BOEKBESPREKING FEUILLETON BEATE WEET, WAT ZE WIE Oproep medici. Mannen - en ook Vrouwen VOORLICHTINGSBUREAU VAN DEN VOEDINGSRAAD. No. 60. domsrenten zijn verhoogd, is op lü Augustus j.i. verschenen. Aangezien het uetreKKing heeft op meer uun 2i)U.Uü(j loopenue renten en er voor al üeze gevanen een aiiibieiijk onuerzoeK noouig is, Kan niet aan ane recntnennenuen onmiddellijk de vol ledige injsiug worden gegeven, waarop zij ingevolge (lit nesiuit van Juli ïy-fi ai reent hebben. Aan alle reenthebbenden, van wie reeds nu kan worden vustgesteid, dat zij voor bijslag in aanmerking komen, wordt daarom, met welwillende mede werking der postkantoren, op de kwi tantie, welke in September a.s. betaal baar is, voorloopig een bijslag van 2a pet. gegeven. Eenzelfde bijslag wordt gegeven over de bedragen der kwitan ties van Juli en Augustus. In totaal ontvangt iedere rechthebbende in Sep tember dus een bijslag van 75 procent. Mocht aanspraak op een hoogeren hij slag bestaan, dan gaat deze eveneens Jun 1941 in. Men wordt dringend ver zocht geuuld te willen hebben en zich niet met verzoeken om bespoediging tot de rijksverzekeringsbank en tot de raden van arbeid te wenden. Al het mogelijke zal worden gedaan om de noodzakelijke werkzaamheden, die uit den aard tijdroovend zijn, zoo vlug mogelijk te doen verloopen. Op de renten, toegekend na 1 Juli, zal eveneens zoo spoedig mogelijk de verschuldigde bijslag worden betaald. Personen, die in het genot zijn van een rente, toegekend ingevolg» een door lien krachtens art. 1U of art. 24 der Ouderdomswet 1919 gesloten ver zekering, en zij, die een vrije invalidi- teits- -of een vrije ouderdomsrente krachtens art. 93 of art. 94 der In validiteitswet genieten, hebben geen recht op een bijslag. DE COMMISSARIS VAN DEN KATH. NED. BOEREN- EN TUINDERSBOND. Een onderhoud met den heer O. F. J. Damave. Een redacteur van het A.N.P. heeft een onderhoud gehad met den heer O. F. J. Damave, die twee weken geleden door den Rijkscommissaris is benoemd tot commissaris van den Katholieken Nederlandschen - boeren- en tuinders- bond en alle bij dezen bond aangeslo ten vereenigingen, organisaties en stichtingen, alsmede alle door deze -vereenigingen en Teden dezer vereeni gingen in het leven geroepen en be- invloede organisaties, instellingen en stichtingen. Aan dit onderhoud ontleenen wij 't volgende: „Dat men nieuwsgierig, hier en daar misschien wat angstig is, dat begrijp ik wel", aldus de heer Damave. „Daar van heb ik bereids ondervinding op gedaan. En toch, voor angstige be zorgdheid is 'niet de minste reden. Mijn taak is niet die van een dwarsdrijver, een afbreker, een vernietiger, maar die van een opbouwer en zuiveraar. Ik realiseer mij volkomen, dat in de Ka tholieke bonden een maximum van ijver, toewijding en goeden wil ligt omsloten, product van jarenlange zor gen. Daarvoor heb ik en heeft ook mijn opdrachtgever respect. Dat respect heeft mijn opdracht bepaald: Al wat in noesten vlijt ook door de Katholieke boeren in hun organisaties is bereikt, moet behouden blijven in „DE ECHO VAN HET ZUIDEN". Door OTFRID VON HANSTEIN. Vertaald door Angelica van Hest. (Nadruk verboden). 