Toegewijd sten Hendel**Industrie en Gemeentebelangen» V: Binnenlandsch Nieuws. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Eerste Blad. SOVJET-NEDERLAAG BIJ GOMEL, 78000 gevangenen en groote buit. - NUMMER 68. ZATERDAG .23 AUGUSTUS 1941. 64c JAARGANG. fa- DIT BLAD VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs Per 3 maanden 1.31. 'Franco per post door 't geheele rijk \A7V2- UITGAVE WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Giro No. 50798. Telegr.-Adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. 20 cent per regel. Minimum 1.50 VICTORIE DUITSCHLAND WINT VOOR EUROPA OP ALLE FRONTEN DUITSCH WEER MACHT BERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 20 Aug. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: ln het gebied, rondom en ten Noorden van Gomel is een slag geleverd, die met een zware nederlaag der Sowjet-weermacht is geëindigd. Oriderdeelen van 17 divisies infanterie, een gemoto riseerde, twee pantser- en vijf cavalerie-divisies, benevens twee brigades luchtlandingstroepen, werden verslagen, vernietigd oi gevangen genomen. Ons vielen 78.000 gevangenen, 144 gepantserde gevechtswagens, 700 stukken geschut en twee pantsertreinen in handen. DE TAAK VAN DEN NEDERLANDSCHEN LANDBOUW. Nergens braakland; betere be nutting van het grasland; ook in den winter veevoeder van eigen bodem; meer graan en aardappelen; verbouwt meer koolzaad. In een in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te 's-Gravenhage gehouden vergadering, georganiseerd door de commissie ter ondersteuning van de maatregelen, getroffen voor de regeling van de landbouwproductie (commissie dr. Postuma) en bijge woond door alle leidende persoonlijk heden op het gebied van land- en tuin bouw in Nederland, heelt de staats secretaris van het Duitsche rijksmi nisterie voor landbouw en voedsel voorziening, de heer Backe, een groote rede gehouden over de plaats en de beteekenis van den landbouw in het Europa van de naaste toekomst, waar aan wij het volgende ontleenen: De heer Backe gaf allereerst een overzicht van het ontstaan der libe rale wereldhuishouding. Zooals alle Europeesche volkshuishoudingen, voor zag ook Nederland tot aan het begin der negentiende eeuw in eigen behoef ten. De geleidelijke ontwikkeling van de nijverheid bracht daarin verande ring en bracht tenslotte'die werkver- deeling teweeg, welke als de liberale wereldhuishouding bekend staat. Staatssekretaer Backer schilderde vervolgens de ontwikkeling van Ne derland in dit kader tot „vcredclings- land" en wees op de moeilijkheden, welke uit de afhankelijkheid van de "wereldmarkt voor den afzet van zijn agrarische productie aan den eenen kant, en die van den invoer van bui- tenlands'che voedermiddelen aan den anderen kant moesten ontstaan, moei lijkheden, die eerst na Mei 1940 dooi de openstelling van de Duitsche markt voor Nederlandsche land- en tuin bouwproducten ten deele zijn opge heven. Heden ten dage staat de landbouw in de Europeesche landen wederom voor een beslissende keuze. De weg van een werkverdeeling tot over de grenzen van Europa heen, heeft be wezen gevaarlijk en onmogelijk te zijn. Voortaan mogen wij slechts den weg opgaan, die reeds in geenc dagen de organische was: den weg van de groote economische Europeesche ruimte. Dit is de eenige mogelijkheid om de in de laatste eeuwen ontstane bijzondere landbouwvormen der ver schillende Europeesche landen in stand te houden en tot bloei te brengen. De Europeesche markt moet de grondslag worden van den landbouw uer Europeesche landen. Spreker stel- ue aan de hand van verschillende lel len den Duitschen landbouw tot voor beeld aan Europa, vooral doordat men in den Noord-West-Duitschep land bouw de veredelingsstructuur in stand hield en verstevigde en Duitschland minder afhankelijk maakte van den invoer van veevoeder. Ook voor