond even later weer op, doch zakte direct daar op weer in elkaar en overleed binnen enkele oogenblikken. De ontboden ge neesheer constateerde dat hartverlam ming de oorzaak was van dit plotselin ge verscheiden. VERDUISTERING. De dagen, worden steeds korter en het is 's avonds al heel goed te mer ken, dat de zon steeds vroeger haar legerstede gaat opzoeken-. Dit houdt in dat de menschen de lampen vroeger aanmaken, maar daarbij vergeten te verduisteren. Dat laatste is natuurlijk geheel verkeerd en de gemeente-politie zal daartegen met kracht optreden. Reeds is in diverse gedeelten van de gemeente een controle gehouden, waar bij bleek, dat de meeste menschen het met de verduistering niet zoo nauw na men. Deze lieden zijn voor dit keer nog gewaarschuwd geworden, maar naar men ons mededeelt zal in het ver volg tegen de overtreders met kracht worden opgetreden en proces-verbaal DIEFSTAL. Ten nadeele van de Fa. W. Hens en Zn. werd uit den tuin van een wo ning waar schilderswerkzaamheden moesten worden verricht een lange schuifladder gestolen, die daar Zondag was achter gelaten. Waarschijnlijk is er brandhout van gemaakt. De ge meentepolitie stelt een onderzoek in. BRUTAAL. Het is met de «fietsendiefstallen wel erg. Er gaat in!1 onze gemeente geen week voorbij, of een of meer rijwielen worden gestolen. De zwijntjesjagers staan voor niets en zelfs een fiets, die goed is afgesloten, is niet veilig, voor de grijpgrage handen van de dieven.

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 2