5) Beate gehoorzaamde zwijgend en ze zaten tegenover elkaar. Toen hief ze het hoofd op. ^Wanneer gaat uw trein naar Ro- sario? Er zijn drie mogelijkheden. Er gaat om vijf uur 's middags een trein. Zij keek op de klok. Als u zich haast, kunt u dien nog halen. Zoo vlug kan ik echter niet weg. Ik dacht, dat u hier niets te doen had? Zeker, ik heb nog verplichtingen tegenover mijn vrouw. Volstrekt niet! Het is trouwens goed dat u er over spreekt. Gaat u even voor het raam staan, dan zal ik mijn duizendmarkbiljet uit zijn ver borgenheid te voorschijn halen; ik ben u geld schuldig om de scheiding aan hangig te kunnen maken. Laat dat bankbiljet maar in de verborgenheid, zooals u dat noemt, rusten. Wij kunnen de Argentijnsche rechtbank niet den eersten dag den besten lastig vallen. Het is veel be llet belang van de boeren, in het be lang van ons land en yolk. Het zal in den loekomstigen gelijkgericliten Ne derlandschen landbouw van groote be- teekenis blijven. Het gaat mij 0111 zaken, niet 0111 per sonen. Wat goed is blijft behouden, wat verkeerd is zal worden uitgesne den". Op de vraag, of 't voornemen van den lieer Damave is, de Katholieke or ganisatie als zoodanig te doen ophou den te bestaan", antwoordde deze o.m.: „Geenszins. IntegendeelDat zou afbraak beteekenen. Ik bouw op. Ik bouw met de bestaande organisaties verder. Ik verwijder daaruit, zooals ik reeds zei, wat in het groote gebouw van den toekomstigen volksvoedings- stand niet thuis behoort. Maar ik ont zie en erken het Katholieke boeren- volksdecl van Nederland als een waar devol element bij den opbouw van den nieuwen tijd. Daarom'zal mijn streven er op gericht zijn de bestaan de organismen, ontdaan van wat hen ontsierde, het voertuig te laten zijn, waarmee de Nederlandsche Katholie ke boeren den volksvoedingsstand zul len, bereiken". Over het uittreden van leden uit de organisaties zeide de heer Damave: „Uit mijn benoemingsbesluit blijkt, dat ik ook commissaris ben van alle andere boerenorganisaties buiten den K.N.B.T.B. en haar neveninstellingen. -Een eenzijdig besluit van uittreding uit den K.N.B.T.B. verandert daaraan niets. Daaraan zal ik oek niet veel aandacht verspillen, aangezien deze uittreding van geen waarde is. Maar bet zou kunnen zijn dat de een of an der individueel zou meenen, dat bij dit papieren voorbeeld zou moeten navolgen. Voor het gevól dat dit zou kunnen gebeuren maar ik weiger daaraan te gelooven moet ik elkeen er op wijzen, dat het uittreden uit de organisatie mede tot gevolg heeft, dat men alle sociale en economische rech ten welke men als lid heeft, -verliest, terwijl deze juist nu beter dan anders gewaarborgd zijn". R.K. BOEREN- EN TUINDERSBOND. Het Alg. Handelsblad meldt: Tot secretaris van den Kath. Ned. Boeren- en Tuindersbond, als opvolger van ir. G. J. Heyineyer, die ontslag heeft ge vraagd', is benoemd ir. W. A. Ausems. De Aartsdiocesane (Noorden en Oos ten), de Land- en Tuinbouwbond (bis dom Haarlem) en de Limburgsche Land- en Tuinbouwbond, hebben hun lidmaatschap van den federatieven bond ('waartoe als vierde nóg behoort de Brabantsche) opgezegd, een en an der naar aanleiding der benoeming van den heer Damave tot commissaris. ROOD-WIT-BLAUWE FIETS- VLAGGEN VERBODEN. Van bevoegde zijde wordt het pu bliek in herinnering gebracht, dat het volgens een door den commissaris- generaal voor de openbare veiligheid verboden is, dat de Nederlandscbe na tionale vlag (rood-wit-blauw) voor betoogingsdoeleinden wordt gebruikt en dat het mitsdien aan wielrijders verboden is vlaggetjes in deze kleuren te voeren, vermits dit als een demon stratie wordt beschouwd. De politie zal tegen overtreding streng optreden. langrijker, dat wij beiden eerst vasten grond onder de voeten krijgen; en daar we voorloopig toch niet van plan zijn te trouwen, of liever nóg eens te trou wen, komt het er op een paar weken niet op aan. Bovendien ben ik gewoon de processen die ik zelf voer, zelf te betalen. Zooals u wilt, maar dan kunt u toch best