Nederland zijn de moge lijkheden niet uitgeput om meer te verbouwen dan lot nu toe; de praktijk van zeven jaren productieslag in Duitschland bewijst dit. Op deze wijze gezien, bestaat het vraagstuk waarvoor de Nederlandsche landbouw zich thans gesteld ziel, uil net volledig benutten van al die pro ductiemogelijkheden, welke vroeger in liet kader van de wereldhuishouding niet geheel en al gebruikt konden worden. Zijn taak is het opbouwen van de Nederlandsche veredelingsnijver- heid, thans nog op een binnenland- schen, na afloop van den oorlog, op een Europeeschen grondslag, waarbij hel er op aankomt, dat ook in Neder land, óp hel oogenblik dat er een nieu we orde in Europa tol stand komt, de te verrichten taak duidelijk in haar geheel overzien en bekend gemaakt wordt. Het doorvoeren er van zal er des te gemakkelijker door zijn en het welslagen er van des te grooter. Om echter dit nieuwe Europa tot stand te brengen, moet de landbouw in alle Europeesche landen en daar mede ook in Nederland alle krachten inspannen. Spr. heeft de vaste overtuiging, dat, evenals Nederland in het verleden dank zij zijn bekwame plattelandsbe volking op zeer uiteenloopend ter rein zoo intensief mogelijk werkzaam was, het dit land ook zonder de nieu we omstandigheden gelukken zal, in den kortst mogelijken tijd de ge- wenschte productievermcerdering tot stand te brengen. En deze, zoowel voor Europa als ook voor Nederland van gro.ote beteekenis zijnde en noodzake lijke opbrengstverhooging, zal men op zoodanige wijze doorvoeren, dat ook op gebieden, welke tot dusver in ver band met de concurrentie op de we reldmarkt verwaarloosd werden, de hoogst mogelijke opbrengsten gecon stateerd zullen kunnen worden. Dat is de bijdrage, welke de Neder landsche landbouw zal leveren voor de grootste taak, waarvoor hij ooit werd geplaatst. Rede dr. Posthuma. Vervolgens veerde het woord dr. I'. E. Posthuma, die zijn rede aanving met op te merken, dat het „Nederland voedt zich zelf" materieel de waarheid zal moeten zijn, wil het inderdaad in de toekomst zijn „In Nederland woont een vrij volk, omdat het zich zeil voedt". Spr. noemde verschillende vraag-, stukken, die daarbij om. een oplossing vragen en waarbij hij den gang van zaken in vroegere jare"h voor oogen stelde. Op grond van de toen opgedane ervaringen, zegt spr.. heb ik steeds de leer verkondigd: „Nederland moet zich zelf trachten te voeden". Voorts wees spr. er op dat de Nederlandsche land bouw in vergelijking met scheepvaart, handel, industrie en beurs, steeds stiefmoederlijk behandeld is. Doch het geheele Nederlandsche volk kan trotsch zijn op hetgeen de Nederland sche boer en tuinder ondanks de eeuwenlange veronachtzaming en achterstelling van den landbouw bij andere bedrijfstakken hebben ver licht. Op heden nog gaan we aan de spits, doch waar op het oogenblik in alle landen van Europa, wetenschap en practijk hand in hand naar productic- verbooging streven, zullen we ons best moeten doen aan d" spits te blijven. Men heeft echter nooit acht gesla gen op de zekerstelling van de eigen voedseK'oorzillfctoWpjw. daardoor zaten we practisch onvoorbereid, bij het uit breken Van den oorlog, midden in den chaos. Spreker toonde met cijfers aan dat Nederland zich zelf ken voeden; vroe ger was het de wereldmarkt, daarna het vasteland van Europa en ten slot te het eigen volk. Nu moet het de na tuurlijke volgorde worden: vooreerst het eigen volk, dan onze natuurlijke afzetgebieden in Europa en in de toe komst met overig Europa een geor dende goederenruil met andere we- relddeelen. Binnenkort zal, zooals ieder welden kende moet wenschen, het bolsjewis me vernietigd zijn, waardoor Rusland weder aan Europa wordt teruggegeven. Vele Nederlandsche boeren zullen dan den ploeg zetten in het land der zwar te aarde, de Ookranie. Met het over schot aan graan dat daar voortge bracht zal worden, zullen ook hier vele varkens gemest en vele eieren ge produceerd kunnen worden, zonder dat de Nederlandsche landbouw zijn basis in eigen land behoeft te verliezen. En blik slaande in de toekomst, wees spreker er op, dat er een prijs- beheersching zal komen waardoor de prijs, die voor de producten betaald wordt, niet meer afhankelijk zal zijn van vraag en aanbod, maar van de gemiddelde productiekosten met pre mie of korting voor de betere of min dere dan gemiddelde kwaliteit. Met deze beheersching der prijzen moet samengaan een regeling en orde ning van het handelsapparaat en aan passing van de productie, in den uit voer aan de behoefte. Om den consu ment te beschermen, dienen de wegen aangegeven te worden, waarlangs de producten hebben te gaan. In felle be woordingen werd de sluikhandel aan geroerd. Tot slot van zijn betoog ging dr. Posthuma dieper in op de taak en de mogelijkheden van den productieslag in Nederland. Als eerste werd genoemd de inrichting der bedrijven naar de be hoefte van het eigen volk. In het bouwjaar-1940—1941 is reeds een eerste bescheiden stap in deze richting gezet. In 19411942 zal de oppervlakte bouwgrond met 100.000 H.A. worden uitgebreid tot ruim een half millioen H.A. In Nederland mag geen plekje onbenut blijven. De vier voornaamste slagwoorden voor den productieslag 1941, welke ook voor het komende jaar van kracht zul- lij. zijn, luiden: nergens braakland; betere benutting van het graslandook in den winter veevoeder van eigen bodem en ten vierde meer graan, meer aardappelen, als vijfde dringende op roep aan de boeren komt nu hier bij verbouwt meer koolzaad. Dr. Posthuma heeft de bijeenkomst hierna met een kort woord gesloten, waarna alje aanwezigen zich naar Pulchri Studio begaven, waar van 18 tot 23 Augustus onder den titel „Pro ductieslag in Europa" een tentoon stelling wordt gehouden. Wij mogen hiervoor verwijzen naar ons nummer van 13 Augustus. HET BESTUUR VAN DE GEMEENTEN. De burgemeester. Overeenkomstig het bepaalde in ar tikel 3 der verordening treedt de bur gemeester in de plaats van de organen, welker werkzaamheden rusten. liij hem berust het bestuur der ge meente. Zoo dikwijls de gemeentewet den gemeentebesturen rechten toekent of verplichtingen oplegt, treedt de bur gemeester op. Indien ingevolge de gemeentewet voor de totstandkoming of de hand having van een rechtsgeldig besluit van den raad, van burgemeester en. wethouders of van den burgemeester medewerking in eenigerlci vorm van een der andere organen der gemeente is vereischt, blijft het desbetreffend voorschrift buiten toepassing. De burgemeester regelt het aan de wethouders toegewezen arbeidsgebied. Wethouders. De bepalingen van de gemeentewet betreffende de wethouders en de sa menstelling en werkwijze van het col lege van burgemeester en wethouders vinden, voor zoover in de Verordening of in deze beschikking niet anders wordt bepaald, geen toepassing ten aanzien van de in artikel 4 der er- ordening bedoelde wethouders. De raadslieden en de vergade ringen der raadslieden. De bepalingen van de gemeentewet betreffende de leden en de samenstel ling en werkwijze van den raad vin den, voor zoover in de Verordening ot in deze beschikking niet anders wordt bepaald, geen toepassing ten aanzien van de in de artikelen 7 en 13 dei- Verordening bedoelde raadslieden en vergaderingen. Het toezichthoudend orgaan, den burgemeester gehoord, bepaalt ol en tot „welk bedrag de raadslieden dei- gemeente presentiegeld voor hel hij wonen van de vergaderingen genieten. De burgemeester is voorzitter van de vergadering der raadslieden. Hij zorgt voor de handhaving der orde in die vergadering. De burgemeester bepaalt, dat een vergadering van raadslieden openbaar is, indien en voor zoover hun meening wordt gevraagd over onderwerpen, als bedoeld in artikel 50, eerste