weggen? Neen, ik wil eerst zien hoe het met u afloopt. Interesseert u dat werkelijk zoo? Ik ben misschien verwaand, maar nu u eenmaal mijn vrouw bent, houd ik het voor mijn plicht. Er zijn nog twee treinen; de eene gaat vanavond om half tien. Dat is toch uitstekend. Neen, "want dan ben ik al 's mor gens om vijf uur in Rosario. Het is beter dat ik om. acht uur morgen ochtend ga. Alstublieft niet. Egon, die een te normaal en gezond mensch was, dan dat hij zich, ondanks het ongewild komische van de situa tie, aan dit eerste uurtje van rustig praten met zijn vrouw had willen ont trekken, deed alsof hij niets hoorde. Wij moeten even verstandig pra ten. Ik ben verplicht om morgen, dat wil zeggen een dag na de aankomst van de boot, mijn betrekking te Ro sario te aanvaarden. Ik moet dus op z'n laatst morgenochtend verder rei zen, maar ik kan u hier niet alleen achterlaten, zonder bij een verstandig iemand voor u raad te zoeken ech ter moet ik bekennen, dat ik niet graag den Duitschen consul zou lastig val len met ons min of meer ongewoon huwelijk. die de veertig zijn gepasseerd en lijden aan Rhcuinatische pijnen, moeten noodig maatregelen nemen, om te voorkomen, dat .ze de dupe worden vanhun leeftijd. Want met de jaren verslappen de bloedzuiverende organen, verzwakt ook de spijsver tering. Dan gaan zich onzuiverheden vormen in het bloed, en die hoopen zich op; men gaat zich onbehagelijk voelen, niet fit meer, vaak met een ongezond pafferig gevoel en neiging tot corpulentie. Kruschen houdt de bloedzuiverende organen jong, onzui verheden in het bloed krijgen geen vat op het gestel, omdat ze regelmatig en langs natuurlijken weg worden afge voerd. Niet zonder reden wordt Kru schen over de heele wereld erkefld als het middel tegen rheumatische pijnen en als voorbehoedmiddel tegen ontij dige ouderdomskwaaltjes als corpu lentie, trage stoelgang, auto-intoxica tie; schijnbaar onschuldig in aanvang, maar pijnlijk en sloopend. - Daarom, wapen U intijds, neem iederen dag de kleine dosis Kruschen - het oude be proefde recept sinds 1889. - Bij alle Apoth. en Drog. 1.47, -0.76, 0.41. Het inmaken van tomaten. Voor degenen, die ook 's winters .in %den een of anderen vorm over de toma ten willen beschikken is de tijd van in maken langzamerhand aangebroken. Er zijn verschillende conserveerings- methoden, doch niet alle zijn even sterk aan te bevelen. Zoo is het drogen van de tomaten zeer omslachtig. Tomaten in het zont hebben bet nadeel, dat ze zeer moei lijk te ontzoulen zijn en dat men een weinig smakelijk en vitamine-arm pro duct krijgt. Chemische conserveermiddelen, zooals benzoëzure natron zijn voor het inmaken van tomaten en in het algemeen voor den inmaak af ite raden. Het is de huisvrouw niet altijd mogelijk de juiste hoeveelheid aan den inmaak toe te voegen, zoodat een oogenschijnlijk goed product in wer kelijkheid schadelijk kan zijn. Groote zindelijkheid is een van de eer ste voorwaarden bij den inmaak. Bij het gebruik van chemische conserveermid delen loopt men het gevaar, dat de huis vrouw minder nauwkeurig gaat worden. De beste methode is nog steeds gebruik te maken van warmte (pasteuriseeren, steriliseeren). Voor het steriliseeren (pasteuriseeren) beschikt niet iedereen over de noodige inmaakglazen niet gummiring en ook moet met het brjlSftfstörverbruik rekening gehouden worden. Er zullen echter ook eenige berichten over maaltijden, die weinig brandstof vragen, verschijnen. De brandstof, die zoodoende wordt uit gespaard, kan dan aan den inmaak be steed worden. Voor het steriliseeren (pasteuriseeren) komen