lid, der gemeentewet, alsmede over een voor genomen wijziging van de grenzen dei- gemeente. Heeft de burgemeester in de geval len, bedoeld in het vorig lid, bezwaar tegen het houden van een openbare vergadering, dan beslist het toezicht houdend orgaan. De begrooting, de rekening en de controle op de gelden. De begrooting der plaatselijke in komsten en uitgaven wordt met de noodige inlichting en bescheiden jaar lijks, ten minste drie maanden vóór den aanvang van het jaar, waarvooi zij moet dienen, door den burgemees ter aan de vergadering der raadslieden aangeboden. De burgemeester stelt regelen vast met betrekking tot de controle op het geldelijk beheer en de boekhouding van den ontvanger en de andere reken- plichtige ambtenaren der gemeente. NEDERLAND VOEDT ZICH ZELF. PRODUCTIESLAG 1941. Ann alle land- en tuinbouwers. Als gevolg van den oorlog is ons land afgesloten van den aanvoer van voedingsmiddelen. Van dezen aanvoer was tot voor den oorlog ons volk inet zijn voeding ten deele afhankelijk. Onze volksvoeding is derhalve ge heel aangewezen op de producten van den Nederlandschen bodem. Eenerzijds als gevolg van de zeer groote bevolkingsdichtheid, anderzijds omdat vroeger het principieele belang van de eigen voortbrenging voor de eigen behoeftenbevrediging onvol doende werd ingezien, dreigen voor verschillende producten tekorten te zullen optreden. Men dient -dezen toestand ernstig onder de oogen te zien. De land- en tuinbouwers van Nederland kunnen medeherpen om er voor te zorgen, dat de gezondheid- en voedingstoestand van ons volk gedurende en na den oorlog ongeschokt* blij ft door zooveej mogelijk en in zoo goed mogelijke kwaliteit producten van het land be schikbaar te stellen. Uiteraard zijn uw mogelijkheden be perkt door allerlei redenen. Maar juist daarom is het thans, meer dan ooit, gewenscjit de bestaande mogelijkhe den tot net uiterste te benutten. Spant daarom in het besef uwer verantwoordelijkheid met nog meer liefde en toewijding dan U reeds ge wend waart te geven, al Uw krachten in om van Uw bedrijf te halen, wat er van te halen is om de uiterst be reikbare hoeveelheid ter beschikking te stellen van Uw volksgenooten, die het voedsel noodig hebben. Helpt ook elkander in den strijd voor de productie. Ter bevordering hiervan zijn behal ve de landelijke commissie, geweste lijke en plaatselijke commissies inge steld, welke U behulpzaam zullen zijn niet alleen met wenken, maar ook zul len trachten arbeidskrachten beschik baar te krijgen, indien deze in* onvol doende mate voorhanden zouden zijn; met de samenwerking tusschen akker bouw- en veeteeltbedrijven, voorzoo-v ver hierdoor de voortbrenging .gediend wordt en met alle andere middelen, welke tot het doel leiden. Toont in deze, in verschillende opzichten zoo sombere dagen, dat gij U van Uw ver antwoordelijkheid bewust zijt, dat gij U één voelt met geheel Uw volk, dat Uw werk in alle opzichten een dienst voor Uw volk is, een dienst, welke voor nu en voor de toekomst t volle loon waard is. Moge U zoo den productieslag op vatten, dan kan door Uw strijd voor de volksvoeding blijken, dat U één bent met Uw volk en Uw volk één is met U. Dr. F. E. POSTHUMA, Voorzitter. De Voorzitter v. d. Chr. Boeren- en Tuindersbond, Prof. Mr. P. A. DIEPENHORST. De Voorzitter v. d. Katli. Ned^ Boeren- en Tuindersbond. A. N. FLESKENS. De Leider van het Nederlandsch Agrarisch Front, E. J. ROSKAM Hzn. De Voorzitter vv h. Nederlandsch Landbouw Comité, H. D. LOUWES. DE VERHOOGING VAN DE OUDERDOMS- EN INVALIDITEITS- RENTEN. Een voorloopige regeling in verband met den omvang van het werk. Het besluit van de secretarissen-ge neraal van "sociale zaken en financiën, waarbij de invaliditeits- en onder- Wmiwytscbe en Langstraatscbe Conrant* Hoofdredacteur: Jan Tielen, Waalwijk.

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 1