in de eerste plaats tomaten va prima kwaliteit in aanmerking. De uit eigen tuin geoogste tomaten zijn bier voor wel bet meest geschikt. Moet men de Homaten koopen, dan overtuige men zich terdege of de vwaar wel versch is, daar aangestoken tomaten de kans op be derf zeer verhoogen. Indien de huisvrouw suiker voor bet inpiaken wil gebruiken, zal zij van de tomaten (zelfs van onrijpe) een zeer sma kelijke jam kunnen bereiden. Pasteuriseeren van heele tomaten. De tomaten in heet water dompelen, schillen en zoo dicht mogelijk op elkaar En ik ook niet. - Men heeft mij verteld dat de ei genaar van dit hotel 'n keurig mensch is, die zich bijzonder interesseert voor Duitsche reizigers. Ik stel u voor om samen naar hem toe te gaan en hem de geheele geschiedenis te vertellen. Moet dat? Het moet. Ik heb er geen flauw idee van wat u moet beginnen en als ik weg ben kunt u misschien wel wéér een domheid begaan bovendien wil ik niet gaarne worden aangezien voor een gewetenlooze echtgenoot, die er vandoor is gegaan. Dat begrijp ik dus om uwent wil Neen, in de eerste plaats om uwentwil. Goed, vooruit dan maar! Zij was innerlijk wat ontstemd en beschouwde Egon's zorg als een bewijs van wantrouwen jegens haar. Zij gin gen weer met de lift naar beneden en de jonge echtgenoot vervoegde zich aan het kantoor. Is de directeur te spreken? Men bracht hen in een klein, zeer gezellig spreekkamertje en dadelijk daarop trad een sympathieke, nog jon ge man binnen. Mijn naam is Jousten. Wij wilden u gaarne om een on derhoud verzoeken inzake een pijn lijke aangelegenheid. Bent u niet tevreden met uw ka-- iners? O neen, de kamer is heel mooi, maar De heer Jousten werd onrustig; hij vermoedde, op grond van talrijke vroe gere ervaringen, dat de twee geld noo dig hadden en dat maakte hem wat voorzichtiger. in de flesschen leggen. De overblijvende ruimte aanvullen met water tot even bo ven de vruchten. De flesschen sluiten met een gummi- ring, een deksel en een knip (de rand van de flesch, de gummiring en het dek sel moeten goed vochtig zijn) en het ge heel een half uur bij een temperatuur van 80° pasteuriseeren. Tomatenmoes en tomatensap in flesschen. Benoodigdheden voor den inmaak: eeni ge flesschen met bijpassende kurken,, een pan of ketel met zeef, rooster of visch- plaat. De tomaten wasschen, in vieren snijden en tot moes koken. De massa door een zeef wrijven en daarbij zorg dragen, dat geen pitjes in de puréé geraken, omdat deze het gevaar voor bederf vergrooten. Het moes al of niet inkoken, de goed schoongemaakte flesschen er mee vullen en de uitgekookte kurken er schuin op zetten. De flesschen in de pan plaatsen, met water dat niet warmer is. dan dc flesschen. Het water aan dc kook bren gen en bet moes gedurende 20 minuten steriliseeren. De flesschen uit de pan ne men en met de kurken afsluiten. De kur ken gelijk snfjden en in gesmolten lak of kaarsvet dompelen. Tomaten jam. (2* a 3 potjes) 1 k.g. tomaten, 3/* k.g. suiker, 5 gr. ci troenzuur, 1 theelepel kaneel fijne kruid nagel, zoo mogelijk gemberpoeder. De tomaten in heet water dompelen of boven een gasvlam houden, schillen, doorsnijden en zonder waiter aan de kook brengen. De massa inkoken tot 2/3 van het volume. De suiker en de kruiden toevoe gen en de jam laten koken totdat een paar druppels, die men snel op een bord laat afkoelen, niet meer vloeien. De jam heet in de goed schoongemaakte potjes doen. De potjes zoo vol mogelijk vullen'en af sluiten met een stukje vochtig cellopha ne, dat met een elastiekje of touwtje strak over het potje wordt gespannen. Een schoteltje op het potje plaatsen, het geheel omkeeren en zoo af laten koelen. Waarmee kan ik u van dienst zijn? vroeg hij zakelijk. Beate zag dat de hotelier onrustig op zijn stoel heen en weer schoof en ze riep uit: Mijn hemel, mijnheer Dornbusch, vertelt u toch wat er aan de hand is! Jousten hoorde met verbazing, op welk een zonderlinge wijze de jonge vrouw haar man aansprak en Egon ging verlegen rechtop zitten. Wij zouden u graag om raad wil len vragen. Het gaat om ons beiden, dat wil zeggen, eigenlijk alleen om deze dame dat wil zeggen ons huwe-' lijk De hotelier meende te begrijpen. O, bent u misschien niet ge- trouwd? Zeker, en of, sinds een uur. Kijkt u maar, hier hebt u het bewijs. - Maar mijnheer Neen, alstublieft, wij willen juist graag dat u het papier inkijkt. Wan neer u het niet doorleest, kunt u ons ook geen raad geven. De trouwacte is volkomen in orde. De hotelier begreep nog maar steeds niet,-waar de twee eigenlijk naar toe wilden en keek vragend van den een naar den ander. Ik zal u vertellen wat er aan de hand is. Jousten hoorde zwijgend toe, ter wijl Egon de geheele geschiedenis van hun huwelijk vertelde. Toen zei Beate: En nu wilden we zoo spoedig mogelijk weer scheiden en wil ik in Buenos Aires een betrekking zoeken. De hotelier had een paar maal met het hoofd geschud en zei nu zeer ern- sig: U hebt beiden werkelijk buiten- De Nederlandsche ambulance, die straks naar het Oostfront zal vertrekken, moet een echt Nederlandsche hulpexpeditie zijn. Dat wil zeggen: zij moet degelijk en solide zijn, perfect uitgerust, de modernste instru mentaria hebben en over de medewerking van de beste dok toren en chirurgen kunnen be schikken. Daarom is het noodig, dat de organisatieleiding, watde medici betreft, een keuze kan maken uit een zoo'groot mogelijk aan tal doktoren en voor al chirur gen (ook in verband met het aanwijzen ven den leider der ambulance). Nederlandsche medici! Er wordt een beroep op u ge daan J Gij kunt, door u op te geven bij de Nederlandsche Ambu lance, een eervolle taak toe bedeeld krijgen. Gij, met uw uitnemende en degelijke op leiding, kunt ginds in het Oosten den naam van de Nederland sche medici de eerbied van de geheele wereld afdwingen. Gij kunt daadwerkelijk aan- toonen' dat ons kleine land tot groote en grootsche daden in staat is. Ook op mannelijk verplegend personeel doet de ambulance een beroep. Ook zij kunnen medewerken aan den menschlievenden arbeid welke ginds wacht. gewoon onvoorzichtig gehandeld. Wete u niet dat de Argentijnsche wet geen scheiding kent en dat ieder huwelijk in dit land slechts ontbonden wordt door den dood? Beate slaakte een kreet van ontzet ting en zag Egon radeloos aan. Ook hij was geschrokken. Is dat" werkelijk een wet? In ieder land bestaan toch echtscheidingen. Alleen in Argentinië niet. De twee jongelui, die zoo volkomen in de war waren, boezemden hem me delijden in en hij probeerde ze op hun gemak te stellen. Misschien is het wel heel goed zoo. U zult elkaar toch wel graag mo gen lijden, anders had mijnheer niet toegestemd. Bovendien is het voor een jong echtpaar veel gemakkelijker zich er hier doorheen te slaan en ik moet eerlijk bekennen, dat het voor een dame alleen bijna onmogelijk is. Beate was opgestaan. Maar wij kennen elkaar eigenlijk toch bijna niet. Egon knikte tegen Jousten, ik moet in ieder geval morgenochtend door reizen naar Rosario.'Ik vraag u vrien delijk, of u zich over de dame wilt ontfermen. Ik kan u verzekeren dat zij niet alleen van heel goede familie is, maar dat zij ook heel veel geleerd en zij het leven energiek weet aan te pakken. Ik zal u zeer dankbaar zijn, als u haar met raad wilt terzijde staan. Zij is trouwens nog van voldoende geldmiddelen voorzien, zoodat u, wat dat betreft, niet angstig behoeft te zijn. Er werd aan de deur geklopt met de boodschap: (Wordt vervolgd). „Gedachten van Frederik den Groote". Frederik den Groote, kernspreuken van den Staats man, soldaat en denker. Uitgave, P. N. van Kampen Zoon N.V. Amsterdam, 1941. Dat Frederik II, koning van Pruisen en grondlegger van de grootheid van dit land, den laatsten tijd weer herhaaldelijk genoemd wordt en dat naar zijn voor beeld wordt verwezen, is geen wonder. En dat dit niet ten onreche geschiedt, blijkt uit het hierboven genoemde, zoo juist verschenen boekje. Frederik de Groote was niet alleen staatsman van buitengewone bekwaamheid en hijzonder talent en met zeer verlichte, ja moderne ideën, ook als veldheer blonk hij uit boven veel van zijn tijdgenooten, waaraan dan ook zijn vele succesrijke veldtochten en oorlogen te danken waren; bovendien noemde hij .zichzelf gaarne filosoof, zoo als blijkt uit zijn politieke testament van 11 Januari 1752, waarin'hij o.a. zegt: „Ik heb als filosoof geleefd en ik wil als filo soof begraven worden, zonder statie, zon der praal en zonder de minste ceremo niën. Ik wil noch opgemaakt, noch ge balsemd worden". Overeenkomstig den ondertitel is deze uitgave verdeeld in gedachten over de plichten van den staatsman tegenover zijn onderdanen, die van blijvende en ook nu nog actueele waarde mogen wor den genoemd; over de plichten en rech ten van den soldaat en den legeraanvoer der en ten slotte een aantal uitspraker- van algemeen wijsgeerigen aard, waaruit blijkt, dal Frederik de Groote inderdaad een idealist was van hoogstaand karak ter, die evenwel zijn practischen kijk op het leven en zijn moeilijkheden niet heeft verloren. Nederlandsche chirurgen, dok. toren en verpleegsters. Geeft u zoo spoedig mogelijk op aan de organisatieleiding van de Ne derlandsche Ambulance, Kon in- ginnegracht 22, 's Gravenhage, Telefoon 113142. Van Machiavelli moet hij niets hebben: „Machiavelli richtte de staatkunde te gronde en poogde de geboden van.de zuivere zedenleer in haar te vernietigen. Ik waag het, ter verdediging van de inenschheid tegen dit monster der ver delging op te treden; ik waag het, rede en gerechtigheid tegenover de sophisterij en de zonde te stellen." Van de taak van den vorst heeft hij een hooge opvatting: „Daar de regeeren- de vorst eigenlijk het hoofd van een fa milie van burgers, de vader zijns volks is, moet hij bij iedere gelegenheid de laagste toevlucht vuur tic ongelukUi^cn zijn, voor de weezen als vader optreden, f de weduwen bijstaan, belangstellend me deleven met de armsten onder de armen, zoowel als met de hoogste hovelingen, en vrijgevig zijn ten opzichte van hen, die- van alle hulp verstoken, op zijn onder steuning en weldadigheid zijn aangewe zen. De geschiedenis van een monarch moet bestaan uit een register van de wel daden, die hij zijn volk heeft bewezen". Zoo zouden wij gaarne aan het citee- ren blijven uil dit rijke arsenaal van mooie, menschelijke gedachten, maar he ter is het, dat onze lezers het zelf ter hand nemen. Niet alleen voor de kennis van dezen grooten Duitschen vorst, maar tevens ter verrijking van ons inzicht in onze eigen plichlen en rechten als mensch is het een schat, die door de uil geefster van een passend gewaad wordt voorzien en werd geïllustreerd met een aantal mooie portretten van den vorst.

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 2